Zeilen wij m leven verzekeren? WOENSDAG 21 MEI. 1890. M 891. i5v tan öf fp%'; 1 w VOOB f Uitgever: L. J. 7IERMAH, Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonne mentsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Ja, dat zegt men zoo gemakkelijk. Maar degenen, die zoo spreken, bedenken niet dat hun de gezondheid en 't leven ontsnap pen kunnen en met deze is ook de verze kering weggeloopen. De mensch wikt God beschikt, zegt een oud spreekwoord terecht. Zoo menigeen heeft zich dit of dat voorgenomen. Hij zwelgt in het volle genot -der gezondheid hem kan niets deren en ziedaar, als een dief in den nacht komt de Dood en wenkt hem tot zich. Waar blijft nu de tijd, dien hij nog meende in overvloed te hebben Thans boeten zijne vrouw en kinderen door nooden en zorgen voor zijne zorgeloosheid Dat is recht goed gezegdzelf doen is maar alles. Alleenlijk welk mensch weet hoe lang hij sparen kan? Aangenomen, hij zet het jaarlijks bedrag der verzekerings premie in de spaarbank op intrest en na dit vijf, zes jaar prompt betaald te hebben, sterft hij. Wat heeft hij nu voor de zijnen bespaard? Een sommetjeterwijl de maat schappij de achterblijven den een kapitaal zou uitgekeerd hebben, indien haar de spaar penningen waren toevertrouwd geworden zelfs al ware hij in het eerste jaar gestor ven. En gesteld hem ware een lang leven beschoren. Is hij dan zoo zeker regelmatig tot aan het einde door te zullen sparen, gelijk hij het voor de verzekering doen zou, die er hem toe dwingt? Prijzenswaardige bezorgdheid! De hierin opgesloten liggende twijfel mist echter allen grond. Welke maatschappij zou nog een dag bestaan, indien ze zich aan hare ver plichtingen wilde onttrekken? Zoo de ver zekerde zijn premiën trouw betaald heeft, kan hij met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan en er vast op rekenen, dat de zijnen eenmaal de som onverkort zal uitgekeerd worden. Onderzoek alle dingen en behoudt het goede. Er zijn hier te lande tal van soliede maatschappijen, wier boeken voor iedereen ter inzage liggen, zoodat het voor iemand, die den ernstigen wil heeft, zijn leven te ver zekeren, niet moeilijk is een goede keuze te doen. 5. De premiën zijn te hoog. Ik weet niet of ik 't wel altijd missen kan Waarom zoo klein van moed, van ver trouwen in eigen kracht? De ervaring van duizenden leert, dat het beter gaat dau men in het begin waande. Wanneer men eenmaal weet, dat 't er af moet, dan gaat het er ook wel af. En och er is licht ook 't een en ander te bezuinigen. Wat gaat er jaarlijks niet door de vingers aan genoegens en verstrooiingen, aan luxe in kleeding en huishoudingZonder nog als een kluizenaar te leven, zou menigeen van overdadige uit gaven een niet onbeduidende premie in de levensverzekering kunnen bekostigen. Itekent eens een stuiver per dag, dat maakt per jaar c. f 18, waarvoor men, al naar den ouderdom een som van f 600 a f 800 kan verzekerenHet bewustzijn zijn plicht ge daan te hebben, de geruststellende zekerheid van bij plotselingen dood de zijnen ten minste voor de eerste tijden tegen den nood gewapend te hebben, is een rijke vergoeding voor het jaarlijks te brengen offer. Zulke woorden komen niet uit het hart. Juist wijl vroeger niemand voor ons heeft kunnen zorgen, juist omdat misschien onze jeugd een tijdperk van ontbering en de kamp om ons doel te bereiken daardoor een zware geweest is, daarom juist moeten wij het als onzen heiligen plicht beschouwen onze kinderen den strijd om 't bestaan te ver lichten. 7. Mijn kinderen zullen niet omkomen wanneer ik ze niets kan nalaten. Wij hebben familiedie in goeden doen is. Och mijn vriend, wat we u bidden, ver laat u voor uw kroost toch nimmer op anderen, al zijn die ook uw naaste ver wanten. Wie zegt u dat deze niet terstond met verwijten voor den dag zullen komen, verwijten aan uw adres, omdat gij niets voor uw kinderen gedaan hebt en ze aan het medelijden der familie opgedragen hebt? Hoe bitter zal uwen kinderen het brood smaken, in zulk medelijden gedoopt! Hoe zullen ze daarentegen hun vader zegenen, wanneer die hen voor zulk een deemoedi- ging bewaard heeft. Zacht wat, dat gaat maar zoo in eens niet! En zij het dan dat uw vrouw her trouwt, met het oog op de zaak of op de kinderen, welk goed echtgenoot, die zijn vrouw lief heeft, zal het haar misgunnen dat ze na zijn dood weder gelukkig en tevreden vermag te leven? En wat de ver zekeringssom of 't achter te laten vermogen betreft, niemand is ten opzichte der wet zoo onkundig, dat hij niet weet dat de wet op zeer eenvoudige wijze den tweeden vader buiten de mogelijkheid kan plaatsen mooi weer te spelen van 't geld der kinderen uit 't eerste huwelijk Zeer waareen goede zaak is een brood winning. Hoe echter, wanneer hij, die ze drijft, sterft? Dan veranderen dikwijls de omstandigheden met één slag. De rechte man tot voortzetting is niet zoo dadelijk gevon den. Soms is er schuld en komen de schuld- eischers opzetten, die er bp 't leven van den eigenaar niet aan zouden gedacht hebben hun geld op te eischen. Dan wordt ze ver kocht en dat gaat in den regel met groot verlies, zoodat de opbrengst ver van toe reikend is de weduwe en haar kinderen te onderhouden. Welk een zegen zou in zulk geval een levensverzekering brengen! De weduwe kon met haar hulp de zaak op de been houden en haar crediet vestigen. Neen, de levensverzekering is ook voor den man van zaken zeer aan te bevelen. Ze versterkt zijn financiëele positie en in tijd van nood geeft ze hem op zijn polis een voorschot. Geen koopman kan zeker zijn in zaken zooveel te verdienen, dat de achterblijvenden eenmaal zonder zorgen leven kunnen. "Voor de meeste ambtenaren is de gelegenheid open zich pensioen te verzekerende man van zaken moet voor zichzelven zorgen en dat kan hij 't beste doen door de levensver zekering. Wel hem, die met aardsche goederen ge zegend is, wien van de wieg af een vrien delijker lot beschoren werd dan 't meeren- deelzijner medemenschen! Hij bedenke echter dat alle aardsche goederen vergankelijk zijn. Hoe menigeen werd door bedrog, mislukte speculatie etc. in korten tjjd arm. De op zijn leven verzekerde som gaat echter nooit verloren. De levensverzekering is ook voor den vermogende een soliede geldbelegging en de deelneming van gegoeden geeft voor de minder bedeelden, die de verzekering nog wantrouwend gadeslaan, een aanmoe digend en vooroordeelen uitroeiend voorbeeld. Graaf Von Moïtke, Duitscbland's 90-jarige veldmaarschalk, heeft gesproken in den Rijks dag ter verdediging van de immer hooger wordende militaire begrootingen in 't alge meen, ter verdediging van het nieuwe kre diet ten bedrage van 18 millioen in 't bij zonder. Vooraf had de minister van oorlog, ge neraal Verdy du Vernois gezegd, dat de nadere toelichtingen aangaande de beweeg redenen, die de keizerlijke regeering tot een aanvraag om verhooging van het leger- effectief met 18,574 man hebben geleid, alleen in de geheime zittingen van de com missie kunnen worden gegeven, om te ver mijden, dat de buren ook opnieuw aan 't wapenen zouden gaan. Met de verzekering, dat de nieuwe aan vragen allen gerechtvaardigd zijn, diene men zich voorloopig tevreden te stellen. Een redevoering van den ouden krijgs man Von Moltke is natuurlijk immer een evenement en lang voor den aanvang der zitting reeds, waren de tribunes van den Rijksdag propvol, maar sensatiewekkende passages of bepaald nieuwe inzichten bevat zijn redevoering niet, 't is alles hameren op het oude aambeeld, met het doel »de leger wet moet er door« voor oogen. De tegenwoordige vrede zeide Von Moltke o.a. geeft geen waarborg voor volkomen veiligheid, welke het doel en streven moet zijn van de gansche natie; de vorsten en regeeringen zijn niet meer de oorzaak van de oorlogenkabinetsoor- logen zijn er niet meer, maar volksoorlogen en dezulke kan geen enkele regeering be zweren. Een zwakke regeering, die de be geerten van minder bedeelden en het stre ven van rassen en nationaliteiten het hoofd niet kan bieden is een voortdurend oorlogs gevaar en als nu een dreigende oorlog mocht uitbreken, zou niemand den duur, noch het einde kunnen voorzienhet zou kunnen zijn 7 en 30 jaar en wee hem riep Von Moltke uit die het eerst de lont in het kruit zal steken. Tot zoover was het gesprokene eigenlijk een inleiding voor de dingen, die komen zouden. De veldmaarschalk meende, dat waar zoo groote belangen in 't spel zijn, waar de quaestie zaken betreft, door groote offers verworven, waar het bestaan van het rijk, ja misschien de sociale orde en de bescha ving mee op 't spel staan en in elk geval honderdduizenden menschenlevens, de geld- quaestie slechts van ondergeschikt belang mag zijn en elk geldelijk offer schijnt ge rechtvaardigd. Slechts een sterk gewapend Duitschland kan met zijn bondgenooten garantie geven voor den vrede en om dien te bewaren is geen offer te grootDuitsch land heeft zijn veiligheid in zijn eigen hand. De redevoering maakte een diepen indruk en telkenmale werd zij door toejuichingen onderbroken. De internationale arbitrage- en vrede- vereeniging heeft een adres aan den Duit- schen Keizer gezonden, om Z. M. te ver zoeken zijn groote macht aan te wenden ten bate van een algemeene Europeesche ontwapening. In den Duitschen Rijksdag, bij de voort zetting van het debat over het ontwerp tot verhooging der legersterkte, verklaarde de socialist Liebknecht dat het volk onder den zwaren belastingdruk tengevolge van het militairisme te gronde gaat. Het septennaat moest eenen stilstand beteekenen doch sedert waren de militaire lasten nog voortdurend gestegen. In plaats van den oorlog in het Oosten te verhinderen, had Duitschland de Russische politiek op alle mogelijke wijze ondersteund, terwijl de inlijving van Elzas- Lotharingen eene eeuwigdurende vijandschap met Frankrijk veroorzaakt had. Om den algemeenen vrede te verzekerenmoest Duitschland een congres beleggen. Nabij Hildesheim is de bliksem in de kerk geslagen op het oogenblik dat de geheele gemeente daarbinnen verzameld was tot bijwoning van den bidstond voor den oogst. Er werden vier personen gedood, zes met lamheid, tien met blindheid geslagen en een aantal gekwetst. De Timesverneeipt dat Stanley verloofd is met de schilderes Dorothy Neunant, doch ter van wijlen Charleshet huwelijk zal in het begin van Juni voltrokken worden. Volgens de Royal United Service Ga- zette» heeft de Britsche Regeering tot den aanmaak van pneumatische dynamietka- nonnen besloten, volgens het systeem-Za- linsky. Voorloopig zullen slechts 50 a 60 stuks worden aangemaakt, doch met den meesten spoedin het arsenaal van Wool wich is men er reeds mede begonnen. Te Londen wordt Zaterdag een Fransche tentoonstelling geopend, waarop voorwerpen van nijverheid, kunst en gewassen uit Frank rijk en zijne koloniën te zien zullen zijn, maar welker great attraction voorstellingen van het Algerijnsche leven zullen zijn, op de wijze als Buffalo-Bill geeft van het leven in het Amerikaansche verre westen. Er is een troep van 90 Arabieien, waaronder tien vrouwen en kinderen, met 30 paarden, twee kameelen, twaalf geiten, 20 honden en een paar apen, die in Earls Court een beeld van het Afrikaansche woestijnleven zullen geven. Men spreekt ook nog van een paar der vermaarde Amazonen van den Koning van Dahomey, en zelfs van eenige leeuwen, die natuurlijk achter de tralies zullen blijven. Omtrent een vreeselyk ongeluk by Ratibor worden de volgende bijzonderheden gemeld. Van de naburige dorpen waren op den Hemelvaartsdag een aantal jonge meisjes van 12 tot 14 jaren, die van de kerkelijke communie kwamen, bij Slawikau aan den oever van de rivier de Oder bijeenverzameld om zich te laten overzetten. De veerman gebruikte een te klein vaartuig. Zij waien echter bijna over, toen op een twintigtal schreden van den oever het vaartuig om sloeg. Eene volwassen vrouw, moeder van zes jonge kinderen, en 46 meisjes raakten te water. Men hoorde een vreeselijk gegil en toen niets meer. De veerman redde zich zwemmende. Zes kinderen werden levend onder het vaartuig van daan gehaald. De anderen verdronken onder het oog harer op den anderen oever staande, jammerende ouders en van de andere kerkgangers. Er zyn tot dusver nog pas elf lijken gevonden. De bladen maken melding van eene groote ramp, welke de Siberische stad Tomsk heeft getroffen. De Tom is buiten hare oevers getreden, heeft den omtrek mijlen ver overstroomd en groote ver woestingen aangericht. Een groot aantal menschen zijn verdronken. Ook is een deel der stad door brand vernield. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de autori teiten sedert 1 Mei een groote bedrijvigheid van anarchisten en socialisten onder de mijnwerkers opmerkende, voor versterking van het garnizoen hadden gezorgd. De be weging ging uit van de voorsteden, voor namelijk van de metselaars en timmerlieden, waar na redevoeringen van anarchisten verschillende demonstraties moesten worden uiteengedreven. De anarchisten trokken daarop naar de mijndistricten, waar minder politie en militaire macht bijeen was en bewerkten hier werkstakingen. Een groote menigte viel de burgerwacht aan, ten einde zes gevangen genomen anarchisten in vrij heid te stellen. De burgerwacht beant woordde den aanval met een salvo, waardoor een der aanvallers gedood en vele gewond werden. De Gouverneur van Bilbao riep hierop de Raad bijeen met de militaire autoriteiten en de vergadering besloot den staat van beleg af te kondigen. De houding van de 16.000 werkstakende mijnwerkers, die ook door andere werklieden die het werk neer legden, worden versterkt, is zeer dreigend. Generaal Lorna, bevelhebber van de pro vincie, is met een regiment infanterie en vele batterijen veld- en bergartillerie te Bilbao aangekomen. Uit Madrid wordt d.d. 18 Mei gemeld; Te Bilbao is in de fabrieken het werk hervat, maar op de scheepstimmerwerven en in de ijzermijnen duurt de werkstaking voort. In enkele mijnen nabij Bilbao is de arbeid gedeeltelijk hervat. Het geheele district is met soldaten bezet. Een 200-tal werkstakers trachtten te Bilbao een betooging te houden, maar werden door de schutterij uiteenge dreven. Verscheidene personen werden ge vangen genomen. De schoener »Eliza Mary,« op reis naar Australië met 79 personen aan boord, strand de onlangs in de nabijheid van het eiland Mallicolo. De inwoners van dat eiland, kanni balen van de laagste soort, deden een aan val op het gestrande schip, en maakten 51 passagiers en matrozen gevangen, die door hen werden gedood, gebraden en opgegeten. De Amerikaansche regeering is thans voornemens een oorlogsschip naar Mallicolo te zenden, om de kannibalen voor hun wan daad te tuchtigen. 1 en Altena O? Langstraat en de Boiiinielerwaard. 1. Ik ben gezond en heb den tijd nog: de verzekering loopt niet weg 2. Wat zal ik daar een ander bijhalen ik spaar zelf en dan verdien ik meteen de winstdie de verzekerings-maatschappij in stand houdt! 3. Wie waarborgt mijdat mijn nabe- I staanden de verzekerde som zonder eenige korting zullen ontvangen 4. En wie zegt mij dat de maatschappij bij wie ik mij verzekerlevensvatbaarheid heeftzoodat mijn inleggelden niet verloren kunnen gaan? 6. Voor mij heeft ook niemand gezorgd De mijnen moeten er zich maar doorslaan 8. Wat Ik zal mijn leven verzekerenzoo dat mijn vrouw na mijn dood met het door mij bespaarde geld een anderen man geluk kig kan maken? 0. Ochik heb mijn zaakdie onderhoudt mij en de mijnen; de levensverzekering is goed voor ambtenaren. '10. De levensverzekering is goed voor de armen. Ik héb vermogen en héb ze dus niet noodig. 13 uitenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1