Volgens de doctoren heeit Léon Peltzer tering en zal hg, indien hg in de gevan genis te Leuven blijft, geen 3 maanden meer te leven hebben. Er is thans sprake van hem naar een gesticht te Tirlemont over te brengen. Eyraud en Gabrielle Bompard werden voor het eerst samengebracht in het kabinet van den rechter van instructie. Toen Ga brielle binnenkwam groette zij alle aanwe zigen, maar hield zich alsof zij Eyraud niet zag; zg scheen zenuwachtig en kon zich niet rustig houden; Eyraud was zeer kalm, maar het scheen hem te bedroeven dat Ga brielle geen notitie van hem nam. De rechter DopfFer bezwoer beiden thans de volle waar heid te zeggen. Beiden intusschen hieldeq hun vroegere verklaringen volGabrielle dat Eyraud geheel alleen het misdrgf had gepleegd (ophangen en worgen, toen de knoop niet goed bleek te zijn gelegd); Eyraud dat Gabrielle het touw om Gouffé's hals sloeg en dat hg alleen had getrokken. «Et voila du toupet(Dat heet ik onbe schaamdheid) riep Gabrielle, waarop Eyraud I antwoordde: »Ik lieg niet en ik raad mejuf- vrouw de waarheid te zeggen evenals ik. Het spijt me dat ik haar moet bezwaren, maar mgn geweten dwingt mij hiertoe.* Eenige vragen van DopfFer leidden tot geen resultaat. Gedurende de laatste 24 uren hebben zich in de provincie Valencia 7 gevallen van cholera voor gedaan en zijn er 5 perso nen aan die ziekte overleden. De brievenbestellers te Londen hielden Woensdag avond eene vergadering, die door 5000 personen werd bijgewoond. Er werd besloten, Donderdag morgen de werkstaking te beginnen, tenzij alle niet tot de Unie behoorende bestellers ontslagen worden. De administratie weigert zich voor dien eisoh te buigen. Een later bericht meldt: De toestand, welke ten gevolge van de werkstaking door een gedeelte der brieven bestellers ontstaan is, wordt ernstiger. Don derdag ochtend hebben 50 bestellers uit het Ooster- en 60 uit het Noorderkwartier geen bestellingen verricht. Van wege het beheer der posterijen is eene afkondiging aan de bestellers gedaan, behelzende dat zij die weigeren de ontvangen bevelen te gehoor zamen, of die de beambten geweld aandoen welke hunne taak willen volbrengen, ont slagen zullen worden. In den voormiddag trokken 200 bestellers door het kwartier van Islington tot aan de City waar 150 anderen zich bij hen voegden. Gezamenlijk trokken zg naar Oxfordstreet, waarbij zg de met het bezorgen van brieven bezige bestellers, die zg tegenkwamen, trachtten over te halen hen te volgen. Donderdag zijn er weder honderd bestellers ontslagen. Dublin verkeert meer en meer in nood door de schuld van de steenkoolsjouwers. De werkstakers zgn over hun overwinning zoo blij, dat ze de vlaggen hebben uitge stoken, zoodat men, door de wijken loopende waar de meeste hunner wonen, zou denken dat allerhande feesten op til waren. De huismoeders, die 5 shillings voor eenzaksteen- kool moeten betalen, denken er anders over vele gezinnen zijn niet in staat hun eten ■£e koken. Alle pogingen om steenkool in de stad te smokkelen,' worden door de werkstakers belet. Te Cettinje is kolonel Martinovitch, een neef van den Vorst van Montenegro en kom- mandant van de lijfgarde, vermoord. Des mid dags werd de moordenaar door het volk gepakt en letterlijk aan stukken gescheurd. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres geseind, dat te Iquique een ernstige werk staking met oproer is uitgebroken, ten ge volge waarvan handel en scheepvaart geheel stilstaan. Volgens bericht uit Kairo is in het oostelijk deel van Soudan de hongersnood verschrikkelijk, zóó zelfs, dat de inboorlingen tot kannibalisme (menscheneten) overgaan. De te Belgrado verschijnende «MalNovine* meldt, dat de ex-koning Milan, in overleg met de regenten Protitch en Beliemarkovitch en een aantal officieren, het plan heeft ge vormd, des nachts de ministers en de voor naamste radicalen gevangen te nemen en Milan op den troon herstellen. Ofschoon het bericht weinig geloof verdient, heeft het niettemin groote ontsteltenis veroorzaakt. Nabij Hermannstadt in Silezië zgn in eene zoutgroeve de lijken gevonden van 300 Honveds. Na den veldslag van 1848, waarin deze Hongaarsche landverdedigers sneuvel den, werden de lijken in de groeve gewor pen en thans zgn ze nog volkomen gaaf en onveranderd uit den pekel gehaald. De tramwegmaatschappijen to New-York zijn thans, volgens een nieuwe gemeente lijke verordening, verplicht, den geheelen nacht door om het kwartier wagens te laten rijden op hare ljjnen. Eenige trammaat schappijen zijn tegen dien maatregel, om het nadeel, dat zg er van vreezen. Men rekent echter, dat er te New-York 100,000 menschen geregeld 's nachts op straat zgn, en daarom wordt in het algemeen belang op doorzetten van den maatregel aange drongen. Verscheidene maatschappijen heb ben uit eigen beweging den vollen nacht dienst ingevoerd. Volgens tijdingen uit Mascate l^eft er een hoos gewoed over de stad, tengevolge waarvan er eene overstrooming plaats had, waarbij 700 personen zgn omgekomen en tal van huizen ingestort zijn. Dr. Peters is met zijne reisgenooten te Zanzibar aangekomen. Allen zgn welvarend. Uit Spanje wordt gemeld, dat de cholera te Gandia toeneemt en dat de ellende er I groot is. Het spoor van de groote Italiaansche rooverbende, Anzuini, meent men gevonden te hebben. Een talrijke troep gendarmes tracht de bende in het gebergte van Spoleto in te sluiten. - Bij Dusseldorp is het lijk van een schandelijk mishandeld 12-jarig meisje gevonden. - Over Fargo in Noord- Dacota heeft een zware storm gewoed. Een trein werd uit het spoor geworpen, tenge volge waarvan een aantal personen gekwetst werd. Zeven kinderen werden te Fargo door een vallend dak gedood en 13 personen ge wond. - Door den stortregen op 4 Juli te Szegzard, Hongarije, wies de rivier zoo snel, dat 7 kinderen, die aan den oever speelden, door den vloed werden meegesleept; alle verdronken. - Van de Croatische boerinnen, die beschuldigd werden haar mannen te hebben vergiftigd, werden 4 tot ophanging, 3 tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld; 2 werden vrijgesproken. HEUSDEN, 11 Juli. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoog heemraden van 't Oudland van Altena, de heeren B. de Jong, A. Naaijen en A. B. Snoek. Tot secr.-penningmeester van den Zuid-Hollandschen polder onder Dussen en Emmikhoven de heer A. van de Koppel. De landbouwers in deze streek be ginnen zeer naar droogte te verlangen. Veel gras ligt gemaaid, en ander dat reeds hooi was, staat wel aan oppers in de hooilanden, doch wordt ook door den aanhoudenden regen niet beter. Ook de bieten verlangen zeer naar warmte. Hopen we, dat het spoedig zomer worde! In afwachting hiervan wordt van groote warmte bericht uit de Vereenigde Staten en volgens deskundigen, kan deze nu ein delijk eerstdaags ook hier verwacht worden, schoon gelukkig aanmerkelijk minder door den invloed van den Atlantischen oceaan. De heete luchtvloed gaat langzaam oost waarts. In de Vereenigde Staten zijn door de groote hitte hier en daar over de 100° F in de schaduw een aantal menschen, alsook vele paarden en honden gestorven. LANGSTRAAT. In de buitenpolders van de Langstraat richten de veldmuizen in de hooi en weilanden groote verwoestingen aan. Zg doorploegen de landerijen, knagen aan de graswortels en belemmeren daardoor niet weinig den groei van het nagras. AN DEL. Onze beroepen predikant, de heer Rappard, stelt zich voor op Zondag a.s. zijne intreerede te houden. BESOIJEN, 9 Juli. Gisteren werd te Oosterwijk, op den Hondsberg, de derde, zijnde de feest vergadering gehouden van onderwijzers uit het arrondissement Waal wijk. Ongeveer dertig leden waren tegen woordig. Voor deze vergadering evenwel geopend was, werd door de circa 20 leden sterke, onlangs opgerichte afdeeling Waal wijk van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, eene korte vergadering belegd, waarin het huishoudelijk reglement onder goedkeu ring van het gewestelijk bestuur werd vastgesteld, en tevens tot correspondeerend lid benoemd: de heer Spijkerman uit Waal wijk, die deze benoeming aannam. De schoone, boschrijke omstreken van Oosterwijk, alsmede het uitstekende feest maal, brachten een opgeruimde, prettige stemming bij de vergaderenden en feest vierenden te weeg, zoodat een ieder des avonds vroolijk en voldaan huiswaarts keerde. BRAKEL. Beroepen naar Schipluiden bij Delft, W. van Esveld, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier. Van 7 tot 10 Juli werden alhier ongeveer 1000 H.L. Geldersche kralen af geleverd, waarvan 940 H.L. a f 2,40 en de overige tegen f 2,50 per H.L. DALEM, 9 Juli. Een kongn van J. v. A., alhier, bracht heden 17 jongen ter wereld. Vóór 6 weken schonk zij den be zitter 10 jongelui, alzoo 27 stuks in twee keeren. Als dat nu geen vruchtbare teelt mag heeten, weten we het niet meer! GORINCHEM. Maandagavond te ruim elf ure werd door de politie een heer in bewaring genomen die niet wel bij het hoofd scheen. Na op verschillende wijze op straat de aandacht va i het publiek getrokken te heb ben was hij het raadhuis ingeloopen en had zich aldaar begeven naar den zolder, om aldaar zooals hij zeide, een horloge te zoe ken, dat hij vermiste en vermoedelijk al daar geborgen wus. Door tusschenkomst der politie is hij den volgenden morgen naar zijne familie gebracht. Ds. W. Briët alhier heeft het beroep naar Leiden aangenomen. Bij het te Breda gehouden examen voor apothekersbedienden is o.a. geslaag: C. W. H. Kautz alhier. Ds. D. Snijder alhier is beroepen bij de hersteld luth. gem. te Den Helder. Binnenland. De uitslag der periodieke verkiezingen voor leden der Eerste Kamer, is als volgt: Zuid-HollandHerkozen de heeren H. Muller Szn. met 47, mr. S. A. Yrening Meinesz niet 47, mr. J. van Gennep met 45 en mr. B. M. Vlielander Hein met 48 stemmen. Op de heeren F. L. Geerliug werden 26, L. G. C. v. d. Kun 27, C. J. v. d. Ouder- meulen 27 en op mr. .E. baron Mackay 23 stemmen nitgebracht. Utrecht; Gekozen mr. R. Melvil baron van Lgnden, aftr. lid, met 28 van de 37 stemmen. Gelderland Herkozen mr. baron van Pal- landt van Waardenburg en Neerijen met 43 en jhr. F. X. J. van Nispen tot Pan eerden met 33 stemmen. Noord-HollandGekozen mr. D, van Akerlaken met 42 van de 56, mr. G. van Tienhoven met 56 van de 64 en de heer J. Prins met 54 van de 64 stemmen, allen aftredende leden. Drente: Herkozen mr. Nijsingh met 32 van de 34 stemmen. GroningenHerkozen de heer D. Knol Welt met 35 stemmen. Friesland: Herkozen mr. Van Weideren baron Rengers met 28 van de 44 stemmen. Overijssel: Gekozen de heer A. J. Blgden- stein, aftr. lid, met 25 van de 40 stemmen. Noord-Brabant: Herkozen de heeren mrs. J. B. Hengst en J. G. de Bruyn met 57 stemmen. Limburg: Gekozen de heer L. H. A. Magnée, aftr. lid, met 33 van de 43 stemmen. Eerstdaags zullen te Utrecht en te Arnhem verkiezingen voor leden der Tweede Kamer moeten plaats hebben, tengevolge der be vordering in militairen dienst van de heeren Seijffardt en Rooseboom. Uit vertrouwbare bron wordt bericht, dat sedert Dinsdag jl. de invoer van Hollandsch spek in Duitschland verboden is. In plaats van wijlen den heer W. C. M. Begram is in de Woensdag gehouden Ver gadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten gekozen de heer mr. F. J. Vaillant. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, is Zr. Ms. schroefstoomschip «Java,* commandant de kapt.-luit. t/z. Snoek, naar de Z.W.-kust van Nieuw-Guinea gedirigeerd, met een detachement militairen van het garnizoen van Ternate, naar aanleiding van een geval van zeeroof op een vaartuig onder Britsche vlag. De ongelukkige gevolgen der kerkelijke oneenigheden openbaarden zich deze week weder te Zwijndrecht. Paste zekere G. de J. goed op en ging het in zijn gezin rustig en vreedzaam toe, die vrede verdween toen zijne vrouw ging doleeren en meer tijd aan het bezoeken van oefeningen besteedde dan hem lief was. d. J. werd uithuizig en, gaf zijne vrouw al toe, door minder aan die oefeningen deel te nemen, d. J. verbleef 's avonds niet meer in de woning, die hem ongezellig was geworden. Hij schijnt zich dit al meer en meer te hebben aangetrokken, totdat hij Dinsdag morgen door ophanging een einde aan zgn leven maakte. Uit Weert wordt gemeld: Groot opzien baart alhier de onverwachte terugkomst van den notaris Clercx, die een geruimen tijd buitenslands is geweest en bij vonnis der arrond-rechtbank te Roermond in staat van kennelijk onvermogen werd verklaard. In Meerenberg worden op dit oogenblik circa 1200 krankzinnigen verpleegd. In de verschillende gestichten hier te lande, telt men 6000 patiënten. Naar aanleiding van de tegen haar uit gebrachte akte van beschuldiging, publiceert mevr. Bulkley in sommige Duitsche bladen een verklaring, waarin zij o.a. zegt, dat de daarin vervatte beschuldigingen gegrond zijn op leugenachtige verhalen, vervalschte brieven en lasterlijke telegrammen; dat zij de haar toegedichte brieven niet heeft ge schreven; aan de twee mannen, die tegen haar getuigden, geen geld heeft gegeven geen valsche telegrammen heeft afgezonden dat zg de twee mannen, voordat die naar Seheveningen kwamen, nog nooit gezien had. Zij beklaagt zich verder, dat zg niet in kennis is gesteld van de akte van beschul diging en niet in de gelegenheid om zich te verdedigen. Tijdens de bewoners afwezig waren, is in het perceel Prinsengracht bij de Utrecht- schestraat 1055, te Amsterdam, door be hendige inbrekers, diefstal gepleegd. Aan de buitendeur noch aan de ramen was eenig spoor van geweld te ontdekken, doch bij nader onderzoek bleek, dat uit de binnendeur het paneel was gezaagd en netjes er naast gezet. Verder vond men de linnenkast leeg en wordt er veel zilverwerk en een horloge vermist. De kleeren, die den dieven te oud en versleten voorkwamen, hebben ze achter gelaten, doch de andere alle meegenomen. Voor werklieden, die de belangrijke ten toonstelling ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen te Amsserdam willen bezoeken, zijn aan alle stations der Holl. Spw.-Maatsch. verkrijg baar gezelschapsbiljetten voor minstens 10 pers., tegen zeer lage prijzen. Nadere in lichtingen geven de stations-chefs. Volgens opgaaf van het Bureau Veritas zgn in de maand Mei 1890 68 zeilschepen vergaan, omtrent 3 van welke dit bij ont stentenis van alle tjjding ondersteld wordt, te weten 25 Engelsche, 12 Amerikaansche, 9 Noordsche, 6 Fransche, .5 Duitsche, 5 Zweedsche, 2 Portugeesche, 1 Chileensch, l Nederlandsch, 1 Italiaansch, 1 Russisch. Verder zijn vergaan 12 Engelsche stoom- booten, omtrent 2 van welke mede hoege naamd niets bekend is. Schijndood begraven Naar aanleiding van een nieuw geval van iemand, die levend begraven is, wijst Verax* in het Doetichemsch Weekblad* er op, dat «feitelijk ingetreden ontbinding* het vol strekt «eenig* afdoend bewijs is, dat voor geen schijndood is te vreezen. Waar en zoo lang die niet is ingetreden, begrave men niet, ja, sluite niet eenmaal bij het z.g. «boven aarde staan« de kist! Deze daad geldt voor alle mogelijke gevallen van over lijden of «gewaand* overigden, inzonderheid daar, waar de overledene aan een zooge naamde beroerte overleed, of hij onderhevig was aan zenuwtoevallen. Ook behoort men vooral met «drenkelingen* voorzichtig te zijn. Vruchteloos gebleken «wrjjven* en «kneden* en keerenvan het uit het water geredde lichaam van den drenkeling, levert nog geen bewijs op zichzelf op van ingetreden dood, wijl, bij drenkelingen vooral, de schijndoode-toestand wel negen dagen aanhouden kan. Hoezeer men daarom ook het oordeel van geneeskundigen moge hebben te waar- deeren, waar het kwalen en ziekten en hare behandeling betreft, zoo is geen enkele na bestaande verantwoord, die niet minstens wacht op duidelijke en besliste bewijzen van ontbinding van een lijk, vóóraleer hij verlof geve tot begraven. Vandaar, dat men er op bedacht behoort te zijn, in den winter en bij koud voor- en najaarsweder op de plaats, waar de gestorvene of gewaand ge storvene ligt, te stoken, of op andere wijze het ontbindingsproces te verhaastenGe meentebesturen geven «verlof* (en moeten zulks doen op aanvraag van het hoofd des gezins!) een lijk zoolang «boven aard* te laten staan, en onbegraven te laten, totdat de ontbinding van het lijk duidelijk geble ken is. Nabij Hardenberg (O.) heeft Zaterdag, bij geweldige plasregens, een geweldige wind hoos gewoed. Het water uit de rivier de Vecht werd opgezogen, dakpannen werden afgerukt en boomen van hunne takken be roofd, terwijl eene schuur en een boeren huis geheel instortten. Woensdag middag is te Haarlem een 23-jarig meisje, dat aan het stoeien was in de nabijheid van den watermolen aan de Leidschevaart, daar onderdoor geloopen, ten gevolge waarvan haar door' een der wieken de ruggestreng werd stukgeslagen. De ongelukkige was dadelijk dood. De gemeenteraad van Amsterdam heeft f 700,000 beschikbaar gesteld tot het maken van een golfbrekenden dam aan de Han delskade en de oprichting van loodsen enz., bedoeld in de onlangs gedane voordracht van Burg. en Weth. dienaangaande. Het besluit werd genomen met 21 tegen 2 stemmen. Eergisteren zijn op de algemeene begraaf plaats te Leeuwarden teraardebesteld de lijken van de schippersvrouw en drie barer kinderen, die Zaterdagnacht bjj het zinken van hun vaartuig om het leven waren ge komen. Het was een hoogst aandoenlijk j gezicht die vier lijkkisten en daarachter de treurende vader met de drie hem overge bleven kinderen, twee jongens van 10 en 12 en een meisje van 13 jaar. Ds. J. P. Romijn sprak een hoogst treffend woord, dat op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Kort vóór de begrafenis was ook het vijfde lijk, dat van een meisje van 3 jaren, dat nog altijd werd vermist, uit een der stadsgrachten opgehaald. De «Haarl. Ct.« deelt een bericht mede, waaruit blijkt, dat bij zendingsfeesten op lichters ook al niet ontbreken. De kantine houder op het zendingsfeest van verleden Woensdag heeft een schade geleden van een vijftien gulden, tengevolge van hunne kwade praktijken. Bij den kantinehouder waren vouwstoeltjes te krijgen; men depo neerde bij de ontvangst een gulden en ont ving bij het terugbrengen 75 cent terug, zoodat de huur van het stoeltje een kwartje kostte. Nu waren echter aan de muzikanten ook stoeltjes verstrekt, die zij na afloop van het feest eenvoudig lieten staan. En daarvan hebben gauwdieven misbruik gemaakt. Zij hebben nl. deze stoeltjes medegenomen, aan de kantine ingeleverd en per stuk drie kwartjes ontvangen, ofschoon zij vooraf geen gulden hudden gedeponeerd Te Amsterdam kwam een net gekleed heer in het badhuis op het Rokin en bestelde een bad. Toen de badmeester hem mede deelde, dat het gereed was, betaalde hij f 0,60 en trok zich in de badkamer terug, welke door den badmeester werd afgesloten. Eenige minuten later werd deze gescheld, hij maakte de badkamer open en zag den heer geheel J ontkleed, alleen met de bovenbroek aan, liggen, het bad was onaangeroerd gebleven. Onder de woorden: «ik heb me vergeven,* stortte de man dood in elkander. De doodelijk verschrikte badmeester riep de dienstbode, die naar verschillende dokters snelde. Dr. v. d. Velden, die het eerst aanwezig was, kon slechts den dood constateeren, veroor zaakt door het gebruik van cyankali, waar van de overgebleven pijpjes nog in het drinkglas aanwezig waren. Bij het lijk vond men een gouden horloge en f 0,41het ondergoed was met een O. gemerkt, doch op een glazen leitje, dat de ongelukkige bij zich had, stond een andere naam. De man, van dertigjarigen leeftgd ongeveer, sprak met een Duitsch accent. Een gerucht liep Dinsdag te Amsterdam omtrent een afschuwelijken kindermoord in de Zwartebijlsteeg bij het Hekelveld. Zie hier wat gebeurd is. Een zekere vrouw S., die met een dertienjarige knaap en een acht jarige dochter haar man verlaten heeft, woont samen met een anderen man, die op zijn beurt ook zijn vrouw en kinderen in den steek heeft gelaten. In dit bijeengegaarde huisgezin was de 13-jarige knaap, bovendien ziekelijk en zwak van gestel, steeds de zondebok, en meer- malen gebeurde het, dat zgn 25-jarige broe der, een marinier, de taak op zich nam om den jongen, verdiend of niet verdiend, een pak slaag toe te dienen. Zoo ook Maandag- M avond, en toen deze strafoefening gedaan was, bond men den jongen aan een hand en een voet aan een kram, geslagen in den muur bij de zoldering. Het zusje kreeg last, dat ze geen hulp mocht roepen, en daarop ging man, vrouw en marinier (zoon) naar de komedie. Tegen haléén werden de buren door het achtjarig zusje te hulp geroepen haar broertje was zoo naar, zeide zij. Inderdaad, de knaap, was reeds lang be wusteloos en den dood nabij. De buren haastten zich het touw af te snijden en het kind liefderijk te verplegen, waaraan het behoud van zjjn leven te danken is. Tegen twee uren kwamen de onmenschen thuis, en het is te begrijpen, dat de ontvangst door de buren was zooals zij wezen moest. De politie heeft tegen de ontaarde moeder, zoon en bijwonenden man proces-verbaal opgemaakt, doch tot heden bevinden zij zich nog op vrije voeten. Sedert Zaterdag 5 tot Dinsdag 8 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 23 zalmen, van 8 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,86 tot f 1,34 en 1 steur ad f 70. Men schrijft ons uit het Westland: Het aanhoudend natte weder doet in het geheele Westland de vooruitzichten voor den oogst vrij ongunstig worden. De aard appel is slap en van geringe kwaliteit, ter wijl in de late de ziekte zich reeds hier en daar vertoont. Vooral voor het uitpooten der tweede vrucht wordt zeer naar wat droogte verlangd. Het hooi kwam en komt slecht binnenvoor zoover het op de bui tengronden was gewonnen is het weg; de ui verlangt al even hard naar droogte als Plaatselijk Nieuws.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2