Slecht Brood. w .M 873. WOENSDAG 19 MAAET. 1890. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters Daar plaatsruimte, Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrjjkWester Co., 20 Rue Hérold, Parjjs. Het mag met recht een treurig verschijn sel genoemd worden, dat een der noodza kelijkste levensbehoeften voor arm en rijk, het heerlijke brood, in den tegenwoordigen tijd aan zoovele knoeierijen is blootgesteld. Maar nog treuriger is het, dat men zoodanig aan slecht brood is gewend geraakt, dat men niet meer in staat is om goed van slecht brood te onderscheiden. Men beoor deelt meestal de goede hoedanigheden van het brood, naar den uiterlijken vorm en naar het behagelijk voorkomen, 't welk sommige bakkers aan hun brood weten te geven. Deze verstaan dan ook op meester lijke wijze de kunst om van slecht meel en slechte ingrediënten brood te leveren, hetwelk oppervlakkig beschouwd, den toets der critiek schijnt te kunnen doorstaan, doch 't welk men slechts van binnen be hoeft te beschouwen om te zien hoe schan delijk men bedrogen wordt. Het deeg is n.l. door eene groote hoeveelheid gist, let terlijk uit elkander »gerezen«, terwijl boven dien de zijwanden der vreeselijke holten, uit een slecht smakend deeg bestaan, dat ten overvloede eene buitengewone hoeveel heid water bevat, al openbaart zich dit niet als zoodanig. Wel is waar vertoonen zich dergelijke bedriegergen overal in de zoo genaamde beschaafde maatschappij, maar het is inderdaad bedroevend, dat de bescha ving op dit punt, n.l. op dat der slechte en dure voedingsmiddelen, zulke reuzen schreden gemaakt heeft. Er zijn helaas nog maar zoo weinig bakkers, die ons een ge zond en welsmakend brood leveren! We zeggen dat niet met het oog op dezen of genen, maar we spreken hier in 't algemeen we constateeren slechts feiten, die door het wetenschappelijk onderzoek bewezen en aan het licht gebracht zijn. Het zoogenaamd wit brood moet men wil dit zoo een grooten omvang hebben en om aan dien wensch te voldoen, wordt er eene ruime hoeveelheid, soms slechte gist bij het deeg gevoegd, 't welk niet alleen den smaak benadeelt maar ook na- deelig is voor de gezondheid. Ofschoon het nuttige der gisting van het brood erkennende, geloof ik dat het onge giste of zoogenaamde Paaschbrood der Isra ëlieten, dikwijls te verkiezen ware boven het met slechte, bedorven gist bedeelde brood van sommige bakkers. Jammer dat juist het brood, 't welk door zijne schit terende witheid uitmunt, het minstvoed- 7. a m e, dikwijls wel het slechtst is. Reeds de Romeinen kenden verschillende soorten van brood, zooals het w i t hrood of tarwebrood en het zwart brood voor de mindere standen. Dit wit brood was echter oneindig beter en voedzamer dan het onze, want in die dagen bestond de kunst van het builen nog niet, daar men rerst met de hand de omhulsels der graan korrels uitzocht en ze vervolgens met zeven, die met de hand bewogen werden, schiftte. Wanneer we nu weten, dat juist het beste deel van het graan aan de zemelen blijft hangen, dan zal het wel onnoodig zijn te zeggen, dat het ten eenenmale van zemelen bevrijde brood onzer dagen ook minder voedzaam is dan dat uit vroegere eeuwen. Terwijl men in den tegenwoordigen tijd verlangt, dat het wit brood licht en spons achtig zij, verlangt men tevens dat het zwart of roggebrood juist zeer zwaar zij. Om nu aan dat verlangen te voldoen, kne den sommige bakkers geduchte hoeveelheden water en van alle voedzame bestanddeelen geheel beroofde zemelen in het brood en schietenhet brood in bovenmatig verhitte ovens, waarin zich spoedig een harde korst vormt, die het ontwijken van het overtollig water verhindert. Eindelijk moet aan de toenemende behoefte niet zoo zeer ver oorzaakt door de toenemende bevolking als wel door de afnemende voedzaamheid van het brood door eene spoedige bereiding voldaan worden en daardoor is het noodig dit werk door raiddel van gist enz. te ver gemakkelijken terwijl men reeds hier en daar in de groote steden de gemetselde ovens vervangen heeft door ijzeren, waardoor het bakkersbedrijf op nog veel gebrekkiger wjjze wordt uitgeoefend. Is het dus te verwonderen, dat er zoo doende veel grootere hoeveelheden brood in onze dagen tot verzadiging noodig zijn, daar het meeste brood niet volkomen ver teerd kan worden en meer ballast dan voed zame deelen bevat? Is het te verwonderen, dat hij, die aan gezond brood gewend is, ongesteld wordt, wanneer hij walgen moet bij iedere bete van het slecht smakend bak sel, 't welk hij in den mond neemt? Wel is waar zou men hem kunnen aanraden, zelf zijn brood te bakken, maar de onder vinding zou hem leeren, dat hij daardoor van den regen in den drop kwam, indien men ook niet zelf het graan tot meel maakt en dit tot deeg kneedt. Zoolang men dit niet zelf kan doen en geen eigen oven heeft, loopt men altijd gevaar, op de eene of andere wijze bedrogen te worden, indien men niet van de beproefde trouw en eer lijkheid van den bakker overtuigd is. Bij de Romeinen ten tijde van Augustus, bereidde ieder huisgezin zijn eigen brood en zond het dan aan de bakkers. Die bakkers waren geen broodbereiders 't waren slechts ovenhouders (furnarius). Daardoor behoefde men in dien tijd niet zoo te bevreesd te zijn. Het ware te wenschen dat de politie maatregelen, voor zoover die op den graan- en meelhandel, alsmede op de goede hoe danigheid en 't gewicht van 't brood be staan, in alle gestrengheid werden gehand haafd, en dat de Polite, niet alleen op de vereischte zwaarte (volgens de vigeerende zetting) en het uiterlijk aanzien van 't brood, maar ook op het graan, de gist en de melk of het water, kortom op alles wat tot de brood bereiding dient, een waakzaam oog hield. Eu wat vooral het meel betreft, ieder weet dat daarmee soms op ontzettende wijze door sommige meelfabrikanten geknoeid wordt. Niet zelden toch, ontdekt men inzonder heid in het buitenlandsche meel, hoeveel heden gips (zwavelzure kalk), die volstrekt onverteerbaar is, gezwegen nog dat men er meel van maïs of andere graansoorten, ja zelfs vergiftige bestanddeelen ondermengt, die wel is waar de witheid en poreusheid van 't brood bevorderen, maar ten koste van de gezondheid In de laatste jaren heeft men in eenige steden, door het oprichten van broodfabrie ken, aan de bedriegelijke handelingen en de fatale knoeiergen van sommige bakkers een einde willen maken, en in zooverre zijn die pogingen loffelijk geweest. Doch of wel alle broodfabrieken aan de billijke ver wachting voldoen, waarmee ze in 't leven geroepen werden, verneem ik met eenig recht te mogen betwijfelen. De gelegenheid tot zondigen is zoo schoon, als men het volste vertrouwen geniet, en de ondervin ding leert, hoe dikwijls er van dat vertrou wen misbruik gemaakt wordt. Wanneer men weet, dat geen broodfabriek van eenig be lang de vereischte melk tot het kneden en bereiden van het brood bekomen kan en alles of verreweg het grootste gedeelte met water en welk water dikwijlsbe reiden moet, dan is het gemakkelijk na te gaan, dat de voedzaamheid van het brood, daarbij niet gewonnen heeft. Ik herhaal alzoo ten slotte nogmaals den wensch, dat men voor zoover dit niet reeds is geschied wetsbepalingen in het leven roepe, dat de Politie, bijgestaan en voorgelicht door wetenschappelijke mannen of keurders, die toch wel in iedere ge meente te vinden zijn, zich ten allen tijde van de wijze der broodbereiding en de hoe danigheid ran het brood bij de bakkers overtuige. Zij, die eerlijk en nauwgezet handelen, zullen een eventuëel onderzoek niet vreezen, noch er zich tegen verzetten, indien zij de overtuiging bij zich omdra gen, dat hun geweten hun vrijspreekt van iedere vervalsching of arglistig bedrog. Men bedenke dat de gezondheid en het leven op 't spel staan. I iuitenlancï. Keizer Wilhelm reed dezer dagen van Berlijn naar Potsdam in een licht rijtuig met vier Hongaarsche paarden bespannen, die verleden jaar met groote zorg in de beste stoeterijen van Hongarije waren uit gezocht. In 70 minuten werd de afstand van vier Duitsche mijlen afgelegd, gelijk staand met 440 meter per minuut. Dat ge schiedde in draf en bij de oefeningen der Pruisische cavalerie wordt gerekend op 250 meter per minuut in draf en 400 meter in galop. Men is het er vrijwel over eens, dat Pruisische paarden den weg van Berlijn naar Potsdam niet in dien tijd zouden hebben kunnen afleggen. Per spoorweg heeft de Keizer 31 minuten noodig om naar Pots dam te komen, en rekent men het gaan naar en van de stations daarbij, dan heeft het vierspan den Keizer bijna even spoedig te Potsdam gebracht als de trein het zou hebben gedaan. kastijdingen, welke het leven of de gezond heid van een kind in gevaar brengen. Zelfs heeft de onderwjjzer het recht een leerling van eene andere klasse dan de zijne zoowel op school als op straat eene lichamelijke kastijding toe te dienen. De geestelijke, die de kinderen tot de eerste communie of tot de protestantsche geloofsbelijdenis voorbe reidt, heeft geljjk recht. Het aantal slachtoffers van de ontploffing in de Morfamijn blijkt thans 87 te bedra gen. Nog slechts 11 lijken zijn opgegraven. Groote ontsteltenis werd veroorzaakt door het vinden van een ongedekte lamp nabij de plaats, waar, naar men meemt, de ont ploffing ontstond. Daniël Brown sell, een van de onvermoeidste en dapperste redders, is, ten gevolge van de vermoeienis en het langdurig verblijf in de bedorven lucht, bezweken, 't Moet een innig aandoenlijk tafereel zijn geweest aan het sterfbed van dien held. Met zijn vrouw en kinderen waren een geestelijke en allen, die hij had gered en hun bloedverwanten om zijn bed vereenigd. Allen weenden en baden voor den armen man, die inmiddels kalm uit het leven scheidde. Aan Eiffel is door de Regeering van Ca nada opgedragen het maken van een brug over de St Lawrence tusschen Quebec en Lévis. 3000 werklieden van Milaan zijn zonder arbeid en willen naar Brazilië emigreeren. Een koffiehuishouder te Antwerpen heeft den prijs van 150.000 frs. getrokken bjj de jongste trekking der Antwerpsche loten. Twee Engelsche stoomschepen, die tijdens den Krimoorlog in de baai van Balaclava zonken, zullen waarschijnlijk gelicht wor den. In April zal de Russische Regeering een poging daartoe laten doen. Een dezer schepen moet 40.000 pd. st., die bestemd waren tot betaling der Engelsche soldaten, bevatten. Voor zoover officiéél bekend is, zullen op de arbeiders-conferentie te Berlijn wor den vertegenwoordigd: België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk-Honga- rije, Portugal, Zweden en Noorwegen, Zwit serland en Spanje, te zamen met meer dan 69 gedelegeerden. Een Duitscher van het chemisch instituut te Bonn heeft een nieuw rookvrij buskruit uitgevonden de proefnemingen moeten goed geslaagd zijn. Zijn uitvinding is aan den Pruisischen Minister van Oorlog te koop geboden. Blijkens eene uitspraak van het hoogste gerechtshof in Pruisen hebben de onderwij zers het recht, de kinderen liehameljjk te straffen. Slechts zijn verboden zoodanige De spoorweg van Kimberley naar de Vaalrivier in Transvaal zal in Juli voor het verkeer gereed zijn en de lijn naar Bloemfontein, wier voortzetting tot Johan nesburg thans door President Kruger is toe gestaan, aan het einda van dit jaar. Ver moedelijk met het begin van het volgende 'jaar zal een lijn gereed komen, die de Vaal rivier met Vrijburg in Bechuanaland zal verbinden. Aan het einde van dit jaar zal over 1820 mijl staatsspoorwegen de dienst in werking zijn. De Sultan van Turkije heeft, na over weging van de argumenten van de gezanten der groote mogendheden, besloten, prins Ferdinand van Coburg niet als vorst van Bulgarije te erkennen. Bij Pembroke ontspoorde Vrijdag een trein van de Canadian Pacific. Een dame werd doodelijk en elf personen werden min of meer ernstig gewond. De Perzische Regeering heeft aan een Engelsche maatschappij coöcessie gegund voor den aanleg van een straatweg van Ah wax aan de Karun-rivier naar Shuster en andere plaatsen. Weldra zal ook de eerste telephoonljjn worden aangelegd in het Rjjk van den Shah. Men meldt uit KaapstadDe samenkomst tusschen den high-commissioner Loch en President Kruger bg het Blignautveer aan de Vaalrivier is geëindigd. De harteljjke toon tjjdens de onderhandelingen doet een bevredigende oplossing van de geschillen tusschen de Kaapkolonie en Transvaal ver wachten. Uit Sofia wordt aan de »Standard« be richt, dat op nieuw een aantal officieren uit de kaders zjjn geschrapt, als betrokken by de samenzwering van Panitza. Vrijdagmiddag te vjjf uren heeft de Presi dent der Franscbe Republiek de Ministers ontvangen en hun ontslag aangenomen. De Eiffel-toren te Pargs, die sedert No vember gesloten was, zal 30 Maart weer voor 't publiek worden geopend. De verschillende verdiepingen zjjn een beetje verfraaid en de prjjzen zullen lager zjjn dan in den tentoou- stellingstjjd. Men schrjjft uit Engeland d.d. 15 Maart: Op de Londensche steenkolen markt was veel beweging wegens de a.s. werkstaking. Men verwacht algemeen dat de werkstaking zich uitbreiden, maar van korten duur zal zijn. Slechts drie mjjnbezitters hebben aan de eischen toegegeven. Maandag vergaderen de mjjnbezitters. Het bestuur van den mjjn- werkersbond heeft echter bevolen heden de werkstaking te beginnen. De werkstakende Unionisten en de wer kende dokwerkers te Liverpool zjjn slaags geweest. De politie nam 3 mannen gevan gen; 500 soldaten zjjn tot versterking aan gekomen. Het bericht van het aannemen van 2000 Londensche werklui voor de dokken te Liverpool bljjkt onjuist te zjjn. De Luxemburgsche gemeenteraad heeft in het belang der goede zeden met 11 tegen 3 stemmen de kellnerinnen uit de koffiehuizen verbannen. Vrouwen, die niet tot het gezin behooren, mogen niet langer bedienen. De fabrikant Turner, te Spartansberg in den Amerikaanschen staat Carolina, is on langs gevangen genomen wegeDS moord op zijn zwager onder zeer ergerljjke omstandig heden, welke algemeen groote verontwaar diging tegen hem wekten. Die veront waardiging was zóó sterk, dat erne menigte van 400 menschen met een klein kanon en de noodige amminutie naar de gevangenis trok, om de lynch-wet op hem toe te passen. Maar er was iets uitgelekt van hun plan. Zjj werden op het plein tegengehouden door een sterke politiemacht, onder aanvoering van den burgemeester, die hen, met een revolver in de hand, gebood stil te staan. Die onverwachte tegenstand maakte zooveel indruk, dat de mannen met hun kanon voor de revolver weken, met achterlating van hun stuk geschut, dat door de politie vernageld werd. Er is echter sprake van een hernieuwden aanval en de gevangenis wordt dienten gevolge met bjjzondere zorg bewaakt. In Missouri, Illinois en Kentucky zjjn groote uitgestrektheden land overstroomd. Honderden mensehen zjjn dientengevolge uit hunne woningen moeten vluchten. Te Sappington Hoop, nabjj Arkansas is de djjk van een meer doorgebroken en men vreest, dat het land in een omtrek van 24 uren geheel zal worden overstroomd. De Witte Rivier, die zich boven Arkan sas in de Mississippi stort, is buitengewoon van flensden en Altena, De Langstraat en Bommelerwaard. Franco per post zonder prijs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1