Uitgever: L. J.. VZERMAH, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Yoot landbouwers en sommige burgers. M 898. Zaterdag u juni 1890- VOOR Dit blad verschgnt WOENSDAG en ZATEKDAG. Abonnementsprijs: per 8 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiè'n 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Het Vaderland* gaf dezer dagen het vol gende te lezen, wat we belangrijk genoeg achten, om het onder de oogen onzer lezers te brengen. Calitornië, voor jaren reeds het land der goudzoekers, het Dorado der naar fortuin hakende avonturiers, blijft nog altijd zeer de aandacht trekken, ook in de oude wereld. Gelukkig evenwel steunt de tegenwoordige verhuizing naar dat land van belofte op ge zonder verwachtingen en is het niet langer 't schitterend effect van gouden bergen, maar de vruchtbaarheid van den rijken bodem, die velen aanspoort, om er hun krachten en kapitaal te gaan besteden aan de bear beiding van dien bodem, waarvan men, in vergelijking tot de resultaten, in ons wereld deel verkregen, overvloedige rente voor spelt. Verschillende syndicaten, in 't bezit van onmetelijke uitgestrektheden van het beste bouwland, hebben deze gronden, be hoorlijk ingedeeld, geïrrigeerd, met wegen en kanalen doorkruist, bestemd om in per- ceelen te worden uitgegeven. Onder die Syn dicaten behoort het Fresno Land Syndicate, waarvan de hoofdagentuur voor ons land aan de heeren Bar be en Mack, Weesperzjjde 13 te Amsterdam, is toevertrouwd. Zij en de heer 1. P. Koch uit Californië, tijdelijk hier te lande, zijn de laatste op aanvraag en te Amsterdam zoowel als te Utrecht, te spreken en geven aan belangstellenden alle inlichtingen. Fresno is een der jongste, maar snelst in bloei en uitgebreidheid toenemende steden van Centraal-Californiëin de nabijheid der stad liggen de gronden, die vooral voor de vruchten-cultuur rozijnen en pruimen bijzonder geschikt schijnen en in 10 en 20 acres worden uitgegeven. Met 5 a 8 mille kan men 10 of 20 acres land, een jaar kost en inwoning, paard en tuig en gereedschap pen en onderricht ontvangen, na kosteloos te zijn overgebracht naar de plaats van be stemming; en men houdt dan nog f 1000 a f1500 bedrijfskapitaal over. Volgens de be rekeningen van de onderneming kan men in 6 jaren al zijn kapitaal en kosten terug gewonnen hebben en in 't volle bezit zijn ▼an een aanplanting, die 1800 a 2400 dol lars pér jaar oplevert. Doch wij willen er niet meer van zeggen. Wie zich op de hoogte wil stellen en zjjn fortuin beproeven hjj heeft thans de adressen. Aldus het ^Vaderland* terwijl in adver tentiën diesbetreffende van de Amsterdam- mere, die het bovenstaande ook overnam, nog wordt bekend gemaakt: dat een bro chure Fresno Land Syndicate* op aan vrage franco te verkrijgen is bij de reeds genoemde heeren Barbe en Mack; dat aan jongelieden met 5 mille en hoofden van gezinnen met een kapitaal van minstens 10 mille deze brochure vooral ter lezing wordt aanbevolendat een aantal ongehuwden en gezinnen in Sept. a.s. naar Californië in aansluiting met het Fresno Land Syndicate zullen vertrekken en anderen zich daarbij nog kunnen aansluiten. Wat zal men tot deze dingen zeggen? Zoo als 't daar staat, bevat het bericht ongetwjjfeld schoone, verleidelijke aanbiedin gen. Maar juist om die reden is voorzichtig heid dubbel plicht. Bovendien zal een ander er aan toevoegen 't komt van uit Amerika, het land van den humbug en den zwendel tot ons. Zeker, en niemand ga er dns op in, dunkt ons, zonder aan 't opge geven adres, maar ook aan eenige andere kantoren, poolshoogte te nemen en, wie dan niet geheel en al vreemdeling in Jeruzalem is, zal uit het bescheid en de verdere in lichtingen eenigszins wijzer zijn geworden. Met het lezen van de brochure voornoemd kan men gevoegelijk aanvangen daarmee zijn in 't geheel geen kosten of tijd gemoeid. Al is 't aanbod ook haast al te mooi, om waarheid en niets dan waarheid te bevatten, naar wij ons hebben laten inlichten van tamelijk bevoegde zjjde, bevat het geen on mogelijkheden. En voor de rest staan we met deze quaestie weer voor het vraagstuk der land verhuizing. Twee zaken mogen daarbjj als vaststaande aangemerkt wordenten eerste, dat in het beste deel van Europa het aanbod van menscheljjke werkkracht de vraag ver over treft en ten tweede, dat andere streken op aarde, van overgroots uitgestrektheid, slechts wachten op de tusschenkomst van den be schaafden mensch, om uit het dierenrijk, de planten- of delfstoflfenwereld voortbreng selen van onschatbare waarde op te leveren. Landverhuizing zou het een en het ander kunnen verhelpenook dit is echter aan tegenspraak onderhevig. Bij de vraag, wie zullen moeten heengaan, rijzen echter reeds tuoeielijkheden. De prole tariërs, die te onzent het eerst en 't meest door den nood der tijden worden gedrukt? Men zou 't zoo zeggen. Edoch, tot de tallooze ontberingen, waar onder dezen het leven doorworstelen, behoo- ren ook meestal gebrek aan onderwijs en opvoeding in 't algemeen en aan beroepsop leiding in 't bijzonder. Wat zullen deze stampers dus in den vreemde aanvangen, waar dubbele energie en volharding vereischt worden? Bovendien, wie zal hunne uitrus ting en overtocht bekostigen? Wie hen van het noodige voorzien, om ginds den arbeid te kunnen beginnen en om in de eerste tjjden van te leven? Hoezeer Amerika dan ook nog wel sedert eenige tientallen van jaren aan duizenden bjj duizenden landverhuizers een arbeidsveld zal kunnen aanwjjzen, zenden b.v. de Ver- eenigde Staten onverbiddelijk dezulken terug, die zonder middel van bestaan aldaar aan komen. De werkman, bekwaam in 't een of ander bedrijf, de boer of burger met eenig ver mogen, zjjn te gebruiken 't bljjkt ten over vloede nit de oproeping boven vermeld. Van eenig vermogenmaar natuurljjk gepaard aan de noodige schranderheid en ontwikkeling om daarvan een nuttig gebruik te maken, of 't middel ware erger dan de kwaal. Nu is 't bekend, dat lieden van deze eenigszins gunstige conditie in 'toude Europa nog groote moeite hebben, om aan een redelijk bestaantje te komen. Renteniertje spelen gaat niet, daarvoor is meer noodig en de rentevoet is te laag, terwijl de hevige con currentie de rest doet. De gunstigste berichten van hen, die reeds voor goed patria vaarwel zeiden, komen dan ook bijna zonder onderscheid van de zoodanigen, die werken honden en werken Zij dienen dus aan bovenstaande aan bieding hun aandacht te schenken. Wat er van Oud-Europa zou terecht komen, als dit soort landverhuizing eens op groote schaal plaats greep als het door het beste deel der burgerij werd ver laten en bleef zitten met den droesem der huidige maatschappij en de weinige zeer gegoeden Dat moest Europa zelf maar uitmaken, kan men zeggen. Bedenkt men echter dat landverhuizing steeds langzaam gaat en dat door het vertrek van den een de levensomstandigheden voor den ander gunstiger worden, dan zouden uit de onderste lagen der samenleving recruten kunnen geworven worden voor een' nieuwen, deugdelijken werkmansstand. Ten slotte nog één goeden raad aan hen, wier besluit ook na alle noodige voorzorgen mocht zijn vertrekken Bij 'tafscheid nemen van vriend en magen, van den geliefden geboortegrond met al wat hun daar dierbaar is, dienen zij tevens vaarwel toe te roepen aan tal van genoegens en geriefeljjkheden, die het verkeer in eene beschaafde maat schappij zoo ruimschoots aanbiedt. In 't gunstigste geval, n.l. dat het dagel jjksch brood elders werkelijk in overvloed gevonden wordt, zal het aantal ontberingen, dat men er zich moet laten welgevallen, vrij groot zijn. Doch dit is slechts een tjjdeljjk ongemak. Misschien zij zelf, maar vrij zeker de kinderen en kindskinderen zullen daarvan na eenigen tjjd niets meer te duchten hebben. In onze dagen bouwt men nieuwe maatschappijen verge lijkenderwijze even spoedig op als huizen. Buitenland. Het verslag is verschenen van het comité tot onderstand der slachtoffers van de ramp te Antwerpen (6 September 1889). Daaruit blijkt, dat de ontvangsten zijn geweest 803.942,27 fr., die als volgt zijn aangewend Aan voorloopigen onderstand: fr. 18.011,95; aan de Alg. Spaar- en Pensioenkas: a. voor 116 boekjes van de spaarkas f98.379; b. voor 41 onmiddellijke lijfrenten fr. 258.640,29aan de maatschappij »La Royale Beige*a. voor 113 tijdelijke lijfrenten van fr. 120, fr. 107.333,26; b. voor 3 overgaande lijf renten op 2 hoofden fr. 29.308,45c. voor eene uitgestelde lijfrente aan een blind meisje fr. 5.454,12; d. voor uitbetaling van fr. 300 aan de kinderen op den dag hunner meerderjarigheid fr. 25.342.59; aan plaatsing van 20 weezen en eene gebrekkige vrouw fr. 47.585 plaatsing van een blind meisje tot 21 jaar fr. 7.300aan geldelijken on derstand aan de houders van boekjes van de spaarkas fr. 18.037,87; aan geldelijken onderstand aan 5 weduwen, die, behalve hunnen man, 1 of 2 kinderen verloren heb ben, fr. 1800; aan vergoeding voor stoffelijke schade (683 gevallen) fr. 115.395,90. Uit Saint-Etienne wordt gemeld, dat de werkstaking onder de mijnarbeiders in het kolenbekken der Loire groote verhoudingen heeft aangenomen. De werkstaking is ont staan naar aanleiding van het wegzenden van drie werklieden. Doch men gelooft, dat dit slechts tot voorwendsel is gebezigd. De eisch isacht uren werk 's daagseen loon van 6 a 8 fr., naar gelang van den arbeid eene dagelijksche vergoeding van 2 fr. aan eiken arbeider die gekwetst wordtvan 1 fr. aan zijne vrouw, en van 50 centimes aan elk zijner kinderen. Bovendien eene toewij zing van 3600 kilo kolen aan iederen ar beider. Veeleer de exploitatie gestaakt, dan aan zulke eischen toegegeven, hebben de direc teuren gezegd. Tot nu toe is het er rustig gebleven. De gewapende macht was aan den in gang van vele schachten geplaatst om te verhinderen, dat zij, die werken willen, door hunne kameraden daarin belet werden. Maar niet één arbeider was gekomen om in de schacht af te dalen. Te Schaerbeek (Brussel) schijnen de pok ken ernstig te heerschen. Er zjjn straten waar men 15 gevallen telt. De uitslag van enkele verkiezingen voor de halve vernieuwing der Belgische Kamer is bekend. Deze en de verwachtingen voor de andere doen voorzien, dat de partij verhouding in de Kamer niet zal worden gewijzigd. Een groote protestmeeting is Maandag avond door de Marxisten te Parijs gehou den, waaraan ook door den afgevaardigde Ferroul en het gemeenteraadslid Vaillant werd deelgenomen, en die gericht was tegen de arrestatie der Russische nihilisten. Heftig werd door enkele redenaars de czaar aan gevallen, en ten slotte werd een motie aan genomen, die het recht van verblijf voor geschonden verklaart. De Russische vluch telingen hebben geen Fransche wet over treden zoo luidde zjj zoodat hun arrestatie een misdaad tegenover de inensch- heid is. De vergadering komt er daarom tegen op en betuigt den vluchtelingen hare sympathie. Guesde, een der leiders der Marxisten, wilde deze beweging over al de provinciën uitgestrekt zien. De Fransche oorlogsbegrooting bedraagt 718 millioen frs., met een verhooging van de legersterkte met 10.000 man. By de Fransche Kamer is door Castelm een wetsontwerp ingediend, houdende dat *n oorlogstijd de afgevaardigden hun militaire verplichtingen zullen na komen. Camille Dreyfus stelt voor, dat, in geval van oorlog, de Algemeene Raden plaatsvervangers zullen kiezen voor de 240 afgevaardigden, die dan onder de wapens zouden moeten komen. Te Lyon is er eene arbeidstaking onder de gaswerkers. Een meesterknecht had een werkman 2 dagen geschorst, omdat hij ge weigerd had aan een hem gegeven last tot het verrichten van eeDig werk te voldoen. Er volgde eene klacht over deze straf by den ingenieur, die de straf te niet deed. Korten tijd daarna gaf een andere arbeider een grof antwoord aan een meesterknecht, die hem bevolen had eenige cokes weg te voeren. Ook deze werd voor twee dagen geschorst. Eene commissie van werklieden begaf zich naar den ingenieur om ook nu opheffing dier straf te vragen. Dit werd geweigerd. De commissie antwoordde hierop, dat er eene werkstaking zou volgen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er zijn dadelijk maatregelen genomen voor het verlichten der stad. Veertig soldaten van de in bezetting liggende infanterie zijn aan de fabriek afgestaan om het werk aan te pakken. Een ander corps heeft 30 man schappen geleverd. De maatschappij heeft voorts eene oproeping gericht tot allen die werken willen, om zich bij haar te vervoegen. Te Aken zijn huiszoekingen gehouden by verscheidene personen, die verdacht werden van anarchistische woelingen. Er zijn by hen niet slechts eene menigte anarchistische geschriften en strooibiljetten, maar ook be langrijker stukken gevonden. Eenige dezer personen zijn gevangen genomen. De be richtgever voegt hierbij de opmerking, dat de meeste anarchistische geschriften uit Lon den komen en over de Belgische grenzen Duitschland worden binnengesmokkeld. De telegraaf bracht ons in hoofdzaak op de hoogte van de discussies in de militaire commissie van den Duitschen Rjjksdacr. Over het al of niet toestaan van het supplementair krediet valt nog niet veel te zeggen. Zoowel het centrum als de vrjjzianigen zullen waar schijnlijk verdeeld zjjn en daarom is de uitslag zeer onzeker. De Regeering heeft gedaan wat zjj kon om de noodzakelijkheid van het krediet te bewijzen. Richter voerde weer een hoogeD toon en bestreed o.a. de bewering, dat het Fransche leger sterker was dan het Duitsche. Namens de Regeering werd aangetoond, dat Richters opgaven onjuist warende tegen woordige sterkte van het Duitsche leger is 2.900.000; van het Oostenrjjksche leger 1.150.000van het Italiaansche leger 1.090.000; van de verbonden Mogendheden te zamen dus 5.140.000 man. Daartegen over staan 't is of het al oorlog is 2.577.000 Russen en 3.226.000 Franschen, te zamen 5.800.000 man. Verder werd aan getoond dat, wanneer het voorstel der Re geering wordt aangenomen, de jaarljjksche lichting in Duitschland nog iets beneden 1 pCt. der bevolking blijft, terwijl in Frank rijk dat percentage l1/, pCt. bedraagt. Vroeger werd, althans in officieuse mee- deelingen, de invoering van den tweejarigen diensttijd niet onmogeljjk geacht. Thans wilde de Regeering daar niets van weten en verklaarde zy het behoud van den drie jarigen diensttijd voor noodzakelijk, vooral met het oog op de nieuwe tactiek, een ge volg van de invoering van het nieuwe kruit. Sprinkhanen bljjven in Hongarije groote schade aanrichten; duizenden bunders in den omtrek van Torontal zijn verwoest. In het geheel zjjn omstreeks 3000 personen bezig met het vernielen dezer insecten. In de militaire commissie van de Hon- gaarsche delegatie heeft de minister van oorlog gezegd, dat de eischen voor het krijgs wezen thans niet verminderd kunnen wor den. De grondslagen alleen zijn gelegd, en hierop moet men voortbouwen. Belangrijke vermeerderingen zullen onvermijdelijk zjjn. Men zal waarschjjnljjk eene verhooging van de legersterkte in vredestijd in overweging moeten nemen. Ieder moet medewerken om de mililitaire kracht des rijks te versterken. Oostenrjjk-Hongarjje mag niet achteruit gaan. De begrooting is een minimum, en niet voor vermindering vatbaar. De Russische regeering onderhandelt met Fransche handelshuizen over de levering binnen 5 jaren van een groote hoeveelheid sabels, geweerloopen en geweersloten. De beide laatste fabrikaten moeten afzonderlijk aan Russische wapenfabrieken worden ge leverd en daar in elkaar gezet. Deze orders zouden reeds dadelijk moeten worden uit gevoerd. NIEUWSBLAD Mi Land van Heiden en Altena I)e Langstraat en de Hoimnelerwaard. wilden en bovendien 't een en ander bezaten, om wat mee te beginnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1