Eene ontzettende luchtreis heeft onlangs Maximiliaan Wolff gedaan met zijn ballon »Stollwerck«. Hg steeg te Keulen op met twee passagiers, de heeren Schmitz en Depenheuer. Het was zeer onstuimig weder, maar hg wilde zich daardoor niet laten weerhouden. De ballon steeg spoedig tot eene hoogte van 2400 meier, en na een poos in dichte nevelen rondgedreven te hebben, gedurende welken tijd een onweder zich ontlastte, daalden de reizigers in den omtrek van Bensberg, Het anker pakte, er kwamen menschen om den ballon te helpen vasthouden Schmitz sprong hot eerst uit het schuitje, Depenheuer volgde hem, en Wolff maakte zich juist gereed om weer op den vasten grond te stappen, maar een plotselinge rnk- wind wierp hem achterover. Toen hij weder overeind gesprongen was, zag hy, dat de ballon weer hoog in de lucht zweefde, en dat twee menschen, een boer en de heer Schmitz, er onder aan hingen. Wolft be proefde den boer in het schuitje te trekken, maar te vergeefsde ongelukkige was uit geput, hij kon zich niet vasthouden en viel in de diepte. De ballon zal ongeveer 3000 meter hoog zijn geweest. Het gelukte hem niet Schmitz, die zich met de handen aan den gondel vastklemde, naar binnen te trekken; maar Wolff wist hem, na veel vergeefsche moeite, eenigzins vast te binden, hetgeen echter slechts voor korten tijd hielp, want door het hevige slingeren geraakten de touwen los. Daarop trok Wolff, met de linkerhand zijn reisgezel vasthoudend, met de rechter hand de klep open. De ballon daalde, door een onweerswolk heen, onder regen, hagel en bliksem, totdat hij eindelijk vlak bij den grond was, pijlsnel door den wind voort gedreven. Op last van Wolff liet Schmitz toen los en de ballon ging daarop weer de lucht in. Wolff beproefde nu den grond te bereiken, maar vruchteloos. Het anker pakte herhaal delijk een boom, maar rukte dien, door den bevigen wind, omver. Eindelijk echter, toen bet schuitje weer dicht bij een boom was, sprong de luchtreiziger er uit. Zijn val, door de takken van den boom gebroken, bezorgde bem een aantal kneuzingen, maar hij werd niet ernstig gewond, en weldra vond by ook zijn vriend Schmitz, die evenmin ge vaarlijk letsel had bekomen. De arme boer echter, die van het schuitje viel, was door dien val verpletterd. Ter gelegenheid ran het zilveren regec- ringsjubilé van Koning Leopold heeft het Belgisch gouvernement een amnestie-voor stel aan de Kamer ingezonden, waarbij aan alle militairen, die de gelederen zonder verlof verlaten hebben en aan allen die hun mili tieplicht niet nagekomen zjjn, of zich in 't buitenland bevinden en hun dienst niet ver vuld hebben, amnestie wordt verleend en gelegenheid gegeven alsnog hun plicht na te komen, wanneer hun ouderdom dit toelaat en zij nog niet gehuwd en vader zijn. Een pont met 700 menschen er op, die tusschen Halifax en Dartmouth in Nieuw- Schotland voer, sloeg om bij de lauding te Darmouth. De meesten der passagiers vielen in het water; men vreest, dat de vrouwen en kinderen allen zijn omgekomenreeds zijn vele lijken gevonden. Vijfhonderd brievenbestellers te Londen hebben het werk gestaakt. Zij trokken in optocht naar het hoofdkantoor, in de hoop ook die bestellers hun voorbeeld te zien volgen, wat echter niet gebeurde. Op een vergadering kwam in, een sympathiebe tuiging van 100 telegrambestellers, die ook het werk wilden staken. De vergadering ried hun echter rustig te blijven doorwerken en alleen het werk te staken als zy met het werk der brievenbestellers werden belast. De postmeester-generaal Raikes wees het aanbod van London-Trades Council, de be middeling van deze werklieden-vereeniging, aanbiedende, beleefd van de hand. Deze machtige vereeniging besloot daarop de werkstakende brievenbestellers te bly ven ondersteunen. In vele stadsgedeelten ondervindt de be zorging natuurlijk groote vertraging, maar het groote raderwerk blijft toch loopen, dank zij vooral het krachtig optreden der politie bij het beschermen van de postkantoren, waar de werkstakers geen steun vinden. Een telegram meldde dat de Union tot de algemeene werkstaking had besloten. Een later bericht zegt echter dat de pro clamatie, eene algemeene werkstaking be velend in de postkantoren, schier onopge merkt bleef. Terwijl op de politie weder wordt ver trouwd, houden de militaire voorzorgen toch aan. Infanterie en cavalerie staan in de kazernes gereed om op het eerste bevel de orde te helpen handhaven. Een later bericht meldt: Met de werkstaking der brievenbestellers te Londen zal het wel spoedig gedaan zyn. Yan de vierhonderd in het Oostelijk district, die het werk staakten, heeft de helft aan den postmeester-generaal een adres aange boden, waarin zy allernederigst verzoeken weder aangesteld te mogen worden. Dit ver zoek is meerendeels afgewezen, met kennis geving, dat de uniformen terstond moeten teruggegeven worden, zullende er anders een vervolging worden ingesteld. Er waren 435 bestellers wegens insubordinatie weg gezonden. Een vreeselijk liefdesdrama heeft te New- York plaats gehad. Mary T., de oudste dochter van een ryk bankier, werd door haar vader gedwongen tot een huwelijk met een rjjk jongmensch, terwyl zy in stilte met een armen jongen Franschman was verloofd. Dezer dagen had het huwelijk plaats. Nau welijks was de kerkeljjke plechtigheid be gonnen, of de bruid viel dood op den grond; een oogenblik later zakte een jongmensch ineen; de gelieven hadden zich vergiftigd. Het blijft zeer warm in Amerika en ge vallen van zonnesteek komen vaak voor. Uit Mexico wordt bericht dat in San Sal vador regeeringloosheid heerscht. Generaal Ezeta houdt de hoofdstad met troepen bezet. De aanhangers van verschillende pretenden ten doorkruisen het land bij troepen en leveren elkander schermutselingen. Samuel Black, een Amerikaansche lucht reiziger, is te Beardstown, Illinois, veron gelukt. Het valscherm, waarmede hy neder daalde, geraakte door vonken uit een schoor steen in brand, waardoor hij te pletter viel. Berichten uit Amerika gewagen van ge weldige orkanen in Minnesota, die groote verwoestingen aanrichtten, vooral op**de meren, waar verscheidene stoombooten om sloegen. Daaronder was de boot »Seawing,« waarbij vermoedelijk ongeveer 150 toeristen omkwamen. Een aantal huizen en logemen ten zijn omgewaaidhet aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ook sprong de ketel van de rivierstooniboot »Tioga« by Chicago, hetgeen aan veertig werklieden het leven o kostte. In dépêches uit Zuidelijk Oostenrijk en Zwitserland wordt ook van zware over stroomingen en slagregens gesproken. Trient en andere steden staan onder waterhet verkeer over den Brenner-spoorweg is ge stoord. In Engadin heeft de thermometer beneden het vriespunt gestaan, gepaard met dikke nevels. Uit Peking (China) wordt gemeld, dat tengevolge van de influenza de handel groo- tendeels stilstaat. Bij Birmingham, in Alabama, zijn een personentrein en een goederentrein tegen elkander geloopen, waarby 5 personen om kwamen. - Het stoomschip »Seagull« is op Lake Huron in brand geraakt. Het schip dreef tegen een houtwerf, waar 11 millioen kubieke voeten hout gereed lagen ter ver scheping. Deze massa werd geheel door den brand, die van het stoomschip op het hout oversloeg, vernield. Een vermogend Chinees te San Francisco heeft een millioen acres land gekocht van een land-agent te Tehuantepec voor kolo nisatie van Chineezen. Hy is reeds naar China vertrokken, om een eerste bezending landverhuizers te halen. De Mexicaansche pers verzet zich tegen dit plan. Ook op IJsland is thans de influenza uitgebroken. Verschillende gevallen hadden een noodlottigen afloop. De Russische regeering heeft hare goed keuring verleend aan een contract met den directeur van de wapenfabriek te Saint- Etienne tot het leveren van 500,000 ge weren, klein kaliber, aan Rusland. De Daily News verneemt uit Odessa, dat Rusland over de achterstallige oorlogschat ting wederom een nota tot de Porte zal richten, en een vloot zal zenden naar den Bosporus, of naar een haven aan de Zwarte Zee, als het antwoord niet volkomen be vredigend mocht luiden. De Eastern Cable Company* meldt dat er eene aardbeving heeft plaats gehad in Banjoewangie, waardoor hare drie Austra lische kabels tegelijkertijd vernield zijn. De aardbeving was erger dan er sedert vele jaren eene werd waargenomen. De Italiaansche reiziger Casati, die ge- ruimen tijd bij Emin-pacha in de atqua- toriale provincie vertoefde en met Stanley naar Europa terugkeerde, is te Napels aan gekomen. Casati liet zich zeer ongunstig uit over Stanley's houding ten opzichte van Emin-pacha. Volgens Casati heeft niet Stanley Emin gered, maar redde Emin Stanley, want Stanley verkeerde met zijne expeditie in zoo hopeloozen toestand, dat hij zonder Eoiins hulp verloren ware geweest. 2?lnatselijli iVieuws. HEUSDEN, 15 Juli. Met genoegen maken wij melding van het voornemen tot oprichting van een »Noord-Brabantsch Algemeen Werklieden fonds*, opgericht met een waarborgkapitaal door notabelen en werkgevers bijeengebracht; in stand gehouden door hunnen moreelen invloed en door hunne bydragen, tegelijk met die der werkliedenmet zuinigheid beheerd onder toepassing der meest mogelijke openbaarheid en onder degelijk toezicht van mannen, die een open oog hebben voor de belangen en behoeften van den werkman, zou een fonds, als hier bedoeld, reeds spoedig, doch vooral in de toekomst, rijke vruchten voortbrengen. Zonder groote offers kan daardoor op eenvoudige en doelmatige wijze worden verkregen lo. dat de spaarzaamheid by den werk man meer en meer worde aangekweekt, en zijne bespaarde penningen juist dan dienst doen wanneer zij 't hoogste noodig zyn n.l. by ziekten, ongelukken of invaliditeit 2o. dat de werkgever zich grootendeels zou mogen ontslagen achten van zorgen en verantwoordelijkheid ten opzichte zijner werklieden; vooral wanneer hij ook kan besluiten tot eene gedeeltelijke tegemoet koming in de premiebetaling; 3o. dat de taak der instellingen van liefdadigheid aanmerkelijk zou worden ver licht, armlastigheid minder zou voorkomen en de particuliere liefdadigheid niet dan zeer zelden zou behoeven te worden ingeroepen 4o. dat dientengevolge de werkman in het algemeen, in zedelijke waarde, belangrijk zou vooruitgaan. De voorloopige circulaire is onderteekend door de heeren Adr. H. Oomen, Directeur van het Tilburgseh Alg. Verz.fonds voor Werklieden en Mr. Alphons van Rycke- vorsel te 's Bosch, bjj wien men zeker meerdere inlichtingen zal-kunnen erlangen. HEDEL. De Heer Meinsma, predikant alhier, maakte van den kansel bekend, eene beroeping te hebben ontvangen naar Oos trum, prov. Friesland. De gemeenteraad alhier heeft besloten, de heffing van schoolgeld vooreerst te laten op den ouden voet, d. w. z., dat voor eiken leerling betaald worde 20 cent per maand, met eenige reductie voor meerdere kinderen uit hetzelfde gezin, te gelijkertijd de school bezoekendeterwijl onvermogende ingezete nen voor hunne kinderen van schoolgeld zyn vrijgesteld. LANGSTRAAT, 12 Juli. De handel ter veemarkt was wel zoo vlug, doch de aan voer minder groot. Kalf koeien golden f160.a f240. Kalfvaarzen f 127.50 a f185. Jonge varkens f6.25 a f14. Weilammeren f 0.a f 0. Ter botermarkt aangevoerd 882 K.G., van f 0.91 a f 1.09 per K.G. Eieren f3.50 a f4.per 100 stuks. Voor z aar zoolleder is voldoende vraag aan bestaande prijzen, er is zelfs iets meer te maken als de qualiteit puik is. Overigens blijft de markt stil en ongeanimeerd, hoe wel de prijzen geen verderen teruggang on dervinden. Prima Geldersche schors wordt hier vrij in de haven geleverd tegen f4,15 a f4,40 de 65 K.G. Overjarige wordt aan veel verminderde prijzen aangeboden. Prima waar Fransche en Belgische schors wordt dit jaar gepre fereerd omdat de qualiteit buitengewoon goed is. WIJK, 10 Juli. Tot ons genoegen ver namen wij, dat Mej. S. E. Prillevitz heden met gunstig gevolg examen aflegde als aphothekersbediende. ANDEL, 13 Juli. Heden morgen werd de beroepen leeraar bij de Herv. Gem. al hier in zijne Evangelie-bediening bevestigd door den Eerw. heer C. Plug, predikant bij de Herv. Gem. te Oost-Kapelle, naar aan leiding van Jezaia 62 vers 6 en 7. Eene groote schare woonde die plechtigheid by. Des namiddags hield de Eerw. heer Rappard voor eene niet minder dan des morgens, ook uit andere gemeenten opgekomen be langstellenden zijne intreerede, zich bepa lende tot Hand. 22 vers 10. DE WERKEN. Al spelende geraakte het tweejarig kindje van Jan van der Schoot in de Kerkewiel. Marcelis Brienen zag ge lukkig nog juist bij tijds het groote gevaar waarin het zinkende kindje zich bevond en begaf zich te water, met het gelukkig ge volg dat hy het van een anders gewissen dood mocht redden. De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben in hunne thans geslotene zitting de aanvraag van de gemeente Waalwyk, om een provinciale subsidie in de kosten van den bouw eener nieuwe schutsluis aan de monding der Waalwijksche haven, in ver band met den nieuwen Maasmond, aan Ged. Staten verzonden, met uitnoodiging een nader voorstel aan de Prov. Staten te doen. De commissie had voorgesteld dat de ver gadering in beginsel zou besluiten een Pro vinciale bijdrage toe te kennen en de stuk ken te renvoieeren aan Ged. btaten ter ver dere aanvulling wat betreft de uit te voeren werken, de kosten enz. Een amendement van mr. an den Biesen, dat de vergadering niet in beginsel zou besluiten tot het verleenen eener bijdrage, werd aangenomen met 28 tegen 17 stemmen. In zake het ontwerp voor een scheep vaartkanaal van uit de Zuidwillemsvaart langs Tilburg naar den Amer, dat algemeen gunstig in de afdeelingen is ontvangen, is eene commissie benoemd van 9 leden, om na te gaan of de aangegeven richting de meest gewenschte is en of ook nog in andere deelen van 't gewest het aanleggen van ka nalen noodig is. Toegestemd is een subsidie van f4000 ten behoeve van de teekenscholen te 's-Bosch. Helmond, Breda, Waalwyk, Heusden, Eind hoven, Grave, Oosterhout, Zevenbergen, Ro- sendaal en Waspik. Goedgekeurd zijn Het ontwerp tot wijziging der inrichting van het waterschap Buitenpolder van Waal wijk; Idem van het waterschap de Binnenpolder van Bezooieu Idem van het waterschap Klein Waspik met nieuw byzonder reglement(met eene kleine wyziging van den considerans;) Het ontwerp besluit tot opheffing van het waterschap de Hooge en Lage Inlagen onder Capelle, Meeuwen en Drongelen Idem tot wijziging der inrichting van het waterschap ten westen van den nieuwen dijk en de aanwassen te Capelle. Binnenland, De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat de heeren A. L. W. Seyf- fardt en W. Rooseboom, ingevolge art. 96 der grondwet, van rechtswege het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben verloren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hoofdkies districten Utrecht en Arnhemheeft goed gevonden te bepalen: lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in elk der hoofdkiesdistric ten Utrecht en Arnhem zal plaats hebben op Dinsdag 29 Juli e.k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 12 Augustus daaraanvolgende. Door de Pruisische regeering is aan de onze bericht, dat er te Bommerswerth, nabij Dusseldorf, en afschuwelijke moord op een 12-jarig meisje gepleegd is. De aanhouding van den vermoedelijken dader wordt ver zocht, zijnde de arbeider Fr. Kohlbecber, die sedert de moord gepleegd is, spoorloos ver dwenen is. Men vermoedt dat hij zich in Limburg ophoudt. In de tweede algemeene vergadering der Nederlansche Heidemaatschappij werd me degedeeld, dat, volgens een ingesteld onder zoek naar woeste gronden in ons vaderland, deze niet, zooals totnutoe opgegeven was, een oppervlakte van 713.000 H. A. be sloegen, doch slechts ruim 600.000 H. A. Daar deze opgave zoo nauwkeurig mogelijk samengesteld is, blijkt dus, dat er in de laatste jaren reeds veel woeste gronden zijn beboscht, en de vorige opgave niet zeer nauwkeurig waren. Aan bosch besloeg ons vaderland ruim 210.333 II. A., waarvan 118.333 H. A. akkermaalsbosschen en 92.100 H. A. dennenbosschen. Om te voorkomen, dat voortaan onge keurd Amerikaansch spek in Pruisen wordt binnengevoerd, alsof het gekeurd Neder- lansch spek was hetgeen vroeger zeer goed mogelijk was, daar er altijd dagen verliepen, eer de hierop betrekking hebbende stukken in orde waren is thans te Bent- heim, waar het meeste spek voor invoer wordt aangegeven, bepaald, dat op elke zijde de stempel van den keurmeester en van de Nederlansche politie gevorderd wordt. Voor het hoofdonderwijzers-examen heb ben zich in het geheele land aangemeld 1142 mannelijke en 85 vrouwelijke candi dates Dezer dagen werd door de Fransche re geering de uitlevering toegestaan van een misdadiger, die hier te lande moest terecht staan. De man werd naar de grens geleid en overgebracht naar de gevangenis te Rot terdam, waar toen bleek, dat eene vergis sing had plaats gehad, en dat de uitgele verde persoon niet de bedoelde misdadiger, maar een hier geheel onbekend vreemdeling was, die terstond op vrije voeten gesteld en naar België vertrokken is. Degene, om wien het te doen was, zal nu door die vergis sing van de Fransche beambten wel voor goed buiten het bereik der justitie zyn ge komen. Door den hoogen vloed zyn de gorzen onder de Willemstad ondergeloopen. Al het gemaaide gras van verschillende verpachte gronden is zoodanig door elkander gedre ven, dat alleen door eene onderlinge ver deeling* van het overgeblevene eene vreed zame oplossing mogelyk was. De schade, aan het gewas toegebracht, is bovendien groot. In het dorp Leverooi (Limburg) bestaat zoo meldt men geen vergunning meer. Dat zal willen zeggen, dat er geen vergun ningsrechten worden betaald en dat men er tapt »zonder vergunning*, zooals in Lim burg en in eenige streken van Noord-Bra bant te doen gebruikelijk is. Te Delft zal er een verordening worden gemaakt om het schrobben der straten met het stinkend grachtwater geheel te verbieden. In de Slangenburg by Deutichem had een jongmensch, die op een plank wilde schieten, het ongeluk een meisje te treffen, dat onmiddellyk dood was. In de Leeuwarder Courant* wordt in een ingezonden stuk geklaagd over de ge woonte, die op het platteland van Friesland bestaat, om het vleesch van zieke, uit nood geslachte koeien bij opbod te verkoopen. Als voorbeeld wordt een geval genoemd, waarin vleesch van een parelzieke koe voor 3 cents per halve kilo werd verkocht. Het vleesch was vol puisten en oneetbaartoch werd het door arbeiders, die ook wel eens rundvleesch wilden eten, gekocht. De schryver verzekert, dat de veeverze- kerings fondsen den verkoop van gestorven, bij hen verzekerd vee eischen, om met de opbrengst daar van de verzekerde som te verminderen. Op de heide by Surhuisterveen (Friesland) ziet men, aldus schrijft men van daar, tegen woordig eene menigte slangen. Van waar die dieren gekomen zijn in zoo groote ge tale begrijpt men niet. Het is volstrekt geene zeldzaamheid als men 5 en 6 van deze dieren op één heideplag ziet. Aan den Stadschendijk, onder Willem stad, is een vrouw van een arbeider beval len van vierlingen. Moeder en kinderen be vonden zich naar omstandigheden vrij wel. Het blijkt nu, dat den ln Juli j.l., ter gelegenheid van het te Nijmegen gehouden maskeradefeestten nadeele van onder scheidene personenhoogstwaarschijnlijk door middel van zakkenrollerij, ontvreemd zyn tal van voorwerpen van waarde, waar onder zeven gouden horloges, twee porte feuilles, de eerste inhoudende muntpapier en een acceptatie van een persoon uit 's-Gravenhage, geëndosseerd aan de kassiers Fokkema te Arnhem en voorzien van de handteekening van S. Geysbeek Molenaar, de tweede (bouwkalender 1890) o.a. inhou dende 20 coupons van de Ned. Centr.-Spw.- My., verschenen 1 Juni j.l., nos. 4972, 15200, 24578, 25629 tot 25633, 25635 tot 25638, 25684, 25757, 25796, 36678 tot 36681voorts vijf portemonnaies, be vattende muntstukken of muntpapier enz. Een der daders is vermoedelijk 35 a 40 jaar, van gewone lengte, met bruin verweerd aangezicht, donkere oogen, zwart haar, dito knevel; gekleed met zwarten fantasiehoed en donkere jaquette. De Commissaris van Politie te Nijmegen verzoekt inbeslagneming en bericht. Op een der bovenbedoelde horloges zyn aan de buiten-voorzijde op een schildje twee kleine letters, K E, op een andere is het inschrift Kamminga of Camminga aan gebracht. Sedert Woensdag 9 tot Vrijdag 11 Juli zyn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 24 zalmen, van 3 tot 32 halve kilo's, prys per half kilo f 0,82 tot f 1,33 en 1 steur ad f 50. Te Barneveld is een man door een wagen met hooi overreden en gedood. - In het vergaderlokaal van het Leger des Heils te Rotterdam is een gaskroon naar beneden gekomen op een der aanwezenden, die daar door een ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht. - De marinier De B., die met een transport naar Indië zou vertrekken, doch zonder verlof zyn garnizoen te Rot terdam had verlaten, is door de politie te Delft aangehouden en aan de militaire auto riteit aldaar overgeleverd. - Een treurig on geval had te Delft plaats. Terwyl vrouw P. bezig was met wasschen, moest zij zich voor eenige oogenblikken verwyderen. Haar zeer jeugdig kind viel tijdens haar afwezigheid in het kokende zeepsop, tengevolge waarvan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2