1 trok, is in de nabijheid van bet staiion Rhade ontspoord. De locomotief kwain aan den kant van den weg in eene sloot terecht, terwijl twee rijtuigen omver geworpen wer den. Behalve een condacteur, die ernstig gekwetst werd, bekwam slechts één der passagiers eene lichte verwonding. De oor zaak van het onheil is onbekend. Volgens geruchten in het buitenland on derhandelen de regeeringen van Nederland en Dufischland over eenen verkoop van Ne- derlandsch Nieuw-Guinea aan Duitschland. Donderdag i3 uit den sneltrein van 12.50 uit Nijmegen via Kesteren naar Amersfoort, ongeveer 1200 meter voorbij de halte Lent, een gevangene, die onder geleide van een rijksveldwachter werd vervoerd, uit den trein gesprongen. Het personeel van den Staats spoorweg heeft den vluchteling, nadat, de trein tot staan was gebracht, aangehouden en weder aan den veldwachter overgeleverd. De gevangene had slechts eenige schrumuien in het gelaat gekregen. Men meldt van Terschelling dd, 8 Mei: Gister en heden zijn de schelpzuigers naar het wrak der Eldorado* geweest. Na veel inoeite hebben ze de merken gevonden. Op het wrak lag 8 voet zand. Men wil thans een *eul om het wrak zuigen, om daarna het zand van het wrak er in te blazen. Ook de commissarissen der »Lutine« zijn gister naar het wrak geweest, om peilingen te doen. Er staat bij laag water 22 voet op, het ligt in het geheel diep 55 voet en heeft dus 33 voet zand op zich. Donderdagmiddag om 6 uren werden alle fabrieken te Enschede gesloten, ingevolge het besluit, dat de fabrikanten genomen hadden op 18 April 11. om gedurende twee dagen per week de fabrieken te sluiten, zoo lang de werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman nog voortduurt. Des avonds was et tamelijk kalm op straatde politie en infanterie patrouilleerden. Enkele arrestatiën hadden nog plaats, waaronder zekere De Voer, die de aldaar gestationneerde militairen sarde, door telkens in hunne nabijheid te komen en doosjes lucifers ten verkoop aan te bieden. Voordat men hem in verzekerde bewaring bracht, ontdekte men bij hem een revolver, die hij onder den arm verborgen had. Men zegt dat deze geladen was met 0 kogels. Vrijdag patrouilleerden infanterie, politie en de maréchaussees te paard steeds door de verschillende straten der stad. Tot nu toe is alles nog al rustig. De firma Elderink Co. heeft in de fabriek een pubicatie aangeplakt, waarin zij bekend maakt, dat zij tot Maandag haar fabriek stop zet, en de arbeiders verzocht om Maan dag den 12 Mei hun katoen, die nog op de weefgetouwen zit, te komen afweven en afwegen, omdat de firma over 14 dagen de fabriek voor goed sluiten wil. In deze fabriek zijn 200 weefgetouwen met ongeveer 80 arbeiders. In sommige fabrieken weigerden Donder dag de wevers de weefgetouwen schoon te maken, zooals altijd des Zaterdagsmiddags gebeurt. De eerste dag der sluiting van de fabrie ken is tot Vrijdagavond rustig voorbijgegaan. Ongeveer 400 arbeiders zijn gezamenlijk naar Delden gewandeld. Bij hunne terug komst aan de grens der gemeente gingen zij op bekomen last uiteen. Te Vlissingen geraakte eene jonge vaars iop hol, die zijnen geleider ontsnapt was. Eene 30-jarige boerin, met haren man van Ritthem komende, trachtte de vaars tegen te houdende vrouw werd door het dier tegen de trottoir geslingerd en ernstig aan het hoofd verwondtwee uren later is zij aan de gevolgen overleden. De ongelukkige laat 5 kinderen achter, van welke het jongste 1 2 maanden oud is. Men schrijft uit Aalst van 7 Mei Heden ochtend eischte een groot gedeelte van het werkvolk aan de steenfabriek aan de Rietschoof, gem. Nederhemert, loonsver- hooging en staakte het werk. Toen de ar beiders echter begrepen, dat de eisch niet werd ingewilligd en zij door andere werk lieden zouden worden vervangen, gingen zij des middags weder rustig aan den arbeid. Te Wormerveer is een bakkerij uitge brand, alles was, maar laag, verzekerd. - Onder Wieringen is uit zee opgevischt het lijk van een onbekenden zeeman. - H. T. en zijn vrouw, te Almeloo opgepakt als verdacht van brandstichting, zijn weder op vrije voeten gesteld. - Te Groningen is de stalknecht B. door een paard zoo hevig geslagen, dat hij terstond aan de gevolgen is bezweken. - Onder Relick-Herkenbosch is een venter door zekere S. doodgeslagen. Hij had een wrok tegen den venter, omdat deze eens tegen hem getuigd had. De dader bekende. - Te Haarlem is een 2-jarig kind overleden aan de gevolgen van hevige brand wonden, die het had bekomen door heete koffie uit een ketel, die om was gevallen. - Te Borculo kwam een trein aan met een open veewagen, inhoudende afval van katoen, dat in brand was geraakt. Na eenige uren was men den brand meester. De lading ging verloren. - Te IJseluionde ging het dienstmeisje van den heer K., hoofd der school, naar de rivier de Maas om water te halen. Waarschijnlijk is zij uitgegleden, want toen men een half uur later kwam om haar te zoeken, werd zij verdronken gevonden. - By bet graven van den put voor de nieuwe Noordzeesluis te IJmuiden werd Dinsdag een walvischbeen van reus achtige afmetingen gevonden. I iuiteriland. Volgens de statistiek neemt in de laatste jaren de krankzinnigheid, onder den invloed van het vermeerderd gebruik van sterken drank, te Parijs belangrijk toe. Aldaar moeten van 18721888 de ge vallen van krankzinnigheid met ongeveer 30 pet. zijn toegenomen. De berichten omtrent den gezondheids toestand van Sara Bernhardt luiden zeer ongunstig. Bij de ontvangst der presidenten van den Rijksdag, welke naar gebruik plaats bad, sprak de Keizer zijne levendige be langstelling uit voor liet aanhangige leger- wetsontwerp, dat gedurende jaren voorbereid en aan het oordeel van alle Duitsche militaire gevolmachtigden onderworpen ge weest is. De Keizer zelf heeft er enkele wijzigingen in gebracht. Van verschillende zijden wordt afkeurend over het ontwerp in de bladen gesproken. De metaalfabrikant Krupp te Berndorf ontving dezer dagen een ongeteekenden brief, meldende dat zijn fabriek in brand zou worden gestoken. Krupp vergaderde al zijn werklieden en las hun den brief voor. Daarna zeide hij»Als een uwer van plan is mijne fabriek te verbranden, mag hij 't, wat mij betreft, doen. Ik wilde u alleen meedeelen, dat ik dan mijne fabriek niet zal herbouwen, omdat ik genoeg bezit om van mijn rente te gaan leven. Een 17-jarig meisje, de dochter van een rijk fabrikant, is in een kostschool te Berlijn met opengesneden polsen in haar bed ge vonden. Het arme meisje, dat sinds lang verliefd was op een bediende haars vaders, had, daar de oude heer andere plannen voor baar had, den dood gezocht. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Stanley heeft voor de verheffing in den adelstand bedankt. Nu zal hij het comman deurskruis der orde van St. Michael en St. George krijgen. Een Britsche kruiser heeft weder een schip met 40 slaven te Zanzibar binnengebracht. Om Pemba wordt een blokkade gevormd, meldt een telegram uit Zanzibar. Naar het voorbeeld van zijn voorgangers heeft paus Leo XIII ook tijdens zijn leven de graftombe willen laten bouwen, waarin eens zijn assche zal rusten. Het ontwerp van het grafmonument, dat in de hoofdkerk opgericht zal worden, is thans gereed. De kerkelijke vorst is er op afgebeeld, liggende op zijn praalbed, waarvan aan de einden twee groote beelden verrijzen: de »gerechtig- heid" en de »godsdienst." Het monument wordt uit Carrarisch mar mer en porfier vervaardigd, en zal niet voor 's pausen dood op zijn bestemde plaats worden gezet. De Siciliaansche afgevaardigde Bonainto werd, toen hij uit de vergadering van de Prov. Staten kwam, door een hotelbediende opgewacht, die hem drie messteken toe bracht. Bonainto is gestorven. De moorde naar beweert dat hij zijne dochter moest wreken. Te Sebastopol is een dievenbende op groote schaal ontdekt. Een vroeger werkman aan de artillerie-werkplaats, die thans in een groot huis woonde en equipage hield, is gevangen genome.n. Hij moet, geholpen door vele andere beambten, de munitie voor eigen rekening hebben verkocht. De justitie meent nu dat de brand van het munitie magazijn verleden jaar door deze bende is gesticht, om de ontdekking te voorkomen. Ook worden de dieven verdacht van den moord van een magazijnbeambtewiens moordenaar sinds lang te vergeefs werd gezocht. Onlangs is de nieuwe haven van La Plata geopend. De rivier La Plata moest voor het aanleggen van die haven over eene lengte van 4200 meter uitgebaggerd en afgedamd, en het nieuwe karma] door steenen golf-, brekers tegen verzanding beveiligd worden. Hiertoe moesten afzonderlijke steengroeven worden ontgonnen, waar 600 tot 700 menschen werkten en die per spoor naar de nieuwe havenwerken nn esten worden vervoerd. De kosten bedragen omstreeks 18 millioeu dollars Het werk werd uitge voerd onder leiding van den Nederlandschen ingenieur J. A. A. Waldorp. In de gevangenis te Chicago is ontdekt, dat de moordenaars van Cronin, tot levens lange gevangennisstraf veroordeeld, een com plot hadden gesmeed om fe ontvluchten, waartoe zij hulp van buiten wisten te ver krijgen. Althans men vond hen in 't bezit van belangrijke geldsommen, revolvers en vijlen. De hoofdcipier der gevangenis was omgekocht. De ontdekking van het complot was aan den kapelaan te danken. Thans zijn de gevangenen in ijzeren cellen gebracht en worden zij strenger dan ooit bewaakt. Vreeselijke bijzonderheden worden gemeld van den brand in het krankzinnigengesticht bp Montreal, Canada, hetgeen wij in ons vorig no. in 't kort mededeelden. In de brandende vertrekken hadden hevige gevechten plaats tusschen brandweermannen en wild geworden krankzinnigen. Een ver dedigde zich met trappen en bpten tegen zpn redder en deed bjj het afdalen van de ladders alle moeite hem naar beneden te gooien. De brandweerman werd den krank zinnige ten slotte meester en wierp hem naar beneden, waar hij in dekens werd opgevangen. Ook de zusters en de bedienden moeten zich meesterlijk hebben gehouden. Drie nonnen, die een zieke zuster wilden redden, kwamen in de vlammen om van de brand weermannen zijn vele gewond. Vijftig menschen zpn omgekomen, 7 pleegzusters en 43 kranzinnigen, alleen vrouwelijke. Driehonderd krankzinnigen worden vermist. In den omtrek heerscht daardoor een bepaalde paniek, omdat een ieder zich door die losgebroken krankzin nigen bedreigd acht. Een ooggetuige zegt, dat het vreeselijk tooneel een tafereel geleek uit Dante's Hel, vooral bij het begin van den brand. De krankzinnigen genoten als kinderen van bet vuurwerk, schreeuwden en sprongen van de pret, geheel onbewust van het dreigend gevaar. Eerst toen eenige muren instortten, en de vlammen hen meer en meer naderden, werden zij bang. Eenige ongelukkigen vers'opten zich in kasten of onder tafels, blijkbaar in de meening daar veilig te zijn en konden slechts met geweld uit hun schuilplaatsen worden verwijderd. Anderen trokken hun kleeren uit, wierpen die in het vuur en vluchtten half naakt. Als opgejaagd wild holden zij door den omtrek, zich tegen ieder, die hen wilde tegenhouden, verdedigend. Ondanks de zware regenbuien bleven zij voorthollen tot zij van vermoeidheid er bij neervielen of in bosschen een schuilplaats vonden. Het hoofd van de brandweer vertelde o.a. dat in de eerste zaal een 25 krank zinnigen zoo verstijfd van schrik opeenge drongen bij elkaar stonden, dat al zijn moeite om hen uit elkaar en naar buiten te dry ven vruchteloos was; allen ver brandden dan ook. Eén krankzinnige heeft een 90-tal medelijders gered, door met ge weld een deur open te breken. Ook wordt gemeld, dat verscheidene krankzinnigen dooi den schrik plotseling het verstand her kregen. Een vrouw, die in 4 jaren niet had gesproken, riep om hulp en hielp verder de brandweer. Dat zoovele en daaronder de gevaarlijkste krankzinnigen in de vlam men omkwamen, was ook een gevolg van hun verzekering in dwangbuis en cel. De brand ontstond op de tweede ver dieping van de afdeeling vrouwen, waar een harer eenige voorwerpen in een kast in brand stak. De kast en de kamer vatten vuur en de vlammen verspreidden zich in een oogenblik door de ventilatie-buizen over het geheele gebouw. Na vijf minuten spuiten was de watervoorraad uitgeput en moest de brandweer zich alleen tot het reddings werk bepalen. Ten gevolge van den brand heeft, naar 't schijnt, een brandstichting epidemie zich onder de krankzinnigen verspreid. Overal in den omtrek branden schuren af of werden pogingen gedaan om landbouwhoeven in brand te steken. Het gesticht had anderhalf millioen dol lars gekost, was zes verdiepingen hoog en zoogenaamd vuurproef gebouwd. Al weer komt uit Amerika bericht van brand in een krankzinnigengesticht. Het armenhuis en daarmede vereenigd krank zinnigengesticht te Norwich, bij New-York, is in de vlammen opgegaan. Dertien per sonen, waaronder elf krankzinnigen, zij; verbrand. De brand ontstond in het krank zinnigengesticht, waar een verpleegde een lamp wilde aansteken. Plnntselijli Nieuws. HEUSDEN, 13 Mei. Naar wij vernemen hebben de heereu Kuijs te 's-IIage en flurtog te Rotterdam zich tot de Staten dezer provincie gewend, om eene bijdrage uit de provinciale kas voor het stand komen van den door hen ontworpen stoomtramweg van Ileusden naar 's-Bosch en Waalwijk. Door den heer Rappard Theol. Cand., is een beroep ontvangen naar Loon op Zand. Tot ons genoegen kuunen wij inede- deelen, dat de heer H. J. Scholten alhier, benoemd is tot Secondant intern aan het Instituut van den heer Mölman te Amsterdam. OUDIIEUSDEN, 12 Mei. Zaterdag j.l. werd een niet alledaagsch monster opge merkt in den l uitenboezem van de sluis onder deze gemeente. Het bleek weldra een steur te zijn, die onlangs met het hoog water het Oude Maasje was opgekomen en bjj de vallende rivier zich geen weg meer kon banen. Door den visscher M. Klerkx te Drunen werd hij spoedig bemachtigd en bleek het viscbje eene lengte te hebben van 8 voet, bij eene zwaarte van 170 pond. BABILONIENBROEK. Toezegging van beroep is gedaan aan den heer Th. G. C, Rappard, candidaat. LANGSTRAAT. De handel in hooi blijft even lusteloosenkele partijtjes van mindere qualiteit, die vroeger op levering van f 6 per 1000/2 K.G. gekocht waren, werden afgeleverd. De eerste qualiteit geldt altijd nog f 10, doch zaken worden er zeer weinig gedaan. Weldra zitten vele hooiboeren met hun voorraad van drie jaren, want over jarig hooi kan men nog veel vinden Stroo wordt nog bij kleine partijtjes tegen f 8 a f9 per 1000/2 K.G. afgeleverd. Sedert de vorige noteering bleef de han del in aardappelen van weinig beteekenis niemand durft grooten voorraad in te slaan, omdat vooral dit jaar de meeste soorten het verwerken niet kuDnen verdragen. Bij de kleine maat worden zij van 10 tot 14 ct. per 5 liter verkocht. HAAFTEN. Nadat de arbeiders Maan dag j.l. op de steenfabriek van mej. de wed. Blom op de Crob alhier het werk staakten, hervatten zij j.l. Woensdag den arbeid, toen zij in den eisch van 10 ct. verhooging van loon per dagwerk (8000 steenen) werden voldaan. De andere fabrieken aldaar van de firma van Lookeren Campagne hebben uit eigen beweging het loffelijk voorbeeld gevolgd, om loonsverhooging toe te kennen. WIJK, 10 Mei. Gisteren had het z. g. scharen in de Wijkerwaard plaats, waarbij elk inboorling het recht heeft een of meer stuks vee kosteloos te weiden. Een 190tal stuks vee werd ingeschaard. Die zelf geen vee bezit, kan zijn recht aan een ander tegen een vast te stellen prijs afstaan, welk recht dit jaar circa f 19 per schaar beliep. Het recht bestaat in het weiden over het geheele saizoen, met uitsluiting van vier weken, waarop het land gebloot wordt en eenige dagen rust wordt gegund. Voor elke schaar wordt van de inboor lingen een z. g. vrijgeld van f 1,50 geheven, zijnde ter gemoetkoming van grondlasten waterkeering enz. Dat dit aloude recht aan menig rninge- goede zeer ten stade komt, laat zich ge makkelijk verklaren. DALEM. Op de lijst der hoogstaan geslagenen in de prov. Gelderland, komen o. a. voor nir. J. baron van Pallandt te Waar denburg niet f 456.77, mr. W. C. baron van Pallandt te idem met f 832.515, P. H. den Ouden te idem met f 960.935, A. J. Mijnlieff te Herwijnen met f 806.74, mr. M. Viruly te Vuren met f 555.866. GORINCHEM. Op de Vrijdag gehouden kaasmarkt waren eene menigte kooplieden van elders gekomen en te betreuren is het dat er zoo weinig aanvoer van kaaswas zeker zouden er anders door de verkoopers goede zaken gemaakt zpn. Eene partij kaas, aangevoerd door Dubbel dam van Schelluinen, werd verkocht voor f 27,en eene aangevoerd door W. de Kuiper van Peursum voor f 24,50 de 50 Kilo. Voorzeker eene goede prijs. Zaterdag werd alhier het stoffelijk overschot van den heer W. C. M. Begram, ambachtsheer van Jaarsveld, ter aarde besteld. De overledene was lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten, dijkgraaf van het hoogheemraadschap de »Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe« en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Geen wonder, dat een zeer groote schare vrienden en bekenden was opgekomen, om dezen ver dienstelijken man de laatste eer te bewijzen. Vanwege Gedeputeerde Staten werd aan het graf gesproken door Mr. P. L. F. Blussé lid van dat college, om hulde te brengen aan de groote bekwaamheden en de on overtroffen plichtsbetrachting van den over ledene. Vanwege de Provinciale Staten werd het woord gevoerd door den heer M. F. Boonzajer, notaris alhier, die tevens als vriend de groote verdiensten schetste van den over ledene, waarna nog het woord werd gevoerd door Mr. A. C. Visser, secretaris-penning- meester van den Alblasserwaard, en den heer W. N. J. van Slijpe, dijkgraaf vau de Vijf Heerenlanden. Dr. van Eet en, uit Utrecht, zwager van den overledene, bedankte diep bewogen voor de eer aan zijn schoonbroeder bewezen. will UVk* ■BWBUÜIIHKI liUI II—fcSMB—agcrejamri-a 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 12 Mei. Prijs van f15.000: no. 17382; f1000: uos. 4401,4487, 5039, 6007, 10710, 14027 en 15684; f400: uos. 748 en 5378; f200: nos. 329, 1359 en 2269: f 100: nos. 2707, 3104, 6978, 8196. 10889, 11585, 13828, 14599, 14838, 17547 en 20625. liut uerlijKe Htand. Woudrichein. Over de maand April. Geboren: Cornelia Christiana, d. v. D. Berm en C. Linsen; Herman, z. v. H. Kant en A. van de Wateriug; Jan, z. v. J. van Someren an N. Smits; Grieta, d. v. P- Maas en G. van de RoerkenRoelof, z. v. J. D. Roomer en J. van Stigt; Jan z. v. H. Verbeek en M. Baks; Amelia Hendrika, d. v. B. M. Verzijl en C. van Vugt; Aartje, d. v, D. J. de Joode en M. W. v. d. Klooster. Overleden: Jantje v. Oosterom, geh» met Adrianus Krielaart, 70 j.; Adrianus Hendrikus Viveen, 3 m., Roelof Roomer, 14 dagen. IN eêr-lan clsch Indië- Even onverwacht als treffend is het be richt van het instorten van de Roomsche kerk op het Waterlooplein te Batavia. Dat gebouw, dat nog zoo fier en slank zich verhief, een sieraad van de stad, een mees terstuk van architectuur, ligt nu daar als een onoogelijke puinhoop. De oorzaak van het ongeluk moet nood wendig in een fout in den bouw schuilen, want aan een grondverzakking of een aard beving kan het niet worden geweten. Het gebouw, zooals het daar 's morgens nog stond, was nauwelijks twaalf jaar oud, dus werkelijk nog nieuw te noemen. Jammer is het zeker van zulk een schoon monu mentaal gebouw. De kerk dan is bijna geheel ingestort alleen het voorste en het achterste gedeelte, waar het altaar staat, is als door een wonder gespaard gebleven. Om half zes 's morgens bemerkte de pastoor Van Santen, dat een weinig kalk van een der pilaren was gevallen, en bleek het bij een dadelijk ingesteld onderzoek, dat die pilaar aan het wijken was. Onmiddellijk werd nu werkvolk ontboden om den pilaar te schragen. Dit kon evenwel niet onmiddellijk plaats heb ben, daar de daarvoor benoodigde materialen niet beschikbaar waren een uur later begon ook .een tweede pilaar uit het lood te zakken, en een paar seconden later viel plotseling het dak naar omlaag en stortten de zij muren gedeeltelijk in. Het orgel is zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. De politie zette on middellijk het terrein af, om diefstal te voorkomen. Een geluk mag het zeker heeten, dat dit niet gebeurd is tijdens de godsdienstoefe ningen op de Paaschdagende kerk was toen stampvol en menig menschenleven zou daarbij zeker gemoeid zijn geweest. (jJemerigd en Allerlei. Het Maandblad tegen de Kwakzalverij" maakt o.a. melding van een machine in menschelijke gedaante, die in 't vervolg als geneesheer zal optreden. Het is een authomaat, vooi'zien van openingen over het geheele lichaam. Indien men in de opening, die overeen komt met de plaats van het lichaam waaraan men lijdende is, een muntstuk werpt, geeft de houten geneesheer u dadelijk een fleschje of een doos pillen, goed voor uwe kwaal. Zouden er nog menschen gevonden worden, die zich zelfs door een houten kwakzalver laten bedriegen? Het Mormonendom. Mevr. Susan Gates, een der 79 kinderen van Brigham Young, den stichter van het Mormonendom, hei ft in een artikel in de North-American Review de veelwijverij als een voortreffelijke instelling verdedigd. Zij wijst er op, dat in Amerika 750,000 meer vrouwen dan mannen zijn en wenscht die 750.000 niet ongetrouwd te laten. Nergens in de wereld is de liefde van de mannen voor de vrouwen en omgekeerd zoo leven dig, zoo oprecht en zoo rein als in Utah, beweert mevr. Gates. De voortdurende wensch om te behagen en de wedijver in liefde en toewijding scheppen in de Mormoonscl e maatschappij een geluk en een vrede, waai- van andere Staten zich geen denkbeeld kun nen vormen. Er is niets roerender dan een avondgebed in een Mormoonsche familie, als de vader het gebed uitspreekt, terwijl de tien of twaalf vrouwen met de kinde ren, als zoovele hennen met haar kuikens, om hem vereenigd zpn. Mevr. Gates wacht ook voor de emancipatie der vrouwen en de beschaving veel heil van het Mormonendom, omdat die vrouwen, die niet voor het huishouden of

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2