Een telegram ran den lsten dezer uit New-York meldt, dat volgens aldaar uit San Salvador ontvangen telegrapbische be richten, generaal Rivas, aan witn bevel ge geven was van Honcinras naar San Sal vador terug te keeren, ten einde troepen bijeen te brengen voor den strijd tegen Guatemala, den verrader gespeeld heeft. Terwijl men in de meeniug verkeerde dat Rivas zich naar de grens begeven had, heeft hij aan het hoofd van 2000 IJianen de hoofdstad overvallen en zich vau Je artil lerie-kazernes, die zeer zwak bezet waren, meester gemaakt. De Indianen zijn daarna aan het plunderen gegaan, zoodat er in de stad eene algemeene paniek heerschte. In middels heeft generaal Ezeta feitelijk tegenwoordig bet hoofd der republiek, in allerijl met 2000 man troepen van de grens teruggekeerd, generaal Rivas aange vallen en verslagen, waarna in de stad San Salvador de orde hersteld werd. De »New-York Herald* meldt dat gene raal Ezeta algemeene verkiezingen he<-ft O O uitgeschreven tegen het*begin van Septem ber; het congres zou den leu October bij eenkomen. Later wordt gemeld Berichten uit La Liberstad bevestigen dat generaal Rivas, die hot Gouvernement ver raden had, gevangen genomen en doodge schoten is. De belegering van San Salvador, door generaal Ezeta, duurde 48 uren. Er zijn een honderdtal dooden. In de straten is de rust hersteld. Een in de Times* opgenomen Reuter- telegram van den lsten j.l. uit Mekka meldt dat de cholera zich aldaar snel verspreidt, en dat het sterftecijfer onrustbarend stijgt. Den 29sten Juli stierven door cholera 81 aangetastenden volgenden dag 84. Op den Fremont en Elkhorn-spoorweg, in den Amerikaanschen staat Nebraska, is een trein geplunderd door roovers. De man nen, die allen vermomd waren, hadden zich verborgen gehouden en kwamen te voor schijn terwijl de trein in volle vaart was. dwongen den conducteur, met op hem gerichte revolvers, met hem den trein door te gaan, en bij dien tocht werden alle passagiers gedwongen, hun geld en kost baarheden in een zak te werpen, welke de roovers hun voorhielden. Een treinbeambte, die een alarmsein trachtte te geven, werd op staanden voet doodgeschoten. Na het inzamelen van den buit gaven de roovers zeiven het sein tot stilstaan, en toen de trein langzamer reed, sprongen zij er af en verdwenen in het naburige boscb. De politie tracht hen op te sporen. Vrijdag jl. heeft in het Huis van Afge vaardigden der Vereenigde Staten het lid van New-York, de heer Baker, eene motie voorgesteld, haren grond vindeude in de berichten volgens welke de Russische regee ring voornemens zoude zijn aan de edicten van 1882 tegen de Joden een scherpe toe passing te geven. De motie behelst de ver klaring dat het Congres der Vereenigde Staten in naam der humaniteit tegen der gelijke ten uitvoerlegging der decreten pro testeert, en den President verzoekt, eene nota te richten tot de Russische regeering, inhoudende dat de Vereenigde Staten op eerbiedige maar ernstige wijze opkomen tegen den voorgestelden maatregel. Te Parjjs is iemand overleden, naar de verklaring van den geneesheer, die hem be handeld heeft, aan de cholera. Het lijk is naar de Morgue gebracht om aldaar ge schouwd te worden. De prefect van politie heeft dadelijk bevolen het huis, waar de man gewoond heeft te ontsmetten. Volgens de laatste berichten uit Japan heerscht in dat land groote nood en wordt door liefdadige personen gepoogd, zoowel in de steden als in de landelijke districten, hulp te verleenen. Te Tokio en Yokohama worden door buitenlanders rijke giften ge schonken aan fondsen, onder het beheer van zendelingen staande. Men schat te Osaka het aantal hulpbehoevenden in eene enkele wijk op 1000 personen; in de prefectuur Meye hebben vele arme lieden niets anders te eten dan zeegras, met zemelen tot koeken vermengd. Te Nara, eene plaats bij alle be zoekers van Japan wegens hare schilder achtige tempels bekend, hebben de autori teiten eene inrichting tot werkverschaffing gevestigd; in de vrijhaven Kobe bleek uit een onderzoek, dat daar meer dan 1000 menschen den hongerdood nabij waren, en te Kioto waren nagenoeg 15000 menschen tot den bedelstaf vervallen. Dit zijn slechts eenige voorbeelden uit verschillende deelen des landsin het geheele midden, zuiden en zuid-oosten van het hoofdeiland schijnt de nood zeer algemeen te zijn. Ten gevolde van ue overmatige hitte neemt de cholera iu Spanje toe. Uit Bueno3-Ayre3 wordt gemeld: Er hebben onlusten plaats in de land bouwdistricten. De zuidelijke spoorweg en de spoorweg van Rosario is opengebroken. De troepen hebben bevel ontvangen er heen te trekken om de werklieden en het ver keer, dat thans tot stilstand is gekomen, te beschermen. De bankiers hebben hunne kantoren weder geopend, maar doen geen zaken. De regee ring beeft bevel gegeven om voorloopig de Beurs gesloten te hun-.h u. De notarissen weigeren het opmaken van wisselprotesten, op grond van den staat van beleg. Eene afdeeling st natst roep en vertrekt in zuidelijke richting, het heet naar Lomus. Buiten Buenos- Ayres wordt er gevochten, maar liet ont breekt aan berichten uit de provinciën. Opnieuw beeft de ontbranding van mijn- gas een ontploffing in een mijn, thans in de kolenmijn »Unser Fritz*, te Gelseukirche, veroorzaakt. Acht mijnwerkers kwamen om het leveu, en vijf werden ernstig gewondeen van deze is reeds overleden. Omtrent de oorzaak der ontploffingen verdiept men zich nog in gissingen. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat Erain- pacha hevige gevechten heeft gehad met de inboorlingen van Ugogo, waarvan er velen door het Maximgeschut werden weggemaaid, zoodat de aanvallers ten slotte geslagen werden. Emin heeft 1200 runderen buit gemaakt. Zijn troep had echter zooveel am munitie verschoten, dat hij ten laatste daar aan gebrek had. Door baldadige werklieden is een zwavel- mijn van den prins van Villafranca, te Assaro, nabij Palermo gelegen, in brand gestoken. Vijf werklieden kwamen iu de vlammen om. Verscheidene arrestaties heb ben reeds plaats gehad. Natalie vau Servië heeft nu alle docu menten, die op haar echtscheiding betrekking hebben, gezonden aan dr. Gortchakoff, hoogleeraar in het kanoniek recht te Peters burg. De Koningin is van plan des profes- sers meening over de wettigheid der echt scheiding als mede alle bescheiden dezer zaak openbaar te maken. De spoorwegbesturen in Zuid-Wales heb ben op een bijeenkomst besloten, te volhar den bij hun weigering, de eiscben der ar beiders in te willigen. Woensdag staat dus een werkstaking voor de deur, waarbij 150,000 man zouden betrokken zijn. Van wege de werklieden wordt bericht, dat zij geld genoeg hebben om den strijd, zoo noodig, 6 maanden vol te houden. Plfii-i tselijli Nieuws. HE IJSDEN, 5 Augustus. Naar wij vernemen, is aan de heeren J. J. A. Kuijs, te 's-Gravenlmge en A. Hartog Azn. te Rotterdam, een nader uitstel ver leend tot 1 Januari 1891, om te voldoen aan de voorwaarden, waaronder bun con cessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van 's-Her- togenbosch over Nieuwkuik en Drunen naar Heusden, met zijtak naar Waalwijk. Het verleende nader uitstel staat in verband met een aan de staten gedaan verzoek, om eene bijdrage in de kosten uit de prov. kas. De hoeveelheid gevallen regen in de maand Juli bedraagt dit jaar 108,2 mM., terwijl er in Juli 1889 72,3 mM. gevallen is. Deze maand telde 15 regendagen. De grootste boeveelheid werd afgetapt den 18en, n.l. 18.6 mM. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd ge durende de maand Juli ingelegd f2414.55, terugbetaald f 1244.11. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekjedraagt het nummer 883. Zaterdag 1.1. opende E. v. B., vroeger conducteur der diligence op 's Bosch een vrachtwagendienst van hier op genoemde plaats. Des avonds terugkeerende en nabjj deze plaats gekomen, schrikte het paard van een voertuig, dat van den tegenovergestelden kant kwam, sprong ter zijde van den weg en wierp den voerman van de vrachtkar, die alsnu daaronder geraakte en een der raderen over de borst kreeg. Ernstig gewond werd kjj naar zijne woning te Aalburg ver voerd. Een praatje, dat Maandagmorgen vrij algemeen verspreid was, meldende dat bÜ reeds overleden zou zijn, is gelukkig onwaar. Integendeel vernemen wij, dat zijn toestand wel gevaarlijk, doch niet hope loos is. BAARDWIJK, 4 Aag. Wegens de glansrijke overwinning door 't scherpscbut- tersgezelschapMidden is ons doel«, te Kaatsheuvel behaald, gaf onze Liedertafel gisteravond een concert aan de werkende en honoraire leden van dat gilde. AALST. Bedankt voor het beroep naar Aalst (Bommelerwaard) door ds. H. Doorn- veld, predikant te Huizen. RAAMSDONKSYELR, 1 Aug. Wederom is de rij der ongelukken dezer week met een aangevuld. De jeugdige landbouwer S. Huysman, gisteren-namiddag bezig zijnde met rogmaaien had bet ongeluk met een sikkel zijn linkervoet vreeselijk te verwonden. Na zeer veel bloedverlies in zijne woning aangekomen is de wonde door dr. Gutteliug te dezer plaatse toegenaaid. De toestand vau H. behoeft op het oogenblik geen zorg te verwekken. Heden werd het stoffelijk overblijfsel van den Zeereerw. heer A. J. Haest aan den schoot der aarde toevertrouwd. De kerk bood dezen morgen een indrukwekkend schouwspel aan. Het priesterkoor iu diepen rouw gehuld, die talrijke geestelijken vau verscheidene plaatsen suamgekomendie dichte menigte, welke zich om de iijkbaar van den geliefden fierder verdrong, waar onder vele niet-katholieken, het getuigde alles evenzeer van de gevoelens van eerbied, vriendschap en innige gehechtheid, den over leden priester toegedragen, als van den in druk, die zijn plotseling afsterven had na gelaten. Nadat de H. offerande door den deken van Waspik, bijgestaan door den heer Van Es, vroeger kapelaan van den overledene en duur den heer Lotf, kapelaan alhier, «na opgedragen, betrad de deken van Waspik den kansel en hield een treffende lijkrede, waarin hij de deugden schetste, die den overledene hadden versierd. Een on afzienbare schare yergezelde den ljjkstoet op den doodenakker. Het aandenken aan pastoor Haest, zal onder de Veerenaren nog lang in eere gehouden worden. WAALWIJK, 1 Ang. Door den heer Aug. van der Heyden, onderwijzer aan de openbare school alhier, is met goed gevolg examen afgelegd in de Fransche taal. CAPPELLE (N.-B.), 1 Aug. Terwijl heden morgen het kleinzoontje van W. alhier, een knaapje van 4 jaar, bij zijn' grootvader speelde, had het knaapje het ongeluk in een' beerput te vallen, waaruit het levenloos is opgehaald. Den wanhopigen toestand der familie te beschrijven, is geheel ondoenbaar. AALBURG, 1 Aug. Heden had hier de uitdeeling der zoogenaamde Ebsgelden (opbrengst 1889) plaats. Aan ongeveer 130 huisgezinnon, waar van man of vrouw of het hoofd des gezins geboren zijn in Aalburg, werd f 5.50 uit gereikt. Tot waardsmnnnen werden mQt al gemeene stemmen herbenoemd de heeren Gijsbert van Wijk Ant.Gijsbz. en Antonie Maus Jz. GEERTRUIDENBERG. Vrijdag weid de rijksbrug voor het publiek opengesteld. Schier alle Bergenaren waren vroeg opge staan om bij die plechtigheid tegenwoordig te zijnde verwachting werd echter wel wat te leur gesteld, daar men het muziek gezelschap er bij tegenwoordig had verwacht, en ook wel eene toespraak van een der autoriteiten had wenschen te boorendoch niets van dat alles, alleen een draaiorgel liet zich op de brug hooren, terwijl bon derden dien middag bet oplaten van een ballon kwamen bijwonen. Ook deze ver tooning viel in letterlijken zin, in het water, namelijk een ellendig papieren ding, dat ballon moest heeten. De ontwerpers maakten een gek figuur. Naar me& zegt was het slechts eeu speculatie op de beurs. WOUDRICHEM. Aan bet postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 1946,56, terugbetaald f200.52. Het laatste door dat kantoor uitgegeven O O boekje draagt het nummer 635. 2 Aug. Gisteren avond ontlastte zich boven deze gemeente eeu vreeselijke onweersbuieen der stralen kwam terecht op het erf van den heer J. Struik Jzn. op een zeer geringe afstand van zijn woning. De bliksemschicht heeft hoogstwaarschijnlijk haar loop gehad boven bet buis van Gerrit Borg Lzn., daar op dat zelfde oogenblik in aller ontsteltenis de familie het hnis verliet, niets anders vermoedende dan dat de woning instortte. 4 Aug. J.l. Zaterdag avond heeft een afdeeling van het Heilleger alhier haar eerste oefening gehouden. De élite dezer gemeente was niet gering vertegenwoordigd. Honderden konden geen toegang krijgen en werden door de wacht (een Heilsoldaat) verwezen met de woorden »geen plaats meer.* Van wijd en zijd waren nieuwsgieri gen opgedaagd, doch konden niets anders bijwonen dan een zeer kalm vertrek der soldaten, eenigszins opgewekt door het zin gen van het bekende Heillied »Laat ze gaan« door de Woerkomsche jeugd. Aanstaanden Zaterdag zal een tweede oefening worden gehouden en wordt eene nog grootere volks menigte verwacht. Naar wordt vernomen, zijn in deze ge meente reeds 3 personen gewonnen of over wonnen door het leger. De politie was tot laat in den avond op de been, ook waren er onbezoldigd rijks veldwachters van elders gekomen. Gisteren namiddag ontstond er schoorsteenbrand in het centraal gedeelte der stad in de woning van D. de Joode, naast den gemeente-secretaris. Gelukkig werd dit intijds opgemerkt door den lieer L. Kieboom en aan hem mogen de inge zetenen het danken, dat zij hun Zondags rust kalm hebben kunnen eindigen, en er geen grove verwoesting heeft plaats gehad. WERKENDAM 2 Aug. Gisteren avond ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder. De bliksem sloeg in een huis, be woond door Lodder; voor zoover men kan nagaan is de bliksem door een dakraampje, waarin twee ruiten verbrijzeld, werden, bin nen gekomen, ging door den zolder, langs den gevelmuur en het raam uitde klok, waar bij langs ging bleef stil staan, terwijl een buurmeisje, dat met baar moeder daar wus, van haar stoel werd geslagen en bewusteloos bleef liggen. Door spoedig aangebrachte hnlp van den heer van IJzeren arte alhier, kwam bet bewustzijn gelukkig t rug. Heden morgen was de patiënte vrij wel, doch nog zeer dommelig. Door een der leden der familie Baumer alhier, en wel door Mej. C. Baumer, werd onlangs in den tnin aangetroffen een bizon- der soort rups. De heer Heinsius, doctor iu de uatunrkuude, komende vau Bonn, laatst verblijf houdende te Amsterdam, moet na een ingesteld ondetzoek verklaard hebben, dat deze rups behoort tot de spanrupsen en hoogstzelden wordt aangetroffen. De kleur, de vorm, het loopen, het verticaal opheffen, iti een woord alles loont de moeite deze rups te gaan bezichtigen. 's-BOSCH. In een winkel van eetwaren alhier treedt een boerin binnen en krijgt de telepboon in 't oog. LaugzRam stapt zij er naar toe en bekijkt het ding van alle kanten. »Ge zödt zegg", juffrouw, wé z' al nie prukkezeeren »Je hebt zoo'n ding zeker nog nooit ge zien, moeder!* >Van m'n léve nie! 't Is schoon! mar 'k wou 't allèvel wel is zien werken; komt-i er heelemoal ineens uit?* \V ie >Wie? Wel de worst, 't Is toch 't nije uiassien om metworst te maken, doe-g-t nie?« (Tableau.) Binnenland. De opening der jacht op klein wild in de provincie Gelderland is bepaald op 30 Aug. e. k. met zonsopgang, met uitzonde ring van die op fazanten, bepaald op 1 October d. a. v. Het »N. v. d. D.« meldt, dat in de on gesteldheid, waardoor de heer de Veer aangetast werd, reeds sinds lang een gun stige keer gekomen is, welke gelukkig vau blij venden aard schijnt te wezen. Het eenige wat op dit oogenblik te wênschen overlaat, is de gemakkelijkheid van beweging. Hiermede vervallen natuurlijk alle be richten van tegenovergestelden aard, ook dat van het »Vaderland«, volgens hetwelk pruf. dr. Jan ten Brink den heer de Veer als hoofdredacteur van het »N. v. d. D.» zou opvolgen. Welke een verbazende uitgebreidheid de uitvoer van groenten uit ons land, voor namelijk naar Engeland en Dnitschland, in de laatste dertig jaar heeft verkregen, kan blijken uit het feit, dat de waarde der uitge voerde artikelen in den tijd van 1860 tot nu toe, gestegen is van 2 ton gouds tot on geveer 18 milioen. Niettegenstaande er in Den Haag voort- O O durend wordt gespuid, is er geen spoor van vervuiling of onaangename lucht aan O O het water op de kust vau Scheveningen te bemerken. Iu Den Haag is de toestand belangrijk verbeterd en de stank der grach ten genoegzaam verdwenen. Mevrouw Bulkley is te Arnhem gearres teerd, terwijl zij zich naar den lieer mr. H. II. van Capelle aldaar begaf. Niettegen staande bet protest van den heer Soldati (haar advocaat) is zij niet losgelaten. Een vier of vijf weken geleden slikte eene vrouw te St. Annaland eene naald door. Eerst gevoelde zij wat pijn, doch later had /ij er geen hinder meer van. De vorige week evenwel voelde zjj pijn in den arm, waarom zij zich tot den geneesheer aldaar wendde. Nadat deze den arm on derzocht had, maakte hij eene niet zeer diepe insnijding, waarop hij weldra met een lancet een naald uit den arm haalde. Te Heiloo hebben eenige personen uit Alkmaar Dinsdagavond allerlei baldadig heden bedreven, waardoor de politie handen vol werk had. Drie personen werden in ver zekerde bewaring gebracht, hetgeen met de grootste moeite gepaard ging. De poorten, welke toegang verleenen om de kerk, bezwe- O O ken bij de worsteling. Tijdens het verblijf der gearresteerde in de gevangenis den toren der kerk hebben zij het inwendige daar van geheel vernield. De kribben werden in elkander geslagen, de vloer opgebroken, de wanden bevuild, loket en deuren ontzet, waarna het hun gelukt is door de kerkdeuren te ontsnappen. De schade is vrij aanzienlijk. Van bet ge beurde is proces-verbaol opgemaakt. Iu de zaak van Aafke Kuypers moet, naar wij vernemen, de justitie met beslist heid hebben verklaard geen order te willen geven tot het opgraven van het lijk van juffrouw Steenhoff de zoogmoeder van fr. Smissaert aangezien haar de gronden, waarop het vermoeden rustte, als zou juffr. Steenhoff vergiftigd kunnen zijn, als vol komen hersenschimmig toeschijnen. Prof. Van Hamel werd gisteren door den reehtei-commissaris ondervraagd over de verhouding tusschen mej. Knypera en de leerlingen der Tooneelschool. De aanwending van melk tot het blus- schen van brandende petroleum is weder gebleken goed te werken. Bij den magazijn knecht C. Van Dijk, te Woerden, sprong eergisteren middag het petroleum-toestel. De vrouw had echter genoeg melk in huis en de tegenwoordigheid van geest om die voor blusachen te gebruiken, zoodat een grootere brand voorkomen is. Croll en Doruela Nieuwenhuis! Wie alles begrijpen wil wat aanleiding gaf tot het ontslag van Croll uit de redactie van Recht voor allen« moet naar zijn meening den sleutel zoeken in de verklaring van den voorzitter van den Centralen Raad van den socialistischen Bond, die hem ter laatste Raadsvergadering, die bij bijwoonde, zeide, dat de heer Domela Nienwenhnis denCentra- I n R tad voor de keuze bad gesteld: Croll er uit of ik er uit, en in een toelichting, die Croll van andere, zijde werd medegedeeld, volgens welke een der Raadsleden zou hebben gezegd »We moeten kiezen tussche i Domela Nieuwenhuis en Croll, en dan kiezen we Do mela Nieuwenhuis, want die heeft de centen!* In eene gehouden zitting der Arrend.- Rechtbank te Rotterdam, werd de zaak be handeld tegen Ten Pierik, oud 53 jaar, opperman, beschuldigd van op Dinsdag ochtend 10 Juni in de woning zijner moeder op een hofje aan de Dirksmitsstraat een revolver op zijn huisvrouw Anna Hopman gelost te hebben, hetgeen den dood tenge volge had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verstandhouding tusschen man en vrouw voortdurend slecht was en op beider gedrag zeer veel viel aan te merken. Beklaagde bekende zijn schuld en was zeer zenuwachtig. Hij bad een poging tot verzoening aan gewend ten huize zijner moeder, welke echter mislukte en daarop loste hij den revolver, welke hij een uur fe voren gekocht had, met het voornemen om ais zijn poging tot verzoening mislukte, zijn vrouw en zichzelf beiden de eeuwigheid te doen ingaan. Het O. M. eischte 15 jaar gevangenis straf. Mr. Vaillant pleitte verzachtende om standigheden. Terwijl men dezer dagen bezig was op Texel een hooiland met de maaimacbine te bewerken, ontdekte men duizende veldmuizen tusschen het hooge gras. Geheele troepen werden door de machine gedood. Soms bleef het werktuig stilstaan door de haren en stuk ken huid, die er tusschen bekneld geraakten. Bij het onweder, dat Vrijdagavond boven Ridderkerk woedde, sloeg de bliksem in den korenmolen van de heeren Gebis. Van der Hilt alhier. Nadat eene der molenroeden door midden gespleten en gedeeltelijk in splinters was geslagen, nam de bliksem zijn weg vau boven uit den molen naar bene- den in de huiskamer waar eveneens groote verwoesting werd aangericht. Gelukkig zon der brand te veroorzaken, verliet hij de woning langs een benedenraam. De hnis- 4 genooten die om de tafel geschaard zaten, bleven ongedeerd. Ook is de bliksem geslagen in de kapi tale boerderij van P. de Groot te Sijbranda- huis, eigenares de kerkvoogdij te Rinsuma- geest. Alleen de voorhuizing is behouden gebleven. Naar men verneemt, was het ge bouw verzekerd. Te Westgrafdijk is de bliksem geslagen iu den houtzaagmolen »De drie Gebroeders* van den heer J. C. Graftdijk. De brand bleef bij den molen bepaald. Te Sittard werd het huis van den her bergier Van Rooy met aangrenzende schuur, kegelbaan enz. door het bliksemvuur ver nield. Wat in buis en schuur was gebor gen werd mede een prooi der vlammen. Te Rijp en omstreken ging het onweder gepaard met zware slagregen. Twee koeien van den heer J. S. ie Groot schermer werden door den bliksem doode- lijk getroffen. Te Dordrecht deed de hevige wind, die het onweder vergezelde, het hoofdgebouw voor de tentoonstelling der Holl. Land- bouwmaatschappij, nabij het Boonenpad, in elkander storten. Het gebouw, dat op de dakbedekking na voltooid was, was juist vóór het ongeval door de werklieden ver laten, zoodat geene persoonlijke ongelukken plaats hadden. Te Hilversum is de bliksem ingeslagen in het huis van den broodbakker A. L. de Jongh in de Kerkstraat. In den schoorsteen ingekomen waar eenige steenen werden los gerukt, nam de straal zijn weg door de keuken, de gang, vervolgens in een kamertje

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2