(!l! ^ATERT)AG 22 MAART. gl! frssü Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Tv* v. 1SOO, 1 Y, JjS Xl a ÏsFS fp" JjAWI VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prijs- Advertentiè'n 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Buitenland. Toen het gerucht van het ontslag van Bismarck zich te Berlijn verbreidde, had men in nationale kringen nog een flauwe hoop, dat het uiterste zou worden verhoed en de Rijkskanselier zich in 't eind zou laten bewegen om te blijven. Spoedig bleek die hoop ijdelBismarck heeft in den Dins dagmiddag gehouden Ministerraad zijn on herroepelijk besluit meegedeeld om af te treden, ook als Rijkskanselier. De Keizer droeg kennis van het besluit van den Rijks- kanselier en volgens sommigen zou daarop ook het geheele Ministerie ontslag hebben aangevraagd, en ook de staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, graaf Herbert Bis marck. Schoon het ontslag van den Rijks kanselier nog niet officieel is gepubliceerd, wordt toch te Berlijn door niemand meer daaraan getwijfeld. Alleen schijnt de vorm waaronder dit geschieden zal, bij den Keizer nog een punt van overweging te zijn. Van het verleenen van het ontslag van het Mi nisterie of van graaf Herbert is geen sprake. Heette 't eerst dat de Rijkskanselier den ln April hij wordt dan 75 jaar zou aftreden, volgens latere berichten is ook dit onjuist, en wordt het ontslag terstond ver leend, en dat terwijl de arbeidsconferentie juist vergaderd is. Dit wijst op zich zelf reeds het diepgaand verschil van meening tusschen den Keizer en den Rijkskanselier. Als Bismarck's opvolger wordt generaal Caprivi genoemd. Eene der laatste redenen waarom Bis marck definitief besloten heeft zijn ontslag te vragen, schijnt hierin gelegen te zijn: dat het den Keizer onaangenaam was ge weest, dat Bismarck onlangs, zonder hem vooraf iets er van te zeggen, den hoofdaan voerder van het centrum, Windthorst, bij r zich had ontvangen. Voor het oogenblik wordt van daarbij belanghebbende zijde de zaak voorgesteld alsof Windthorst en Bis marck slechts een doodonschuldig gesprek over het Welfenfonds hadden gehad. Van eene andere zijde wordt daarentegen de veel geloofwaardiger verzekering gegeven, dat zij samen hebben beraadslaagd over de vorming eener clericaal-conservatieve meerderheid in den Rijksdag. Ofschoon dit geen gevolg kon hebben, omdat de Keizer, vooral in de zaken van binnenlandsche politiek, onvoor waardelijk de opperste leiding in handen wil hebben, was Z. M. echter er over ont stemd, te meer omdat het door ij veraars ook wel verder geëxploiteerd zou worden. Voorts wordt beweerd, dat de Keizer ten levendigste had gewenscht, dat Bismarck het voorzitterschap bij de conferentie over het arbeidsvraagstuk zou aanvaarden, maar dat Bismarck dit uit consideratie jegens Rusland had geweigerd, omdat een voor zitterschap van den Rijkskanselier aan de geheele conferentie dadelijk een diplomatiek karakter zou hebben gegeven, waardoor Rusland zich gekrenkt zou hebben gevoeld, omdat het niet was uitgenoodigd. Naar men zf gt, heeft het laatste gesprek tusschen den Keizer en Bismarck over deze punten ge- loopen. De »Vossische Zeitung* zegt-, omtrent Bismarck's aftreden: »Het Duitsche volk zal nooit de historische beteekenis van Bis marck gering schatten. Zijne aftreding zal wel in alle geval een gewichtigen invloed op alle openbare toestanden uitoefenen; doch wij kunnen er ons mede troosten, dat het Duitsche volk de kracht bezit om die wis seling te ondergaan zonder er door te wor den geschokt. Bismarck heeft eens gezegd: Haten wij Duitschland slechts in den zadel zetten, rijden zal het wel reeds kunnen. Thans is het oogenblik gekomen, om dat gezegde te bevestigen, en de Duitsche natie zal die proef weten te doorstaan.* Het offieieuse »Fremdenblatt« zegt: Keizer Wilhelm zal, evenals zijne voorgangers, een beslist vredelievende staatkunde volgen en het drievoudig verbond handhaven. Zijn groot verstand en zijn plichtgevoel zijn een machtige waarborg voor het behoud des vredes. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Russi sche Regeering geweigerd heeft de door Bulgarije aangeboden gelden voor de oor logsschatting in ontvangst te nemen, dewijl daarvoor een kwijting verlangd werd, waarin gezegd werd dat het geld ontvangen was van »de wettig gevestigde Regeering van Bulgarije. De graaf van Parijs heeft bij zijne aan komst te Cadix het volgende telegram aan zijn zoon, den hertog van Orleans, gezonden Bij mijne terugkomst in Europa betreur ik het, niet bij u te kunnen komen om u te omhelzen. »Ik keur uw gedrag ten volle goed; ik ben er trotsch op. »Uwe moeder zal u weldra de betuigin gen mijner innige liefde overbrengen.* Op de te Londen door den Bond van eigenaars van steenkoolmijnen gehouden ver gadering is na een beraadslaging van drie uren verklaard, dat de mijnbesturen niet kunnen treden in een loonsverhooging van 5 pCt. nu en 5 pCt. in Juli. Allen gaven zij hun toestemming tot het houden eener nieuwe bijeenkomst met afgevaardigden der mijnwerkers en bepaalden die op Donderdag. Het aantal werkstakers in de mijnen van Yorkshiri bedraagt omstreeks 25.000. De prijs der steenkool steeg in Engeland dade lijk met 50 en 60 pCt. Te Gateshaed, waar de mijnwerkers niet tot den bond behooren, is Zaterdag een ver gadering gehouden, die in een besluit de meening uitsprak, dat de toestand van den handel een loonsverhooging van 10 pCt. ge doogde. In Derbyshire hebben 14.000 tot 15.000, in het Notts-district 5000 werklieden den arbeid gestaakt en men verwacht, dat in Noord-Wales omstreeks 8000 man dit voor beeld zullen volgen. Ook te Sheffield wordt voor werkstaking gevreesd. Ook zullen vele fabrieken, als de werksta king niet spoedig eindigt, moeten worden gesloten wegens gebrek aan kolen. Het Parlementslid Pickard, president van den mijnjverkersbond, verklaarde dat in de districten Bristol, Warwickshire en het groot ste deel van Nottinghamshire reeds aan de eischen is toegegeven. Ook 7000 mijnwer kers van Dancashireen 12.000 van Yorkshire ontvingen reeds de gevraagde loonsverhoo ging- De werkstaking aan de dokken te Liver pool neemt een ernstiger karakter aan. Er hadden reeds straatgevechten met de ver sterkte politiemacht plaats. Dientengevolge zijn er troepen heengezonden. Er wordt ge vreesd Toor bloedige botsingen dewijl de werkstakers van vuurwapenen voorzien zijn, alsook voor brandstichting, om welke reden de dienst der brandwacht is uitgebreid. Een nader bericht meldt De toestand is veel verbeterd in de dok ken werken 13.000 vreemde arbeiders. De werkstakers hebben besloten vol te houden. Gebrek aan kolen dwingt de fabrieken te Leeds te sluitenelders is het ook zoo ge steld; te Burnley zijn 30 fabrieken gesloten. Eenige patroons hebben de eischen hunner werklieden toegestaan. Op alle werven te Stettin hebben de scheepslimmerlieden het werk gestaakt. In de hoofdwerkplaats van spoorweg- werken te Buckau hebben 800 man dit insgelijks gedaan. Volgens »Daily News« is aan de Britsche afgevaardigden naar de Berlijnsche confe rentie bepaald gelast, zich bij een mogelijke bespreking van de vraag over den werk dag van 8 uren geheel te onthouden. De politie te Petersburg heeft bij de arrestatie van Marie Zebrikowa, schrijfster van den open brief aan den Czaar, stukken gevonden, die eene behandeling der zaak zeer moeielijk maken, zonder dat de regee- ringspersonen daarin gemoeid worden. Een geneeskundige commissie is uitgenoodigd verslag uit te brengen of de geestestoestand zoodanig is, dat de gevangene toerekenbaar geacht kon worden. De dagbladen en particuliere telegrammen van Mozambique melden, dat volgens een aldaar verspreid gerucht de Engelschen het gebied van de Shire bezet hebben. Die tij ding heeft eene groote agitatie onder de bevolking te Lissabon teweeggebracht. De nood onder de werklieden te Milaan is tot eene groote hoogte gestegen. De hulp middelen van de commissie van onderstand zijn uitgeput. De metselaars zouden eene groote vergadering gehouden hebben; doch de overheid, vreezende dat zij tot ongere geldheden zou leiden, heeft het raadzaam geoordeeld, haar niet toe te laten. Van eenige rustverstoring is tot dusverre geen spraak. De President der Ver. Staten heeft een waarschuwing uitgevaardigd tegen den toe loop van avonturiers naar Cherokee, het In- dianengebied, dat thans opengesteld heet te zijn. De President ontkent dit en zegt, dat troepen de avonturiers, die onophoudelijk aangroeien en reeds 25.000 tellen, zullen tegenhouden. Ofschoon langs de Mississippi duizenden morgens land zijn overstroomd, luiden de tijdingen toch over 't algemeen gunstiger, doordien vorst het dooiweder in het Rots gebergte verving. Louisiana's afgevaardig den in het Congres hebben van de Regee ring fiuanciëele hulp verkregen om de rivier- dammen te versterken. Nabij Helena wer den eenige negers, die bezig waren den dijk door te steken, door de dijkwachters doodgeschoten. De Transvaalsche Regeering heeft den heer O O C. J. Holboom erkend als vice-consul der Nederlanden voor de Witwatersrand-goud- velden. Volgens de Natal Afrikaander heeft ds. S. J. Du Toit in België 60.000 pd. st. voor een schouwburg-maatschappij bijeen gebracht. De schouwburg zal te Pretoria worden gebouwd. De koorts heerscht nog steeds in het Lage veld, zoo meldt men uit Lijdenburg. De droogte te Umzinto is zóó ernstig dat bijna alle rivieren en spruiten (slooten?) opgedroogd zijn, behalve de Illovo en Um- komaas. Het vee sterft van dorst en honger en men vreest dat zelfs de inwoners weldra zonder water zullen zijn. Tengevolge van de zware regens werden verscheidene huizen te Ladysmith wegge spoeld, benevens een gedeelte van de spoor- wegliju. Ook elders vielen zware regens, die veel schade en ziekte veroorzaakten. Neêrlandsch Indië- Men schrijft van Atjeh d.d. 10 Februari: Het is in den laatsten tijd weer treurig gesteld op Atjeh. Dagelijks bijna hoort men op de linie de doffe dreunen van 't geschut, dat wijd en zijd dood en verderf zaait in kampongs en rimboe, maar helaas 't mag niet baten. De Atjeher is in die 17 jaren op en top soldaat geworden. Hij weet niet beter of 't hoort zoo, dat hij elk moment de kans loopt een granaatscherf of een blauwe boon op te vangen. Valt hij, welnu, strijdende voor de goede zaak van den Mohamedaan, komt hij toch in 't rijk der hemelen. Pakang Kroeng Tjoet heeft de laatste dagen weer eenige offers geëischt. Men was daar nog steeds bezig den boel open te kappen en de daar staande bentings te slechten benting! één er van was een onneembare vesting. Slechts een 8-tal meters in 't vierkant beslaande, bestond hij uit een hoogen aarden wal, waar onze 8 duimertjes weinig tegen vermogen en daarvoor een eenige meters dikke doerie heg, terwijl een smal voetpad voor 1 persoon begaanbaar en afgesloten door 3 op elkaar volgende zware deuren toegang verleende tot dit onneembare fortje. Gelukkig dat deze keer ook de bevriende kampongs onkundig waren gelaten van onze komst. Hadden de Atjehers hun stelling verde digd, wellicht had men een herhaling van 26 Juli kunnen bijwonen. Enfin er werd nog steeds gekapt en op geruimd, maar op een morgen hadden de heeren zich voor de variatie weer eens in hun oud nestje opgesteld en dus er uit; luitenant Ferguson en een 4-tal fuseliers moesten het echter ontgelden, den vorigen dag waren ook al een 4-tal minderen ge kwetst; den volgenden middag vielen er uit den kampongsrand weer een 5-tal schoten, waarvan één den kapt. van den staf Van Heutz door den arm ging en in de lever drong. De man is natuurlijk nog lang niet buiten gevaar. Verder laten de aanhangers van onzen braven Tengkoe di Toeroe ons in de buurt van Lampeneroet ook niet met rust, ook daar wappert lustig dagelijks de Atjeh-vaan. Er loopen al geruchten van een demon stratie met een paar bataljons, want 't wordt te gek nu wij op onze posten de kruitma gazijnen reeds met zandzakken moeten be schermen tegen het geregeld vuur van een oude gladde 9-duimer, daar gooien ze de niet gesprongen 8 cM. granaten mede terug. Heel aardig gericht en 't granaatje behoor lijk van een tijdbuisje voorzien. De indertijd gedeserteerde artillerist Warn- stein is aan zware beri-beri gestorven. Dat hij echter gedurende zijn verblijf onder de Atjehers niet vruchteloos werkzaam is ge weest en zijn bekwaamheden aan enkelen hunner heeft overgedaan, daarvan getuigt het vuren met granaten dat door de heeren Atjehers tegenwoordig beoefend wordt. Het kanon van 9 cM., indertijd door Warnstein gevonden en door hem in orde gebracht, dient thans om Lampeneroet eenige gra naten toe te werpen. Warnstein schijnt men echter niet meer noodig te hebben, zonder hem gaat 't ook best. Waar 't kruit vandaan komt, is menig een een raadsel. Men spreekt van zelfbereiden, ten laatste zal dat wel moeten want van Telak af heeft de Marine alles afgesloten en kan er geen prauwtje naar buiten. Ziekten anders weinig, een paar koortsgevallen en natuur lijk de noodige beri-beri, overigens niets. Binnenland. Door het bestuur van den arbeidersbond »Yooruit« te Enschedé is een circulaire aan de werkstakers en aan alle medeburgers gericht van den volgenden inhoud MedeburgersWij gevoelen ons genoopt u hierbij een en ander mede te deelen aan gaande de werkstaking. Wij wenschen vooral uw aandacht hierop te vestigen dat de Com missaris des Konings hier is geweest en met de commissie der Fabrikanten-vereeni- ging heeft onderhandeld, zonder daarbij de commissie der werkstakers te hooren; gij zult allen met ons erkennen, dat dit on rechtvaardig is, daar hij zoodoende onmo gelijk in staat kan wezen, de werkstaking onpartijdig te beoordeelen, dit teekent dan ook weer volkomen onzen klassenstaat. Het resultaat dezer onderhandeling hebben wij uit de alhier verschijnende bladen kunnen zien, en bestaat daarin, dat de vereenigde fabrikanten alle middelen in het werk willen stellen, om deze werkstaking te doen mis lukken. Wij, de vereenigde arbeiders, ver klaren daartegenover, dat wij vast besloten zijn om dezelve te doen zegevieren en waar schuwen de fabrikanten, deze zaak tot het uiterste te drijven, maar liever de recht vaardige en billijke eischen der werkstakers in te willigen, om zoodoende veel moeite en schade van weerszijden te voorkomen, daar wij ons de laatste vrijheid, die wij nog bezitten, om met ons zuur verdiend loon naar verkiezing te handelen, in geen geval zullen laten ontnemen. Medeburgers, wij rekenen in dezen strijd op uwe sympathie en steun en wij waar schuwen hierbij alle winkeliers en nering doenden, die belang hebben bij het welzijn der arbeiders en van hun centen moeten leven, dat, zoo zij hun steun weigeren en zoodoende de werkstaking tegenwerken, dat wij hun namen zullen publiceeren en aan onze leden verzoeken, dezulken hun klandizie te onthouden. Het zal overbodig zijn er nogmaals op te wijzen, dat alle arbeiders, zoowel van hier als van elders, zich niet laten verleiden, om bij de firma Ter Kuile en Morsman werk te nemen en zoodoende de zaak van anderen te bederven. Zij, die zich hiertoe mochten willen leenen, kunnen zich verzekerd houden, dat hun namen nimmer zullen worden vergeten en de haat en de verachting van alle arbeiders hun deel wordt. Verder kunnen wij u nog mededeelen. ensdea Langstraat en de oiiuiieterwaail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1