Brieven uit Amsterdam. 909. WOENSDAG 23 JULI. i i V 1 i 1 Uitgever: L. J. VETERMAN, Heusden. 181 1 w ar"*, -- VOOR I Dit blad ra-schijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder pry's- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiè'n 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. I. Verleden jaar profiteerden de Berlijners van een tentoonstelling, met welker naam ze moeilijk terecht kondenDeutsche All- gemeine Ausstellung für Unfallverhütung« en die ze daarom »de Tentoonstelling met dien langen naam« noemden. Zeer in 't klein genieten wij een zulke thans bij ons, en daar ook wij den naam niet aandurven, y zeggen we kortweg de Tentoonstelling in 't Paleis. Haar officiëele naam is eigenlyk Tentoonstelling tot bevordering van vei- O O ligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen*, doch deze naam is te lang in 't gebruik en daarom zal ook ik voortaan in deze brieven verder alleen spreken van »de Tentoonstelling.* Het zal me zelfs niet on aangenaam wezen, indien de geëerde lezer den naam der T. kortweg vergeet, want ik zal bij gelegenheid ook voorwerpen hier ter sprake moeten brengen, waarvan een oplettend lezer allicht vragen zal: dienen die ook tot bevordering van beveiliging en ge zondheid in fabrieken, een vraag, waarop ik niet altijd een voldoend antwoord zou kunnen geven. En nu nog iets. Veel, zeer veel is hier te zien, waarlangs gij en ik, die geen vak mannen zijn, zonder spreken voorbij loo- penveel is er ook, dat zonder ophelderende teekeningen zeer moeilijk verklaarbaar is ik zal zoowel 't een als 't ander stillekens laten rusten en een keuze doen uit de groote B hoeveelheid. Zelfs zal ik, daar 't slenteren langs tentoongestelde zaken op den duur, zeer vermoeiend is, mijn arbeidsveld, al naar 't me invalt, inkrimpen of uitzetten, dan j eens een poos blijven staan in een hoekje van de groote paleisruimte, dan weer de stad intrekken, om 't geen daar belangwek kend is op te nemen. Vandaar mijn titel brieven uit Amsterdam, die me algeheele vrijheid geeft, desnoods ook van de heele Tentoonstelling te zwijgen. Over 't doel der T. behoef ik niets te zeggen. De volledige naam zegt daarvan alles. Niemand zal tegenspreken, dat dit een zeer schoon doel is. Er gaat geen week om, Bat niet door gemis aan veiligheidstoestel len of onbekendheid met gevaren een of meer levens verloren geraken. Over alle fa- briekslanden gerekend, is dit getal zelfs zeer groot. Iedere poging die, aangewend om 't leven onzer medemenschen in mijnen, fabrie ken, schepen, woningen te beschermen tegen gevaren, is te loven. In den regel hebben tentoonstellingen be halve het uitgedrukte doel, nog een neven doel: behaling van winst. Het doet me genoegen te kunnen zeggen, dat deze T. geen finantieele operatie is; ze is daarop niet ingericht en zal integendeel geen kleine offers van de heeren oprichters vorderen. Deze n.l. hebben haar in orde gebracht, en bekostigen de bekroningen en de samen stelling der juryleden enz. Het Paleis van Volksvlijt staat kosteloos de noodige lokalen af, administreert de zaak en assureert de goederen, alles tegen vergoeding der entree gelden. Wanneer men nu weet, dat toch nagenoeg 't heele Paleis ingenomen wordt, en dit gebouw dus den ganschen zomer voor con certen, uitvoeringen enz. onbruikbaar is terwijl de stroom van entree-betalenden nu niet bepaald groot te noemen is, ook omdat het Paleis zijn duizenden leden vrijen toegang moet geven, dan kan ieder uitrekenen, dat de winst op deze T. te behalen, niet schit terend zijn zal. Het tooneel is dus 't Paleis, en wel de heele ruimte, onder en boven; zelfs wordt een gedeelte van een der groote zijzalen, benevens een stukje van den tuin ingenomen. De T. is geplitst in 18 rubrieken, te zamen meen dan 300 inzendingen bevattende, die in een welbehagelijke wanorde door elkaar geplaatst zijn, zoo dicht zelfs, dat bij druk bezoek de passage bezwaarlijk wordt. De muziekuitvoeringen van Coenen heb ben nu uitsluitend plaats in den tuin, die zooals bekend is, geheel door de Galerie wordt omzoomd en tegen den wind beschermd. Wanneer 't droog is kunnen de leden daar hun concert genieten. Maandagavond liet Coenen daar ook enkele zangnummers uit voeren, door een werkliedenvereeniging, die langen tijd in zinkenden toestand verkeerd heeft, doch die hij zal trachten op de been te helpen, wat een zwaar stuk is, in aan merking genomen het groot getal dier zanggezelschappen. Van deze gesproken er heerscht op 't oogenblik groote drukte onder hen. A. s. Zondag n.l. wordt te Haarlem een zang wedstrijd gehouden in drie afdeelingen, waarbij zich 't allervreemste geval voordoet, dat de laagste afd., die vereenigingen, die nimmer een eersten prijs behaald hebben, juist het zwaarste verplichte koor in studie hebben gekregen. In de hoogste afdeeling zal tusschen »Cecilia« van den Haag en »Eutherpe van hier gekampt worden om den eereprijs, wat met het oog op de uitmuntende samen stelling dezer koren en hunne leiders Hol en Messchaart, groote belangstelling wekt. Ge bemerkt, dat ik goed deed eenige speelruimte te reserveeren, aangezien ik in dit eerste epistel reeds tot Haarlem ben afgedwaald. Amsterdam, 18 Juli '90 J. L. Buitenland. De »Indépendance Beige* zegt, dat de Duitsche consul te Ostende van den com mandant van het Duitsche keizerlijk jacht een brief ontvangen heeft, waarin inlichtin gen worden gevraagd over den ingang der haven te Ostende, de diepte van het vaar water en andere bijzonderheden betrekkelijk een aldaar met dat jacht te houden verblijf. Deze vragen doen te Ostende onderstellen, dat de Duitsche keizer van zijne reis naar Engeland wil gebruik maken om te Ostende den koning van België te komen begroeten. Slechts drie te Parijs veroordeelde ter roristen zijn tegen het vonnis van 3 jaar gevangenisstraf in hooger beroep gekomen. Het appèl zal nog vóór de groote vacautie behandeld worden. De drie doctoren, die een onderzoek in stelden betreffende den toestand van Gabriëlle Bompard, zijn tot de conclusie gekomen, dat zij wel degelijk toerekenbaar moet worden geacht voor het misdrijf, dat zij met Eyraud pleegde. Te Marseille is een belasting-ambtenaar met stokslagen afgemaakt en van al hetgeen hij bij zich droeg beroofd. Men is de moor denaars op het spoor. Het hof van assises der Seine heeft uit spraak gedaan in de zaak van de anarchisten, die vervolgd werden wegens het verspreiden van geschriften ('s daags vóór de groote manifestatie der werklieden op 1 Mei), waarin aangezet werd tot moord, plunde ring en insubordinatie van het leger. Zes personen waren gedagvaard, van welke drie vreemdelingen, die het raadzaam geacht heb ben tijdig over de grenzen te trekken. Deze en twee anderen zijn veroordeeld tot twee jaren en een tot vier maanden gevangenisstraf. Volgens een particulieren brief uit Port de France, op het eiland Martinique, over den grooten brand aldaar, wilde de burge meester, toen de vlammen, door een orkaan aangewakkerd, zich met ontzettende snel heid door de stad verspreidden, huizen laten springen om den brand te stuiten. Er was echter geen dynamiet voorhanden: op het geheele eiland was slechts één kilogram. Toen werd besloten kruit te gebruikenmaar dit moest uit de haven St. Louis gehaald worden, en daarmee gingen drie uren ver loren. Intusschen verspreidden de vlammen zich meer en meer. Om 1 uur was de stad één vlammenzee, en de vonken en stukken vuur vlogen tot op mijlen afstands. Omstreeks 10 uren liet de burgemeester de huizen bij het militair hospitaal springen en de puinhoopen werden rijkelijk bespoten. Het laatste kruit was toen opgebruikt, en als de vlammen hier niet gestuit werden, zou de geheele stad haar ten prooi zijn ge weest; maar men werd toen, met inspanning van alle krachten, eindelijk den brand meester. De geheime politie heeft ontdekt, dat de groote branden, die onlangs de fabrieken te Saint-Veit en Hacking in de asch hebben gelegd, het werk der anarchisten zijn. Men gelooft, dat de partijgangers der propaganda besloten hebben brand te stichten in tal van fabrieken te Weenen. Onder de bevolking der hoofdstad heerscht dientengevolge een groote agitatie. Bij de Duitsche Regeering bestaat het voornemen het verbod van invoer van Ame- rikaansch spek met 1 Oct. of 1 Nov. e. k. geheel op te heffen. Eene bijlegging van het geschil tusschen Oostenrijk en Servië schijnt ophanden. Een belangrijk transport varkens is namelijk over de Oostenrijksche grens toegelaten, zonder dat moeilijkheden werden gemaakt. Te Rosenau (Hongarije) heeft een ont zettende brand gewoedde kerk, een klooster, de synagoge en 70 particuliere en andere gebouwen zijn totaal vernield. Een glas handelaar stierf van schrik en vele brand weerlieden werden gekwest. Kort geleden zaten eenige boeren en boerinnen op de markt te Fozok-Becse, in Hongarije, bijeen, toen een groep bedelen de Zigeuners naderde die een blind vijfjarig meisje bij zich hadden. Een der boerinnen gaf haar diep medelijden met het arme kind te kennen, wier gelaat groote smart verried. Toen het blinde meisje de stem der vrouw hoorde, gilde zij eensklaps Moeder! moeder!* en zonk naast haar neder. Ontzet deinsde de boerin achteruit een jaar geleden was haar vierjarig doch tertje spoorloos verdwenen en zij geloofde sedert lang dat het dood was; in het vijf jarig bedelaarstertje herkende zij echter haar verloren spruit niet. In groote opgewonden heid ontblootte zij de borst van het kind en een moedervlekje dat zij zocht, bevond zich werkelijk op het lichaam. Het was haar kindDe Zigeuners hadden het gestolen, de oogen uitgestoken en het zoozeer ver minkt dat de eigen moeder het niet meer herkende. Reeds bij het begin van het aandoenlijk tooneeltje hadden de Zigeuners zich uit de voeten gemaaktzij werden echter ingehaald en zouden door het volk op staanden voet zijn gedood geworden, als niet de gendar mes krachtig waren opgetreden. De mis dadigers zitten thans in de gevangenis en zullen hun gerechte straf zeker niet ont gaan. In diplomatieke kringen te Berlijn wordt verzekerd, dat de onafhankelijkheidsverkla ring van Bulgarije èf terstond bij de terug komst van prins Ferdinand te Sofia zal plaats hebben, öf uitterlijk in September na de bijeenkomst van de Bulgaarsche nationale vergadering. Prins Ferdinand wil daarom bij zijn vertrek uit Karlsbad niet Weenen aandoen, om eiken invloed, dien men daar op hem zou willen uitoefenen, te ontwijken. Prins Alexander van Battenberg (graaf Hartenau) moet zich streng afkeurend heb ben uitgelaten over Panitza's terechtstelling, wijl diens samenzwering, feitelijk niet tot uitvoering gekomen, die zware straf niet wettigde. Te Nowotscherkask (Rusland) is onlangs groote opschudding veroorzaakt door een verwoed gevecht tusschen de mannelijke en de vrouwelijke leden eener Zigeunerbende. De mannen sloegen met stokken en de vrou wen, wier aantal tweemaal zoo groot was als dat der mannen, beten hare tegenstan ders de stukken vleesch uit het lijf. De po litie maakte slechts met moeite een eind aan den bloedigen strijd. Twee mannen zijn zoo ernstig gewond, dat men twijfelt aan het behoud van hun leven. Aanleiding tot den twist gaf de voorgenomen tuchtiging van een echtbreekster, waartegen de vrou wen zich verzetten. In Rusland is nu een nieuwe wet tegen den woeker uitgevaardigd, waarin woeker strafbaar wordt gesteld met verbanning naar Siberië en alle leeningen, onder woe- kervoorwaarden gesloten, nietig worden ver klaard. Het 2e bataljon grenadiers van de garde te Londen heeft bevel ontvangen heden naar Kaapstad te vertrekken. Dit is het bataljon, dat onlangs in de Wellington-kazerne den dienst weigerde. De zes voornaamste muiters van het bataljon grenadiers uit de Wellington-ka zerne te Londen, staan terecht voor den krijgsraad. De commandant van het bataljon, kolonel Maitland, heeft zijn ontslag genomen. Later wordt bericht Maitland spreekt het gerucht tegen, dat hij zijn ontslag zou hebben genomen als kolonel van het oproerig grenadiersbataljon, maar het schijnt niettemin vast te staan, dat hij dit bataljon niet naar het buitenland zal vergezellen. Het bestemmingsoord van het bataljon wordt geheim gehouden; het heet, dat het naar Osheas is bestemd. Tusschen Cambridge en Royston sprong een man uit een trein, die, wegens diefstal achtervolgd, in den coupé gearresteerd zou worden. Hij was gewapend en schoot op zijn vervolgers, die, nadat de trein had ge stopt, hem nazetten. Maar hij schoot mis, keerde zijn wapen tegen zichzelf en joeg zich een kogel door het het hoofd. Bij zijn lijk vond men nu, in een reistasch, een groote hoeveelheid gestolen zilver. Zondag vertrok de stoomboot »Biscayo«, behoorende aan do Anglo-Siberische Han delmaatschappij, uit de Londensche doks, om te trachten Siberië door de Kara-zee te bereiken. Onder de rivier de Taag zal een viaduct van 900 M. lengte worden aangelegdde Compagnie Eiffel wordt met dit werk belast. Nog andere groote werken in Spanje zijn aan die onderneming opgedragen. Men meldt uit Durban aan de Times, dat in de Goldfield News onthullingen voor komen van Sauer, vroeger staatsamtenaar te Johannesburg en broeder van den Minis ter van Koophandel, die groote sensatie wekken. Zij wijzen op den ergelyken zwen del der Transvaalsche goudmijnen; ver scheidene bekende personen in Engeland worden er door gecompromitteerd. Een te Kaapstad verschijnende courant maakt de opmerking, dat roovers van de ouderwetsche soort zeer talrijk beginnen te worden in Zuid-Afrika. Zoo werden nog onlangs eenige boeren uit Worcester, die wagens in de Transvaal hadden verkocht, nabij Ermeloo aangehouden door twee kerels te paard, die beweerden een bevelschrift te hebben om hen in hechtenis te nemen, wegens onwettigen verkoop van geweren aan inboorlingen. Het tweetal had revolvers en handboeien bij zich. De boeren lieten zich de handen binden, en toen de roovers hen aldus machteloos hadden gemaakt, plun derden zij de wagens en reden met een buit van f 9600 weg. De bevolking der Yereenigde Staten be draagt, volgens de in de maand Juni ge houden volkstelling, ongeveer 64,500,000 zielen. Nu de Senaat der Yereenigde Staten het reuzenplan van de North river bridge Com pany goedgekeurd heeft, staat niets de uit voering langer in den weg van de zoolang als een droombeeld beschouwde overbrugging der Hudsonrivier, die de Staten New-York en New-Jersey zal verbinden. De ontzaglijke brug van New-York naar Brooklyn en zelfs de beroemde Firth of Fort-brug zullen door dit werk in de schaduw worden gesteld. Naar het project van den hoofdingenieur Lindenthal zal het tusschen de hoofdpeilers eigenlijk hangende deel van de nieuwe brug 3000 voet lang zijn en 155 voet boven den waterspiegel gelegd worden. De torens aan de beide eindpunten zullen 500 voet hoog, dit is slechts iets lager dan het Washington- monument, zijn. Elk v&n deze torens zal meer materiaal bevatten dan de grootste der Egyptische pyramiden. De kabel, waaraan de brug zal hangen, wordt vier voet dik in doorsnede; dat is dan ook wel noodig, met het oog op hetgeen de brug zal moeten dragen. Er komen tien spoorwegen, zes rijwegen, twee groote wandelpaden op de brug en men berekent dat tegelijk 40 a 50 spoortreinen, 1000 vrachtwagens, 2000 an dere rijtuigen en 10 a 20.000 voetgangers op de brug zich zullen kunnen bewegen. De kosten van den bouw zijn op 40 millioen dollars begroot. et en Alteiia De Langstraat en Diiiiinielerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1