i Ook in Frankrijk schijnt sterk propa ganda gemaakt, te worden voor deelneming aan de manifestatie der werklieden op 1 Mei. De leiders der beweging loopen de werkplaatsen, de mijnen enz. af om heime lijk geschriften, waarin de opstund wordt aanbevolen, te verspreiden. Te Gent is Zondagavond, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken, de walmuur van een gegraven urui der Schelde, de Ketel vest geheeten, bezweken, en zijn dien tengevolge gedeelten van twee huizen in het water gestort, terwijl er eene geheele reeks gebouwen met instorting bedreigd wordt en sedert ontruimd is moeten worden. Plaatselijk Nieuw s. politie aangehouden en tegen hem proces- verbaal opgemaakt. WAALWIJK, 16 April. Gisteren och- Woensdag werd door den ingenieur tend, tusschen 3 en 4 uur, werd in de Groeuendaal de eerste steen gelegd van het Een schoenmaker te Jastrow, die onlangs een weduwe met vijf kinderen had getrouwd, wilde van de afwezigheid vau ziju vrouw gebruik maken om zich van de kinderen te ontdoen. Het jongste trachtte hg iu de wieg te worgenhet zesjarig meisje, dat te hulp kwam, verwonde liij gevaarlijk. Een 10-jarig broertje en een 12 jarig zu-je, die op het hulpgeroep toeschoten, werden eveneens met messteken gewond. Daaop vluchtte de man. De toestand der jongste kinderen is zeer bedenkelijk. De socialistische vereenigingen te Berljjn besloten alle winkeliers, die op Zondag hun winkels open houden, te boycotten. In militaire kringen te Petersburg wordt verteld, dat een bekende jonge Russische schoone is gevangen genomen, beschuldigd van poging tot omkooping van een klerk van den generalen staf, teneinde het dezer dagen door den Keizer goedgekeurd mobili satieplan meester te worden. Het meisje en haar ouders zouden als spionnen worden vervolgd. Een hevige storm heeft Maandag aan de Portugeesche kust gewoed. Verscheidene schepen zijn vergaan en 80 personen om gekomen. De »Reichsanzeiger* deelt mede, dat weldra namens de Duitsche Regeering een boek zal worden uitgegeven, bevattende alle wetten, welke in de verschillende Europee- sche Staten betreffende de regeling van den arbeid bestaan. Dit werk is verricht door een der Pruisische gemachtigden op de ar- beids-conferentie, met behulp van een amb tenaar. Miss Lacy, de reizigster van het s.s. ♦Quetta* geeft in de thans aangekomen Australische bladen de volgende lezing van het verongelukken van dit mailschip. Miss Lacy zat in het salon een brief te schrijven, terwijl de andere dames muziek maakten, toen op eens een hevige schok en een don derend geluid allen in de hevigste ontroering bracht. Allen vlogen naar dek en zagen dadelijk dat het schip zinkende was. Nauwe lijks op het achterdek gekomen, dat als een berg omhoog stak, zonk ook dit en 200 menschen en een zeer groot getal schapen lagen gillend en vechtend in de zee, om na langen strijd allen te verdrinken. Miss Lacy wist uit het gedrang van de zinkende menigte te ontvluchten, ontdeed zich van haar jurk en zwom twee uur zonder hulp te vinden. Te middernacht ontdekte zij een vlotje, waarop een der officieren van de Quetta* zich had gered. Maar den volgenden ochtend, bemerkende, dat het vlot niet verder kwam, besloot zij, tegen de waarschuwingen en verzoeken van den officier in, weder zwemmende redding te zoeken. Zij had gemeend een eiland te zien, maar den geheelen middag zwom zij te vergeefs. Zij leed 't meest van de zon en gelooft, dat zij gedurende geruitnen tijd ge slapen heeft, drijvende op het water. Tegen den nacht werd zij door een boot van het s.s. »Albatross« geheel bewusteloos aan boord gebracht. Urenlang bleef zij in den toestand. Nu was miss Lacy weder hersteld en herinnerde zij zich in haar koortsige uren steeds gemeend te hebben, dat zij in een hotel onder de zee was opgenomen. .Te Pompeji is het versteende lijk van een man opgegraven, waaraan niet alleen de sporen van sandalen aan de voeten, maar ook, wat zeer merkwaardig is, van een broek te herkennen waren. Een oudheidkundige houdt de versteening daarom voor af komstig van iemand uit Alexandrië, die tijdens de uitbarsting te Pompeji vertoefde. Gestikt in het drijfzand. Zes jongens wa ren dezer dagen te Yernan, Texas, op een zandbank aan bet spelen, toen de bodem plotseling onder hun voeten wegzonk en allen in de diepte verdwenen. Onmiddellijk toog nmn aau het werk, om de ongelukkigen op te graven, waarin men eerst na eenige uren slaagde. De kna pen hadden toen echter reeds den geest gegeven. binuensluishootd der te bouwen schutslui; alhier, zijnde het eindpunt van het kanaal ter verbmdiug van Amsterdam met de Mtr- wede, ter plaatse, waar dat kanaal in de Merwede zai uitmonden. 11inncnland. I Nieuwstraat een begin van brand ontdekt ia den schoorsteen van het gedeelte van het huis, bekend als de Oude pastorie, bewoond door Adr. Krootin het andere gedeelte i woonde N. .Kroot. Met behulp van eenige buren werd het vuur, naar men meende geblusch'. Dit schijnt echter geheel niet het gevul te ziju geweest, althans eenigen tijd later stond bet ganscbe De Miu van Binnenl. Zaken brengt voor oude gebouw in lichte laaie vlam, die, aan- gewakkerd door den lellen oostewiud, het }°°W ter kennis van belanghebbenden, dat in korte oogenblikkeu geheel in asch legde, i 'a 1390 de examens, ter verkrijging van Waarschijnlijk heeft zich vuur uit den de- akten van bekwaamheid voor middelbaar fecten schoorsteen medegedeeld aan het j onderwijs in band- en rechtlijnig teekeuen strooien dak of aan de zich op zolder be- vindende licht brandbare stoffen. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden2 geiten en een schaap zijn mede verbrandook zegt men dat de spaarpen ningen van een der inwoners in het bran dende gebouw zijn achtergebleven. De schade aan huis en inboedel, door verzekering gedekt, wordt geschat op f 2200. Met gunstig gevolg heeft de heer Loonen kweekeÜDg aan de Rijksnormaal school alhier, examen afgelegd. ALMKERK, 14 April. Van wege de Afd. Almkerk der Noord-Brab. Maatsch, van Landbouw is op 10 dezer, te Dussseu een wedstrijd gehouden van eenjarige veulens, geschikt om tot dekhengsten te worden aan gelokt. 8 hengstveulen zijn aangevoerd, van wel ker eigenaren 5 geschikt zijn geoordeeld om mede te dingen naar de in de maand September a.s., drie uit te loven prijzen van f 50, 40 en 30. Die eigenaren zijnde h.h. A. B. Snoek en B. Snoek te Almkerk, P. Verschoor te Dussen, M. Schaap te Woudrichem en Mej. de Wed. G. de Roojj te Dussen. RAAMSDONKSVEER, 14 April. Heden morgen lag in onze haven een aak, toebe- hoorende aan A. V., waarin een tiental beesten stonden, die naar een der buiten polders moesten vervoerd worden. Een dier beesten trapte een gatin den bodem der aak, waardoor deze binnen weinige oogen- en de perspectief en voor lager onderwijs in het handteekenen, zullen worden gehou den in Augustus, en die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige we tenschappen, boekhouden, gymnastiek, Ne- derlandsche taal- en letterkunde, geschie denis, aardrijkskunde, Staathuishoudkunde, statistiek, Staatsinrichting en schoonschrijven in de maanden Nov, en Dec. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Het Centrum* verneemt dat binnenkort een regeeringsvoorstel bij de Tweede Kamer zal inkomen tot wijziging der kiestabel on ter verdeeling van de thans nog meervoudige in enkelvoudige kiesdistricten. In verband met het aanhangig militie- ontwerp worden de miliciens van 1884 en 1885 voorloopig niet gepasporteerd. De gemeente 's-Hertogen bosch zal eene leening vau f500,000 aangaan tot dekking der kosten van uitbreiding der stad. betreffende de grensregeling van Guyana, aangenomen. De algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwjjzers-Genootschap zal dit jaar op 30 en 31 Juli en 1 Augustus te Middelburg plaats hebben. De fancy fair ten bate van het te stichten Nederlandsche Gas'hu's voor ooglijders te Utrecht, neemt goed op. Hit bezoek was de eerste dagen reeds zeer belangrijk. Een uitgestrekt dennenbosch, gelegen on der Vries en toebobooremle aan jhr. Siccema te Groningen is door brand vernield. Men schrijft uit Enschedé: Onder geleide der maréchaussees zijn Woensdagmiddag naar de gevangenis te Aluieloo overgebracht drie personen, be schuldigd van het ingooien van ruiten op Maandagavond hij E. J. R. Twee hunner zijn werkstakers der firma Ter Kuile en Morsman, de andere is wever bij de firma Van Heek Co. De Minister van Waterstaat enz. heeft zich bereid verklaard den termijn voor de definitieve aanvaarding der verleende con- blikken vol water liep en zonk. Met ver- cessie (aan den heer Krieger te Gouda) voor eende krachten is het mogen gelukken de den ]0calen spoorweg EdeBarneveldNij- beesten behouden aan wal te brengen. Bij i,i kerk, te verlengen. laag water, toen het vaartuig op het droge kwam, heeft men den bodem zoo goed moge- J Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft de lijk voorzien, waardoor het bij vloed weder Keizer van Ru8]and thans de uitnoodiging vlot kwam te liggen. Had het ongeval eem- j gen tijd later, als wanneer net vaartuig opr de rivier zou geweest zijn, plaats gehad, quaostie tusschen Nederland en Frankrijk gewis zou een ernstiger ongeluk te vermelden geweest zijn. DALEM, 16 April. Maandag en Dins dag jl. had te Gorinchem de verpachting der weilanden en van eenig hooiland in den polder Dalem plaats. De opbrengst was dooreen genomen om streeks Vs minder dan het vorige jaar. WAGENINGEN. Een paar jongens uit een in de haven liggend schip vermaakten zich deze week alhier met wippen op de loopplank, tot zoolan deze kantelde en zij naar beneden stortten. Als hadden ze ge zworen lief en leed in dit ondermaansche samen te deelen, hielden zij elkander om strengeld. De moeder had nauwelijks het ongeval bemerkt of wierp, zonder eenig bu rengerucht of de minste zenuw aandoening de plank naast haar kroost, sprong toen zelve te water en stelde allen uiet het rust punt in verbinding tot de komst van den vader, die zich volgaarne belastte deze kost bare vracht binnen boord te werken. Ten einde bij den arbeidenden stand den lust tot het aankweeken van planten, reeds kenbaar uit de bloemen voorde vensters vari bijna al hunne woningen, nog verder te ontwikkelen en levendig te houden, heeft men alhier eene vereeniging opgericht »Floralia,« die zich ten doel stelt, stek- planten uit te reiken, en vervolgens op eene jaarlijksche tentoonstelling de best gekweekte exemplaren met een prijs te bekroonen. De contributie voor leden is op f 1 en voor donateurs op f 2,50 gesteld. GORINCHEM. Twee visscbers alhier, die ook de betrekking van schutter bekleeden, doch liever geen deel nemeu aan de oefe ningen waartoe zij verplicht zijn, werden daarvoor beboet. Ook in betaling hadden zij geen ambitie, zoodat de Schuttersraad besloot die twee vischvangers naar de ge vangenis te Dordrecht te laten overbrengen. Hieraan werd gevolg gegeven en beide na- latigen in hun bedrijl gestoord, zoodat zij niet de hooge visscherslaarzen aan naar Dordrecht werden vervoerd, alwaar zij gast vrij door den directeur der gevangenis wer den ontvangen. De familie, begaan met het lot vau hare bloeverwauten ging spoedig de boeten be talen, waarop een telegram naar Dordrecht werd verzonden, dat de poorten van het kos teloos hotel voor hen opende, 't Was echter te laat om per spoor huiswaarts te keeren, de portemonnaie was niet goed genoeg ge spekt om in een hotel hun intrek te nemen, zoodat zij besloten om op hunne onderdanen de reis naar hier te aanvaarden. In den vroegen morgen kwamen zij, na een tocht van bijna 5 uren, zeer vermoeid alhier aan. Zij hebben zich nu voorgenomen om geregeld de oefeningen bij te wonen en een ernstige stadie te maken van kanonnen, mortieren, kogels en wat verder bij een goed inge richte artillerie-schutterij behoort. Een persoon, die onder valsche voor- gevens trachtte in kolonialen dienst te treden en een fourier der artillerie alhier, die hem zoude aanbrengen, daarbij oplichtte, is door In het Zwindersche Veen (Drenthe) heb ben de arbeiders het werk gestaakt en vragen 90 cent verhooging per dagwerk en lichter werk. Zij zijn in optocht naar de veenbazen getrokken ten getale van 3 a 400. Alles is nog rustig en eene sterke politiemacht is op de been. Maandag is op de botermarkt te Gorin chem, door de politie weder bekeurd een koopman, komende van Lith, voor het ten verkoop stellen van kunstboter, niet voor zien van het stempelmerk op de stukken boter, noch op de verpakking. Sinds geruitnen tijd bestond er eene minder gunstige verhouding tusschen II. H. D., land bouwer te Rouveen, en zijne echtgenoote. Meermalen hadden er heftige tooneelen plaats, en gewoonlijk had de sukkelende vrouw het zwaar te verantwoorden. Deze week mishandelde D. zijne vrouw weder, en hierover ontstond tusschen hem en zijnen zoon eenig kind een hevige strijd, met het noodlottige gevolg, dat de zoon den vader met eene sabel eene groote wond aan het hoofd en verwondingen aan beide armen toebracht, zoodat het leven van den man in gevaar verkeert. Een nader bericht meldt, dat de man aan de bekomen wonden is overleden. De koetsier C. de Haan te Utrecht, kreeg Maaudagavond op het Stationsplein een vrachtje*. Hg zette een koffer op de im periale van zijn rijtuig, liet zijn passagiers instappen en zette zich toen naast een passagier op den bok neder. Nauwelijks was bij echter gezeten of bij viel in de armen vau den heer, die naast hem zat. Men tilde hem van het rijtuig af en ont bood een geneeskundige. Deze kon niet anders dan slaap constateeren, doch ver mocht niet hem wakker te krijgen. D. H. werd toen per vigelante naar den stal ver voerd en daar neergelegd. Toen echter aan zijn slaap geen einde scheen te komen en de ontboden geneeesheer het te warm voor hem in den stal vond, werd hij bereid willig in het Nederl. gasthuis voor ooglijders aldaar opgenomen. Eerst Dinsdagmorgen te 8 uren ontwaakte hij. Hij zeide lekker geslapen te hebbendoch nauwelijks waren die weinige woorden geuit of bij herviel weder in diepen slaap. Des avonds werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Het transporteeren maakte hem volstrekt niet wakker en Woensdagmorgen was er nog geen verandering in zijn slapenden toestand gekomen. De eenige uiterlgke ver andering die hij heeft ondergaan, is dat zijn hoofd erg gezwollen is. De ongelukkige is ongeveer 60 jaar en gehuwd. Het kan misschien zijn nut hebben iu verband met berichten van dergelgke gevallen, hierbjj te vermelden, dat de man niet door de influenza is aangetast geweest. Zondag is te Amsterdam weder een ver gadering gehouden van wel duizend timmer mansknechts, waarin de volgende motie werd aangenomen >De groote vergadering van Amsterd. timmerlieden gehouden 13 April in Frascati te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de besluiten der heeren patroons, geeft hun 't volgende te kennendat zij, over tuigd zijnde, dat onderlinge aaneensluiting noodig en nuttig is voor hun belang, zij allen zonder onderscheid zich hebben ver- eenigd. Dat het besluit door u genomen, n.l. het loon te brengen op 20 ct. per uur, niets zal baten, om den toestand der werklieden te verbeteren. Dat tot bevordering van 't algemeen be lang, en van den timmerman in 't bijzonder, de werktijd noodzakelijk moet gebracht wor den op 10 uren, het loon op 25 ets. Dat zij niets onbeproefd zal laten, om deze haar wenschen vervuld te zien, en aan de door haar permanent verklaarde commissie opdraagt, alle pogingen in 't werk te stellen, dit doel te bereiken, verzoekt beleefd een samenkomst met opgaaf van tjjd en plaats.* Ook werd besloten aan de patroons een schrijven te richten, waarin op aanneming van de gestelde eischen werd aangedrongen. Een derde besluit was om adhaesie te schenken aan het adres van Concordia inter Nos, aan de Regeering gericht en reeds ver zonden, waarin op wettelijke regeling van den arbeid wordt aangedrongen. Ten einde de deelneming aan de bewe ging zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zal op verschillende punten der stad gelegen heid tot inschrijving voor het lidmaatschap worden gegeven. Woensdag avond is per spoortrein van Leeuwarden naar Zuidbroek vertrokken, om zich van daar te begeven naar Roswinkel, waar eene werkstaking in de veenderijen is ontstaan, een detachement infanterie, sterk 30 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den 2e-luit. W. de Laet. De heer Clercx, notaris te Weert en lid der Prov. Staten van Limburg, is sedert 16 Maart van zijn standplaats verdwenen, zon der eenig adres achter te laten. Te Weert heerscht deswege groote verslagenheid, aan gezien genoemde notaris een groot vertrouwen bezat. Het gerucht spreekt van een tekort van f180,000 a 200.000. Blijkens opgave omtrent den loop der bevolking iu de ♦Staatscourant* van Don derdag, bedroeg het bevolkingscijfer der provincie Zuidholland op 1 Januari 1890: 461,176 mannen, 496,658 vrouwen, totaal 957,834 zielen. De bevolking dezer provincie bedroeg op 1 Januari 1889: 454,753 mannen, 488,742 vrouwen, totaal 943,495en is alzoo toegenomen in den loop van 1889 uiet: 6423 mannen, 7916 vrouwen, totaal 14,339. Een knaapje van negen jaar, te Voor burg, werd in de vorige week, toen hij uit school kwam, door twee zijner medeleer lingen aangevallen. De een moet hem met een klomp op 't hoofd geslagen hebben, terwijl de ander hem op de buik zou hebben getrapt. Het kind is Donderdagmorgen overleden. loon. Besloten werd, geduld te hebbeu t« mid len Mei, en zoo dan geen verhoogir* verkregen wordt, dadelijk het werk nedt te leggi-n. De officier van justitie uit Almelo is t Enschedé geweest, ten einde een nader ocx derzoek in te stellen naar de ongeregelc heden, die Maandagavond daar hebben plaa."f gehad, door het inwerpen van glasruit^ bij zekeren Ridderhof, die het werk aa de fabriek der heeren Ter Kuile en Mor uian weder had hervat en waarvan de dade, op heeterdaad werden betrapt en zich thar nog iu arrest bevinden. Tevens werd d hoofdleider der werkstakers, de socialist tm den Broek, iu voorloopig arrest genomen wijl hij het Volk tot strafbare feiten had opgeruid. De burgemeester achtte het wederom raadzaam de schutterij op te roepen ord door te laten patrouilleeren, verdere onge-j regeldheden te voorkomen. Een later bericht meldt: Wegens niet voldoende bewijzen is de voorloopig gearresteerde leider der werk stakers v. d. B. losgelaten. Alles is en blijft rustig. De Daily News maakt een komplimentje- aan onze vooronders, die al die Hollandsehe dranken met kaneel uitvonden. Dr. Chaiu-t herland, Pasteur's eerste assistent, moet n.l. juist hebben uitgemaakt, dat kaneel een geducht bestrijder van de typhus-microbei is, die in een waterland als Nederland welj goed thuis zal zijn. Sedert Zaterdag 12 tot Dinsdag 15 April,, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 1 zalm, van 7 halve kilo's, prgs per half kilo f 0,61, en 381 elften, prijs^ per stuk f 0,28 a f 1,60. 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 15 April. Prijs van f 25000: no. 869; f5000: no. 20454; f 1000: nos. 1871 en 8411; f400: nos. 9312 en 19379; f200: no. 5962; 100: nos. 2558, 11838, 12908, 13431, 17420, 17740 ea 20986. 3e Klasse. Trekking van 16 April. Prijs van f2000: no. 89; f 1500 no. 9906' en 16150f 400 no. 449 en 13585 f 200: no. 13995 en 16331; f100: no. 4202, 7475, 11821 en 20939. 3e Klasse. Trekking van 17 April. Prijs van f 1000: uo. 11904; f200: no. 1624. Donderdagavond had te Deutichem eene vergadering plaats van arbeiders van alle vakken, die aandrongen op hooger werk- Burgerlijko Stand. Over de maand Maart. Woudrichem. Getrouwd: Cornelis Adriaan Struick, 21 j met Anna van der Schans (vanGoriu- chem)21 j.; Adam van Vugt (van Sleeuwijk), 23 j., met Lijntje van der Wiel, 19 j.; Antonie Smits (van Andel), 34 j., met Jannigje Grar- diua Kentie, 36 j. Geboren: Johannes, z. v. M. Hartman en A. Ruis; Cornelia, d. v. W. Struik en P VerbeekGerrit, z. v. C. v. d. Wiel en A RuissenTeuntje, d. v. D. Kant en II. A. van AndelClasina, d. v. H. Hartman en W. v. d. Pol; Johanna, d. v. J. G. Groene- veld en C. B. Dankers; Hendrik Cornelis, z. v. A. C. Vink en W. van der Nat. Overleden: Cornelis Adrianus Marie Heessels, 3 m.; Gerrit van de Werken, geli. met Martjjntje Scheffers, 49 j.; (te Amlel), Antonia Straver, 17 j. -Aantoeslocl in t>eii. Te Amsterdam zal op het bureel der genie den 30 April worden aanbesteed het bouwen van eene inlaatsluis in de j zuidelijken ringdijk van de Beemster. (Ra- ming f76,300.) Op 7 Mei e.k. zal aan het gebouw van het departement van waterstaat worden aan besteed het uitvoeren van baggerwerk met bjj- behoorende werken in de rivier de Boven- Merwede, boven Gorinchem. (Ram. f61,000). 1 Afloop Aan bestedingen. I Aan het ministerie van waterstaat, handel I en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: lo. het maken van werken tot verbete ring van de rivier de Maas boven en bene- j den het veer te Kerkdriel, tusschen de kilo- meterraaien 13 en 16 der herziene rivier- 1 kaart, onder de gemeente Driel, (provincie jj Gelderland.) Minste inschrijver was J. Hillen te Grave, j voor f 16,980; 2o. het maken van twee dwarskribbin j aan den rechteroever van de Lek, en het inrichten van een dezer kribben tot loswal, onder de gemeente Schalkwijk, (provincie Utrecht,) en het uitvoeren van baggerwerk in de Lek, onder de gemeente Schalkwijk, (provincie Utrecht) en Kuilenburg, (prov. Gelderland,) tusschen de kilometerraaien 7, I 9 en 8. Minste inschrijver was J. P. de Groot te j Giessendam, voor f12,798. ...j 1 u j. i 'om als scheidsrechter op te treden in de r? o o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2