4fMp O O i poorweg tngschen Ficarazelli en ri. 3 is e> diefstal gepleegd. Vier per- ieD klommen in een goederenwagen van e spoortrein, knevelden de beide conduc teurs, stalen 8000 francs aan baar geld en goederen ter waarde van omstreeks 4000 :rancs en maakten ziek toen uit de voeten. Een aantal personen zijn in verband met dezen diefstal gevangen genomen. l it Durban wordt aan de »Times« ge meld, dat Krüger ontkent eenige verande ring in zijn spoorwegpolitiek te hebben gebracht, of dat hij voornemens is Johannes burg te bezoeken. Intusschen gelooft men, dat de President zijn tegenstand tegen de uitbreiding van den spoorweg uit het zuiden zal opgeven. In de mijn Zeven planeten bij Langenreer (district Dortmund) heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad, waarbij zeven arbeiders zwaar zijn verwond. Twee worden nog vermist en men vreest dat zij den dood bij 't ongeval hebben gevonden. Voor de zooveelste maal is de drank de aanleiding geweest tot een treurig familie drama. Een man te St. Alban Queber, Dubois genaamd, had eenige dagen geleden on- eenigheid met zijn schoonmoeder. Na het huis verlaten te hebben, keerde hij eenigen tijd later in opgewonden toestand terug en viel zijn schoonmoeder aan, die hij doodde. Hetzelfde lot onderging zijn vrouw en beide kinderen. Daar de misdaad eerst geruimen tijd, nadat zij was gepleegd, ontdekt werd, had Dubois genoeg tijd om te ontvluchten. Er zijn te Warschau nog verscheidene medeplichtigen van de vroedvrouw, die zich aan zoo talrijke kindermoorden schuldig maakte, in hechtenis genomen. Die vrouw, Skublinski genaamd, woonde op een zolderkamer in een grootendeels door arbeiders bewoond huis. Het was be kend, dat zij heimelijk natuurlijke kinderen ter verzorging bij zich nam maar dat haar eigenlijk beroep vermoorden van kinderen was, vermoedde niemand. De politie had al een paar malen huis zoeking bij haar gedaan en verscheidene wiegen met twee, elk met twee of drie zuigelingen, in hare woning gevondenen daar zij niet het recht had, kraamvrouwen of kleine kinderen bij zich in huis te nemen, werd eene gerechtelijke vervolging tegen haar ingesteld. Blijkbaar vreesde vrouw Skublinski, dat het proces al hare misdaden aan het licht zou brengen, en om dit te voorkomen, stak m, na eerst vier nog bij haar aan wezige kinderen vermoord te hebben, het huis in brand. Het was van hout gebouwd, en zou, naar zij meende, wel geheel ver nield worden. Maar het tegendeel van wat zij gehoopt had gebeurde. Juist door den brand kwamen hare misdaden aan het licht. De vlammen werden gebluscht en in de kamer van vrouw Skublinski vond men de vier doode kinderen, die weldra bleken niet door de rook gestikt, maar gewelddadig vermoord te zijn. De vroedvrouw, alsmede twee vrouwen en een 18-jarig jonkman, die bij haar woonden, werden toen onmiddellijk gevangen genomen. Bij nader onderzoek werden nog een groot aantal kinderlijkjes gevonden, en de jonkman heeft, zooals wij reeds in ons vorig no. berichtten, bekend, dat hij in den tijd van eenige maanden ongeveer 50 doode kinderen voor het af schuwelijke wijf heeft weggebracht. Vrouw Skublinski is ongeveer 35 jaar oud. Zij was in hare jeugd kamenier en werd later vroedvrouw. onmiddelijk zinken van het stoomschip, dat op de klippen gestooten had, verdronken. Te Nizza is een Croatisch ingenieur, Coutin, gearresteerd, die daar geregeld elk jaar kwam, maar vele reizen in den omtrek maakte. Men houdt hem voor een spion en zegt dat Coutin hoofdofficier is bij het Italiaansche leger. Con tin spreekt vloeiend Fransch. Ook te Ruhrort is een adresbeweging op touw gezet ter aanbeveling van Rotterdam als aanleghaven der nieuwe gesubsidieerde Duitsche stoomvaartlijnen. Door het Engelsche schip Wanderer* zijn op de Vancou ver-eilanden geland drie Engelsche matrozen welke op het onbe woonde eiland Allessandro werden gevonden, waar zij vier jaren hadden doorgebracht. Zij hadden het lekke Japansche schip, waarop zij dienden, verlaten in Oct. 1885, nadat 5 matrozen waren verdronken. De schipbreukelingen leefden hoofdzake lijk van vruchten, ook vingen zij zeevogels en visschen, waarvoor zij de haken ver vaardigden uit horlogeveeren. Tijdens zij op het eiland waren voeren verscheiden schepen voorbij doch niet dicht genoeg om hun noodseinen op te merken. Hevige overstroomingen hebben in het Westen van Amerika plaats gehad. De ge- hcele streek om Nashville staat onder water en 1500 menschen waren gedwongen te vluchten. Carthago in Mississippi is gedeelte lijk door een cycloon verwoest. Een geheele familie werd daarbij ouder een instortend huis begraven. De commissie, belast met het nagaan en beproeven van de toestellen in de drie ge vangenissen van den staat New-York, welke dienen om doodvonnissen door middel van electriciteit te voltrekken, heeft dezer dagen haar rapport aan den directeur-generaal der gevangenissen gezonden. De commissie ein digt haar rapport met de verklaring, dat de drie toestellen den dood van ieder mensch kunnen veroorzaken binnen vier seconden, en dat er hoegenaamd geen gevaar bestaat, dat zij ooit hunne werking zullen missen. De influenza zal thans, op hare reis door de wereld, weldra weder de streek hebben bereikt van waar zij is uitgegaan, zijnde het noordelijk gedeelte van Siberië. Volgens de laatste berichten was zij namelijk uitge broken te Badsö, aan de noordkust van Noorwegen, alwaar 40 personen er door waren aangetast, terwijl zij vandaar langs de Poolzee in oostelijke richting voortging. In de laatste dagen hebben hevige stormen op de Oostkust van Spanje gewoed, gepaard met geweldige slagregens. De benedenstad te Valencia is gedeeltelijk onder geloopen, en de inwoners hebben hulp moeten inroe pen. De klokketorens luidden alarm. Ver scheidene huizen zijn ingestort. Ook te Barce lona zijn aanhoudend zware regens gevallen. JPloin.tselijl£ Nieuws. Naar de »Post" meldt, sloot de Keizer Vrijdag de zitting der afdeelingen van tien Staatsraad ongeveer met de volgende woorden: Bestrijdt gij, mijne heeren, de onder het publiek verspreide meening, als waren wij hier bijeen gekomen, om zoo iets van een geheim tot genezing van alle sociale nooden en gebreken te ontdekken. "Wij hebben ons op redelijke wijze moeite gegeven om middelen te vinden, ten einde menige zaak te verbeteren en de grenzen der mogelijkheid te bepalen, tot welke de maatregelen ter bescherming van de ar beiders kunnen en mogen gaan. Ik hoop, dat er uit uwe beraadslagingen iets goeds zal te voorschiju komen. De heer Constans heeft Zaterdag zgn ontslag aangevraagd, ten gevolge van per soonlijk geschil met den heer Tirard in den heden gehouden ministerraad. Iu de Torrestraat verongelukte den 28ste Febr. het Eng. stoomschip >Quetta," dat den 18de Febr. van Brisbane via Batavia naar Londen is vertrokken. Meer dan twee der on varenden ziin door het biina HEUSDEN, 3 Maart. »Met Sinte Mathijs (24 Februari), Toen was er nog geen ijs Maar den eersten Mèèrt Reden ze met kar en pèèrd, Over de Dordtsche wèèrd.« Hoe dikwijls hebben we ons, in onze schooljaren, met bovenstaand rijmpje moed ingesproken, wanneer we zoo belust waren op schaatsenrijden en er maar geen vorst kwam opdagen. Menigeen zei dan ook, dat waren toen ouderwetsche winters en die komen niet meer terug. Dut de laatsten het mis hadden, zou den dag van heden kunnen bevestigen. Gisteren werd de gemeenschap tusschen het eiland Nederhemert en Heus- den, over een afstand pl. m. 400 Meter, met een roeibootje onderhouden en het vroor van nacht zoo sterk, dat men heden morgen, en circa 8 ure, eene dame-passagier, in ge zelschap van den veerman en den postbode, de passage over denzelfden afstand nu zien nemen over het ijs van één nacht en dat op 3 Maart. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Februari ingelegd f 1674.53, terugbetaald f2435.94. Hetlaatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 832. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 1851, terugbetaald f 1597.62. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 608. DUSSEN, 1 Maart. Gisteren heeft onze gemeente feest gevierd in den volsten zin des woords. Dat feest gold namelijk den intocht van den nieuwen Burgemeester, den EdelAchtb. Heer J. H. STAEL. Nauwelijks was Z.E.A. benoeming door den KoniDg in de gemeente verspreid, of alle banden werden met ijver aan het werk geslagen, om die intocht zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Spoedig was er eene feestcommissie geconstitueerd, die zich be lastte met het ontvangen van geldelijke bijdragen tot bestrijding der kosten van de feestviering, met het oprichten van eerebogen en met de regeling van den te houden optocht. Circa 11 uur voormiddags was, aan de Nieuwesteeg, op den keizersweg, de stoet opgesteld, bestaande uit de volgende num mers, volgens het programma: 1. een corps van 10 wielrijders, 2. eere wacht bestaande uit 50 ruiters, 3. bakkerij, 4. stoomvaart, voorgesteld door de raderboot »Stad Dussen," 5. marinesloep, 6. visscherij, 7. scheepvaart, 8. vleeschhouwerij, 9. De Harmonie »de Eendracht" van Raamsdonks- veer, 10. de Gemeenteraad in rijtuig. 11. een 30tal Bruidjes, 12. de Edel Achtbare Heer Burgemeester in rijtuig, 13. Rijtuigen der familie van Z.E.A., 14 rijtuigen der feest commissie, 15. klompenmakerij, 16. boek handel en manufacturen, 17. schilders en timmerlieden, 18. sigarenmakers, 19. am- bachtsvereeniging, 20. eene afdeeling ruiters. De wielrijders waren over de Oude Maas tot Raamsdonksveer den Burgemeester te gemoet gereden, om na aankomst van den Burgemeester aldaar, aanstonds de tijding over te brengen, dat Z.E.A in aantocht was. Aan de grens der gemeente werd Z.E.A. hartelijk verwelkomd door den commandant der eerewacht, den heer Motké, waarna Z.E.A., voorafgegaan door de eerewacht en Harmonie, die hare welluidende tonen deed weergalmen, en gevolgd door de rjjtuigen der familie voortreed tot bg den opge- stelden optocht. Aldaar begroette de voorzitter der feest commissie, de heer de Ham, in kernachtige taal den nieuwen Burgemeester en riep Z.E.A., als tolk der gemeente Dussen, een warm en hartelijk welkom toe. Vervolgens zette de luisterrijke stoet zioh in beweging, de meest bewoonde, met sierlijke eerebogen beplante wegen volgend, voorafgegaan door de wielrijders, die overal de komst van den Burgemeester aankon digden, tot aan het raadhuis, alwaar Z.E.A. werd onthaald op eene regenbui van bloemen en strooisel uit de korfjes der Bruidjes, terwijl één dezer kleinen Z.E.A. onder ge paste bewoordingen een sierlijken ruiker aanbood. Vervolgens installatie van Z.E.A., aan bieding van den Eerewijn, eene serenade, gegeven door Dussen's mannenkoor enz. enz. Daarna verscheen de Burgemeester, ver sierd met den ambtspenning, op de puij van het raadhuis en dankte blijkbaar aan gedaan, in^evolvolle woorden de geheele gemeente mjr dien luister, die praent, die enthousiastische belangstelling, welke zijne verwachting zeer ver overtroffen en ver klaarde, dat zijn eenig streven zal zijn, het behartigen der belangen van het Z.E.A. dierbaar Dussen. Een daverend »Leve de Burgemeester" weergalmde en er scheen geen einde te zullen komen aan het gejuich en gejubel. De stoet zette zich wederom voort van het raadhuis tot aan de grens der gemeente Meeuwen, en van daar terug naar des Burgemeesters woonhuis, welks gevel aller- smaakvolst versierd was en waar Z.E.A. onder de daverende hoerah's uit duizende monden en door eene nieuwe stortbui van bloemen binnentrad, om in den familiekring het feest verder te vieren en te besluiten. De optocht werd vervolgens ontbonden en de avond werd in de beste stemming door de ingezetenen doorgebracht, menig glas werd nog op de gezondheid van den Burgervader geledigd en tot laat in den avond weerklonk het: »Leve de Burgemeester Alles liep in de beste orde af, geen enkele wanklank werd gehoord en een ieder was hoogst voldaan over het vele schoons, dat dien dag te hooren en te zien wasja, het mag vrij gezegdnooit te voren werd in Dus sen dergelijk luisterrijk feest gevierd, dank in de eerste plaats de ijverige bemoeiingen der feestcommissie, dank de leden van het gemeentebestuur, dunk de verschillende deel nemers aan den optocht, dank de milde bij dragen en het medewerken van alle gemeen tenaren. Mogen ware vrede, oprechte eensgezind heid, zoo tusschen den nieuwen Burgemeester en zijn volk, als tusschen zijne onderdanen onderling, zijn wijs bestuur zeer vele jaren kenmerken, in één woord: moge de nieuwe Burgemeester met Dussen en Dussen met zijn Burgemeester gelukkig zijn. ZEVENHUIZEN, 1 Maart. Sinds een jaar worden geen giften meer aan bedelaars uitgereikt. Voor de inwonende armen wordt in plaats daarvan op een lijst ingeteekend. Deze lijst bracht nu f300.op. Daarvan worden wekelijks uitdeelingen gehouden van rijst en boonen of erwten en spek. Op die wijze wordt het geld niet aan onwaardigen besteed en de bezittende klasse profiteert er ook van. Sommige boeren, buiten de kom der gemeente konden vroeger rekenen op f 1.50 per week aan centen voor de bede laars. Een tamelijk bejaarde vrouw uit Zevenhuizen werkende te Moerkapelle, schoof van de stoep, terwijl ze aan het spoelen was, met het ongelukkig gevolg dat ze te water viel en verdronk. De herhalingschool is met 14 van de 18 leerlingen, waarmede ze dezen winter haren cursus begon, geëindigd. Zes er van ontvangen prijzen. Drie hebben in 't ge heel niet verzuimd en had de influenza niet geheerscht, dan zou het hoogste aantal ver zuimen 5 geweest zijn. De zanguitvoering Apollo* gaf gisteren een welgeslaagde uitvoering ten voordeele van de armen. De bruto-opbrengst was -f f70. Alhier is eene afdeeling van het wel aftrek heeft, kan dienen, dat reeds 400 bossen vau dat stroo aan het Werkhuis te 'gericht. Hoofddoel er van is, door 's weke- Als een bewijs, dat herhaaldelijk aanbe- lijks eene bijdrage van lOct. per persoon, volen haverstroo-water als middel tegen hoe.st een fonds te stichten tot uitkeering van zeker bedrag aan zieke werklieden. Deze vereeaiging geniet de sympathie vau vele ingezetenen, die wij bopen als donateurs te Amsterdam zijn gebracht, welke aldaar ge zien optreden. Zondag a.s. zal er eene open- sneden, geznirerd en vervolgens verpakt wor bare vergadering worden gebonden, waarin den, om later als baverstroo-tbee in den als spreker zal optreden de heer Th. de Rot kandel te worden gebracht, van Rotterdam, lid van het Centraal-Be- staar. Wij weaschea deze aienwe eereeai- F8n gesnedea harerstroo trekt meneren.ls ging succes op bare onderneming toe. thee, gebruikt er dagelijks 3 a 4 taeekopjes GORINCHEM, 3 Maart. Daar iu de van met soiker en melk- Noordelijke vaargeul in de rivier de Boven- Merwede eenige ondiepten waren ontstaan, is van Rijkswege last gegeven dezelve op te ruimen. Heden is met een stoombagger- vaartuig daarmede een begin gemaakt. ien-Verbond -Ofc Birinenlund, Z. M. de Koning heeft aan de Amster- damsche vereeniging voor volksbaden (voor zitter ar. P. J. Barnouw, secretaris de heer Westerouen van Meeteren) vergunning ver leend, om aan het eerstdaags aan te be- O steden volksbadhuis aldaar, den naam te geven van »Koning Willems badhuis*, >als zijnde het eerste volksbadhuis te Amsterdam en iu Nederland, en eene stichting van zoo groot belang voor den werkenden stand.* Naar a»De Standaard« verneemt, heeft mr. L. W. C. Keuchenius zich bereid ver- laard, eene candidatuur voor het district Goes te aanvaarden. De redactie van »De Standaard* deelt mede, dat zij zich voor de uitvoering van de zaak van het dank- en huldeblijk met mr. Keuchenius in betrekking gesteld heb bende, ten einde zijne wenschen desaungaande te vernemen, van hem, onder hartelijke waar- deering barer bedoeling, de verzekering heeft ontvangen, dat er zijns inziens in zijne hou ding als Minister niets was, hetgeen hem eenige aanspraak zou kunnen geven op eenig dank- en huldeblijk, zoodat hij liefst wenscht verschoond te blijven; maar dat hg, nu reeds zoo veler genegenheid bleek, zich niet ont trekken zal aan een eenvoudig blijk van broe derlijke sympathie. De redactie, zich geheel naar dezen wensch voegende, en in aanmerking nemende, dat de reeds ingeteekende bijdragen voor zulk een beperkter doel ruimschoots voldoende zijn, meende daarom de inzameling reeds op 1 Maart te moeten sluiten. Uit Hamburg wordt aan de »N. R. Ct.« gemeld, dat te Altona bij de uitvoerslach- terijen en groothandelaars in vetwaren een adres aan den Duitsehen Bondsraad rond gaat, waarin verzocht wordt om verbod op den invoer van Nederlandsch spek. In het adres wordt namelijk beweerd, dat het spek, hetwelk onder die benaming in Duitseb- land wordt ingevoerd, bestaat uit Ameri- kaansch varkensvleesch, dat in Nederland is gerookt. De 2e Luitenant D. H. Brondgeest, van het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage, zal eerstdaags een grooten afstandsrit van ongeveer 3000 K.M. maken, waartoe hij een maand denkt noodig te hebben. Deze rit gaat uit van Utrecht over Breda, Antwerpen, Brussel, Parijs, Straatsburg, Frankfort, Dresden, Berlijn en Hannover terug naar Den Haat;. De heer Brondgeest gaat alleen met zijn beide paarden, welke hij getraineerd heeft en die hij zelf op reis zal verzorgen. Reeds heeft hij een buitenlandsch verlof van zes weken gekregen. Van Tessel wordt gemeld dat het vaar water voor een groot deel bedekt is met licht drgfijs. De bebaking in de vaarwaters naar de Zuiderzee loopen groot gevaar door het ijs. Ook de haven is vol ijs gestroomd, hetwelk zich mede langs de kust begint vast te zetten. lagen In de afgeloopen week, bij den waterstand en het stormachtig weer, ge beurde het te Scheveningen bijna eiken dag, dat de zee geldswaarden, en zelfs eene por- temonnie met eenige specie blootlegde. Het meeste wordt aangetroffen op de strand vlakte van het Hotel Garni* of tot voorbij het Hotel d'Orange*. Aan de Groningsche-Duitsche grenzen, in Bunda en omstreken, is het tongblaar onder de runderen uitgebroken. Bijna levend begraven Men schrijft uit Mheer (Limburg) aan de »Limb. Koer.* In het naburige 's Graven voeren had het volgende voorval plaats: Het vijfjarig zoontje van den daglooner Plusquin, dat 14 dagen ziek was, werd door den plaatselijken geneesheer verklaard dood te zijn. De dag voor de ter aarde bestelling gaf het kind weder teekenen van leven. Men kan de vreugde der ouders begrijpen. Aangaande het springen van den stroo- ketel in de papierfabriek te Kampen, meldt men nader, dat de slag zoo hevig was, dat verscheidene bewoners daar in den omtrek, tot zelfs in de buurtschap Brunnepe, uit hun slaap werden opgeschrikt. Groote stukkeu ijzer werden door de daken van naburige huizen geslingerd. Het lijk van den stoker Berend Koops was bijna niet te herkennen en is naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De toestand van een paar gekwetste arbeiders is zeer redelijk. De fabriek, die van binnen en buiten veel geleden heeff, staat nu stil. In den Franschen bazar te Amsterdam werd Woensdag namiddag, bij het ont vreemden van twee parapluies en een stuk zeep, op heeterdaad betrapt een oude be kende van de politie en justitie, Christina Goedvolk, weduwe van den bernchten Jut. Bij de gevangenneming was zij in gezel schap van een oude vrouw. De toestand der vrouw te Balk, die, zoo als wij gemeld hebben, wegens verschil van meening met haar man omtrent, het doopen van haar kind herhaaldelijk trachtte zich- zelve het leven te benemen, is in die mate verergerd, dat zij zoo goed als volslagen krankzinnig is. Waarschijnljk zal zij eerst daags naar een gesticht worden bracht. overge- Een dienstbode, die een zak rogge naar een molen te Goor bracht, kreeg een slag van een der wieken en werd zwaar ver wond. - Een arbeider te Soest moet zijn vrouw zoo mishandeld hebben, dat de dood er op volgde. De justitie heeft het lijk naar Utrecht doen overbrengen. - In een verwoe den twist tusschen twee sigarenmakers te Leiden, heeft de een den ander den neus afgebeten. - Te Akersloot is mej. L. in een sloot gevallen en verdronken. - Een 14-jarige leerling der dagherhalingsscbool te Gronin gen, is tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld wegens het toebrengen van een messteek in den schouder van een jongen, met wien hij bezig was te vechten. - De onderwijzer A., uit Groningen, die des avonds een zijner collega's uit Zuidwolde te huis had gebracht, is op de terugreis naar Groningen in een moddersloot gevallen en gestikt. Zijn lijk werd door voorbijgan gers opgemerkt. - Zekere J. A. te Groote broek, is in verzekerde bewaring genomen als vermoedelijke dader van den diefstal met inbraak bij K. Boon Jz., landbouwer te Bovenkarspel. Bij een huiszoeking werd een som van ruim f 400 in bankpapier in zijn bezit gevonden. - Een horlogemaker te Nij megen, die een aantal horloges in de lom bard had gebracht in plaats van ze in orde te maken, is daar gevangen genomen. - In de Lange Noord te Middelburg is Maandag een huis uitgebrand. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad, bestemd tot het onderzoeken: 1°. van de aangeboden vrijwilligers; 2°. van de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, en 3°. van alle andere lotelingen, zal worden gehouden (voor zooveel deze gemeente betreft) op Donderdag den 13 Maart 1890, des voormiddags 10y3 unr, op het Raadhuis te 's-öosch. Heusden, den 3 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. IIoncoop. PAARDEN BELASTING. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het 3e kwartaals kohier der gewestelijke belasting op de paarden enz., over het dienstjaar 1889/90, op den 20 Februari laatstleden door de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant uitvoerbaar is verklaard, en van heden af gedurende acht dagen op de Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Heusden, den 3 Maart 1890. J De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. BOERENSPIEGEL. 71. Geen beter boer, dan die inziet, dat bij zijn eigen beste knecht is. 72. Wie met de koets ploegt oogst weinig meer dan paardevijgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2