htm od"x ann te danken hebben. Inderdaad houden de regeeringen van Oostenrijk en Hongarije zich tegenwoordig ijverig bezig niet het regelen der troonopvolging. De Hongaarsche minister van justitie, Szilagyi, bevindt zich daarvoor te Weenen, maar dit geschiedt niet, omdat keizer Frans Jozef er aan denkt afstands te doen van den troon, maar omdat nu de tjjd is gekomen om uit te maken, wie na keizer Frans Jozef de dubbele kroon der Habsburgers zal dragen. Toen kroonprins Rudolf stierf, liet hij alleen eene dochter na. Aartshertog Karei Lodewijk, 's keizers broeder, was toen de naaste erfgenaam vau den troon, maar voordat hij als zoodanig kon erkend wor den, moest eerst een jaar verstrijken. Nu deze door de wet gestelde, termijn is ver- loopen, zonder dat de toestand is veran derd, is de tijd gekomen om uit te inakeu, wie als 's keizers opvolger moet worden beschouwd, en daarover zijn de regeeringen van Oostenrijk en Hongarije nu met den keizer in overleg getreden. De uitslag is reeds bekend. De bejaarde aartshertog Karei Lodewijk doet afstand van zijne rechten ten behoeve van zijn oudsten zoon, Frans Ferdinand, en deze aartshertog zal nu weldra officieel als 's keizers opvol ger wordt aangewezen. Reeds terstond na den dood van kroonprins Rudolf toonde keizer Frans Jozef, dat hij Frans Ferdi nand als zijn opvolger beschouwde. Toen de keizer zijn bezoek bracht aan keizer Wilhelm, werd hij vergezeld door den jon gen aartshertog, die reeds ook bij andere gelegenheden met bijzondere onderscheiding door den keizer werd bejegend. Een vreeselijk ongeluk heeft te Lyon plaats gehad. De locomotief no. 3, die met stoom geladen was, stond gereed om te ver trekken, toen plotseling eene verschrikke lijke ontploffing volgde. De locomotief was gesprongen, alles om haar heen verbrijze lende. Een werkman der maatschappij, zekere Eparniez, werd in de borst getroffen en overleed onmiddellijk. De kracht der uit barsting was zoo hevig, dat het stationsdak in stukken vloog. Een student in de medi cijnen werd door een stuk ijzer onthoofd. De oorzaak en de verantwoordelijke per soon van het ongeluk zijn nog niet bekend. Dokter Mezger te Wiesbaden heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen de Bade-Actien-Gesellschaft aldaar, omdat de directie in gebreke is gebleven de f85.000 te betalen, waarvoor zij het huis van dokter Mezger te Amsterdam had gekocht. Deze som moest den ln Januari worden betaald, doch de directie van het Sanatorium deed dit niet. De betrekking tnsschen dr. Mezger en de Maatschappij zal nu wel geëindigd zijn. Uit Meran wordt aan de Neue Freie Presse geschreven, dat de bekende beeld houwer Beer, uit Parijs, het middel heeft ontdekt om marmer vloeibaar te maken en als brons te gietenhet vloeibaar marmer zal Beëriet beeten. Een te Parijs gegoten marmeren beeldengroep zal dezer dagen te Meran, ten huize van Beer's zusters, te be zichtigen zijn. Men zegt, dat een der broeders van den Czaar verbannen zal worden als medeplich tige aan een complotverscheidene officieren van Petersburg, o.a. kolonel Voieikoff van de Keizerl. garde te paard, hebben zelf moord gepleegd. Volgens postbericht uit Rio Janeiro zijn bij het oproer van 18 Dec. een honderdtal militaire oproermakers gedood, en den vol genden dag een twintigtal aanvoerders ter dood gebracht. Behalve dat de keizer verboden heeft, dat de »KreuZzeitung« in de paleizen ge lezen wordt, moet hij ook den wensch uit gesproken hebben, dat in kazernen en in de officieren-casino's zekere bladen,waar onder ook de >Kreuzzeitung« en het »Volk« niet gelezen worden. Werd aan dezen wensch werkelijk gevolg gegeven, dan zou het dood vonnis van de »Kreuzzeitung« geveld zijn, daar dit blad juist in officierskringen het meest gelezen werd. Te Versailles (Kentucky) is een stal met 35 harddravers, ter gezamenlijke waarde van 100.000 doll., verbrand. Een der om gekomen paarden was de hengst Bellboy, een jaar geleden door den eigenaar van den stal voor 51.000 dollars gekocht. In Tunis zijn door overstroomingen groote on heilen veroorzaakt. Te Maharès bij Gabes stortten alle huizen in, te Cheba 28, te Bauiarza 53. Door kapt. Schulz, gezagvoerder van het stoomschip »Glucksburg,« werden te Hong kong geland 15 personen, waaronder twee vrouwen en een jongen, welke door hem in de Chineesche zee van een Spaanschen lichter werden gered. Het vaartuig was door denzelfden tyfoon, waarin het stoomschip »Dnburg« met man en muis verongelukte, van Manilla weggedreven, 440 zeemijlen ver, zonder eenige masten of zeilen. De schipbreukelingen hadden hoegenaamd geen lafenis aan boord en waren zoo zwak door ontbering, dat zij aan boord geheschen moesten worden. Met een extra trein, dien de khévide hem had tegemoet gezonden, arriveerde Stanley te Caïro, begeleid door Dr. Abbate, voor zitter van het Egyptisch aardrijkskundig genootschap, Osman beij en den oud-gouver neur van Soudan, Mason beij. Bij zijn aankomst te Caïro werd Stanley door een groote menigte toegejuicht, terwijl hem officiëele eerbewijzen werden betoond. Een wacht van Egyptische en Engelsche cavalerie begeleidde hem van het station naar zijn hotel. Stanley was blijkbaar zeer gezond en aangedaan over de ontvangst, die men hem had bereid. Zaterdag is de zaak van Tancredo Vita voor de rechtbank te Rome behandeld ge worden. De beklaagde bleef bij zijn eerste verklaringen, nl. dat hij slechts de opmerk zaamheid op zich heeft willen vestigen, door de bus voor het koninklijk paleis te werpen. Hij sprak tevens van ongerechtigheden, die hij van het ministerie van openbaar onder wijs had ondervonden. De bus bevatte slechts twee stuivers vernis en 1 stuiver petroleum. Den 20en December had hij dit mengsel reeds bereid, en eerst was hij van plan ge weest het in het Parlementsgebouw te werpen. Deskundigen zullen Vita's zielsgesteldheid onderzoeken. In telegrammen nit New-York wordt ge meld, dat de commissie van enquête over de landverhuizing een hoogst ongunstig rapport heeft uitgebracht, waarin de leden eenstemmig verklaren, dat landverhuizers te New-York soms erger dan beesten wor den behandeld. Alle presidenten van de Gerechtshoven op Creta hebben hun ontslag genomen. Chaker Pacha liet den president van het Gerechtshof te Canea gevangen nemen, het geen op het eiland groote sensatie verwekte. Tengevolge van een hevigen wind is te Brooklyn (Amerika) de muur van een nieuwe kerk ingestort, waaronder een huis, door negen personen bewoond, bedolven werd. Zes personen kwamen er bij om. Bij Venta Cardenas in de Spaansche pro vincie Jean (Andalusië) heelt een bende werkeloozen een spoorwegbrug door middel van dynamiet doen springende politie achtervolgt de daders. In de maand April a. s. zal er te Weenen, onder het beschermheerschap van den Oosten- rijkschen minister van koophandel, eene internationale tentoonstelling van postzegels plaats hebben. Een trein, die een honderdtal mijnwerkers vervoerde, liep in de nabijheid van Chester field op een aantal werkstakers. Zestig mijn werkers werden gewond. Bij de Amerikanen bestaat het plan, bin nen korten tijd een schip te bouwen, dat alle bestaande schepen in snelheid verre zal overtreffen. Reeds zijn de teekenen voor dezen snelvarenden stoomer ontworpen, waarvan verwacht wordt, dat hij in vier en een halven dag de reis van New-York naar Liverpool zal afleggen. Bij een lengte van 434 voet, zal hij een inhoud van 2880 ton hebben, en zal de vorm overeenkomen met dien van de Fran- sche torpedobooten. De uitvinder zegt een snelheid van 35 knoopen te kunnen be reiken. Wind enz., in aanmerking nemende, stelt hij zich voorloopig met 28 knoopen tevreden. Volgens een telegram aan de New-York Herald uit San Fransisco werd den lln dezer aldaar bericht ontvangen dat het Duit- sche stoomschip »Duburg«, van Singapore naar Amoy met 400 passagiers aan boord, zou zijn vergaan. De dreigende werkstaking in 't West- faalsche kolendistrict is reeds tot een begin van uitvoering gekomen. In een te Alte nessen gehouden vergadering deelde Brodarn, uit Gelsenkirchen, een besluit mee van de bestuurders der mijnwerkersvereeniging om aan het bestuur van den Westfaalschen mijnwerkers bond voor te slaan met Feb. e.k. het loon met vijftig percent te verhoogen en den werktijd te bepalen op acht uren daags, met inbegrip van den tijd der af daling in en het terugkomen uit de mijn. Zelfs onder de leiders der beweging vonden deze hooge eischen bedenking. Een der sprekers, Schroder, kon met de eischen wel in beginsel instemmen, mam achtte het tijdstip voor het voois tel nog niet geko men. In den loop der beraadslagingen werd Schroder voorgedragen als candidaat voor den Rijksdag, waaruit blijkt dat zijn houding bij zijn vakgenooten instemming schijnt te vinden. Te Budapest hebben de werklieden van de wapenfabriek het werk gestaakt; de fa briek moet tegen hei einde van het jaar 100.000 geweren afleveren. De werkstakers eischen een verhooging van loon van 1 fl. 20 kr. tot 2 fl. per dag. JPlaatselijlx Nieuws. HEUSDEX, 14 Januari. Door den mist misleid liepen heden voor middag twee geladen zandtreinen op 'het werk voor den Maasmond tegen elkander inwaardoor natuurlijk eene hevige botsing ontstond. Beide treiuen werden door locomotieven opgeduwd, zoodat in een oogeublik tijds eeuige zaudwageus van beide zijden elkander gegrepen hadden en een der wagens nage noeg verbrijzeld werd. Een polderwerker, die op den aangereden wagen zat, werd aan de borst gekwetst, doch kon zelf nog uit de verwarring zich een weg banen. Twee andere polderwerkers, die van de wagens sprongen, bezeerden zich aan den voet bij bet neêrkomen op de rails. Verdere onheilen hadden er gelukkig niet plaats. 1G Jan. Eene nieuwe reclame vau de firma Van Houten. Hedeu morgen zagen we huis aan huis een heer met een bediende passeeren. De heer lette blijkblaar dat nie mand overgeslagen werd en de bediende belde aan, overhandigde een sierlijk gelitho- grapheerd adreskaartje, een zak-almanakje, eveneens keurig uitgevoerd, en een blikken busje, met eene proeve cacao, geschikt om daarvan eene kop te zetten, met de woor den: »een cadeautje vau mijnheer Van Houten.Dat men een en ander algemeen met opgewektheid ontving laat zich begrij pen; jammer echter dat, na het gebruik, velen niet meer aan de lieve attentie zullen denkenzoodat het noodig is, zooals ook de firma Van Houten begrijpt, om voort durend te adverteeren wil men hebben, dat men door het publiek niet vergeten wordt. De Commissaris des Ivonings iu de provincie Noordbrabant heeft goedgevonden en verstaan dat de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschreven, zal ge schieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen: In het le Militie-district, ten overstaan van den Militie commissaris I. J. van Thiel: Heusden, 22 Februari, 's morgens 10 ure, Drougelen, Drunen, Eeten, Heusden, Meeu wen, Veen en Wijk; 24 Februari, 's mor gens 10 ure, Hedikhuizn, Herpt, Oud-Heus- deu, Nieuwkuik en Vlijmen. By vonnis der Arrond. Rechtbank te 's-Hertogenbosch, dd. 14 dezer is Aut. P., wonende te Sprang, thans gedetineerd, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren, ingaande op den dag zijner in hech- teuisneming en zulks ter zake van a poging tot doodslag, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en die uitvoering alleen tengevolge van omstandigheden van zijuen wil onafhankelijk niet is voltooid, b weder- spannigheid, lichamelijk letsel tengevolge hebbende. OUDHEUSDEN. Tengevolge van het O O zachte weder der laatste dagen ziet men alhier bij de Erven van Oudheusden eene muurbloem in vollen bloei staan. BAARDWIJK, 15 Jan. Op 31 Decem ber 1889 bedroeg de bevolking iu deze gemeente 812 mannen en 772 vrouwen, te zaruen 1584 zielen. WAALWIJK, 15 Jan. De influenza blijft hier hevig heerschen en sommige ge vallen hebben een doodelijken afloop gehad. De scheepvaart in de haven alhier is zeer belemmerd, doordien een schip met tarwe geladen er in gezonken is. Op 't oogenblik is men bezig 't schip te lichten. 16 Jan. In de nabijheid dezer ge meente is men bezig opmetingen te doen voor het kanaal van den Dommel naar de Nieuwe Maasmond. Op 't concert der Liedertafel gis terenavond op Musis gegeven, werd het 12^/g-jarig directeurschap van den heer Fr. De Cortie herdacht. Bij deze gelegenheid werd hem door de Liedertufel een gouden medaille en door eenige Waal wij ksche vrien den een krans aangeboden. HAARSTEEG, 16 Jan. Gisteren gaven de Rederijkers leden van het Handboog schuttersgezelschap Claudius Civillis« hunne gewone jaarlyksche tooneel-voorstelling ten huize van mej. H. Vugts. Het programma was zeer goed gekozen. No. 1 »Een nieuwe manier van poffen,* blijspel in 2 bedrijven, werd allerkeurigst weergegeven. No. 2 »Het testament van oom Jan,« blijspel in 4 be drijven, werd onverbeterlijk uitgevoerd. Wat dat stuk betreft »al was er op het geheel niets aan te merken,* hierin hebben bij zonder uitgemunt de heeren J. v. E. en W. v. H., die dan ook wel een woord van lof toekomen want beide rollen no. 1 als Ttepken Sims en no. 2 Doctor Santée wer den meesterlijk door genoemde dillitanten vertolkt. Ook no. 3 >Een half uur bij den k oper,* blyspel in een bedrijf, liep evenals de twee vorige goed van stapelvooral bij deze op voering werden de lachspieren der talrijke toehoorders in beweging gebracht. De zaal was eivol en geen wonder want iedereen was overtuigd dat men zich hier niet iu (le verwachting zou teleurstellen, daar het gezelschap Claudius Civillis man nen ouder hunne leden telt, die ten volle voor hunne taak berekend zijn. Behalve genoemde drie tooneelstukken werden nog een paar voordrachten ten beste gegeven: no. 1 Lammert j^ Smeerbuik* door den beer J. v. E. en »Toen en thans* door den heer W. v. B. Ook deze twee voordrachten verhoogden nog meer het ge not van den avond. En ten slotte mag ook niet vergeten worden een woord van dank te brengen aan het muziekgezelschap St. Cicilia dat geheel belan reloos op dat feest medewerkte en de pauzen door het uitvoeren van eenige flinke marschen enz. aanvulden. Niettegenstaande de duur der pauzen te bekrompen waren om eene degelijke fantasie of ouverturen ten gehoore te brengen, zoo is het niet overdreven even aan te stippen de uitvocriug van Polka voor 2 pistons van Jus. Kessels; deze polka werd zeer accuraat uitgevoerd en de heeren M. v. O. en E. v. d. B. hebben hierdoor blijken ge geven dut zij vaardig hunne instrumenten bespelen en het geheel weten te steunen. Dat beide gezelschappen en de goede ver standhouding onderling steeds blijven voort bestaan, dat is den wensch vau velenduu kan den ingezetene van Haarsteeg en ook de buitenlui nog uienigen prettigen avond worden bezorgd. DRONGELEN, c.a. Bevolking der ge meente volgens den laatstgenoemden telling 75 gehuwde paren, 11 weduwnaars, 17 weduwen, 134 ongehuwde maunelijkeu, 116 gehuwde vrouwelijkeu, totaal 428 zielen. Naar de godsdiensttige gezindten verdeeld in 345 N. 11., 50 Chr. G. en 33 R. O. WOUDRICHEM. Overzicht vau het getal geboorten, overledenen en hnweljjken over de tien laatste jaren. Geboren Overl.(*) Huwelijken 1880. 72 55 12 1881. 63 56. 22 1882. 74 69 16 1883. 67 54 8 1884. 81 59 12 1885. 75 52 23 1886. 82 44 14 1887. 94 52 8 1888. 74 69 25 1889. 102 55 11 Onder de overledenen zijn de levenloos geborenen begrepen. BRAKEL. In het afgeloopen jaar be droeg het schoolverzuim alhier gemiddeld 22Vio pCt- De maand Januari telde het minste, 92/5, de maand Juli het hoogste verzuim 39°/0. WERKENDAM. Ook onze gemeente bleef niet gespaard voor de influenza. In het begin der week waren er nog ruim 100 lijders. Toch begint de ziekte af te nemen. De doleerende in deze gemeente zijn voornemens een nieuwe kerk te bouwen en de thans gebezigde kerk voor pastorie in te richten. I Hanenland. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op een bij hem ingekomen bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs, blijkens hetwelk het, met het oog op eene mogelijke verscherping van het toezicht aan de Fransche grenzen op den invoer van vleesch uit deu vreemde, wenschelijk is, uiet anders dan vleesch van uitstekende hoedanigheid naar Frankrijk te verzenden. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Van Reenen, is ongesteld geworden en moest het bed houden. Met den aanstaanden zomerdienst op de spoorwegen zullen de twee sneltreinen van Amsterdam naar Emmerik van de Nederl. Rijnspoor-Maatschappij, welke op geen der hoofd- en tusschenstations stilhouden, we derom in den dienst worden opgenomen. Yoor geldverzendingen naar België per postwissel zal voortaan één gulden gelijk gesteld worden met 2 francs 8Y2 centimes. De vroegere herleiding geschiedde volgens den maatstaaf van 1 gld. 2 francs 9Y2 centimes. Door den heer Henry Tindal is aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een request met bijlagen gezonden, waarin hij opnieuw aandringt op het nemen van maatregelen voor de verdedigbaarheid van ons land en op het ontslag van den tegenwoordigen Minister van Oorlog. Door de Holl. Maatschappij van Land bouw, afdeeliDg Hollands Noorderkwartier, is een prachtige collectie vee, bestaande uit 21 koeien en stieren, van Hoorn per spoor verzonden naar Rotterdam, om te worden geëxposeerd op de Landbouwtentoonstelling te Buenos-Ayres. Zonder twijfel zal onze veestapel door deze inzending in belangrijk heid winnen. Men bedenke slechts, dat zich onder b; ven genoemd getal een stier bevindt» afkomstig uit deu Deemster, die door den heer De Beu kei, ar voor een inderdaad fabel achtige som was aangekocht. De heer K. Tensen uit Schellinkhout zal het kostbare vee vergezellen en hoopt na zes maanden terug te keereu. 't Is te wenscben, dat hij gezond en met lauweren gekroond te Hoorn terug moge komen. Bedelaars-zyu erg slim of de Rijksgestich- ten, die als hunne bewaarplaatsen zijn aan gewezen, laten aan voldoende afsluiting nogal te wenecht-n over. Dit meenen wij te mo gen opmaken uit de opgaaf, dat in het jaar 1889 niet minder dan 111 bedelaars ont vlucht zijn. De meesten heeft men kort daarop weder in handen gekregen. De arbeid op de fabrieken van de firma Regoot te Maastricht, die wegens kolen- gebrek ten gevolge van de werkstaking in België moest worden verminderd, is hervat. Zondagavond heeft meu gepoogd de stoom tram op de lijn NijmegenNeerbosch te doen ontsporen, door op de rails een zwaar stuk hout te leggen. De machinist vau den trein bemerkte het echter nog bijtijds. De politie doet onderzoek. In de IJ- en Haarlemniermeerpolders heerscht de influenza dermate onder het vee, dat op enkele stellen tien, soms twintig paarden en koeien ziek liggen. Eokele sterf gevallen zijn reeds voorgekomen, terwijl de herstellende paarden de eerste weken weinig of slechts geringe diensten kunnen doen. In een Engelsch vakblad vinden wij de mededeeling, dat sinaasappelen een uitstekend voorbehoedmiddel tegen de influenza zijn. Het treft goed, dat juist het seizoen, waariu deze versnapering in rijken overvloed wordt aangeboden, is genaderd. Volgens de Duitsche weerprofeten zouden wij voor dit jaar den winter reeds achter den rug hebben en is er alleen in Maart nog wat sneeuw te wachten. De brandwonden, welke mej. Kattenburg bij het droevig ongeval iu de Kalverstraat te Amsterdam bekwam, zijn reeds zoover hersteld, dat het gezicht, de armen en handen geheel van het verband zijn ontdaan. Het gelaat vertoont op enkele plaatsen een klein rood vlekje, overigens is het ge heel ongeschonden. Volgens verklaring van don dokter, zullen ook deze kleine sporen der brandwonden verdwijuen. De gezondheid van het moedige meisje laat overigens niets te wenschen over. Eenige dagen geleden verdronk te T wijzei een zekere Jacob De Kempenaer bij de po gingen, die hij aanwendde om zijn zoontje, door het ijs gezakt, te redden. Ook het kind vond den dood in het water. De weduwe van De Kempenaer verkeert, tengevolge van het dubbel verlies, in zoodauigen toestand van geestverbijstering, dat hare overbrenging naar een gesticht noodzakelijk is geworden. Vier kinderen blijven hulpeloos achter. Men schrijft ons uit den Haag: Hoe 't er tengevolge van de heerschende ziekte in sommige huishoudens uitziet, kan blijken uit het feit, dat een geneesheer hier |j ter stede in 't bezit is vau de huissleutels van een tweetal fauiiliën, om, als hij die komt bezoekeu, zichzelf den toegang tot de woningen te verschaffen, daar geen vau de huisgenooten in staat is hem de deur te openen. Omtrent de griep-epidemie in 1675 leest men in eene predikatie van llorentius Cos- terus, predikant te Hoorn, o.a. het volgende: »De Heere heeft de Ingezetene besogt met een algemeene Verkoutheytin het Hooft in de Keel en in de Borst, soo dat d' een den anderen nauwliks konde verstaen, ja vele geen geluijt konden geven. En dit had plaatse beijde in Steden en in Dorpen sonder dat men daer van eenige natuurlike reden geven alsoo de lught seer gematighd was.* Een ouzer lezers, die de overtuiging heeft, dat alle belanghebbenden niet op de hoogte zijn met de jachtwet, namelijk of ze al dan niet gerechtigd zjjn in besloten tuinen te jagen, en ook van de bepaliugen met be trekking tot het bemachtigen van schadelijk gedierte, verzoekt ons het volgende op te nemen Geene jachtacte noch buitengewone mach tiging wordt vereischt: a. voor het jagen door den eigenaar of rechthebbende in lust- of bouwhoven of buitenplaatsen, door muren, schuttingen, rasters of grachten, geheel afgesloten. b. het schieten van schadelijke vogels in tuinen of vruchtboomgaarden door, of op last van den eigenaar of rechthebbende. Het vangen van vossen, dassen, marters, otters en roofvogels, met klemmen, vallen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2