Rhodes-maaf schappij zonder tegenstand ge- handhaaft blijft. Op verschillende pun ten van Natal zijn in de tweede week van Juni schokken van aardbeving waargeno men. Een particulier telegram uit Kaapstad uieldt, dat Cecil Rhodes, directeur der Brüisch South-Africa Companybenoemd is tot mi nister-president der Kaapkolonie, ter ver vanging van Gordon Sprigg, die zijn ont slag heeft genomen. Ernstige wanordelijkheden zijn te Maurita, in de provincie Barcelona, voorgevallen. Al de werklieden der fabrieken hebben den ar beid gestaakt. De overheden vroegen hulp en twee compagnieën jagers werden gezon den, doch de meesten werklieden weigerden te voldoen aan den eisch om uiteen te gaan, zoodat de troepen genoodzaakt waren vuur te geven, waarbij velen werden gewond. De meeste fabrieken te Maurita zijn thans ge sloten. Te Londen stierf in 1862 een kinderlooze weduwe, Rose B..., zonder testament, die het niet onaanzienlijk vermogen van 133 millioen naliet. Volgens de Engelsche wet geving kreeg de staat dit vermogen dertig jaar onder zijn beheer, zonder dat er interest van betaald behoeft te worden. Aanstaand jaar zullen dus de erfgenamen der overledene in het bezit van dit ontzaglijk vermogen worden gesteld. Donderdagavond is er over Londen een schrikbarend onweder losgebarsten, gepaard met eenen ontzettenden regenval. Door het aanhoudend regenachtige weder beginnen de oogsten bedreigd te worden, vooral in Ierland, waar de aardappelen op groote schaal verrotten en de oogst van deze veld vrucht vermoedelijk geheel mislukken zal. In dit geval zou hongersnood in eenige dis- tiicten onvermijdelijk zijn. Men zegt, dat de Regeering van de Ver- eenigde Staten besloten zou zijn de onder handelingen met Engeland over de Behring- zee-aangelegenheid voort te zetten, maar dat zij intusschen heimelijke plannen voor bereidt, om in den komenden herfst alle Engelsche vaartuigen in de Behringzee plotseling in beslag te nemen. Het doel zou zijn Engeland in het harnas te jagen, ten einde daardoor bij de aanstaande President verkiezing een agitatie te bewerken, welke tot Harrisons herkiezing zou leiden. Volgens berichten uit New-York zijn 20 mijlen beoosten Cincinnatie, 16 spoorweg wagens met buskruit geladen, in brand geraakt, waardoor alles in den omtrek, ook het nabijliggende spoorwegstation, verwoest en twintig personen gewond zijn. Volgens bericht uit Moskou is de Czaar voornemens in dit jaar in persoon de groote jaarmarkt te Nischni Novgorod te openen groote toebereidselen worden gemaakt voor zijn feestelijke ontvangst. De opening zal vermoedelijk 27 Juli plaats hebben. In het kolendistrict van Charleroi is weer een kleine werkstaking uitgebroken. Een aantal mijnwerkers vraagt loonsverhooging, maar deze beweging vindt geen steun bij het meerendeel der werklieden, zoodat geen vrees voor een algemeene werkstaking be staat. Volgens een bericht uit Belgrado aan de XIKe Siècle lijdt Milan van Servië aan grootheidswaanzin. Hij noemt zich Keizer van Europa. In de provincie Valencia zijn 15 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen; 12 aan getasten zijn overleden. In Portugal zijn vele gemoederen in be weging gebracht door eene beschuldiging tegen een hoogleeraar aan de universiteit te Portodeze wordt verdacht van schuldig te zijn aan den dood van zijn 2 zwagers, 2 schoonzusters, zijn neef en van nog een 2 tal bloedverwanten, door vergiftiging. De onverlaat is gearresteerd, en de woede van het volk is zeer groot. Dr. Urbino de Freitas, zoo heet deze moordenaar, behoort tot een zeer achtenswaardige familie. In de Turksche provincie Macedonië wor den 100,000 menschen met hongersnood bedreigd. De vruchtbare streek is tot een woestenij geworden. Er viel daar sinds 14 maanden geen druppel regen, tengevolge waarvan alles op de velden door de zon is verschroeid, en het weinige wat nog heeft kunnen groeien van rijst, tabak, katoen, maïs en druiven, wordt door ongedierte ver nield. Daarbij komt, dat de roovers er tegen woordig talrijker en driester zijn dan ooit. Plaatselijk ÏVieuws. HEüSDEN, 17 Juli. Heden avond woedde er, circa 6 uur een hevig onweder boven deze stad, vergezeld van hagel en regen. Gelukkig bleef men voor ongelukkeu gespaard alleen sloeg de bliksem in een' pruimenboom, nabij de Wijk- sche poort en te Heesbeen in een' schoor steen ook sloeg de bliksem in twee boomen, bij het fort te Elshout, en in de verte be speurde men brand. VLIJMEN, 17 Juli. Door het onweder dat ook hier woedde, werden twee huizen in de ascht gelegd. Niets kon gered wor den ook kwam er een paard bij om. NIEUWKUIK. Tengevolge van het on weder werden verscheidene boomen neerge veld en sloeg de schoorsteen van een huis. ZALT-BOMMEL. Bij de verschillende in aanbouw zijnde schepen, welker kielen gelegd zijn, is thans op de werf van den heer J. Meijer alhier, ook in aanbouw een elevator van het grootste, tot heden bekend vermogen, namelijk 80 paardekrachten. De bouw geschiedt voor rekening van de alhier gevestigde aannemers-firma Van der Vlies, terwijl het toezicht over de machines en den ketelbouw gehouden wordt door het Technisch bureau der heeren Van Norde en Boxman Diemont te Arnhem. LOON OP ZAND. Van hier zouden zich dezer dagen eenige lui gaan oefenen te Kaatsheuvel tegen het a.s. concours op 28 Juli. Hiertoe behoorde o.a. ook de heer C. B. Natuurlijk moest hij zich voorzien van den noodigen voorraad hagel enz. Toen hij de kruitflesch nam, viel deze bij ongeluk in stukken en het kruit, ruim 2 ons, ontplofte, doordat het in aanraking kwam met het vuur uit een pijp. De werkplaats was weldra gevuld met damp en er ontstond een begin van brand, nog tijdig evenwel door een toegesneld persoon gebluscbt. B. bekwam hevige brandwonden in het aangezicht, dat er deerlijk uitzag. Gelukkig zijn de oogen weinig gehinderd, waarvoor eerst erg ge vreesd werd en staat alles betrekkelijk goed, ofschoon het zich betrekkelijk slecht liet aanzien. Weer eene waarschuwing, dat men toch niet voorzichtig genoeg kan zijn in het omgaan met kruit. DUSSEN. De brigade maréchaussee te voet is heden (Vrijdag) van hier vertrokken en zal vervangen worden door eene brigade te paard. ALMKERK. Maandagavond om 8.10 uur, daalde op het erf van den heer Dr. van Toorenenbergen alhier een ballon neder, waaraan een briefkaart was bevestigd met het volgende adres Monsieur Delattre. Oontre-niaitre a 1' usine a gaz. a Desvres. (Pas de Calais.) En op de achterzijde: Desvres 14 Juillet 1890. Depart 5 heures-soir. Prière a la personne qui trouvera le ballon de vouloir bien mettre cette carte postale a la poste, en indiquant l'heure de l'arrivée. WERKENDAM. Sedert ons jongste be richt omtrent de muizenplaag in het land van Altena, moeten we mededeelen dat deze nog belangrijk is toegenomen. Toch schijnt het hier in deze streken nog zoo erg niet te zijn als elders, waar de landbouwers hun vee. moeten verkoopen, aangezien er te weinig gras aanwezig is. Op de veemarkt is deze noodzakelijke aanvoer goed te merken. De uitslag van het dezer dagen ge houden overgangs-examen aan het gymna sium te Gorinchem, voor zoover het leerlingen betreft, die hier een algemeene bekendheid hebben is Overgegaan van de le tot de 2e klasse A. Buurmanvan de 3e tot de 4e klasse P. Verschoor en J. M. van Geijtenbeek; van de 5e tot de 6e klasse H. IJsebrands. Toegelaten tot de le kl. zijn G. A. Ver schoor en J. van Geijtenbeek, beidon voor waardelijk. Aan de hoogere burgerschool aldaar zijn overgegaan: H. Jiskoot, van de le tot de 2e kl.; G. A. Büumer en A. C. Verschoor, van de 2e tot de 3e kl.; A. M. Heuff en H. E. Verschoor, van de 3e tot de 4e kl. Toegelaten tot de le kl. zijnC. A. Jiskoot en C. Struick te Woudriehem en L. Versteeg te Hardiiixveld. GORINCHEM, 16 Juli. Voor den plei- ziertrein naar Arnhem en Nijmegen, die hedenmorgen ten 8 uur hier van Rotter dam arriveerde, om reizigers op te nemen, waren 1250 kaarten uitgereikt voor de 3 klassen. Een 200-tal reizigers stapten hier in. Maandag werden verscheidene personen alhier gebeten door een groote zwart en wit gevlekten hond, en hoewel die hond, daartoe door den gemeente-veearts onderzocht, geen teekenen van dolheid vertoonde, is de eige naar van dat dier door de politie gelast hem onschadelijk te maken. Gisteren werd weder een jongen door een hond, komende uit de brouwerij van de heeren Ravenswaay Co., op eene vree- selijke wijze in het aangezicht gebeten. Ook deze hond onderzocht zijnde, bleek niet ver dacht van dol te zijn. De eigenaar van dien hond, de brouwmeester, is aangezegd dien hond vast te leggen. Binnenland. De heer Henry Tindal heeft aan den heer Rooseboom, lid der Tweede Kamer, een open brief gericht, naar aanleiding van diens interpellatie, -den 19en Juni jl. in de Kamer gehouden, over de mogelijkheid van een bombardement van 's-Gravenhage. Deze brief is voor belangstellenden gratis verkrijgbaar bij de firma Ellerman Harms k Co te Amsterdam. Afgeschrikt door het weinige succes, hebben de concessionarissen voor den aanleg eener zeehaven te Scheveningen, de heeren Steers en Clifford, zich van deze onderneming teruggetrokken. De wedrennen te Clingendaal hadden, begunstigd door schoon weder, veel succes. Naar aanleiding van het bericht, dat de invoer van Hollandsch spek in Duitscbland zou verboden zijn, zijn inlichtingen inge wonnen bij den gouverneur van Westfalen. Daaruit blijkt, dat een dergelijk besluit door de regering te Munster niet is uit gevaardigd. Yan den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigen is door de Regeering het volgende telegram ont vangen, gedagteekend 7 dezer: Vijand van Padawapontong nestelde zich op Boekitplawi, werd den vijfden verdreven, liet elf dooden in onze handen, wij kregen acht licht gewonden, allen mindere mili tairen. De Eerste Kamer heeft de Spoorwegover eenkomsten aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. De veiligheidstentoonstelling te Amster dam zal niet, zooals eerst was aange kondigd, reeds ulto. Aug. eindigen, maar wegens het lo. September en volgende dagen te houden congres voor nijverheid-hygiène en reddingwezen vermoedelijk eerst 4 of 5 September worden gesloten. Blijkens de in het »Ned. Tijdschr. voor Geneesk.« opgenomen staat van opgaven, betreffende do sterfte en de geboorten in eenige groote gemeenten in de maand Mei 1890, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners in een jaar te Amster dam 23.3, te Arnhem 18.8, te Dordrecht 20.3, te 's-Hage 19.8, te Groningen 21.3, te Haarlem 21.7, te 's-Bosch 26.8, te Leeuwarden 17.6, te Leiden 21.3, te Maas tricht 24.3, te Rotterdam 22.3 en te Utrecht 22. De Haagsche Gemeenteraad heeft met 32 tegen 2 stemmen besloten tot de zomer- spuiing over te gaan. A. s. Zondag zal de afdeeling Zuid-Holland van den »Alg. Nederl. Wielrijdersbond« een afdeelingstoeht houden. De plaats van samen komst is bepaald te Dordrecht op het stations plein, van waar men des voorm. te 9.30 vertrekt naar Sliedrecht, Gorinchem (per veer), Geertruidenberg, Made, Zevenberg- schen hoek, station Lage Zwaluwe, per spoor naar Willemsdorp, Dordrecht. De afstand bedraagt ongeveer 60 K.M. Het uur van terugkeer te Dordrecht is bepaald op pl. m. 5 uur. Het onweder, dat Donderdagmiddag en avond op verschillende plaatsen van ons land hevig woedde, heeft hier en daar nog al schade aangericht. Zoo sloeg o. a. de bliksem te Arkel, te Goes en te Bokstel in, waardoor nog al schade berokkend werd. Ook werd te Arkel een man en paard door den bliksem gedood. In Overijssel was het ook langen tijd zwaar weder. De Geneeskundige Raad van Zuid-Hol land heeft in zijne heden gehouden verga dering met algemeene stemmen als zijne overtuiging uitgesproken, dat het door de regeering in haar ontwerp tot wijziging der epidemiewet voorgestelde ten aanzien der vaccinatie, eene bron zou opleveren van groot gevaar voor de volksgezondheid en zou blijken eene ramp voor Nederland, en daarom eene onverantwoordelijke wetsbe paling zou zijn. Een tamelijk uitgestrekt heidevlak in Groningen westerkwartier, nl. te Opende aan de Friessche grens, zal in ontginning gebracht worden, en wel door toepassing van meer uitbreiding aan practische en pro ductive armenzorg. Te midden van de be doelde heidevlakte wordt een gebouw gesticht dat als werkhuis dienst zal doen, en waar van de verpleegden de rondom liggende gronden moeten ontginnen. Dit werkhuis wordt door de gemeente gebouwd en zal p. m. f 10,000 kosten. Zekere J. V., werkzaam op de capsulen- fabriek te Loosdrecht, heeft bij eene woor denwisseling om eene nietsbeduidende zaak een medearbeider met een stuk ijzer zoo hevig op het hoofd geslagen, dat er eene schedelbreuk is ontstaan, die het leven van den man ernstig in gevaar brengt. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Op den Slangenborg in Amt-Deuticheui, waren Zondag de meid en de knecht van den landbouwer Yan Zadelhof alleen thuis, daar de andere naar de kerk waren. Een geweer, dat in de kamer stond, ter hand nemende, wilde de dienstbode dat eens nauwkeurig bezienbaiten weten van haar en den knecht was het echter geladen. Het schot ging onverwachts af en trof de dienstbode zoodanig, dat zij onmiddelijk een lijk was. Yolgen^een andere lezing moet de knecht haar bij ongeluk hebben doodgeschoten. Op vele plaatsen van ons land is reeds besloten den lOen verjaardag van ons prinsesje luisterrijk te vieren. De vorige week zijn te Groningen 12 personen aan mazelen overleden. De man, die Vrijdag avond in eene bij eenkomst van het leger des heils te Rot terdam eene vallende gaskroon op het hoofd kreeg, is aan de daarbij bekomen wonden overleden. Door de rechtbank te Heeren veen is de gevangenneming gelast van den arrond.- denrwaarder F. J. Postmus, ter standplaats Oosterwolde, ter zake van verduistering. Daar hij voortvluchtig is. vermoedelijk naar Amerika, doch waarschijnlijk nog niet in gescheept, wordt door den officier van jus titie te Heeren veen in het »Alg. Politieblad zijne aanhouding verzocht. De trekgaten onder .Engwirden, waar de Heerenveensche ijswedstrijden zijn ge houden, zullen worden drooggemaakt en daardoor voor altijd aan het ijsvermaak ont trokken worden. De watervlakte, die droog gemaakt zal worden, is ruim 100 H.A. groot. Dinsdagmiddag waren aan het strand, op ongeveer 1/2 uur afstand van Huisduinen, twee knapen gaan baden. Hetzij door kramp bevangen of doordien zij in eene geul ge raakten, zonken zij eensklaps in de diepte weg. De vader van een der beide jongens, de kustlichtwachter A. E., op het ongeval opmerkzaam gemaakt, begaf zich zoo spoedig doenlijk te water, en had slechts het geluk een der twee te redden. Voor zijn eigen 12-jarigen zoon was geen redding meer mogelijk, deze was reeds in de diepte ver dwenen. Zij lijk werd later gevonden en aan het strand gebracht. Eene boven-achterkamer in de Lange Leidschedwarsstraat te Amsterdam gaf eer gisteren nacht een bloedig tafereel te aan schouwen. Thomas en Meijer, buren in genoemd per ceel, troffen elkander aan in de tapperij aan de Spiegelgracht. Het aldaar gevoerd gesprek en de invloed van den drank waren aanlei ding, dat tusschen beiden oneenigheid ont stond. Na lang en mooi praten gingen de twis tenden ten laatste naar huis. Op het eerste portaal werd het gehaspel nog een poos voortgezet, maar de echtgenoote van Thomas mocht het gelukken haren man op de kamer te krijgen en daarna de deur te sluiten. Meijer, die zich eerst naar boven had be geven, kwam weer de trap af en plaatste zich voor de kamerdeur van Thomas, hem met allerlei scheldwoorden tartend »naar buiten* te komen. Daar vrouw Thomas den sleutel niet overgaf, werd het paneel inge trapt en stonden de twistenden tegenover elkander. Meijer greep Thomas in de borst en sneed hem met een broodmes de linkerpols ten deele door. Thomas, razend van woede, wist zich los te rukken, greep de tang van het fornuis en vloog op Meijer los. Deze trad hem tegemoet en verwondde Thomas aan de rechterpols en aan het gezicht. Door hevig bloedverlies werd de verwonde spoedig machteloos en zakte bewusteloos op den vloer neder, in een ommezien in zijn bloed badende. Meijer begaf zich, na een poos op zijn slachtoffer gestaard te hebben, lachende naar zijne kamer. Vrouw Thomas verliet in haren angst, ten deele gekleed, haar woning en schreeuwde op straat gekomen uit alle macht om hulp. Politie kwam evenwel niet opdagen, hetgeen de buren deed besluiten de brandweer maar te alarmeeren. Deze verscheen onmiddellijk en legde Thomas een voorloopig verband, waarna deze geheel bewusteloos naar het gasthuis werd overgebracht. Iets later werd Meijer geboeid naar den politiepost op het Leidscheplein overgebracht, om voorloopig gehoord te worden. In de Tesselschadestraat te Amsterdam woonde een bemiddelde, ongehuwde dame, freule S., met haar gezelschapsjuffer, die door haar tot nagenoeg universeele erfge name gemaakt was. Eenige weken geleden stierf freule S. in de kracht des levens. Zij werd begraven en de gezelschapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van di overledene uit Amerika terug en werd hij in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hij de vroegere gezelschapsjuffer bezoeken en met haar spreken maar alle pogingen, om haar te zien te krijgen waren vruchteloos. De juffer verkoos den broeder harer over leden meesteres niet te ontvangen. Dit wekte achterdochtvermoedens rezen, en het gevolg hiervan was, dat de justitie, op verzoek des broeders, zich in de zaak mengde en last gaf het lijk van freule S. op te graven en aan een deskundig onderzoek te onder werpen. De sectie van het lijk deed reeds aan stonds zien, dat de door den geneesheer ge formuleerde reden van den dood* geen bevestiging vond in hetgeen er aan het lijk viel waar te nemen. Daarop volgde het chemisch onderzoek der ingewanden, dat aan een dokter en aan een apotheker te Amsterdam werd opgedragen. En als voor loopig resultaat daarvan kunnen wij mede deelen, dat het lijk de sporen vertoont eener chronische vergiftiging. De gezelschapsjuffer, die in een Geldersch dorp zich metterwoon heeft gevestigd, is onder toezicht van de justitie. Nader wordt gemeldNa de opgraving van het lijk is gebleken dat men hier te doen heeft met een geval van chronische zinkvergiftiging. De overledene gebruikte dagelijks warme melk uit een tinnen kan. Sedert Zaterdag 12 tot Dinsdag 15 Juli zjjn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 22 zalmen, van 8 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,70 tot f 1,31, 1 elft ad f 0,34 en 2 steuren van f 17,00 en f31,00. Een gehuwde juffrouw te Haarlem viel in haar woning van de trap, met dit treu rig gevolg, dat zij terstond bewusteloos was en eenige uren later overleed. - Bij het afrijden der Rottebrug te Rotterdam viel een zevenjarig meisje van een sleeperswagen, welke haar daarop over de beide beenen reed. Zwaar gekneusd werd het kind naar de ouderljjke woning vervoerd. I3urgerlijbe Stand. Heusden, van 10 tot 17 Juli. Ondertrouwd: Lambert Jan Bax, 22 j., en Maaike Verheij, 27 j. Getrouwd: Josephus Johannes Wil helmus Holrah, 26 j., met Maria Johanna» Cornelia Kappers, 25 j. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Zaterdag den 26 Juli a.s., des namiddags schouw zal gevoerd worden over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan de betrekkelijke voorschriften der Algemeene Politieverorde ning, volgens welke straten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd, zooals gebruikelijk is, op straffe bij die ver ordening bepaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag 11 Juli. Uitspraken in zake het O. M. tegen: H. B. woonplaats onbekend, J. S. te Gen- deren, P. de B. te Elshout, W. C. te Alm- kerk, E. de G. te Andel, B. B. te Eethen, W. v. d. K. en M. v. d. W. beiden te De Werken, F. H. te Werkendam, R. de B. en J. M. beiden te Heesbeen en O. L. te Heusden, allen overtreding wet hondsdol heid, ieder f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. A. B. te G enderen en K. v. A. te Wou driehem, beiden wet hondsdolheid, de eerste 3 maal f 0,50 subs. 3 maal 1 dag hechte nis, de tweede f 0,50 boete subs. 1 dag hechtenis. A. v. O. woonplaats onbekend, dronken schap, 5e herh., drie weken hechtenisstraf, G. J. te Veen, zitten hondenkar te Veen, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. A. v. L. te Aalburg (Wijk,) vischdelict, 2 maal f 3 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het kruisnet en bevel tot uitlevering daarvan of betaling der waarde van f 0,25 subs. 1 dag hechtenis. W. S. te Dussen, vischdelict, bij nacht, 2 maal f 6 boete subs. 2 maal 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het vischtuig en bevel tot uitlevering daarvan of betaling der waarde van f 1 subs. 1 dag hechtenis. D. V. en E. V. beiden te Heesbeen, over treding veldpolitie, ieder f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. M. Z. te Dussen, dronkenschap, le herb, f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. B. S. en L. v. d. P. beiden te Dussen, C. v. D. te Almkerk, Th. v. B. te Waal- wjjk en H. K. te Hedikhuizen, dronken- O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2