De dokwerkers te Cardiff kondigen, te beginnen met Zaterdag eene werkstaking aan, tenzij ban verzoek om verbooging van loon en vermindering van werkuren vóór Zaterdag ingewilligd mocht zijn. Tillet is te Cardiff aangekomen. De directeuren der dokken weigeren elke concessie. Breekt de werkstaking uit, dan zal waarschijnlijk vol komen stilstand van handel aan het Bris- tol-kanaal daarvan het gevolg zijn. Uit nadere berichten aangaande den oor log tusschen Guatemala en San Salvador blijkt, dat het leger van Guatemala met groot verlies werd teruggedreven. San Sal vador heeft 10,000 man aan de grens. Hoeveel er in den slag waren is niet bekend, maar wel weet men, dat Guatemala behalve de 7 tot 9000 soldaten die het in den strijd zond, er nog omstreeks 11,000 onder de wapenen heeft, en daarom, ondanks zijne nederlaag, vermoedelijk in 't eind winnen zal. Tevens wordt gemeld dat Guatemala en Honduras een verbond hebben gesloten, terwijl aan den anderen kant San Salvador zich met Nicaragua en Costa Rica vereenigd heeft. Oorzaak van den strijd schijnt de wensch van Guatemala om een Centraal Amerikaanschen bond te vormen. Honduras is het daarin met Guatemala eens, maar de andere staten zijn tegen eene federatie, om dat zij voor eene hegemonie van Guatemala vreezen. Uit Mexico wordt gemeld, dat Mexicaan- sche troepen aan de grens gereed staan om die over te trekken, zoodra die van Guatemala de grens van San Salvador overschreden. Guatemala zou de hulp der Vereenigde Staten hebben ingeroepen, om bescherming tegen Mexicaansche interventie, en reeds moet de regeering der Unie daartegen geprotesteerd hebben. In Mei zjjn op de spoorwegen in de Ver eenigde Staten niet minder dan 68 botsingen, 56 ontsporingen en 5 andere ongelukken, te zamen 129 ongevallen voorgekomen, waarbij 65 personen gedood en 140 ge kwetst werden. Uit Buenos-Ayves wordt gemeld, dat de ontdekte samenzwering ten doel had den staatspresident te verbannen. Verscheidene hooggeplaatste staatsambtenaren, onder wie de vice-president, gingen den staatspresident waarschuwen dat eene omwenteling onver mijdelijk was, zoo er niet onmiddellijk zekere hervormingen werden ingevoerd, waarop de staatspresident deze toezegde, evenals de onverwijlde bijeenroeping van eene volks conventie. Vele militairen zijn in hechtenis genomen, onder wie generaal Campos, ko lonel Figueroa, de majoors Garenta en Casaaiego, en andere chefs van het garni zoen. De infanterie schijnt onbetrouwbaar te zijn. Voortdurend komen er troepen aan, wier bevelhebbers last krijgen alleen de be velen van den staatspresident, van den minister van oorlog en van den opper bevelhebber des legers op te volgen. De »Times« bevat een telegram uit Buenos- Ayres, volgens welke 4000 man troepen en 3000 man gewapende politie in die hoofd stad zijn gelegerd, welke in groote spanning verkeert omdat men ernstige gebeurtenissen verwacht. De beurs is gedemoraliseerd. Uit Pietermaritzburg wordteen afschuwe lijk geval van kannibalisme uit het binnen land gemeld. De vrouw van een kaffer kapitein was ziek en een kafferdokter werd geroepen om de patiënt te zien. De docter verklaarde, dat het eenige geneesmiddel zou zijn het eten van het vet van een menschelijk hart. De kapitein hield den dokter aan zijn woord, liet hem dooden en het hartvet aan zijn zieke vrouw toedienen, terwijl de rest van de familie smulde aan het lijk van den dokter. Een paar honderd soldaten werden, op het hooren van dit bericht, uitgezonden om den kapitein te overmeesteren, doch deze gaf zich vrijwillig over. Op Kreta is dezer dagen een afdeeling Turksche soldaten aangevallen, 5 hunner zijn gedood, terwijl verscheidene gewond werden. Te Athene is weder een 50-tal vluch telingen aangekomen, meest uit Rethmyo en Canea. De Chineesche regeering heeft den Mi nister van financiën gelast de 12 millioen gulden bijeen te brengen, welke het volgend jaar zullen noodig zijn voor verbetering van den waterloop der Hoang-ho of Gele rivier, welke reeds herhaaldelijk zulke geduchte overstroomingen heeft veroorzaakt. Onder de Deensche matrozen zal Zater dag een algemeene werkstaking ontstaan, waarbij 't te doen is om loonsverhooging te verkrijgen, zoodat dit gelijk met dat der Engelsche matrozen komt te staan. Uit Petersburg wordt gemeld dat de Russische regeering de verbanning naar Siberië zal vervangen door kolonisatie van onbevolkte streken in bet binnenland. De minister van justitie zou in onderhandeling zijn met zijn ambtgenoot van domeinen over d-i kenze dier streken. Op die wijze hoopt men uitgebreide streken, die tot heden woest liggen, vruchtbaar te maken. Keizer Norton I is overleden. Hier heeft men waarschijnlijk nooit van dien keizer gehoord, maar in Amerika was hij algemeen bekend. Norton bracht het van goudgraver tot honderdvoudig millionair, ging toen aan het speculeeren en verloor zijn geheele fortuin. Daarop begon hij te malen, verbeeldde zich dat hij keizer van Noord-Amerika was, maar leefde van be delen. 17 jaar lang paradeerde de arme in blauw uniform en eeu hoogen hoed met veeren, gouden epauletten en een groote staf door San Francisco. Norton zond bij elke Presidentsverkiezing een protest naar Washington, en ridderde al zijn collega's bedelaars met papieren ridderorden. Eindelijk is de arme keizer op zjjn zolderkamertje, dat geheel behangen was met de portretten van alle regeer-.-nde Vorsten, zijn broeders, ter ruste gegaan. - Te Sezza, bij Rome, is een buis ingestort. Er werden 20 personen onder Let puin begraven, van wie 7 zijn omgekomen. - Een schrikkelijke brand is in den nacht van Zondag op Maandag uitgebroken in een hotel te Denver, in Colorado, waar 100 personen sliepen. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de brandweer het gebouw niet kon binnen komen. Zekere Harrison slaagde er echter in 12 meisjes te redden. Een spuitgast is bij zijn herhaalde pogingen tot redding door den rook gestikt. - Te Halle heeft een 23-jarig man het meisje, dat, na twee jaar met hem te zijn verloofd, zich thans door haar ouders liet dwingen haar engagement te verbreken, met revolverschoten zwaar ge wond. Daarop schoot de ongelukkige zich dood. - Een zesjarig zelfmoordenaar. Te Berlijn is een weesjongen van zes jaar, die zich bjj zijn pleegouders ongelukkig ge voelde, uit het raam van de hoogste ver dieping gesprongen. De arme kleine was onmiddellijk dood. jPlnatselijlx Nieuws. HERPT. A.s. Zondag, 27 Juli, wordt door de handboogschutterij »Ons Genoegen« alhier een concours gegeven, waarvoor 4 prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Het feest zal worden opgeluisterd door de harmonie »de Eendracbt«, van Drunen. Wij stellen ons voor dat het een geani meerd feest zal zijn, dat een groot publiek tot zich zal trekken. VEEN. Door den kerkeraad der Her vormde Gemeente alhier is beroepen ds. Engelberts, predikant te Ommen. ANDEL, 22 Juli. Gisteren had de heer B. K., langs den Sleeuwijkschen dijk rijdende, het ongeluk dat zijn paard verschrikte van eenige op den dijk staande zakken. Het paard, door zijn bestuurder niet dadelijk meester geworden, geraakte op hol en stortte met rijtuig en al van den dijk. De heer K. kwam gelukkig met eenige lichte kneuzingen vrij en moest zich met een ander gerij naar zijne woonplaats laten brengen. ALMKERK, 23 Juli. Uit de gemeente rekening over 1889 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 15017.515, de uitgaven f 14496.70, zoodat zij sluit met een voor- deelig slot van f 520.815. Onder de inkomsten komen o. a. voor 40 opcenten geb. eigendommen f867.18; 10 opcenten ongeb. eigendommen f 903.37; 25 opcenten op bet personeel 1107.97; 4/B personeel f 4038.485; hoofdelijken omslag f 4428.505vergunningsrechten tot verkoop van sterken drank in het klein f 152. belasting op honden f291,begrafenis rechten f103. schoolgeld f310.20; be stelbon van telegrammen f 40.80ver pachting bouwland f 227.vergoeding rijk, ingevolge art. 45 der onderwijswet f 1448.23; uitkeering der gemeente De Wer ken c. a. voor het onderwijs f 150. Onder de uitgaven zijn o. a. begrepen: Kosten huishoudelijk bestuur f 2905.58 openbare werken f 419.365onderhoud ge meente-eigendommen f397.65; renten van geldleeningen f 612.50; aflossing van geld- leeningen f 1175.premiën voor zoog hengstveulens f 25. WERKENDAM, 22 Juli. Gisterenavond had de uitreiking plaats in het 5e lokaal der openbare school van een 77tal spaar bankboekjes aan de leerlingen der drie hoogste klassen. In die boekjes was voor f 150 ingeschreven, welke inschrijvingen werden bekostigd uit eene gift van f 100 van den Burgemeester en eene gift van f 50 van het Dep. Werkendam der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De zetting der boter is deze week 57 V2 ct. per Ys kg. en de prijs der eieren f 0.80 per 26 stuks. De winkelprijs der natuurboter is 62l/9 c.; de prijs der le soort margarine is 48, der 2e soort 38, der 3e soort 30 ct. per lf2 kg. DALEM, 23 Juli. Sedert een paar dagen worden te Vuren zoogenaamde »blauwkes* of Turken gerooid en verhandeld. De uit komst is zeer goed, en de kwaliteit laat evenmin te wenschen over. Het bederf blijft zich alleen nog tot het loof bepalen. Aan den afslag was gisteren de prijs f 1.80, van daag fl.95 per H.L. GORINCHEM. In eene naburige gemeente had, eenige dagen geleden, het volgende voorval plaats: Een man, die hevig leed aan asthma, liet 's avonds den dokter bij zirh kotnen en vroeg om iets dat die benauwd eid kon ver minderen. Le dokter schrijft een kalmeerende drank voor ?n geeft de vrouw last om, indien de man rustig slaapt, niets van het drankje te geven, doch wel als de benauwdheid zich herhaalde. 's Morgens komt de esculaap informeeren hoe de nacht is geweest. Och dokter, zegt moeder de vrouw, in 't begin van den nacht ging alls goed, maar later was 't weer bar. Maar ge hebt toch het drankje laten klaar maken, waarom hebt ge uw man toen niet ingegeven? Wel dokter, dat durfde ik niet, want het was al lang over twee uren. Wat was het geval? Op het drankje stond vermeldAlle twee uren een lepel. De ziel wilde dus wachten tot 's middags twee uren. H. M. de Koningin moet het voornemen hehben te kennen gegeven, om in het be gin der maand Augustus met H. K. H. Prinses Wilhelmina een officieel bezoek te brengen aan Arnhem. Men meldt thans aan de Parijsche Temps, dat de Keizer aller Russen zich definitief bereid heeft verklaard als arbiter in het Fransch-Nederlandsch grensgeschil, betref fende Suriname en Fransch Guyana op te treden. Aan de Berlijnsche Post wordt uit Brus sel gemeld, dat de mogendheden, die de anti-slavernij-akte hebben onderteekend, be sloten hebben om, indien Nederland niet spoedig die akte mede onderteekent, haar zonder de toestemming van ons land van kracht te verklaren en de Congo-töllen ook van Nederlanders te heffen. De Minister van buitenlandsche zaken, de heer C. Hartsen, is bevorderd tot Groot kruis der Christus-orde van Portugal. Naar men verneemt, heeft de heer dr. L. J. Engeling, inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuid-Holland, ont slag uit 's lands dienst gevraagd, om ge zondheidsredenen. De Minister van Oorlog is, naar wij vernemen, sedert een paar dagen ernstig ongesteld. In de Loc. wordt betoogd, dat de dezer dagen eervol ontslagen kapitein-intendant Kleij niet voor de geneeskundige commissie had mogen zijn gebracht, omdat hij nog slechts drie maanden ongesteld was geweest. »Door dit niettemin te doen«, zegt het blad, heeft het militair departement de bepalin gen geschonden, den lastigen strijder voor zijn recht den laatsten verradelijken duw gegeven.De heer Kleij heeft zich tot den gouverneur-generaal gewend. Omtrent de onlangs vermelde steenkolen- laag, die in Oost-Overijsel ondekt is, kan gemeld worden dat deze laag zich waar schijnlijk over Ahaus en Dasfeld tot in het Osnabrucksche voortzet, terwijl de kolen van goede qnaliteit moeten zijn. De kiesvereeniging Arnhemte Arn hem heeft den heer Rooseboom met 51 stemmen, tegen 20 blanco briefjes, candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Tindal heeft per brief voor de candi- datuur bedankt. Ter bestrijding van de varkensziekte heeft het bestuur der 8e afd. van de Friesche Maatschappij van Landbouw hare leden kosteloos in de gelegenheid gesteld tot het laten inenten van hunne biggen tegen ge noemde ziekte. De biggen mogen voor dat doel niet jonger dan 8 en niet ouder dan 16 weken zijn. Uit de kas der afdeeling is f 150 be schikbaar gesteld, teneinde de biggen, welke ten gevolge van de enting komen te ster ven, voor de helft te vergoeden. De dezer dagen uit zee terugkeerende visschers klagen over de vele haaien in de Noordzee. Zjj rooven, terwijl de visschers de vleet inhalen, de haring uit de netten. Hun vraatzucht kent geen grenzen, zij vallen ook elkander aan om hun honger te stillen. Deze haaisoort heeft ongeveer de lengte van een mansarm. Door den heer mr. Alphons van Rijcke- vorsel worden stappen gedaan, ten einde een Noord-Brab. Alg. Werkliedenfonds te stichten. Het maatschappelijk kapitaal, aan vankelijk te bepalen op f 100.000 en, zoo noodig, te brengen op f 200.000, wordt ver deeld in aandeelen van f 100. In geen geval zal meer dan 3 pCt. dividend over het ge storte bedrag der aandeelen worden uitge keerd, ten einde alle gedachte aan winst bejag buiten te sluiten. Bij de oprichting wordt op elk aandeel 10 pCt. gestort. De werkkring van den Bond zal o.a. bestaan in a. verzekering van uitkeeringen per dag of per week, in geval van tijdelijke onbe kwaamheid tot werken, bij ziekte of ver wonding b. verzekering van vaste sommen by ongevallen, die den dood of levenslange geheele of gedeeltelijke invaliditeit tenge volge hebben c. verzekering van kleine kapitalen in gewoon geval van overlijden d. ondersteuning van oude en invalide werklieden-verzekerden. Het detachement van het le reg. inf. is uit Appelscha naar Leeuwarden terugge keerd. Thans zijn alle detachementen die tijdens de werkstakingen in de venen dienst hebben gedaan, in hunne garnizoenen terug. Een wonder wordt uit Zierikzee gemeld Bij het hevig onweder van Donderdag, deed zich te Zierikzee een tot nog toe on verklaarbaar verschijnsel voor. Het hoofd der school, de heer O., zat in zijn stoel te sluimeren. Voor hem stond een kalender, die 17 Juli aanwees. Toen er een zware slag viel, voelde de heer O. plotseling een duizeling, die tot den volgenden morgen aanhield, en de heer O. kon op zijn hand, die in de nabijheid van den kalender gelegen had, vrij duidelijk lezen 17 Juli. Den 20sten dezer is op de Bossche boot, varende op een pleiziertocht van Rotterdam naar den Hoek van Holland, in betaling gegeven voor een biljet van f 100 een biljet van dezelfde kleuren en op dezelfde wijze bedrukt doch waarvan de inhoud luidt: »De Nederlandsche bank geeft toegang tot het Centraalgebouw aan toonder. Kleezejan. Melstrin. De politie doet onderzoek. Het publiek zjj op zjjn hoede. »Amsterdamsche koffie*, onder controle van echtheid in den handel gebracht en bij den hoofdleverancier aangekocht, is bij het onderzoek der Amsterdamscha gemeentelijke scheikundige gebleken te bestaan uit onge veer 30 pCt. koffie en ongeveer 70 pCt. andere gerooste en gemalen plantaardige stoffen, waarvan gerst als het hoofdbestand deel te herkennen was. Het van deze be vinding opgemaakt proces-verbaal is, tot vervolging, opgezonden. Te Baaxem (Limburg) hebben Maandag nacht twee personen, met zwartgemaakte gezichten, inbraak gepleegd bij de weduwe P. R., die met haar diestmeid alleen woont. Na beiden gebonden en opgesloten te hebben, hebben zij al het gereede geld, ongeveer f 100, gestolen en zijn toen gevlucht. Met veel moeite hebben de vrouwen zich van de koorden kunnen ontdoen, doch te laat om de inbrekers nog te kunnen na sporen. Dezer dagen is te Amsterdam bericht ontvangen, dat te Nice is overleden de persoon, die verleden jaar de Amsterdamsche Bank met een valschen wissel voor f 25,000 oplichtte. Hij hield daar geruimen tijd onder een valschen naam verbljjf. Uit zijn papieren bleek wie hij was. Verleden week was er te Tholen een mooi, doch tevens een schrikwekkend lucht verschijnsel te zien. In ongeveer één uur tijds bevonden zich drie Ikkestaarten aan de lucht, welke als een schommel slinger den, één er van zoog het water uit de rivier zoo hoog op dat het over den Berg- schen dijk heen spoot. Alle drie verdwe nen ze in zuidoostelijke richting. N. B. W. K. weerspreekt in de Meier. Ct. de beweringen omtrent den deerniswaardigen toestand van een drietal wielrijders, die hadden deelgenomen aan den dezer dagen gehouden wegwedstrijd van Tilburg tot een half uur voorbij de Heibloem. Sedert Zaterdag avond j.l. wordt uit Sliedrecht vermist een persoon, ljjdende aan krankzinnigheid, wiens signalement is als volgt: Lengte ongeveer 1.58 M., leeftijd 57 jaar, gryzend haar, zonder baard, doch waar schijnlijk enkele dagen ongeschoren, oogen bruin, voorhoofd hoog, neus gewoon, kin rond en vervallen uiterljjk. Zijn kleeding bestaat uit een wit flanellen hemd, het ondergoed alles gemerkt P. d. J., zwart kamgaren phantasiejas en vest, licht grijze broek, halve laarzen en bruine strooien hoed. Vermoedeljjk is hij in het bezit van twee portefeuilles, waarin eenige familiebrieven en een sigarenkoker. Men wordt verzocht bjj ontdekking be richt te zenden aan den burgemeester van Sliedrecht. Volgens de Amst. Ct. strekt zich het onderzoek in zake A. K., verdacht van ver giftiging van mej. Smissaert te Amsterdam, uit tot andere sterfgevallen, die in de naaste omgeving van de verdachte zouden hebben plaats gevondenj« >t blad vernam dat het aan angige geval wel eens een uitgebreid heid zou kunnen krijgen, die het berucht© Le,dsche proces der giftmengster vrouw Van der Linden niet alleen evenaart, maar zelfa overtreft. Te Makkinga is dezer dagen door een kip een bijzonder groot ei gelegd, dat 4 dooiers bevatte, 2 van normale groote en 2 kleinere. 4 Te Groningen zijn weder acht kinderen aan de mazelen overleden; tot biertoe zijn 56 personen aldaar aan de ziekte bezweken. Aangaande de nationale monstermeeting, die op 't weiland van heer P. H. De Vries in de onmiddelpke nabijheid van Heeren veen gehouden zal worden, verneemt het Heeren. Adv. bl. het volgende: Als sprekers zullen waarschijnlijk optreden de heeren Domela Nieuwenhuis, Van Emmenes, Hels- dingen, Vitus Bruinsma, Rauwerda, Stein- stra, Van Zinderen Bakker en van der Zwaag. Sterke drank zal op 't terrein niet wor den getapt; wel zullen allerlei verfrissende en versterkende dranken in consumptie- tenten worden verkocht. De Ned. Tram- wegmaatsch. heeft beloofd extratrammen te doen loopen. De dag waarop de meeting zal worden gehouden, is gesteld op Zondag 17 Aug. De meeting wordt gehouden ten voordeele van de verkiezing in '91 entevens tot invoering van A. K.-en stemrecht. De toestemming van den 'burgemeester van A3ngwisden ontbreekt intusschen nog om het plan uit te voeren. Een 50-tal leerlingen van Gymnasia en Hoogere Burgerscholendie zich sedert eenigen tjjd vrijwillig in den wapenhandel hebben geoefend, vertrok uit Amsterdam, onder geleide van hun luitenant-instructeur en het noodige kader, naar het kamp van Laren. Met uitzondering van enkelen uit Rotter dam, Leeuwarden en Haarlem, zijn 't allen Amsterdamsche jongelingen, die een dag of tien een voorproefje gaan nemen van het soldatenleven. De geheele legerplaats is voor hen op militairen voet ingericht. De jongelui zorgen zelf voor hun eten, houden kleeding en wapen schoon, maken marschen, doen verkenningen en honden spiegelgevechten, terwijl er na afloop van den dienst wordt gezongen, muziek gemaakt en schijf ge schoten, waarvoor o.a. de gemeente Amster dam een paar eerepenningen heeft uitge loofd. Die feestelijkheid, waarbij invitaties plaats hebben, eindigt met een bal champêtre. De uitrusting bestaat in een model-jas en pet, voor eigen rekening, ledergoed, ransel en geweer, van Rijkswege verstrekt. Voor het Hof der Admiraliteit te Londen werd eergisteren behandeld de zaak der eigenaars van het stoomschip Prins Fre- derik« tegen die van het stoomschip »Mar- pessa,« wegens de aanvaring tusschen die beide in den nacht van 25 Juni j.l. Aan gezien de bijzonderheden betreffende de toe- dracht dezer zeeramp hier bekend kunnen worden geacht, mogen wij de dienaan gaande afgelegde getuigenissen der gezag voerders van beide stoomschepen voorbij- gaan en ons bepalen tot de bij monde vau den heer rechter Butt gevallen uitspraak. Deze luidde in hoofdzaak als volgt: De beide schepen bevonden zich vóór het critieke oogenblik feitelijk parallel, dus in tegenovergestelde richtingen. Wij koesteren geen twjjfel, dat de werkelijke oorzaak der ramp te zoeken is in het over stuurboord aanhouden van de Prins Frederik« dwars voor de boeg van de *Marpessa.« De ge tuigen van de »Marpessa« deden duidelijk uitkomen, dat zy den koers van hun schip niet veranderden, terwijl de Prins Frede- rik« den zijnen aanmerkelijk moet veran derd hebben. Ook op het punt van te groote snelheid in het mistige weder, blijkt het verwijt, dat den gezagvoerder der »Marpessa« gemaakt werd, ongegrond. De snelheid schijnt geweest te zijn twee knoopen op de »Mar- pessa«, en twee of drie knoopen op de Prins Frederik.« De »Prins Frederik« (zoo ein digde de rechter) was een mooi schip, be varen door eenen kapitein en stuurlieden, die ongetwijfeld voortreffelijke zeelieden zjjn, en die in het algemeen haur goed hanteer den. Ik zeg dit omdat ik tot mijn leed wezen in dit geval tot de slotsom moet ge raken, dat zy het waren die de feil begin gen. Ik verklaar de Prins Frederik* alléén te laken. Sedert Zaterdag 19 tot Dinsdag 22 Juli zijn aan de vlschmarkt te Gorinchem af geslagen 38 zalmen, van 4 tot 24 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,69 tot f 1,23, en 1 steur van f 24. Een vreesdij k ongeluk heeft gisteren inden IJinnenland. De importeurDe exporteur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2