Be >Cfipe Times* verneemt van welinge lichte zijde dat de lang-besireden »trek« naar Mashonaland een feit zal worden eu dat iu Juli de heer Bowler met een groot aantal volgelingen dat land zal binnentrek ken. Eenige gewezen offiicieren zullen de expeditie vergezellen, terwijl een troep van 200 man, gekozen uit de bereden politie van Natal en de bereden karibiniers uit de Kolonie en verschillende particulieren, aan de expeditie meedoen; 250 uitgekozen schut ters uit de Transvaal zullen zich ook aan sluiten. Indien President Kruger volhardt bij zijn voornemen om deze macht niet te veroorloven door de Zuid-Afrikaansche Re- publiek te trekken, zal de expeditie over over Portugeesch territoir gaan. De heer Bowler en zijn medewerkers verklaren dat het niet hun bedoeling is om te concurreeren met do Ithodeh's Maatschappij, doch dat zij alleen de Mashonas willen beschermen tegen de onbillijke handelingen van Lobengula. Als de Matabelen met alle gewei 1 willen vechter, heeft Joel, een onafhankelijk opper hoofd in Imzilaland, beloofd 30,000 man hulp aan de Mashonas te zenden Magato heeft 20,000 man beloofd, en de Masika- lumbe (in het noorden) zijn gereed om zich ieder oogenblik op Lobengula te storten. Behalve de Masikalumbe hoopt de heer Bowler met zijn expeditie en de Mashonas 80,000 man bijeen te hebben, tegen 100,000 man, die Lobengula hoogstens in het veld kan brengen. Men vreest een botsing tusschen de Britsche en Portugeesche Gouvernemen ten, als de Rhodes-Maatschappij zou trachten Lobengula's protectoraat over Mashonaland te bestrijden. Men zegt zelfs, dat de Portu geesche Regeering de expeditie in het ge heim steunt. Reuter seint, dat de telegrafische berichten uit Lorenzo Marquez mededeelen, dat de in wijding heeft plaats gehad van den spoor weg Delagoabaai naar de Transvaalsche grens, in tegenwoordigheid van Portugeesche autoriteiten en vertegenwoordigers van de Hollandsche compagnie. De president van de Duitsche Rijksbank Dechend is Woensdag avond gestorven. Omstreeks 35,000 personen zouden ten gevolge der overstroomingen van de Missis sippi hulp behoeven. Op den vloed varen bootjes rond om de ongelukkigen te redden. In Louisiana zijn 5000 vk. Eng. mijlen overstroomd, terwijl West Baton Rouge gevaar loopt, door de vluchtelingen overbevolkt te worden. Mevrouw Tschebrikowa, die den beken den brief aan den Czaar schreef, is voor den tijd van twee jaar verbannen naar het gouvernement Wologda, in de nabjjheid der Siberische grens. In het hospitaal te Biala zijn nog twee zwaar gewonden overleden. Het getal slacht offers van het oproertje aldaar is dus tot 17 geklommen. Te Frankstadt, Moravië, is 't tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De werkstakers, door het volk uit de omstreken versterkt, vielen de linnenfabriek van den heer Bum- balca aan. Geen ruit bleef heel en al het linnen werd door de straten gegooid. Het jongste lid van de firma werd bijna gelyncht. Toen de soldaten kwamen werden zij met steenen begroet. De troepen maakten charges met de bajonet, waarbij vele gewonden vielen. De Oostenrijksche justitie wil den schrik brengen onder de anti-semieten. Zestien per sonen, betrokken in de anti-semietische op stootjes te Weenen, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 maanden tot 3 jaar. Men meldt uit Buenos-Ayres, dat een omwenteling zou zijn uitgebarsten in Para guay. Yele menschen zouden gedood of ge wond zijn. De telegrafische gemeenschap is afgebroken. Plaatse 1 ylie Nieuws. HEUSDEN, 2 Mei. Toevallig kregen we inzage van twee brieven, de vorige week verzonden aan den heer Jacob Hobein te Utrecht, bevattende eene bestelling van sigaren van datzelfde merk. De bestellers verwarden natuurlijk het étiquet met den vervaardiger; doch de ijverige postadministratie, die vermoedelijk ook reeds met genoemd merk kennis gemaakt had, verzond ze niet naar de laatste rustplaats van den eertijds zoo moedigen Jacob Hobein, maar wel naar den heer Ph. de Jongh, Sigarenfabrikant, onze vroegere stadgenoot. Naar wij vernemen heeft dezelfde firma hare zaak belangrijk uitgebreid èn door het nemen van een grooter fabrieksgebouw èn door uitbreiding van haar personeel. Wij deelen dit gaarne mede, on.dat wij er prijs op stellen, als onze stadgenooten ook in den vreemde hunnen weg en plaats weten te veroveren. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand April ingelegd f 1238.98, terugbetaald f1374.97. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 856. Naar wij vernemen zal de stoornboot- reederij »Stad Heusden* eerlang eene groote uitbreiding ondergaan. In dezelfde dienst zal nog in den loop dezer maand worden opgenomen stoomboot •Neutraal II«, die de dienst van Gorinchem en 's Bosch zal onderhouden verder •Neu traal III, die met Stad Heusden» zal varen Jussci en Heusden en Rotterdam en op enkele dagen ook tusschen Gorinchem en 's Bosch en tusschen Andel en Os. Wij zullen eerlang hiervoor de gew ijzigde dienstregeling vermelden. MEEUWEN, 1 Mei. Op Dinsdag j.l. had alhier een verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad, in de plaats van den heer J. A. van der Pluijm, onlangs overleden. Met groote meerderheid ran stemmen werd verkozen de heer Th. J. van Buuren, burgemeester. Het aantal kiezers in deze gemeente is 79. WAALWIJK, 30 April. Gistermiddag had op »Musis« eene vergadering plaats van onderwijzers uit het arrondissemeut Waalwijk. Na eenige discussie en toelich ting, traden een vijftiental on der w ij zere toe om eene afdeeling van 't Nederlandsehe onderwijzersgenootschap te vormen. Na af loop der onderwijzersvergadering, hield de voorloopig gevormde afdeeling eene verga dering om eenen voorloopigen secretaris te kiezen. Bij de herstemming tusschen de h.h. Van Oudenhoven, Klerkx en Breüer, welke beide laatsten voor de betrekking be dankten, viel de keuze op den heer Yan Oudenhoven. Verleden Zondag is een hond, behoo- rende aan W. Brok alhier, aan hondsdol heid gestorven. EETHEN c. a. De hoofdelijken omslag dit jaar geheven wordende, bedraagt f 1604,74, verdeeld over 96 belastingschuldigen, waar onder de hoogstaangeslagene f268,46 en de de laagstaangeslagene f 0,08 betaalt. Vrij gesteld zjjn zij, wier inkomen minder be draagt dan f 250 's jaars, terwjjl de heffing in dier voege geschiedt dat 2,6°/0 van be zittingen en l,3°/0 van inkomsten, beroepen enz. berekend wordt. WOUDRICHEM, 28 April. Uit de vele liefhebbers naar het ambt van penning meester bjj het visschersgenootschap alhier, is door het bestuur der gildebroeders geko zen de heer G. L. Krielaart, poorter dezer gemeente. WERKENDAM, 29 April. Tengevolge van het wassend water, zijn de verschillende visschers op de boven-Merwede genoodzaakt de visscherjj te staken. De drijvers, die hier van geen last hebben, hebben in de laatste dagen, door elkander genomen, weinig ge vangen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. De uitslag der 7e volkstelling voor deze ge meente is: De Werken (kom) huizen 202 bewoond en 12 onbewoond, aanwezig 483 m. en 444 vr. Werkenschen dijk b. 47 bew. en 4 onbew., aanw. 121 m. en 121 vr., tijd. aanw. 18 m. Kille h. 107 bew. en 4 onbew., aanw. 269 m. en 262 vr., tijd. aanw. 12 vr. Sleeuwjjk h. 189 bew. en 16 onbew., 1 bew. schip, 1 tjjd. aanw. schip, aanw. 453 m. en 460 vr. Alzoo te zarnen 545 bew. en 36 onbew. h., aanw. 1326 m. en 1287 vr., afw. 64 m. en 25 vr. Het totaal der bevolking bedraagt alzoo 2613 zielen. Wederom heeft alhier ten onderwij zer zijn ontslag aangevraagd; te weten de heer P. van der Heyden, werkzaam aan de openbare school te Sleeuwijk. Noode ziet uien hem de gemeente verlaten. DALEM, 30 April. Alhier is in een gezin dipbteritis (besmettelijke keelziekte) geconstateerd. Uin neniuiui. De onlangs benoemde Staatscommissie voor de arbeidsenquête zal Maandag ge ïnstalleerd worden en kan dan haar werk zaamheden aanvangen. De gezondheidstoestand van den heer H. J. Bool, wethouder van Leiden, en lid der Tweede Kamer, is zeer zorgelijk; er is weinig hoop op herstel. De ontvangst van giften, ten behoeve van het gasthuis voor behoeftige en minvermo gende ooglijders te Utrecht, houdt, naar het »Utr. Dbl.« verneemt, nog aan. Sedert de Fancy Fair ontving het dames-comité, van hetwelk de circulaire is uitgegaan, eiken dag gemiddeld nagenoeg duizend gulden. Uit Suriname wordt bericht, dat de heer William Mackintosh, zooals men zich her innert de geleider der Surinaamsche inboor lingen op de koloniale tentoonstelling te Amsterdam te Paramaribo is overleden. Men seint uit Amsterdam Professor De Hoop Scbeffer heeft wegens 70-jarigen ouderdom ontslag als hoogleeraar aan de Universiteit aangevraagd. Het aandeelen-kapitaal der Schouwburg maatschappij te Amsterdam, 40 aandeelen a f 2500 ieder, is volteekend. De eerste bloembollenveiling in het West- land, die in het vorige jaar omstreeks f 9000 opbracht, heeft thans f 11.507 opgebracht. De tulpen werden tot zeer hooge prijzen verkocht. Voor de Rechtbank te Zutphen is tegen J. L S., fabrieksarbeider te Apeldoorn, die op 25 Maart jl. den arbeider P. Bakker met een beitel doorstak en doodde, omdat deze hem scheldnamen bad toegevoegd, 3 jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden. Door een aanhoudend schel gefluit wer den omstreeks half een eergisternacht de bewoners van den Loosduinschen weg (Den Haag) uit hun slaap gewekt. Het bleek, dat een paar politieagenten slaags waren geraakt met een viertal socialisten, die bezig waren in de Mackaystraat gedrukte biljetten aan te plakken van opruienden aard. Tegen hun arrestatie verzetten zij zich met kracht tn een agent werd door hen mishandeld. Toch gelukte het een der daders en wel hem, die de stijfselkwast gehanteerd had, in arrest te nemen. De anderen hadden het bazepad gekozen. Uit den Haag meldt men d. d. 30 April: De aangekondigde meeting ter bespreking van den achturigen arbeidsdag, heden in Casino* gehouden, werd door duizenden bijgewoond. Na afloop daarvan trokken de socialisten, onder bet zingen der Marseillaise, huiswaarts. Het eenige voorval dat daaruit voort- vloeide was, dat de politie in de Veenen- straat een grooten troep, die in optocht de straat doortrok, met den wapenstok heeft moeten uiteendrijven. Bij deze uiteenjaging in de nauwe straat maakte menige nieuws gierige, niet in de rij meeloopende, op on zachte wijze kennis met het wapen der politie. Een agent in burgerkleeding werd zelfs vrij zwaar aan het hoofd verwond door stok- of sabelslag. Tijdens de politie den verboden optocht uiteenjoeg, hoorde men twee schoten lossen. Naar aanleiding van deze ontmoeting werd een peloton huza ren naar de hoofdwacht gedirigeerd, waar tevens een sterke wacht infanteristen buiten onder de wapenen stond. De militaire macht behoefde echter de hoofdwacht niet te ver laten. De cavalerie rukte 11 a/3 weder in. Militaire- en politiepatrouilles doorkruisten de stad. Volgens den Limburger Koerierzou den de geruchten betrekkelijk de zaak van den notaris Clercx overdreven zijn, en bi] slot van rekening het passief door het actief kunnen gedekt worden. Zijn verdwijning zou het gevolg zijn van familie aangelegen heden. Uit Beetsterzwaag meldt men van Donder dag: Sommige trekkers te Terwispel en Beets zijn gisterenmorgen aan het werk gegaan, doch door de werkstakers weder verjaagd. Aan werklieden, die schepen laadden, wer den de korven afgenomen. De burgemeester stelt naar aanleiding van deze feiten een onderzoek in. Te Beets hebben de schepen onder mili taire bescheiming geladen. Door 70 inzenders (63 Nederlanders en 7 buitenlanders) zijn voor de internationale Kattententoonstelling te Amsterdam, 144 poesjes aangegeven. Men schrijft uit Ooijen: De Maas is hier plotseling zóó sterk ge wassen, dat onderscheidene uiterwaarden ondergeloopen zijn. Waar gisteren namid dag nog het vee graasde, ziet men nu niets dan water. Ook die welke bestemd zijn voor hooigras, zijn door deze overstrooming bedorven. Het slik dat achterblijft maakt dat het gras ongeschikt wordt voor vee voeder. Men verwacht dientengevolge eene O O gevoelige rijzing in de hooiprijzen. Volgens »Veritas« zijn in Maart veron gelukt 71 zeilschepen, waaronder 2 Neder landsehe en 21 vreemde stoomschepen. Naar men uit Tietjerksteradeel meldt, bestaat het plan bij eenige personen, om van de regeering vergunning te vragen tot het droogleggen van het Sameerder-meer in die gemeente. Men meldt uit Raamsdonk Onder de arbeiders aan de werken der verlegging van den Maasmond is het verre van rustig. Zij dreigen met werkstaking, indien hun eisch van meer loon niet wordt ingewilligd. Een gevolg der werkstakingenDe Regeering heeft gelast, dat in de garni zoensplaatsen voorloopig de telegraafkan toren tot middernaehtgeopendmoeten blijven. Te Leeuwarden zijn jl. V rijdag ongeveer 10,000 kievitseieren aangevoerd, een betrek kelijk groot aantal, in aanmerking genomen het steeds gure weder. De gemiddelde prijs is 16 cent ger stuk. Een groot deel dier eieren gaat naar het buitenland, inzonder heid naar Engeland; niet onbelangrijke ver zendingen gaan zelfs naar Rome en Kon- stantinopel. Indien het weder zachter wordt, verwacht men grooteren aanvoer en dan lagere prijzen. Bij den Gemeenteruad van Amsterdam was ingekomen een adres van den heer Fortuyn met verzoek aan den Raad om den burgemeester te bewegen alsnog op 1 Mei, een optocht toe te laten en om anders het ontslag van rur. Tienhoven aan den Koning te verzoeken. Sedert Zaterdag 26 tot Dinsdag 29 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 4 zalmen, van 17 tot 22 halve kilo's, prijs per half kilo i 0,94 tot f 1,51, en 2141 elften, prijs per stuk f 0,35 tot f 1,13. Te Beilen is een 4-jarige jongen onder een zwaar beladen wagen gekomen en op de plaats dood gebleven. - Onder Mijns- heerenland is het 3-jarig dochtertje van den landbouwer D. te water geraakt en ver dronken. - De Stoomboterfabriek van den heer Troost te Oldenzaal is geheel afgebrand. MBSIMWI H III llll IIBiC5ZBgF&aa&. Gisteren was 't de dag, waarop door bijna de gansche wereld talrijke volks demonstraties zouden plaats hebben. Ge lukkig zijn tot op dit oogenblik geene berichten van daarbij plaats gehad hebbende wanordelijkheden ingekomentrouwens overal was de militaire en rechterlijke macht op haar hoede, ook hebben, door de krachtige maatregelen vele voorgenomen vergaderingen niet plaats gehad. Berichten uit België luiden De grootste kalmte heerscht in geheel België. In de kolen-bassins hebben groote optochten plaats van mijnwerkers, die, voorafgegaan van vaandeldragers met de roode vlag en do Marseillaise zingende, op een werkdag van acht uren aandringen. Te Brussel, Gent en Antwerpen hebben tot nu toe geen mani festaties plaats gehad. De optocht houdende stoet werklieden bedroeg omstreeks 10000 man. Uit Frankrijk komen eveneens gunstige berichten. Nergens werd ook in de depar tementen de orde verstoord. In Parijs wa ren enkele magazijnen gesloten. Verder werd overal gewerkt. Later op den avond ontstond er te Parijs een geducht tumult, zoodat de politie een charge maken moest, waarbij een 100tal personen gearresteerd werden. Uit Duitschland komen eveneens gunstige berichtennaar berekening staakte geen tiende deel der werklieden den arbeid. Italië gaf wellicht nog het gunstigste voorbeeld, daar nergens de orde verstoord werd. Overal heerscht in Engeland de grootste orde, ofschoon de taal der woordvoerders dikwijls zeer heftig was. De redenaars ver klaarden, dat er den len Mei van het volgende jaar eene groote demonstratie der werklieden zal plaats hebben, ondanks de stokken der politie en de bajonetten der soldaten. Ook te Rotterdam liep alles in de beste orde af. De heer van Emmenes trad als spreker voor een zeer talrijke menigte meest vrouwen op. Later in den avond werd 't meer rumoerig, doch de politie had 't verder betrekkelijk gemakkelijk. In 's Hage bleef't kalm, slechts in enkele straten heerschte drukke passage, doch de demonstraties en vergaderingen hadden een O o kalm verloop. Amsterdam had heden (Donderdag) haar gewoon aanzien alle zaken namen een kalm verloop, de berichten in sommige couranten waren dan ook zeer overdreven. Zoo is het onwaar, dat verzamelplaatsen voor verschil lende optochten naar Plancius waren aan gewezen, en was ook verzonnen, dat er heden nacht militairen iu de Protestantsche kerken bivakkeerden. In de bevolkte stadswijken, als de Jordaan, was heden hoegenaamd niets bijzonders te zienin de Jodenbreestraat waren blijkbaar vele werkelooze diamant slijpers aan het straatslijpenzij trokken met de werkelooze bakkers en die van andere vakken kalm naar Plancius op. Daar be vonden zich vele nieuwsgierigen, ook kin deren. De zaal was te één uur, toen de heer Fortuyn zijn rede over het goed recht van een vacantiedag voor de werklieden, even goed als voor de beursmannen aanving, op verre na niet gevuld. Spreker schreef dit toe aan de onrustbarende geruchten, alsof heden te Amsterdam de omwenteling zon aanvangen. Na hem sprak Van der Goes. Deze protesteerde tegen de willekeurige handelswijze van den Burgemeester, die het houden van een optocht verbood. De Ver gadering nam de volgende motie aan: »dat de invoering van een arbeidsdag van acht uren een eerste sociale hervorming ;s en middel tot opheffing van de loonslavernij.* Daarna ging men kalm uiteen. Heden avond spreekt de heer Domela Nieuwenbuis in hetzelfde gebouw. Daar hij verklaard moet hebben niet den gtbeelen duur der bijeenkomst te kunnen doorspreken, zullen er zeker ook andere woordvoerders optreden. Voor heden avond zijn militaire voor zorgsmaatregelen genomen. Na 4 uren mag geen infanterist, of cavalerist, of marinier de kazerne meer verlaten, en staat het geheele garnizoen gereed om op het eerste sein naar druk bezochte punten op te rukken en ongeregeldheden te onderdrukken. Voor Plancius wandelden hetleu slechte twee politie-agenten, doch in den Parkschouw burg eu den naastbij gelegen politie-post was veel politie bijeen. Alles is echter zonder stoornis afgeloopen. n<i. Heusden, van 24 April tot 1 Mri. Ondertrouwd: Martinus van Her waarden, 28 j., en Christina Catharina v. Es, 25 j.; Jan van Herwaarden, 28 j., eu Johanna Christina Veldkamp, 25 j.; An- tonie Cornell's van der Steenhoven, 23 j., en Heiltje Dirksje van Duist, 27 j. Overleden: Maria Magdalena, 17 m., d. v. Petrus Maas; Anna Gerdina, 14 m., d. v. Teunis Kooijmans; Arnoldus Josephus, 8 m., z. v. Willem van Diessen. 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 4e Klasse. Trekking van 29 April. Prijs van f5000: no. 1214; f2000: no. 11996; f 1000: no. 2230; f 400: nos. 10117 en 16256; f 200: nos. 11284 en 20067; f 100nos. 6593, 10128, 10189, 13814 en 18287. 4e Klasse. Trekking van 30 April. Prijs van f 1000: nos. 3281 en 17576; f400: no. 12983; f200: no. 17770; f 100: nos. 4437, 4890, 15789 en 20856. Afloop A un bestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel eu nijverheid werd Woensdag aanbesteed: lo. het maken van twee dubbele ijzeren basóulebruggen over de in aanbouw zijnde Merwede-schutsluis te Gorinchem, behoo- rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Begr. f50,500. Minste inschrijvers waren de'Vries Robbé Co., te Gorinchem, voor f 60,690; 2. het verleugen van 5 rijkskribben en het maken van een krib boven de Pooten- waard en voor bet opruimen van het uit stekende gedeelte van die waard, tot ver betering van de rivier den IJssel, beneden Wij he, tusschen de kiloineterraaijen 89 en 91. Begrooting f 12,800. Mi; ste inschrijver was J. H. van Heezewijk, te Lobitb, voor f 11,979; 3o. het bouwen van kunstwerken ten behoeve van het Noorderkanaal onder de gemeenten Heesbeen en Drongelen, prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding dei- rivier de Maas, in 2 perc. of in massa. Begrooting le pee. f 21,300, en het 2e perc. f 13,700. Minste inschrijver was voor de massa M. Boeren, te Heusden, voor f 33,790. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag 25 April. Uitspraken in zake het O. M. tegen: C. J. N., woonplaats onbekend, dronken schap en valschen naam opgeven, 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. H. V. te Hill, dronkenschap le herh. en overtreding voerwtzen, twee geldboeten als: eene van f 5 en een van één gulden, subs. 3 dagen hechtenis voor de eerste en 1 dag voor de 2e boete. H. G. te de Werken, overtreding vis- scherij, 2 maal f 4 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, niet verbeurdverklaring en uitlevering van het vischtuig of betaling der waarde ad 25 cent, subs. 1 dag hecht. G. V. Jz.; G. v. P. Az.; S. K. Dz., allen te Veen, burengerucht, vrijgesproken. N. M. Az. te Made c. a., overtreding visscherij, 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en uitlevering van het vischtuig, of betaliug der waarde ad f 1,50, subs. 1 dag hecht. J. F. te Heusden, straatschenderij, f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. L. v. T. te Veen en A. A. te Herpt, dronkenschap, ieder f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. M. P., woonplaats onbekend, dronken schap, f 5 boete, subs 3 dagen hechtenis. P. v. A. te Almkerk, dronkenschap, le herb., 1 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. J. d. W. te Dussen, straatschenderij, f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. J. J. v. d. M. te Udenhout en H. R. te St. Michielgestel, overtreding tegen de zeden, ieder f 3 boete, subs 2 dagen hechtenis. A. v. d. H. te Heusden, overtreding drank wet en arbeidswet, vrijgesproken. Itul- f-i» Tuinbouw. Laatstleden Vrijdag had te Waalwijk eene algemeene vergadering plaats van leden der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2