Een weelde-artikel. WOENSDAG 3 9 PEBRUABI 1890, Uitgever: L. J. VETERMAN, Heusden, '65. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Franco per post zonder prijs» Advertentien 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrjjdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parjjs. Er zijn onder de rookers maar weinigen, wien het volkomen onverschillig is, waar uit ze den meer of minder geurigen rook opzuigen. Slechts zij die daartoe behooren, zijn dan echter de ware rookers. Ze malen niet om een mooi pijpje of een sierlijk etui, ze rooken, alleen om te rooken. Wanneer men hier kan spreken van hartstocht, zou men zeggen het rooken is hun een harts tocht geworden. Doch dat kan moeilijk, 't Is een gewoonte, meer niet. De meesten echter zijn voor de bijko mende omstandigheden ganschelijk niet on verschillig. Een mooie pijp is voor velen niet zelden een reden om meer sigaren te rooken dan de beurs wel veroorlooft en menigeen die voor gekorven tabak weinig smaak heeft, rookt ze niettemin, terwille zijner pijp. 't Is daarom niet te verwonderen, dat de weelde ook onder de rookers haar offers kiest. En daar doet ze wel aan. Indien er dan toch weelde moet heerschen, laat ze dan ongestoord haar scepter zwaaien bij een bedrijf, dat geheel en al weelde is. Menigeen, die van een pijpje houdt, zal reeds begrepen hebben, dat we met »een weeldeartikel 't oog hebben op meerschuim, een stof, waarvoor zelfs rookers van pro fessie eerbied hebben, een stof, die zoo ge wild en waarnaar zooveel vraag is, dat de kunst reeds lang aan de natuur 'de hand heeft gereikt bij de vervaardiging. Het meerschuim draagt een naam, die in onze taal letterlijk uit het Duitsch is overgenomen en beteekent schuim der zee. Die naam is voor iemand, die er iets om trent de afkomst uit zou willen afleiden, zeer geschikt om hem op een dwaalspoor te brengen. De Turken noemen het een voudig schuim en misschien heeft West- Europa, omdat het steeds in gezelschap van barnsteen, een stof, die uit zee gevischt wordt, verkocht wordt, daaruit het gevolg getrokken dat het ook uit zee afkomstig is. Hoe dit zij, meerschuim wordt als steen kolen en ijzer in den grond gevonden en is dus een delfstof. Het is een witte of geel achtig witte stof, vet en taai, zeer week en licht en gemakkelijk te snijden. Het wordt gevonden in Griekenland en in de omstre ken van Thiva in Livadie. Het meeste komt echter uit Klein-Azië, waar men het in de omstreken van de stad Eski tusschen de kalk in aderen vindt, die 5 M. onder de opper vlakte loopen. Deze kalkgroeve behoort aan een Turksch klooster, welks bewoners de landlieden in den omtrek tegen vasten prijs toestaan het kostbare mineraal op te graven. In gewicht, weekheid en gelijkmatigheid der massa, toont het meerschuim niet miu- der verscheidenheid dan in kleur. En zeer dikwijls is het met andere stoffen zoodanig vermengd, dat de bearbeiding hoogst moei lijk is en de moeite niet loont. Het wordt tegenwoordig uitsluitend gebezigd tot het vervaardigen van pijpen. Vroeger hield men zich daarmede in Turkije en Griekenland bezig, doch de exploiters der mijnen schijnen beter rekening t« maken, door de stof ruw in den handel te brengen en tegenwoordig vindt men de grootste fabrieken te Weenen, waar jaarlijks 100,000 meerschuimen pijpen vervaardig! worden. De makelaars tusschen deze fabrieken en de delvers zjjn Turksche baidelaars. Deze reizen heen en weer tusschen Kon- stantinopel'j en Eski, een afstand^van 60 uren en wenden zich in de laatste"plaats tot een z. g. meester, van wien ze vertrou wen, dat hij het geluk hebben zal, rijke aderen te vinden en stellen hem voor aan den arbeid te gaan. De ondernemer vraagt nu een voorschot om zijn lieden te betalen en begeeft zich, na dit ontvangen te hebben, naar buiten, bidt daar om een gelukkige vondst en werpt een steen over den schou der of laat een vogel vliegen. De plaats waar de steen terecht komt of waar de vogel zjjn eerste rustplaats uitkiest, is dan de plek waar begonnen zal worden. Dik wijls komen ze nu op een rijke bergplaats, niet zelden ook op een plek, die arm is aan meerschuim. Hetgeen opgegraven wordt, wordt zorgvuldig van aarde gereinigd en een weinig gepolijst, zoodat uiterlijke ge breken der stof volkomen bedekt worden en zelfs een kenneroog niet in staat is de waarde te schatten. Menig stuk wordt door hen verkocht als volkomen gaaf, waarvan de fouten eerst bij de bearbeiding aan den dag komen, zoodat het als onbruikbaar wordt afgekeurd. Er is geen andere stof bekend, waarin de beeldhouwer zoo fijn en nauwkeurig kan werken als in meerschuim, dat volmaakt zuiver is. Koppen van zulke uitgezochte stof zijn echter uiterst zeldzaam en van fabelachtigen prijs. Niet zelden toch vindt een fabrikant onder een waarde van f 100 geen enkel stuk, dat geheel zuiver, en tot in het hart massief is. De ruwe stukken worden gesneden, zoo dat ze ongeveer den vorm eener pijp hebben vervolgens op den draaibank verder behan deld met de vijl en met bimsteen gepolijst, daarna in olie of was gelegd en ten slotte uitgehold en nogmaals gepolijst. De Turken vervaardigen de pijpekoppen ook uit de weeke stof. Meerschuim wordt n.l. hard, wanneer ze aan de lucht bloot gesteld wordt. Terwijl ze nog week is, perst men ze in vormen, boort er daarna een opening in en droogt ze in de zon. Daarna worden ze in melk gelegd, tot de stof zich daarvan verzadigd heeft en daarna in den handel gebracht. Al het meerschuim, dat bij de behande ling afvalt, wordt zorgvuldig verzameld om te dienen totBde productie van een mindere, toch nog altijd dure soort. Het wordt daartoe gestampt of gemalen tot poeder en met water aangeroerd tot een brij, waarna aan het mengsel kaolin en kiezelzuur wordt toegevoegd, men kookt vervolgens de massa en doet ze in kistjes, die een linnen bodem hebben. Het overtol lige water sijpelt nu langzaam weg en de stof is spoedig zoo dik, dat ze, na een poos in de droogkamer gestaan te hebben, tot bearbeiding geschikt is. De uit deze stof vervaardigde koppen zijn van natuurlijk meerschuim nauwelijks te onderscheiden, alleen de meerdere zwaarte verraadt dat men hier met kunstmeerschuim te doen heeft. In duurzaamheid staat ze ver achter bij de echte stof, die ook veel schooner doorrookt. De z.g. oliekoppen, welke door het rooken een bonte kleur aannemen worden uit meer schuim vervaardigd, dat met andere stoffen vermengd, opgegraven wordt. Ze worden na hunne vorming in talk gedoopt en met vernis bestreken. Wanneer men meerschuim in een oplos sing van suiker legt en na de7 stof goed gedroogd te hebben met magnesium in 't vuur brengt, krijgt het een schoone zwarte kleur en wordt hard, zonder zijn andere eigenschappen te verliezen. Voor rookgerij is zulk meerschuim te verkiezen boven het witte. Dewijl meerschuim zeer poreus is en veel vocht opzuigen is het niet bestand tegen de tanden en behoeft derhalve steeds een mond stuk van andere stof. Men kiest daartoe barnsteen. Uit het bovenstaande blijkt, dat het koopen van meerschuim geheel een zaak van ver trouwen is. De winkelier is in den regel omtrent de echtheid evenmin op de hoogte als de kooper. Zeker is het, dat alle goed koop meerschuim, dien naam volstrekt niet dragen mag en dat men, zelfs al besteedt men een flinke som voor een pijp, in lang niet zeker is echte waar voor zijn geld te krijgen. -önitenland. 12 Februari is sultan Khalifah-ben-Saïd, van Zanzibar, plotseling overleden. Zijn broeder Seyid Ali is tot sultan uitgeroepen. Na den dood van zijn broeder Bargash- ben-Saïd, die den 27 Maart 1888 stierf, volgde sultan Khalifah-ben-Saïd dezen op, zoodat hij bijna twee jaar geregeerd heeft. In dien tijd streefde hij er steeds naar, de voetstappen van zijn broeder en voorganger te volgen, die immer een open oog voor de belangen zijns volks had, en op alle mogelijke wijze de beschaving trachtte uit te breiden. Bijgestaan door den beroemden Engel- schen reiziger en diplomaat, John Kirk, thans lid van het congres te Brussel, stelde Khalifah's broeder alles in het werk om Livingstone en Stanley zooveel mogelijk be hulpzaam te zijnbovendien schafte hij den slavenhandel op de kust van Zanzibar af, en vermeerderde onze kennis van de Ara bische wereld, door een belangrijk werk over Mahomedaansche jurisprudentie uit te geven. Zooals wij zeiden, zette de nu overleden sultan het beschavingswerk van zijn broeder voort. Ook hij trachtte zooveel mogelijk den handel in slaven tegen te gaan, zoodat hij dan ook zijn medewerking aan het Brusselsch anti-slavernij-congres had toege zegd. Zijn ontvangst van Stanley en de be looningen, die hij aan de inboorlingen schonk, die Stanley op reis hadden vergezeld, liggen nog versch in elks geheugen gaven opnieuw een bewijs, hoezeer hij in de algemeene beschaving belang stelde. In den laatsten tijd nam zijn rijk aan merkelijk in uitgebreidheid af, ten voordeele van Duitschland en Engeland. Ook ver minderde daardoor zijn inkomsten, zoodat hij zich gedwongen zag een deel van zijn hofhouding weg te zenden. Op den dag van zijn overigden benoemde de keizer van Duitschland den sultan tot ridder le klasse van de orde van den Rooden Adelaar. moord voorhanden zijn. De Mahomedaansche wet verbiedt echter lijkopening, zoodat de aard der ziekte niet geconstateerd kon worden. Het overlijden van den sultan van Zan zibar, Suïd Khalifa, wordt in de koloniale kringen te Berlijn beschouwd als eene zaak van tamelijk ernstige beteekenis, omdat zijn opvolger, Saïd Ali, bekend staat als een groot vriend van Engeland, en als ten nauwste bevriend met de voornaamste Arabische ge slachten ter Oost-Afrikaansche kust. In het vorige jaar wilde de overleden Sultan zijnen broeder, den tegenwoordigen Sultan gevan- gen nemen wegens zijne intriges, maar Saïd-Ali vluchtte toen onder Engelsche be- I scherming. Men ziet nu met zekere span- ning tegemoet of Saïd-Ali bij zjjne vroegere houding tegen Duitschland zal volharden. in het Hongaarsche Ministerie van Koop handel, die zich aan verduistering, tot een bedrag van f 42.000, had schuldig gemaakt en bjj zjjn verhooren getracht had de eer lijkheid van den Minister en van den secre taris-generaal in verdenking te brengen, is tot 4y2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Te Petersburg zijn uit Irkutsk 183.800 onsen goud aangebracht uit Siberië en de Amurvelden. De kostbare vracht was be geleid door 300 kozakken. Een Rus, Kovchoroff, heeft te Petersburg een plan in relief van de Parjjsche tentoon stelling gemaakt, groot 6 vierk. meteralle gebouwen zijn van hout of was, de boomen van pluchehet water werd voorgesteld door kleine spiegeltjesde verhoudingen zijn in acht genomende Eiffeltoren heeft een hoogte van 1/a meter. Kovchoroff werkte 4 maanden aan zijn plan. Het arrond.-gerechtshof van Odessa heeft 32 advokaten en 4 procureurs geschorst, de meesten Israëlieten. De Duitsche aardrijkskundige Rohlfs vraagt omstreeks 500.000 Mark voor een nieuwe Emin Pacha-expeditie. Hij wil, dat Emin met behulp van die gelden een nieuwe on derneming zal uitrusten, om door het Duitsche gebied naar Uganda terug te keeren. Zijn verschijning zou daar voldoende zijn, om de vroeger door hem beheerde provinciën te herwinnen, en Duitschland een handels weg naar het binnenland te openen. Volgens bericht uit Massoeah is op 26 Januari tusschen de troepen van Dedjoc Sejoum en die van Ras Aloula een gevecht geleverd, waarbij laatstgenoemde geslagen en ernstig gekwetst werd. Het stoffelijk overschot van den Sultan van Zanzibar is te Zanzibar aangekomen. Dokter Martin, werkzaam aan boord van het pantserschip »Bodicea,« en dokter Worth, van het Britsch consulaat, hebben lijkschou wing gehouden en verklaren, dat geene uitwendige teekenen van een gewelddadigen Dezer dagen hield de heer Freshfield voor de leden van het Geogr. Genootschap te Londen een voordracht over zijn onderzoe- kingsreis in den Kaukasus, door hem met den heer Dant ondernomen, deels ook met het doel om zoo mogelijk licht te verspreiden over het lot van de reizigers Donkin en Fox, die in den vorigen winter bij het be stijgen van een hoogen berg heetten te zijn omgekomen. Dit vermoeden is door den heer Freshfield bevestigd, zoo al niet tot zeker heid gemaakt. Op den berg Dychtan (17.000 voet hoog) vond hij met Dent, op 11.000 voet hoogte de laatste sporen van de beide reizigers, die klaarblijkelijk op dit punt weder afdalende, door het loslaten® van de sneeuw in de diepte gestort en omgekomen zijn. Overigens bleek uit de mededeelingen van den reiziger dat acht der bergen in den Kaukasus hooger zijn dan de Mont-Blanc en vijftien 15.000 voet hoog. De vier hoogste bergen zijn de Elbruz, de Koschtantac, de Schkata en de Dychtan. Johann Kokan, de gewezen chef de bureau Te Villars wierp vrouw Pernot bij een twist met haar man, terwijl deze bij het vuur stond, hem een kan petroleum over het lijf. Hg geraakte terstond in brand; de vrouw zag het lijdelijk aan. Pernot, op straat gevlucht, werd in deerlijken toestand naar het hospitaal gebracht, waar hg spoedig den geest gafde vrouw is in hechtenis. Men denkt aan een vlaag van verstandsver bijstering. Het Grieksche stoomschip »Spiridion Va- gliano*, te Azof met mais geladen en met bestemming naar Falmouth, heeft bij kaap Lizard schipbreuk geleden. 8 man werden gered; de kapitein en 13 man vonden hun dood in de golven. Iïet schip is geheel wrak. De 141 bij de jongste opstootjes te Lis sabon gevangen genomen en op oorlogs schepen achter slot gehouden personen, zul len in de aanstaande week terechtstaan. Het te Nevr-York verschijnend blad »The Worldlaat een waar paleis bouwen. Het gebouw, welks kosten ongeveer 9 millioen gulden zullen bedragen, zal bestaan uit 12 verdiepingen. In den koepel, die op het ge bouw wordt geplaatst, bevinden zich nog zes verdiepingen, zoodat het geheel bestaat uit 18 verdiepingen. Op de bovenste verdieping wordt een in richting gemaakt tot het doen van weer kundige waarnemingen. Yoor eenige dagen drong een dief in de villa van den heer X. te Colombes, bij af wezigheid van den eigenaar. Daar deze veel aan hoofdpijn lijdt, had hg gewoonlijk een geneesmiddel daarvoor in huis om goed te kunnen slapen, en de flesch, dat geneesmiddel bevattende, stond dien nacht op den schoorsteen der eetzaal. Toen de dief al de voorwerpen van vraarde, die hg kon meedragen, had bijeengezameld, kreeg hij dorst. Hij zag de flesch staan, proefde eens, het smaakte en hij dronk er een geheel glas van. Toen wilde hij zijne pakken opnemen, maar hg voelde zich door onoverwinnelijken slaaplust overvallen, hg legde zich op een rustbank en toen hij wak ker werd zat hg in de gevangenis. De heer X. was tehuis gekomen, had den dief slapende gevonden en de gendarmen gehaald, die den slaper ongehinderd naar de gevangenis overbrachten. Bijna eiken dag brengt tegenwoordig in Duitschland, dank zjj den keizer, eene ver rassing. Sedert lang werden er klachten aangehe ven, dat er in het leger bij het exerceeren van de recruten velerlei verkeerdheden be stonden en veelvuldig mishandelingen voor kwamen. Terwijl er vroeger, zoodra het een of andere blad het waagde, deze zaken aan te roeren, de strengste vervolging tegen zoo danig blad werd ingesteld, vaardigde thans keizer Wilhelm II eene gestrenge kabinets order uit, waarin het feit der mishandelin gen erkend wordt, maar tegelijkertijd met grooten nadruk ter kennis van het leger Land van flensden en Alteiia, e Langstraat en de oininelerwaard. awfiiwp)wi-i.iluinw»«j '—aca—C———■Wit"*'*—■B——XEP1^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1