Landbouwbelangen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. 862. ZATERDAG 8 FEBRUARI. 1890. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. V00K Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verbooging. Franco per post zonder prijs - Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters Daar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. De eigenaar eener fabriek had de courage gehad eene doortastende hervorming in te voeren. Welke die was, doet er voor 't oogen- blik niet toe. Er waren werklieden, die hem daarvoor toejuichten, er waren er ook, die 't hoofd schudden. Hij dankte voor 't eerste en lette niet op 't laatste en ging zijnen gang. De fabriek verkreeg haren ouden bloei en de zaken gingen voortreffelijk. Toen de fabrikant 't hoofd ter ruste legde, en zijn zoon 't beheer in handen nam, had de fabriek een grooten naam in de handels wereld verkregen. Maar ziet, de tijden veranderden. Slapte, malaise, stilstand allerwegen. Over de oor zaak werd druk gesproken, doch niemand kon ze met den vinger aanwijzen. Nie mand, behalve 't personeel. Dat wist op een haar waar de schoen wrong en het kon maar niet vatten hoe de directeur zoo blind zjjn kon. Wat was eenvoudiger dan in te zien, hoe de groote verandering door wjjlen zijn vader ingevoerd, de geheele schuld droeg van den achteruitgang. Wis ten de ouden van dagen niet, en hadden allen het niet van hun ouders, ook fabriek arbeiders, gehoord, dat de eerste periode een schitterende geweest was, waarin geld als water verdiend werd? En dagteekende do langzame achteruitgang niet juist van het jaar der hervorming? De fabrikant echter bleef op dit punt, uit ongeloof, stokdoof en zag een heel an deren weg in om de zaken weer op gang te brengen. Dat is bij wijze van vergelijking, zeer in 't kort de geschiedenis van den vrijen han del. De handelsvrijheid is ingevoerd uit be hoefte, doch nu we ze reeds jaren bezitten en er niettemin nog 't een en ander hapert, nu roept men den ouden tijd terug, toen 't zoo goed was te levenAlweer een kwestie, die jaren geleden van de baan geschoven, naar velen genoegen opgelost is, doch thans terugkeert en zelfs in ons parlement bin nenkort ter tafel komt. Is vrije handel een natuurlijke zaak? Hoe vreemd het klinke moge, ontkennen we die vraag. Waar men rondziet, in engen of wijden kring, vindt men een trek naar bevoordeelingvan kennissen, bloedverwanten, dorps- en landgenooten. 't Is zeer natuur lijk dat in een gemeente, waar b.v. een lucifersfabriek gevestigd is, die aan de plaats een zekeren naam schenkt en aan vele monden brood verschaft, 't liefst de houtjes der fabriek gebruikt worden en men met leede oogen den verkoop van andere lucifers aanziet. 't Is eveneens natuurljjk dat men eeuwen lang, die politiek de wijste oordeelde, die er toe meewerkte, dat de burgers elkaar bevoordeelden en niet kochten van vreem den, wanneer ze by landgenooten terecht konden. Toch heeft men dezen natuurlijken weg moeten verlaten, omdat hij, strikt doorge voerd, leidt naar duurte en armoede. Wanneer een regeering de nationale voort brengselen wenscht te beschermen, dan ont werpt ze tarieven op den invoer, dan belast ze alles wat uit den vreemde komt met een zeker bedrag. Het gevolg daarvan zal zijn stjjging der prijzen en bevoorrechting der inlandsche productie. 't Is echter zoo klaar als de dag, dat de gebruikers deze belasting betalen en de ver hoogde prijs derhalve uit hun zak betaald wordt. Dat heeft men een kwart eeuw geleden ingezien en het invoerrecht op granen af geschaft. Men doet echter verkeerd, wanneer men uitsluitend daaraan dankt den goedkoopen broodprijs onzer dagen. Die prijs zou eenigs- zins hooger, maar toch bjj lange na zoo hoog niet geweest zijn als vroeger, bijaldien de buitenlandsche granen aan belasting on derworpen waren. Verschillende oorzaken hebben er toe mee gewerkt om ons goedkoop brood te bezor gen. Van de twee voornaamste is de eene de enorme uitbreiding der middelen van vervoer. Deze is zoo groot, dat men gerust zeggen kan dat hongersnood in westelijk Europa wel niet meer voorkomen kan. Zelfs al mislukt onze geheele oogst van granen, benevens den aardappelenbouw, dan nog is, dank zij de snelle vervoermiddelen, geen gevaar voor hongersnood te duchten. Deze uitbreiding stelt ons in staat te putten uit de rijke voorraadschuren van Oost-Europa, zoowel als uit die in Amerika. En dit is de tweede oorzaak van goedkoop brood - tengevolge van die gemakkelijkheid van vervoer, heeft zich de graanteelt vooral in Amerika zoodanig ontwikkeld, dat een Oos tenrijksch geleerde dringend waarschuwt tegen die verbazende productie in massa aan de overzijde van den Oceaan. Eten wij dus goedkoop brood, en geniet vooral de mindere man daarvan den zegen, een andere zaak is het met onze. landbouwers. Het is niet te ontkennen, en zelfs de grootste voorstanders van den onbelemmer- den handel moeten toegeven, dat de positie van onze landbouwers ver van benijdens waardig is. Die daarvan nog niet overtuigd is, be denke maar eens dat de gemiddelde prijs der tarwe tusschen 1860 en '80 f 10,50 bedroeg, terwijl ze thans ter nauwernood f 6,50 haalt. Ook de rogge is circa f 3 per HL. afgeslagen. Goedkoop brood dus, maar kwijning van den landbouwersstand. Om nu aan dezen te gemoet te komen, heeft een der Kamerleden een voorstel van wet ingediend tot het heffen van invoer rechten op granen. Wordt dit voorstel wet, dan zal van tarwe f 1,20, van rogge f 0,60, van gerst f 0,60, van boekweit f 0,30, van haver f 0,30, van maïs f 0,30 van meel f 2,40, van erwten f 0,60, van stijfsel f 4, van gist f20, alles per 100 KG. geheven worden. Indien we een HL. tarwe op 72 KG. mogen rekenen, geeft dit een bedrag van circa f 0,86 per HL. De prijs van f 6,50 zal daarmee verhoogd worden en onze land bouwers zullen derhalve f 7,36 van hun graan maken. Zullen ze daarmee van allen druk ont heven zjjn? Volstrekt niet, doch het is een kleine tegemoetkoming. De bakkers zullen echter de gelegenheid aangrijpen die on kosten op ons te verhalen en op den dag waarop Z. M. de Koning de art. teekent, 2 centen per KG. meer eischen. Het best echter zal er de schatkist mee varen. Er wordt toch jaarlijks voor niet minder dan 94 millioen gulden tarwe (graan en meel) ingevoerd, benevens voor 58 mill, aan rogge. Trekt men daarvan af 't geen weer naar buiten gaat, ten bedrage van 47 en 23 mill., dan rest er 47 millioen aan tarwe en 35 millioen aan rogge, 't welk binnen onze landpalen tot voedsel verstrekt. Men kan hieruit eenigszins nagaan welk groot voordeel de schatkist bereid wordt door aanneming van dit kleine wetje. Allicht kan daardoor een andere belasting afgeschaft worden, zeggen we b.v. op het zout, en er bleef nog een aardig saldo over. De gevoelens over dit voorstel van wet zijn zeer verdeeld. De regeering zelf schijnt er niet mee ingenomen, indien men althans mag gelooven wat de premier op zeker land- bouw-feest zou verklaard hebben. De voor standers van den vrijen handel staan vier kant tegenover Mr. Bahlman. Al hullen Frankrjjk en Duitschland zich in een net van tarieven, zoodat het steeds moeieljjker wordt iets aan deze landen te slijten, men wil Nederland niet denzelfden weg zien op gaan. Toch zijn er ook enkele vrijhande laars, die tot een kleine tegemoetkoming te vinden zijn, om den wassenden nood van den landbouwer te lenigen. Zoo geheel on gehoord zou dit ook niet zijn, naar wij meenen. Nederland toch heeft reeds invoer rechten ten voordeele van den landbouwenden stand, van kaas n.l. en wel tot een bedrag van 10 percent. Bahlman's wet kan dus slechts een uitbreiding van dit tarief heeten, dat zeer weinig opbrengt en ook de burgerij op geen kosten jaagt, daar wij minder be hoefte hebben aan kaas uit den vreemde, dan wel aan goede markten voor ons in- landsch product. Uit Berlijn meldt men d.d. 5 Febr: De Reichs-anzeiger maakt heden een Kei zerlijke Kabinets-order aan den Rijkskan selier openbaar, gedagteekend 4 Februari, waarin hem wordt opgedragen de Duitsche vertegenwoordigers in Frankrijk, Engeland, België en Zwitserland uit te noodigen aan de respectieve Regeeringen van die Rijken officieel te vragen of zij geneigd zouden zijn met Duitscbland in onderhandeling te treden ton einde internationaal overleg te openen over de mogelijkheid om tegemoet te komen aan die behoeften en wenschen van de arbeidende klasse, die bij de werk stakingen der laatste jaren en op andere wijzen in het licht zijn getreden. Zoodra er omtrent het beginsel overeenstemming zal zijn verkregen, is den Rijkskanselier opgedragen alle Regeeringen, die zich aan het arbeiders-vraagstuk laten gelegen lig gen, tot een conferentie uit te noodigen, om over de op te lossen vragen te beraad slagen. Te Staatsfurth, in Pruissisch Saksen, hebben ernstige ongeregeldheden plaats ge had. De socialistische candidaat voor den Rijksdag, de hoedenmaker Heine, moest daar voor zijne kiezers optreden. Aangezien de vergaderzaal echter veel te klein was om alle belangstellenden te bevatten, moest de politie, uit vrees voor ongelukken, al spoedig den verderen toegang beletten. Een aantal werklieden, die te laat kwamen, wa- daarover ontevreden en trokken rumoer makend de straten door. Toen een jeugdig socialist de politie beleedigde, ontstond eene algemeene vechtpartij, waarbjj zelfs de vrou wen de agenten met steenen wierpen, zoo- dat laatstgenoemden genoodzaakt waren, gebruik te maken van hunne wapenen. De belhamels werden gearresteerd, maar een twintigtal personen werden gewond en eene vrouw gedood. De vergadering zelve liep in de beste orde af. De afgevaardigden uit de glasblazers te Praag hebben in een bijeenkomst met de vertegenwoordigers der regeering de af schaffing der gasblaas-machines geëischt. Heden begeeft zich een deputatie uit de glas-fabrikanten naar Weenen om de hulp der regeering in te roepen. De geheele streek, waar bet werk is ge staakt, is door militairen bezet. In een brief aan een zjjner vrienden moet Stanley medegedeeld hebben, dat zjjn werk over de onlangs geëindigde expeditie in twee deelen zal verschijnen, elk van 500 a 600 bladzijden. De eerste drie hoofdstukken zijn reeds gereed. Hij hoopt het geheele werk met Mei klaar te hebben. Aan het slot van ditzelfde schrijven werpt Stanley, met opmerkelijken tact, even ook een balletje op van de mondelinge voordrach ten, waarmede hij in Engeland en Amerika eenen gouden oogst denkt binnen te halen. »Natuurlijk«, zegt hij, »kan ik mij tot le zingen volstrekt nog niet verbinden, hoe hoog eenen prijs men mij ook bieden mocht.* In een circus te Lissabon hebben ernstige gewelddadigheden plaats gehad naar aanlei ding der voorstelling eener pantomime, ge titeld Portugal in Afrika*, waarin de strijd tusschen de Portugeezen tegen de Mokololos in Nyassaland te aanschouwen wordt ge geven. Twee clowns traden daarin op, waar van de een Serpa Pinto en de ander Alvaro Castelloes, de Portugeesche vlag verdedigende, voorstelt. Zoodra het talrijke publiek de Por- tugeesche vlag in handen van de clowns zag, rezen van alle kanten luide kreten van afkeuring, en aantal toeschouwers rende naar het tooneel om de vlag aan de hand der clowns te ontrukken. Toen dit gedaan was, werd de vlag overgegeven aan de in de zaal aanwezige politie. Nu volgden er luide kreten van bijval en het: Lang leve Portugal Om nog sterker uitdrukking te geven aan de verontwaardiging over deze vertooning der clowns, vernielde een hoop lieden, vóór dat deze de zaal verlieten, de schermen en andere toestellen van het tooneel. De bladen laken den directeur van het circus wegens het vertoonen eener pantomime, waarin 's lands vlag in handen wordt gegeven van clowns; zij verwijten aan hem dat hjj kapitaal heeft zoeken te slaan uit Portu- geesche vaderlandsliefde; en aan de autori teiten wordt menig hard woord toegevoegd, omdat zij de vertooning dier pantomime hebben toegelaten. De groote werkstaking in de Londensche dokken schijnt andermaal ophanden. De aanleiding daartoe is de reeds gemelde werk gevers-combinatie. De aanvoerders der dok werkers verklaren, dat zij desnoods den strijd tot het uiterste willen voortzetten. Zij beweren dat de wereldhandel Londen zoude kunnen verlaten, want de vasteland- sche arbeiders gaan met de Engelschen mede, zoodat de Engelsche patroons op het vaste land geen werkmansteun zouden vinden. Dit praatje schijnt alleen te berusten op de omstandigheid, dat de Engelsche dokwer- kers-vereeniging te Amsterdam en Rotter dam afdeelingen heeft gevestigd. Sierra City, in Californië, zit, volgens de »Pall Mall Gazette*, geheel in de sneeuw. De brug over de rivier is weggeslagen, de wegen zijn versperd en alle telegraafdra den vernield. Uit den omtrek zijn troepen mannen gekomen om de inwoners der stad te bevrijden.' Per stoomschip >Pharos« werd te Liver pool uit Alexandriè' aangebracht eene lading, bestaande uit omstreeks 180,000 stuks doode katten, afkomstig uit een kortelings ont dekt oud-Egyptisch kattenkerkhof aan den Njjl. De kat wa3, zooals men weet, bjj de oude Egyptenaren een geheiligd dier, en al deze kattenljjken zjjn dan ook naar den eisch gebalsemd en als mummies omwik keld. Thans is de gansche party bestemd om tot meststof te dienen op Engelsche landerijen. Te Buffalo had Zondag een opstootje plaats van een paar duizend Poolsche vrouwen te gen een Roomschen priester, die aangesteld was iu de plaats van een bij dit gedeelte der bevolking in bijzondere gunst staand geestelijke. Eene aanzienlijke politiemacht trok op om den aangevallen geestelyke te beschermende woedende vrouwen wierpen hen peper en zout by zakkenvol in de oogen. Eene oproerma akster viel in handen der politie, doch werd door de anderen onder luid gehuil en gegil weder ontzet. Omtrent den brand te Washington bij den Minister Tracy worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Het huis, hetwelk Tracy eerst sedert kort gekocht had en bewoonde, ligt ingesloten tusschen twee hooge steenen gebouwenhoe wel het uit een ruime beurs gebouwd is, waren er toch slechts houten trappen in. Gelijkvloers waren kelders on keuken, op de eerste verdieping woonkamers en salons en op de tweede verdieping de slaapvertrek ken. De brand ontstond 's ochtends tegen 6 uur beneden, waarschijnlijk veroorzaakt door een lek in een pijp der centrale ver warming. De houten trappen waren weldra door het vuur aangetast en vernield, en de vlammen verspreidden zich met groote snel heid. De echtgenoote van den Minister was reeds jaren aan haar slaapvertrek en bed gekluisterd, wegens ziekte, wat haar ook belette zichzelve te redden; by de poging tot haar redding werden de Minister en zijn jongste dochter door de vlammen achterhaald. Een schoondochter en een kleinkind redden zich door 15 meter hoog uit een venster te springen, waarbij zjj zich zwaar verwond den. Miss Tracy verbrandde, hulp roepende aan het venster, voor de oogen der verbijs terde menigte. Een formeel straatgevecht had verleden week te Morgan, Georgia plaats. Ongeveer 7000 personen, meest allen negers, hadden zich verzameld om de terechtstelling van een moordenaar, die opgehangen zou wor den, bij te wonen. Toen het uur, waarop het vonnis zou voltrokken worden, aange broken was, werd aan de verzamelde menigte medegedeeld, dat de terechtstelling was uit gesteld. lnplaats van op deze mededeeling te ver- Land (iin en Aitena, i' Langstraat en de Bonunelerwaaii Buitenland-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1