Een Hótel. ZATERDAG 15 MAART. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Het Feuilleton wordt niet heden doch a.s. Dins dag verzonden. 1810 VOOR Dit blad verschijnt, WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00. verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor Frankrijk: Westee Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Wanneer we hier van een hotel spreken, verzoeken we den lezer het begrip, 't welk wij Nederlanders aan dien term vastkoopen, te laten varen. De Franschen nl. denken hierbij niet alleen aan een net ingericht logement, maar aan ieder gebouw van eenigen omvang, door particulieren inge richt. Zoo lezen we b. v. van een minister in zijn hotel, d. i. in zijn woning terugge keerd van een operazanger, tot aan zijn hotel door jubelende kunstbroeders begeleid, en van de nalatenschap eens burgers, in het hotel Drouot publiek verkocht. 't Is voor dit hotel, dat we uwe belang stelling vragen. Het hótel Drouot is niets meer en niets minder dan een enorm groot verkooplokaal, waar men kunstgeschiedenis en oudheid kunde kan bestudeeren en tevens een blik kan slaan op 't Parijsche leven. Het is een massief gebouw, dat jaren geleden voor ruim een half millioen is opgericht door de ver- eeniging van taxateurs. Daar aan deze uit sluitend 't recht toekomt publieke verkoo- pingen te houden, was dit gebouw een goede geldbelegging. Zij toch trekken van al 't geen onder den hamer komt tien pro cent der bruto-ontvangsten, van kooper en verkooper ieder de helft. En daar 't bedrag der openbare verkoopingen jaarlijks bij millioenen geteld wordt, is dat ambt van makelaar (commissaire priseur) zeer gezocht. Er zijn er velen, die het niet voor drie ton zouden willen verkoopen. 't Zou ook niet helpen, al bood men hun meer. Het wordt door het departement van Justitie na examen vergeven. Het hótel Drouot heeft slechts eene ver dieping. In de V.alen gelijkvloers worden de zware en ordinaire voorwerpen verkocht, terwijl op de verdieping, waar zich ter weerszijden een rij meer of minder groote zalen bevindt, prachtvolle meubelen, byoute- riën en kunstwerken (schilderstukken, bus tes enz.) geveild worden. Beneden vinden de verkoopingen voor de lagere volksklasse plaats; de bovenzalen, waar kunst- en luxe voorwerpen onder den hamer komen, zijn natuurlijk slechts toegankelijk voor de beurs der meer bedeelden en millionairs. In iedere zaal troont, op een tribune de makelaar met een elpenbeenen hamer in de hand; aan zijn zijde zit een secretaris. In de zalen, waar voorwerpen van kunst en smaak verhandeld worden, bevindt zich bovendien een deskundige, die den inzetprijs .bepaalt. Het laat zich begrijpen, dat iedere zaal, al naar 't geen er verkocht wordt, haar eigen publiek heeft. De ruimten, waar huisraad geveild wor den, zijn in den regel 't meest bezocht. Wie zich in Parijs tegen een billijken prijs van meubelen voorzien wil, koopt gewoonlijk in 't hótel Drouot, wat hij noodig heeft. Jonge doctoren, beginnende advocaten, jeug dige ambtenaren en vele andere lieden, wier grootste rijkdommen in het rijk der hoop liggen, koopen hier 't noodwendige om de kale wanden hunner woning te dekken. Wie een dezer zalen binnentreedt en die spiegels en tapijten, die kanapee's en leun stoelen, die klokken en lampen beziet, zou wenschen, dat deze dingen spreken konden. Welke geschiedenissen zou men dan te hooren krijgenEr is geen dichter, die in het scheppen van merkwaardige lotgevallen het Parijsche leven nabij komt. De meeste dezer huisraden, die hier kakelbont door elkaar liggen of staan, hebben reeds aan verschillende personen behoord. Wie zal zeggen, hoevele malen ze nog van eigenaar zullen verwisselen De eerste eigenaar van dezen prachtigen stoel, wie weet of hij niet in een afgelegen hoek der wereldstad op een strooleger is gestorvenwellicht dat de dame, die in dezen spiegel eens hare schoon heid bewonderde, thans in de voorsteden met groente of visch vent. Het gebeurt ook meermalen, dat een bezoeker in het hótel, onder de daar opgehoopte voorwerpen oude bekenden terugvindt, die hij in den nood heeft moeten verkoopen om zich van het noodigste te voorzien. Doch laten we deze beschouwingen ter zijde en betreden we de zalen, waar kunst voorwerpen geveild worden. Gelijk de waren, zoo is ook het publiek hier weer interessant. Alles, wat Parijs aan echte en ingebeelde kunstkenners bezit, is hier vertegenwoor digd. Men vindt er ook altijd lui, die aan de verzamelwoede lijden. De hartstocht van den een bestaat in het bezitten van een rijke verzameling dolkeneen ander ver zamelt tabaksdoozen, een derde Chineesche kopjes. De zucht naar bezit, den mensch aangeboren, openbaart zich op velerlei wijzen en wordt niet zelden een ziekte. Iedere ver zamelaar houdt natuurlijk zijne collectie voor de schoonste. Zijn liefde grenst aan vergoding en hij kan niemand uitstaan, die in deze liefde niet deelt. In Parijs leven tal van rijke nietsdoeners, wier grootste genot bestaat in het verzamelen, en die dan ook dagelijks in het hótel Drouot te vin den zijn. In deze zalen ontbreekt het ook nimmer aan lieden, met geen ander doel daar tegen woordig, dan om de prijzen op te jagen. Deze schijnkoopers noemt men chauffeurs (letterlijk warmhouders). Zij zijn ongeveer, wat in de schouwburgen de claqueurs zijn. De laatsten drijven het publiek tot hand geklap, de eersten tot een hoog bod. Wan neer b.v. een kostbare schilderij onder den hamer komt, bewondert de opschroever het zoo lang hem tijd gegund is en schijnt zijn bewondering niet te kunnen onderdrukken. Hij biedt hartstochtelijk, zoodat ieder be merkt, dat hij de schilderij hebben moet. Intusschen, wanneer het vuur der kooplust helder opflikkert, trekt hij zich plotseling met een treurig hoofdschudden terug en laat het veld vrij, aan zijn tegenstander, die later maar al te veel redenen heeft om berouw over zijn koop te hebben. Men be grijpt, dat, hoewel de chauffeur zijn doel.niet verraadt, hij het toch niet altijd bereikt. Het publiek in het hótel Drouot bestaat uit sluwe, doortrapte lui, die zich niet be dotten laten. Doch nu en dan wordt een enkele in de yal gelokt. Vooral loopen de ingebeelde kunstkenners dit gevaar, die zich een air geven, alsof zij aan een enkelen penseelstreek den eenen meester uit den anderen kunnen kennen. Hoe voorzichtig men op dit terrein wezen moet, kan het volgende voorval bewjjzen. Een Engelschman zat eens met een catalogus in de hand bij een veiling van schilderijen aan de lange tafel voor de tribune van den makelaar, toen eene achter hem staande dame van aristocratisch voorkomen en verblindende schoonheid hem in 't Fransch vroeg of hij Engelsch sprak. Toen hij dit bevestigde, verzocht de dame hem in die taal op de schilderij te bieden, die juist geveild werd. Als een echt gentleman ver klaart de heer zich gaarne bereid, haar dezen dienst te bewijzen. Spoedig bevindt hij zich in een heeten strijd met tal van koop lustigen en na eenige minuten versloeg hij, de influisteringen der schoone gehoorzamend, met een flink bod al zijn tegenstanders. Doch ze laten hem niet los en bieden hooger. De Engelschman voelt een oogenblik de vrees bij zich opkomen te worden beetgenomen, doch de blikken van verstandhouding worden van hare zijde meer en meer onweerstaan baar, en als betooverd, biedt hij er op los, tot hem eindelijk de schilderij weide met een eendenvijver tot een belachelijk hoogen prijs toegewezen wordt. In dat oogenblik van spanning is de dame als een middernachtelijke geest spoorloos verdwenen. De gefopte schaamt zich te zeggen, dat hij het offer eener bedriegster is, betaalt de schilderij en trekt af met zijn eenden, onder het spotgelach van het publiek. Het resultaat der verkoopingen hangt na tuurlijk van omstandigheden af. Is er geld in overvloed, zoo wemelt Drouot van be zoekers en er worden soms fabelachtige sommen besteed voor kunstvoorwerpen. Zulke gunstige tijdstippen worden zooveel mogelijk waargenomen voor vrijwillige verkoopingen. Er zijn millionairs, die zich voordoen als kunstminnaars en van die en gene koopen om op gezette tijden hun gansche verzame ling in Drouot te gelde te maken. Ook in de mode zijnde theaterprinsessen laten van tijd tot tijd op speculatie al hun meubilair veilen. Niemand, die eenigen naam heeft in de dandywereld van Parijs, blijft daarvan weg en verzuimt tegen een hooge som zich uit de salons der vereerde schoonen aan te schaffen. Wie voor 't eerst te Parijs komt en deze wereldstad meer dan oppervlakkig wil leeren kennen, brenge een bezoek aan het hótel Drouot. Hij vindt daar vertegenwoordigers van alle rangen en standen bijeen en kan zijn menschenkennis meer dan overal elders uitbreiden. -Buitenland. In de Trans vaalsche Staatscourant wordt bekend gemaakt, dat er is opgericht een comité voor de uitgifte van open gronden in de Transvaal, hetwelk bij de regeering een ontwerp-overeenkomst heeft ingediend, waarin voornamelijk de volgende bepalin gen voorkomen De regeering verleent aan de onderge- teekenden alle open gouvernementsgronden, gelegen tnsschen Marico, Krokodilrivier en Magalaquin langs Krokodilrivier af, en die tusschen Oringhstad en Olifantsrivier, om die voor bewoning en cultivatie geschikt te maken. Het comité zal de zoo ter beschikking gestelde gronden, voor vooverre het die aan vaardt, in grootere of kleinere deelen moe ten uitgeven, in de eerste plaats aan per sonen binnen deze republiek geboren en voorts aan inkomelingen, welke het comité daarvoor geschikt zal achten, onder zoo danige bepalingen als het comité wensche- de regee- lijk zullen voorkomen en door ring zullen zijn goedgekeurd. Het comité zal gerechtigd zijn, eene maat schappij of maatschappijen te vormen, wier doel zal zijn, door het bijeenbrengen van voldoend kapitaal de gronden voor bewoning en bewerking geschikt te maken, hulp te verleenen aan occupanten bij wijze van voor schotten voor de goede bewerking hunner gronden, het in het leven roepen en bevor deren van nijverheidsondernemingen, fabrie ken en ontginningen, ten einde den occu panten markten te openen en gelegenheid voor verdienste te verschaffen. Het comité zal jaarlijks aan de regeering moeten uitkeeren de helft van alle gelden, verkregen door het uitgeven van gronden en ondernemingen, fabrieken en ontginningen, welke door de bemiddeling van het comité op zulke gronden mochten ontstaan of ge vestigd worden. Het zal de aanplanting van alle nuttige boomsoorten met alle krachten bevorderen, en de reeds aanwezige beschermen. Het zal in elke streek dier gronden waar zich binnen zes mijlen omtrek 25 huisge zinnen hebben gevestigd, geldelijke voor schotten verleenen voor schoolbouwen binnen elke zestig mijlen voor kerkbouw. Het zal geen belasting voor de gronden hebben te betalen die niet in gebruik of onder bewerking zijn genomen. Het verbindt zich de door de regeering ter beschikking gestelde gronden niet min der te verkoopen dan tegen drie shillings per morgen. De regeering behoudt ten allen tijde de macht, elk stuk open grond, nog niet aan vaard door het comité, voor 's lands belan gen uit te houden en te gebruiken. Mocht de regeering er later toe overgaan, andere dan de hierboven bedoelde gronden ter uitgifte beschikbaar te stellen, dan zal het hierin genoemde comité de voorkeur genieten. Bij dit ontwerp is eene toelichtende me morie gevoegd, waarin wordt betoogd welk een gevaar er voor de republiek dreigt in de omstandigheid, dat allengs vreemde parti culieren en maatschappijen eigenaars worden van den grond, en hoe noodig het is, mid delen aan te wenden om dat gevaar te stuiten, opdat niet de burgers dezer repu bliek, wier voorvaderen met hun bloed den grond drenkten en dien voet voor voet ver steen te plaatsen, waarop in hoofdzaak de troonrede van 17 Nov. 1881 zal worden vermeld. Uit de bij het Lagerhuis overgelegde correspondentie tusschen Bismarck en Fer- gusson over de Berljjnsche conferentie, blijkt o.a. dat Fergusson verklaarde dat de vast stelling van een wettelijken arbeidsdag voor volwassen mannen in strjjd zou zjjn met de Engelsche wetgeving. Graaf Hatzfeld bood 27 Februari een nieuwe nota en het programma voor de conferentie aan, waarop Salisbury 6 Maart de uitnoodiging aannam. Als Engelands afgevaardigden worden thans genoemd graaf Dunraven, Kennedy, van het Ministerie van Buiteulandsche Za ken, en Burnett, secretaris van den Board of Trade. Te Sittingbourne, in Engeland, werd dezer dagen Jozef Sutherland begraven, de eenig overgeblevene van hen, die hadden deelgenomen aan den beroemden zeeslag bij Trafalgar in 1805, waarin Nelson de vloot van Napoleon 1 vernietigde. Hij was over de honderd jaar oud; 200 mariniers gingen achter het lijk en een groote schare woonde de plechtigheid bij. De Vossische Zeit. meldt, dat de Duitsche bezittingen in Oost- en Zuid-West Afrika spoedig tot Duitsche kolonies zullen worden verheven. Emin Pacha zou Gouverneur worden. Nabij Glassona, ten noorden van de Grieksch-Turksche grens, hebben Turksche soldaten hevig gevochten tegen een troep roovers. Dezen werden ten laatste versla gen 6 van hen werden gedood, 2 gevat, 2 ontsnapten. Van de soldaten werden 20 gedood. 't Klinkt in onzen tjjd ongelooflijk. De zoon van den rijken grondeigenaar Fern- bach, te Temerin, in Hongarije, kwam on langs op eene wandeling in de bosschen een man tegen, dien hij dadelijk voor een strooper hield en voor zijn arrestant ver klaarde. De vermeende strooper had drie honden bij zich en een wenk van hem was voldoende geweest om de dieren op den jongen man aan te hitsen. Hjj zeide echter enkel maar, dat hij niet van plan was om op het enkele bevel van den jongen Fern- bach mede te gaan, 't geen den jonker er toe bracht, de hulp van zijn houtvester, die overden, binnen weinige jaren als vreemden i juist in een rijtuig kwam aanrijden, in te zullen dwalen door de Transvaal, zonder eene plek te bezitten, die ze hun eigendom zouden kunnen noemen? Uit Chicago wordt gemeld, dat daar ernstige ongeregeldheden hebben plaats ge had, toen de politie een bekenden dief, Kane genaamd, gevangen wilde nemen. Twee agenten, die hem trachtten te grijpen, schoot hij dood. Er ontstond toen een oploop, waarbij een aantal personen, die den moor denaar wilden lynchen, gewond werden. Ten slotte nam de politie Kane in verze kerde bewaring. Den dag te voren had zekere Crowe, die in een huis diamanten gestolen had, de eigenares en eene negerdienstbode, en daarna op straat twee politie-agenten neergeveld. De beide laatsten zijn doodeljjk gewond. De Duitsche studentenbond besloot voor Keizer Wilhelm I op het slot Kytfhauser (het slot van de sage betreffende den terug keer van de Duitsche Keizers) een gedenk roepen; de beide lafaards bonden nu den armen man aan het rijtuig vast en schoten, toen ze niets meer van hem te vreezen hadden, zijn honden dood. Toen stapten de heeren in en de gevangene moest met het rjjtuig meestappenlater, toen gedraafd werd, moest hij, buiten adem, medehollen. Het aardige grapje duurde een vol uur, en onderweg werd het nog vergroot door de omstandigheid, dat de »strooper« op een steil punt op den grond viel en een eind weegs werd medegesleurd. Toen de gepijnigde en zijn pijnigers einde lijk op het kasteel aankwamen, werd de arme man op vrije voeten gelaten, daar de jonge Fernbach zich inmiddels, naar bij zeide, overtuigd had dat de gevangene onschul dig was. De mishandelde diende een aanklacht in en het gerechtshof veroordeelde, met inacht- ming van verzachtende omstandigheden Fern bach tot acht en zjjn houtvester tot vjjf dagen gevangenisstraf. De jongeheer kreeg van ïlensdeii en Alteiia. De Langstraat en de Doniiiielerwaard. Franco per post zonder prijs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1