en op vele plaatsen bijzondere maatregelen Plaatselijk Nieuws. 1880. 68 87 10 i'--- 1-i.eVi.elhcisl regen, nlbi- r verleden jaar afgetapt, is in Jan 20.6 mil., Febr. 43.8, Maart 31.9, April 51.9, Mei 65, Juri 37.7, Juli 80.4, Aug. 103.8, Sept. 83.5, Oct. 47.9, Nov. 66.4, Dec. 59.6, te zamen 692.5 mil. Binnenland. Heusden, den 13 Januari 1890. Aanbestedingen. Op 22 Jan. e. k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden moeten genomen worden om te zorgen, dat de lijken van ziek vee niet worden verbruikt. De berichten, die over Athene uit Kreta komen, melden, dat nieuwe onlusten te ver wachten zijn en dat de bevolking in de bergen tot hervatting van den strijd ge wapend is; Griekenland wenscht-, dat alle mogendheden zich tot de Porte zullen wen den om maatregelen ter bevrediging der bevolking, daar de mededeelingen van den Russischen gezant en van den Griekschen door de Porte blijkbaar als onbetrouwbaar zijn aangehoord, en niet in aanmerking werden genomen. Als aanvulling van het bericht uit Lissa bon (zie le pag.) laten wij onderstaand volgen Het Portugeesch gouvernement heeft aan Engeland geantwoord, dat het aan zijn troe pen aan den Shiré en in Mashona-land zou gelasten terug te trekken, toegevende aan dwingende pressie van een groote Mogend heid, met welke Portugal niet in staat is zich te meten. De bijeenkomst van den Raad van State waarin hierover werd beraadslaagd, duurde tot een uur 's nachts. Groepen van studenten en lieden uit het volk, die voor het gebouw van het Aardrijkskundig Genootschap ston den, werden zonder verzet uiteengedreven, maar een aantal manifestanten wierpen de ruiten in de huizen der Ministers stuk, onder den uitroep weg met de MinistersHet gebouw der legatie en van het consulaat van Engeland wordt door de politie be waakt. De ruiten zijn bij het consulaat van Engeland ingeworpen en het wapenbord af gerukt. Er hebben eenige arrestatiën plaats gehad. De Ministers hebben hun ontslag aan geboden. Men spreekt Yan een nieuwen Krach te Antwerpenin een der banken zouden vrij aanzienlijke verduisteringen van geld heb ben plaats gehad. De 922 leden tellende matrozen-vereoni- ging te Antwerpen heeft zich bij de socia listische party aangesloten. De Portugeesche consul te Genua heeft zich met een revolver doodgeschoten, men zegt wegens financiëele moeielykheden. Een bericht uit New-York d.d. 13 Janu ari meldt; Een cycloon veroorzaakte gisterennamid dag te St. Louis veel ongelukken, talrjjke magazijnen, huizen en kerken bekwamen groote schade men telt verscheidene dooden. Ook te Memphis werden veel verwoes tingen aangericht. Het bulletin van 13 Jan., omtrent den toestand van den jeugdigen koning van Spanje uitgegeven, luidt: van 8 uren gis terenavond af werd de beterschap des ko- nings merkbaarder. De zwakte en gedrukt heid zijn geweken en de kracht is aanmer kelijk toegenomen. De koning drong op voedsel aan. De doktoren blijven hem met voorzichtigheid voedsel toedienen. Daar de regentes den wensch had uitge sproken Sagasta te zien, begaf deze zich tot haar. Hij zeide dat het geheele land het her stel van den koning wenschte. Te 4 uren in den morgen was de Koning rustig; hij praat veel. Te 5 uren verklaarden de doktoren dat de nacht zeer goed was ge weest, hetgeen de regentes hoogelijk ver heugde. De toestand des konings bleef he denmorgen bevredigend. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat daar groote opgewondenheid heerscht over de voortdurende aankomst van Britsche oor logsschepen, die te zamen de grootste En- gelsche krijgsvloot vormen welke men ooit aldaar gezien heeft. Influenza. De ziekte neemt te Berlijn af, maar daarentegen komen catarrhale aan doeningen en longontsteking onrustbarend voor; in de ziekenhuizen zijn by 25 pCt. der patiënten de longen aangedaan. Te Parijs sterke vermindering. De Erfprins van Nassau heeft influenza. Te Petersburg heeft de epidemie opge houden te beerschen. Ook te Londen is een vermindering merkbaar; in de gasthuizen is 't getal patiënten met 20 tot 25 pCt. verminderd. Alleen onder het postpersoneel neemt de ziekte nog steeds toe. Niet alleen tal van scholen zijn in Duitsch- land wegens de influenza gesloten, maar hier en daar hebben ook de rechtbanken door de afwezigheid van het personeel geen zitting houden. Te Neuremberg wordt het getal tot hiertoe aangetaste personen reeds op 60,000 ge schat. In enkele Duitsche steden heeft de helft der b ..,1-.:; ziekte. Te Ma.- neemt de epidemie thans af. De »Newjork Herald» doet een merk waardig verhaal van eene slangenboerderij in Brazilië. Het is eene maatschappij, die op omstreeks 5 dagreizen van de Amazone eene inrichting tot het fukken van slangen bezit, en jaar lijks meer dan 20,000 huiden verkoopt. Ruim 240 verschillende soorten zijn er, waarvan geldtasschen, kaartendoozen en duizend andere snuisterijen worden vervaar digd. In de fokkerij bevinden zich alle soorten van tropische slangen, die naar hun aard, deels op droog en hooggelegen land, deels op vochtige plaatsen worden aangekweekt. Hoewel de zwakkere soorten door de ster kere verslonden worden, is de vermeerdering zoo snel, dat de opbrengst van huiden in het kwartaal inderdaad verbazend is. De Indianen er zijn er omstreeks 200, die per bunder 50,000 slangen, schildpadden en hagedissen verzorgen bezitten eene verrassende handigheid om de dieren van hun huid te ontdoen. Honderden worden in het uur, als even zoovele garnalen, >gepeld«. Aan de slangenboerderij is eene fokkerij van varkens verbonden, welke laatsten met de overblijfselen der reptiliën worden gevoed. »Oog om oog en tand om tand» is de wet die hier heerscht, want op hunne beurt worden de slangen met varkensvleesch on derhouden, dat ze, met de kleine slangen die ze eten, groot en vol maakt en dus den huiden een grooten omvang geeft. Door kruising van rassen worden allerlei soorten met groote verscheidenheid van kleuren verkregen, welke de geheele rijke gamma van tropische tinten doorloopen. Aan een schrijven uit Wiesbaden ontlee- nen wij de mededeeling, dat het daar bij zonder koud is, en reeds sedert 4 jaren des winters gemiddeld 6 a 7 graden kouder dan in Nederland. Van 20 November tot 5 Januari heeft men er onafgebroken kun nen schaatsenrijden. Er heerscht voorts zeer veel mist en de geleerden van het labato- rium hebben uit de analyse van dien mist afgeleid, dat de lucht bezwangerd is met een totnogtoe onbekend element, dat zij toescbryven aan den staart van een komeet, waurdoor de aarde zou passeeren, en dat zij deze voor de influenza aansprakelijk stellen. Kapitein Solotouchine, de chef van de geheime politie te Moskou, is door een jonge vrouw, een nihiliste, Olga Gontscha- renbo, doodgeschoten, toen hij onverwachts in eeu geheime vergadering kwam. Na den moord schoot zich de daderes zelf ook dood. In het district Vranja zyn drie landbou wers, stevige mannen, door twee kolossale beren in een bosch aangevallen en letterlijk in stukken gereten. Voor eenige dagen zyn te Linea (Ohio) 1000 tonnen, met naphta gevuld, ontploft, waardoor alle huizen in den omtrek zwaar beschadigd en 10 personen ernstig ver wond zyn. Eenigen tijd geleden is vermeld dat een Engelsch meisje te Londen scheep is gegaan naar het Leprozeneiland Molokai, om daar het zelf-opotferende liefdewerk van pater Damien voort te zetten. Een verslaggever van een Londensch blad heeft getraeht meer van deze dame en ook haar naam te ver nemen. Hij ontving van de geestelijkheid ten antwoord, dat de liefdezuster op weg naar de Leprozen op Molokai onbekend wenscht te blijven. Er behoort groote moed toe zich aan een leven onder de Leprozen toe te wijden, met het zekere vooruitzicht door hunne akelige ziekte besmet te worden, maar de geest van zelfopoffering bereikt wel het hoogste punt, waar zelfs de naam der barmhartige zuster onbekend bljjft aan de wereld. HEUSDEN, 14 Januari. Overzicht van het getal geboorten, overledenen en huwelijken over de tien laatste jaren. Geboren. Overl.(*) Huwelijken. 1881. 70 67 14 1882. 69 45 19 1883. 67 66 18 1884. 66 70 8 1885. 75 51 5 1886. 70 56 8 1887. 60 45 10 1888. 62 56 18 1889. 66 54 15 Onder de overledenen zijn de leven loos geborenen begrepen. De gemiddelde regenval is alhier 733.3 inM. Regendagen ziju er in 1889 159 geweest, en wel in Jan. 9, Febr. 14, Maart 13, April 12, Mei 14, Juni 7, Juli 18, Aug. 19, Sept. 14, Oct. 17, Nov. 13, Dec. 9. LANGSTRAAT. De handel in vee was sedert de vorige noteering iets minder ge animeerd, ofschoon de weinige rijpe kali- koeien nog steeds door Belgische kooplieden gezocht en duur betaald werden. Voor de le qualiteit werd van f225 tot f275 be steed, voor de 2e dito f 175 tot f200. Vette koeien met weinig voorraad 31 a 36 cent per K.G. vette varkens 58 a 62 cents per K.G. schoon. In den hooihandel was het sedert de vorige noteering zeer stiler werd weinig afgeleverd en de vraag was zeer gering. Ofschoon de prijs naar verlaging overhelt, is er toch van noemenswaardige prijsver- andering geen sprake, en kunnen wij voor de le qualiteit f 10, voor de 2e qual. f 8,50 a 9.en voor schraal hooi f5 a 6 noteeren, alles per 500 K.G. Stroo werd in de laatste dagen, naardien het dorschen alom plaats heeft, meer aangebodenhet geldt naar qualiteit f8.50 a 9.per 500 K.G. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat blijft even stil als die in hop. Alleen met de kleine maat worden de aard appelen meest van de hand gedaan en gel den van 12 a 15 ct. per liter. De voorraad is nog groot. In hop gaat letterlijk niets om. WIJK. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen, den heer J. L. Pierson te Halle. Ook in onze gemeente heeft de overal heerschende influenza hare intrede gedaan, slechts enkele gevallen kwamen tot hiertoe voor, het ware te wenschen, dat de ziekte zich by enkele bepaalde. CAPPELLE. Voor den kleinen boer blijft het er in deze streken treurig uitzien. De voorraad hooi ruimt niet op en wat nog afgeleverd wordt, geschiedt met schade. Voor de beste soort wordt f 10 per 1000 halve kilogram betaald en men mag nog van ge luk spreken, als men tegen dien prijs kan opruimen. Hoe het zoodoende met de land pachten zal afloopen, valt gemakkelijk te voorzien. DALEM, 12 Jan. Vrijdag 10 dezer, trad voor de leden van den Ned. Protenstanten- bond Gorinchem e. o., de heer dr. J. v. d. Bergh, predikant te Zwolle, op. De geachte spreker behandelde op degelijke en onder houdende wijze een paar bladzijden uit de vervolging der Protestanten in Frankrijk op het einde der 17e en in het begin der 18e eeuw, waaraan eenige leerzame beschou wingen en recht practische wenken werden vastgeknoopt. De influenza is ook in het naburige Gorincbem doorgedrongenvooral onder de soldaten van het garnizoen telt zij vele lijders. Hoort men in de dorpen beneden Gorinchem, ook reeds van voorkomende ge vallen spreken, te Vuren en Dalem zijn ze ons nog niet bekend. GORINCHEM. Ds. W. Briët alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Meern. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Collegiën van Gedep. Staten ge hoord over den maatregel van inwendig bestuur tot uitvoering der bepaling van de onderwijswet betreffende het subsidieeren van bijzondere scholen, met verzoek tevens om uiterlijk 15 Januari hun adviezen in te zenden. Uit Londen wordt aan het Handelsblad geseind dat volgens geloofwaardige berichten binnenkort waarschijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende maatre gelen omtrent den invoer van vee uit ons land, en zulks als gevolg van de tusschen- komst van den Nederlandschen gezant en de bevredigende maatregelen der Neder- landsche regeering. De miliciens der lichtingen 1886, 1887 en 1888, behoorende tot het reg. gren. en jagers en het 4e en 7e reg. infanterie, zullen elk voor 13 dagen onder de wapenen wor den geroepen, om in de behandeling van het nieuwe geweer geoefend te worden. De lichtingen zullen achtereenvolgens opkomen; de eerste vermoedelijk in den loop van de maand Maart a. s. De overeenkomsten, betreffende de over name van spoorwegen door het Rijk, zijn door den Raad van State overwogen en het advies hierover is reeds uitgebracht. De miliciens van 1890, die er prijs op stellen in het garnizoen en by het wapen hunner keuze de zeemilitie daaronder be grepen geplaatst te worden, kunnen dit voordeel verkrijgen, als zy in de maand Maart a. s. aan een examen voldoen, waar van het programma voor dit jaar als volgt is vastgesteld: lo. Het schrijven vau een goed leesbare baud; 2o. de kennis van -le gr >n 'en der «peiling van de Nederlundsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel 3o. de vier hoofJbewerkingen der reken kunde met gf-heele getallen4o. tie kennis van liet Nederlandscbe stelsel van maten en gewichten 5o. eenige bekendheid n et de vaderlandsche geschiedenis; 6a. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De militieplichtigen, die met voldoende uitslag aan dit examen hebben deelgenomen, mogen bovendien afzonderlijk logeeren en met elkander worden gevoed. Op Dinsdag 25 Maart zal te Rotterdam op de plaats der sociëteit »de Harmonie» een tentoonstelling worden gehouden van rundvee, scbapen, varkens en pluimgedierte. De volgende pry zen zijn o. a. uitgeloofd 1. Voor den fijnsten en zwaavsten os, uitsluitend met hard voer gemest, pryzen van f 75, f 50, f 25 en f 15. 2. Voor idem met spoeling in het Z.- llollandsche spoelingdistrict gemest, f 7'), f50, f25 en f 15. 3. Voor idem met spoeling buiten het spoelingdistrict gemest, f 70 en f 40. 4. Voor de fijnste en zwaarste koe met hard voer gemest, f60, f40, f25 enfl5. 5. Voor idem met spoeling in het district gemest, f 50, f 30, f 20 en f 10. 6. Voor idem, met spoeling buiten het district gemest, f 50 en f 25. Voor de beste melkkoe en voor de beste kalfdragende koe worden pryzen van f 60 en f25 uitgeloofd. Voor den bester rijstier niet ouder dan twee jaar wordt f 75 en f 50, en voor den bester rystier niet ouder dan één jaar f 50 en f 30 uitgeloofd. Op den spoorweg naby Berchem zijn door eenige baldadigen zeven paaltjes, die langs den weg uit den grond waren getrokken, op de rails gelegd met het doel den eerst- komenden trein te doen ontsporen. De justitie doet ijverig onderzoek naar de daders. De sergeant-majoor G., van bet korps der genie, wordt sedert den 9 dezer vermist en met hem een bedrag van pl. m. f 600, dat hij dien dag, bij den kapt.-kwartierm. van het korps, ten behoeve zijner compagnie's administratie, in ontvangst had genomen. Naar wij vernemen, bestaat er gegrond vermoeden, dat G., die gehuwd is en vier kinderen heeft, zich niet die gelden verwij derd heeft. (U. D.) Na voortgezette nasporingen is de politie er in geslaagd den derden persoon aan te houden, dien zij verdacht van medeplich tigheid aan de ontvreemding van de brand kast uit het kantoor op de Hooikade te 's-Gravenbage in November j.l. De gear resteerde, genaamd P., schoenlapper van beroep, en vroeger agent bij de nachtpolitie, is naar het huis van bewaring overgebracht. Men schrijft uit Geldermalsen Onze gemeente wordt als marktplaats meer en meer gezocht; nu, de ligging leent er zich uitstekend toe. De veemarkten wor den steeds drukker, en daarom is thans door het gemeentebestuur bepaald, dat voort aan alle weken veemarkt gehouden zal wor den, gedurende de maanden Maart en April en van 15 Aug tot 15 November des Vrij dags, behalve op Goeden Vrijdag en tijdens de paardenmarkt in Augustus, wanneer de veemarkt een dag vroeger zal worden ge houden. Uit Schipluiden schrijft men aan de Delft. Crt.,« dat iemand op zijn biljet voor de volkstelling verklaarde niet tot een kerk genootschap te behooren. Eenigszins in strijd met deze verklaring is het feit, dat de decla rant tot heden toe bij de Ned. Herv. ge meente het ambt van voorlezer en voorzanger bekleedt en niet voornemens schijnt als zoodanig ontslag te vragen. Sedert Woensdagavond is de machinale vlasspinnerij te Groningen gesloten, zoodat thans niemand meer op de fabriek werk zaam is. De gehuwden, die niet aan de werksta king hebben deelgenomen, ontvangen voor- loopig de helft van hun wekelijksch loon. In den aanstaanden zomer zal te Amster dam, tijdens de daar te houden tentoonstelling, vermoedelijk ook een internationaal congres voor fa'orieksbygiène plaats hebben. De stationschef te Alkmaar, R., onlangs in zyn betrekking geschorst, is thans geheel van de maatschappij ontslagen, wegens misbruik van vertrouwen. Te Vlaardingen is een kind geboren, welks lichaam voor een groot deel behaard is. Het geheele voorhoofd, armen, beenen en wenkbrauwen zyn zoo zwaar behaard a-s bij eeu volwassen mensch. Da vinsrerg zyn aan elkander gegroeid, terwijl de na gels donker gekleurd zijn. Naar wij vernemen is door de heeren A. A olker Lz. te Sliedrecht en P. A. Boa te Gorinchem aan de Maatschappij Ijzer gieterij de Prins van Oranje» te 's Graven- hage opgedragen het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bouw van een steenkolenmagazijn aan den noordelijken oever van bet Noordzeekanaal, welk werk door het ministerie van marine aan boven genoemde beeren aannemers is uitbesteed. Dit steenkolenmagazijn, geheel van ijzer en rustende op eene steenen voeting, heeft eene lengte van 165 M. by eene breedte van 21.40 M., terwijl de hoogte 9.60 AI. bedraagt. Misschien znllen onze lezers zich herinne ren, dat nu ruim een jaar geleden in de nabijheid van Hoorn aan »de Hulkc een moord is gepleegd. Men vond althans het lijk van een verslagene, halverwege in 't wa ter, niet messteken bier en daar aan den nek. Tegen den vermoedelijken dader kon toen geen rechtsvervolging verleend worden. Sedert verhuisde deze persoon naar Medem- blik. Daar moet bij een huiselijken twist een en ander uitgelekt zijn, zoodat de man zich voor de rechtbank te Alkmaar te ver antwoorden had over bovengenoemd feit, met dit gevolg, dat bij thans tot 5 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld. Als een bewijs dat de suikerbietenteelt in omvang toeneemt kan dienen, dat aan de suikerfabriek Holland» te Houtrijk en Polanen, waar thans de campagne geëindigd is, niet minder dan 30,200,000 KG. bieten verwerkt werden. Ten bewijze dat sommige personen alles voor goede munt aannemen, kan dienen, dat te Gennep onlangs als middel tegen ziekten bij paarden een oud doorgerookt stompje Goudsche pijp verhandeld werd voor f 3,20. Dr. v. d. L. te Amsterdam schrijft in het »A. H.« de volgende algemeene raad geving voor gezonden Drink geen water (duin-, regenwater enz.) tenzij het eerst goed gekookt heeft. Natuurlijke bronwateren (Apollinaris, Fa- chinger, Minerva, Selters, Yictoriawater) kunneu bij matige boeveelheden in de plaats van gekookt water gebruikt worden. Zorg dagelijks voor ruime ontlasting, eet gewoon en leef geregeld. Houd op straat den mond gesloten en haal adem door den neus. Wacht n voor groote temperatuurwis seling (tocht, wind) en verwarm uwe kamers niet te sterk (niet hooger dan 14 a 15° R.) Vermijd plaatsen, waar veel menschen bijeen zijn en bezoek geene grieplyders, indien het niet hoogstnoodzakelijk is. In het laatste geval wacht u dan voor hetgeen dezen by niezen en hoesten uit werpen. Gebruik nooit hunne zakdoeken, linnengoed, evenmin dat van lijders aan ge wone verkoudheden of borstziekten. Blijf t'huis zoodra gij (voor u ongewoon) hoofdpijn of pijn in den rug, lendenen ge voelt, later gevolgd door koude rillingen, ga plat liggen (anders wordt gij duizelig en gaat gij braken) liefst op bed onder de wol in eeDe frissche kamer. Houd het hoofd door water koel, gebruik wa.t versch citroensap en laauw suikerwater, zóó noodig een ligt purgeermiddel (won derolie, groene poeder,) maar volstrekt geene medicijnen als chinine, antipyrine, p. doviri, enz. Deze niet op tijd en niet in gepaste dosis gebruikt, kunnen u veel Jast bezorgen en zeker niet het beloop der ziekte afkorten. Ontbied uw geneesheer. Zorg zooveel mo gelijk, dat deze uwe boodschap ontvangt vóór bij 's morgens uitgaat, want anders zou het best kunnen gebeuren dat hij eerst laat in den avond, of den volgenden dag u bezoeken kan. Bij zooveel werk is het hem onmogelijk tweemaal per dag in dezelfde buurt te komen. Maak u niet ongerust, zelfs wanneer bij zeer laat komt.» BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat het in schrijvingsregister der Nationale Militie lich ting 1890, en de di.aruit opgemaakte alpha- betische naamlijst gedurende 8 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2