zon, wegens de uit zeer harde steensoort bestaande rotsen, veel oponthoud kunnen veroorzaken wanneer het begin der werk zaamheden ware uitgesteld tot den aanvang van het volgende gunstige jaargetijde (Mei a.s.); daarom is met de aannemers Clark en Wirth een contract gesloten voor het maken van dat baanvak. Zoo gezondheidsredenen dezen aannemers de voortzetting van het werk niet beletten, zal terstond bij den aanvang van het werk der heeren Van Hattum Co. (aannemers van 100 kilometer spoorweg) het spoor tot aan de Konmti-rivier kunnen gelegd worden. Tiet voornemen bestaat in de maand Maart van Amsterdam al het houtwerk te zenden voor eene hulpbrug over die rivier cm, iu afwachting van het gereed komen der stee- nen landhoofden en pijlers, en van het stellen van den ijzeren bovenbouw (hij de firma L. J. Enthoven Co., te 's-Iïage in be werking), h' t spoor op den linken ever van die rivier te kunnen doortrekken. In de maand Maart zullen 100 a 150 man (meest Nederlanders) en 5 a 6000 ton spoorwcgmateriaal naar Leurende Marqués scheep gaan. Eenige duizenden kaffers zullen dan het grondverzet kunnen doen, terwijl aan de Europeesche werklieden het ambachtswerk wordt opgedragen. Alles wordt in het werk gest°ld om bin nen den kortsten tijd een exploiteerbaar gedeelte van den met ongeduld verlangden spoorweg gereed te maken. (N. II. Ct.) Van het dagelijksch bestuur der Zuider- zee-vereeniging ontvangen wij een exemplaar van de vierde nota van den chef van het technisch onderzoek, den heer C. Lely. De invloed der afsluiting op de water- verversching der provinciën langs de Zuider zee gelegen en die op de scheepvaart op de Zuiderzee worden daarin achtereenvolgens behandeld en toegelicht. Omtrent het eerste punt komt de heer Lely tot de volgende slotsommen »lo. dat na afsluiting der Zuiderzee vol gens eene lijn Noord-HollandWieringen Friesland, of meer algemeen na elke af sluiting, waarbij de IJssel binnen de af sluiting valt, in ruime mate in de behoefte tot waterverversching van Friesland en Noord-Holland voorzien kan worden »2o. dat na gedeeltelijke droogmaking binnen de afsluiting volgens het schetsont werp, dat in de vorige nota is medegedeeld, in ruime mate zoowel in de behoefte tot waterverversching van Friesland en Noord- Holland als in die der drooggemaakte gron den voorzien kan worden »3o. dat voor de waterverversching het voordeel eener noordelijke afsluiting der Zuiderzee boven eene afsluiting met vrij lating van den IJssel voornamelijk Fries land betreft, welke provincie bij eerstge noemde afsluiting in ruime mate, doch bij laatstgenoemde in het geheel niet van versch zoetwater voorzien kan worden.* Wat de scheepvaart op de Zuiderzee be treft, meent de heer Lely te kunnen ver klaren »lo. dat de Zuiderzee van overwegend belang is voor de binnenl. scheepvaart, doch voor weinig belang voor de buiten- landsche scheepvaart; »2o. dat eene afsluiting der Zuiderzee volgens eene lijn Noord-Holland Wierin genFriesland tot stand gebracht kan wor den zonder benadeeling der scheepvaart- belangen »3o. dat eene gedeeltelijke droogmaking binnen de ontworpen afsluiting volgens het vroeger medegedeelde schetstontwerp over het algemeen geenszins nadeelig maar veeleer voordeel voor de scheepvaart zal zijn.« Bij het verslag zijn gevoegd eenige gra- phische voorstellingen betreffende de water verversching, en omtrent de zeil- en stoom vaartbeweging op de Zuiderzee en eene dieptekaart van het noordelijk gedeelte van den zeeboezem. Het bestuur deed de nota vergezeld gaan van een voorloopig verslag omtrent de terreinwerkzaamheden der ver- eeniging in 1889. Die werkzaamheden be stonden hoofdzakelijk uit boringen in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee, tot onder zoek naar de gesteldheid van den bodem. In den afgeloopen zomer zyn in het ge heel 564 boringen verricht. Op elke hoor plaats zijn van elke verschillende grondlaag twee monsters genomen, waarvan het eene als reserve bewaard is, terwijl het andere aan prof. A. Mayer, directeur van het proef station der Rykslandbouwschool te Wage- ningen is gezonden, die het onderzoek van de verschillende grondmonsters met groote bereidwilligheid op zich heeft genomen. In het geheel zijn 1275 verschillende grond monsters verzamelt. Het grondonderzoek wordt in den zomer van dit jaar voortgezet. In den afgeloopen zomer zijn, iegelijk met de boriDgen, ook verscheidene peilin gen gedaan, alsmede metingen betreffende de richting en kracht der stroomingen in de Zuiderzee en waarnemingen betreffende het soortelijk gewicht van het zeewater. (Hbld.) Langs het strand te Nieuwediep drijft veel klein wrakhout en ook op Texel zijn stukken aangedreven, ook een vat olie en een rat wijn, zoodat men waarschijnlijk spoedig van meer schipbreuken zal vernemen. Owk te Ul recht zal een wielerbaan tot stand komen; althans de al tremeene Neder- landscbe wielrijdersbond, afdeeling Utrecht, is met het Gemeentebestuur hierover in on derhandeling getreden. Alle militaire telegrafisten, die gedurende de hecrscbende influenza onder het rijks- telegraafpersoneel te Amsterdam werkzaam waren, tot Let verleen en van hulp, zijn bij Let korps genietroepen teruggekeerd. Het bericht van het »Dagbl. v. Z.-H. en 's Gr.,« volgens hetwelk aan den heer J. Kuch (niet Cock), wegens bet ongeluk te Ruinerwold, eene schadeloosstelling van t 50,000 zou zijn uitgekeerd door de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, is, volgens de verzekering van den betrokkene zelf, on waar. wmm Op last van den officier van justitie te Breda zijn te Rozendaal de gebroeders T. en P. B., resp. goudsmid en verversknecht, gearresteerd en naar bet huis van bewaring te Breda overgebracht. Zij worden verdaeht valsch geld vervaardigd en in omloop ge bracht te hebben. Later zijn ook de vader, moeder en zus ter op last der justitie in hechtenis geno men en naar Breda overgebracht. Een weduwnaar te Hoogland vierde dezer dagen lustig zijn zilveren bruiloft, hoewel zijn wederhelft vóór ongeveer anderhalf jaar overleden was. Ruim twintig paartjes namen aan deze zonderlinge feestviering deel. Het onbekende schip, dat jl. Zondag in de Zuidergronden bij Den Helder veronge lukte, is gebleken een groote ijzeren bark te zijn geweest, die thans op den Amster- damsche bol, op 4 vadem water, gezonken ligt. Bij laag water waren Woensdag ra's en stengen en een gedeelte van het achter schip zichtbaar. Wegens de onstuimige zee kon uien geen onderzoek naar den naam van het schip instellen. Te Maassluis is van dekabeljauw-visschery teruggekeerd het loggerscbip Willem* met verlies van twee man der equipage. Door eene stortzee waren zij over boord geslagen en verdronken. Ook werd met die stortzee een man zwaar gekwetst en te Maassluis onder geneeskun dige behandeling gesteld. Omtrent de waterstand meldt men uit Lit, d.d. 28 Januari: De Maas was in de laatste dagen schrik barend gewassen. In enkele dagen liepen de uiterwaarden onderthans staat het water van dijk tót dijk. De overtocht aan het Ryksveer geschiedt per roei- en zeil boot de veerpont kan niet gebruikt wor pen. Het sDel wassende water heeft ook den dood berokkend aan vele hazen, die zich op de uiterwaarden bevonden, en nu grootendeels een welkome buit voor stroo- pers werden. Volgens betrouwbare mede- deelingen bedroeg de was gisteren middag één centimeter per uur, terwijl gepasseer- den nacht de Maas nog een decimeter is gewassen. Heden morgen was de was van geen beteekenis meer; van de Bovenmaas bericht men val. Blijft het thans kalm weder en de oostewind aanhouden, dan zullen we spoedig weder van die jaarlijksche plaag verlost zijn en ook de polders zullen van de »Beersche Maas« hoegenaamd niet te lijden hebben. Op het oogenblik valt hier veel sneeuw. Men meldt uit Zevenaar: Heden nacht is, tengevolge van den voort- durenden was der bovenrivieren, het water aan de zomerkade van den ouden Rijn gaan stroomen, en heeft in eenige uren tyds eenige honderde bunders bouw- en wei land, onder deze gemeente gelegen, diep onder water gezet. Het water staat op heden te Oud-Zevenaar tegen den dijk; mocht de was blijven aanhouden, dan zal de dijkwacht spoedig moeten optrekken. Men meldt uit Grave van heden avond ongeveer 8 uur: Rivierstand 10.61: onver anderd. De provinciale weg van Gassel tot Kuik is overstroomd. De zomerkade van de Beerscbe Maas is doorgebroken over eene lengte van 5 a 6 M. en eene diepte van 60 a 70 cM. De buitengewone riviercorres- pondentie is ingesteld. Mea schrijft uit Schoonhoven, dat de Lek na den storm weer dermate gevallen is, dat de pachter van het veer nog in zijne woning kon blijven en de pont weer in de vaart werd gebracht. Ook onder Andel staan alle uiterwaar den aan beide zijden der rivier diep onder water, waardoor de overvaart aan bet veer dan ook alleen per roeiboot plaats heeft. Ook in de binnenpolders is veel water ten gevolge van den hoogen stand der rivier en den overvloedig vallenden regen. Sedert Zondag 26 tot Woensdag 29 Jan. ziin aan de vischruarkt te Gorinchem afge slagen 3 zalmen van 21 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,25 tot f 1,82. In de Pannekoekstrnat te Rotterdam heeft een kind van 6 jaar zware brandwonden bekomen. Het is naar het ziekenhuis over gebracht. - Door bet omvallen van een lantaarn is te Zuid-Beierland een groote bouwschuur afgebrand. - Een persoon te Oosterend op Texel, die, aan vallende ziekte lijdende, in een sloot viel, maar gered werd, is aan de gevolgen bezweken. - Op het station Gronau is de klerk B. door een waggon overreden en des nachts reeds be zweken. - Te Yught is een aan toevallen onderhevige oude vrouw, toen zij alleen in huis was, in brand geraakt. De bnren von den haar met smeulende kleederen bewus teloos op den grond liggen. Haar toestand is zorgwekkend. - Een 71-jarige boer, wo nende te Zandvoort, die naar zijn land wilde gaan om te spitten, is bij het over gaan van de spoorbrug door een uit Haar lem komenden trein overreden en eenige uren daarna overleden. - Tijdens den storm van Zondag is het beurtschip van Gronin gen op Amsterdam niet ver van Elburg in de Zuiderzee gezonken. De bemanning be staande nit den schipper Korporaal, een knecht en een jongen van 12 jaar, die voor zijn pleizier de reis mede maakte, bracht op een plank in den mast een hangen nacht door. De knecht viel in den morgen van zijn zitplaats en vond den dood in de golven. De schipper en de knaap werden door een Elburger visscher gered. - Te Maassluis is een man, door de duisternis misleid, in de haven geraakt en verdron ken. - De gebr. T. en P. B., goudsmid en verver te Rosendaal, zijn in hechtenis ge nomen, verdacht valsch geld vervaardigd en in omloop te hebben gebracht. - Te Grub- benvorst heeft een man zijn bijna 80-jarigen vader deerlijk mishandeld en verwond. De politie doet onderzoek. - Aan de Handels kade te Amsterdam viel een werkman te water; hij werd dood opgehaald. - Aan de Heerengracbt aldaar werd uit het water opgevisebt het lijk van een onbekenden, net gekleeden heer. Eergisteren is te Rotterdam een metse laar van een stelling gevallen en zwaar gekneusd naar het ziekenhuis overgebracht. - Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is een meisje te vondeling gelegd. Het kindje werd naar het Bestedelingenhuis overge bracht. - Te Nieuwediep is het lijk van etn zeeman aangespoeld. - Een krankzinnige te Poeldijk, die zijn kamer opgevuld had met brandhout en takkenbossen is door een ongelukkig toeval in brand geraakt. Een buurman vond hem met brandende kleede ren liggen, terwijl het hout reeds aan het branden was. Eenige uren daarna overleed hij in het armenhuis. - Te Kralingen heeft een landbouwer, wonende in de Pr.-Alexan- derpolder, zich door ophanging van het leven beroofd. Achteruitgang van zaken moet de oorzaak zijn. Hij laat een vrouw met 6 hulpbehoevende kinderen achter. - Te Ben- nekom is het 9-jarig zoontje van W. K. in een korenmolen tusschen de raderen be klemd geraakt. Hij werd levenloos met ver brijzeld hoofd gevonden. Buitenland, Het. met zooveel ophef aangekondigde feestmaal ter herinnering aan de verkiezing van Boulanger tot afgevaardigde op 27 Ja nuari van het vorige jaar heeft plaats ge had. Er waren een twaalfhonderd personen aan den disch vereenigd, velen die zich nog hadden aangemeld, moest men wegzenden, omdat men voor de voeding slechts op circa 1200 personen gerekend had. Het voorzitterschap werd waargenomen door Naquet. Het eere-voorzitterschap was opgedragen aan Boulanger en Henri Ro- chefort. Twee plaatsen aan de eere-tafeb die voor hen heette bestemd te zijn, bleven dus onbezet. Beider mede-veroordeelde, graaf Dillon, genoot die eer niet. Het Boulangistisch comité was voltallig, met uitzondering van Laur, die, om welke Lagnerre, Laisant, Paul Déronlède. Millevnye, Mermeix, Langlé, de Susini, Micbeliu, enz. De avond werd met muziek en redevoe ringen opgeluisterd. Berlijn en Ween en zullen eerlang tele- phoniseh met elkaar verbonden worden. De influenza heerseht reeds langer dan een maand te Rome, thans zijn ongeveer 500,000 inwoners van de Eeuwige Stad door die ziekte aangetast. tengewone toelagen. De minister van oorlog is echter tegen t-Ike toenadering. Uit Semliu meldt men dut het Servische regentschap andermaal beproefd heeft, de betrekkingen tusschen de ex-Koningin Na thalie en den jeugdigen Koning op andere w ij ze te regelen. Laatstgenoemde moet echter verklaard hebben, de door zijn vader- gemaakte schikkingen niet langer te kunnen dulden. De Braziliaansche minister- Bocayuva zelf een gewezen journalist heeft dezer dagen den redactenr van de »Tribuna Li berale* bij zich ontboden en hem medege deeld, dat de voorloopige regeeriDg »geen oppositie-pers zal dulden* dat vrijheid der drukpers aniet bestaanbaar is met de veilig heid der regeering,* en dat journalisten, die zieh wegens dagblad-artikelen te verant woorden hebben, niet voor de burgelyke rechtbank, maar voor een krijgsraad terecht zullen staan, die de persdelicten als aan zetten tot oproer beschouwen en met den dood of met dwangarbeid straffen kan. De werkstaking van timmerlieden en stokers te Hamburg is nu geëindigd. De werkstakers namen het voorstel der reeders tot herstel van het oude loon 85 mark per maand aan, onder belofte binnen dit jaar geen nieuwe verhooging te zullen vragen. redenen is niet bekend, afwezig was. De bloem der party was dus tegenwoordig Maandag jl. kwamen te New-York twaalf stoombooten aan, die alle veel hadden ge leden van den storm. De Amerika,uit Bremen, had een zeer slechte reis. De ka pitein werd gewond en de boot werd ge ducht geteisterd door een orkaan, die den 17n Januari uitbrak. Dergelijke berichten werden ook gegeven door de gezagvoerders der andere bootenalle werden zeer gehavend en de »Sovrento,« van Hamburg, moest zelfs 60 ton van baar lading over boord werpen. De Fransche stoomboot »Paris,« van Dieppe naar Newhaven, kwam te Dover aan, na een zeer gevaarlijke reis van 48 uren. De boot werd in het Kanaal door den storm zóó geteisterd, dat zy door een andere boot op sleeptouw moest worden genomen. De passagiers werden allen behouden te Dover aan wal gebracht. Gelyk men weet, is de Amerikaansche regeering voornemens hare zeemacht aan- merkelyk uit te breiden. Het ontwerp, dat de regeering indiende, is reeds door de Se- naats-commissie goedgekeurd en zal zeker ook door het Congres worden aangenomen. Volgens het ontwerp van den minister van marine zal de Amerikaansche zeemacht worden vermeerderd met 224 oorlogsschepen, die zamen 350 millioen dollars zullen kosten. Deze vloot zal bestaan uit 10 zware pant- serscbepen, elk van 10,000 ton, 28 schepen van 6000 tot 8000 ton, 7 monitors van 3800 tot 6000 ton, 10 ramschepen van 3500 en een ramschip van 2000 ton, 35 kruisers vau 300 tot 7500 ton, 6 kruisers van 1700 tot 3200 ton, 10 kanonneerbooten, 16 tor pedo-kruisers en 101 torpedo-booten. Voor dit jaar vraagt de minister niet meer dan 68 millioen dollars voor bet bou wen van 8 zware pantserschepen, twee vaar tuigen voor de kustverdediging, drie kanon neerbooten en vijf torpedobooten, die met den meesten spoed zullen worden afgewerkt. De overige 282 millioen zullen later worden aangevraagd. Bij Eichenzell, op den spoorweg tusschen Fulda en Gersfeld, is een personentrein door het inzakken van den spoordijk omverge worpen; de locomotief en een aantal rijtuigen vielen langs een steile helling in de diepte niemand werd gekwetst. - Te Camphill, in Alabama, zyn twee treinen tegen elkaar gereden. Vijf personen werden gedood en een aantal anderen gewond. - Op den Noord- Britschen spoorweg bij Berwick zijn 2 trei nen tegen elkaar gereden. Een stoker werd gedood en verscheidene reizigers werden ge kwetst. - Terwyl men bp Charlotte in Noord- Californië rotsen deed springen, had een ontploffing te vroeg plaats, met het gevolg, dat 5 personen omkwamen en 12 anderen gekwetst werden. Te Gatchina het lustverblyf van den Keizer aller Russen is een 8-jarig zoontje van den opperjagermeester verscheurd door eenige bastaard-wolven, welke dieren in Rusland veel gebruikt worden by de wolven jacht, waarvoor zy meer geschikt zyn dan honden. De Czaar heeft, ter voorkoming van meerdere ongelukken, al zpn bastaard-wolven laten afmaken. In het Servische leger openbaart zich t3ne steeds toenemende ontevredenheid. De officieren hebben by de regeering gepro testeerd tegen de vermindering hunner bui- In het Ruszische gouvernement Kasan heerseht groote hongersnood. De inwoners van een aantal dorpen zpn reeds genood zaakt geweest hun vee op te eten. Te oordeelen naar berichten in een te San Francisco verschijnend blad, zijn Eyraud, de moordenaar van Gouffé, Gabrielle Bonu- pard en den heer Garauger, die deze in Frankrijk terugbracht, den 20 of 21 Dec. te zamen te St. Helena (Californië) geweest en hebben daar verschillende personen op gelicht. Gabrielle heeft bekend, dat de moord lang van te voren was toebereid. Toen de boffer te Londen gekocht werd, wist zij dut die bestemd was om een lijk të ver voeren, maar niet wie het slachtoffer zon zyn. Storm-berichten. In't N.-W. van Midden-Duitschlaud is de hevige storm der laatste dagen van hagel en on weer verge zeld gegaan. Hier en daar werden de ber gen hoog met sneeuw bedekt. De meeste rivieren rezen onrustbarend en stonden van dijk tot dijkde Fulda alleen viel. De bos- scben in den Hundsrück en omtrek hebben veel geleden. In de steden werd nog al schade aangerichtenkele torens werden afgeslagen. De veerboot te Grünlinghausen, by Dusseldorp, sloeg door den storm om en van de acht opvarenden kwamen er 7 midden in den Rijn om. Meer nog dan in Europa heeft men op den Oceaan en in Amerika van den storm geleden. Verschil lende schepen hebben ijsbergen en ysvelden op zee ontmoet. De Polynesian* van de Allan-lijn, te Halifaix aangekomen, heeft op de reis van Liverpool zwaar met de elementen te kampen gehad; de zeilen wer den verscheurd en 't schip kon geen koers houden één dag wees de thermometer 28 gr. aan. Ondanks dat alles, verleende de equipage nog hulp aan het Fransche schip »Mathilda«, uit Nantes, dat zinkend werd aangetroffen. De kapitein en 5 man equipage werden op de »Polynesian« opgenomen. Op den Central Pacific Spoorweg in Amerika zyn 2500 man aan 't werk om den weg van sneeuw en ijs vrij te maken op sommige punten ligt de sneeuw 15 a 20 voet hoog. By de laatste stormen hadden verschillende ontsporingen plaats deels door de ruk winden, deels ook door de gladheid derlynen. Vijf spoorwegbeambten kwamen daarby om. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 31 Januari. Even ais elders ook algemeen het ge?al is, beginnen de boomen, hier op de stads wallen, reeds te knoppeneen verschijnsel dat gewoonlyk einde Februari of begin Maart plaats vond. Wij vernamen heden van een landbou wer op leeftijd, dat deze winter veel gelijkt op dien van 1845; ook toen had het in November en begin December gevroren, verder was het den geheelen winter zacht weder geweest en het noodlottige aardappel jaar was gevolgd, dat, volgens personen van leeftijd, voor altijd de goede aardappelen met zich nam. Het zal overbodig zijn te zeggen, dat wij niet hopen dat 1890 een copie van 1845 zal zyn. BESOIJEN. Zaterdag 25 Januari kwam alhier het voor de geheele gemeente heuge lijke bericht, dat, in plaats van wylen den heer J. Verwiel, tot burgemeester dezer ge meente is benoemd diens zoon, de heer C. Verwiel. BAARDWIJK, 27 Jan. Na afgelegd examen is tot den cursus voor hoefsmid te Breda toegelaten de heer P. de Leeuw alhier. WOUDRICHEM. Van 13 tot 19 Jan. werden op den afslag aangevoerd: 11 winterzalmen, die voor f 1.20 a 1.60 per half K.G. werden verkocht. Het hooge water begint de vangst met zegens zeer te bemoeielyken. 29 Jan. De waterstand der rivier doet zich wel eenigszins onrustbarend voor. Ook het Munnikenland inundeerde en de gewone passage naar hier voor voetgangers zal spoedig over de noodbrug moeten ge schieden, daar Schapendam begint over te loopen. Door den schipper van het boven Loevestein gezonken schip, zijn in ontvangst genomen de vaten olie, door de visschers op de rivier opgevischt. Voor de vaten petroleum werd 50 cents en voor de vaten machine olie een gulden als vischloon uitbetaald. Het schip, waarvan het lek met spek gestopt is, heeft de reis naar zyne bestem ming weder ondernomen. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2