m zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af Bterk gezwollen. Ook de Arkansas is 21fa voet hooger clan onit te voren. In het ge- heele land beneden Caïro heerscht groote angst, daar de dijken vermoedelijk den vreeselyken diuk van het water niet kan nen weerstaan. Zwakke plaatsen worden versterkt. Te Alsatia in Louisiana zou reeds een dijk zijn doorgebroken. Omtrent een spoorweg-ongeluk bij Elber- feld bevat een extra-blad der »Elberfelder- Zeitung* het volgende: Yan den goederentrein, uit Yohwinkel komende en uit 37 wagens bestaande, brak gisteren (Zondag) middag, even vóór vieren, op 120 meter ten Westen van de Sonn- bomer viaduct een wiel. Dit had ten ge volge dat op de ruim 15 meter hooge viaduct de vijfde wagen ontspoorde, waardoor, on derwijl de locomotief niet de voorste wagens doorreed, dé leuning der brug aan de west zijde brak en de wagen in de Wupper stortte, waarbij al de achteraankomende wagens medegesleept werden. Twee remmers stortten mede in de diepte, een derde wist bijtijds van den wagen af te springen, waarbij hij zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond werd. Nog een vierde schijnt gered te zijn. Een in de nabijheid wonende politie-com- missaris waarschuwde per telephoon de autoriteiten te Elberfeld, waarna spoedig politie en brandweer te hulp snelden. De plaats der ramp gaf een tafereel van ont zettende verwoesting te zien. Drieëndertig waggons lagen versplinterd en vernield, de een op den ander, in de rivier; bovenop een waggon van de Main-Neckarbaan, welke nog heel was, doch bij het reddingswerk spoedig in splinters vloog. De geheele stapel hout en ijzer lag met eene dikke laag stof bedekt, waarschijnlijk de inhoud eener lading meelzakken. Een geheel huis-ameublement lag over een onder de viaduct doorloopend weiland verstrooid. Daarentegen is van den inhoud van een met porcelein en aardewerk beladen waggon, die in het zand gevallen is, bijna niets gebroken. Yan de twee vermiste remmers heeft men niets meer te zien gekregen. Het verkeer heeft weinig stoornis ondervonden, dewijl het tweede spoor bruikbaar is gebleven. Heden ochtend hoopte men de baan weder in orde te hebben. In de stad heerschte aanvankelijk groote opgewondenheid, dewyl het gerucht liep dat het geen goederen- maar een personentrein was. Alle hoogere en lagere spoorweg-, politie- en brandweer beambten worden geprezen, zoowel om hunne spoedig verleende hulp als om hunne be reidwilligheid om, door bet doen versprei den van volledige en juiste berichten, de heerschende ongerustheid te doen ophouden. De Rechtbank te Wiesbaden veroordeelde de directie van het Sanatorium tot het be talen van f 50.000 aan dr. Mezger, benevens de rente, voor het huis te Amsterdam, het welk de directie van hem heeft overgeno men. De overige f 45,000 moeten als eerste hypotheek op het huis gevestigd blijven. Het vonnis is terstond uitvoerbaar verklaard. De heer Mezger heeft zich bereid ver klaard afstand te doen van zijn aanspraken op elke geldelijke vergoeding, mits hem zijn huis wordt teruggegeven. De heer Mezger zou door deze schikking een aanmerkelijk verlies lijden, maar daarvoor moet de maat schappij er dan ook in berusten, dat alle betrekkingen tusschen hem en de maat schappij worden afgebroken. Zaterdag moest de directie over dit aanbod een beslissing nemen. Het avondblad van de »Köln. Ztg.« meldt, dat het te Berlijn in goed ingelichte krin gen waarschijnlijk wordt geacht, dat Bis marck's aftreden uit alle openbare betrekkin gen reeds eerstdaags verwacht mag worden. Men vermoedt dat de Maandag te drie uren onder voorzitterschap van den rijkskanselier gehouden Ministerraad, zich met diens af treding bezig heeft gehouden. Te Rimini en in andere plaatsen in de Romagna zijn gevallen van nona voorge komen. Sommige zieken krijgen, na 2 of 3 dagen te hebben geslapen, hevige neus bloedingen en zijn dan geheel hersteld. - Te Presburg kwamen vele ernstige gevallen voor, maar tot nog toe zonder doodelijken afloopalle aangetasten hadden van den winter hevig de griep gehad. Het bijkantoor der »Banque de France* te Duinkerken is door brand vernield. De schade wordt op ongeveer f72,000 geschat. De hertog van Orleans heeft den volgen den brief aan zijn vriend den hertog de La- rochefoueauld-Doudeau rille geschreven Waarde Hertog! »Ik verneem dat er bladen zijn die het initiatief genomen hebben voor een petition nement om mijne invrijheidstelling te vragen. *Ik l.etnig hun mijn dank, maar ik ben tegen elke staatkundige agitatie, en bij ge volg tegen elk petitionnement. »Ik verzoek mijnen vrienden het woord gratie niet uit te spreken. »De gevangenis is minder hard dan de verbanningin de gevangenis toch ben ik op Frankrijks bodem.* De boot van het Fransche schip Mathilde in de haven van Martinique liggende, werd door wind en stroom zeewaarts gedreven. In de boot, waarin geen eten of drinken was, bevond zich een matroos en een scheeps jongen. Den volgenden dag verloor de scheeps jongen het verstand. In zijn heldere oogen- blikken riep hij steeds om zijn moeder en bad om de bescherming van God. Eerst toen het lijk van den jongen, die spoedig overleden was, begon te bederven, wierp de matroos het uit de sloep. De overledene was dikwijls op het punt uit wanhoop in zee te springen, doch het gezicht der haaien, die steeds de sloep omringden, hield hem daar van terug. Nadat de sloep 7 dagen had rond gedreven kreeg de Noordsche bark Vladimir de sloep in het gezichtmen vond den matroos geheel bewusteloos onder in de sloep liggen met een stuk hoorn van zijn mes tusschen de tanden. Door doeltreffende behandeling is het gelukt hem weder bij te brengen en is hy later geheel hersteld. De Times bevatte een artikel over de wreede behandeling van de gevangenen in Siberië. De Koningin van Denemarken zond het blad aan haar schoonzoon, den Czaar, en deze schreef haar, dat hij een streng onderzoek zou gelasten. Het Russische gevangeniswezen schijnt veel te wenschen over te laten. Zoo wordt uit Berlijn, naar men er bijvoegt uit officiëele stukken, gemeld, dat te Tomsk drie maal meer gevangenen zijn opgenomen dan de gevangenis mag bevatten. Zieke gevange nen zouden zelfs in de open lucht moeten slapen. Uit een Engelschen brief is gebleken, boe Burns en zijn scharen van edele veront waardiging gloeien over de mishandeling van Russische gevangenen. De Engelschen behoeven 't echter niet alleen in Rusland te zoeken, maar mogen wel eens op eigen landgenooten letten. De Duitsche zendeling Schwarz bracht ten minste treurige staaltjes aan het licht van de mishandeling der in boorlingen in de Engelsche koloniën in Zuid-Australië. Yooral de politie maakt 't zich makkelijk met de zwarte broeders, die maar zonder vorm van proces worden dood geschoten. Over de behandeling van meisjes en halfbloedkinderen deed de Duitsche geestelijke ook mededeelingen bijzonder ge schikt voor Hyde-park verontwaardigings- moties. Vele Engelschen houden er harems van 10 en meer meisjes op na, die niet altijd uit vrijen wil daar bijeen kwamen. Op een onlangs te Adelaide gehouden ver gadering, waarop de heer Schwarz zijn mededeelingen deed, werd een motie aan genomen de wenschelykheid betuigende van de tusschenkomst der Engelsehe Aborigines friends association." De »Globe« bericht, dat de gouverneur van Moscou, prins Dolgoroukoff, een kist heeft ontvangen, waarin zich het hoofd eener vrouw bevond. Daarnaast lag, met bloed bevlekt, het volgende briefje: Dit is ons eerste feit, wij zullen weldra de groote daden van den »Jack the Ripper« voorbijstreven. Denzelfden dag heeft men de overige deelen O O van het lichaam gevonden. Men heeft verscheidene verdachte per sonen gearresteerd. Het gerucht gaat echter ook, dat 't verminkte lijf van een nihilist was, die de geheimen van de party had verraden. In Galicië heerscht ware hongersnood' vooral in het district Zalestchitz. Sinds Kerst mis heeft men daar geen brood meer gezien. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 17 Maart. Yóór veertien dagen meldden wij, dat de overvaart van hier naar Nederhemert gestremd was en de passage over het ijs geregeld plaats vond. Thans kunnen wij als tegenhanger berichten, dat de koebeesten van een landbouwer uit Herpt reeds aldaar in de weide grazen. VLIJMEN, 17 Maart. Naar wy ver nemen heeft het Hoofdbestuur van de Broe derschap der Notarissen in Nederland, ten gevolge van een voorstel, door enkele leden van dat Bestuur gedaan in de vergadering van Maart 1889, om verandering te brengen in de Redaktie van het ^Tijdschrift der Notarissen*, uitgegeven wordende door de Broederschap, en die redaktie op te dragen aan den heer W. J. N. Landré, Notaris alhier, deze in de Vergadering van het Hoofdbestuur van 11 September laatstleden met bgna algemeene stemmen benoem l tot Redakteur, die genoemde betrekking met ingang van 1 April e. k. zal aanvaarden. ALMKERK, 15 Maart. Van wege de afd. Aluikerk der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw zal op Donderdag 10 April 1890, nam. 2 uur, op het erf van de kinderen De Wit, te Dussen, een wed strijd worden gehouden van hengstveulens, geschikt voor het aanfokken van dekhengsten. De eigenaren van de ter keuring aangevoerde hengstveulens, welke voor den aanfok van dekhengsten geschikt worden geoordeeld, hebben uitsluitend het recht om in de maand September n.s. mede te dingen naar drie uit te loven prijzen, als: le prijs f50, 2e prijs f 40, 3e prijs f 30. WIJK, 14 Maart. Heden nam het be stuur van onze Hervormde Kerk het ge wichtig besluit, de bestaande pastorie zoo spoedig mogelijk te doen afbreken en op dezelfde plaats een nieuw gebouw te doen verrijzen, dat, wij twijfelen er niet aan, onze gemeente tot sieraad zal verstrekken. De gelden, daartoe benoodigd, zullen tegen lage rente door een vermogende familie O alhier beschikbaar worden gesteld. DALEM. Het aantal kiezers voor leden van de 2e kamer, der Prov. Staten en van den gemeenteraad bedraagt in de gemeente Vuren, blijkens de voorloopig vastgestelde lijsten, 80. GENDEREN, 16 Maart. Door stem gerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk van Doeveren en Genderen is tot predikant be roepen de WelEerw. heer J. J. A. Valeton, predikant te Ten Boer, classis Appingadam. WAALWIJK. De wegen van hier en Baardwijk naar het Land van Heuslen en Altena zijn weer vrij van het vloed water. DEWERKEN. Door den heer J. L. Struik, onderwijzer aan de openbare school, is tegen 1 April a. s. eervol ontslag als zoodang aangevraagd. WERKENDAM, 13 Maart. Met de zalrn- zegenvisscherij blijft het beter gaan, Woens dag werden er 19 gevangen, heden slechts 4. Jammer voor de visschers, dat de prijzen zoo dalende zjjn. öinnerilarui. In Duitsche en Fransche bladen komen zeer verontrustende berichten voor omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning. Zelfs wordt daar verzekerd, dat een geneeskundige specialiteit uit België in consult geroepen zou zijn. By een nauwgezet onderzoek is ons ge bleken, dat er gelukkig voor die berichten geen grond bestaat, en dat integendeel de toestand van Z. M. hoogst bevredigend is. Bij kon. besl. van 5 dezer is bepaald, dat de lichting der militie voor het jaar 1890 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst der zee-militie. Het aandeel voor elke provincie is: N.-Brabant 1305, Gelderland 1343, Zuid-Holland 2050, Noord- Holland 1860, Zeeland 519, Utrecht 492, Friesland 945, Overijsel 771, Groningen 695, Drenthe 364, Limburg 656. De twee vertegenwoordigers van Neder land ter arbeids-conferentie te Berlijn, de heeren mr. Snijder en Struve, hebben de reis naar die stad aangenomen. Naar ons uit Berlijn wordt gemeld, be staat er plan, dat de Duitsche Keizer in Mei a.s. op reis naar België zijn weg over ons land zal nemen, om onzen Koning te bezoeken en ook de hoofdstad met zijn be zoek te vereeren. In de Groningsche venen dreigen de turf- arbeiders weder onrustig te worden met het oog op de vaststelling van het werkloon, dat er in de aanstaande turf-campagne zal veidiend worden. Naar enkele plaatsen zijn maréchaussees vertrokken, om te zorgen dat de orde niet verstoord wordt. Te Tilburg hebben zich twee gevallen van slaapziekte voorgedaan, waarbij de lijdende personen 3 a 5 dagen slapende bleven. Na hun ontwaken verklaarden zij zich niet ver kwikt te gevoelen, maar volgens hunne ge dachte slechts eenige uren geslapen te hebben. In November 11. werd te Amsterdam zekere Schoelenbergeen Duitscher van Ruhrort, veroordeeld wegens 't uitgeven van valscheNederlandsche bankbiljetten van f25. Hij vertelde toen, dat de leverancier dier bankbiljetten te Dusseldorf woonde en hij ze van dezen voor f 8 mark het stuk had gekochtalleen te Arnhem had hij er 52 aan den man weten te brengen. Thans is zijn medeplichtige, Gerhard Peters, die zich uit de voeten had weten te maken, in Duitschland gevat en stond te Kleef terecht in het oude slot van den Zwanenridder. Een groot getal getuigen werd gehoord, velen uit Amsterdam en Arnhem, o. a. een beambte van de Nederlandsche Bank en de commissaris van politie de heer Stork. Nog altijd worden hier en daar bankbil jetten, door deze twee Duitsche broeders gemaakt, aangetroffen. Men zij dus op zijn hoede. D. I. Riccards, 20 a 21 jaren, commis sionair in diamanten, wonende Pancraskade 2, Amsterdam, tamelijk lang, bleek van uiterlijk, schraal van postuur, donkerblond haar, vermoedelijk vertrokken naar Ant werpen, wordt verdacht van verduistering ten nadeele van A. A. Klatzer, diamant- klover, wonende Nieuwe Kerkstraat 121, van verschillende gouden sieraden, briljan ten en roosjes, diamanten, te zarnen een groote waarde vertegenwoordigende. Zijn opsporing wordt verzocht door den Comm. van politie der 2e afd. te Amsterdam. Aan den Leidschen Gemeenteraad is een adres ingezonden door de afdeeling Leiden van het Nederlandsch Werklieden-verbond, het verzoek inhoudende, om bij aanbeste dingen van gemeentewerken de bepaling op te nemen, dat aannemers van die werken verplicht zijn hun onderhoorigen, aan dat werk verbonden, te verzekeren in een Ver zekering-Maatschappij op het leven tegen invaliditeit of ongelukken. De »Prov. Gron. Ct.« meldt: Voor on geveer 7 a 8 jaren ontdekte de grindschipper H. Bul een steen van een eigenaardigen glans en bewaarde dien tot heden als rari teit. Na voor en na den steen aan dezen of genen te hebben laten zien, kwamen er dezer dagen eenige kooplieden op los, die hem voor een prijsje dachten te koopen, vermoedende, dat hij eene groote waarde zou hebben. Zelfs is er iemand uit Amster dam in hun gezelschap, bij bedoelden schip per geweest en is hem ten slotte, na veel loven en bieden, eindelijk daarvoor de ronde som van f 20,000 geboden, wat echter als nog geweigerd is. De steen, die eene ruwe diamant bleek te zijn, heeft de grootte van een duivenei, is donkergrijs van kleur en weegt 3 decagram. Een Duitscher, die reeds over de grenzen was gezet, bevond zich te 's-Hage. Dit trok de aandacht der politie, te meer daar de vreemdeling een valies met zich droeg. De politie noodigde den man uit het handkof fertje te openen en kreeg toen de overtuiging, dat het goederen bevatte, afkomstig uit den failieten boedel van zijn voormaligen patroon, die zijn bediende had belast met den verkoop der frauduleus aan den boedel ontrokken goederen. Men schrijft uit Buenos-Ayres (Argen- tijnsche Republiek) Waarschuw toch onze landgenooten nog eens, om zich niet te laten verlokken tot den overtocht naar hier, wanneer zij geen geld hebben om de terugreis te betalen, als 't hun hier niet bevalt. Wie dat heeft, is tenminste vrij man, maar zij, die hier zon der dat reisgeld aan wal worden gezet, zullen 't zich veelal te laat beklagen, zich hierheen te hebben laten lokken. De zoo geroemde kolonie la Fortuna zal, naar ik verneem, weldra verlaten moeten worden. De onderneming is, meldt men, mislukt, want de menschen sterven er als muizen, en meerendeels zonder geneeskundige hulp, dat spreekt van zelf. Men schrijft aan het »L. D.« uit War mond Dat er altijd nog menschen gevon den worden, die zich door schoone beloften van zoogenaamde reizigers (oplichters) laten beetnemen, werd dezer dagen te Warmond weer bewezen. Een als heer gekleed per soon, met een tascbje over den schouder, komt vragen of men nog oud porselein of iets van dien aard te koop heeft, en is dit het geval, dan noemt hij de waarde maar hij heeft tegelijkertijd loten eener geld loterij bij zich (zijnde die loten note bene van vuile stukjes karton, met een met pot lood of inkt geschreven nummer er op en verder niets), welke hij dan geeft in de plaats van geld. Hij weet het verder den goedge- loovigen luidjes zeer mooi voor te spiege len, namely k, dat toekomende week die loterij trekt, en men niet minder kan trek ken dan tien gulden, maar in de meeste gevallen tachtig. Te Warmond heeft hij op die manier eene arme weduwe beetgenomen. Zij had eenig antiek goed, liet het hem zien en het ge volg was dat het goed in ruil werd gege ven voor loten in de geldloterijwaarop hij zeide in de volgende week terug te zullen komen met zijn vader om tachtig gulden te brengen, tevens opgevende een zoon te zijn van den heer De W., goudsmid te Leiden, aan de Haarlemmerstraat, hetgeen bij onderzoek is gebleken niet waar te zijn. Bovendien had hij bij andere personen op gegeven te wonen te 's-Hage en te Rot terdam. a - - geslagen 11 zalmen, vt.n 19 int 32 Lulve kilo's, prijs per half kilo f 117 tot f 1,31. DeB 27 Februari werd te Iïheuen opge- vischt het lijk van een onbekenden man. Het goed was gemerkt T. J. 't B. Thans is gebleken, dat het lijk was van den heer 't B., makelaar te Amsterdam die 5 Jan. zijn woning daar verliet. Op het lijk wer den vermist een gouden horloge, 2 gouden ringen en een jas. Daar aan misdaad wordt gedacht, stelt thans de politie, op verzoek der familie, op verschillende pluatsen een nauwgezet, onderzoek in. - Te Enschedé is brand uitgebroken in een perceel bewoond door drie g'zinnen. Van de inboedels is veel gered geworden. Het pand brandde uit. Oorzaak onbekend. - Te Veld-Driel zijn de 4 belhamels der daar plaats gehad heb bende ongeregeldheden, des nachts opge pakt en naar Tiel gebracht. - Op Tessel is aangedreven het lijk van een jong zee man, dat nog maar kort in het water had gelegen. - In de Boekhorststraat te 's-Hage werd een jongen van 7 jaar door een rijtuig overreden en door een agent van politie naar de ouderlijke woning gebracht. - Een bejaarde dronken vrouw werd door de politie op een wagen naar het bureau gebracht. Honderden volgden den treurigen stoet. Op het Rijnschip »Drie Gebroeders* te Feijenoord, vervoegde zich dezer dagen bij de 71-jarige schippersvrouw, die alleen aan boord was, twee mannen met zwart ge maakte gezichten, die haar, onder bedreiging haar den hals te zullen afsnijden, dwongen het kastje aan te wijzen, waarin het geld verborgen was. Na f 190 gestolen te hebben, verwijderden zij zich. - Aan de Mariaplaats te Utrecht is een dienstbode uit een raam op straat gevallen. Zij werd vooral aan het hoofd ernstig gekwetst. - Een juffrouw, die te Amsterdam in een der vele keldergaten op den Haarlemmerdijk viel en naar het scheen, slechts weinig werd gekneusd, is door een inwendige bloedstorting, gevolg van den val, overleden. - De werkman L. G., werkzaam aan den Pantserkoepel aan den Hoek van Holland, had het ongeluk te struikelen, met het gevolg dat hij met de borst op den kant van een beschoeiings muur neerkwam en terstond dood was. - Zaterdagmorgen is te Vlissingen een bak kersjongen, die in de haven bij de voormalige Marinesluis een ovendweil moest uitspoelen, jammerlijk omgekomen. Tengevolge van zijn lang uitblijven werd naar hem gezocht en werd hij drijvende gevonden met de dweil in de handen. Ondanks dat meer dan een uur lang alle mogelijke pogingen werden aangewend om de levensgeesten op te wek ken, bleek dit te vergeefs. De jongen was slechts 15 jaar oud. Uurgerlijke Stand. Woudrichem. Over de maand Februari. Ondertrouwd: Cornelis Adriaan Struick, 21 j., en Anua v. d. Schans, 21 j. Geboren; Cornelia, d. v. C. Vink en M. A. van Andel; Huibrecht, z. v. J. Vriens en A. C. KentieJohanna Antonia, d. v. J. Bax en J. C. Redert; Gijsberta, d. v. J. H. van Straten en G. Trouw; Antje, d. v. F. A. Viveen en J. v. Tilborg; Cor nelia, d v. A. voor den Dag en A. van Andel; Jannigje, d. v. J. Viveen eu J. H. van Pelt; Huibert Johannes, z. v. A. C. Havelaar en A. Baks. Overleden: Gerritje van de VV erken, wed. v. Gerardus van Heusde, eerder wed. van Barend Viveen, 69.j.; Aagje Barliana v. d. Stelt, 4 ra.; Aart Borg, 22 m.; Dirk van Es, 6 m Jenneke Kind, echtgen. van Arie Vink, 62 j.; Pieter Burg, wed. van Adriana Johanna Verzijl, 84 j., Alida v. Straten, 39 j.; Amelia Nome, wed. van Hendrik Verzijl, 68 j.; Huberta Katharina de Groot, 15 j.; Pieter Kieboom, 9 m. H III MIMHBBPBBMHMEgl 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. le Klasse. Trekking van 17 Maart. Prijs van f20.000: no. 16200; f 5000: no. 14441; f 1500: no. 15968; f 1000: nos. 3768, 6102, 6964 en 8553; f400: nos. 3383, 14602 en 17316; f200: nos. 3123 en 8606; f100: nos. 1774, 22il, 6825, 16387 en 17526. Sedert Donderdag 13 tot Zaterdag 15 Maart O O Aanbestedingen. Op 2 April a. s. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteed het aanbrengen van oevervoor zieningen langs de Nieuwe Merwede, be- hoorende tot de werken der Merwede en Killen. (Raming f 32,000.) Op 9 April e. k.lo. het voortzetten van baggerwerk in het benedendeel der Nieuwe Merwede. (Raming f 62,000), en 2o. het onderhoud der rivier- en bestortings- werken, behoorende tot den onderbouw der overbrugging van het Hollandsch Diep, van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1891, met het aan brengen van de noodige voorzieningen, (Raming f 5200).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2