1°. dut alle déclarutiè'fl, voor gezonden e waarlijk nog in zijn hersens om in ar. Te komen, nmar dit bekwam hem *v - want het hoog gerechtshof legde hem drie maanden en zijn ondergeschikte' een maand gevangenisstraf op. he Eerlijn zijn een menigte brieven be zorgd, die alle exemplaren van de te Londen verschijnende Social-Democrat* bevattne. Op de eerste bladzijde van dit nummer komt een plaat voor, waarop twee werk lieden zijn afgebeeld, die een vrouw, de revolutie voorstellend omarmen. Onder deze plaat is het volgende advies geplaatst: »Aan ons de wereld, trots alles. Bij de aanstaande verkiezingen in En geland zullen de verschillende socialistische vereenigiDgen trachten een arbeiderspartij in het Lagerhuis te brengen. Zij verwachten daarvan meer heil dan van manifestaties, zooals die voor bet recht van vergaderen in Trafalgar Square wer den gehouden. binding vormen van die plaats met de zee. Alweder had er in eene kolenmijn iu zuidelijk Wales, de Morfa Colliery, eene noodlottige ontploffing plaats, door welke omstreeks 160 arbeiders gedood, of (redde loos, naar men vreest) bedolven zijn. Blijkens nader bericht werd een Chi- neesche troepenafdeeling op Formosa door 5000 opstandelingen overrompeld. De 200 Chiueezen werden tot den laatsten man af gemaakt. De Chineesche autoriteiten, die geen versterking konden zenden, moesten met de opstandelingen onderbandelen. Thans is, zooals reeds is gemeld, door de Chinee sche Regeering versterking naar Formosa gezonden. Stanley wordt tegen het einde dezer maand te Brussel verwacht. De Belgische koning laat een prachtig etui gereed maken, waarin Stanley het grootkruis der Leopold-orde vinden zal. Een Duitscher geeft uit eigen ondervin ding de volgende staakjes van de goede zorgen der Turksche post. Wil men aan een postkantoor een brief verzenden en wenscht men hem verzonden te zien dan dient men op te passen. Men legt den brief in het loket. De postambtenaar vraagt dade lijk een piaster. Men geeft het geld, maar blijft staan. De ambtenaai legt brief en geld naast elkaar en vraagtwat nu nog Men antwoordt: ik wilde zien of u er de goede postzegel op doet. De ambtenaar doet er een postzegel op en vraagt: en wat nu nog? De brief moet nog gestempeld wor den, antwoordt men kalm. De man doet het en zegt lachendNu kan er toch niets meer mee gebeuren. En nu heeft hij gelijk en kan men rus tig weg gaan als er tenminste geen geld in den brief zit. Op een telegraafkantoor doet men ook verstandig öf een bewijs van ontvangst te vragen, öf te wachten tot het telegram is verzonden. In de kolenmijn Horfa, nabij Llanaich hebben een aantal ontploffingen plaats ge had. Eenige honderden mijnwerkers bevon den zich tijdens de ontploffingen in de mijn, zoodat men voor hun leven vreest. Een later bericht meldt: dat de ontplof fing plaats had toen 300 mjjnwerkers in de mijn aan het werk waren. Het aantal dooden wordt op 160 man geschat. Volgens de gemaakte bouwplannen wordt Chicago's tentoonstelling meer dan kolossaal. Om een 1100 voet hoogen stalen toren zal het hoofdgebouw zich tentgewijze uitsprei den, terwijl de oppervlakte die van de Pa- rijsche tweemaal zal overtreffen. De afgevaardigden van Chicago gaven aan de commissie van de wereldtentoonstelling de verzekering, dat de tentoonstelling in 1892 kan klaar komen, waartoe de midde len ruimschoots voldoende zijn, doch dat, indien het Congres niet daarop staat, de ten toonstelling in 1893 zal worden gehouden. Daar er geen schikking getroffen is tus- schen de eigenaars der Engelsche mijnen en de mijnwerkers, zoo zullen de arbeiders Zaterdag in de meeste mijndistricten het werk staken. Meer dan 300,000 arbeiders zullen aan de werkstaking deelnemen. De Shah van Perzië heeft een vertegen woordiger naar Berlijn gezonden om inge nieurs, technologen en werklieden te be wegen naar Perzië te komen, ten einde in de voornaamste steden des Rjjks gas aan te leggen. De Joodsche bevolking te Palestina neemt, volgens gegevens van den protestantschen Engelschen bisschop te Jeruzalem sterk toe. In minder dan vijf jaar breidde zij zich met 50.000 Israëlieten uit. In 1741 telde Palestina slechts 8000 Joden, in 1883 klom dit getal tot 20.000 en in 1886 tot niet minder dan 70.000. De Ned. Herv. Kerk in de Z. A. Repu bliek wil geen leeraars uit Stellenboscb, maar uit Holland. Zij heeft er één in ds. Goddefroy, die zijn eigen gemeente heeft, maar tevens consulent van al de anderen schijnt te zijn. In meer dan één gemeente heeft men besloten een predikant uit Hol land te beroepen. Maar in Holland, waar vroeger tal van proponenten te vergeefs naar plaatsen zochten, heeft men thans zoo weinigen die zich voor het leeraarsambt bekwamen, dat er drie honderd gemeenten vaeant zijn en geen enkel prononent zon der plaats te vinden is. Nu is het leeraars ambt in Zuid-Afrika stellig aanlokkelijker dan in Holland, want om van andere punten te zwpgen, oefenen de predikan ten hier veel grooter invloed in het maat schappelijke uitmaar Hollanders ver plaatsen zich niet zoo heel licht en het is dus zeer de vraag of men de predikanten, die men in Transvaal verlangt, vandaar zal kunnen krjjgen. Plaatselijk Nieuws. Bij Wigan, in Engeland, is een klein meisje vermoord in een kuil gevonden. Haar stiefvader is, verdacht van den moord, ge vangen genomen. Te Cöte St. Michel, bij Montreal, ver brandde een huis, waarbij een moeder en haar zeven kinderen den dood vonden. De man werd bij zijn pogingen om zijn gezin te redden zoo ernstig verwond, dat hij in levensgevaar verkeert. Men schrijft uit Kaapstad President Kruger heeft publiek bekend gemaakt, dat hij het onmiddellijke aanleg gen van een spoorlijn tusschen Bloemfontein en Johannesburg goedkeurt. De Kaapsche Regeering laat reeds een lijn aanleggen in verband van haar net met Bloemfontein en de verlenging tot Johannesburg zal een ver- hem met bijna algemeene stemmen tot lid van den raad dezer gemeente. DALEM. De steenfabriek met ovens enz., gelegen onder Vuren en Dalem, is Maandag j.l. in publieke veiling afgemijnd door den heer J. Heuff, te Gorinchem, voor de som van f 59.260. De handel in hooi is weer iets levendiger. Te Vuren werd het heden af geleverd tegen f 10.25 de 1000 halve K.G. ZEVENBERGEN. Het is niet alleen een lust om te zien, hoe vlug de handel onder het vee en de paarden gaat, maar nog meer een lust om de kooplieden te zien rond- loopen en de landbouwers het vee te zien afleveren in een herberg of uitspanning. Als men de verhouding van de landbou wers ziet, nu of eenige jaren terug, dan ziet men den tjjd weer levendig worden, welken men dan ook eerst aan deu land bouwer kan bespeuren. In het algemeeu wordt wel gezegd de granen zijn goedkoop, maar het verschil der veeprijzen van eenige jaren terug of nu is groot; bijna dagelijks hoort men hier, dat er een kalfkoe is ver kocht voor f 250 tot f 325, welke men een jaar geleden voor f175 tot f225 kocht; als men het vet vee in oogenschouw neemt, dan moet men zeggenwat verkoopt de landbouwer zijn graan aan dure prijzen, daar het vleesch hier bij de slagers niet minder wordt verkocht dut van 40 tot 60 cent per pondeveneens gaat het ook met vette varkens, die bij een zwaarte van 140 tot 180 pond voor 31 tot 33 ct. per pond worden afgeleverd. Met zekerheid kan men gelooven dat wanneer de landbouwers zoo nog eenige jaren vooruitgang hebben, zij hun ongunstige jaren spoedig zullen heb ben ingehauld. GORINCHEM. Zondag-nacht heeft zeke re V., wonende in de Hoveniersstraat, in een vlaag van waanzin zijne vrouw met een stuk ijzer een nog al belangrijke ver wonding aan het hoofd toegebracht en heeft daarop het huis verlaten, zonder dat hij tot heden teruggekeerd of gevonden is. Maandag werd op de Kalvermarkt alhier aan F. Cbatrou, te Schoonhoven, een nuchter kalf verkocht, afkomstig van J. Sterk, te Nieuwlund, voor den prjjs van f 38. Zoo'n buitenkansje valt iederen Maan dag niet voor. HEUSDEN, 11 Maart. Bij de op heden alhier gehouden provin ciale keuriug van merriën waren aange- aangevoerd elf stuks, waarvan negen afge wezen. Goedgekeurd werden, met toekenning van prjjzen de zwarte vijfjarige merrie van den heer Stael te Dussen (Le prijs,) onder voorwaarde dat de merrie drachtig is, en de vijfjarige vos-merrie van den heer Arie Straver Jz., te Babyloniënbroek (2e prijs). Toevallig vernamen wij, dat beide be kroonde dieren ook in het paardenstamboek zijn opgeteekend; hetgeen zeker als bewijs kan dienen, dat de commissie daarvoor ook wel de keur weet op te sporen en daar door het stamboek de gewenschte waarde erlangt. Mej. A. Scholten, leerling der nor maalschool alhier en sints enkele maanden onderwijzeres te Aalst (Bom meier waard) is als zoodanig benoemd te Leerdam. De aflevering ter inljjving aan de militaire autoriteit van de voor den dienst aangewezen lotelingen der nationale militie van de lichting van dit jaar is bij besluit van 's konings commissaris bepaald voor de gemeenten, ressorteerende onder 's-Bosch, in het gemeentehuis aldaar, ingang Fontein straat, aanvangende des morgens om acht uren, voor de gemeenten Alem, Almkerk, Berlikum, Bokstel, Esch en Liempde, Dinther en Heeswijk, Drunen, den Dungen, Dussen, Eethen, Drongelen en Meeuwen, Empel, Bokhoven en Engelen, Geffen, Giesen, Andel en Rijswijk, Hedik- huizen, Herpt en Oud-Heusden, Heivoort, 's Hertogenbosch, Heusden, Lit en Litooien, St. Michiels-Gestel, St. Oedenrode, Rosma len en Nuland, Schijndel, Vechel, Vlijmen en Nieuwkuik, Vueht en Cromvoort, De Werken, Werkendam, Woudrichem, Wjjk en Veen. DRONGELEN, 12 Maart. Tengevolge der onteigening van het Veerhuis alhier ten behoeve der Maasmond, hebben de tegen woordige bewoners, de wed. Uijthoven c. s. besloten eene nieuwe woning in het dorp te doen bouwen, om die in den loop van den a. s. zomer te kunnen betrekken. Heden had daartoe de openbare inschrijving plaats. Ingeschreven werd door: G. G. van Huiten te Waalwijk, f8026; C. Haspels te Dussen, f 7120; J. van den Broek te Dussen, f 7080; B. Halpels te Gen- deren, f 7000; H. Kleinloog te Genderen, f 6998; J. van Furen te Meeuwen, f 6970; J. M. de Jong te 'sGrevelduin-Capelle, f 6937; A. Haspels te Babyloniënbroek, f 6913; C. van Hoven te Meeuwen, f 6756; J. C. Has pels te Babyloniënbroek, f 6750; A. Michail te Aalburg, f 6700; H. Michail te Vrjjhoeve Capelle, f 6612; C. Michail te Loon op Zand, f 6590; J. C. Schonk te Oisterwijk, f 6493; W. Nieuwenhuizen te Eethen, f 5400. Het werk is nog niet gegund. BESOIJEN, 12 Maart. Werd voor een paar weken onze Burgemeester, de heer C. G. Verwiel, met algemeene stemmen tot voorzitter van het bestuur van den binnen- polder alhier verkozen, gisteren koos men Binnenland. Men schrijft uit de Bommelerwaard Uit de gemeente Driel hoort men nog altjjd van feiten van wanorde en verwoes ting. De rijksveldwachter en de gemeente- politiebeambte, in het hoofddorp gestatio neerd, zijn sedert Zaterdagavond uit de gemeente gebannen om er, naar het schijnt in overleg met hoogere autoriteit, niet terug te keereu. Zondagavond werd weder een der afge legen dorpen, behoorende onder de gemeente Driel, dat met de algemeene politie-politiek niets heeft uit te staan, tot mikpunt van den heerschenden verniellust gekozen. Bij tal van rustige en geachte burgers te Veld- Driel nl. werden glazen ingeworpen, geld afgebedeld om de braspartijen te kunnen volhouden, bedreigingen van allerlei aard geuit enz. Ook de politiebeambte te Veld- Driel gestationeerd, mede vreemd aan de voorgewende reden tot ontevredenheid, heeft het kwaad te verantwoorden gehad en is ten slotte geëindigd met voor de overmacht de vlucht te nemen. Men verzekert dat zjjne vrouw aan de schandelijkste mishandeling heeft blootgestaan. Te Driel zijn Maandag-namiddag aange komen de rechter-coinmissaris, de officier van justitie en de griffier der arrond.-rechtbank, ten einde een nader onderzoek in te stellen in zake de plaats gehad hebbende ongere geldheden. Onderscheidene personen zijn door deze ambtenaren gehoord. Behalve het deta chement militairen is nu te Driel ook aan wezig eene brigade maréchaussee; op het oogenblik is het rustig. In een te Amsterdam gehouden gecom bineerde vergadering van aannemers en timmermansbazen is met bijna algemeene (123) stemmen besloten om met lo Mei e.k. het loon der timmerlieden te verhoogen van 18 op 20 ct. per uur. Wat betrof het ver zoek om een arbeidsdag van 10 uur vast te stellen, achtte de vergadering deze aan gelegenheid niet te liggen op den weg der aannemers of bazen, alsmede in het belang der werklieden zelve. Het zou ook inbreuk maken op de vrijheid, in Nederland zoo boog gehouden. Hoe ter wereld zou men zich te dien opzichte door de wet aan banden leggen. Door den minister van oorlog is aan den Koning het voorstel gedaan om de met groot verlof zijnde miliciens van de lich ting 1888, behoorende tot de tweede divisie en die niet tot het blijvend gedeelte heb ben behoord, van 14 tot 26 April onder de wapenen te roepen, ten einde in de be handeling van het repeteergeweer en de nieuwe velduitrusting te worden geoefend. Uit Pernis wordt gemeld, dat in de laatste 25 jaar slechts drie visschers van daar in hnn huis gestorven zijn. De overige in dien tijd o vei ledenen vonden hun graf in de golven. Naar aanleiding van onrustbarende be richten van Eugelsche zijde betreffende on geregeldheden te Johannesburg (Transvaal) is de »N. R. Ct.« in staat gesteld mede te deelen, dat, blijkens telegraphische tijding te 's-Hage ontvangen, er geenerlei reden bestaat tot eenige bezorgdheid. De to stand is volkomen rustig, en de wet wordt overal gehandhaafd en gewillig geëerbiedigd. De Rechtbank te Maastricht heeft den burgreuieester van Broeksittard, beschuldigd O 'O van valschheid in geschriften (het te zijnen Dame door zijnen zoon doen afgeven en oEderteekenen eener verklaring, dat in die gemeente geen besmettelijke ziekte heerscht) veroordeeld tot twee dagen gevangenisstraf. De zoon, mede beschuldigd, werd vrijge sproken. Te Rottum, nabij Heerenveen, is een ge heel gezin aan de griep overleden. Het is de familie Ngmeijer, bestaande uit man, vrouw en kind en een kostganger. Zater dag 8 Maart overleden de twee laatsten uit dit huisgezin. Majesteit onze g-eerbiedigde Koning n willen beloonen. »Leve de Koning!* een kreet waarmede burgers en militairen op storm achtige wijze instemden.* O onder hij diende, Rosseau was een verrader en liep naar de Atjehers over, maar viel ater weer in onze handen. Men verwacht eene zeer langdurige en opgewekte gedachtenwisseling in de Tweede Kamer, wanneer de interpellatie over de ministeriëele crisis in behandeling komt. Naar het zich laat aanzien, zal het debat niet in ééne zitting afloopen, maar wellicht wel drie dagen duren. Tot het detachement Oost-Indische mili tairen, aan boord van het stoomschip Bur gemeester den Tex« der maatschappij »Ne- derland*, dat te Amsterdam arriveerde, behoort o. a. de fuselier A. L. Schierhorn, een der helden, die op den 6 Mei 1889, bij de krijgsverrichtingen in Edi, den ouden roem van het Indische leger weer schitte rend handhaafden. De sectie, aangevoerd door den luitenant Van Beusekom, viel onder een overstelpend vuur de door talrijke Atjehers bezette loop graven aan. Schierhorn is de eerste, die de loopgraven bereikt en zich tusschen de Atjehers werpt, met hen handgemeen wordt, onmiddellijk gevolgd door zjjn vriend J. A. Minkema en zijn chef luitenant Van Beusekom. Na een heftige worsteling gaat de vijand op de vlucht, met achterlating van 18 dooden en het succes van den dag was behaald. Ook wij leden verliezen. De dappere fuselier Schierhorn werd zwaar gewond. Men oordeele. Hij bekwam een klewang- houw tusschen wijsvinger en duim, twee over den rechter voorarm, vijf, gelukkig niet diepe kogelworiden in den rechter schouder eu twee kogelwonden in den rech- tervoorarm. Hij is dus deerlijk verminkt; het leger kon hem niet meer tot zijn dap peren tellen, maar vergeten werd hij daarom niet. Behalve de gratificatie is hem een jaar- lijksch pensioen van f 400 toegekend. Bij zijn aankomst wachtte den braven soldaat een aangename verrassing, n.l. de tijding, dat Z. M. hem, ter belooning voor zijn heldhaftig gedrag, benoemd heeft tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde. Schierhorn werd bij het aan wal stappen door den generaal Den Beer Poortugaal Een nieuwe begrootiug voor koloniën is ogediend. De raming is voor het volle O O ienstjaar gemaakt. Te Overveen heeft iu den nacht van Donderdag op Vrijdag, op het landgoed Elswoad een ernstige vechtpartij plaats ge had tusschen twee onbezoldigde rijksveld wachters en vier Wijker stroopers. Door toevallige omstandigheden waren de beide jachtopzieners ongewapend en moesten zij na een hevige worsteling, waarin zij hevig werden toegetakeld, het onderspit delven, zoodat de stroopers zich uit de voeten heb ben kunnen maken. Gelukkig, dat twee hunner door de opzieners herkend zijn ge worden. Woensdag werd een hit van den heer S. te Renkum van diens steenfabriek te Rand wijk naar een stal in Renkum overgebracht. Het beest was met deze verwisseling niet ingenomen, want het ontvluchtte naar den Rijn, waar het op de gereed liggende veer pont ongevraagd plaats nam, naar de over zijde der rivier werd vervoerd en zich daarna rechtstreeks naar de steenfubriek begaf. Donderdag werd hjj nogmaals naar Ren kum gebracht, maar wist zich opnieuw los te werken en te ontvluchten. In vliegende vaart vervolgde de hit zjjn weg langs eenige wegen, langs den Veerweg, sprong regelrecht in den snelvh'etenden stroom en bereikte al zwemmendedeoverzijde van den Rijn. Aan den stal gekomen, werden de daar aanwezige be woners door gehinnik van zijn aankomst ver wittigd, waarna het trouwe dier in zijn oud verblijf weder plaatsing vond. Tegen den heer M., Luth. pred. te Kampen, is door het kantongerecht aldaar een boete geëischt van f 50 voor het wei geren tot invulling van de kaarten der volkstelling. Aanbestedingen. Den 26 Maart a.s. zal aan het departe ment van waterstaat worden aanbesteed het voltooien van de voorhaven en het maken van de wederzijdsche huvendijken buiten den Lekdijk met bijbehoorende werken, aan den linkeroever van de rivier de Lek, ouder de gemeente Viauen, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Mer- wede. De raming is f 191,500. Het werk moet voltooid wordeu opgeleverd uiterlijk 1 October 1891. Afloop Aan bestedineren. Aan het ministerie van waterstaat, bundel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: Het maken van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Maas, tus schen de kilometerraaien 39 en 42 der rivierkaart, onder de gemeenten Obbicht en Grevenbicht, prov. Limburg. Begrooting f 15,000. Laagste inschrijver de heer J. A. stil, maar welsprekend de hand geschud, H van de Venne, Bree (Belg.-Limb.), voor f 16.500. Voor de uitvoering van baggerwerk in het vaarwater der Koningshaven te Rotter- van maar de allereerste die hem een blijk waardeerende toegenegenheid gaf, was Chris tina van der Woude, de flinke vrouw, die, na het palingoproer door den Koning met de gouden medaille begiftigd, thans met die versierselen op de borst tot den fuselier zeide »Broeder, wees welkom iu deze stad. Wij beiden hebben gestreden voor Koning en vaderland, ontvang den groet uwer zuster.* Schierhorn, op dezen vrouwelijken welkomst groet niet bedacht, bedankte haar inilitaire- ïnent, dat is kort en bondig. De generaal gaf order dat de kolonialen in twee gelederen zouden worden opgesteld, terwijl Schierhorn zich voor het front in militaire houding stelde. Hij sprak in de eerste plaats al de terug gekeerde militairen toe en heette hen wel kom in Nederlandzich daarna in het bijzonder tot den held van den dag richtend^ ging de spreker aldus voort: »Wij weten hoe flink gij u gedragen hebt, welk een goed soldaat gij getoond hebt te zijn; wij weten hoe gij, onder aanvoering van den luitenant van Beusekom vooruit stormdet, ongeacht de kogels, ongeacht de klewangs der Atjehers. Het allereerst waart gij in de vijandelijke loopgraaf. Daarmede hebt gij moed betoond. Gij hebt beleid aan den dag gelegd, door bij den aanval, zoo gauw mo gelijk, den kerels in het wit der oogen te willen ziengjj zijt getrouw geweest aan de Nederlundsche vlag. Daarom heeft Zijne dam, tusschen de kilometerraaien 141 en 144, behoorende tot de werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, dat gelijk zou worden aanbesteed, waren geen inschrijvingen ontvangen. IJin-jrerlijLce Stand. Heusden, van 6 tot 13 Maart. Geboren: Cornelia, d. v. Antonie Vos en Bartha Hoogendoorn. Almkerk, van 12 Febr. tot 12 Maart. Geboren: Arie Antonie, z. v. J. Kant en G. B. v. d. Nat; Jilis, z. v. H. C. v. Delsen en M. KonBarend, z. v. H. Kant en P. v. Tilburg; Richardus, z. v. J. Teu- ling en H. PruijsenAdriana Wilhelmina, d. v. C. v. Mastrigt en J. Lankhaar; Aart, z. v. J. Ouwerkerk en A. v. Daalen; Aart Willem, z. v. J. Sterkenburg en Z. A. f. d. OvenGerrigje Lena, d. v. J. B. Rit meester en M. Kolijn; Barbera Geertruida, d. v. M. v. Breugel en J. Dekker. Overleden: J. Nieuwenhuizen, 79 j., wed. v. A. v. Duiven; G. Koekkoek, 3 maanden. CORRESPONDENTIE. H.H. Correspondenten worden opmerk zaam gemaakt, dat door de Redactie, in overleg met de Administratie, de volgende bepalingen zijn vastgesteld, waaraan voor taan stipt gevolg zal worden gegeven: Met dezelfde boot, waarmede Sebierbo naar Nederland terugkeerde, werd ook aan gebracht een Belg, Rossean geheeten. Schier horn werd met eerbewijz n overladen, Rossea wacht 10 jaar tuchthuisstraf. Schierhorn streed als held voor de eer der vlag, waar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2