TJit Buenos-Ayres wordt d.d. 26 Jnli gemeld Er is hier eene revolutie uitgebroken, ten gevolge van een opstand onder de troepen. Er wordt in de straten geschoten. De maga zijnen zijn gesloten. De minister Garcia is door de opstandelingen gevangen genomen. Later bericht men: Daartoe aangezet door hunne officieren, zijn de soldaten van het tiende regiment, ge- kantonneerd te Buenos-Ayres, in opstand gekomen tegen de regeering. De plaatselijke autoriteiten en het centraal gouvernement nemen krachtige maatregelen om den op stand te onderdrukken, en te beproeven, met medewerking der politie de opstandelingen te isoleeren. De opstand heeft een bijna al gemeen karakter, en de insnrgenten zijn meester in hun kantonnement. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd. Men vreest, dat de opstand eene groote uitbreiding zal krijgen. De beurs en de banken zijn gesloten. 26 Juli nam. 3 uur. De strijd duurt voort. Aan beide zjjden zijn vele dooden en ge wonden. De opstandelingen zijn goed voor zien van munitie en schjjnen over groote hulpmiddelen te beschikken. Zjj toonen groote volharding en worden met veel be kwaamheid aangevoerd. Het is zeker, dat zij veel sympathie vinden bij de troepen, die hen moeten bestrijden. De President der Republiek is gevlucht naar Cordova. De bevolking is rustig. 's Nam. 8 uur. Een voorloopige Regeering is uitgeroepen met Aren als President en Romero als Minister van Financiën. De revolutie breidt zich uit, maar de autori teiten houden stand. Een bataljon is tot de opstandelingen overgeloopen. Het volk trekt party voor den opstand, die tot de andere provinciën over slaat. De autoriteiten wenschen te onder handelen. 27 JuliHet bljjkt, dat de oproerlingen, aangevoerd door de generaals Campos en Arredito, zich hebben meester gemaakt van het arsenaal, de kazerne en het plein Lavalle. Bij de insurgenten zijn 5 linie-bataillons en 2 bataillons nationale garde. De strijdmacht van het gouvernement bestaat uit 7 batail lons, die versterkt zullen worden door troepen uit de provinciën. Vele gebouwen werden tijdens de botsing vernield. De marine bljjft onzijdig. De vice-president Pellegrini neemt het presidium van den Senaat op zich. Nam. 5 uurDe Continental Pres3 As sociation meldt uit Buenos-Ayres, dat de opstand zijn toppunt heeft bereikt en de helft der troepen tot de opstandelingen is over geloopen. De autoriteiten verlieten de stad. De omwenteling werd begonnen, door de Union civica, geholpen door twee bataljons van het garnizoen. President Celman ver klaarde de geheele republiek in staat van beleg en riep de nationale garde onder de wapenen. Vijf andere bataljons en een ge deelte der artillerie verklaarden zich voor de opstandelingen. De post- en telegraaf kantoren zijn door soldaten omringd. De op standelingen zouden hun doel volkomen hebben bereikt. De gouverneur van Buenos- Ayres is ernstig gewond. De opstandelingen bevrijdden generaal Campos, die onlangs tengevolge van de ontdekking van het com plot was gevangen genomen. Aan de Gaulois wordt uit Buenos-Ayres gemeld: De opstand werkt vooral in de provinciën Buenos-Ayres, Catamarca, Cor dova en Santé Fe. De spoorweggemeen schap tusschen Rosario en Buenos-Ayres is gedeeltelijk gestoord. De onderprefectuur der marine wordt door troepen bewaakt. Alle verkeer met Peru en Bolivia is tjjdeljjk op gehouden. Te Santa Fe hebben booswich ten de voor anker liggende schepen beklom men en geplunderd. Te Formosa, aan de rivier Paraguay, fraterniseerde het geheele garnizoen met het volk. Onder degenen, die onlangs te Erzeroum gedood werden door de Turksche soldaten en de Mohammedaansehe oproerlingen, is ook de algemeen geachte Armenische Bis schop van Erzeroum. Het bekend worden van dat feit heeft het vuur der verontwaardiging van de Armeniërs nog aangewakkerd. Men vreest voor nieuwe bloedige slachtingen, door Kurden, Circassiërs en half uitgehongerde Turksche soldaten gepleegd, doch waarvan de Grootvizier en de provinciale Gouver neurs de aanstokers zullen zijn. Er gaat weder een adres van Armeniërs naar den Czar, om verlof tot vestiging in Rusland en om gronden ter bebouwing in dat ryk. Een ooggetuige meldt aan de Daily News vele bijzonderheden over de standjes te Er zeroum. Terwijl een groote menigte Arme niërs op het kerkhof waren vereenigd, om j een protest tegen het onderzoeken van de ^kerk door de Turksche autoriteiten op te stellen, kwam een detachement soldaten hen verjagen. Er ontstond een twist, waarbij een soldaat werd gewond. De soldaten kregen toen bevel te vuren en de slachting op de ongewapende Armeniërs begon. Inmiddels kwam het Turksche volk op de been, viel de Armeniërs in de straten aan, drong hun huizen binnen en vernielde alles. Het Brit- sche consulaat werd ook met steenen ge bombardeerd, zoodat de consul en zijn fa milie, die juist een feest ten bate van de arme Armeniërs zouden geven, op zolder of kelder schuilplaats zochten. De Perzische consul en de Amerikaan- sche zendelingen brachten de vluchtende Armeniërs in hun huizen in veiligheid. Aan een aantal vluchtelingen, die zich in een tuin hadden opgesloten, werd door de Turk sche soldaten bescherming en een geleide naar hun woningen toegezegd. Nauwelijks waren zij echter verschenen, of de Turksche soldaten vielen hen aan en doodden velen hnnner. De ooggetuige zegt, dat het vreese- lijk was den volgenden dag de vrouwen en kinderen naar hun dooden te zien zoeken. Er werden 40 menschen gedood en 350 ge wond, waarvan vele aan hun wonden be zweken. De eholera neemt langzaam af in Valencia. Te Baku en omstreken is de ziekte uit gebroken. De corresp. der Daily News* te Odessa vernam uit officiëele bron, dat eerst nadat 70 cholera-gevallen waren voorge komen, het bestaan der ziekte officiëel werd erkend. De ontzettende warmte in de Cau casus werkt de epidemie in de hand. Des middags stond de thermometer in de laatste dagen in de schaduw van 113118. Op verzoek van lord Herschell zijn door Stanley en dr. Parke waarnemingen gedaan over het nut der vaccinatie, tijdens hunne laatste expeditie in Afrika. Dienaangaande bericht thans de Central Zeitung,* dat dr. Parke 40 inlandsche karavaan-dragers heeft ingeënt, waarvan bij eene kort daarna uit gebroken pokken-épidemie 38 gezond bleven en slechts 2 in lichten graad door de ziekte werden aangetast, terwijl de niet ingeënte dragers om Tien heen »wie die Fliegen« aan de pokken wegstierven. Volgens de Daily News heeft nabij Pee op de grens tusschen Servië en Montenegro een 500-tal Arnauten het Montegrjjnsche dorp Rogmoe uitgeplunderd en vele inwoners vermoord. Turksche troepen kwamen op verzoek van Vorst Nicolaas ta hulp en namen de meeste plunderaars gevangen. In het gevecht dat hierbij plaats had, zijn 60 personen gesneuveld. m De Porte moet nog met Servië onder handelen over de genoegdoening en schade loosstelling voor den moord van den consul te Pristina. Dat de Porte genoegdoening zou hebben geweigerd, wordt tegengesproken. De ongelukkige weduwe van den gefusi- leerden majoor Panitza heeft zich met den revolver van haar man willen doodschieten. Het eerste schot trof niet doodelyk en men kon haar nog juist het wapen ontrukken, toen zij het ten tweede male tegen zich zelf richtte. Het politie-comité van het city-bestuur heeft aanbevolen het weekloon van de Lon- densche gem.-politie, die bij de standjes niet was betrokken, met 3 a 4 sh. te verhoogen. SPRANG, 25 Juli. In den namiddag van gisteren, omstreeks half vijf ontstond door eene onbekende oorzaak brand in 't achterhuis van den landbouwer Adr. de Bie in de Dorpsstrrat alhier. De brand, die zich eerst dreigend liet aanzien bleef, dank zij de spoedig aangebrachte hulp, tot de boer derij beperkt, die geheel eene prooi der vlammen werd. Geheel de inboedel van Adr. de Bie en grootendeels ook die van Mejuf frouw de Weduwe Van Loven, welke een paar kamers in dat huis bewoonde, alsmede een paar varkens, een kalf en eene geit, al het boerengereedschap, eene nieuwe kar en meer dan 30,000 K.G. nieuw gewonnen hooi werden vernield, 't Gebouw, de granen en 't hooi waren tegen brandschade verze kerd, de inboedel echter niet. HERPT, 28 Juli. In onze gemeente met pl. m. 400 inwoners, ontbreekt het waarlijk niet aan lust om zich na gedanen arbeid op eene gepaste en nuttige wijze bezig te houden; getuige de Harmonie »de Eendracht*, die onder hare zuster-vereeni- gingen een goed figunr maakt en de hand boogschutteryen »de Eendracht* en »Ons Genoegen.* Het was de laatste genoemde, die gisteren een concours aanbood aan leden van den Noord-Brabantsehen bond. De groote opkomst van concurreerende schutterijen als de algemeene belangstelling van de rijde der contnbueerende leden en vreemdelingen, be wees genoegzaam, dat >Ons Genoegen* een devies is, dat meermalen blijken gaf aan zijn opschrift te geantwoorden. De vier keurige prijzen, evenals bij een vorig concours in deze gemeente, afkomstig uit het Magazijn van Gouden en Zilveren voorwerpen van den heer Ch. de Jongh te Heusden, waren allezins smaakvol uitge voerd. Is het te verwonderen, dat er dan ook een heeten strijd ontstond, wie als over winnaar met deze eereteeken zou worden gesierd. De eerste prijs werd behuald door de schutterij »Vicioria« te Elshout met 155 puntende tweede viel »Zomerlust« uit Drunen met 149 punten ten deel; »Een- dracht maakt Macht* uit Baardwijk bekwam de rozenprijs met 4 rozen en B. Schrijner, Lid van laatstgenoemd gezelschap behaalde het eereteeken met 54 punten. De prijzen werden successiveljjk uitge reikt door de heeren Buys, Kerkhof, A. Kouwenberg en H. Timmermans. Alles liep in de beste orde af en wjj vertrouwen dat dit feest algemeen de aangenaamste herin nering heeft achtergelaten. DUSSEN, 26 Juli. Tengevolge van de onteigening, voor de werken tot verlegging van den Maasmond, zal het onder deze ge meente, Waspik, Capelle en Meeuwen ge legen waterschap »de Jufvrouwen weide* worden opgeheven. Over het daartoe strek kend ontwerp zullen eerlang belanghebben den worden gehoord. ZALT-BOMMEL, 25 Juli. Een treurig ongeluk had heden morgen ten 6Y2 ure, alhier plaats. De heer A. St. woonachtig te Enschedé, en reiziger voor de Firma C., in jjzer waren, aldaar, verdronk bjj het zwem men tusschen de kribben beneden de stad. Hjj was ongehuwd. LANGSTRAAT. Door de aanhoudende regens begint zich in deze gemeente de aardappelziekte in 't loof te vertoonen. Bij eene wandeling door de aardappelakkers wordt men onaangenaam aangedaan door den sterken geur, die uit het loof opstijgt. LOON-OP-ZAND, 24 Juli. Geruimen tijd maakte Reintje de omstreken onveiligmenig kippenhok werd geplunderdveel hazen en konijnen moesten het met den dood bekoo- pen. Daarom werd er dan ook op het jacht gebied der jhr. Verheyen alhier eene kleine drijfjacht gehouden en het mocht den Nim rods gisterenmiddag gelukken een drietal te schieten, wat een mooie buit mag heeten. WOUDRICHEM, 24 Juli. Op de heden alhier gehouden janrljjksche paardenmarkt werden ruim 70 paarden aangevoerd; meest aftandsche. Men besteedde by vluggen handel van f70 tot f350. In het begin der vorige week ont stond er brand ten huize van B. V. door het spelen van kinderen met lucifers. Op het hulpgeschrei der kleinen, waar van bij één de kleederen reeds hadden vlam gevat, mocht het Johs. H. met veel moeite gelukken, die te blusschen en het kind voor verder ongeluk te bewaren. In de jongste vergadering van het waterschap >Nieuwen Ban* werd tot lid in het bestuur gekozen de heer Arie van Vugt Adamszoon in de plaats van den heer A. van Vugt Senior, die, wegeDS zijn hooge leeftijd verzocht had niet meer in aanmer king te komen. Z. M. de Koning heeft de wet tot goed keuring der spoorwegovereenkomsten be krachtigd. Het bericht, aan de »Temps« ontleend, dat de Keizer van Rusland het arbiterschap in zake het Surinaamsche grensgeschil had aangenomen, is volgens het »D. v. Z.-H.« onjuist. Zelfs van de aanbieding van het arbiterschap, krachtens de gewijzigde voor dracht, is nog geen sprake. Zoodra de wet, goedkeurende de nieuwe formule van voor dracht, door Z. M. den Koning zal zijn bekrachtigd zal de uitwisseling der decla ratie plaats hebben, waarna dan door de beide mogendheden bij gemeenschappelijke nota de opdracht van arbiter zal worden gedaan. Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal eene circulaire gericht, waarin het verlangen is uitgedrukt, dat de bezoldigde rijksveldwachters zich ont houden van het uitoefenen van die vissche- rijen, waarvoor eene akte vereischt wordt, en elk geval van het handeldrjj ven, ook in visch, hetzjj op naam van bij hen inwonende betrekkingen. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op een adres van de Maatschappij van Landbouw in Limburg, houdende ver zoek om, evenals in België en Frankrijk plaats heeft, de onder de wapens zynde zoons of knechts van landbouwers, in de groote drukte van den oogst, op hunne aanvraag voor 4 of 6 weken met verlof naar huis te zenden. v De uitspraak van den Engelschen rechter Butt, in de zaak der ervaring tusschen de Prins Frederik* en de »Marpessa«, heeft verwondering gewekt; men zal dit beseffen als wij vermeldeD, dat de reeders van de »Marpessa« vóór Zaterdag jl. aan de Maat schappij ^Nederland* een voorstel deden, om, teneinde groote pioceskosten te voor komen, de helft van den gestellen eisch, vergoeding van schip en lading, te betalen, waarop door die Maatschappij, overtuigd van haar goed recht niet werd ingegaan. Naar thans de Amst. Ct.verneemt, zal de zaak te Amsterdam aan een onderzoek van de raad van tucht op de koopvaardij schepen worden onderworpen, en zal de Maatschappij Nederland* in hooger beroep tegen het Engelsche vonnis komen. Naar men verneemt, zal door eenige ge neeskundige ambtenaren een onderzoek wor den ingesteld naar den toestand en de werking van de koepokinrichtingen in de verschillende provinciën. Uit Rotterdam schrijft men Het Duitsche stoomschip Reichstag*, het eerste stoomschip van de Oost-Afrikaan- sche lijn, is Vrijdag alhier van Hamburg aangekomen. Het zal hier lading innemen. Boven Oirschot woedde gisteren eene hevige onweersbui. Op het raidden van het dorp sloeg de bliksem in eene woning, met het gevolg, dat eene oude vrouw, dicht bij het raam gezeten, werd getroffen. Zij gaf nog teekenen van leven, doch was een oogenblik daarna overleden. Ook de geit op de stal was dood. Een begin van brand in het dak was spoedig gebluscht. Door bunsings aangevallen. In de Buurtschap Ankelaar te Apeldoorn waren eenige personen aan het hooien. Een klein kind van een hunner was daar bij aan het spelen en dwaalde langzamer hand wat af. Plotseling hoorde men het kind anstig schreeuwen, en er heen gevlo gen zag men een bunsing aan het neusje knabbelen, een tweede plukte aan de kleer tjes en een derde was in de onmiddellijke nabijheid. Dat het kind spoedig ontzet was, spreekt van zelf, maar het gelukte niet een der beesten te vangen. In de coöperatieve broodfabriek »de Vol harding*, te 's-Gravenhage onder het be stuur van socialisten, bestaat naar wordt verzekerd een ^normale arbeidsdag* van 's morgen kwart vóór 5 uren tot '8 avonds 9 uren, d. i. van 16 uren zon der aflossing bij ploegenEn, men weet het, de socialisten ijveren voor een norma len arbeidsdag van 8 uren. Woorden en daden zijn twee. In het huis van Ds. V., Prinsengracht te Amsterdam, is tjjdens de afwezigheid der bewoners des nachts ingebroken. Alles is overhoop gehaald, alles doorzocht, de wijnkelder aangesproken, kisten en kasten geledigdof en wat de dieven hebben mee genomen, zal eerst later kunnen blijken. Te Oudemirdum (Fr.) is een bruinvisch aangespoeld, wegende ruim 100 K.G. Te De Lier heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan. Zaterdag 19 Juli werd er eene vrouw door aangetast, en Zaterdag ochtend jl. was zij noch niet ontwaakt. Te Hagestein doet zich een merkwaardig geval van slaapziekte voor. De huishoudster van den brievengaarder Brands slaapt sinds Woensdag 16 Juli; de ademhaling is zeer rustig, zooals van een slapende. Eens scheen zy te ontwaken, zjj antwoordde goed op de vragen, die men haar deed. 't Duurde ech ter niet lang, spoedig verviel zy weer in haar vorigen toestand. Bij tusschenpoozen opent zy de oogen, die dan doelloos rond- staren, ook dan antwoordt zij niet als men haar iets vraagt; langzamerhand vallen de oogen weer dicht en alleen de ademhaling en de gelaatskleur zpggen, dat zij nog leeft. Zoo nu en dan wordt haar melk gegeven, die zij met moeite doorslikt. Te Bredevoort heeft Donderdag avond, bij het vertrek van den Aartsbisschop van Utrecht, die aldaar aan jonge parochianen het H. Vormsel had toegediend, een treurig voorval plaats gehad. Uit een oud kanon zou een saluutschot gelost worden. Het kanon sprong, en twee knapen van 8 en 10 jaar oud, die zich bij het lossen in de nabijheid bevonden, werden gedood. Een hunner, het eenig overgebleven kind zijner ouders, werd het hoofd afgeslagen, terwijl den anderen knaap een splinter in een der slapen was ge drongen. De man die het stuk afschoot, een oud Indisch militair (infanterist), viel bewus teloos neder en zal wellicht voortaan het ge zicht moeten derven. Behalve hij werden nog onderscheidene personen minder ernstig ge kwetst. Nader wordt gemeld De oorzaak van het springen van het kanon is te zoeken in de sterke lading. Op de hoeveelheid kruit waren zoden gestampt (misschien om harden knal te krijgen). De twee knaapjes, die bij het voorval gedood zijn, stonden gearmd op een 50 passen naar het afvuren te kijken. De een was terstond dood de andere werd achter aan het hoofd door een stok yzer getroffen en stierf een half uur daarna. Het gesprongen kanon is voor omstreeks 15 jaar bij het slechten van een gedeelte der wallen aldaar in den grond gevonden en werd sedert dien tijd by feestelijke ge legenheden gebruikt. Naar men uit Amsterdam verneemt, ge schiedde de arrestatie van Aafke Kuypers op grond van onvoldoende antwoorden op haar gestelde vragen naar de herkomst van gevonden kleedingstukken van de overledene, doortrokken met zinkzuur. Zij moet zich daarbjj eensdeels versproken, anderdeels een geheel onaannemelijk antwoord gegeven hebben. Rechtskundige bijstand, haar van meer dan ééne bevriende zijde aangeboden, werd tot heden pertinent geweigerd. Van andere zijde verneemt men, dat het bericht, door een der bladen verspreid, als zoude in verband met den vermoedelijk ge- pleegden moord op mej. Smissaert ook nog omtrent andere sterfgevallen in de omgeving der verdachte tegen deze ernstige argwaan zijn gerezen, uit de lucht gegrepen is. Het »Hbl.« schrijft, in de zaak der ver giftiging van freule Smissaert is een hoogst belangrijke ontdekking gedaan. De justitie heeft bij alle handelaren in verfwaren, drogisten, het portret van Aafke Kuypers doen vertoonen, dus ook ten huize van den heer H. Zirschky, Lange Leidsche- dwarsstraat 47. Deze herkende zonder aar zelen in het hem vertoonde portret, dat van een dame, die in Mei jl. in zijn winkel voor een stuiver zinkwit kocht (Y10 K.G.) In den winkel was op dat oogenblik ook aanwezig de lieer A. Zirschky, een neef van den winkelier, die eveneens onmiddellijk het portret herkende. Bjj den aankoop was ook nog een praatje gehouden, want de heer H. Zirschky, meenende dat zinkwit wel niet voor eenig ander doel zou worden gebruikt dan om verf aan te maken, vroeg of er geen olie bij noodig was. De dame antwoordde ontkennend. Nadat beide heeren Zirschky door den rechter van instructie waren gehoord, zjjn zij Donderdagavond j.l. bij de verdachte in de cel gebracht. Pertinent en dadelijk her kenden beiden ook nu Aafke Kujjpers als de vrouw, die in den winkel het zinkwit zich had aangeschaft. »God, dat is valsch, dat is valsch«, zei de verdachte, overigens vrij onverschillig de zaak opnemende. Zij toonde eenige voldoening, toen de heeren Zirschky den hun vertoonden mantel niet herkenden als een kleedingstuk, dat de verdachte dien avond zou hebben gedragen, 't Moet echter reeds zijn gebleken, dat die mantel na Mei jl. is gekocht. Ook de vrouw van H. Zirschky was bjj den aankoop in den winkel. Zij is echter sedert eenige dagen bedlegerig en niet in staat nu reeds verklaringen af te leggen. Volgens het Vliegend Blad, verhoorde de rechter-commissaris ook een juffrouw, wier moeder 13 Februari 11., na het gebruik der koffie bij mej. Aafke Kuypers, looze bra kingen met hevige lijfpjjnen had, 36 uren daarna bewusteloos werd en 9 dagen na het gebruikte overleed. De manufactuurswinkel van A. E. te Opmeer (N.-H.) is afgebrand. Niemand was in het perceel aanwezig. Toen de deur werd opengeloopen, verhinderde rook en vlammen iets te redden. De oorzaak is onbekend. Alles is verzekerd. - Bjj Uithui- zermeeden is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer J. R. Bouwman. De geheele inboedel, benevens eenig klein vee, werden een prooi der vlammen. Het woonhuis bleef behouden. Alles was ver zekerd. - Uit den Leidscheu Rjjn te Utrecht is door een schipper het lijk opgehaald van een militair. Het is naar het hospitaal ver voerd. - Een kinderwagen, waarin twee kinderen, van 6 jaar en 17 maanden, is door onvoorzichtigheid van een 10-jarige knaap, die hem bestuurde, aan het Prinsen Bolwerk te Haarlem in den Singel geredende heer H. snelde te hulp en redde de kinderen. - Bjj de Hooge Sluis is een man, die beschonken in den Buiten-Amstel te Amsterdam vischte, verdronken. Hij laat een vrouw en vier jmge Pluatseiyk Nieuws. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2