De werkstaking te Charleroi is Donder- dag geëindigd2000 werklieden, die nog niet het werk hervatten, zullen dit heden (Vrijdag) doen. Sedert den 21 Augustus 1889, toen een persoon, die gebeten door een dollen hond en in de maand Juli in het Instituut-Pasteur was ingeënt, overleden was, zijn in die in richting 850 zieken, als door een dollen hond gebeten, behandeld, zonder dat één hunner overleden is. Gelijk men ziet, zegt het Bulletin médieal*, is de statistiek om trent de behandeling van zoodanige lijders, die in den beginne zoo aanmoedigend was, in vervolg van tijd nog gunstiger gewor den, en de thans verkregen uitkomsten overtroffen de verwachting, die men aan vankelijk van de inenting gekoesterd heeft. Deze verblijdende uitkomsten hebben tweeërlei oorzaak: vooreerst nemen de ge betenen tegenwoordig in het algemeen spoe diger toevlucht tot het Instituut-Pasteur; ten andere is men door de ervaring tot eene verbeterde toepassing der behandeling gekomen. Volgens een mededeeling aan den Duit- gchen Rijksdag is de veeziekte volstrekt niet aan het afnemen. Althans na de sluiting der grenzen voor den invoer vooral uit Rusland, is het aantal aangetaste stallen zeer vermeerderd. In het tweede kwartaal was de ziekte waargenomen in 5832 stallen met 117,539 stuks vee; na het verbod, op 14 Juli jl. uitgevaardigd, zijn die cijfers gestegen tot 9598 stallen met 156,677 stuks op 30 September. Het nut der verbodsbe paling wordt daarom zeer in twijfel ge trokken. Wegens deze uitbreiding der ziekte heeft de Engelsche Regeering te kennen gegeven, dat zij den invoer van vee uit Sleeswijk-Holstein nog niet kan toelaten. Bij dooi weder hadden Zondag te Weenen de sohaatsenwedstrijden om het meester schap van Oostenrijk plaats. De eerste twee wedstrijden werd door tot nog toe onbe kende hardrijders uit Weenen gewonnen. Iu den wedstrijd om het meesterschap, dat Alexander Von Panschin van Petersburg 2 jaar geleden won en verleden jaar met goed gevolg verdedigde, won Panschin opnieuw zonder veel moeite, met een geheele streek- lengte; de 1600 meter legde bjj af in 3 minuten en 25 seconden. In het geheel waren er 3 mededingers. De groole opoffering, waartoe een Engel sche dame besloten heeft, nl. om zich naar Kalawao te begeven, ten einde, als opvolger van Pater Damien het eiland der Melaat- schen te bezoeken, en de lijders te helpen troosten, heeft velen getroffen. Haar naam wenschte zjj niet bekend te maken. Wij lezen nu echter in een der bladen: Eene Engelsche jonge dame van 27 jaren, dochter van den predikant Fowler, is tot het Katholicisme overgegaan en onder den naam van zuster Rose-Gertrude vertrokken naar Kalawao, ten einde de directie op zich te nemen van het ziekenhuis van melaatschen, hetwelk daar door den onlangs overleden pater Damien is opgericht. Mej. Fowler heeft te Parijs eerst in de geneeskunde gestudeerd en is ook eenigen tijd werkzaam geweest in het laboratorium van Pasteur. Kalawao behoort onder de grootste der Sandwich-eilanden; 't wordt slechts bewoond door melaatschen, welke als 't ware uit de wereld verbannen zijn, om deze verschrik kelijke en zeer besmettelijke ziekte zoo min mogelijk te verspreiden. De heide Amerikaansche dames, die zich voorgenomen hadden een reis om de wereld te maken en wel in minder tijd dan dit tot heden toe geschiedde, kunnen op den bepaalden tijd New-York niet bereiken. Een meisje van tien jaar te Lagarde (Corrèze) zou met haar zusje van vijf jaar de koeien te drinken geven. Voor de aardig heid bond zij het wicht aan den staart van een der dieren vast en zette dit met geschreeuw en slagen aan, tot het als dol ging rondhollentoen men de koe tot staan bracht was het arme kind dood. Door hevige sneeuwstormen, woedende over West-Amerika, is het telegraaf- en spoorwegverkeer tot stilstand gebracht. De sneeuw ligt in sommige streken bergenhoog, zoodat de sneeuwploegen machteloos zijn. Te San Francisco zijn sedert Dinsdag der vorige week geen brievenmalen meer aan gekomen. Er zijn enorme hoeveelheden vee verloren gegaan. In de zuidelijk gelegen landstreken worden de spoorwegen geteisterd door overstroomingen, vooral de Southern Pacific spoorweg. Vier kinderen levend verbrand. Een telegram uit New-York deelt een verschrik kelijk ongeluk mede, dat te Erie gebeurd is en veroorzaakt werd door een dronkaard. De vier kinderen van vrouw Rodalinski wa ren door hun moeder alleen thuis gelaten, terwijl zij een boodschap deed. In haar af wezigheid kwam hun oom binnen, die zeer beschonken was. Hij naderde het bed der slapende kinderen, klopte zijn pijp er op uit en ontstak ze weer boven het bed. Toen de moeder terugkwam, vond zij haar huis in vlam en de kinderen in bed verbrand. De sneltrein van Chicago naar Newyork achterhaalde bij Cincinnati een gewonen passagiers-tvein en wierp dezen geheel uit de rails. De overblijfselen van den trein vatten terstond vuur, zoodat, voordat hulp kon worden verleend, reeds 6 reizigers om kwamen en velen ernstige wonden bekwa men. De sneltrein werd niet beschadigd. Alleen de locomotief werd onbruikbaar en twee der beambten werden door den schok gedood. De Daily News« verneemt van zijnen Weener correspondent het volgende: Sferrekundige berekeningen bewijzen, dat wij dit jaar zullen getuige zijn van een be langrijk verschijnsel. Een zesde ster zal zich vertoonen in het vast sterrenbeeld van Cassiopea, in den melkweg. Indien deze ster werkeljjk ver schijnt in 1890, zal het slechts de zevende maal zijn, sedert het begin der christel. jaartelling. Zij werd de laatste maal ont dekt door Tycho de Brahe in 1572, en deze beschrijft haar als eene buitengewoon schitterende ster, welke die van eerste grootte overtreft en zelfs in den dag kan gezien worden. Na drie weken echter verzwakt haar glans, en na zeventien maanden zichtbaar te zijn gebleven, verdwjjnt zij zoo plotseling als zij gekomen is. Men spreekt van die ster in de geschie denis in de annalen van 1294 en van 945, gedurende de regeering van keizer Otto. Men heeft steeds verondersteld dat dit hemellichaam de ster van Bethlehem is: het verschjjnt omtrent alle 315 jaar. Wan neer men nu van 945 achteruit aftrekt, dan valt bare verschijning juist te zamen met den tjjd der geboorte van Christus, en wan neer men van 945 optelt, dan moest de ster verschijnen in 1260, 1575 en 1890. Dr. Palisa van het Weener observato rium, over de zaak ondervraagd zijnde, zegt dat niets bewijst dat de Tycho-ster van 1572 dezelfde is als die van 945. Er zijn vele sterren, die na een zeker tijdsverloop terugkeeren, maar niets staat in voor den terugkeer der ster, welke sedert 1572 niet meer gezien is. Overstrooming in Ierland. Het Iersche district Athlone wordt op het oogenblik door overstroomingen bedreigd. Steeds blijft het water der Shannon wassen, en vele families hebben daarom hunne woningen verlaten. Reeds heeft het water op vele plaatsen ma- terieele schade aangericht, maar men vreest nog andere ongelukken, als het water blijft wassen. JPla.atselijls: Nieuws. HEUSDEN, 23 Januari. Een heden ontvangen particulier schrijven uit Ruhrort, waarvan ons inzage gegeven werd, meldt, dat er vooreerst geen daling in de prijzen der steenkolen te verwachten is. De natuurlijke oorzaak zit in de ver hoogde werkloonen en de verminderde werk uren der mijn werkers. Een zekere F. K., woonachtig te 's-Bosch, bezitter van een woonwagen, zocht en vond tegen betaling voor zijn beweeg baar huis gedurende de maanden Mei tot November eene bergplaats bij J. Yerdonk in het naburige Heesbeen. Bij het weder iu ontvangst nemen van zijn voertuig bleek dat de inhoud, bestaande uit lijfsieraden, kleedingstukken, glas en aardewerk, gevlo gen was, zoodat van een en ander aangifte werd gedaan bij den Kommandant der Maréchaussée alhier. Een ijverig nasporen bracht zoowel de gestolen goederen te voorschijn als een vier tal verdachten aan het licht, zijnde 3 vrouwe lijke personen H. V., C. F. en A. v. W., alsmede een jongmensch C. v. d. M., die zich allen, omtrent dit feit, tegenover den Rechter zullen te veantwoorden hebben. Hoe treurig het feit zelf is, waardoor nu vier gezinnen een toekomst vol angst tege moet gaan, toch zal het, met het oog op de publieke veiligheid, zeer voordeelig wer ken, dat men weet dat soortgelijke dief stallen, ook maanden na dato, voor de politie zeer goed zijn op te sporen. UITWIJK c. a. Bij de herv. gem. alhier zijn herkozen als ouderling de heer W. van Eeten en als diaken J. Kant. Door den kerkeraad der Herv. Gem. van Uitwijk en Waardhuizen is toezegging van beroep gedaan aan den Eerw. heer Fokkens, predikant te Schelluinen. WIJK. De le openbare school in deze gemeente is voor nagenoeg de helft ont volkt wegens de »influenza«, die ook tal van volwassenen heeft aangetast. Voor zoo ver bekend, zijn nog geen sterfgevallen door haar veroorzaakt, hoewel zij met hevige koortsen gepaard gaat. RIJSWIJK. De kerkeraad der herv. gem. van Rijswijk en Giessen heeft een parig bedankt. AN DEL. Om te voorzien in de be hoeften van openbaar onderwijs beproeft men, naar men verneemt, met een der na burige gemeenten contract te maken, tot doen schoolgaan der leerlingen, wier ouders niet van de bizondere school gediend wil len zijn. LANGSTRAAT. Naar rijpe kalfkoeien en dito vaarzen was sedert de laatste no teering voor België weder veel vraag, waar door opnieuw zeer hooge prijzen besteed werden en wel van f 180 tot 275. Ook worden de afgemolken koeien door de wei- boeren reeds op levering gekocht tegen prijzen, varieerende tusschen f 140 en 240. Vette koeien met weinig voorraad goed prijs houdend naar qualiteit 68 a 72 cent per Kg. Vette varkens naar qualiteit en gewicht 59 a 61 ct. per Kg. schoon. Met genoegen is alhier vernomen, dat het plan tot oprichting eener schoenfabriek te Amsterdam, met een productievermogen van 1000 paar schoenen 's daags, mislukt is, aangezien men het daartoe benoodigde kapitaal niet heeft kunnen bijeenbrengen. Die blijdschap is waarljjk niet te ver wonderen Het Zuider-zendingsfee8t zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 9 Juli te Oisterwijk, aan den Hondsberg, tusschen de Venne, in de prov. Noord-Brabant. BRAKEL. In de week van 1218 Ja nuari zijn alhier in het vischwater van de zalmvisscherij »Vooruitc 12 winterzalmen gevangen, waarvan 10 met de zegen. WOUDRICHEM. Van 5 tot 13 Jan. werden op den afslag aangevoerd: 10 winteralmen, die voor f 1.45 a 1.92 per half K.G. werden verkocht. WERKENDAM. De campagne aan de suikerfabriek der heeren Meuws, Laane en Binsfelt alhier is geëindigd. DALEM. Over 1889 werden aan het hulpkantoor der posterpen alhier gestort 168 postwissels, tot een gezamenlijk bedrag van f 1242,01, terwijl 47 postwissels wer den uitbetaald ten bedrage van f 519,26". Bij den aanvang van 1889 waren in de prov. Gelderland ongeveer 130 onder wijzers leden van het »uitkeerings-contract.« Als eene treurige bijzonderheid zjj vermeld, dat niet minder dan negen leden daarvan in den loop van dat jaar gestorven zijn. GORINCHEM. Zondagavond, na afloop der bijeenkomst van het Leger des Heils, circa 9 uur, begaf zich een joelende menigte naar het huis van den heer Burgemeester, om daar in opgewonden liederen van haar verzet tegen het optreden dier vereeniging te doen blijken. Ook aan den heer S. iD de Molenstraat viel eene ovatie ten deel, waarbij aan dezen te kennen werd gegeven dat men met die leer niet gediend wasde deur van diens huis moest het met eenige steenworpen misgelden. Binnenland. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin hebben het beschermheerschap aanvaard van de tentoonstelling van voorwerpen ter voor koming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, die in Juni, Juli en Augustus in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden zal worden. Aan het »Handelsblad« wordt door een koopman uit Lissabon het volgende ge schreven »Ik acht mij verplicht u op den afkeer der Portugeezen om voortaan Engelsch goed te koopen, te wijzen, opdat de Neder- landsche handel daarmede zijn voordeel doe. B.v. de Boterhandel. Geeft men hier een maal de voorkeur voor boter van Cork op, dan staat niets in den weg waarom niet maandelijks duizenden vaatjes uit Holland zouden komen. »Ook voor andere vakken van handel biedt zich eene gunstige gelegenheid aan. Portugal voert b.v. groote hoeveelheden or dinaire katoenen goederen in, voorname lijk voor Afrika. Vroeger een monopolie van Manchester, worden zulke goederen ook in Holland vervaardigd, b.v. voor Indië en ook voor de Nieuwe Afrikaansche Han delmaatschappij. Twee stoombootlijnen van Liverpool vinden haar beslaan in het ver voer van katoenen goederen. »Ook aardewerk. De groote fabrieken in Maastricht en Delft kunnen niet spoedig genoeg leveren. Maar er moeten in Holland nog wel anderen bestaan, die nog niet met Portugal werken. Ingelegde vruchten en eetwaren van Hollandschen oorsprong komen weinig voor, maar vallen zeer in den smaak, daar ze niet zoo scherp zijn als de En gelsche. >Er is dus thans een goede gelegenheid nieuwe artikelen in Portugal in te voeren en daarvoor propaganda te maken. Met de uitreiking van koffie en brood aan behoeftigen te Amsterdam wordt op gelijke wijze als in den vorigen winter door gegaan. Hoewel het aantal rations van den beginne af niet zoo groot was als den vori gen winter, bedraagt het toch gaandeweg weder 1600 per dag; het maximum per dag in het vorige jaar was 1900. In de Amsterdamsche Gemeenteraad is besloten om in de bestekken voor gemeente werken de bepaling op te nemen, waardoor de aannemer verplicht wordt zjjn werklieden ten genoegen van het Dagelijksch Bestuur te verzekeren tegen ongelukken, die hun op die werken kunnen overkomen. Men meldt uit Maastricht: Dinsdagavond bevonden zich in den laat- sten trein, die van Brussel kwam, twee rei zigers in een coupé 2e kl. Tusschen Leuven en Aerschot hebben zij een schot gelost; de kogel is door het beschot gedron ,en en heeft eene dame in een coupé daarnaast in den nek getroffen. De beide daders zijn te Maastricht aangehouden, doch weder op vrije voeten gesteld. De dame is onderweg uit den trein gebracht en onder geneeskun dige behandeling gesteld. Bij onderzoek is echter gebleken, dat dit schot gelost is door een reiziger, die aan een ander zijne revolver had laten zien, en dat dit wapen daarbij door toeval of on voorzichtigheid was afgegaan. Aan kwaad willigheid was niet te denken. Naar men aan het »Hbl.« meldt, zal te Amsterdam in het voorjaar van 1891 eene tentoonstelling gehouden worden ter bevorde ring der photographie. Deze tentoonstelling zal internationaal zijn en wordt ondernomen door de beide Neder- landsche vereenigingen van amateur-photo- grafen Heliosen »A. F. V.« Eene internationale tentoonstelling op dit gebied is sedert 1877 niet in ons land ge houden. Toen had zjj plaats in de lokalen van »Arti« te Amsterdam; zij maakte veel opgang en werd o.a. door Z. M. den Koning bezocht. Daar de photographie sedert dien tijd zeer is vooruitgegaan, zoowel uit een technisch oogpunt, als wat de kunstopvatting betreft, belooft deze tentoonstelling zeker de vorige in alle opzichten te overtreffen. Van het te Schiedam tehuis behoorende barkschip »Neerlands Vlag,« kapitein D. J. Brouwer, wegens muiterij onder de equi page in de haven van Nieuwediep binnen gekomen, zijn negen schepelingen wegens poging om te deserteeren door de politie te Helder opgevangen en achter slot en grendel gebracht, terwijl een tiende wist te ont snappen en nog niet is opgespoord. Een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. Men meldt van Tessel van 22.Januari: Op ongeveer een half uur van den wal dreef heden, tijdens stormachtig weer en holle zee, eene vlet met drie personen. De afgetobde mannen poogden vruchteloos het land te bereiken. De blazerschipper Pieter Zegel, die van den zeedijk den nood der mannen zag, maakte zeil en stevende, in weerwil van storm en holle zee, naar buiten. Het koene waagstuk werd met gelukkig gevolg volbracht. Een uur later was Zegel met volk en boot in behouden haven terug. Te Utrecht heeft een 20-jarige jonge- dochter zich zoo boos gemaakt op een vroeger in de woning harer ouders inwonenden kostganger, toen deze, na met hare moeder er van door gegaan te zijn, zijne kleederen kwam opeischen, dat zy eene bijl greep en hem daarmede zoo geducht op het hoofd sloeg, dat zijn leven in gevaar verkeert. Op Tessel zijn reeds nu kieviten gezien in een der polders, hetgeen zeker vijf a zes weken vroeger is dan andere jaren. Onder de duinen moeten de leeuwerikken er reeds lustig op los zingen, hetgeen anders vóór Vrouwendag zeldzaam voorkomt. Ook bericht men reeds ooievaars gezien te hebben. De machine van een personentrein liep aan het station Breda tegen een stootblok aan. Een conducteur werd door den schok omvergeworpen en bezeerde daardoor de handeen telegraafarbeider werd aan het gezicht licht verwond, terwijl een reizigster klaagde over pijn in de lenden. - Te Loos- drecht heeft een 19-jarig persoon, zich noe mende Gjjsbertus van Lingen uit Bodegrave, die voor een paar dagen als boerenknecht in dienst was getreden bij den veehouder Van Zijdveld, zich uit zijn dienst verwij derd, medenemende de spaarpenningen van zijn makker en eenig ondergoed, dat hem, met het oog op zijn schamele plunje, wel willend ter leen was verstrekt. - De jenever heeft te Groningen weder een slachtoffer gemaakt. Een arbeider wilde er beproeven hoeveel hij wel op kon, doch toen hij het tot 8 deciliter had gebracht, kon hij niet meer en bezweek eenigen tjjd later aan de gevolgen. - Te Kollum is een boerenknecht uit den nok van een schuur gevallen. Zwaar gewond, werd de ongelukkige opgenomen. - Een boer de Noordwolde zou met een oud,, verroest geweer op een troep ganzen schie ten 't geweer barstte en de jager kreeg- de volle lading in het gezicht. - Door d© politie te Maastricht is gearresteerd de kleer maker A. H. B., beschuldigd van gelden voor zijn meester geïnd en die gedeeltelijk ten eigen bate aangewend te hebben. Hij is naar de gevangenis overgebracht. - De wisselwachter R., aldaar, is, terwijl hij op een in beweging zijnden trein wilde sprin gen, gevallen en overreden. Het rechterbeen, werd verbrijzeld. - In een woning aaB de- Brouwersgracht te Amsterdam heeft een man zich door ophanging van het leven be roofd. - Onder Zoeterwoude is een man uit Leiden in de trekvaart gevallen en verdron ken. Hij had zijn hoed, die in het water was gevallen, willen opvisschen. - Een be woner van de Jan Steenstraat te Amster dam is daar in het water gesprongen en, hoewel reeds bewusteloos, gered. - In het Oosterdok aldaar is opgevischt het lijk van een onbekenden man. Een zilveren horloge werd er op gevonden. STATEN GENERAAL. STAATSBEGROOTING 1890. Vlagvertoon acht de regeering wenscheljjk en zelfs noodig voor de bevordering van internationale belangen en tot oefening van het personeel. Toegevende dat de kosten der zeemacht in de laatste jaren zjjn toegenomen, is de minister van meening dat hetzelfde van het weerstandsvermogen kan worden gezegd, ook door de tot standkoming van den tor- pedodienst. De belangrijke verbeteringen in het buitenland bij de zeemacht aangebracht, zijn oorzaak dat het standpunt onzer marine minder gunstig is, zoodat verhooging van de marinebegrooting niet te vermijden is. De minister kan niet toegeven, dat wij van eene vreedzame oplossing der geschillen met Atjeh verder zijn verwijderd dan toen deze in de openingsrede van 1 Mei 1888 werd aangekondigd. Van weifelingen in de Atjeh-aangelegenheden is de minister zich niet bewust en daarvan is ook geen bewijs bijgebracht. De vrijheid die men meende, dat den Gouverneur van Atjeh moet gelaten worden, kan niet anders worden opgevat dan in verband met de verzoenende en vrede lievende Staatkunde, waaraan de regeering gemeend heeft de voorkeur te moeten geven. Tot toepassing van die Staatkunde ziet de Gouverneur zieh in geen enkel opzicht be lemmerd. Aannemende dat in de dagbladen met juistheid is meegedeeld het antwoord van den Gouverneur op het besluit der Kolo niale Staten (betreffende Para) waar omtrent de minister van den Gouverneur nog geen mededeeling ontving geeft de minister als zijn oordeel te kennen, dat de Gouverneur ingevolge het regeeringsregle- ment bevoegd was om zich van het geven van inlichtingen aan de Koloniale Staten te onthouden, waar hij meende dat de be antwoording de hem gestelde vragen zou schaden aan de hem toevertrouwde belangen. Marine. Iu zijne memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer bestrijdt de minister van marine de mee ning, dat hij zijne plannen omtrent het marinewezen zoo gemakkelijk zou prjjsgeven. Hij wjjst er op, dat hij in de Tweede Kamer aanvragen van deze begrooting terugnam, alzoo uitsteldemet het oog op zijne toe zegging om door eene commissie het aan deel der zeemacht in de verdediging van ons land te doen vaststellen. Koloniën. De minister betreurt het, dat het hem niet gelukt is de bezwaren, die blijkens het voorloopig verslag over de Indische begrooting bij de Eerste Kamer tegen zijn beleid gerezen waren, door zjjne memorie van antwoord geheel op te heffen. Hij verwijst voor de verdediging van zijn beleid naar die memorie en verklaart zich bereid nadere ophelderingen te geven. Surinaamsche Begrooiing. In zijne memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer verklaart de minister van koloniën dat de Indische autoriteiten tegen werving van Javaansche gezinnen voor Suri name geen bezwaar hebben, maar dat er reden bestond dat die gezinnen niet zouden willen emigreeren. Eene proef met werving zal daarvan al of niet doen blijken. Dat de Gouverneur-Generaal daartegen zou zijn, kan de minister niet gelooven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2