uagru UUUl Ut; Wtrr&ölK.K.tTö nut;- marls een poging is aangewend om met de patroons tot een minnelijke schikking te komen, doch dat dit door dezen beslist is afgewezen. Ieder arbeider begrijpe dus zijn plicht, de zaak wordt ernst. Namens den arbeidersbond Vooruit*, Het Bestuur.* De werkstaking neemt een eenigszins dreigende houding aan. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot indiensthouding na I Mei 1890 van twee lichtingen der landmilitie, van 1884 en 1885, en der zeemilitie van 1885 en 1886, in afwachting van de ontwerpen op den ver plichten krijgsdienst en met het oog op de toenemende uitbreiding der legersterkte in de Europeesche landen. Zondagmorgen vertrok H. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina van Het Loo, om een rijtoertje te maken. Bij de Teuge brak het rijtuig. De vorstelijke personen kwamen met den schrik vrij. H. M. en de Prinses keerden van de Teuge naar Het Loo in een particulier rijtuig terug. Yoor de verkliezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Goes zijn ingeleverd 2772 biljetten van onwaarde 50. Gekozen is de heer mr. L. W. C. Keuchenius (anti-revolutionair) met 1548 stemmen. Op den heer J. H. C. Heijse (lib.) waren 1153 stemmen uitgebracht. Het getal kiezers in het district bedraagt 4051. Het hoofdbestuur van den Volksbond, Yereeniging tegen het drankmisbruik, heeft zich tot de Commissarissen des Konings in de onderscheidene provinciën gewend bij eene circulaire, waarin er op wordt ge wezen, dat bij het verleenen van vergun ningen boven het maximum zeer ongelijk wordt gehandelddat de schatting der lokalen, waar sterken drank wordt ver kocht, te laag geschiedtdat de burgemees ters op lotingsdagen de drankgelegenheden niet doen sluiten, en eindelijk wordt aan gedrongen op tijdige sluiting en niet te vroege opening van de drankgelegenheden. Het hoofdbestuur geeft den Commissarissen des Konings in overweging, op de eene of andere wijze aan de genoemde grieven te ge- gemoet te komen. Door 26 veehouders in Friesland is aan het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Lanbouw een adres ingediend, waarin zij wijzen op de concurrentie, welke hun wordt aangedaan door de boterfabrieken, welke zich thans ook toeleggen op het ma ken van Friesche kaas, en welke fabrieks- kaas, in gehalte verre achterstaat bij de door hen op de gewone wijze vervaardigde. Aangezien beide soorten kaas geheel in denzelfden vorm in den handel worden ge bracht, verzoeken de adressanten aan het hoofdbestuur, om in hun belang en in dat van den handel naar middelen om te zien, waardoor het onderscheid tusschen de door hen gemaakte en de fabriekskazen duidelijk zichtbaar is, door b. v. aan de fabrikanten van laatstgenoemde kaas de verplichting op te leggen, deze met den naam hunner fabriek te waarmerken. Nadat de benoodigde concessiën van den Staat en het dijkbestuur verkregen zijn, zal eerstdaags te Krimpen a/d Lek een begin worden gemaakt met het leggen der gelei dingen voor de elecrische verlichting dier gemeente. Deze aanleg geschiedt in aanslui ting met het in werking zijnde electrisch licht-station te Kinderdijk. De kabels ko men gedeeltelijk in de lucht, onder water door de rivier de Lek en onder den grond te Krimpen. De totale lengte zal pl. m. 5 kilo meter zijn, terwijl de eerste lamp op een afstand van ongeveer 1200 M. van de plaats, waar de stroom opgewekt wordt, zal branden. Te Amsterdam heeft zich onder praesidium van den Minister van Staat, mr. J. Heems kerk Az., het voorloopig comité geconsti tueerd voor het congres voor fabrieks-hygiène en reddingwezen in Aug. daar te houden. Jacobus de Zwart, die indertijd zijn socia listische dwalingen afzwoer, richt in no. 6 der Blaadjes van den Christelijken Volks bond >een woord tot zelfdenkerswaarin hij het socialisme in zijn ruwen vorm, waarin het hier optreedt, terdege a faire neemt. »Gij verwijt onze maatschappij zegt hij tot de socialen dat zij hare inwoners in vier klassen splitsteilieve, zie eens rond in uwe maatschappijen (vergaderingen) en gij zult daar niet 4, maar 4 maal 4 standen kunnen onderscheiden. Zoo zou ik door kunnen gaan met hun aan te toonen, hoe ook in hunne omgeving wordt teruggevon den, wat zjj der tegenwoordige maatschappij uiei zuiae grove en vreeseixjae wouruen naar het hoofd slingeren. Wie zijn de oorzaak van de verwoesting van talrijke huisgezinnen? Wie zijn de oorzaak van de verwoesting van het familieleven Wie zijn de dieven? Wie zijn de moordenaars? Zij zijn het, die door verkondiging van onmogelijke theoriëen, den lust tot werken wegnemenalzoo dus ook de luiheid in de hand werken, alzoo alle bederf doen binnen sluipen, daar de luiheid des satans oorkus sen is.* Daar kunnen ze 't voorloopig mee doen De »ruwe diamant,* die een zandschipper te Groningen zou gevonden hebben, is bij onderzoek, te Amsterdam ingesteld, gebleken een waardelooze keisteen te zijn. De man zal nu wel spijt hebben het bod van f 20.000 voor zijn steen niet aangeno men te hebben. De vorige week kwam een moeder met haar zuigeling van 4 weken, een natuurlijk kind, van Hardinxveld naar Gorinchem, om hem ter verzorging en opvoeding aan een haar ter hand gesteld ades te bezorgen, daar zij de middelen miste om voor zich en haar kind in het levensonderhoud te voorzien. Echter wilde de vrouw, naar wie zij verwe zen was, het kind niet ontvangen, zoodat zij genoodzaakt was om het ter verpleging aan andere kinderlievende menschen aan te bie den. Niet onmiddellijk slaagde zij in haar poging, toen eindelijk J. S. en zijn echtge- noote, hoewel zeiven met acht kinderen ge zegend, niet aarzelden om zich over het kind te ontfermen. Zijn echtgenoote wijdt zich met een liefde en een zorg aan haar pleeg kind, alsof zij zich met één van haar eigen kinderen bezighoudt. De vuurmand, de luier- korf en alle voorwerpen, die bij de komst van een wereldburger worden gebruikt, zijn weder in dienst genomen. De man moet met handenarbeid zijn brood verdienen. Onlangs vervoegde zich uit Sluis een jon gen van omstreeks 12 jaar bij het hoofd eener naburige gemeente, met de complimen ten van zijn moeder een vrouw, die met haar gezin van diaconiewege en door parti culieren is uitbesteed en wordt onderhou den of de burgemeester zijn veldwachter eens wilde verbieden, dat deze hem en zijn moeder het bedelen aldaar verhinderde, wat gedurig plaats had. Omtrent den vermisten notaris K. te Warga, verneemt men het volgende. Woens dag voor acht dagen verliet hij 's avonds omstreeks acht uren zijne woning. Zijne echtgenoote was dien dag naar Groningen vertrokken om aldaar een paar dagen bij familie door te brengen. Toen hij diep in den nacht nog niet teruggekeerd was, be gonnen de dienstboden ongerust te worden. Terstond werden nasporingen in het werk gesteld, en weldra werd zjjn hoed drjjvende gevonden, wat natuurlijk deed vermoeden, dat hij in het water zijn dood had gevon den. Alle pogingen om het lijk te vinden zijn tot dusverre te vergeefs geweest. Daar hjj belangrijke geldsommen onder zijne be rusting had, verkeeren vele ingezetenen in eene zeer verklaarbare spanning. Op een meisje uit Wijlré zijn twee revol verschoten gelost. Zij werd aan hoofd en arm getroffen. Dader onbekend. - Te Loos- drecht is een 80-jarige vrouw in het water geraakt en hoewel spoedig gered, aan de gevolgen van het bad overleden* - Een werkman te Osch is van een serre met het hoofd op een ijzeren hek gevallen. Een der pennen verwondde hem zoo zwaar, dat men voor zijn leven vreest. - Te Groningen is uit het water opgehaald het in staat van ontbinding verkeerende lijkje van een pas geboren jongen. - Te Muntendam is een 3-jarig kindje van schipper Wolff van de loopplank gevallen en verdronken. - Te Kalkwijk kreeg het 11-jarige dochtertje van den landbouwer Vos, door 't omvallen van een pot met vet, zulke hevige brandwon den, dat zjj aan de gevolgen overleed. - Een knaap van 8 jaar viel te Deventer in de haven. Hij werd door een schippersknecht, die in een bootje naar hem toeroeide, ge red. - Te Randwijk is een 80-jarige grijsaard, J. L. genaamd, door de duisternis misleid in een sloot geraakt en verdronken. Zijn lijk werd eenige oogenblikken later opgehaald. - Een milicien, te Tilburg met verlof aanwe zig, is van een kar gevallen en kreeg een wiel over het hoofd. Alhoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend, is zijn toestand bedenkelijk. - In de Bickerstraat te Amsterdam is een persoon in de jenever gestikt. ^Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 21 Maart. Blijkens de officiëele uitkomsten der laatst ^cuuuucu TOiivsiciiiDg ocsxonu. ac icYuinni^ dezer gemeente op 1 Janaari j.l. uit 936 mannen en 1087 vrouwen totaal 2023 in woners. Door den Minister van Oorlog is eervol ontslag verleend, tuin den gepensio neerdensergeant-majoorvuurwerker J. Maa? als fortwachter van de forten aan de rech terzijde van Heusden welke forten in het verval geraken. MEEUWEN, 20 Maart, Bij den koren molen alhier geraakte gisteren een kar en paard te water. De postbode V. welke mede op die kar zat, kwam met al zijne brieven en pakketten ook in de sloot terecht. Ge lukkig waren dadelijk eenige bij de hand welke hem uit die minder gunstige positie verlosten en met een en ander weer op 't droge brachten. Zoo kwam de bode er met een doornat pak af. Bij den heer W. van droge kleeren voorzien kon hij weldra zijne reis naar Heusden voortzetten al was 't dan ook niet in tenue. De brieven en pakketten schijnen weinig geleden te hebben, ten minste een pak met kaarten van de volkstelling juist van hier verzonden en welke nu weer aan 't kantoor terugkwamen waren alleen aan de randen een beetje nat. Ook de voerman zekere van W. uit Genderen kon spoedig weer verder. Oorzaakhet onverwacht toeschieten en ge tier van een klein hondje. UITWIJK. Dat het konijnenras eene diersoort is, die eene vruchtbaarheid bij uitnementheid moet bezitten, leerde eenigen tijd geleden de ondervinding, doordat eene voedster veertien dagen na elkander volwas senjongen wierp. De eerste doodde zij echter, de laatste bracht zij groot. Het winterkoren, tarwe, rogge en gerst, heeft een goed aanzien, ook de tarwe, die laat in het najaar werd uitgezaaid, is goed opgekomen. Gelukkig hebben de slak ken, die in het afgeloopen najaar zeer menigvuldig waren, er weinig aan te weeg gebracht. Op vele akkers zjjn en worden reeds aardappelen gepoot, deze zijn in den laat- sten tjjd een weinig gestegen. De blauwe worden verkocht voor f2.30 de H.L. Het vee blijft duur, vooral het zoo genaamde wei- en fokvee. De kalfdragende zijn in prijs iets achter uitgegaan, doch blijven des niet te min zeer prijzig. LANGSTRAAT. De fruitboomen belo ven dit jaar een goed beschot. De abrikozen- boomen zijn volop met bloesem bezet. In dien er geen nachtvorsten komen kan het een voordeelig fruitjaar zjjn. DRUNEN. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat ondanks den winter en de influenza, in deze gemeente dit jaar slechts 6 lijken begraven zijn, waaronder maar een groot lijk, terwijl onder de 20 geboorten drie van tweelingen voorkwamen. Dit laatste zal echter geene verwondering wekken, als men. bedenkt, dat Drunen in het land der schoenmakers ligt, die altijd met het paar rekenen. SLEEUWIJK, 18 Maart. Heden had de ter aarde bestelling plaats van het stof felijk overschot van Arie de Graaf. Gedu rende tal van jaren was genoemde persoon als stuurman op de veerboot werkzaam en wist zich erg verdienstelijk te maken, het geen duidelijk bleek uit de belangstellenden, die zijn lijk mede grafwaarts geleidden. Zonder onderscheid van rang of stand, iedereen betreurt het verlies van den alge meen beminden Arie de Graaf. BRAKEL. Het schoone weder der laatste dagen lokt den landman naar het veld. Spitten en aardappel poten zijn thans de hoofdbezigheden. Oud en jong, groot en klein, alles is nu op de akkers aan den arbeid. Tot zelfs kinderen van 8 en 9 jaar ziet men bezig met aardappelen leggen. Zeker is het treurig, dat zulke kleinen reeds mee aan 't werk moeten, om hunnen ouders behulpzaam te zijn in 't verdienen van een schamel stukje brood. Dat in zulke gevallen de school voor een groot gedeelte van den tijd verzuimd wordt, behoeft geen betoog, en dat het onderwijs aan zulke kinderen gegeven niet veel vruchten draagt, nog minder. Mocht in dezen toestand toch eens verandering komen, en de ouders beter het belang der kinderen inzien. WERKENDAM, 18 Mrt. Gisteren werd door de Hardinxveldsche en heden door de Woudrichemsche visschers den eersten elft gevangen. GORINCHEM. Verwoert, die in een vlaag van waanzin zijne vrouw met een stuk ijzer op het hoofd geslagen heeft en daarna ge vlucht was, is Zaterdagnacht door de politie aangehouden en Zondag, daar hij ziek was, naar het Zieken-Gasthuis overgebracht. Naar men verneemt is er tusschen den heer D. J. du Croo en het hoofdkwar tier van het Leger des Heils een overeen komst getroffen om een pand, staande in de A. B. Steeg alhier, voor het houden hunner godsdienstoefeningen en tot huisvesting zijner officieren in te richten. VERVOLG BUITENLAND. Het document, Bismarcks verzoek om ontslag inwilligend, is Donderdag namid dag door hoofden van het burgerlijk en van het militair kabinet, namens den Kei zer, aan prins Bismarck ter hand gesteld. De volgende twee keizerlijke brieven zijn openbaar gemaakt: »Mijn beminde vorst! Met diepe versla genheid heb ik uit uw verzoek van den 18den dezer maand gezien, dat gij het be- simt gciioiLicii acui, uit uc ucirentiiiigeij ie scheiden, waarin gij sedert lange jaren met onovertroffen succes zijt werkzaam geweest. Ik had gehoopt dat het denkbeeld, van u te moeten scheiden, bij ons leven geen punt van overweging zou moeten hebben uit maken. Wanneer ik desniettemin, in het volle bewustzijn der ernstige beteekenis van uw aftreden, nu toch genoodzaakt ben mij met dat denkbeeld vertrouwd te maken, doe ik dit met innige droefheid, maar tevens in het stellige vertrouwen, dat de inwilli ging van uw verzoek er toe bijdragen zal, uw voor het vaderland onbetaalbaar leven en uwe krachten zoo lang als slechts mo gelijk is te ontzien en te bewaren. De rede nen, door u voor uw besluit aangevoerd, overtuigen mij dat verdere pogingen, om u tot het terugnemen van uw verzoek over te halen, geenerlei kans van slagen hebben. Daarom voldoe ik aan uwen wensch, ter wijl ik u hierbij het aangevraagde ontslag uit uwe betrekkingen van rijkskanselier, van president van mijn staatsministerie en van minister van buitenlandsche zaken in genade, en in het vertrouwen verleen, dat uw raad, uwe werkzaamheid, uwe trouw en uwe toewijding ook in de toekomst mij en het vaderland niet zullen ontbreken. »Ik heb het als eene der zegenrijkste beschikkingen in mijn leven beschouwd, dat ik bij mijne aanvaarding der regeering u als eersten raadsman aan mijne zijde had. Wat gij voor Pruisen en Duitschland ver richt en bereikt hebt, wat gjj voor mijn Huis, voor mijne voorvaderen en voor mij ge weest zijt, zal bjj mjj en bij het Duitsche volk in dankbare en onuitwischbare herin nering blijven. Doch ook in het buitenland zal uwe wijze en krachtige vredepolitiek, welke ik ook in het vervolg uit volle over tuiging vast besloten ben tot richtsnoer mijner behandelingen te maken, steeds met roemvolle waardeering worden herdacht. Uwe verdiensten naar volle waarde te be- loonen, staat niet in mijn macht. Daarom moet ik er mij mede tevreden stellen, de verzekering te geven van mijnen onuitwisch- baren dank en dien des vaderlands. Als een teeken van dien dank verleen ik u de waardigheid van hertog van Lauenburg; ook zal ik u mijn levensgroot portret doen toekomen. »God zegene u, mijn beminde vorst, en schenke u nog vele jaren van een onge- stoorden en door het bewijstzjin van een met trouw vervulden plicht verhelderden ouderdomBezield met deze gevoelens blijf ik uw ook in de toekomst innig toegene gen en dankbare keizer en koning. »Aan »Prins von Bismarck.* »Ik kan u niet uit uwe betrekkingen zien heengaan, waarin gij zoo vele jaren achtereen voor mijn Huis zoowel als voor de grootheid en het welzijn des vaderlands hebt gewerkt, zonder ook als legerhoofd met innige dankbaarheid de onuitwischbare verdiensten te gedenken, welke gij u ten aanzien van mijn leger verworven hebt. Met vèrzienden blik en ijzeren wilskracht hebt gij mijnen in God rustenden groot vader ter zijdegestaan, toen het in moeie- lijke dagen gold de noodzakelijk geachte reorganisatie onzer strijdkrachten tot stand te brengengij hebt de wegen helpen ba nen, waarlangs het leger met Gods hulp van overwinning tot overwinning gevoerd kon worden. Met heldenmoed hebt gij in de groote oorlogen als soldaat uwen plicht gedaan, en sedert, tot op den huidigen dag, zijt gij met rusteloozen ijver en zelfopoffe ring bereid geweest uwen ganschen persoon te geven, om voor ons volk de van de vade ren geërfde weerbaarheid te behouden en daardoor een waarborg te verschaffen voor het genot van de weldaden des vredes. Ik weet één te zijn met mijn leger, als ik den wensch uitspreek, dat de man, die zooveel grootsch gewrocht heeft, ook in het ver volg voor het leger in den hoogsten rang behouden moge blijven. Daarom benoem ik u tot generaal-opperbevelhebber der cava lerie met den rang van generaal-velmaar- schalk, en ik bid God dat gij in dit eere ambt nog vele jaren voor mij behouden moogt blijven. »Berlijn, 20 Maart 1890. Wilhelm R. »Aan »den generaal der cavalerie Prins Bismarck«. Een buitengewoon blad van den »Reichs- Anzeiger* vermeldt, naast het eervol ont slag van Prins Bismarck, de benoeming van generaal Von Caprivi tot Duitsch Rijks kanselier en Pruisisch minister-president, en de voorloopige opdracht der leiding van het Pruisische ministerie van buitenlandsche zaken aan den Duitschen staatssecretaris voor Duirenianuscne iaatn, gnuu jraucu Bismarck. öm-serlylie ïStailil.. Heusden, van 13 tot 20 Maart. Geboren: Catharina Adriana, d. v. Jo hannes Hage en Maria Jacoba Engelvaart. Overleden: MariaMagdelenaSchmidt, echtgen. van Hendrikus Merks, 53 j.; Theodo- rus, z. v. wijlen Johannes Richters en Maria van der Mazen, 13 j. 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. Ie Klasse. Trekking van 18 Maart. Prijs van f2000: no. 9828; f 1500: no. 12666; f400: no. 2799; f 200 no. 5792 fl00: no. 2538. Ie Klasse. Trekking van 19 Maart. Prijs van f 1000: no. 15026; f200: nos. 8168 en 14277; f 100: nos. 405, 474. 3987, 7170, 7890, 10583, 14566 en 15252. Ie Klasse. Trekking van 20 Maart. Prijs van f400: no. 12870; f 100no. 11610. Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed Het verleggen van 10 dwarskribben aan den linkeroever van den Neder-Rijn, onder de gemeenten Doorwerth en Driel (Heteren), provincie Gelderland, tusschen de kilometer- raaien 34 en 36. Minste inschrijver was de heer E. E. Ter- windt, te Pannerden voor f 10.500. UW—«WHi fc IMfciWmWWTO INGEZONDEN. Mag ik u voor onderstaande een plaatsje verzoeken in uw blad? Met verontwaardiging las ik uw hoofd artikel van 19 MaartSlecht BroodEn waarom? Omdat ik door ondervinding juist een andere meening ben toegedaan. Schrijver ontziet zich dan ook niet om bakkers in het algemeen zoo verdacht mo gelijk te maken. Dit kan zijn reden hebben, en ik denk daar het mijne van. Dat schrijver in het minst niet met het vak op de hoogte is, blijkt duidelijkge lukkiger met zijn smaak is hij ook niet om te proeven wat goed, en wat slecht is. Van slecht meel, en slechte ingrediënten brood te leveren, hetwelk oppervlakkig be schouwd goed kan zijn voor het oog en van binnen u de overtuiging geeft hoe schan delijk men bedrogen is, ik zou u het tegen deel graag bewijzen, misschien eens later. Heden lees ik het voor onzin! Wat uw feiten betreft van verschillende wetenschappelijke onderzoekingen, kan ik u bepaald gerust stellen, dat er zooveel slechts niet verbruikt wordt als u wel meent. Van eenige plaatsen is op verschillende tijden het brood scheikundig onderzocht, en niet een merk dat met een slecht advies terug kwam dit is dan ook een feit, dat ik u bewijzen kan uit naam van eenige heeren. Waar u dan ook op de Romeinen en broodfabrieken wijst, kan ik u wel meedeelen dat de concurrentie der negentiende eeuw de bakkers er verre boven verheft en ver zeker ieder dat niemand van zulke inrich tingen behoeft te koopen om geen slecht brood te eten, want men kan het jaarlijks lezen, dat die inrichtingen minder worden, en waarom? Hopende schrijver hierdoor eenigszins gerust gesteld te hebben, noem ik mij na mijnen dank aan de Redactie, M. IETS UIT DEN BOEKWINKEL. Het zijn niet alleen boeken, waarop de Boekhandelaar zich toelegt; neen, tal van andere zaken behooren eveneens tot zijn departement en onder deze neemt de inkt een voorname plaats in. Ieder toch, die inkt gebruikt, weet te klagen, dat: nu eens de inkt te bleek is, dan weder dat hij wel zwart schrijft, maar over een jaar zoo rood is als eene koe een derde zegt dat de inkt direct verdikt en niet uit de pen wil vloeien; een vierde klaagt dat de pennen, na het eerste gebruik van den inkt, dadelijk geroest zijn, een vijfde zegt, dat de inkt een scherpen lucht afgeeft en dit pijnlijk op de oogleden werkt, een zesde dat de inkt, nauweljjks in den inktkoker gedaan, begint te schimmelen, een zevendeMaar laat ons ophouden, met al die klachten, die reeds zoo dikwijls het leven van den verkooper verbitterden. Toch hebben die klachten haar nut ge had want ons werd dezer dagen door den Boekbandelaar Veerman eene inktsoort ge toond, die ons proefondervindelijk bleek vrij te zijn van al de genoemde gebreken. 't Is de blauw-zwarte Antoine-inkt, die bij het schrijven eenigszins blauw ziet, maar na korten tijd in het schoonste zwart over gaat. De nu verkregen kleur blijft hij constant bewaren en wij zagen officiëele sukken, reeds vóór enkele jaren daarmede geschreven, waarvan de inkt steeds dezelfde frischheid had behouden. Voor Notarissen, Gemeentebesturen, ja voor alle kantoren en particulieren, die er Wilhelm I. R. Berlijn20 Maart 1890. Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2