voerders het nog maar niet eens worden omtrent de vraag, of de werklieden overal op dien dag den arbeid moeten laten rasten de een raadt het openlijk aan, de ander raadt het openlijk af. Om aan dien strijd een einde te maken, hebben de socialisten, die tot leden van den Rijksdag zijn gekozen, Zon dag te Dresden eene conferentie gebonden. Uit Weenen wordt gemeld: Waarschijnlijk niet minder aan het slechte weder dan aan de krachtige militaire voor zorgsmaatregelen is het tc danken, dat de wanordelijkheden in de voorstad Neulerchen- feld zich niet hebben herhaald. Terwijl enkele bladen beweren, dat het antisemi tisme met de wanordelijkheden niets te maken heeft, is toch de Weener pers, welke trouwens voor het grootste deel in handen van Israëlieten is, zeer stellig van meening, dat het de herhaalde opruiingen der anti semieten zijn, welke het gepeupel tot feite lijkheden hebben doen overslaan. Hoe anders te verklaren, dat het bijna allen Israëlieten zijn, wier winkels geplunderd en vernield zijn? Deze bladen dringen daarom op krach tige maatregelen bij de regeering aan, om de woelingen der antisemieten te keer te gaan. Te Innsbrück hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad, tengevolge eener klop partij tusschen Tyroolsche jagers en Czechi- sche infanteristen. Het graauw koos partij tegen de soldaten en viel deze aan, zoodat verscheidene hunner in huizen moesten vluch ten. Een burger werd door bajonetsteken gedood en verscheidene andere verwond, terwijl een aantal soldaten door steenworpen en stokslagen wonden bekwamen. Daar de politie te zwak was om de orde te herstellen, moest de hulp der gewapende macht worden ingeroepen. Thans is alles rustig. De niet-socialistische werklieden-vereeni- gingen, met 63000 leden, hebben gezamen lijk het voorstel, om den 1 Mei te bestemmen tot een feestdag voor de werklieden, van de hand gewezen. Uit Berlijn wordt d.d. 13 April gemeld De sociaal-democratische fractie van den nieuwen Rijksdag zal, volgens de »Volks- zeitung«, het nemen van een algemeenen arbeiders-rustdag op 1 Mei afkeuren. Men zegt, dat in een brief van Keizer Wilhelm, de Keizer van Oostenrijk wordt verzocht op te geven, wanneer hem een sa menkomst van de twee Keizers zou gelegen komen. Een aantal geestelijken, diakenen enz. in Westfalen hebben aan de Protestantsche Werklieden-vereeniging een uitnoodiging gericht tot een conferentie van vertegen woordigers en vrienden der Duitsche Werk- lieden-vereenigingen, op nader te bepalen tijd en plaats, en zulk naar aanleiding, maar onaf hankelijk van het na Pinksteren te Berlijn te houden Congres. Zij beoogen de stichting van een groot dagblad voor werklieden, de samenstelling van em lie derenboek voor alle Protestantsche Werk- lieden-vereenigingen, beraadslaging over pro paganda in de plaatsen waar de sociaal democratie 't sterkst is. Door den gemeenteraad van Hamburg is een som van 6,818.000 mark uitgetrokken voor den aanleg eener nieuwe haven voor zee- en rivierschepen. Deze haven, welke ten Z.W. van de zeilschiphaven zal aangelegd worden, is noodig wegens gebrek aan leg en losplaatsen voor zeil- en stoomschepen, veroorzaakt door den sterk toenemenden handel en scheepvaart. Uit Weenen wordt nu weer geseind, dat mevrouw Tschebrikowa niet is vrijgelaten, maar getransporteerd naar Penza in den Kaukasus, en daar onder streng politie toezicht geplaatst. Het transport van de kloeke vrouw, die Alexander III de waar heid over den toestand zjjns rijks durfde vertellen, schijnt op de ruwst mogelijke wijze te hebben plaats gehad. De door herhaaldelijk vasten bekende Succi voelt zich allerpleizierigst na zijn 27n vastendag, ten minste de man zegt 't. Hij sprak opgewonden met den reporter van de »Pall Mall« over zijn 40-daagsche kuur. Hij slaapt goed en rookt met smaak en zijn geneesheer heeft alle hoop dat hij zijn plaag goed zal doorstaan. Inmiddels heeft Succi 26 pond aan gewicht verloren. Thans big kt, dat de directeur der ge vangenis van Knutsford reeds Zaterdag avond aan den Minister vai. Binnenl. Zaken uitvoerig Richards Davies' verklaring tele- grapheerde. Ook inden brief aan zijn moeder, enkele minuten voor zijn dood geschreven, verklaarde Richard den bijl niet in handen en geen direct aandeel in den moord op zijn vader te hebben gehad. Hij had alleen zijn broer George te hulp willen komen, als zijn vader dezen den baas was. Zelfs die inwoners van Crewe, die het adres ten gunste van de twee gevangenen niet onderteekenden, ondersteunden het ver zoek om gratie voor Richard. De veront waardiging over dezen rechterlijken moord*, naar men algemeen gelooft, is groot. Reeds nu wordt aangekondigd, dat, bij de her vatting der Kamerzitting, harde woorden tot den minister zullen worden gericht. De heer Jackson te Birkenhaed een van de leden van de jury in de zaak van Davits, wier advies om de jongens gratie te verleenen niet werd opgevolgd, roept thans zijn land- genooten op om een groote beweging voor de afschaffing van de doodstraf in Groot- Britanje op touw te zetten. In eene te Nottingham gehouden ver gadering van den Mijnwerkersbond van Groot-Briitannië, in welke 117,000 mijn werkers door afgevaardigden vertegenwoor digd waren, werd met algemene stemmen eene resolutie aangenomeö, verklarende dat het vraagstuk omtrent den werkdag van acht uren een der hoofdpunten van be handeling zou moeten uitmaken in de aanstaande conferentie van mijnwerkers, in de Meimaand in België te houden. Eene geheele familie in het Engelsche plaatsje Union-Hall, bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen, is plotseling waan zinnig geworden. Een politieagent, die het huis was binnengedrongen, zag den vader en de moeder bezig met het aanwenden van pogingen om een der jonge kinderen te braden. Slechts met moeite gelukte het hem het kind aan de handen der waanzinnige ouders te ontrukken. Thans worden de ongelukkigen door 4 politieagenten bewaakt. Een dokter schrijft dezen aanval van waanzin toe aan het ge bruik van vergiftigd voedsel. Volgens den Londensche correspondent van den Manchester Courier* wil de Ca nadian Pacific Spoorwegmaatschappij in het volgende najaar de gelegenheid openstellen tot het maken van eene pleizierreis rondom de wereld, en dit wel tot den ongehoord ge ringen prijs van 120 p. st. Een woekeraar, Ludwig Matthias ge naamd, is door de rechtbank te Asterieben tot zes maanden gevangenisstraf en f 1200 boete veroordeeld en vjjf jaar onder politie toezicht gesteld, daar hij een officier geld had geleend tegen 180 pCt. rente. De stoombooten North Cauibria« en »Avoca« zijn in het Kanaal in botsing ge komen. De 25 matrozen, benevens de pas sagiers der »Avoca« die spoedig zon'k, zijn te Dover behouden aan wal gebracht. Onder de passagiers bevonden zich twee vrouwen en vjjf kinderen. De boot werd letterlijk in tweeën gesneden, maar daar het kalui weer was konden alle opvarenden zonder groote moeite worden gered in de drie booten, welke terstond werden uitgezet. De »North Cambria« nam toen de schikbreukelingen op en bracht hen naar Dover. De aankomst te Valencia van den markies Cerralbo, het hoofd der Carlisten, heeft op 11 dezer tot ernstige wanordelijkheden aan leiding gegeven. Hij werd aan het spoorweg station door 15,000 personen opgewacht met gefluit en het zingen der Marseillaise. Het hotel van den markies werd aangevallen en de vensters er van verbrijzeld. De gendar merie maakte toen eene charge, waarbij on derscheidene personen gewond werden. Het Carlistisch Casino is geplunderd. Troepen muiters trokken daarna naar het verblijf der Jezuïten en staken een der poor ten in brand. Eene afdeeling cavallerie rukte intijds aan om den voortgang van het vuur te stuiten. De menigte, welke zich in den omtrek van het clubgebouw der Charlisten had verzameld, werd door de troepen met ge weerschoten uiteen gedreven. Verscheidene personen zijn gewond. De orde werd in den afgeloopen nacht her steld, zoodra de stad door de troepen be zet werd. De markies Cerralbo zal Valencia verlaten. De hoofdredacteur van de Boulangistische Egalité is wegens aansporing tot het ver moorden van den Minister Constans, tot 4 maanden gevangenisstraf en fr. 1000 boete veroordeeld. De heer Couret, die in het zelfde blad tot moord op den Duitschen Keizer aanzette, kreeg 15 maanden gevan genisstraf en fr. 3000 boete. Moge ;t den heeren wel bekomen! ken, strekkende om Prins Bismarck bij den Czaar in een ongunstig daglicht te stellen. Een Belgisch ministerieel ambtenaar, Nieter, beschuldigd van ontvreemding van officiëele O r* bescheiden, vluchtte daarop naar Parijs, van waar hij onophoudelijk in dagbladen en brieven aan allerlei personen, ook aan de Regeering er op aaudrong voor den rechter te worden gesteld. Hieraan zal nu eindelijk worden voldaan. De keer Nieter wordt, onder vrijgeleide, te Brussel verwacht. Te Warschau zijn de studenten ook oproerig geworden. Hier uitten zij Vrijdag avond hun Poolsche gevoelens door de Russische acteurs uitteschelden en, onder het zingen van patriottische liederen, door de stad te loonen. Door de Russische Regeering is een wet op den kinderarbeid uitgevaardigd, welke bepaalt, dat kinderen beneden 12 jaar niet in de nijverheid mogen dienen. Kinderen van 615 jaar zullen sleehts 6 uur per dug mo gen werkeD. Nacht- en Zondagsaroeid en werk dat schadelijk is voor de gezondheid zal voor hen geheel verboden worden. Het Huis van Afgevaardigden der Ver- eenigde Staten (Amerika) heeft besloten, op de marine-begrooting den post te schrap pen, waarin de Regeering voorstelde drie nieuwe oorlogschepen te bouwen. De afge vaardigden der WestelgKe Staten stemden allen tegen, Afrika wordt meer dan ooit het tooneel van den strijd tusshcn de inboorlingen en de koloniseerende mogendheden. Thans hebben de Franschen het plan van een expeditie op gevat en wel naar Dahomey, ten doel heb bende den bloeddorstigen koning te ontwa penen en te vernietigen. Zoo'n flinke onder neming is noodig tot bescherming der kust en zal weinig meer kosten, dan het afslaan der telkens wederkeerende kleine aanvallen vereischt. De regeering heeft aan de mogend heden bericht, dat de Slavenkust, ter verhin dering van den invoer van wapens in Da homey, geblokkeerd is. De blokkade strekt zich over een lengte van 75 zeemijlen uit. Het Ministerie der Argentijnsche Repu bliek heeft zijn ontslag gevraagd en ver kregen. Een paar dagen geleden brak in de kerk Santa Maria delle Pace te Rome, brand uit, door het onvoorzichtig aansteken der kaar sen, waardoor een gordijn vlam vatte. Voor een groote waarde aan kostbaar heden is een prooi der vlammen geworden en de schade had nog aanzienlijker kunnen zijn, want in de kerk hingen schilderijen van Rafaël en andere beroemde Italiaan- sche meesters. Alleen een fresco van Sanrio is licht beschadigd. ^wrirennwHiipyif wuwMMBBBPy jMBBBE—hhwuwuwwih IÜJMMM IÜ IIBUM imawrggi'gw 1 *11» ïi tselijli; rVietiws. Gelijk men zich zal herinneren, bevatten verleden jaar eenige Fransche bladen stuk HEUSDEN, 12 April. Op de Boter mijn alhier werd heden de eerste grasboter aangevoerd. Hoewel uit muntend van kwaliteit schijnt het dat de koopers daaraan toch geen bizondere waarde hechtten immers den prijs ging niet hooger dan de le kwaliteit hooiboter. Ter vervulling der vacature van voorzitter der Hulpgaten van Stad en Lande van Heusden, is de volgende voordracht naar Z. M. den Koning, verzonden, te weten le Candidaat de heer G. van Everdingen te Heusden. 2e Cand. de heer J.. H. Stael te Dussen. 3e Cand. de heer J. C. van Bokhoven te Herpt. LANGSTRAAT. Sedert de vorige notee ring bleef de hooi markt in een doen en de prijzen bleven vast op f 10, f 8 en f 5 a f 6 per 1000/2 kg. voor le en 2e qual. en schraal hooi. De aflevering geschiedt echter zeer langzaam. Stroo blijft gevraagd en doet f8 a f9 per 1000/2 af. Voor buitenlandsche rekening, voorname lijk voor België, was de handel alhier voor kalfkoeien en dito vaarzen sedert de vorige noteering zeer geanimeerd, waardoor de prima qualiteit van f 230 tot f 290 kon afdoen; voor vaarzen werd van f i 75 tot f240 be steed. Wei vee bleef voortdurend zeer gevraagd en deed voor alle soorten zeer hooge prijzen af. Drachtige koeien f175 a 225, vare dito f125 a f175, hokkelingen en jarige kalve ren f 80 a f125, jarige stieren f 75 a 100, nuchtere kalveren f 12 a f22 per stuk; vette koeien 76 a 80 et., dito kalveren f 0,90 a f 1,05 per kg.; vette varkens opgeruimd; jonge varkens f 11 a 14 per stuk, berekend naar f 1,75 per week. De prijzen der aardappelen in de Boven- Langstraat varieeren thans naar qualiteit van f 1,80 tot f 2,50 per HL.; poters f 1,90 a f 2,Uit het Land van Heusden worden zij voor f2,25 a f2,75 per HL. aangevoerd. RAAMSDONKSVEER. De wachtkamer aan de lijn Zwaluwe Vlijmen, alhier, nadert hare voltooiing. De laatste hand wordt aan de aftimmering gelegd. Binnen enkele dagen is men er mede gereed en dan zal in eene lang bestaande behoefte zijn voorzien. Naar wij vernemen, zal na de aftimraering, direct met den bouw eener wachtkamer te Raams- donk begonnen worden. ANDEL. Bedankt voor het beroep naar deze Hc-rv. Gem. door Ds. H. C. Lambers», predikant te Lonjjerhouw in (Friesland.) WOUDRIOHEM. Van 1 tot 11 April .verden op den afslag aangevoerd: 12 win- terzulmen, die voor f 1.90 a 2.35 per half K.G. werden verkocht, en 910 elften, prijs per stuk f 0.98 a 1.95. Zaterdag 19 April a.s. des naiuid- lags ten 2 ure, zal in »Het Zwarte Paard* alhier, de vergadering gehouden worden van de afdeeling Werkendam* van het N. O. G. De punten van behandeling zijn a. Verslag over het afgeloopen jaar. e. Benoeming van afgevaardigden naar de Gew. en de Algeru. Vergadering. Bespreking der beschrijvingsbrief der Algem. Verg. g. Voorstellen. GORINCHEM. Blijkens het jongste ver- slug over den toestand van het lager onder wijs in deze gemeente, waren er aan het einde van het jaar 1889 zes openbare en twee niet gesubsidiëerde, bijzondere scholen. De schoolbevolking op 31 jl., was 1482 op de openbare en 178 op de bijzondere scholen. De herhalingsschool, waar het onderwijs geheel kosteloos wordt gegeven, telde op 31 Dec. jl. niet meer dan 35 leerlingen. Van de gelegenheid tot het ontvangen van godsdienstonderwijs, in de lokalen der open bare scholen, werd door 171 leerlingen ijverig gebruik gemaakt. Binnenland. De Tweede Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dindag 22 April aanstaande. De Reering zal voortaan aan ieder, die het eerst bij de bevoegde overheid kennis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusten, eene belooning van f 25 a 50 uitreiken, uit te betalen door den inspec teur van het loodswezen. r--, =- r~-- - - - - - - Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn reeds van de bureaux der pro vinciale besturen opgaven ontvangen omtrent de in Januari j.l. gehouden volkstelling, zoodat langzamerhand de werkzaamheden, met betrekking tot deze aangelegenheid door het centraal bestuur te verrichten, een aan vang zullen nemen. Tot bespoediging van den omvangrijken arbeid zal aan het gewone personeel van het departement van binnenl. zaken belast met de volkstelling eene tijdelijke hulp, voorloopig van omstreeks 100 personen, worden toegevoegd. 't Zal, dunkt ons, een verschrikkelijk werk wezen, uit duizenden kaarten, waar uit verschil ontstaan kan, deze verschillen te beslissen. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, worden bij een van onze groote spoorwegmaatschap pijen berekeningen gemaakt, ten einde te kunnen nagaan of en in hoever de invoering van een zoogenaamd Zonentariof« voor het personenverkeer hier te lande goede uit komsten zou opleveren. Een zoodanig tarief is, naar men weet, op de Hongaarsche lijnen toegepast en zal thans ook in Oostenrijk worden ingevoerd. De Haagsche schilder, de heer J. Bos boom, is ernstig ongesteld. Bij Eestrum (Fr.) geraakte een kind van den schipper P. overboord. Niemand be merkte dit, uitgezonderd het kleine hondje, dat naar den schipper liep en onophoude lijk blafte, terwijl het nu en dan naar de plaats liep, waar het kind overboord ge vallen was. De schipper werd daardoor op het gebeurde opmerkzaanhij sprong ge kleed in het water en redde zijn kiud. Ook te 's-Bosch doet zich een geval van »Nona« voor. Eene 36-jarige vrouw, mej. V., slaapt sedert 5 dezer. Men meldt uit Groningen Alhier heeft wederom een brutale aan randing plaats gehad. De arbeider H. werd aan het gedempte Zuiderdiep aangesproken door een hem onbekend persoon, die zijn medelijden trachtte op te wekken en hem om een kleinigheid vroeg. Toen H. dien persoon daarop een dubbeltje wilde geven, werd hem eensklaps zijn goed gevulde porte- monnaie, bevattende zijn geheele weekloon, uit de handen gerukt, terwijl zijn aanran der hiermede op de vlucht ging en onder het loopen den buit aan een tweeden per soon overhandigde. Toen hiervan aangifte werd gedaan bij onze gemeente-politie, werd van deze zaak onmiddellijk werk gemaakt en met goed gevolg. Na verloop van een paar uur zaten de aanrander met zijn helper achter slot en gendel, en was de portemonnaie en het geld reeds in beslag genomen. De aanranders zijn oude bekenden der justitie, genaamd M. E. en P. v. li. Dj portemonnaie werd teruggevonden ten huize van P. r. R., verstopt achter een losse plank in de bedstede, terwijl hij een gede» lte van het ontvreemde geld tusschen de voering van zijn pet had verborgen. Uit Maastricht wordt gemeld: Zekere Cordonnier, gepasporteerd Indisch soldaat, heeft een revolverschot gelost op de herbergierster Blatner, en daarna zich- zelven het leven benomen. De herbergierster werd door het schot in de wang getroffen. Onder aanvoering van den len luitenant G. W. Mossel is een detachement infanterie, sterk 37 manschappen, van Deventer naar de Drentsche venen, (Musseikanaal) ver trokken. Men schrijft uit Enschedé: De werkstaking bij de firma ter Ivuile en Morsman bij ft nog steeds op dezelfde hoogte, en het is te voorzien dat de werk lieden vooreest nog zullen blijven staken daar zij allen eene betrekkelijk goede onder steuning van socialistische zjjde en uit de weerstandkas ontvangen en tevens werk zaamheden op het land kunnen verrichten. Naar men hoort, zullen de fabrikanten binnen een paar dagen eene bijeenkomst houder.. Volgens R. v. A. is besloten oiu den ln Mei niet als rustdag te vieren, omdat de gevaren, daaraan verbonden, te groot zijr. Op dien dag zullen zooveel mogelijk overal openbare vergaderingen worden gehouden, waar dezelfde eisch^invoering van den arbeidsdag van acht uren, zal worden gesteld. Uit Dordrecht meldt men: Dank zij den zachten winter, heeft men de werkzaamheden aan het nieuwe gebouw der vereeniging Kunstmingeregeld kun nen voorzetten. Het gebouw staat er nu reeds in zijn geheel, terwijl de onderdeeler den bezoeker duidelijk in het oog vallen. De flinke zaal met frontloge en aan weers zijden zijloges met een couloir daarnaast, het ruime tooneel met de kleedkamers, de groote foyer boven, de kleinere societeiis- zaal beneden, de kamer voor de directie, de kasteleiuswoning, dat alles laat zich nu overzien, wanneer men de ruime vesti bule binnentreedt en den bouw geleidelijk volgt. Het geheel is nog ver van voltooid. Men is nu bezig met de betimmering binnen. Toch bestaat er hoop, dat het fraaie ge bouw met zijn flinken gevel, dat door den - heer J. Verheul Dzn., te Rotterdam ont worpen is, in September of October a.s. zal kunnen worden ingewijd. Het spreekt van zelf, dat dit op feestelijke wijze zal geschie den. Voorloopig is van hot programma alleen dit bekend, dat de heer Carel Bouman op zich genomen heeft, eene feestcantate te componeeren op woorden van den heer J. Koning Jr. alhier. Uit Zutfen wordt gemeld: De dienstbode van den heer mr. P. alhier wilde haren heer en mevrouw wekken, doch kreeg geen gehoor. Toen herhaald kloppen op de deur vruchteloos bleek, werd de deur opengemaakt, waarna men de echtelieden te bed vond, mevrouw reeds overleden, en mijnheer zieltogende. Het bleek dat vergeten was de gaskraan te sluiten, en er zoodoende verstikking had plaats gehad. De heer en mevrouw P. waren eerst sedert eenige weken gehuwd. Men wanhoopt er aan, dat eerstgenoemde nog in het leven zal te behouden zijn. Volgens de lezing van de »Zutph. Ct.c was er 's nachts in het benedensalon een gasornament gezakt, tengevolge waarvan eene groote hoeveelheid gns kon ontsnappen en door het plafond in de slaapkamer moet zijn geraakt, hetgeen wel een oogenblik ge merkt moet zijn, zonder dat men, natuur lijk reeds half in slaap zijnde, den omvang van het gevaar bevroedde. Sedert Woensdag 9 tot Vrijdag 11 April, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 15 zalmen, van 8 tot 29 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,58 tot f 1,77, en 499 elften, prijs per stuk f 0,29 a f 1,72. Aan den Velpersingel te Arnhem is een stelling ingevallen. Drie werklieden daarop werkzaam vielen naar beneden, twee hunner werden licht en één zeer ernstig verwond. - Te Deventer heeft een vrouw, die misbruik maakte van sterken drank, heimelijk haar huis verlaten. Zij geraakte te water en ver dronk. - Te Opeinde is de woning van R. ten H. door brand vernield, waarbij een achtjarig knaapje hevige brandwonden be kwam. 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. Trekking van 14 April. Prijs van f1000: nos. 6563 en 7104; f400: no. 2157; f200: no. 12201; f 100: nos. 3749, 4651, 12670 eu 14189. De arbeidstaking onder de havenwerkers te Lubeck is geëindigd. Zij hebben zoo luidt het bericht hunne eischen niet doorgedreven. b. Ingekomen stukken. c. Rekening-Verantwoording van den Pen ningmeester. d. Benoeming van een corresp. voor de Levensverzekering-Maatschappij des Gen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2