,/Vr? 897. WOENSDAG 11 JUNI. 1890. Él j Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Ook een Staatsinstelling! VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonne mentsprijs: per 3 maanden 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. De regeering, overtuigd dat het gebruik van sterke dranken nadeelig is, heeft voor gesteld, alle plaatsen waar jenever, bran dewijn of likeuren verkocht worden, te sluiten. De eigenaars mogen hun zaak om zetten in koffiehuizen, nielkwinkels of bier tempels, al naar ze believen, de verkoop van sterke dranken is voortaan uitgesloten. Alle branderijen en disteleerderijen hebben na zeker tijdstip, nader te bepalen, gedaan. De voorraad graan, dan nog voorhanden, zal onder hooger toezicht publiek verkocht worden. Tevens wordt het korps grens- ambtenaren verdubbeld, opdat alle sluik handel streng worde tegengegaan. Hij, die na genoemd tijdstip, in een voor het publiek toegankelijk huis sterke dranken tapt, of in de oprichting daarvan deelneemt, hij of zij, die in zoodanig huis als schenker of schenkster werkzaam is; hij, die tot het houden van zoodanige gelegenheid, een pand verhuurt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. Dat is wreed, za! men zeggen en dat is zooniet voor die hij of zij, maar voor die tienduizend hij's en de honderden zij's, die na bedoeld tijdstip, hun borreltje zullen moeten missen. De regeering heeft dat ook gevoeld en uit erbarming met de proevers en proefsters heeft ze een maatregel genomen, die doet zien, hoe vaderlijk teeder ze voor 't volks welzijn waakt. De bedoeling n.l. met bovenstaande aller jongste proeve van wetgeving is volstrekt niet, den menschen het drinken af te wennen. Alleen maar het drinken buiten controle der overheid. Thans weet men eigenlijk niet wat men drinkt, of 't jenever is of foezel en men mag veilig aannemen, dat de meesten der branders, slijters en tappers er geen been in vinden op dit stuk de belangen hunner beurs boven de magen hunner klanten te stellen. Met het oog op het groote gevaar nu, dat de volksgezondheid loopt, wil de overheid op 's rijks kosten eenige groote branderijen oprichten en exploiteeren en in elke gemeente een agent aanstellen, bij wien uitsluitend het rijksvocht verkrijgbaar gesteld wordt. Eerst wanneer deze inrichtingen een vol doende hoeveelheid gefabriceerd hebben, zal men tot sluiting der particuliere branderijen en der drankhuizen overgaan Door dezen maatregel hoopt de regeering de gezondheid te bevorderen, telken jare een beduidende winst in de schatkist te storten en ten slotte de drankzucht te be teugelen. Maar 't is toch immers niet waar? Stel u gerust, lezer, er is van dit plan, geen woord waar. We zullen ook voortaan onzen jenever van particulieren kunnen be trekken en met of zonder controle zooveel proeven kunnen als we willen. 't Zou ook een geschiedenis wordende Staat zich geroepen gevoelende het drankge bruik tegen te gaan, zichzelven tot brander promoveerende en tot kroeghouder, om niet alleen de belasting, maar ook de winst op de productiekosten in -den zak te houden Toch is 't niet zoo verregaand dwaas als 't wel schijnt. Die straf, die we daarboven bedreigden tegen den verkooper van sterke dranken, kunt ge vinden in 't wetboek voor straf recht tegen de houders van speelhuizen. Het spelen om geld is verboden, zelfs loterijen zijn verboden, tenzij de autoriteiten daartoe goedkeuring schenken. Loterijen om geld worden echter streng geweerd en speelschul den kunnen niet bij de wet geïnd worden. In het belang der goede zeden heeft de Staat het spel verboden. Waarom? Omdat het spel den hartstocht der menschen op wekt en velen ten gronde richt. Om dezelfde reden is de drankwet in 't leven geroepen. Doch wat doet de Staat nu? Hij ver biedt ons onder elkaar te spelen, zoodat A zijn geld niet aan B verliezen kan, doch om ons voor dit verlies dat eigenlijk een winst is schadeloos te stellen, richt hij zelf een speelbank op en wat hij ter wille der zedelijkheid met de eene hand ons ont neemt, reikt hij met de andere ons toe. Hoe ons tegenwoordig Ministerie derge lijke tegenstrijdigheid verantwoorden kan, is ons een raadsel. Een feit is het dat dezer dagen de 333ste Staatsloterij haar schatten heeft doen regenen over de gelukkige win ners. Of deze trekking met eenige festiviteit gepaard ging, ter oorzake van de 3 drietjes, we weten het niet, maar 't zou ons niet ver wonderen, want de Staat trekt telken jare een beduidende som uit zijne loterijen. Wanneer in een herberg de kastelein een gulden op tafel legt en zijn klanten insge lijks doen en ze daarna uit een spel kaarten of dominosteenen trekken wie de hoogste oogen werpt en de winner de guldens op strijkt, dan zijn deze personen strafbaar, 6 maanden gevangenis of drie duizend gul den boete. Toch beweren we dat dit spel, hoe af keurenswaardig ook, staat boven de Staats loterij. Deze mannen, stel ze zijn met hun zessen, leggen elk één gulden in. Ze hebben y6 kansen, kunnen f 6 trekken, dat is zoo eerlijk als iets. In de Staatsloterij komen 21000 perso nen te zamen en leggen elk f 70 in. Dat de meeste loten door 2, 4, 10 of 20 lieden te zamen genomen worden, kunnen we ge noeglijk buiten bespreking laten. Genoemd aantal legt in 1,470,000 gulden. Wordt nu deze som onder de inleggers verloot, fiat, daar zou niets tegen te zeggen zijn, de kans was dan zoo goed ze bij mogelijk- Nu is 't waar, ge kunt de f 100,000 trek ken en de f 50,000 enz., ge kunt er heer lijk afkomen, dat stemmen we toe maar niettemin blijft het feit bestaan, dat de loterij van elke honderd gulden slechts f 65 terug betaalt en dat allen te zamen dus verliezen. De Staatsloterij is alleen eerbiedwaardig om haren ouderdom. Onze vaderen waren groote liefhebbers van 't spel, we hebben onze liefde voor de loterij dus van niemand vreemds. De stedelijke besturen herstelden door loterijen hunne benarde financiën en verlootten daartoe allerlei zaken, tot vette baantjes en ambten incluis. De besturen van godshuizen en liefdadige instellingen brach ten er hunne fondsen door bij elkaar en in den aanvang der 18de eeuw begonnen de Staten-Generaal loterijen op groote schaal te organiseeren. Deze waren zoo winstge vend, dat in 1726 een op gezette tijden weerkeerende Generaliteitsloterij opgericht werd, tot staving der staatsinkomsten. Toen alle staatsinstellingen, gedurende den Franschen tijd onder de puinhoopen begraven werden, hield de loterij het hoofd boven. Onkruid vergaat niet. Ze werd echter herdoopt. In 1798 werd ze Bataafsclie loterij, in 1806 Koninklijke Ilollandsche loterij, in 1811 Loterie de Ilollande, in 1813 Nationale loterij, in 1815 Koninklijke Nederlandsche loterij en eindelijk in 1848, toen men zeker tot inzicht kwam, dat zulk een ding toch onmogelijk koninklijk wezen kan, Neder landsche Staatsloterij. We willen hopen, dat de Nederlandsche regeering ook van dezen naam welhaast een pertinenten afkeer krijgen en het ding op staatskosten een eerlijke begrafenis geven moge .Buitenland. De voornaamste schuldige aan den dief stal van 100,000 francs aan het Fransche ministerie van finantiën is gevat. Het is een bediende van het ministerie, die, toen de amtenaar aan het loket de coupons even had laten liggen, deze bemachtigde en aan een helper gaf die buiten wachtte. De heler vluchtte naar Londen, waar hij de coupons te gelde trachtte te maken, doch gevangen genomen werd. heid zijn kan Doch nu komt eerst de Staat en zegt j Eyraud zal met de twee inspecteurs van van die bijna ll/2 millioen komt mij toe!politie den 15n van Havanna vertrekken, f 434,000, zegge vierhonderd 34 duizend Zij worden einde Juni te Bordeaux ver- gulden en ten tweede komt nog eens de Staat en zegt van het overschot, dat ruim 1 millioen bedraagt, eisch ik nog c. 121/, percent om de onkosten goed te maken dat maakt nog de kapitale som van f129,825 uit. De inleggers brengen dus bij elkaar f 1,470,000 Ze krijgen daarvan terug f 906,175 Ze verliezen derhalve telken reis f 563,825 dat is ruim acht-en-dertig percent! Wat zoudt ge van iemand zeggen, die 20 loten van f 5 aan den man trachtte te brengen voor de verloting van een voorwerp van f 65 waarde? Niet waar, ge zoudt den slimmert den rug toedraaien en indien ge per se loten wildet elders gaan. Doch wendt u dan niet in arrenmoede naar de Staats loterij, want deze vraagt precies evenveel winst en onkosten. aan wacht. De concierge van het huis in de rue de Provence, Briquet, is op vrije voeten gesteldhij had steeds met kracht ontkend, dat hij den moord op Marcelle had gepleegd. Zijn vrouw is nog in arrest; zij bekende dat zij twee voorwerpen uit Marcelle's kamer had gestolen. President Carnot teekende Zaterdag de besluiten, waarbij aan 72 veroordeelden, voor feiten, begaan bij de werkstakingen of manifestatiën op 1 Mei, geheele of ge deeltelijke gratie wordt verleend. De politie te Bengalen heeft de volgende curieuse waarschuwing aan alle stations der Bengaalsche spoorwegen aangeplakt: »Rei- zigers worden gewaarschuwd, geen spijzen of drunken van hun onbekende personen aan te nemen, daar vele lieden van het vergiftigen van reizigers leven. Zij trachten eerst in een wachtkamer of ergens anders een praatje aan te knoopen en trachten dan het vertrouwen der medereizigers te winnen, terwijl zij zeggen, dat zij naar dezelfde plaats reizen. Zoodra er zich dan een gunstige ge legenheid voordoet, vergiftigen zij water en spijzen, die zij hun slachtoffers laten ge bruiken, zoodat deze hun bewustzijn ver liezen, waarna zij hen berooven.« De werkstaking der lichterschippers te Hamburg is zoo goed als afgeloopen. Sinds laatstleden Maandag trachten velen weder werk te krijgen, en voor zoover hunne plaatsen inmiddels niet door anderen waren bezet, worden zij ook weder aangenomen, mits voor het vroegere loon en onder voor waarde dat zij zich van de zoogenaamde vakvereeniging afscheiden. Deze vereeniging is ook reeds zoo goed als uiteengespat. Nu waren er ongeveer 1200 nieuwelingen van elders, en zün er thans van degenen die het werk hadden gestaakt weder 800 aange nomenmaar ongeveer 1500 man kunnen vooreerst nog geene aanstelling verkrijgen. Te Graefenau in de Pruissische provincie Saksen is tijdens een bal, eene brandende lamp op de vloer gevallen en gesprongen, ten gevolge waarvan brand ontstond. De dansenden drongen in den grootsten angst naar de uitgangen. Twee dames geraakten onder den voet en stierven, terwijl 13 zwaar gekwetst werden. De Berliner Polit. Nachrichten« spreekt van officieuse zijde het bericht tegen, dat de Duitsche regeering, ten einde de hoogere legeruitgaven te dekken, voornemens zou zijn, ontwerpen in te dienen tot belasting van lucifers en quitantiën. Majoor Wissmann heeft naar Keulen ge seind, dat hij op de algemeene vergadering der Duitsche koloniale vereenigingen die daar op 30 dezer gehouden wordt, tegen woordig zal zijn. Er worden groote toebe reidselen gemaakt om den dapperen officier te ontvangen. De Keizer van Oostenrijk heeft in eene toespraak geconstateerd, dat er sedert het vorige jaar geene enkele belangrijke veran dering in den algemeenen politieken toe stand heeft plaats gehad, ook niet in dien der Balkanstaten, waarbij inzonderheid Oosten- rijk-Hongarije belang heeft. Door de vriend schappelijke betrekkingen met alle mogend heden kon Oostenrijk vaste hoop koesteren, dat het land de weldaden des vredes zal blijven genieten. De keizer zeide verder, dat het machtig bondgenootschap, waarvan Oos tenrijk een deel uitmaakt, en de pogingen welke de tot dit verbond behoorende staten gemeenschappelijk en met wederzijdseh ver trouwen aanwenden ter handhaving des vredes, een hechten waarborg opleveren, waardoor het hem gegeven zal zijn, ook verder zijne politiek te bljjven volgen, die den voorspoed en het welzijn des lands ten doel heeft. Uit Sofia wordt aan de »Times« gemeld, dat de regeering den kolonel Kissoff en den hoofdofficier van gezondheid dr. Miscoff, van de ranglijst van het actieve leger heeft doen schrappen en onder politietoezicht ge plaatst heeft, dewijl de regeering aanneemt dat zij aan Panitza's aanslag medeplichtig zijn, omdat zij daarvan geweten en de re geering niet gewaarschuwd hebben. Een geweldige ontploffing heeft des nachts in het Karthuizer klooster bij Grenoble plaats gehad. Men vondt een brief bevattende de be dreiging, dat het klooster, als niet op een aangegeven plaats een millioen frs. werd be zorgd, na 20 minuten in de lucht zou vliegen. In den brief werd nog gezegd: »als een onzer wordt gevangen genomen, zulllen 10 Karthuizers daarvoor met het leven boeten.* De schade is groot, maar niemand werd gewond. Een later bericht meldt: Tot dusver zijn de bedrijvers van den aanslag op het klooster der Grande Char treuse niet ondekt. Een sterke macht poltie is uit Grenoble gezonden om het klooster te beschermen. De brief, waarin met geheele verwoesting gedreigd werd, was geteekend »Madrin II«. De schrijver vroeg 1,000,000 frs., maar wilde wel voorloopig met 500,000 frs. genoegen nemen, als de rest later ge geven werd. Voorts schreef hij, dat 124 dynamietpatronen, 24 bommen en 6 groote pakken brandbare stoffen gereed lagen en aangewend zouden worden, als het geld niet gegeven werd. Prof. Parisi van de Universiteit te Athene heeft ontdekt, dat de kokosnoot sterk lint worm-afdrijvende eigenschappen bezit. Na eerst de melk der vrucht gedronken te hebben, at hij ook de vrucht zelve. Twee uur later nam hij een gevoel van misselijk heid waar, dat gepaard ging met een lichten graad van buikloop. Den volgenden morgen kwam een lintworm met kop en al te voorschijn. Hij was destijds in Abessynië en later na zijne terugkomst te Athene werd het middel herhaaldelijk met goed gevolg door hem voorgeschreven. Het verdient volgens hem de voorkeur boven andere wormaf drijvende middelen, omdat geen voorafgaand diëet noodig is. In alle behandelde gevallen kwam de lintworm in zijn geheel te voorschijn op den morgen, die volgde na de toepassing van het middel. (Maandblad.) Volgens de Evening Standard* zouden verscheiden Russische anarchisten zich naar Londen hebben begeven, om zich aan de nasporingen der Fransche politie te ont trekken. Zij zouden zich in de wijken van Kentish-Town en High-Gate, den zetel der Duitsche anarchisten, gevestigd hebben. Verscheiden Fransche agenten moeten hen gevolgd zijn, en hen thans, met behulp der politie van Scotland-Yard, bewaken. Het gerucht loopt, dat de Russische politie een bende nihilisten op het spoor is in Rus land, die deel uitmaakte van de vereeniging der nihilisten, in Parijs gearresteerd en die in het bezit zijn bevonden van bommen en andere projectielen, aldaar vervaardigd. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte op aanvraag van Montenegro een bataljon soldaten gezonden heeft om de rust tusschen de christenen en muzelmannen aan de grenzen vah Montenegro te bewaren. In verschillende deelen der Vereenigde Staten hebben stormen en regens groote schade aangericht. In Jowa, Wisconsin, Ohio en elders in het Westen veroorzaakte het onweer groote schade. Te Mansfield sloeg de bliksem in een kruitfabriek, waar 5000 pd. kruit in lag. Er ontstond brand, waarbjj 3 menschen omkwamen. Bij een hevige hitte heerscht te New- York watergebrek. Slechts weinige gebou- 'i -~-A -M\ van en Ata angstraat en (!e üoinmelerwaaril. Franco per post zonder prijs- O O uOÖv Van de prijzen van ƒ100 en daarboven 15 percent van de rest 10 percent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1