J\ o 911. Brieven uit Amsterdam. W OEN SU AG 3U JüLl. VOOI! Uitgever: L. J. VEERMAH, Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder pry s- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. II. Met den wedstrijd tusschen mannenkoren te Haarlem, waar ik in mijn vorigen ben aangeland, zal ik u verder niet lastig vallen. Noch uit Dordrecht, noch uit Rotterdam, den Bosch en 't heele zuiden heeft zich daar een enkele vereeniging vertoond. Indertijd waren de Bossche liedertafel en Kunstmin van Dordrecht, was zelfs het kleine koor van Hendrik-Ido-Ambacht een gevreesd con current slapen die op hunne lauweren? Laten ze dan een exempel nemen aan de 60-jarige vereeniging »Zang en Vriend schap* van Haarlem, die op haar ouden dag nog 't zelfde jeugdige vuur in de aderen voelt stroomen als een halve eeuw geleden. En nu naar 't Paleis. 't Is heerlijk weer en we gaan den tuin in. Daar staat rechts een houten gebouw, ongeveer 5 bij 4 M. Er is niets in te zien dan een pijp, die langs de zoldering loopt, en in 't midden een soort kraan heeft, ter lengte van een vinger. Deze kraan wordt gesloten door een koperen klepje, hetwelk er aan gesoldeerd is. Meer is er niet te zien. Toch staat 't rondom vol menschen, wach tende op de dingen, die komen zullen. Een man met een mand vol krullen, treedt binnen en stort den inhoud midden op den vloer uit. Vervolgens neemt hij een lucifer en steekt de brandbare stof aan. Door de ruiten zien we een rookwolk opstijgen en daaruit een vlam te voorschijn komen. Oogenblikkelijk echter begint uit honderden gaafjes in de kraan een straalregen van water op den vloer, en dus ook op de vlam neer te dalen, terwijl gelijktijdig een buiten aangebrachte schel in beweging gebracht wordt. Enkele minuten en de brand is ge- bluscht. Hoe dat water zoo juist op tijd begint te spuiten? Eenvoudig, omdat het soldeersel zoodanig saamgesteld is, dat het reeds bij geringe hitte smelt. We hebben hier te doen met een zelfwerkenden brand- blusscher, van Engelsche vinding, zeer ge makkelijk aan te leggen, vooral in ge bouwen waar een waterleiding is. Men kan in elk lokaal zooveel sprenkelaars aan brengen als men verkiest. Dat deze blusscher goede diensten verleent, blijkt uit het feit, dat de assuradeuren in Amerika, Engeland, Eng.-Indië en Rusland 20 tot 40 korting op de premie toestaan, voor gebouwen van een zoodanig toestel voorzien. Vertegen woordiger van den fabrikant is de firma Stieltjes en Co. te Amsterdam. Ik ga de rest der veiligheidstoestellen bij brand stilzwijgend voorbij, als daar zijn extincteursbrandspuitenveiligheidsolie jjzeren tooneelschermen enz. en stip slechts enkele voorwerpen aan. De heer J. W. Molyn te Gouda exposeert hier onbrandbare planken, samengesteld uit riet en gips, voor den aanleg van plafonds, binnenwanden, ventilatiekokers enz. Zij kunnen gezaagd en gespijkerd worden en hebben een soort, ge wicht van 0.8. Deze planken, in Zwitserland en Duitschland reeds druk gebruikt, ver dienen m. i. alle aanbeveling. De heer Molijn is genegen alle inlichtingen te verschaffen. Geen enkel Amsterdammer, die niet met belangstelling de brandladders aanschouwt, welke door verschillende fabrikanten hier tentoongesteld worden. Wij, die met 4 of 5 gezinnen boven elkaar wonen, loopen elk uur van den nacht gevaar levend te ver branden, bijaldien onder ons brand ontstaat, zoolang althans niet de gebouwen bij tweeën of drieën door één gemeenschappelijken zolder verbonden zijn, wat in de oude stad een onmogelijkheid is. Toch zie ik voor mijn stadgenooten geen heil in touwladders, die uit het raam kunnen geworpen worden en langs den muur afhangen. Men moet n.l. al een geroutineerd gymnast zijn om in ge vaarvolle oogenblikken zoo'n ladder van 14 a 15 M. af te dalen. Alleen een vasten, ijzeren ladder die tot op een paar M. boven den beganen grond afhangt kan de boven bewoners tegen ?t roosteren vrijwaren. Aan alle fabrieken zijn deze voorzorgsmaatregelen aangebracht. Particulieren vertrouwen maar steeds dat er geen brand komt of dat 't zoo'n vaart niet zal loopen of dat de brand weer spoedig zal arriveeren en haar zeil uitspreiden, waarop men zonder gevaar van den nek te breken, afspringen kan. Nog moet ik wijzen op een paar modellen van koestallen, in de eerste van welke de electriciteit de beesten losmaakt en de deuren opent, zoodat ze ontvluchten kunnen, terwijl datzelfde in den anderen stal door het draaien aan een kruk van buiten geschiedt. De laatste voorzorgsmaatregel komt me het meest doel treffend voor in de praktyk. Electrische toestellen zijn uitstekend maar ze moeten volkomen in orde zijn of ze werken niet en dan zijn de koeien de dupe. Zoo'n toestel zal maanden lang werken en plotseling weigert het. Door een kleinigheid is het te verhelpen, doch dat wordt tot morgen uitgesteld. Nu breekt juist in dien nacht de brand uit, en alle beesten vinden den dood in de vlammen. Niet de toestellen zijn ondoelmatig, maar de menschen zijn nalatig. Ofschoon de zomer tot heden niet meer is dan een zacht wintertje, kan een mensch soms behoefte hebben aan een koelen dronk water. Ge kunt dien hier, zonder behulp der bedienden krijgen van de filterex-po- santen. Een half dozijn filters zyn hier te vin den, die voortdurend druk in de weer zijn het duin- en vechtwater, sommige zelfs zeer verontreinigd water van alle onreinheden te zuiveren. Ik wil aannemen, dat op 't punt van zuivering de een den ander weinig toe geeft, ik althans kan daarover niet beslis sen. Wanneer ik echter het oor leen aan mannen als de groote Pasteur te Parijs, prof. Dr. G. van Overbeek de Meijer te Utrecht, Dr. Dupont te Rotterdam, om van alle deskundigen in 't buitenland te zwijgen, dan stem ik voor den filter Camberland, hier te lande te verkrijgen bij de H.H. Crans en Co., Den Haag. Alleen deze filter, zeggen de geleerden, ontlast het water van alle bacteriën, d. w. z. van alle ziektekiemen, en dat kunnen ze van geen enkele waterleiding, geen enkelen anderen filter getuigen. De filter Camberland bestaat uit holle, onverglaasde, porseleinen bougies of kaarsen ter lengte van een paar dM. Met 2 of 3 dezer bougies kan men volstaan, wanneer 't alleen te doen is om zuiver drinkwater voor 't gezin te verkrijgen. De bougies, die aan een eind gesloten zyn, worden met elas- tieke buisjes aan een gemeenschappelijke pijp verbonden en 't geheel wordt in water ge hangen. Terstond begint de filter zyn werk. Door een eenvoudig toestelletje, een zuigflesch met elastieke buis, noodzaakt men het water uit de bougies op te klimmen en in een karaf te loopen, precies zooals een hevel werkt en in enkele minuten is de karaf vol. Alle vuil blyft nu aan den buitenkant der bougies vastgehecht, waarvan het ge makkelijk met een spons verwijderd kan worden. Men maakt deze filters dus zelf schoon, zoo dikwijls men wil en verzuimt men het een tyd, 't hindert niet, 't vuil kan toch niet door de poriën heendringen. Ook aan de kranen der waterleiding zijn ze ge makkelijk vast te hechten en dewijl op dit water druk wordt uitgeoefend, blijft hier de hevelflesch achterwege. Een glas van ons duinwater voldoet voor 't oog aan alle vereischten van goed drinkwater. Het is volmaakt helder en reukeloos. Toeh staat ge verbaasd de buitenoppervlakte der bougies te zien, die een poos in dit water gehan gen hebben, bezet als ze zijn met een laag geelbruine stof. Ik kan ieder, die dezen zomer Amster dam met een bezoek vereert, niet genoeg rekommandeeren de expositie van deze filters (te vinden naast het orkest) in oogenschouw te nemen. Hij zal daar zien, dat 't water onzer beste waterleidingen nog ver van zuiver is. De vriendelijke jonge, dame die over deze filters toezicht uitoefent en ze keurig in orde houdt, zal hem alle gevraagde inlich tingen verschaffen. Voor 4, 8 en 10 gld. kan men bij de H.H. Crans terecht. Naarmate het getal der bougies toeneemt, stijgt ook de prijs. Toen ik dit alles gezien had, ben ik den tuin ingeloopen, waar de heer Rodenhof bezig was zijn ballon te vullen, met welken hy een poos later plechtstatig de wolken te gemoet snelde. Op deze voorstellingen trakteert het Paleis zyn leden en de bezoe kers op de Zaterdagen. A. 27 Juli '90. J. L. JQuitenlanci» Bij de ontvangst van den Brusselschen Gemeenteraad, met burgemeester Buis aan 't hoofd, heeft de Koning van België op het, met politieke toespelingen doorspekt adres van gezegden burgemeester een geluk kig en waardig antwoord gegeven. Het was volstrekt zoo'n kiesche taak niet, zeide hij, een grondwettig Vorst te wezen. Het was in tegendeel zeer gemakkelijk en hij wenschte volstrekt geen lof voor de door hem betoonde onpartijdigheid. Elke party, die aan het roer kwam, had recht op dezelfde loyale behande ling, en daarin hoopte Z. M. nooit te kort te schieten. Dit antwoord heeft zeer de aandacht ge trokken. Er zijn te Berlijn verontrustende berichten ontvangen uit Nieuw Guinea. De »Nordd. Allg. Zeitg.« bevestigt dat er tusschen de inboorlingen en de Duitschers bloedige ge vechten hebben plaats gehad. De Hamburgsche politie heeft het op touw gezette congres van Duitsche dokarbeiders verboden. De bijeenkomst zou in het begin van Augustus hebben plaats gehad. Het bulletin van het »Kais. Gesundheit- sant« te Berlijn deelt het epidemisch op treden mede van de pokziekte te Smyrna, vanwaar de ziekte naar Griekenland is over gebracht en de kuststeden der Middelland- sche Zee bedreigt. In de buurt van Weenen werden in den laatsten tyd herhaaldelijk des avonds vrouwen op straat aangerand. Dezer dagen werd een arme vrouw 's avonds door eeik man over vallen; bij haar verzet wierp hij haar op den grond en wondde haar ernstig met een mes. De vrouw werd stervende gevonden, na aan een kind het leven te hebben gegeven. Het dorp Grünefeld by Spandau heeft door een wervelstorm geducht geleden. De kerktoren stortte in, de meeste huizen wer den van hun daken beroofd en een molen werd geheel vernield. In het Russische Gouvernement Riazan is een kwaadaardige Siberische veepest uit gebroken. Zoowel onder paarden en schapen, als onder het rundvee is de sterfte zeer groot. Omstreeks 2/3 der dieren, die worden aangetast, sterven. Ook moeten 3 boeren aan de ziekte zyn bezweken. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard geseind, dat gedurende het bezoek van den Duitschen keizer aan Scandinavië, er ge wichtige politieke discussiën hebben plaats gevonden, waarbij het plan geopperd is, het oude Scandinavische rijk weder in het leven te roepen, waarvan Scandinavië, De nemarken en Finland deel uitmaakten. De noordwestelijke regenwinden hebben in Frankrijk veel schade veroorzaakt. Overal behalve ten oosten van de Rhóne staat het met den oogst zeer slecht. In het groote tarwe-district van La Beauge is omstreeks sj\ van den oogst mislukt. De halmen zyn hier en daar geheel verrot. Men schat dat in dit deel van Frankrijk door het weder voor omstreeks f240,000,000 schade is veroorzaakt. Reeds is de broodprijs in verwachting van hooge graanprijzen, ge stegen. Volgens de Siècle worden inzamelingen gedaan tot het uitzenden van 3 Fransche verkennings-expedities naar Midden-Afrika, die gelijktijdig uit Algiers, van den Niger en den Congo zullen vertrekken en bij het meer Tschad samenkomen. De 2e editie van »the Times* bevat een telegram uit Konstantinopel, meldende dat de Russische gezant eene nota aan de Porte heeft overhandigd, waarin verklaard wordt dat de aan Bulgarye gedane concessiën ver nederend zijn voor den Sultan, en dat de vragen van Bulgarije slechts manoeuvres zijn, met het doel den wankelenden troon van prins Ferdinand van Saksen-Coburg, wiens regeering onwettig is, te bevestigen. De nota voegt daaraan toe, aangezien de Bulgaarsche regeering Rusland vijandig ge zind is, de inschikkelijkheid der Porte jegens die Regeering eene weinig vriendschappelijke handeling tegenover Rusland is, welke ern stige gevolgen zou kunnen hebben. De Porte is door deze houding van Rus land zeer ontsteld. Over de Joden in Rusland is men in de hooge kringen te St. Petersburg zeer ver bolgen, wijl gebleken is, dat een aantal Joden gemeene zaak met de te Parijs gearresteerde Russische nihilisten hebben gemaakt. Strenge maatregelen worden dientengevolge tegen de Russische Joden genomende »Nowosti« zal onder andere ophouden te bestaan. De uitgever heeft reeds de mededeeling ontvan gen, dat hij binnen twee jaren zijn zaak moet sluiten. Op de nyverheids-tentoonstelling te Kasan bevindt zich een 25-jarige boer, die, zonder armen of beenen geboren, met de tanden allerlei snuisterijen vervaardigt. De mis vormde man weet zich door rechts en links te keeren langzaam voort te bewegen. Te Pembroke, Ontario, sneed een man voor de aardigheid het touw los, dat een vlot aan den oever bevestigde. Het vlot sloeg uiteen en van de 22 mannen die er op waren, verdronken er 20. De werkstakingen in Catalonië nemen een ernstiger karakter aan en breiden zich uit. De werkstakers willen de patroons dwingen ontslagen werklieden weder aan te nemen. Generaal Martinez Campos, die algemeen als zeer streng bekend staat, is na een onderhoud met den Minister-President Ca- novas en den Minister van Oorlog, naar Barcelona vertrokken, om tijdelyk het bevel over de provincie op zich te nemen. Ook te Malaga en Cadix zijn werksta kingen voorgekomen. De influenza heerscht thans zoo hevig in Australië, dat de scholen gesloten moesten worden. Bijna de geheele bevolking van St. Louis en Senegal is er door aangetastde ziekte is er echter niet van ernstigen aard. De meeste winkels zyn er gesloten, terwyl de publieke diensten slechts gedeeltelijk onder houden worden. In de omstreken van Neuwied (Bovenryn) wordt de wijnoogst bedreigd door duizenden druifluizen. Aan de Times* wordt uit Konstantino pel gemeld, dat er eene ministerieele crisis dreigt naar aanleiding der Bulgaarsche quaestie. De influenza breidt zich thans ook vol gens berichten uit Kopenhagen, uit naar IJsland. De ziekte kwam het eerst voor op de Westmann-eilanden en van daar naar de Zuidkust. Men is daar zeer bevreesd voor de ziekte, door de groote verwoestingen, welke zij voorheen onder de bevolking heeft aangericht. In 1843 stierven daar van de 57,000 inwoners ongeveer 2000 aan de in fluenza, en in 1866 ongeveer 1500 per sonen. Uit Calcutta wordt aan de Daily Chro nicle gemeld, dat de betrekkingen tusschen China en Thibet weder gespannen schynen te zyn. De Thibetanen moeten een van de twee agenten van den Chineeschen Keizer in Thibet vermoord hebben. Djevad Pacha, de nieuwe gouverneur van Kreta, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij aan alle opstandelingen, die zich in de bergen schuil houden, 14 dagen vry geleide toezegt, om naar hun woonplaatsen terug te keeren. Daarna zullen zy, die van de amnestie geen gebruik hebben gemaakt, dood of levend worden teruggebracht. De raad van Chicago heeft besloten 250 acres van het Michigan-meer in te polderen voor het terrein der wereldtentoon stelling en in de kosten der demping 2 millioen ds. bij te dragen. De dagbladen bevatten een depêche, waarin wordt gemeld, dat de Republiek Guatemala den oorlog heeft verklaard aan de Republiek San Salvador. et Land van en Alteiia, lie Langstraat en de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1