In Engeland is een wetsvoorstel aan hangig, door den bisschop van Petorborou.b ingediend, om de misbruiken tegen te «.aan. welke ook daar op vreeselijke wijze begaan worden in den vorm van levensverzekeringen en begrafenisfondsen voor kleine kinderen. De begrafeniskosten van een kind bedragen niet meer dan een pond sterling, en levens verzekeringen van zes pond behooren niet tot de zeldzaamheden. Er wordt onder het volk vaak gesproken van een »buitenkansje«, wanneer ouders zoo gelukkig* zijn eer. kind te verliezen. Onder de door den bisschop van Peterborough aangevoerde getuigenissen behoort dat van iemand die in de nabijheid eener groote stad in Yorkshire een armen jongen tegenkwam, die een nieuw pak kleeren naar huis bracht. Op de vraag of het pak al betaald was, kwam het antwoord: »Neen, maar moeder heeft gezegd dat het betaald zal worden zoodra Sara sterft. Daar verdienen wij vier pond ruee.« Het wetsvoorstel is bewerkt door den predikant B. Waugh, een deskundige in deze soort van zaken. De belangrijkste be palingen er van zijn de volgende. Geen kind beneden de vijf jaar mag verzekerd zijn, hetzij in één, hetzij in verschillende polissen, voor meer dan vyf pond sterling geen kind beneden de tien jaar voor meer dan zes pondgeen jongen beneden de veertien en geen meisje beneden de zestien jaar voor meer dan acht pond. Het geld mag niet aan de ouders, maar moet aan de begrafenis-onderneming betaald worden. De oorzaken van den dood van kinderen moeten nauwkeuriger dan tot dusver in de akten van overlijden aangeduid worden. Bijzondere bepalingen dienen om moeilijk heden tusschen de ouders en de begrafenis ondernemers over de verdeeling van het geld te voorkomen of te beslechten. Een drogist te Londen vergiftigde zjju vrouw, zgn 8-jarig zoontje en zich zelf met strichine. Het kind stierf, maar bij de ouders werkte het vergif niet voldoende, waarop de man zijn vrouw en zich zelf den hals wilde afsnijden. Beiden werden bewusteloos gevonden, maar verkeeren niet meer in levensgevaar. Huiselijk verdriet is, naar 't schijnt, aanleiding tot de vreeselijke daad. Met het ss. »Kosmopolif« is naar Tonkin een kerk overgebracht. Het gzeren gevaarte was in 834 stukken verpakt en woog 76,000 kilo. Het gebouw is bestemd voor een Spaan- sche Katholieke zendingspost. Te Valparaiso verschijnende bladen mel den, dat Chili bij de firma Krupp te Essen 14 batterijen veld- en berggeschut besteld heeft, voor een gezamenlijke som van twee millioen dollars. Volgens bericht uit Durban heeft de Transvaalsche Volksraad besloten, Viljoens- drift te maken tot punt van aansluiting met den Vrijstaatsehen spoorweg; voorts de verhooging van het invoeri echt op wijnen en spiritualiën niet toepasselijk te verklaren op de naburige Staten, daar de Volksraad dit in strijd zou achten met de Londensche conventie, die differentiè'ele rechten uitsluit. De heer Van Diggelen, wets-agent te Johannesburg, is tot vrederechter der ge- heele Zuid-Afrikaansche Republiek benoemd. Onafhankelijk van President Krugers wenschen die er echter meê overeenstem men is de trek van de Transvaalsche hoeren naar Mashonaland opgegeven. Uit Chinawordt aan de Times* gemeld, dat op het eiland Formosa, waar lang onlusten geheerscht hebben, een formeele opstand uitgebroken is onder de inlanders. Dezen hebben aanvankelijk de Chineesche troepen geslagen de generaal van die troepen is daarop gedegradeerd en een kolonel, die gebleken was zich soldij der troepen toege- eigend te hebben, onthoofd. Vijfduizend man zijn daarop tegen de opstandelingen afge zonden. De opstand schijnt veroorzaakt te zijn door verkeerde praktijken der Chineesche ambtenaren. Bij Cadix hebben Zondag de proeven met luitenans Peral's onderzeesch schip plaats gehad. Het schip ging onder bestuur van zijn uitvinder, terwijl het door vele oorlogschepen werd gevolgd, onder water en bleef 65 minuten, gedurende welken tijd het 3 mijl had afgelegd. De volgende week zal de Peral een aanval doen op een oor logsschip met torpedos. Naar uit New-York wordt bericht, heeft het bestuur der inkomende rechten een een wijd vertakt complot ontdekt onder de officieren, hofmeesters en hofmeesteressen op transatlantische stoombooten, oiu ge maakte kleederen, meubelen en aadere zwaar belaste artikelen in de Unie te smokkelen. Verscheiden bevelen tot aanhouding zijn uit- evaatdUd t-n de aankomende stoouibooten worden streng doorzocht. Te Dubuque in Iowa was onlangs een nieuwe vaster opgestaan, zekere Thomas Sutton, die al zijn voorgangers overtreffen zou. Dit is hem dun ook gelakt. Niet minder dan 95 dagen heeft hij het uitgehouden, maar nu is bij ook dood. Maag en iDge- wanden waren verlamd, zoodat bij niets meer eten kon en het leven nogr slechts een korten tijd kon rekken met spuitwater. Er hebben weder twee ongelukkige spelers, Eugelschen, die te Monto Carlo alles ver loren hadden, een eind aan hun leven ge maakt. Men vraagt of nu de Vorst van Monaco tot sluiting van de speelbank zal overgaan, zooals hij, naar verteld werd, in de wittebroodsweken aan zijn vrouw be loofde te zullen doen l ij den eerstvolgenden daaraan te wijten zelfmoord. Pl'iatsrlijli Nieuws. LANGSTRAAT. In deze gemeente wordt het hoogras aan de heiboeren tegen f 40 a f 50 per hectare uit de hand verpacht, dat is ongeveer de helft minder dan ver leden jaar. Met het inzamelen van hooi heeft men hier en daar een aanvang gemaakt. De opbrengst valt niet mee. DRUNEN, 10 Juni. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat alhier bij A. van Delft, eene konijn gisteren zeventien levende jongen ter wereld bracht, en dat bij de kin deren IJpelaar in den tuin een merel reeds voor de derde maal zijn nest bouwt, ter wijl ze tweemaal met vijf jongen werd uit gehaald. MEEUWEN, 9 Juni. Naar aanleiding eener aanklacht van hier ingebracht bij het Class. Bestuur tegen het beheer van de goe deren der Herv. Kerk, heeft het Bestuur be volen stemgerechtigde manslidmaten op te roepen en over die aanklacht te hooren. Weldra zal het dus blijken hoe de meer derheid over het beleid van h.h. kerkvoog den denkt. AALBURG, 12 Juni. Tot bestuurslid van het Waterschap »den Polder vau Aal burg*, is door stemgeregtigde Ingelanden met algemeene stemmen herbenoemdde heer M. D. van Veen. De omslag over het dienstjaar 1890 is in dezen polder bepaald op f 7 per H.A., tegen f 7.50 in het vorige jaar. ELSHOUT, 11 Juni. Heden namiddag toen de Wed. v. d. B. alhier bezig was hare koe te melken, werd ze zoodanig on gesteld, dat zij enkele uren later overleed. Wijl het juist den gedenkdag van het overlijden van haren man was, die één jaar te voren op denzelfden dag overleed, ver moed men dat dit haar zoodanig geschokt heeft, dat den dood daarvan het gevolg is geweest. ANDEL. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gemeente van Op- en Neer-Andel, door Th. G. C. Rappard, Candidaat in de theologie te Wijk bij Heusden. WAALWIJK, 11 Juni. Gisteren avond bad alhier een opstootje plaats, 't welk ge lukkig zelden gebeurt. Het was weer het oude liedje: een dronkemanspartij. Een dron ken echtpaar, bekend als bloemenverkoopers, lag, omstreeks negen uur, aan den »hoek« op den publieken weg te kijven en te vechten. Eerst werd de man, die half naakt was, door de politie met veel moeite geboeid en bicnengebracht, waarna de vrouw aan de beurt kwammaar toen de politie retour neerde om ook dit zootje* op te pakken, was de beklagenswaardige vrouw gevlogen of liever was zij waarschijnlijk door mede lijdende buren in huis opgenomen. De vrouw was zoo dronken dat zij gaan nog staan kon. Het geheele voorval bracht eene buiten gewone drukte teweegin optocht en zin gende trokken de schoenmakers door de straat. Toch was het een treurig tooneel. De gister middag op Musis gehouden onderwijzersvergadering was druk bezocht en vereerd met de tegenwoordigheid der beide h.h. schoolopzieners. Na de behande ling der puntenDe onderwijzer-student en Karaktervorming werd besloten dit jaar de feestvergadering te Oosterwijk te houden de feestcommissie bestaat uit de h.h. Van Santen, Oudenhoven en Breuer. Tot bestuurs leden der afdeeling Waalwijk van het Nederl. Onderwijzersgenootschap werden gekozen tot voorzitter de heer Breuer te Baardwijk en tot secretaris de heer Van Oudenhoven te Bezooien. DUSSEN. Niettegenstaande het lang durige schrale weder der laatste weken hebben zich de meeste tuin- en veldgewassen goed ontwikkeld, ofschoon ze wel naar eene malsche bui verlangen. De aardapelen heb ben hier en daar door de nachtvorsten nog al geleden. Het vee vindt goed voorziene weiden, en reeds wordt met hooien een aanvang gemaakt. De boomvruchten, die in de lente zulke rijken opbrengst beloofden, hebben veel schade geleden, door den wind zoowel als door de maden of rupsen, die ook andere loofboomen, evenals verleden zomer, druk bezig zijn te ontbladeren. Van ziekte onder het vee zijn wij tot heden toe hier gunstig bewaard. 11 Juni. De heer Ad. H. van Honse- wijk, benoemd lid van onzen gemeenteraad in plaats van wijlen den heer J. H. Sprangers, heeft heden de bij de wet gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. De beer Antie. A. H. van Honsewijk werd benoemd tot wethouder dezer gemeente in plaats van den heer J. H. Stael, thans Tot brandmeesters werden benoemd in de tweede sectie van wijk C, de heer VV. Garaten en in cle derde sectie van wijk B, de beer C. Verhoeven. ZALT-BOMllEL, 11 Juni. Wanneer zich ullerwege liefhebberij openbaart voor de duiven-sport, dun wenscht ook onze stad niet ten achteren te blijven. Voor eenige weken is alhier de Luchtpost* opgericht, welke vereeniging zich onmiddellijk koD ver heugen in de medewerking van een 15-tal duivenhouders en de belangstelling van 25 Donateurs. De eerste stoot tot deze oprichting werd gegeven door den Leer H. G. van Leeuwen, sedert kort, alhier gevestigden het kan hem niet anders dan streelend zijn, zijne pogingen zoo spoedig met succes bekroond te zien. Het bestuur bestaat uit de H.H.: Rambonnet (Voorz.,) Van Leeuwen (le Comm.,) Job. F. M. van Boeckel (Pen- ningm.,) J. Rit Jr. (Secret.) Z. Exc. de Minister van Oorlog heeft met de oprich ting als naur gewoonte zjjne instemming en tevredenheid betuigd. De eerste vlucht zal plaats hebben op 6 Juli van uit 's-Bo.'ch vervolgens: Bokstel, Eindhoven, Neerpelt, Hasselt, Luik. Eene eereprijs voor deze laatste vlucht, benevens verschillende medailles zgn ook voor de zustersvereenigingen Breda, Oss, enz. be schikbaar gesteld. Voorts stelt de Vereeniging zich voor in November a.s. eene Nationale Tentoonstel ling van duiven te honden, die voor de liefhebbers zeker de meeste belangstelling en waardeering zal ondervinden. Der jeugdige vereeniging zij van harte kracht en welwillende medewerking toege- wenscht ALMKERK, 9 Jnni. De heeren J. de Jong Az. en W. N. de Leeuw zijn gekozen tot bestuursleden van het waterschap den Dujjl. Tevens werd eerstgenoemde tot voor zitter benoemd. DALEM. De kersen zullen dit jaar schaarsch, en bggevolg ook duur zijn. Naar men verneemt, zijn ze in de Betuwe tegen 8 en zelfs 10 cents per K.G. aan den boom verpacht. GORINCHEM. De oudste ingezetene dezer stad, de heer J. A. van der Poel, die 13 Juli a.s. zijn 97ste verjaardag viert nam 11 Juni nog deel aan de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten. Ook de heer Just. Stellenboom die den eerbiedwaardigen ouderdom van ruim 88 jaren bereikt heeft, maakte van zijn kies recht mede gebruik. Binnenland. Tweede Kamer. Het debat over dé Spoorwegovereenkom sten is Dinsdag onder de meest buitenge wone kalmte aangevangen. Als inleider trad op de heer Farncombe Sanders, wiens be zwaren niet onbekend waren. Al mocht hij dan ook eenig leed gevoelen over de be strijding van dit grootsche werk van den Minister, met de aandeelhouders der spoor wegmaatschappij betoogde hij geen mee warigheid. De schrijver der nota ontwik kelde in een rede, die de geheele voormid dagzitting in beslag nam, tegen deze over eenkomst een viertal bedenkingen. Hij ver langde staatsexploitatie der spoorwegen, en kon hij dit niet krijgen, behoud van 3 maatschappijen in het belang van een ge zonde concurrentie, wuarbg alleen de han del gebaat is, waarby nog kwamen zijne bezwaren tegen de practische uitvoerbaar heid der overeenkomst en zgn financiëele bezwaren. Waar hij op het standpunt der staatsexploitatie nader aandrong stelde hij vooral de groote macht der particuliere maatschappijen in het licht. De geheele regeling vond hij ontzettend gecompliceerd en het gemeenschappelijk gebruik niets dan een wassen neus. Aan het dwangmiddel van naasting hechtte hij geringe waarde. De Regeering kan wel de tarieven ver lagen, maar het tariefstelsel niet veranderen. De heer Mees zette Woensdag de be strijding der overeenkomsten voort. Had hij gisteren betoogd, dat de grondslag van het geheele plan gemeenschappelijk gebruik door concurrentie is een onhoudbare basis, heden trachtte hij aan te toonen, dat de Regeering de Rijnspoormaatschappij te veel betaalt, door den aankoop van hare lijn, eensdeels omdat de Reg. de balansen der R. S. M. gevolgd heeft, anderdeels omdat zij ten onrechte den kostprijs tot basis van aankoop heeft aangenomen in plaats van het winstcijfer over zeker aantal jaren na aftrek der ongunstige jaren. Hij vroeg ook wat de Reg. dacht te doen indien de H.S.M. eens de R.S.M. aankocht. Het contract was voor hem onaannemelijk als gevende eene gebrekkige regeling, waarmede niets anders verkregen wordt dan een overgangstoestand. De heer Rutgers bestreed mede de con tracten. Vele steden, vooral Rotterdam, blijven in dezelfde positie als thans. Hij stelde in het licht, hoe de bevoegdheid tot medegebruik zou leiden tot onderhandsche accoordjes ten nadeele van het publiek, z.i. heeft de Regeeriüg zich te veel gesteld op het standpunt der maatschappijen en te veel aan haar behendige wenschen toegegeven, j een toegeven, dat de schatkist duur te staan komt. Ook zal de Expl, Maatsch. te lagen huurprijs betalen. In één woord deze con tracten zyn nadeeliger dan de bestaande toestand. De voordeelen wettigen geen 7 millioen voor vervroegde naasting, waarbij de R. S. M. meer belang heeft dan de Staat. Sedert door den aanleg van Oosterspoor weg en spoorweg DordrechtEist het be drijf der R.S.M. zoo is verloopen, dat het over 8 jaar niet meer op te beuren is, meende spr. is de naasting in groot belang der R.S.M. in plaats van voor den Staat, die het belaDg dient door een premie van 7 millioen ten laste der belastingschuldigen uit te betalen. De heer Huber verdedigde het ontwerp. Coalitie vreest hij niet, maar wel onder linge welwillendheid der beide maatschap pijen. Van antirevolutionair standpunt is hg tegen Staatsexploitatie, hg betreurt de ex ploitatie door de Hollandsche spoor van de lijn StavorenLeeuwarden en de dure over neming der Rgnspoor, maar hg zal over veel heenstappen ter wille van het hoofd doel groote lijnen in ééne hand voor binnen- en buitenlandsch verkeer. De heer Hintzen betoogt, dat de prijs aan de Rgnspoor te duur is en dat ten eenenmale onbewezen is dat de bestaande toestanden zullen verbeteren door de voor gestelde regeling. In de zitting van de Tweede Kamer van Woensdag heeft de heer Bahlmann een wets voorstel ingediend tot vermindering van den accijns en het invoerrecht op zout. De heer E. Boonen Hzn., te Dordrecht, is benoemd tot vice-consul van het koninkrgk Denemarken. Reeds vóór het bericht in de dagbladen verscheen, dat de minister van binnenlandsehe zaken het afbreken van het historisch water poortje te Maastricht verboden had, was het reeds onder de slagen van den moker gevallen en afgebroken. De plechtige opening der veiligheidsten toonstelling te Amsterdam blijft bepaald op Maandag 16 dezer, des namiddags te 2 uur, en de Regeering zal door verscheidene Ministers vertegenwoordigd worden. Op dien dag zullen er vermoedelijk ook volksfeesten worden gegeven. De heer W. van Zuylen heeft een tooneel- stuk in vier bedrijven geschreven, waarvan Hildebrands beroemde novelle De familie Kegge den grondslag uitmaakt. Het Vaderland* schrijft: Nauwelijks is op bevel van het Haagsche gemeentebestuur de spuiing door het ver- verschingskanaal voor vier maanden gesloten of men kan, volgens de Delftsche Ct., te Delft reeds volop van de uitwasemingen van het water profiteeren. In het begin dezer week was de toestand van den Haagschen Vliet reeds zoo, dat een wandeling langs den nog altgd schoonen Haagschen straat weg zoo goed als onmogelijk was. Toen Zondag middag omstreeks vier uren een stoomboot het singelwater passeerde, zag men nabg de brug aan de Watersloot menigen wandelaar den zakdoek voor mond en neus houden, en daar bestonden zeer gewichtige redenen voor. Wij, Hagenaars, kunnen er ook weer van meepraten! Te Nijmegen houden de socialisten tegen woordig ook vergaderingen tn treedt het straatpubliek vijandig tegen hen op. De politie moest do bende uiteenjagen. Indien men die samenscholingen niet onmiddellijk flink te keer gaat, dan krijgt men daar ook tooneelen te zien als te Leiden. Zaterdag zal te Heerenveen eene verga dering worden gehouden, waartoe alle ver- veners in de lage venen van Friesland zijn uitgenoodigd. Het initiatief daartoe is ge nomen door eenige verveners uit Oldcouwer en Tjallebird. Deze bijeenkomst staat in verband met de telkens terugkeerende werk stakingen in die venen. In de nabijheid van het kerkhof van Maastricht is Zondag jl. op klaarlichten dag eene vrouw aangehouden en van haar geld beroofd. In de laatste dagen komen te Leiden weer vele gevallen van influenza voor. Te Hoorn is een man krankzinnig ge worden als slachtoffer van den godsdienst waanzin. Hij was een trouwe strijder in het Leger des Heils, waarin hg voor korten tijd als soldaat was opgenomen. Omtrent een moord, die Woensdag te Rotterdam plaats had, wordt aan het Utr.. Dbl. het volgende gemeld Een man, Jan Ten Poerik geheeton, was jarenlang aan den drank verslaafd, en dien tengevolge leidde het echtpaar een zeer oneenig leven. Alles wat zg bezaten, werd door hem doorgebracht, ook een erfenisje, dat hun in het vorig jaar ten deel viel, en ten slotte verkocht hij zelfs het huisraad om aan zijn rampzaligen hartstocht voor den drank te kunnen voldoen. Toen verliet de vrouw met haar beide kinderen de echtelijke woning. Ten Poerik echter wenschte weder met haar samen te wonen, en beloofde beter schap. De vrouw liet zich overhalen om Woensdag een samenkomst met hem te hebben ten huize zijner moeder, een 92-jarige vrouw, die op een bovenwoning in de Dirk Smitstraat woont. In tegenwoordigheid dezer oude vrouw vroeg hij haar of zij weder met hem samen wilde leven, en toen de vrouw daarop een weigerend antwoord gaf, haalde hij plotseling een revolver voor den dag en school haar dood. De vrouw had op dat oogenblik haar kind van drie maanden op den arm, dat, met haar bloed bespat, mode tegen den grond sloeg. De man richtte terstond, nadat hg den moord had gepleegd, het wapen tegen zich zeiven en joeg zich een kogel door den hals, waarop hg over het lgk zgner vrouw heen ter aarde stortte. De oude vrouw, getuige van dit vreeselgk tooneel, viel in onmacht. Eenige buren kwamen op het hooren der schoten toesnellen, verwijderden in de eerste plaats het kind, en gingen de politie halen. Ook een geneesheer was spoedig ter plaatse, die den dood der vrouw constateerde en bevond, dat de wonde, die Ten Poerik zich toegebracht had, gevaarljjk voor zijn leven was. Op raad van den geneeskundige werd de moordenaar naar het ziekenhuis vervoerd. De 92-jarige moeder verkeert tengevolge van den hevigen schok, dien haar zenuwen ondergingenin een beklagenswaardigen toestand, maar was toch in staat den commissaris van politie eenige inlichtingen te geven. Een later bericht meldt: De toestand van den man is van dien aard, dat er grond bestaat om zijn herstel te verwachten, in welk geval hg natuurlijk aan de justitie zal worden overgeleverd. Daarentegen is de toestand van zijne 92-jarige moeder zeer zorgelijk. Sedert Zaterdag 7 tot Dinsdag 10 Juni zgn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 17 zalmen, van 8 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,14 tot f 1,42, en 12 elften, prijs per stuk f 0,50 tot f 1,08. Een 5-jarige jongen is te Rotterdam in de Adrianastraat door een sleeperswagen overreden en gedood. - Te Sassenheim ont stond brand in een kruidenierswinkel. Het huis en een pand er naast werden geheel ver nield. - Op het stoomschip Butland te Rot terdam is een werkman in het ruim gevallen. Inwendig gekneusd, werd hg naar het gast huis gebracht. - Het huis van den notaris R. te Asten brande af. De akten werden grootendeels gered. - Een arbeider van de firma Jannink Zonen te Enschedé viel van een beladen wagen met het hoofd op de straatsteenen. Ernstig verwond, werd hg naar zgn woning vervoerd. - Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam sprong een man van een tram en brak daarbjj een been. - Een schildersknecht viel op de Stadhouders kade te Amsterdam ter hoogte van een derde verdieping op straat. Deerlgk verwond, werd hg per 'oancart naar het Gasthuis vervoerd. - Terwgl een vierjarig knaapje van den heer Wieringa te Farnsum met twee oudere broer tjes speelde, had het een open mesje in de hand. Het knaapje viel, het mes drong in het oog tot de hersenen, en kort daarna is het kind gestorven. - In de ijzerfabriek der firma Mer- kelbach van Enkhuizen Co. te Breda had Dinsdag een werkman het ongeluk met zgn hand tusschen een machine te geraken, waar door het lichaamsdeel verbrijzeld werd. - Een Amsterdamsche kantoorbediende werd met f 450 uitgezonden om betalingen te doen. De betalingen zgn niet geschied en de bedien de is zoek. - Een 9-jarige jongen is aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, nabg het Centraal Station, in het water gevallen en eenige oogenblikken later levenloos opge haald. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kenis, dat bjj hem is ontvangen de navolgende Circulaire van den Heer Commissaris des Konings: De Minister van Binnenlandsehe Zaken deelt aan mij mede, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of i ntvfiiam—mf—ii T-m*nm, "in .uii tmü f i burgemeester.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2