In de Belgische Kamer verklaarde de minister Beernaert, dat de Koning op het feest in de Beurs zeer duidelijk toespeling gemaakt heeft op zijn plan om den Congo- staat aan België over te dragende heer Beernaert voegde er bij, dat het leenings- plan voor den Congo-staat, waarvan de dagbladen melding gemaakt hebben, niet aan de Kamer zal overgelegd worden, maar dat de regering op het daarvoor geschikte oogenblik zeer duidelijke en zeer besliste voorstellen aan de Kamer zal doen. De heer Beernaert beschouwt het als de voor naamste daad in zijn loopbaan, dat hij den Koning geholpen heeft, België met eene belanrijke kolonie te begiftigen. De regterzjjde deed toejuichingen hooren, de linker onthield zich. Monier, die werd vrijgesproken van den moord op de markiezin De Chasteleer, heeft bedankt voor het aanbod van haar dochter, om in haar dienst terug te keeren. Hij komt bij den grooten steenkolenmijn-eigenaar Warocquité te Mariemont. Men zegt, dat hij een proces zal voeren tegen sommigen, die tegen hem getuigden, o.a. tegen den pastoor van Moulbaix, die verklaard had, dat hij Monier van den beginne af aan had verdacht, omdat hij vond, dat Monier er uitzag als een moordenaar. De Parjjsehe prefect van politie zal eerst daags doen aanplakken, dat alle straatma nifestaties op 1 Mei met kracht zullen worden geweerd. Uit Parijs wordt bericht, dat Koning Milan zich daar zoo schandalig gedroeg, dat de politie moest tusschenbeiden komen. Men spreekt van een scène met twee dames voor een der restaurants-Duval. Alleen dank zjjn rang, werd Z. M. weer losgelaten. Uit Weenen wordt d.d. 24 April gemeld Te Biella hebben ernstige onlusten plaats gehad4000 werklieden liepen er rond. In de voornaamste straat werden alle winkels vernield en geplunderd. De troepen deden twee salvo's en doodden elf personen, velen werden gekwetst. De onlusten te Wagstadt waren ook erg. Yeel huizen werden vernield, geld gestolen en vee gedood. Te Mulhausen bedraagt het aantal werk stakers thans 24.000. Aan de arbeiders der werkplaatsen van de staatsspoorwegen werd, vóór zij zich bjj de werkstaking aansloten, een loonsverhooging toegestaan. - Uit Ostrau wordt gemeld dat in de meeste mijnen het werk is hervat. - Zooals Reuter reeds seinde kwam 't te Fulnek, Oostenr. Silezie, tot on geregeldheden. Werkstakers uit Wagstadt bestormden een fabriek te Fulnek om de arbeiders te dwingen ook het werk te staken. Daarna verwoestten zij twee herbergen en een tabakswinkel door Israëlieten gehouden. De troepen maakten aan het oproer een einde. Ook te Fulnek is thans in de fabrieken het werk gestaakt. Volgens een telegram uit San Francisco, heeft Woensdag nacht daar een hevige aardbeving plaats gehad. De Hongaarsche Regeering heeft de werk lieden in de staatsinstellingen op 1 Mei vrjjaf beloofd. De Russische manoeuvres, die de Keizer van Duitschland in Juli zal bijwonen, zullen plaats hebben tusschen Petersburg en Narva, op het terrein dat zich langs de Golf van Finland uitstrekt bij het kamp van Kras- noe-Selo. De Duitsche Keizer zal aan boord van het jacht Hohenzollern naar Peterhof komen. Hij zal ook de feesten blijven bij wonen die te Peterhof op 3 Augustus, bij gelenheid van den geboortedag der Keizerin, zullen gegeven worden. De beide huizen van het Amerikaansch Congres hebben het wetsontwerp aangeno men waarin bepaald wordt dat de wereld tentoonstelling te Chicago zal worden ge houden in 1893, gepaard met een parade van de vloot voor New-York, waartoe ook de buitenlandsche marine worden uitge- noodigd. Te Willow Brook, Staten-eiland, heeft een vreemdeling zich vermoord. Men meent in het ljjk Eyraud, den lang nagespoorden moordenaar van den Parjjschen deurwaar der te herkennen. Wraak. Voor 26 jaar werd in Zuid- Carolina een man vermoord. De zoon van den vermoorde, toen een klein kind, wijdde zijn leven geheel aan de taak deu moor denaar te ontdekken. Thans schjjnt hij te zijn geslaagd en is een van de aanzien lijkste mannen van Kentucky gevangen genomen, onder beschuldiging den moord te hebben gepleegd. Serpa Pinto en zijn mede-onderzoekings reiziger Cordon zijn den 20sten dezer te Lissabon aangekomen. Eene ontzaglijke me nigte stond hen op te wachten toen zij aan wal stapten. De geestdrift was groot. Het aardrijkskundig genootschap en andere ver- eenigingen waren op de landingsplaats bij een om de reizigers te verwelkomen en aan hunne ontvangst zooveel mogelijk luister bij te zetten. Ook de ministers van mari ne en koloniën lieten zich op het terrein vinden. De minister van marine had zijn rijtuig ter beschikking gesteld om de rei zigers bjj zich aan huis te brengen. Van vele huizen wapperde te hunner eere de nationale vlag. Waar men zich te Lissabon wendt, ziet men de beeltenis van Serpa Pintoop zakdoeken, op porselein, op keukengereed schappen, enz. Serpa Pinto is zeer vermagerdhij heeft veel geleden door de Afrikaansche koortsen. Eene wacht van omstreeks veertig poli tiedienaren was in de nabijheid van het Engelsche consulaat geplaatst, om zoo noodig aldaar ongeregeldheden tekeer te gaan. Maar het is daar volkomen rustig gebleven. Doch op eenige plaatsen moet er geroe pen zijn: »Weg met Engeland!* Volgens eene dépêche uit St. Petersburg zou het bekende keizerljjke buitenverblijf aan de Finsche golf »Oranienbauin« door brand geheel vernield en zeven personen in de vlammen omgekomen zijn. Plaatselijk; Nieuws. HEUSDEN, 25 April. Uit de Keur voor de Oude Maas, voor het jaar 1890, blijkt, dat de breedte en diepte der Oude Maas, waarop die door het bestuur, ingevolge het bepaalde bij art. 61 van het reglement voor het waterschap voor de Oude Maas is gebracht en op welke breedte en diepte, die ingevolge het bepaalde bjj art. 60 van gezegd reglement door de Maasplichtigen volgens de lotcedullen moet worden gehouden, is als volgt: Vanaf de gemeenlandsche Sluis te Doeve ren tot en met de brug te Gansojjen: boven breedte 11 meter, bodembreedte 4 meter en bodemdiepte 1 meter beneden het Auister- damsche peil. Vanaf gezegde brug te Gansojen tot en met het Drongelsche veer: bovenbreedte 12 meter, bodembreedte 6 meter en bodemdiepte 1.5 meter beneden het Amsterdamsche peil. Vanaf het Drongelsche veer tot en met het Hagoortsche sasbovenbreedte 13 meter, bodembreedte 7 meter en bodemdiepte 1.5 meter beneden het Amsterdamsche peil. Boven en behalve de bepaalde diepten in dit artikel aangeduid, is de Oude Maas onder de zich daarover bevindende bruggen, alwaar de vastgestelde breedte niet kan vallen, zoo mede 15 meter boven en beneden die brug gen op eene meerdere diepte gebracht van 0.15 meter, waarop dezelve door de Maas plichtigen moet worden gehouden. 24 April. Hedenmorgen werd door W. J. Janssen, eigenaar van den koekkraam, een spaarbankboekje ter waarde van f 160 gevonden. De eerljjke vinder bracht het dadelijk aan den rechthebbende terug, en ter belooning werd hem een borrel gepre senteerd, wat hij natuurlijk weigerde. EETHEN c.a. Volgens de gesloten kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor deze gemeente 111, waaronder 19 met den naam van Branderhorst,* 9 met dien van »Van der Beek* en 6 met dien van »Van den Heuvel*. DRONGELEN c.a. Het aantal kiezers voor deze gemeente bedraagt volgens de op 18 dezer gesloten kiezersljjst 31 personen. WAALWIJK. De zomercursus der tee- kenschool alhier is geopend met 43 leerlin gen. Dit groot getal mag zeker een bewijs genoemd worden van de groote ambitie die in onze gemeente voor het teekenen bestaat. ZU1LICHEM. Iemand wilde alhier ter eere van een bruidspaar een pistool afschieten. Daar het schot niet afging, wilde hjj het slaghoedje verwijderen en er een nieuw voor in de plaats zetten. Door een ongelukkig toeval ging evenwel het schot af en ver brijzelde den onvoorzichtige den duim der rechterhand, terwijl de andere vingers ook min of meer gewond werden. Bij het schoonmaken van een lampe glas had een meisje alhier het ongeluk zich dermate aan den arm te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, om den arm te verbinden. WOUDRLCHEM, 19 April. Heden mor gen werd door de maréchausées van hier naar 's-Bosch overgebracht de beruchte vechtersbaas K. G. den Dekker uit Werken dam, tot het ondergaan van 2 maanden gevangenisstraf. Denkelijk zal hij spoedig terecht moeten staan wegens aanranding en mishandeling van den gemeente-veldwachter van Sleeuwjjk en den brigadier alhier, waar mede hjj op schandeljjke wjjze heeft ge worsteld. Met belangstelling ziet ieder zjjne straf tegemoet, daar hjj de schrik is van iedereen. Onze vroegere gevierde leeraar ds. C. B. Oorthujjs te 's-Hage, zal Zondag e. k. alhier de predikbeurten des voor- en na middags waarnemen. GORINCHEM. Maandagmiddag reed J. d. B., van Ottoland, met een paard, gespan nen voor een tilbury en waarvan hjj be stuurder was, tegen een paal, staande in de nabijheid der gasfabriek, in de Warmoes-' straat alhier, met het gevolg dat het paard tegen dea grond en het voertuig omsloeg, waardoor J. d. B. zich vrij ernstig aan het hoofd bezeerde. In de herberg van Keitz aldaar ingebracht en van dea schrik be komen zijnde, is hij, na verloop van eenigen tjjd, huiswaarts gereden. llinnenland. Men meldt aan het >Utr. Dagblad*: De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is, vooral in de laatste dagen, uit muntend. Met bjjzoudere opgewektheid houdt Z. M. zich met verschillende aangelegen heden, bepaaldelijk met de zaken van leger en marine, bezig, terwjjl de Koning, wat in geruimen tjjd niet kon plaats hebben, nu en dan wederom des avonds de op het Loo dienstdoende heeren van het gevolg in zijne vertrekken ontvangt, ten einde zich een gedeelte van den avond met hen te onder houden. De Commissaris des Konings in de pro vincie Gelderland heeft, op grond dat in de gemeente Emmerik, in Pruisen, mond en klauwzeer onder het rundvee is uitge broken, met ingang van 17 April j.l., alle door hem verleende machtigingen tot invoer van rundvee en schapen, tot beweiding, bemesting en beakkering van landerjjen en van hout door grensbewoners, voor zoover betreft invoer uit de Pruissische gemeenten op minder dan 40 K.M. afstand (hemels breedte) van Emmerik, ingetrokken. De burgemeesters in de provincie Gelderland zjjn verzocht dit ter kennis van de inge zetenen te brengen en hen te waarschuwen tegen het toelaten van vreemde kooplieden op hunne stallen. Bij de Woensdag 1.1. in het hoofdkies- disirict Delft plaats gehad hebbende ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer in plaats van den heer Fabius, overleden, is gekozen de heer mr. H. A. v. d. Velde (a.-r.) met 1393 stemmen. Op den heer Van Karnebeek (lib.) waren 1274 stemmen uitgebracht. Bij suppletoire begrooting van Hoofdst. IX der Staatsbegrooting voor 1890 is f220,000 uitgetrokken als subsidie aan het water schap van den Ouden IJsel in de kosten van verbetering van die rivier, daar watergraaf en heemraden van dat waterschap den mi nister hebben medegedeeld tot aanbesteding dier werken te zullen overgaan. Ook is voorgesteld aan de gemeente Wa- geningen eene subsidie van ruim f13,000 toe te staan voor het inrichten van de haven aldaar tot vluchthaven, tot welke subsidie reeds bjj de begrooiing van 1888 is be sloten. De hoofdingenieur van 's Rijks Water staat in Gelderland en Utrecht, de heer A. L. de Brujjn Kops te Arnhem, verkeert tengevolge eener beroerte in een zorgvollen toestand. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het Raadsbesluit betreffende den herbouw van den Stadsschouwburg te Amsterdam goedgekeurd. Zoodra het aandeelenkapitaal is geplaatst, wordt een geldleening uitge schreven van f 900,000, rentende 2 percent, a pari met aflossing bjj uitloting niet 120 pOt. De rente is gewaarborgd door de gemeente, die te allen tjjde bevoegd is de obligatiën af te lossen ad 100 percent. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat, te beginnen met den nacht van 24 op 25 April a. s., op het einde van den zuidelijken leidam van het Zwolsche Diep, op 154 M. buiten het licht op Krag- genburg, een wit licht zal worden ontsto ken, hoog 6.35 M. boven A.P. De richting van de ljjn, welke dit licht met het reeds bestaande licht op Kraggen- burg vereenigt, is ongeveer oost-zuidoost. De »Prov. Gron. Ct.« verneemt, dat bjj de Exploitatie-maatschappij het voornemen bestaat tot invoering van een nieuw tarief voor reizigers volgens het zönenstelsel. Volgens dit stelsel wordt het tarief over alle staatsspoorwegen geregeld naar drie kringen, waarvan elke een opklimmend aan tal kilometer omvat. (Voor het verkeer op korte afstanden, zoogenaamd buurtverkeer, zal een uitzonderingstarief gelden.) De pr jjzen zullen in vergeljjking met de tegenwoordige buitengewoon laag zijn. In verband hiermede zullen ook de vracht prijzen voor bagage belangrijk verlaagd en de formaliteiten daaraan tegenwoordig ver bonden, zeer vereenvoudigd worden. Een en ander zal het reizen, vooral op grootere afstanden, ongetwjjfeld bevorderen. Hoewel de invoering van dit nieuwe tarief niet bepaald afhankelijk is van de aanneming der bekende spoorwegovereen komsten, schjjnt toch de invoering van deze verbetering vrij zeker ti zijn wanneer de Exploitatie-maatschappij over meer ljjnen kan beschikken en dus door het verkeer met Holland dat tarief een ruimere toe passing kan vinden. Terwijl men thans om slechts een enkel, doch sprekend voorbeeld te noemen, voor een enkele reis in de derde klasse van Nieuwe Schans naar Den Haag betaalt f 6.05, zou men dan dezelfde reis, doch heen en terug, in de eerste klasse kunnen maken voor 5 cent minds r. Naar men verneemt, zal op den len Mei aanstaande worden ingevoerd het veelbe- sproken goedkoope tarief tusschen Amster dam en Rotterdam eenerzijds en Duitsch land anderzjjds in concurrentie met Belgi sche zeehavens. Daarbij is bepaald, dat voor de voorafgelegen Nederlandsche stations het O O oude tarief wordt gehandhaafd, tenzjj dit hooger is dau de vrachten voor Amsterdam en Rotterdam, in welk geval deze laatste toegepast worden. Men zegt, dat de emolumenten van de ambtenaren der posterjjen met 1 Juli a. s. afgeschaft zullen worden. In Limburg zjjn er valsche kwartjes in omloopte Helden is er één in beslag ge nomen. Kleur en klank zjjn als lood. De burgemeester van IJzendijke heeft bjj de justitie een aanklacht ingediend tegen den gemeente-secretaris, op grond dat hjj onrechtmatig kolen der gemeente gebruikt heeft, ter verwarming der secretarie. De secretaris meende in zjjn recht te zjjn omdat de secretarie een publiek lokaal is, dat tevens dienst doet als wachtkamer voor gemeente bode, veldwachter en publiek. In de aan bestedingsvoorwaarden wórdt evenwel enkel gewag gemaakt van raadzaal en gemeente scholen. Door den Burgemeester van Amsterdam is afwjjzend beschikt op een verzoek van J. A. Fortuyn c. s., voorzitters van onder scheidene vak vereen igingen, om op 1 Meia.s. een optocht te mogen houden, bedoelende eene manifestatie voor een normalen arbeids dag van 8 uur. Evenzoo is afwjjzend be schikt dopr den burgemeester van Gronin gen op het verzoek van het bestuur der afdeeling Groningen van den sociaal-demo- cratischen bond, om op den avond van 1 Mei a.s. een betooging te mogen houden voor den werkdag van 8 uren, bestaande uit een optocht, opgeluisterd door muziek, fakkels en vaandel. Te Enschedé is door de socialistische partij in een zeer talrijke vergadering voorgesteld en besloten om op 1 Mei niet te werken en tot bet houden eener manitestatie op dien dag over te gaan. Het spreekt van zelf, dat tot het houden van een optocht door deu burgemeester wel geen toestemming zal worden verleend. De procureur-generaal mr. J. J. De Meijier uit Arnhem is in Enschedé geweest, ten einde met den burgemeester over den toestand te spreken. Te Enschedé is zekere J. Spits Jz., en later ook zijne 3 broeders door de maré- chaussées aangehouden, wegens beleediging van de aldaar gestationeerde militairen. Met het oog op de ongeregeldheden in de veenstreken, tengevolge van de werk staking, zullen de miliciens van de lichting 1889, welke den 31en April met groot verlof zouden vertrekken, zoo noodig nog eenigen tijd onder de wapenen worden ge houden. In een Woensdag te Enschedé gehouden Vergadering van werklieden is besloten op 1 Mei een monster-betooging te houden ten gunste van den werkdag van 8 uur. De internatinale tentoonstelling van kat ten, die op 10 Mei te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt geopend wordt, vindt reeds zoovele deelnemers, dat zjj zonder twjjfel zal slagen. Ook uit het buitenland komen er tal van inzendingen, met name uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. Woensdag werd te IJmuideu door het flink optreden van den machinist Sanders een groot onheil voorkomen. Er speelden namelijk 3 kinderen uit één gezin op de rails, toen de trein aankwam. Het trein- en stationspersoneel dacht niet anders of de kinderen waren overreden, maar de machi nist had den trein op l meter afstand weten te stoppen, hoewel de machine niet van de Westinghouse-rem voorzien was. Uit Goes schrjjft men aan de »Middelb. Ct.« dat in de Zondag ochtend bij de Ned. Herv. Gem. gehouden godsdienstoefening, waarin de heer P. Huet voor een buitengewoon talrijk gehoor als prediker optrad, de waar heid gebleken is van het bericht, dat ge noemde heer het spiritisme is afgevallen» Hij deed .daarvan mededeeling en was zoo aangedaan, dat bij vaak midden in zijr.e rede bleef steken. Door tal van vrienden wuren hem bewijzen van ingenomendheid met zjjn besluit gezonden. Het spiritisme, dat ia Goes toch reeds zeer aan het afnemen was, zal nu wel spoedig tot de geschiedenis bekooren. In de «G. Crt.« schrijft thans, Ds. P. Iluet te Goes, dat hjj ten volle de werkelijk heid bljjft erkennen van de feiten van h t spiritisme en spiritualisme, maar er overigens volkomen mede gebroken heeft. Te Wassenaar is de influenza terugge keerd; thans echter kiest zij runderen en voor al paarden als slachtoffers. Ofschoon vele der aangetaste dieren hard ziek zjjn, vernam men tot nog toe niets van gevallen met doodeljjken afloop. In de Loosduinsche vaart, nabij de brug, is een schip met zand gezonken. De schipper, die in de roef te slapen lag, ontwaakte door het binnendringende water en kon zich, met zijn eenigen makker, zijn hondje, slechts met groote moeite redden. Zijn gansche bezitting, bestaande uit: een gulden vjjftig cents, in een blikken busje geborgen, moest hjj achterlaten. Onder bittere noodkreten, die velen uit bed en naar de vensters joegen, zag de arme man zijn eenige broodwinning ten gronde gaan. Aan lichten van de schuit valt niet te denken, dewjjl den man daartoe de mid delen ontbreken. Door menschen uit de buurt werden den ongelukkige eenige klee deren en voedsel verschaft. Wegens de voortdurende werkstaking in de veenderijen onder Beets en Terwispel is eergisteren een tweede detachement infan terie, sterk 40 onderofficieren en manschap pen, onder geleide van twee officieren, van Leeuwarden naar Heerenveen vertrokken, om zich van daar naar Gorredijk te begeven. Te Zutphen is de brievenbesteller D. W. gevangengenomen. Hij wordt verdacht hem toevertrouwde gelden, tot het uitbetalen van postwissels in de buitenwijken, verduisterd te hebben en op de wissels valsche hand- teekeningen te hebben gesteld. Een Irein-conducteur zag bij Delden een persoon onbeweeglijk aan den onderkant der baan liggen. Aan het station gekomen, rapporteerde hjj dit aan den chef, die zich onverwijld naar de aangegeven plaats be gaf, vergezeld van de politie. Deze persoon werd op een draagbaar gelegd om naar het kerkhof huisje vervoerd te worden, daar men hem reeds dood waande. In de nabijheid van het kerkhof kon ende, sprong hjj tot ontstelte nis van de toeschouwers op, en verwjjderde zich zoo snel mogelijk in de richting naar Choor. Uit Beetsterzwaag wordt van 22 April gemeld Na het appel van heden ochtend zijn de baggerlui vertrokken, om den 28sten te 12 uren opnieuw appel te houden. Hunne eischen blijven dezelfde behalve wat het leggeld be treft, dat van f 1 tot f 2 per dag is ver hoogd. Een enkel vervener stemde heden in de gedane eischen toe, doch hem werd niet toegestaan met zijne arbeiders aan het werk te trekken, daar anders zooals D. N. zeide »de heele beweging te niet zou gaan.* Vele arbeiders zjjn wel gezind aan het werk te gaan, doch laten zich door de dry vers inti- mideeren. De militaire macht met maré- chausséesen veldwachters is niet sterk genoeg om overal de goedwilligen te beschermen. Op het oogenblik zjjn de socialen meester van het terrein. D. N. zet alles op haren en snaren om deze werkstaking te doen slagen, wel beseffende dat er voor zjjn prestige onder de arbeiders in dit zijn kiesdistrict alles van afhangt. Het is te hopen, dat op a.s. Maandag het bestuur krachtig optreden kandoor voldoende militaire macht gerugsteund om de arbeiders die aan het werk willen gaan te beschermen. De niet onbillijke eischen der baggerlui zullen bij de meeste verveners wel instem ming vinden, daarentegen die der turfma- kers, welke zich aan contractbreuk schuldig maakten, bjj de meesten niet. Voor de bevolking zal deze werkstakiog het gansche jaar door van zeer bezwarende gevolgen zjjn. Zjj zjjn per slot van rekening de dupe van de historie. Sedert Zaterdag 19 tot Dinsdag 22 April zjjn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 16 zalmen, van 19 tot 33 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,24 tot f 1,63, en 1965 elften, prijs per stuk f 0,31 tot f 0,91 en 1 steur van f21,00. Onder Loosdrecht is een 9-jarig meisje iu het water gevallen en weinige oogen-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2