Tu de laatst gehouden vergadering van (1 n Luxemburgschen Gemeenteraad is de epidemie ter sprake gebracht, welke in de hoofdstad zekere ongerustheid verwekt en terecht of ten onrechte met het drinkwater in verband werd gebracht. De ziekte, waar van Woensdag meer dan 150 gevallen, sommige met doodelijken afloop, geteld werden, schijnt van typheusen aard te zijn. Het Hof van Luik heeft het vonnis be krachtigd, gewezen tegen den Brusselschen advocaat Allard, wegens doodslag door on voorzichtigheid, maar de schadevergoeding, van 150.000 frs. op 110.000 frs. vermin derd. Allard had, zooals men zich herinneren zal, op een drijfjacht in het Luxeuiburgsche zijn vriend Bergmann, lid van het Hof te Brussel, door een schot aoodelijk getroffen. Dat de cholera in Spanje nog niet ge weken is, bewijst het bericht dat op 28 Juni 11 gevallen voorkwamen waarvan 5 met doodelijken afloop. Volgens den correspondent der Daily News te Athene is het geheele Armenische district Erzeronm in opstand. De Armeniërs willen de door de Kurden bedreven geweldenarijen niet langer verdragen. In een gevecht met Turksche soldaten werden 80 Armeniërs gedood en velen gewond. Van de soldaten zijn 9 gesneuveld. De corresp. van de New-Yorksche Tribune in Newfoundland meldt, dat de kolonisten zich meer en meer wapenen met uitstekende geweren. De Amerikaansche zwemmer »professor« Walton, is van plan op zijn rug van Folkestone tot Boulogne te zwemmen. Sedert eenigen tijd bevindt hij zich te Folkestone, om zich voor dit zonderling tochtje over het Kanaal te oefenen. Te Chicago hebben 1300 bagagemeesters, wisselwachters en remmers van den Illinois- Central Spoorweg den arbeid gestaakt, tot groote belemmering van het verkeer. In het Noorden der Vereenigde Staten heerscht sinds eenige dagen buitengewoon warm weder. De thermometer wijst door gaans 98 graden. Vijf personen stierven aan een zonnesteek. Uit St. Louis wordt geseind, dat daar 9 menschen van de warmte zijn doodgebleven. Te Koch-Island Illinois, stond dezer dagen alle bedrijf stil wegens de hitte. De thermometer wees 102 in de schaduw. Te Amboy, Illinois, slaapt een jong meisje van 19 jaar, Grace Gridley, reeds meer dan twee maanden achtereen. 15 April ging zjj in volmaakte gezondheid op het gewoon uur naar bed, maar des anderen daags kon men haar onmogelijk wekken. Na een week geslapen te hebben, werd zij wakker en stond op, maar eenige oogenblikkcn later viel zij weer in slaap en sedert is zij niet meer ontwaakt. Zjj ziet er blozend en ge zond uit, haar ademhaling is regelmatig en haar slaap zoo zacht als die van een kind. Men voedt haar met bouillon. Te Montreal, brak dezer dagen in een der grootste papier-fabrieken der stad, toen alles aan het werk was, brand uit, die met ontzettende snelheid voortwoekerde. Spoedig stond het geheele reusachtige gebouw in vlam. Ontzettend was het om te zien, hoe tal van menschen zich in waanzinnigen angst aan de vensters verdrongen. Achter de ongelukkigen zag men vuurzuilen omhoog stijgen die mannen, vrouwen en kinderen als in een reusaehtigen, rooden mantel hulden. Daar de trappen van hout waren en weldra in vlam stonden was het verlaten der fabriek langs de gangen eene onmo gelijkheid. De brandweermannen hadden daarom in de aangrenzende straten matras sen gelegd, waarop de ongelukkigen spron gen. Vijftien menschen verloren daarbij het leven. Meer den zestig werklieden werden bij den sprong in de ijzingwekkende diepte zeer zwaar gekwetst. Een man sprong, met twee meisjes in de armen, omlaag. De meisjes kregen onbeteekenende beenbreuken, terwijl de arme vader met verpletterde ledematen bleef liggen. Tot nog toe worden honderd menschen vermist; waarschijnlijk hebben zij den dood in de vlammenzee ge vonden. Te Bagamovo is Mohammed-bin-Cassin met drie medeplichtigen, krachtens vonnis van den Duitschen krijgsraad opgehangen, wegens een vroeger op een Duitschen koop man gepleegden moord. Hierdoor is groote opgewondenheid en algemeene rouw onder de Arabieren veroorzaakt. Mohammed was een hooggeplaatst Arabier. ts^elijli Nieuws. BEUSDEN, 1 Juli. Zaterdag jl., op den openingsdag der jacht hebben de jagers, de h.h. P. L. Honcoop en L. Verhoeven een buitengewoon succès gehad. In twee uren tijds toch sneuvelden met twee geweren niet minder dan 61 vogels. Men maakt ons opmerkzaam, dat het laagste peil, dat sinds de laatste 50 jaren op de Maas vóór Heusden waargenomen werd, niet was 0,86 M. -f- A. P., maar dit op 16 November 1858 was 0,68 M. -j- A. P. LANGSTRAAT. De vetweiderij en het weiden van kalfdragende koeien levert tot heden alhier geen voordeelige uitkomsten op. Over het algemeen werd het vee veel te duur ingekocht en het koude weder heeft den groei der weibeesten zeer belemmerd. Daarenboven zijn vele kalfdragende koeien thans den prjjs niet waard, waarvoor zij zijn ingekocht. Ook gaat het niet voorspoedig met den verkoop van handelspaarden. Overblijvers, die thans aangeboden worden, kunnen niet tot den prijs komen, dien de landbouwers zich voorgesteld hadden te zullen maken. De twee- en driejarige paarden worden daarentegen zeer duur ingekocht. In leverantiehooi giug sedert de vorige noteering weder weinig omenkele afleve ringen van prima qualiteit hadden tegen f 9.a 9.50 plaats, terwijl van mindere en geringe qualiteit eenige verkoopen tegen f 6.a 7.50 per 500 K.G. plaats hadden. Van het nieuwe gewas, dat, wat de opbrengst betreft, niet meevalt, is nog geen markt prijs op te geven. De handel in aardappelen was sedert acht dagen zeer levendig, vooral in oude, die grootendeels opgeruimd werden en naar qualiteit van 12 tot 16 ct. per 5 liter kon den gelden. Uit het Land van Heusden was de aanvoer voor den tjjd des jaars van nieuwe aardappelen reeds grootdeze worden door de rondventers voor 25 a 30 cent per 5 liter verkocht. ZEVENHUIZEN. Onze geachte predi kant, den Eerw. heer J. Hoek, heeft voor de beroeping naar Woudsend bedankt. De toestand der veldgewassen is bevredigend. Koolzaad, karweij, mosterd zaad staan goed te velde, evenals de zomer- tarwe. De wintertarwe is redelijk, zij is evenwel veel minder zwaar dan verleden jaar. De nieuwe aardappels zyn best, doch niet hoog in prijs. GENDEREN, 30 Juni. Ds. E. Haan Predikant der Chr. Ger. Gemeente maakte gisteren aan zijne gemeente bekend dat hij de beroeping naar Werteldijk in Amerika heeft aangenomen. WERKENDAM. Op eene zeer veront rustende wijze begint zich de muizenplaag in het land van Heusden en Altena te openbaren. Stukken tarweland zijn reeds aanmerkelijk daardoor geteisterd. De hooioogst brengt over het algemeen genomen in den Biesbosch 25 a 30 pet. minder op dan verleden jaar. De suikerbieten zijn op verre na op dit oogenblik niet wat zij verleden jaar om dezen tijd beloofden. GORINCHEM. Donderdagmiddag begaf de landbouwer Joh. Kooy van Kedichem, zich alhier over den Havendijk naar eene stoomboot waarop hij een door hem gekocht paardentuig wilde brengen, toen plotseling zyne aandacht werd gevestigd op een in de haven spartelend kind. Onmiddelijk wierp K. zijn bagage op den grond, sprong geheel gekleed in het hem onbekend water, hoewel de zwemkunst hem geheel onbekend was, had het geluk een handje van het kind te grjjpen en het zoodoende levend aan wal te brengen. Dat de ouders Anceaux den onbekenden redder dankbaar zijn spreekt van zelf, en een woord van lof mag wel niet worden onthouden, aan het moedig gedrag van den redder van het kind. Binnenland. Per Telegraaf is het bericht uit Santander ontvangen, dat het schip Lafayettealdaar is aangekomen, hetwelk Eyraud, den moor denaar van den deurwaarder Gouffé, uit i Havana naar Frankrijk overbrengt. Heden zou Eyraud te Saint-Nazaire aangebracht worden. Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot regeling van den krijgs dienst bestaat uit 362 artikelen. Daaraan ontleenen wij het volgende: Er is een zee- en landmacht, hieronder begrepen een landstorm, die alleen ingeval van oorlog tot dienst kan worden geroepen. De zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zeeweerde landmacht uit leger, land weer en de aanvullingsreserve en in buitengewone omstandigheden vrijwil- liger-korpsen. De organische sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt niet meer dan 116.000. Zee- en landmacht bestaan ait vrijwillig dienenden en uit dienstplichtigen. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht wordt onder bijzondere voor waarden gelegenheid gegeven. Het maximum dienstplichtigen bij actieve zeemacht is 3100; jaarlijks worden daarbij niet meer dan 600 dienstplichtigen ingelijfd. Bij het leger worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste 13.200 dienstplichtigen voor volledige en ten hoogste 2500 dienstplich tigen voor korte oefening. De dienst duurt voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6 jaar, bij de actieve landmacht 8 jaar. Daarna gaat de dienst plichtige naar zee- of landweer over en dient daarbij 5 jaar. Tot langeren diensttijd kan bij de wet worden verplicht. Dienstplichtig is ieder minderjarig manne lijk Nederlander, die binnen het Rijk ver blijf houdt, of wiens vader, moeder of voogd aldaar woontieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk woont en ieder mannelijk ingezeten niet- Nederlander, die op 1 Januari het 20e levensjaar was ingetreden, behoudens de bij de wet ge maakte uitzonderingen. Vrijstelling wordt verleend telkens voor één jaar: lo. aan ieder, die voor zijn 21 jaar kleiner kan 1.57 meter, doch een lengte heeft van 1.55, 2o. wegens ziekte of gebreken waarvan genezing waarschijn» Ijjk wordt geacht, 3o. aan hem, die eenige zoon is en geen halve broeder of halve broeders heeft, 4o. den zoon, kostwinner voor zijn ouders of voor vader of moeder als een van dezen is overleden, 5o. den kleinzoon, kostwinner voor zijn grootouders, 6o. den ouderloozen kostwinner voor broe ders en zusters of broeder of zuster, 7o. den weduwnaar, eigen kind of kinderen heb bende, 8o. den gehuwde, die drie of meer eigen wettige kinderen te zijnen laste heeft, 9o. aan de van Rijkswege aan Rijksinrich tingen of met Rijkssubsidie opgeleiden voor den militairen geneeskundigen of pharmaceu- tischen dienst of tot militairen paardenarts, lOo. aan studenten in de godgeleerdheid, die binnen het Rijk aan een erkende in richting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van den godsdienst wordt opge leid, llo. den R.-Kath. oidebroeder, behoo- rende tot een binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting. De vrijstellingen 28 wordt ten hoog stens tweemaal verleend. Dan volgen de vrijstellingen in tijd van vrede en voor altijd. Onder de laatste komen o.o. voor geestelijken en bedienaars van den godsdienst bij een kerkgenootschap, bij K. B. te bepalen en R. K. ordebroeders die 27 jaar zijn verder wie kleiner zijn dan 1.55 M. De orde van werkzaamheden in de Tweede Kamer is thans als volgtmilitair onder wijs, onteigening Avereest, verklaring in zake grensscheiding Suriname, dading gym nasium Emmerik, domeinbegrooting 1890, bepalingen rijkswaterstaatswerken, onteige ning voor kunstwegen in Limburg, verkoop van grond aan Zwijndrecht, marine-ver strekkingen 1890, Indische rekening 1890. vóór 1 Augustus a.s. bij gezegeld request aan te melden bij het departement van ko loniën, onder overlegging van de gevor derde stukkeD. Voor nadere bijzonderheden zie men de »St.-Ct.« Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is de vijand in Edi op 21 Juni j.l., na weinig tegenstand, verdreven uit zijn stellingen Pedawa Pontong, Nibong Toealang en Mata Ajer waarin hij eenige dooden achterliet. Onzerzijds sneuvelde een Ambonees en werden drie militairen licht gewond. De gezondheidstoestand der troepen is gunstig. Door den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, is weder een plaat uitge geven, gelijksoortig aan de welbekende tref fende afbeelding »niet ineerc, waarvan in dertijd 45,000 exemplaren werden verkocht en evenals de vroegere met groot talent geteekend door Joh. Braakensiek en gegra veerd door den heer Walter. De titel is »Het kind van den tapper Een man, wiens aangezicht drankmisbruik teekent, staat in de deur van een herberg. Zijn vrouw, in havelooze kleederen, met een klein kind op den arm en een ander klein stumperdje, blijkbaar verkleumd van kou aan de hand, wijst hem op het dochtertje van den tapper, dat juist uitgaat in bont en zijde gekleed »als een prinses En dan voegt ze den dronkaard toedat is jou geld De voorstelling is een greep uit 't leven, die we in vele handen wenschen te zien. Het bekjjken van deze treffende groep kan meer goeden invloed uitoefenen dan het prediken van een geheel-onthouder, al spreekt hij als Brugman. Voor den dienst, by het boschwezen in Ned. Indië kunnen twee jongelieden, die den leeftijd van 22 jaren niet hebben over schreden, in opleiding worden genomen. Gegadigden, die in het bezit zijn van een diploma van landbouwkundige van de rijks- laDdbouwschool, worden opgeroepen om zich) Blijkens een advertentie in de Haagsche bladen, onder het opschrift >cholera<, wordt thans een algemeene beweging georgani seerd tegen het raadsbesluit, om gedurende de zomermaanden niet te spuien, ter wille van de belangen van het Badhuis. In een druk bezochte vergadering der Delftsche Handels vereeniging ter behan deling van de vraag, wat er te doen is om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand der grachten ook de burg. en weths. waren aanwezig, werd na langdurig debat besloten, een commissie te benoemen, die een adres aan Z. M. den Koning zou opstellen, dat overal ter teekening gelegd zal worden. Zooals een der sprekers op merkte, zou het gevolg van dezen stap kun nen zijn, dat men, met een kleine variatie op de beroemde leus, driehonderd jaren ge leden geuit, tot het Haagsche gemeente bestuur zou komen met den eisch: »In naam van Oranje, doe open de sluis Tot leden der commissie werden onder meer verkozen de heeren Telders, Morre en Snijders, van de Polytechnische Schooldr. Thomée, Van der Mandele, Stoorvogel en Boer, leden van den Gemeenteraad. B. en W. van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad, in overeenstemming met het advies der commissie voor de plaatselijke werken, voorgesteld lo. te besluiten tot het maken van eene haven voor riviervaartuigen in het vroegere ambacht Schoonderloo, volgens het daarvan overgelegde plan, en daarvoor, met inbegrip van het benoodigde voor meerpalen en duc- d'alven, voor een harden weg langs de oostzijde en voor een nieuwen uitwaterings koker voor de Heuvel, toe te staan de som van f 48,000, te bestryden uit buitengewone middelen 2o. te besluiten om het daarvoor benoo digde graaf- en rijswerk onderhands op te dragen aan den heer M. C. de Jong te Sliedrecht, voor de som van f 38,000. In een correspondentie uit Curagao aan de Asser Courant wordt gemeld, dat door de heeren Scholten en Tindal, directeuren van de Kon. Ned. West-Indiscbe Mail, en eenige andere voor vier ton een groote werf op het eiland is aangekocht, om te dienen voor aanlegplaats voor stoombooteu, zeil schepen en andere vaartuigen. Daarbij be- hooren woohuizen, pakhuizen, andere ge bouwen en een groote opslagplaats. Dit alles is gekocht en wordt voorbereid met het oog op het Kanaal van Panama, want als dat kanaal na zeven of acht jaar geopend wordt, voorspelt en hoopt men, dat Curafao met zijn beroemde have een druk handelsstation zal worden, waar dan ook gelegenheid moet bestaan voor dokken en reparatie der stoomschepen. De Nederlandsche Vereeniging van lief hebbers en fokkers van rashonden zal eene nationale hondententoonstelling organisee- ren, die te 's-Hage gehouden zal worden in het begin van September aanstaande. Men schrijft uit Oostmahorn aan het »Hbl.« Sedert eenige dagen wordt hier met twee schepen, vanwege het technisch onderzoek der Zuiderzee-vereeniging, peilingen en bo ringen verricht in de Lauwerzee, onder leiding van den civiel-ingenieur, den heer Joosting. De aanslibbing in de Lauwerzee neemt op sommige plaatsen sterk toe en zal ten laatste zeker tot droogmaking leiden. Men kan de aanslibbing zeer goed waar nemen uit de jaarlyksche verplaatsing der bakens (kleine boomen), die langs het vaar water (geulen) staan. Door die geulen va rende, ziet men op enkele meters van den wal nog de oude stukken van vorige bakens in het slijk staan. Ook de hoofden hier loopen, by laagwater, tegenwoordig geheel droog, alleen aan den noordkant, waar zich geen steiger aan het steenen hoofd bevindt, staat nog eenig water. Men zendt uit Ierseke de volgende waar schuwing aan de »N. R. Crt. Een ingezetene dezer gemeente won in- formatiën in naar een vee-verzekering-maat- schappij De Eersteling, gevestigd te Utrecht, naar aanleiding eener aanbieding van een agentschap, onder voorwaarde, dat hij eerst als verzekerde moest toetreden of een ver zekerde aanbrengen. De inlichtingen zijn van dien aard, dat een waarschuwing niet overbodig is. Van die maatschappij toch is te Utrecht niets) bekend. Bovendien is naar men vernam de persoon, die namens de denkbeeldige directie teekent, vóór eenigen tijd in Frank rijk bij verstek wegens oplichterij veroor deeld. Ook daar vroeg hij gelden voor de aanstelling tot agent eener assurantie-maat schappij zonder dat die aanstelling volgde^ Steeds hebben er te Vuren bij Gorinchem geheimzinnige branden plaats. Nu weer is het houten wachthuisje aan het Brakelsche veer, dat op de grens van Vuren staat, afgebrand. Zooals dat huisje daar onbewoond stond, kan't niet anders, of kwaadwilligheid moet de oorzaak van den brand zijn. Te Loppersum is eene 22-jarige jonge dochter overleden, die negen dagen onaf gebroken had geslapen. Zij leed vroeger aan vallende ziekte. De bij velen gunstig bekende tooneel- speelster Mevrouw Sablairolles is Zaterdag nacht te Oostvoorne overleden. Tusschen de stations Oosterbeek en Am is een conducteur van de Staatspoor uit een trein gevallen en aangereden. Zwaar gekwetst werd de man opgenomen en naar het diaco- nessengasthuis te Arnhem vervoerd. Een goed zwemmer! Te Gennep zonk voor eenige jaren bij het baggeren in de Maas een stoomdragueur. Om de scheepvaart niette bemoeielyken, werd het wrak zooveel mogelyk weggeruimd. Daar men echter de overtuiging had, dat er nog veel ijzerwerk op den bodem der Maas was overgebleven, besloot zekere J., een onzer beste zwemmers, het restant voor eigen rekening op te ruimen. De man haalde niet alleen het laatste stuk yzer op, doch leverde tevens het bewijs, dat voor personen van zijn slag duikerpakken onnoodige bal last zijn. Bij elke afdaling bleef hy geregeld 4 a 5 minuten onder water en herhaalde dit 10 a 12 maal achtereen. Te Appelscha is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal veenarbeiders, die zich tijdens de jongste werkstaking aan majes teitschennis hebben schuldig gemaakt door het roepen en zingen van: Weg met den Koning! Leve Domela Nieuwenhuis!« Ongeveer vier jaar geleden kwamen in de diepe spoorgracht achter het station te Hoogezand twee personen op raadselachtige wjjze om het leven. De justitie bemoeide zich met de zaak, maar kon de ware daders niet aanwyzen. Thans, na vier jaar tijd?, schijnt er licht in deze duistere zaak te zijn gekomen. Twee arbeiders, v. R. en B. ge naamd, welke te Arnhem aan het- werk waren, hebben elkaar in een woordentwist verweten, aan de misdaad medeplichtig te zijn. Beiden zjjn in hechtenis genomen. Zij waren vroeger al wegens de misdaad in verhoor geweest. Te Oud-Beierland werden gisteren de eerste krieken geplukt, en terstond voor Engelsche rekening tegen f 12 per 50 kilo gekocht. De vraag voor Engeland is groot. Maandag ochtend is op de rivier voor Slikkerveer de Middelburgsche stoomboot in aanvaring gekomen met de zeilende paviljoenschuit van schipper Dirk Spek, met grind geladen. De schuit is onmiddellijk gezonken. De schipper met vrouw en twte kinderen wisten zich in tijds in de roeiboot te redden. De secretaris, gemeente-ontvanger en brievengaarder S. te Termuuterzyl, is in zijne betrekking als gemeente-ontvanger geschorst, wegens een tekort van f1500 in zijne kas. Sedert Woensdag 25 tot Vrijdag 27 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 18 zalmen, van 8 tot 22 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,81 tot f 1,39, en 2 elften, prijs per stuk f 0,70. Nog werden aangevoerd 4 steuren, van van f 15,00 tot f 43,00 per stuk. Het visschersvaartuig >W. L. 37zou Woensdagochtend de haven van Enkhuizen verlaten, toen, zonder dat het scheen te worden opgemerkt, een tjalkschip met volle zeilen binnenkwamde vaartuigen stooten tegen elkander, met het gevolg dat de schuit »W. L. 37« belangrijke schade beliep; een mast stortte overboord, een zeil scheurde geheel, terwijl ook de overige tuigage deer lijk werd gehavend. Woedend over het ver lies sprong de bemanning op de tjalk over en wilde den schipper te lyf; gelukkig voor dezen, kwam er weldra hulp opdagen en slaagde men er met veel moeite in hem te te ontzetten. - Te Compascuum-kanaal is zekere C. N. verdronken. Hij had juist dien avond met zyn veenboer afgerekend, en men vermoedt, dat hij in beschonken toe stand te water is geraakt. - Donderdagmid dag had de 18-jarige smid-bankwerker H.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2