Plaatselijk Nieuws. Heusden, dit jaarTzal gehouden worden op de keuringsplaats alhier op Zaterdag den 22 Maart a.s. des voormiddags te 11 ure. Heusden, den 7 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. De werkstakende dok-werkers te Liverpool hielden, ten getale van ïueer dan 20.000, een optocht. Alles ging in de vulmaakste orde. De reeders betalen aan de nieuw aange worven mannen 30 sb. 's weeks en voor overwerk, het loon door de werkstakers ge weigerd. De nieuwe mannen vertoonen zich niet buiten de dokken en worden daar door een groote politiemacht bewaakt tegen de Unionnisten. De ui ij n bezitters in Cleve land stonden da gevraagde 7Va pCt. loons- vc-rhooging toe. De eerste electrische spoorweg in Londen en de eerste in de wereld tevens, de on- dergrondsche electrische Theems-spoor ge naamd, zal a. s. zomer worden geopend. Er werden proeven genomen voor het eerste traject. De treinen zullen bestaan uit 3 waggons en een locomotief en 100 personen tegelijk kunnen vervoeren. De afstand, F/s mijl, werd afgelegd in 3.36 min. Volgens de Gazette médieale de Montral* heeft Eugeno di Mattei proeven genomen in zake het zweet van teringlijders, en ge vonden dat daarin tuberkelbacillen worden gevonden die, bij dieren ingeënt, tuberculose voortbrachten. Deze bacillen breken echter niet door de huid naar buiten, maar zijn afkomstig van hetgeen door de longen met het spog wordt uitgescheiden en besmetten het linnen. Het spuwen door teringljjders op den vloer is dus gevaarlijk, en zoowel het spog als de wasem en het lijflinnen van teringlijders behooren te worden ontsmet. Geschiedt dat behoorlijk, dan is het gevaar weggenomen of althans zeer gering. In Johannesburg (Traansvaal) heerscht thans hevig de typhus. In het ziekenhuis zijn van 70 zieken 30 Europeanen en 7 in landers door de typhus aangetast. Bijna de helft der Europeesche politiemacht is ziek. Volgens »le XIX Siècle" is er weer een Duitsch spion gevat, genaamd Niemeyer, die luitenant was bij het Duitsche leger. Hij is aangehouden te Audun-le-Roman en in het bezit gevonden van de hem gegevene in struction. Hij zou zelfs bekend hebben, dat hij voor spionnage is uitgezonden. J )o brug over- de IVorth. Een meesterstuk van bouwkunde, dat, door zijn nut, nog eer tot de wonderen" der 19e eeuw gerekend mag worden dan de EifFeltoren, is Dinsdag in Schotland in gebruik genomen. Wij hebben hier de reusachtige spoorweg brug over de Forth op het oog, die met het doel is aangelegd om Noord- en Zuid- Schotland, Schotland en Engeland, ja En geland en het vasteland dichter tot elkander te brengen. Jaren van studie en schatten gelds heeft de overbrugging van de Forth, bij Queensbury, ten noorden van Edinburgi gekost. De totale lengte der brug bedraagt 21/4 K.M., waaronder de landhoofden, die te zamen een lengte van 800 M. hebben, begrepen zijn. In de brug bevinden zich vier gedeelten, 2 van 518 M. en 2 anderen van 205 M. lengte, die opengedraaid kunnen worden. Drie pijlers dragen de geheele brug, terwijl even zooveel bogen, elk van 110 M. hoogte, de taak der pijlers helpen verlichten. De diepte van de Forth onder de brug bedraagt 60 M. Tusschen de oppervlakte van het water en de brug bevindt zich toch nog een ruimte van 46 M. zoodat de hoogte der pijlers ongeveer 110 M. moet bedragen. Het metaal waaruit elke boog vervaardigd is, weegt 16000 tonnen, zoodat de zwaarste last, die zij kan dragen een gewicht van 800 tonnen niet mag overtreffen. De zijde- lingsche druk van den wind is op 273 K.G. per M2 berekend. Door deze getallen zal men zich een kleine voorstelling van de reusachtige afmetingen van dezen lucht- spoorweg kunnen maken. Wekken echter de groote afmetingen der brug onze verbazing op, niet minder is dit het geval met den korten tijd, waarin het werk werd ontworpen en uitgevoerd. Drie jaren waren noodig voor het maken der berekeningen en het ontwerp. De werk tuigen die aan de beide oevers moesten worden opgesteld, besloegen niet minder dan 20 H.A. Het aantal klinkbouten, dat bij den bouw noodig was, bedroeg 6.000.000. Er waren dagen, waarop 4000 werklieden te gelijk aan het werk waren. En toch was het geheele werk in 6 jaar ontworpen en uitgevoerd. Dertig jaren had het plan van een der gelijke brug reeds vele geesten bezig ge houden. Thomas Bouch, de eerste ingenieur aan wien opgedragen werd een plan voor de brug te maken, had ook een brug over de Tay gebouwdachttien maanden nadat deze echter in gebruik was genomen, stortte zij in, tijdens dat een hevige orkaan woedde, -Na tuurlijk dat dit ongeluk de plannen van een brug over de Forth niet begunstigde; men verzocht dan ook aan het Parlement den bouw van een dergelijke brug te verbieden. Het Parlement deelde echter de bezorgdheid van enkelen nietde ingenieur Bouch werd wel door andere bouwkundigen vervangen, die het systeem van een hangende brug, waarnaar de Tay-brug was gebouwd, lieten varen, en het bogen-systeem toepasten, waar naar de brug over de Forth dan ook is gebouwd. De geheele bouw van het reuzenwerk heeft aan geen enkelen werkman het leven gekost. Door de brug wordt de reis van Dundee en Aberdeen naar Londen 30 a 40 uren bekort. In verhouding tot het groote nut heeft de brug weinig geld gekost. Eerst waren de kosten op 1.600,000 pd. st. geraamd, later merkte men echter, dat zjj minstens 2.500,000 pd. st. zouden bedragen en nu de brug klaar is, blijkt, dat zij f3.014,437 pd. st. (f36.173,244) kost. Hoewel het weder op den dag der opening allerongunstigst was het woei hevig en de warmste kleederen waren niet in staat de vinnige koude te trotseeren waren toch een groot aantal inwoners van Edim- burg in rijtuigen aangekomen om de plech tigheid bij te wonenextra treinen voerden onophoudelijk belangstellenden uit alle oor den des lands aan. Het weer was evenwel zoo onaangenaam, dat zelfs de vlaggen, waarmede men de brug getooid had, haar pogingen om aan het geheel iets feestelijks bij te zetten, moesten laten varen. Tegen 12 uur kwam de prins van Wales aan, vergezeld van zijn zoon, prins George, zijn broeder, den hertog van Edimburg, zijn schoonzoon, den hertog van Fife en generaal Elliot. Een groot aantal beroemde ingenieurs en vertegenwoordigers van vreemde mogendheden werden hierop aan de konink lijke familie voorgesteld. Te half een zette de trein, waarmede al deze personen voor de eerste maal over de brug zouden worden gevoerd, zicb in be weging onder een salvo van het pantserschip Devastation.Zonder eenig incident be reikte de trein de overzijde, den noordelijken oever van de Forth. Hierna begaven de prins van Wales en de genoodigden zich aan boord van het stoomschip »Dolphin«, om de pijlers der brug te inspecteerenallen waren één bewondering over dit reuzenwerk. Nu deze inspectie werd de brug opnieuw, thans van het noorden naar het zuiden, overgereden. Midden op de brug hield de trein stil, de prins van Wales stapte uit om den laatsten bout in de brug te slaan, waarna hij haar voor geopend verklaarde. Na afloop dezer plechtigheid vereenigde de prins van Wales de genoodigden aan een lunch, waarbij hij op de brug over de Fortb, op de Maatschappij, de ingenieurs en alle aannemers van het met zooveel vol harding doorgevoerde werk dronk. De meeste genoodigden keerden den vol genden morgen naar Londen terug, waar des avonds in een der hotels van Trafalgar square aan Eiffel een banquet werd aan geboden, waaraan ook de Fransche gezant, Waddingion, deelnam. HEUSDEN, 11 Maart- Bij beschikking van Z. E. den Minister van Waterstaat, H. en N. werd de brieven besteller J. van de Water, alhier, in ge lijke betrekking overgeplaatst naar Vlijmen. Bij de Maandag alhier gehouden jaarlij ksche provinciale keuring van dek hengsten werden gepresenteerd in het ge heel 14 stuks en wel: 8 stuks van 3 jaar en ouder, waarvan slechts drie goedgekeurd werden, n.l. de 5-jarige lichtbruine van Gebr. Hagoirt te Dussen, de 4-jarige donkerbruine van Cas per van Helden te Werkendam en de af- stands donkerbruine van Gebr. de Bruijn te Babyloniën broek. Van de zes stuks 2-jarigen werd de le bewaringsprQs uitgereikt aan den hengst van Jacobus van Heeswijk te Dussen, de 2e aan dien van Arie Straver te Babyloniën- broek en de 3e aan dien van J. Verschoor te Dussen. VRIJHOEVEN-CAPEL, 9 Maart. Of schoon uit verschillende oorden van ons land in de nieuwsbladen vaak berichten voorko men van verminderde waarde der landerijen in de Langstraat, heeft men van die ver mindering nog weinig kunnen merken. Dezer dagen toch werden hier drie perceel tjss wei land of zoogenaamde driesen, gelegen in de Spaansche oude straat, successivelyk ter grootte van 60, 62 en 71 Aren, op eene publieke veiling ingezet ad f 1350, f 1400 en f 1550, d. i. de onkosten medegerekend, meer dan f 2600 per H.A. WAALWIJK, 10 Maart. De wegen van hier naar Drongelen en van Baard wijk naar Doeveren zijn door het vloedwater overstroomd. Door de fi. K. kiesvereeniging Waalwijk, is in hare heden te Nieuwkuik gehouden vergadering besloten, om te han delen overeenkomstig een voorstel der R. K. kiesvereenionng te Breda, in zake algemeene ry o 1 O dienstplicht. SPRANG, 10 Maart. Den 1ste Januari 1890 telde onze gsmeente 1917 inwoners. Van dezeD behoorden tot de Nederl. Her vormde kerk 1356; tot de roomsch catho- lieke kerk 194; tot de cbr. gereformeerde gem. 155; tot den israëlitiscben godsd. 18; tot de lutherscbe kerk 2; tot geen kerk genootschap 192. De heer P. Kronemeijer, catechiseer meester te Harderwijk, vóór Augustus '88 nog sergeant der infanterie en van toen tot Mei '89 godsdienstonderwijzer te dezer plaatse is nu door den kerkeraad van Biggekerhe op Walcheren aangesteld tot hulpprediker, op een salaris van f 650 plus 't vrije gebruik van pastorie en tuin. Biggekerke is sedert 1873 zonder pre dikant. Na 91 te vergeefs nitgebrachte be roepingen heeft Biggekerke alle hoop op vervulling der predikantsvacature opgegeven. LANGSTRAAT. Wegens het ongunstige weder had sedert de vorige noteering weinig aflevering van hooi voor de persen plaats de handel was daardoor ook van minder beteekenis. De prijzen blijven vast op f 10, 8.50 en f 6, per 1000 halve kg. naar ge lang het le, 2e of 3e soort betreft. Stroo blijft bij voortduring door de groote vee boeren gevraagd en voor f 8 a 9 per 1000 halve kg. genomen. De pachtsommen der hooilanden ondergaan op vele plaatsen aan zienlijke vermindering. De veehandel was sedert de vorige no teering opnieuw zeer geanimeerd. Zware kalf koeien werden voor België voor f 240 a 280 gekocht, enkele deden f 300 en meer af, dito vaarzen f 180 a 225; weikoeien blijven voortdurend druk gezocht en gelden ongekend hooge prijzen, n.l. van f 180 tot 230vette koeien iets minder geanimeerd, 75 a 80 ct. per kg.; jarige kalveren en hokkelingen f 75 a 110; nuchtere kalveren le qual. f 20 a 22, 2e qual. 12 a 15; vette varkens 56 a 59 ct. per kg. schoonjonge varkens f 1.60 a 1.75 per week. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat wordt iets levendiger; naar qual. gelden zij thans f 1.80 a 2.40 per HL. Uit het land van Heusden worden zij bij de kleine maat door rond venters voor 12 a 15 ct. per 5 liter aangevoerd. ALEM. In den nacht van 6 Maart jl. zijn door de rijksveldwachters, alhier ge stationeerd, weder drie Woudrichemsche vischstroopers bekeurd. De visschers weigerden in den beginne halstarrig hunne namen op te geven, doch moesten, na vruchtelooze pogingen te hebben aangewend om te ontsnappen, voor de politie zwichten. WERKENDAM. Ds. J. van Haeringen alhier, heeft voor het beroep naar Haar lemmermeer bedankt. DALEM, 9 Maart. Het volgende, op het gebied van den veeteelt zeker opmerkelijk te achten, wordt hier uit goede bron ver nomen. Te Herwijnen verlegden in dit saizoen reeds 24 paarden hunne veulens, te Brakel 17 desgelijks. In het polderdistrict Tielerwaard zal op Dinsdag 25 Maart a.s., eene verkie zing gehouden worden van een hoofd-ge- ërfde, in plaats van den heer G. A. A. C. Valkis, overleden. De verkiezing zal ge schieden in de dorpspolders op de gebrui kelijke plaatsen. GORINCHEM. Uit de 62 sollicitanten naar de betrekking van Binnenvader en Binneniuoeder in het Ziekengasthuis alhier zijn benoemd C. J. Moedersoon en zijn huisvrouw H. Nijssen, alhier. Binnenland. Toen de heer Lohuian de portefeuille van Binnenlandsche Zaken van zijn voorganger had overgenomen, hield hij een toespraak tot de ambtenaren van zijn departement, waarin hij zeide: Verandering van Minis ters komt dikwijls voor, maar zelden gebeurt het, dat een Minister zoo gaarne wenscht te treden in de voetstappen van zijn voor ganger als ik.« De rede ademde groote ge matigdheid zal de heer Lohman ook door zijn daden toonen, dat hij in gematigdheid Mackay zal evenaren Wegens zijne benoeming tot minister van binnenlandsche zaken heeft jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman ontslag genomen als voorzitter en bestuurslid van de »Unie« »Een school met den bij bel. Dezer dagen is eene vergadering gehou den van de besturen van al de katholieke kiesvereenigingen in N.-Brabant, en daarop is besloten, een manifest uit te vaardigen, gericht tot al de katholieke kiesvereenigin gen van Nederland, in zake den persoon lijken dienstplicht. De civ. ingen. de heer Timmermans van Abcoude schreef in het Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijver heid een artikel»de Heide-Maatschappij en de badplaats Scheveningen*, waarin hij een warm pleidooi levert ten gunste van een te nemen proef met het toepassen van het bevloeiïngs-systeem op heidevelden en schrale gronden. De heer T. v. A. wijst op de uitmuntende ■- resultaten te Berlijn en te Parijs met het bevloeiïugs-systeem verkregen en wenscht, dat, nu uien vreest, dat het vuile Hangsche water het badwater te Scheveningeu zal verontreinigen, daar men althans eens pro beert om het vuile water ten nutte van de duingronden aan te wenden. Waar zooals hier zooveel zandgrond in den omtrek is te vinden, daar kan men aan de eischen van hygiëne en der oeconomie (bemesting en tevens ontginning) in alle opzichten voldoen. De schrijver geeft dan de Heide-Mij. ook met aandrang in overweging om in overleg met het Gemeentebestuur te 's-Gravenhage in het Westland of in het duin eens een proef te wagen. Zeker is de uitslag die ver kregen kan worden het nemen van zulk een proef ten volle waard. Te Deventer en omstreken wordt het rundvee, dat reeds buitengewoon duur is, tegen steeds stijgende prijzen voor Duitsch- land opgekocht. De eigenaren weten zeiven de waarde van hun vee niet meer. Als een bewijs, dat de landverhuizing naar Transvaal toeneemt, verdient vermel ding dat Donderdag 6 dezer te Ylissingen een 60-tal passagiers aan boord van het stoomschip Conway Castle* zich hebben ingescheept. Uit de toenemende aanvragen is te ver wachten, dat in den loop van dit jaar velen de reis derwaarts zullen aanvaarden. Benoemd tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Dordt, mr. G. Ribbius, thans substituut-griffier bij dat college. Uit Enschedé wordt ons van den 7den dezer gemeld Tengevolge van ernstige bedreigingen hunner kameraden hebben heden 4 wevers opnieuw de fabriek verlaten. Op straat heerschte heden avond weer eene ongewone drukte. Als voorzorg is de politie uit om liggende gemeenten verstrekt i de maré- chaussées uit Hengeloo zijn aanwezig, en de schutterij is in het raadhuis geconsig neerd. Tot dusver heeft er echter geen rust verstoring plaats gehad. De laatste berichten uit Enschedé meld den De werkstakers hervatten het werk niet, zij moeten besloten hebben vol te houden totdat hunne eischen zijn ingewilligd; de goedgezinden hebben echter, uit vrees voor wraak, den arbeid niet hervat. Alles is rustig. Het hoofd der politie echter heeft uit voorzorg alle samenscholingen verboden. De eerste bijeenkomst van het Leger des Heils te Zwolle, ging met groot rumoer ge paard. Er werden zelfs eenige glasruiten in het door hen gehuurde gebouw ingeworpen. Te Groningen is uit het water opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind; het was in een zak gedaan met een steen er bij. - Tegen den ijkmeester der botervaten D. te Lemmer en den kuiper D. te Oosterzee, is proces-verbaal opgemaakt wegens het ijken en vervaardigen van te zware vaten. - De vrouw van den arbeider S. K. te Balk, die, zooals gemeld is, wegens verschil van inzicht met haar man over het doopen van hun kind, lijdende is aan vlagen van krankzin nigheid, is thans naar het gesticht te Fra- neker overgebracht. - Op de Maas is Zater dagavond de sleepboot »Baby« door een Amsterdarnsche boot aangevaren. De »Baby« zonk een oogenblik daarna. De opvarenden werden gered. - Te Borssele geraakte een 3-jarige jongen, die bij de kachel zat, ter wijl zijn moeder het werk deed, in brand. Hoewel de vlammen dadelijk gebluscht wer den, had de kleine reeds erge brandwonden bekomen. - Op het fort te IJmuiden is een kanonnier door het vallen van een kogel ernstig aan het been gekwetst. - Te Zutphen viel een jongen een deurkozijn op de beenen. Beide werden gebroken. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. VIII van de additioneele artikelen der gewijzigde Grondwet; Brengen ter algemeene kennis, dat de herziene lijsten der kiezers van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeente raad ter gewone plaatse aangeplakt en gedurende 14 dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd zullende bezwaren tegen die lijsten, binnen gemeld tijdvak, bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad behooren te worden ingediend. Heusden, den 7 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. IIoncoop. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van "belanghebbenden, dat de keurikg van springstieren in het district Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusden, gelet op artikel 8 der wet van den 2en Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling vau het toezicht bij het oprichten vau inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken; Doen te weten: dat op heden aan Eduard Godschalk en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het oprichten van eene bewaar plaats voor lompen met uitzondering van eenigen dierlijken afval, in het pand wijk Z., no. 94, kadaster sectie A, no. 1085, gele gen in de Lombardstraat. Heusden, den 7 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Seeretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. I Su veiTilie Stand. Eethen c.a., vaa 1 Febr. tot 1 Maart. Ondertrouwd: G. Nerrings, 60 j., wedr. eerst van A. Timmermans en laatst van T. Hulst te 's-Gravenmoer met L. van Wijk, 63 j., wed. van L. Smits te Genderen. Geboren: Maaike, d. v. L. van Mers bergen en A. Branderhorst; Elisabeth Cor nelia, d. v. J. Laakbaar en J. W. Treffers Frederik, z. v. C. Verhoeven en A. Merks; Wouter, z. v. C. Lankhaar en G. E. Bran derhorst; Johanna Cornelia, d. v. A. van der Beek en G. van Campen. Overleden: Maaike v. Rijswijk, 11 m. Meeuwen c.a., van 1 Febr. tot 1 Maart. Geboren: Wilhelmina Adriana, d. v. Johs. Bellaart en A. BorsjeNeeltje Hen- drika, d. v. M. Kuckuk en H. Lankhaar; Levenloos geboren kind, vrouwelijk geslacht van Abrm. Straver en A. M. Schouten. Overleden: Maaike Cornelia Wilhel mina v. Drunen, 3 m., d. v. J. v. Drunen en J. van de KoppelJohannes Antoniese van der Pluim, 79 j.; Antonia Roza, 77 j., wed. van C. van der BeekCornelis van Tilburg, 5 j., z. v. C. van Tilburg en wijlen Johanna Snoek. Drongelen c.a., van 1 Febr. tot 1 Maart. Geboren: Johanna, d. v. A. Schilders en C. van Wijngaarden. Overleden: Wa. van Rijswijk, 77 j., wed. van W* Baks; A. G. Heijkoop, 74 j., echtgen. van Lena Vermeulen. Land- en Tuinbouw. In het Tijdschrift der Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid* wordt het volgende medegedeeld Onlangs is door den heer H. van Wicke- voort Crommelin op zjjne gronden nabij de »Cruquius« te Haarlemmermeer, gebouwd een ronde koestal voor 30 beesten, welke stal in het gebruik bijzonder goed bevalt. De voordeelen aan dezen vorm verbonden zijn in hoofdzaak de navolgende: 1. Iedere koeplaats is van achteren zoo veel breeder dan van voren, waardoor de koe achter meerdere ruimte heeft en er minder gevaar bestaat voor het bezeeren van het elder, terwijl het tevens meer ge mak geeft aan den persoon bij het melken. Ook kunnen de koeien allen gemakkelijk tegelijk gaan liggen. 2. De koeien staan alle met den kop om een cirkel, waar het voeder in het midden kan worden aangebracht, hetwelk meer ge mak in het voederen geeft. .3. De boer heeft uit het midden dezer plaats gemakkelijk overzicht over alle beesten en kan daardoor spoediger zien of soms eene der koeien met minder graagte het voedsel aanneemt of teekenen geeft van minder ge zond te zijn. De constructie is eenvoudig en sterk. Op 8 stijlen ligt een ring van zwaar hoekijzer, en boven in den top is een dergelijke, tevens dienende tot opening voor een ventilatie- koker. Van den bovenring af over den groo- ten ring liggen de daksparren op soliede wijze daarmede verbonden en rustende op de muurplaat, waaronder zich de omsluitende buitenmuur bevindt. Het geheel is gedekt door een rieten dak. Om spoedig uit te mesten, is in den ach tergang een rond spoor gelegd, waarop een wagentje met zijdelingschen stortbak loopt, hetwelk door middel van een draaischijfje voor een buitendeur gelegenheid geeft den mest weg te voeren. Verder bevinden zich in den buitenmuur eenige ramen voor licht en zoo noodig voor lucht. Door middel van den ventilatiekoker, die zeer gemakkelijk geheel of gedeeltelijk ge sloten kan worden, kan ten allen tijde een behoorlijke warmtegraad in den stal bewaard worden zonder dat er ooit de minste tocht of koude op de beesten nedervalt. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2