De dienstbode, met wie de beer N. alleen de villa bewoonde, en die op het geroep van »mijnheer« was komen aansnellen, weigerde aan dien3 verzoek te voldoen, om de hulp der buren te gaan inroepen. Zij durfde niet langs het lijk! Het eenige wat mijnheer N. dus te doen stond, was zich aan te kleeden en zelf naar de naburige villa te gaan om de hulp zijner vrienden in dat zonderlinge geval in te roepen, want het lijk alleen afsnijden je weet nooit in welke rare dingen je daardoor met de justitie komen kunt. Nauwelgks had mijnheer zich echter met de meid naar de buren begeven, of er kwam beweging in het lijk, een hand kwam gewapend met een mes, uit een zak te voorschijn en pof, daar stond het lijk op den grond. Een schuwe blik in het rond geworpen, en kalm stapte de opgehangene het huis in, om zich eenige oogenblikken daarna weder uit de voeten te maken, met datgene, wat in mijnheer N's huis van zijn gading was. De Times* meldt uit Durban, dat het spoorwegcongres van den Vrijstaat eenstem mig besloten heeft op onmiddellijke verlen ging der Vaalrivier-lijn naar Harrismith en Bloemfontein aan te dringen. Pruisen heeft den uitvoer van steenkolen verboden, dientengevolge zijn 40 ledige wa gens van den Grand Central Beige, voor Gladbach bestemd te Vlodorp tot verder vervoer door de Pruisische Maatschappij ge weigerd. Uit Petersburg wordt bericht, dat de Re geering aan den Rijksraad zal voorstellen de wet, waarbij de rechten der Joden worden ingekort, ook op Polen toe te passen. Uit Londen wordt bericht, dat dr. Peters en Tiedemann te Kawirondo aan het Victoria- meer zijn aangekomen. De nihilist, die zich te Petersburg door verstikking doodde, omdat hij den moord op den Czaar, hem door het lot aangewezen, niet wilde volvoeren, was een zee-officier, van adelijke familie, die verleden jaar na langen diensttijd zijn ontslag nam. Hij liet alleen een brief na, waarin hij verklaart de hem opgedragen taak niet te kunnen vol voeren uit eerbied voor zijn familie. Later ontdekte de politie eenige mede-samen zweerders. Uit Petersburg wordt gemeld dat de Czaar onlangs zijn plan om in Polen te gaan jagen kort voor het aangekondigd vertrek op verzoek der Ministers uitstelde. Een paar dagen te voren was op den Keizerlijken trein op reis van Wilna naar Petersburg een aanslag gedaan. Volgens enkele berich ten waren de wagens alleen door steenwor- worpen beschadigd, volgens andere was ook een poging gedaan den trein uit de rails te brengen. In elk geval werd op 't laatste oogenblik de reis naar Polen uitgesteld. Het steeds toenemend aantal verdachte offiieren moet in Regeeringskringen veel bezorgdheid wekken, terwijl de politie moet toegeven dat, hoe meer zij ontdekt, hoe meer zij tot de treurige overtuiging komt nog slechts zeer weinig onthuld te hebben. Uit Gelsenkirchen wordt bericht dat de werklieden van verschillende mijnen aan den arbeid gegaan zijn en de overigen wor den ook spoedig verwaoht. Te Austin in Texas was de politie een berucht straatroover, Jack Calvert, op 't spoor. Toen de agenten in de kroeg kwamen, om bem gevangen te nemen, sehoot hij hen dood. De waard en eenige gasten wilden hem pak ken, maar hij schoot als een wilde om zich heen, doodde den waard en wonde twee gas ten. Daarna vluchte hij. Den volgenden dag ging een aantal gewapende boeren op jacht, om den gevaarlijken man meester te wordeu. Zij vonden hem in een hut, waarna een vreeselijke strijd volgde. Ten laatste werd Jack doodgeschoten, nadat hij nog een van zijn vervolgers een kogel door het lijf had ge jaagd. HEUSDEN, 8 April. Onder de verschillende tenten, die de a. s. kermis zullen opluisteren, vergaten wij nog te vermelden het nieuw groot panorama Mechaniek, onder directie van J. Abels huizen, in verbinding met een geheel nieuw cosmorama mechaniek. Gisteren namiddag toen de stoom boot »Stad Heusden" ter hoogte van de gasfabriek, Sliedrecht passeerde, sloeg de stuurman door het een of ander toeval over boord. Direct algeuuene ontsteltenis, waarbij zich het bedaards.e toonde de over boord geworpene. Hoewel met een paar zware waterlaarzen bevracht, verhin derde hem dit niet om direct al zwemmende de bemanning toe te roepen, dat ze maar zoo'n drukte niet moesten maken. Nog een paar streken en weldra klauterde hij tegen de boot op, die Lij geheel ongedeerd be reikte. LANGSTRAAT. De schoenenfabrieken in de Langstraat hebben tegenwoordig volop werk, dit blijkt genoegzaam uit de vele aanvragen om werkllieden. Als middel om de ambitie van zijn personeel op te wekken en hen tot ijverige plichtsbetrachting en grootere werkzaamheid aan te sporen, heeft de heer A. H. Schyndel het loon per paar met 5 cent verhoogdhet aldus overdiende zal met kermis aan de rechthebbenden wor den uitgekeerd. De aflevering van hooi voor de per sen was sedert de vorige noteering van niet- grooten omvang, het aanbod overtreft de vraag. De prijsnoteering is f 5.50 a 6. voor schraal hooi, f7-a 8,50 voor af wijkende en f10.voor prima qualiteit; stroo met goeden handel f 8.a 9. alles per 500 K.G. De verhuring van hooi landen voor het aanstaande seizoen onder gaat gaandeweg van l/s tot x/9 prijsver mindering. De handel in vee bleef sedert de vorige noteering zeer geanimeerd, kalfkoeien en dito vaarzen werden voor België voor prima qualiteit tegen prijzen variëerende tusschen f 200 en 300 gekocht. Weivee ruimde in alle soorten vlug op, drooggemaakte drach tige koeien f 190 a 220, dito voor de vet- weide bestemd f160 a 200, vette koeien 74 a 78 ct., dito kalveren f 0.95 a 1.10 per K.G., nuchtere kalveren f 15 a 20, lammeren f 5 a 7 per stukvette varkens, met weinig voorraad, minder geanimeerd 57 a 58 ct. per K.G. schoon i jonge varkens uit den Tielerwaard aangevoerd f 1.70 a 1.80 per week. WERKENDAM EN DEWERKEN, 5 April. De werk lieden vereeniging Eendracht, gevestigd te Werkendam, en De Werken, hield gisteren avond hare 2e bijeenkomst in dit jaar. Een moeitevollen tijd had zij in dit eerste kwartaal te doorstaan. Vol gens rekening en verantwoording van den penningmeester bedroegen de uitgaven in dien tijd aan zieke leden f748.36, terwijl de inkomsten, met de donatiën medegere- kend, alsmede met de jaarlijksche gift van den beschermheer ad f 100, slechts f 412.90 beliepen. Gelukkig dat de Vereeniging eene goede kas bezat, benevens een flink reserve fonds, en dat eenige welwillende personen giften, ten bedrage van f300 in de kas der Vereeniging stortten. De stand der kas was op 1 April Aan kapitaal in de spaarbank van 't Nut f2131.61, reservefonds f298.05, in kas aan contanten bjj den penningmeester f 279.54. De Vereeniging telde op dit tijdstip: 186 trekkende leden en 16 donateurs. Sedert 1 Januari j.l. waren 22 leden tot de Vereeni ging toegetreden. Als naar gewoonte be- zocnt de beschermheer, J. J. van Tienhoven van de Bogaard, de bijeenkomst. DALEM, 4 April. Heden had in de Herv. Kerk te Vuren de plechtige inwijding van het orgel plaats. Ds. v. Maanen alhier leidde de godsdienstoefening, daartoe gehouden, op zeer toepasselijke wijze naar aanleiding van Job 21 vs. 12b, terwijl de heer v. Maa nen te Gorinchem het welluidend instrument meesterlijk bespeelde. De edele gevers, zoo als bekend is, onze hooggeachte Ambachts heer met zijne waardige eclitgenoote, ver eerden de plechtigheid met hunne zeer ge- wenschte tegenwoordigheid, terwijl de ge meente door flinke opkomst van hare be langstelling in en hare dankbaarheid voor het prachtig geschenk blijk gaven. (T. C.) De weiden zijn in dezen polder buitengewoon goed met gras bezet. In de afgeloopen week werd dan ook reeds jong rundvee in bet veld gezien, terwijl enkele melkkoeien volgden. Er is thans al meer gras dan in andere voorjaren gewoonlijk een maand later het geval is. In de raadsvergadering van Vrijdag is het voljaars-kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten der gemeente Gorincbem, dienst 1890, vastgesteld op f 25662,87® en dat der belasting op de honden op f1101. GORINCHEM. Een jongen die door een kameraad op een kruiwagen over de hulp brug bij het station zou worden gereden, viel op de brug van de wagen, doordat deze kantelde en kwam in het kanaal terecht. Zonder zich bezeerd te hebben zwom hij naar den kant en liep met een nat pak naar huis. Kinnen land. Het hoofdbestuur der maatschappij van nijverheid zal de Tweede Kamer verzoeken het voorstel-Bahlmann te verwerpen. Ook het wetsontwerp betrekkelijk de gewijzigde heffing der invoerrechten zal door haar bij adres bestreden worden. Voor de alg. tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, te Dordrecht te houden, zijn medailles toegezegd door de volgende heer enmr. D. Visser van Hazer- woude, voorzitter der Maatschappij, 8 Goud. Med.; C. J. Van der Oudermeulen, eerelid van het hoofdbestuur, 4 Goud. en 5 Zilv. Med.; wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, oud-secretaris der Maatschappij, 1 G. M. De afdeeling Beemster, Purmerend en om streken I G. M. Hoorn en omstreken, 1 V. Z. Ij. en 1 Z. M. V aard en Groet, 1 V. Z. en 1 Z. M. Z-innla idsche gemeen ten, 1 Z. M. Herman 1 Bukman, 2e voorzitter der Maatschappij, 2 V. Z. M.; mr. W. O. T. Van Oudbeusden vau Achttienho ven, lid van het hoofdbestuur, 1 V. Z. en 1 Z. M.; D. F. A. Bauduin, lid van het hoofd bestuur, 2 Z. M.; J. Breebaart Kzn., lid van het hoofdbestuur, 2 Z. M.; H. A. Crommelin, eere-lid van het hoofdbestuur, 2 Z. M.; P. J. A. De Bruine, lid van het hoofdbestuur, 1 Z. M.; C. Corver van Wessem, te Zaandam, 1 Z. M., en Th. J. Waller, lid van het hoofd bestuur, 1 Z. M. Uit Harlingen wordt van 5 April gemeld: Een treurig ongeval houdt sedert gisteren avond hier aller aandacht gaande. Drie jongelieden hadden zich geruimen tijd ver maakt met in eene boot in de Nieuwe Willemshaven te zeilen. Een van hen stelde daarop voor eens op zee te gaan, doch de beide anderen achtten den wind daarvoor te sterk en lieten zich aan wal zetten. De derde, een jongeling van twintig jaar, leerling aan de zeevaartschool en studee- rende voor 2den stuurman, zette zijn plan door, met het ongelukkig gevolg, dat ten noord-westen der stad de boot omsloeg en de opvarende verdronk. De boot is later binnen gebracht, doch men heeft nog geen lijk gevonden. De ouders van den onge lukkige wonen te Haarlem. Bij het graven van het kanaal Herne DortmundEmden zijn 8000 grondwerkers noodig. Gaarne worden daar Nederlandsche werklieden verwacht. De werkzaamheden beginnen eerstdaags. (N. Gr. Ct.) Men schrijft uit het land van Heusden en Altena: Het zoele weder der voorgaande week is, zooals trouwens te denken was, spoedig gevolgd door koeler weer met schralen noordenwind en nachtvorstgelukkig dat die ommekeer spoedig en niet 14 dagen later heeft plaats gehaddan toch hadden schier alle kerse-, pere- en vroege appel- boomen in vollen bloei gestaan en ware misschien al het vee van den stal geweest. Thans zijn het alleen enkele steenvruchten, o. a. perziken en abrikozen, wier bloesem reeds ontloken is en die, zoo ze niet be schermd wordt, al de nadeelen der nacht vorst ondervindt. Het vee, dat buiten is gebracht, bepaalt zich tot jong vee en nog slechts enkele melkbeesten, die echter, indien dit schrale weder aanhoudt, vooreerst geen meerder gezelschap zullen behoeven, om. hare weiden kaal te houden. De zoogenaamde Archipel te 's-Hage werd Zaterdagmorgen vóór 9 uur geheel in opschudding gebracht door een gebeur tenis, die waarschijnlijk aan twee jeugdige menschen het leven zal kosten. Een huzaar, hier in garnizoen, militair oppasser, had liefde opgevat voor een meisje, in dienst bij een officier in de Batjanstraat, terwijl dat meisje reeds verkeering had of vol gens een andere lezing vroeger met hem ver keerd had. De huzaar, wetende haar te kun nen spreken in den ochtend, wanneer zij buitenshuis bezig was werkzaamheden te verrichtten, begaf zich even half 9 naar de Batjanstraat, sprak haar aan en vroeg haar om haar portret, dat zij weigerde. Na een woordenwisseling haalde nu de huzaar een revolver voor den dag en loste tot 3 a 4 maal toe a bout portant schoten op het slachtoffer, dat ineenzonk. Oogenblikkelijk daarna richtte de man het wapen tegen zich zelf, schoot zich in den mond en viel dood neder, zoodat, toen de wijkagent Scherft op het hooren der schoten toesnelde, hij slechts het lijk van den dader vond, dat later naar het militair hospitaal is overgebracht. Het meisje werd met de meeste zorg in het huis, waar zij diende, binnengedragen. Het eerst werd ge neeskundige hulp verleend door dr. Steyn Parvé, terwijl andere hulp verscheen. Iets later werd zij per brancard naar het zieken huis overgebracht. Men vreest echter zeer voor haar behoudeen kogel moet in de maagstreek zijn gedrongen, terwijl twee andere haar in de zijde en dij getroffen hebben. Het wapen was een model-revolver met 6 schoten. De dader zou voor den krijgsraad te rechtstaan ter zake van insubordinatie jegens een korporaal, dien hij onlangs met het bewuste meisje was tegengekomen en dien hij toen geslagen had. Hij had dan ook kwartier-arrest, maar was, na zich gewapend te hebben, uit de kazerne ontsnapt en heeft toen de daad gepleegd. Men begrijpt, welke ontsteltenis deze treurige gebeurtenis in de geheele buurt teweegbracht. Te Amsterdam aan de Handelskade is men weder aan het werkstaken. Sinds d *n len April namelijk hebben een aantal ko- lenwerkers verschil gekregen met cargadoors over het loon en over den werktijddi; luatsle wat betreft den h. i. te langen duur van den werkdag en den Zondagsar'beid. o e Hit verschil omtrent het loon loopt over 3/% cent per ton. Eergisteren avond hebben eenige carga doors vergaderd met afgevaardigden der werklieden, maar tot eenige schikking is men niet kunnen komen. De cargadoors bleven op hun eisch staan, dat men tot 1 Mei op den ouden voet zou doorwerken. Arbeiders uit Hilversum overgekomen om de werkstakers te vervangen, zijn weder ver trokken, zoodat weder een drietal kolen schepen aan de Handelskade niet konden lossen. De werkstakers werden door een cordon politie-agenten op een grooten af stand gehouden, maar bleven rustig en zijn zeer toegankelijk voor de vermaning om zich vóór alles ordelijk te gedragen. Uit hunne mededeelingen blijkt dat zij genegen zouden zijn het werk te hervatten, indien er van den kant der cargadoors ook maar een blijk van toenadering werd gegeven. Het aantal stakers die aan de kade ston den te wachten, was op 150 te schatten. Ruim 200 steenbakkers uit de Limbursche gemeente Nieuwenhagen, Brunssum, Schin- veld, Hoensbroek en Heerlerheide vertrekken deze week naar de Pruisische steenbakkerijen. Te Friezenveen zijn Zaterdagmiddag 17 buizen in asch gelegd. Onlangs werd gemeld, dat de >Yereenigde Nijmeegsche Stoombootmaatschappijen* de vracht verhoogd hadden wegens de hooge kolenprijzen, Dit is slechts juist wat betreft de goederenvracht voor plaatsen boven Tiel gelegen. Daarentegen hebben zij de passa giersvracht over het geheele traject d. i. van Rotterdam naar Nijmegen en alle tus- schengelegen plaatsen aanmerkelijk ver laagd. Men schrijft uit Utrecht, d.d. 5 April: Een aantal Nederlandsche vrouwen doen een beroep op hare landgenooten ten be hoeve van het Nederlandsche gasthuis voor ooglijders in Utrecht. Sedert jaren moeten in het thans bestaande gebouw, wegens gebrek aan ruimte, tal van lijders, die ver pleging noodig hebben, worden afgewezen. Het gebouw is slechts een zeer oud woon huis; het eischt klimmende kosten van on derhoud en is gebrekkig ingericht. Het is ongunstig gelegen wegens den grooten af stand van andere voor medisch onderwijs bestemde inrichtingen. En dit is een dage lijks terugkomend bezwaar. Immers dit Ne- derlandsch gasthuis voor ooglijders, waarin thans jaarlijks 3000 patiënten, herkomstig uit alle oorden van Nederland, behandeling vinden, is tevens de uitgebreidste practische leerschool voor oogartsen in ons vaderland in verband met universitair onderwijs. »Onze instelling« zoo schreef Donders in 1882 vormde leerlingen, die elders instellingen in het leven riepen van gelijke strekking, leer lingen, die door geheel Nederland en ook buiten zijne grenzen arm en rijk hun diensten boden, en wist door bevordering der weten schap aan die diensten waarde bij te zetten. Dit haar streven kwam der geheele mensch- heid ten goede. Inderdaad strooide als in stelling van onderwijs onze stichting zaden uit die op het veld der liefdadigheid een rijken oogst beloofden, en die verwachting niet hebben beschaamd.* De bedoelde dames achten thans den tijd gekomen tot eene poging om het werk van Donders tot voltooiing te brengen. Zij heb ben haar voornemen aan regenten der in richting medegedeeld en van hen de meest erkentelijke toejuiching ontvangen. Nog ongeveer f 80,000 moeten worden bijeengebracht, en dan kan, met behulp van het reeds beschikbare kapitaal, hetgeen zoo vurig verlangd wordt tot stand komen. Sedert Woensdag 2 tot Vrijdag 4 April, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 9 zalmen, van 7 tot 22 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,56 tot f 2,24, en 308 elften, prijs per stuk f 0,30 a f 2,10. In het Park te Rotterdam heeft zich een onbekende man verdronken. - De knaap, die in de Tapijt fabriek te Kralingen in een kuip met kokend water viel, is aan de ge volgen bezweken. Gelijk treurig lot onder vond het meisje dat op het Steiger aldaar, bij het aanmaken van een kachel, zware brandwonden bekwam. - In de coöperatieve stoomzuivelfabriek te Warga sprong, ter wijl alles in volle werking was, een kraantje van den stoomketel. De machinist, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, kreeg een hoeveelheid stoom ia het gelaat, tenge volge waarvan 'bij ernstig verwond werd. - Op het Dnitsche stoomschip Prussia* te Rotterdam is een werkman in het ruim ge vallen. Hij brak een been. - Een vronw die op Feijenoord op een sleeperswagen wilde springen, viel en werd overreden. Haar werd een been gebroken. - Van een bruiloft te Engen huiswaarts keerende is een 20-jarig meisje, Johanna Maria Kokkeler, woonachtig te Denekamp, bij het passeeren van de Vecht te Brandlicht, van den vonder gevallen eu ongelukkig verdronken. Isurgerlijke ^tand. Meeuwen c.a., van 1 Maart tot 1 Apri'. Geboren: Johannes, z. v. Johannes v. Daaleu en Aletta Smits; Level, geboren kind, vrouwelijk geslacht van Abrm. Straver en A. M. Schouten. Neêrlandscli Irjdiü. Aan een particulier schrijven ontleent de »Deli-Ct.« o.a. De geslechte versterkingen bij K.-Pahoma zijn geheel naar Europeesch model inge richt goed door den vijand verdedigd, zou er misschien vesting-artillerie bij te pas zijn gekomen. Aan de leiding der Atjehers door Europeanen is niet meer te twjjfelen en al moge Warnstein nu dood wezen, dan is er waarschijnlijk al een plaatsvervanger voor hem gevonden. De blokkade is dan in toepassing en of men er nu een voorstander van is of niet, laat de Regeering thans in Godsnaam trach ten haar door te zetten met alle krachten, waarover ze te beschikken heeft. In de Straits zullen wel stemmen er tegen op gaan, maar laat men zich daaraan niet storen. Alle schepen, die in Indië en Holland ge mist kunnen worden, behooren thans op de Oostkust van Atjeh. En in 's hemels naam geen gedeeltelijke opheffing- na een paar maanden de Atjeher en zijn handels vrienden moeten ondervinden, dat zjj het liedje niet zoo lang kunnen uitzingen als een gouvernement, dat over millioenen te beschikken heeft. Goossens en Ruisenaers blijven beweren, dat de toenadering der lvemala partij aan houdt. Ik help het hun wenschen, maar geloof het niet. Wij zijn nog evenver als jaren geleden. Dat de pracificatie dan ook nog niet zoo nabij is, blijkt voldoende uit de geruchten, welke er loopen over het aan staand vertrek van Ass.-Res. Goossens. Als het succes zoo zeker was en zoo spoedig te verwachten, zou hij wel hier blijveu om zijn victorie te genieten. »Ga tot de mieren gij luiaard, ziet hare wegen en wordt wijs* is eene algemeen bekende spreuk waaruit blijkt dat de werk zaamheid en de bewonderenswaardige nij verheid dezer diertjes reeds in de hooge oudheid de aandacht der natuurvorschers getrokken hebben. En waarlijk niet ten onrechte. De mier toch is een insect, dat met de bij, den mensch bewonderend doet stilstaan en twijfelen of hij hier nu toch niet iets meer vindt dan instinct, dat nog altijd zonderling verward wordt met ver stand. De mieren leven in grooten getale bij elkander, soms wel met hun vier- of vijf duizend. Zij hebben alsdan ééne gemeen schappelijke woning, waarin het zeer ordelijk toegaat. De leden dier maatschappij, die behooren tot de vliesvleugelige insecten, bestaan uit wijfjes, mannetjes en geslacht- looze mieren of werkmieren. De wijfjes en mannetjes hebben vleugels, de werkmieren niet. Als in het najaar de dagen zonnig en warm beginnen te worden dan heerscht gedurende het middaguur eene ongewone drukte op den mierenhoop en schijnt alsdan de woning ledig te loopen. De mannetjes, die meestal zwak en klein zijn, worden dikwijls door de wijfjes mede naar buiten gesleept om met haar in het huwelijksbootje de levensreis te ondernemen. Dat denk beeldige bootje vaart evenwel op het dichte loof der hoornen en struiken waar de bruiloft plaats heeft en waar de tallooze paartjes bet huikje instappen. Maar och, pas zijn zij vanwal gestoken, of al de jonge vrouwtjes worden weduwen. Hare mannetjes vallen dood op den grond en ook zij tuimelen Daar beneden. Nauwelijks zijn ze daar aan gekomen of ze krijgen bezoek van de werk mieren, die wel zoo vriendelijk zijn haar de vleugels uit te trekken en binnen de woning te brengen. Zeker doet men dat om de levenslustige weeuwtjes een tweede hu welijksreisje te beletten. De wijfjes leggen ieder eenige duizendtallen eitjes, die, de Plaatselijk Nieuws.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2