die manier, gedurende veertien dagen, haar doen en laten voor de politie verborgen wist te houden en het feit dat een onder zoek van de kleederen der gedoode aan toonde, dat diefstal onmogelijk aanleiding tot de misdaad kan zijn geweest, bemoeilijkt het onderzoek naar den moordenaar ten zeerste. Vooral onder de vrouwen heerscht groote ontsteltenis over den raadselachtigen moord. Men brengt dien met het te Berlijn voor gevallene in verband en fluistert elkander toe dat de afschuwelijke Jack de Open snijder wel eens een rondreis door Europa kan zjjn begonnen, ten einde zijn afschu welijke daden in alle hoofdsteden te plegen. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft men last van vele brutale landloopers, die zich zelfs onlangs eene stad gesticht hebben in de ledige cokes-ovens van de groote Pennsylvanische kooldistricten, tusschen Pittsburg en Johnstown, In het genot van vrije woning, weten de bnrgers van Coke-ville ook gratis aan de dagelijksche levensbehoeften en zelfs aan weelde-artikelen te komen. Hunne woonverblijven in de cokes-ovens, door hen roosts (kippenhokken) genoemd, zijn voorzien van kachels, bedden, spiegels en ander huisraad, alles gestolen van de boeren in den omtrek. lederen nacht gaan fourageerpartijen er op uit, die rnjjlen in het rond een bezoek brengen aan land hoeven en huizen en zich daar voorzien van brood, vleesch, eieren, groente, enz. De aldus verkregen levensvoorraad wordt dan gelijkelijk gedeeld. De bevolking dezer ko lonie was onlangs reeds aangegroeid tot vier- a vijfhonderd landloopers, die ook nu en dan hun kans waarnemen om goederen- waggons te bestelen. De plaatselijke politie is te zwak om zich met deze indringers te meten en de eigenaars der ovens durven er ook niets tegen ondernemen, uit vrees voor vernieling hunner eigendommen. De omwonende landbouwers hebben echter zóó veel moeten verduren, dat binnen kort ernstige pogingen zullen aangewend worden, om het district van deze vrijbuiters te zuiveren. Uit New-York wordt d.d. 9 Aug. gemeld Op den New-York Centraal en Hudson rivier-spoorweg is een algemeene werksta king uitgebroken tengevolge van het ont slaan van werklieden die tot een bond waren toegetreden. Het verkeer tusschen New-York en Buffalo is geheel gestaakt. 10 Aug: De werkstaking der geëm ployeerden van de Grand Central duurt voort. Enkele personentreinen loopen nog, maar geen enkele goederentrein. Een later bericht meldt: In strijd met de officiëele mededeelingen kan gemeld worden dat de hervatting van het verkeer op de spoorwegen zich bepaalt tot twee onbeduidende lokaaltreinen die ver trokken. In werkelijkheid is de goederen dienst op alle te New-York aansluitende ljjnen gestaakt. Sedert Vrijdagavond 8 uur is geen enkele posttrein aangekomen en de vooruitzichten zijn van dien aard dat een herstel van den normalen staat van zaken vooreerst zeer twijfelachtig schijnt. De toe stand is bepaald verontrustend, omdat er vrees is dat er weldra ook gebrek zal ont staan in den aanvoer van levensmiddelen voor de hoofdstad. 11 Aug: De stokers van de sectie Hud- son-rivier van de New-York Central Spoor hebben zich bij de werkstakers aangesloten. Duizend politie-agenten zijn op den noor- derweg van de stad opgesteld ten einde pogingen van de werkstakers om het ver keer te stremmen, te beletten. De werksta kers hebben gisteren bjj Syracuse den weg geblokkeerd, waardoor de trein naar New- York 6 uur oponthoud had. Men vreest voor ongeregeldheden te Buffalo, Syracuse en Albany. De directies van de Spoorweg maatschappijen weigerden tot nog toe alle voorstellen tot arbitrage. De »New-York Herald* bevat eene dépêche uit San Salvador, waarin wordt medegedeeld, dat 2000 man ter beschikking zijn gesteld van generaal Barillas, om de vluchtelingen te beschermen uit Guatemala, waar regee- riugloosheid heerscht. De gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft een schuilplaats ge zocht aan boord van een oorlogsschip. Nadere berichten uit Argentinië doen zien, dat niets de vreugde kan evenaren, die daar is uitgebarsten op het bericht der aanneming van Celman's ontslag als Presi dent. In het Congres volgden luide toe juichingen, maar vooral groot was de geest drift op straat. Tal van huizen werden feestelijk getooid, de klokken geluid, enz. Pellegrini, de nieuwe President, heeft verklaard het als zijn eersten Regeerings- plicht te beschouwen, de financiën van den Staat te redderen en 's lands crediet te her stellen. Het optreden van Lopez als Minister van Financiën heeft een gunstigen indruk ge maakt, omdat hij een bekwaam financier is, die als voorzitter van eene provinciale bank die instelling tot een hoogen trap van bloei heeft gebracht. De goudpremie is nu gedaald tot 142. Dépêches uit Guatemala melden dat de regeeringstroepen te Tempequa de opstan delingen ter sterkte van 3000 man in de pan gehakt hebben. De volksraad te Pretoria heeft Vrijdag 1.1. met 20 tegen 10 stemmen de overeenkomst van de Transvaal met Engeland, betrekkelijk Swaziland bekrachtigd. Het besluit tot be krachtiging der overeenkomst, verklaart, dat artikel 22 alleen van kracht moet blijven, zoolang de Transvaal lid blijft van het tol verbond. Het besluit betreurt, dat Engeland de regeling niet heeft goedgekeurd, wa&rbjj de aanspraken van de Transvaal op Swazi land worden erkend. Nogtbans moet men thans de handhaving en nauwere toehaling der vriendschappelijke betrekkingen met Engeland wenschen, maar de hoop wordt uitgesproken, dat Engeland zijne beloften zal vervullen en de aanspraken van de Transvaal in overweging zal nemen, wan neer het tegenwoordig bestuur van Zwazi- land hecht zal zijn gevestigd. Het beschouwt de overeenkomst als een voorloopige maat regel, die niet in zich sluit een afstand der rechten van de Transvaal op het gebied aan de oostelijke grens. De jury te Napels heeft Caporali, die een moordaanslag op Crispi heeft gepleegd, on toerekenbaar geacht, en het hof heeft be sloten hem in een krankzinnigengesticht te laten opsluiten, daar hjj gevaarljjk geacht wordt voor de maatschappij. Naar gemeld wordt, heerscht in Bahia (Brazilië) hongersnood onder de Negers en Indianen, die allerlei plaatsen overrompelen en in brand steken. De steden aan de kust zijn vol vluchtelingen. De regeering zendt levensmiddelen en tracht de oproermakers tot bedaren te brengen. In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat de Duitsche Keizer voornemens is, aan zijn tweeden zoon den titel van hertog van Helgoland te verleenen. Uit Crefeld wordt d.d. 11 Aug. gemeld Bij de onweer- en stormbui stortte giste renavond, tengevolge van de doorbraak van het kanaal, een door omtrent 50 menschen bewoond wordend huis in. Hedenmiddag waren er 20 gered, terwjjl er 13 dooden en 3 gewonden uit de puinhoopen werden te voorschijn gebracht12 personen worden vermist. Uit de puinhoopen dringt nog hulpgeroep door. IJlnatselijli Nieuws. HEUSDEN, 12 Augustus. Onze stadgenoot, de heer P. A. L. van de Kleinemulder, oud-leerling der R. K. parochiale jongensschool alhier, later kweekeling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht, die in de maand April j.l. de acte als onderwijzer verwierf, heeft 1.1. Zaterdag te 's-Hage met gunstig gevolg examen afgelegd in de gym nastiek. WAALWIJK, 10 Aug. Gistermiddag ten half drie uur barstte in deze gemeente een brand uit in de sigarenfabriek van den heer Th. Sch. Met behulp van een paar brandspuiten was de brand spoedig gebluscht. De woning brandde uit, doch de naastliggende huizen bleven gespaard. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Een knecht, die boven werkzaam was, sprong, toen hjj hoorde, dat er brand was, uit een bovenraam en bezeerde zich hevig. P. de Leeuw heeft zich hier als hoefsmid gevestigd na den cursus daarvoor te Breda gevolgd te hebben. CAPELLE, 9 Aug. Waren voor enkele weken de Buitenpolders 't groote veld van werkzaamheid voor zoovele boeren, sedert eenige dagen bieden de Binnenpolders een bedrijvig tooneel aan, nu de roggeoogst in vollen gang is. Zovo ongunstig 't weer tijdens 't hooien was, zoo voordeelig werkt het nu op de hoedanigheid van de rogge, waarvan weinig terecht zou zijn gekomen, indien dat regenachtige weer van voor 14 dagen had aangehoudenwant zelfs nu komt nog hier en daar koren onrijp binnen. De landbouwer haast zich, omdat de uitzaaiing van de knollen, dat belangrijk bestanddeel van de wintervoeding voor 't vee, hem dringt. WIJK. De prijzen der vroege aardappelen zijn langzaam stijgende, reeds zijn enkele partgen verkocht a f 2,25 en 2,50 per mud, hetgeen den landbouwers goed te stade komt, daar wel over de qualiteit, maar niet over de qnr.ntiteit valt te roemen. De tarwe begint te rijpen, reeds bier er daar is met het maaien oegounen; erwten zijn voor het meerendeel binnengehaald, en zullen een goed beschot opleverensuikerbieten hebben veel van den hagel geleden, warm weder zou hen te stade komen. De fruitgewassen beloven niet gunstig te zijn, pruimen zijn er bijna niet, peren nog het meeste maar klein, evenwel variëerden de prijzen van 5 tot 7 gulden per mud. waardoor dan ook de opbrengst nog aan- me:kelijk vermeerdert. DOEVEREN. De bevestiging en intrede van den proponent, de heer Broekhuizen, zal 24 Augustus a.s. plaats hebben. GENDEREN, 11 Aug. Gisteren nam Ds. E. Haan, predikant bij de Christeljjke gemeente alhier, afscheid van zjjne gemeente. Een talrijke schare, zoo van bier als elders, woonde deze plechtigheid bjj. BESOIJEN, 10 Aug. Door mans-lid maten der Hervormde gemeente alhier, is heden, in plaats van D. van den Bergb, tot notabel gekozen H. Quirijns. Omtrent de te veld staande gewassen alhier kan, wat hoofdzakelijk de rogge aan gaat, gemeld worden, dat zoowel opbrengst als gehalte meevalt. Door het. koude, natte weder van voor veertien dagen zijn de korrels wel niet heel hard geworden, maar het mooie, droge weder der laatste dagen heeft er toch veel goed aan gedaan, zoodat de landman vrjj wel tevreden is. Aan het binnenhalen van den oogst wordt druk ge arbeid. LAND VAN ALTEN AHet koolzaad is gedorscht en levert evenals de wintergerst een klein beschot op; de tarwe welke veel later rjjp is dan in andere jaren, is niet zwaar, boonen, erwten en vlas zjjn vrij goed, de haver is zeer kort van stroo en de afkomst zal ver beneden het middel matige blijven, tweede snede klaver groeit evenals de toemaat van het weiland, zeer slecht, gras is hier niet veel, de handel in vee, uitgezonderd kalfvee, is niet vlug, zoodat tot heden nog weinig weigeld wordt genoten van het vee, welk dit voorjaar is aangekocht. De ziekte heeft zich ook hier aan de aardappelen vertoond, ook de latere soorten zijn met het regenachtige weer binnen eenige dagen verdord de kwaliteit van de vroegen is zeer goed. GORINCHEM. 9 Aug. Heden herdenkt Johan Zillig den dag, waarop hij veertig jaren werkzaam is bij de firma M. Ravens- waaij Zonen alhier. Zulke gevallen worden helaas zeldzaam om te vermelden, doch dat de verstandhouding bij die firma van patroons en werklieden niet te wenschen overlaat be- wjjst wel het feit dat van andere werklie den, mede bij genoemde heeren werkzaam, de tijd van in dienst zijn, is als volgt: F. Jongbloed 45 jaren; J. Weverling 40; P. van Aken 39J. van Sitteren 34J. Anceaux 33 en C. J. Bernard 31 jaren. Heden morgen is de laatste heipaal van het Zuideljjk deel der werken voor den aanleg van het Merwedekanaal alhier, ge slagen. Met den bouw der sluis gaat het goed vooruit, zoodat men de hoop koestert, dat, indien de ijzeren bruggen op tjjd klaar zjjn, de ingang naar de stad van het Station in April op Mei aanstaande zal kunnen ge schieden. Voorwaar een uitkomst voor de bewoners bij de Kanselpoort, die geruimen tijd verstoken zijn van de passage en steeds, als het ware in een vergeten hoek, met voldoening de vorderingen van het werk nagaan. Alhier is eene doleerende kerk gesticht. Naar aanleiding van eenige ongere geldheden en volksoploopen alhier tijdens het in- en uitgaan van de vergaderzaal van het Leger des Heils, zijn aldaar heden middag bjj proclamatie van den burgemees ter samenscholingen verboden. Binnenland. In buitenlandsche couranten kwamen wederom onrustbarende geruchten voor om trent den toestand van Z. M. den Koning. Naar ons uit het Loo wordt bericht, ge- voeldt zich Z. M. in de laatste dagen wel eenigzins zwak en houdt hjj steeds zijn kamer, doch was van een verergering van den toestand, waarvan de geruchten gewagen, gelukkig geen sprake. Op 7 Juli van het volgende jaar zullen HH. MM. de Koning en de Koningin hun koperen bruiloft vieren, en de »Amst. Crt.« oppert het plan om hun dan als nationaal geschenk een nieuw paleis te Amsterdam aan te bieden. Het tegenwoordig Paleis op den Dam zou dan weer aan Amsterdam terugkomen voor Stadhuis. De verjaardag van H. M. de Koningin werd door de te Petersburg verbljjf houdende Hollanders op waardige wjjze gevierd. Ook bezocht het Nederlandsche Oorlogsschip »Koniugin Emma der Nederlanden* deze stad en de Russische gastvrjjheid wordt bjj deze gelegenheid ten hoogste geroemd. Naar men aan de »Amst.« mededeeldt, is de heer C. Croll, de onlangs afgetreden mede-redacteur van Recht voor Allen,* thans werkzaam aan het ministerie van binnenlandsche zaken, en wel bij de volks telling. Bij eene vacture zou hem eene her plaatsing in zijne vroegere betrekking zjjn toegezegd. De veiligheidstentooii8telling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is tot heden door ongeveer 60,000 personen bezocht. Het grootste gedeelte van het personeel der StaatsspoorWeglijnen Leeuwarden —Sta voren en DordrechtEist heeft zich bereid verklaard, in dienst van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappjj over te gaan. Met het leggen der rails voor het ge deelte RotterdamMaassluis van den spoor weg RotterdamHoek van Holland is thans een aanvang gemaakt. Zooals men weet, krijgt de aannemer der stationsgebouwen een premie voor iederen dag, dien deze ge bouwen vóór den ln Januari a.s. kunnen worden opgeleverd. Uit een en ander valt dus, en niet ten onrechte, de gevolgtrekking te maken, dat het reeds vaak besproken plan, het bovengenoemde gedeelte reeds met Nieuwjaar in exploitatie te brengen, zonder de geheele voltooiing der lijn af te wachten, niet geheel is opgegeven. Voor Maassluis zou het werkelijk een uitkomst zjjn, indien het met 1 Januari 1891 aan het spoorwegnet werd aangesloten. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. bericht, dat de komst hier te lande van den generaal P. Joubert (Transvaal) ten doel had de oprichting van een directe stoom- vaartljjn tusschen Nederland en (voorloopig) Delagoa-baai, en den aanleg eener haven aan de Kosi-baai, ten einde later onafhanke lijk te worden van Delagoa-baai. Tevens komt de heer Joubert de middelen zoeken voor het aanleggen eener nieuwe spoorljin van Kosi-baai naar Pretoria. Of deze spoor- aanleg zal geschieden gezamenljjk met, of uitsluitend door de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappij, is nog niet gebleken wel meent men te weten, dat deze maat- schappjj reeds de toezegging heeft gedaan, alleen van de nieuwe stoom vaartljjn te zullen gebruik maken voor al wat zij uit Europa heeft te betrekken. De betrekkelijke zeer lange duur der reizen van Duitsche en de Engelsche stoomvaart lijnen op Zuid-Afrika, die allerlei tusschen- havens aandoen, heeft in Transvaal de behoefte aan direct en snel verkeer met Europa levendig doen gevoelen, en van daar het denkbeeld om van de Duitsche en En gelsche »bommel«-ljjnen onafhankeljjk te worden. De financieele operaties zjjn aan eene bekende Amsterdamsche bankiersfirma op gedragen. Het strand te Huisduinen, eertjjds slechts door enkele wandelaars bezocht, biedt op het terrein vóór en om het Badpaviljoen gelegen thans dageljjks een levendig tooneel aan. Het aantal buitenbaden neemt meer en meer toe, terwjjl ook de gelegenheid tot bin nenbaden in het Badhuis goed in orde is. Men twijfelt dan ook niet, of de inrich ting zal welhaast uitgebreid moeten worden. Aafke Kuipers, die aanvankelijk in eene gewone gevangeniscel was opgesloten, is thans in de pistole gehuisvest en mag, op haar verzoek, voor eigen rekening in hare voeding voorzien. Tot heden had de instructie nog geen nade re bijzonderheden aan het licht gebracht. Door de marechaussee te Winschoten werd eenigen tjjd geleden tegen verschillende ar beiders proces-verbaal opgemaakt wegens het verrichten van veldarbeid op Zondagoch tend. Eenigen hunner*hebben zich tot den Mi nister van Justitie gewend, met verzoek die verbalen in te trekken en hun zoo moge lijk vergunning te verleenen, des Zondags morgens tot 8 uur op hunne akkers werk zaam te zjjn. De minister heeft hierop geantwoord, dat de verbalen geene aanleiding geven tot een rechteljjke vervolging, doch dat de gevraagde vergunning door de Zondagswet niet wordt toegelaten. Hoelang blijft de onbilljjke wet nog ge handhaafd, die toelaat, dat spoorwegen r jjden, stoombooten varen, keilers bedienen, muzi kanten zich in de open lucht doen hooren, kortomdie het den arbeider verhindert zjjn land te bewerken, wat soms dringend noodig kan wezen? Uit Rosendaal wordt gemeld De tabaksmokkelarjj te Esschen is weder in vollen gang. Duizenden kilo's tabak worden langs Rosendaal heimelijk in België j gevoerd. De smokkelaars ontzien niets en stellen zelfs hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de Belgische douanen dood geschoten, waarbjj de rjjtnigen en tabak verbeurd verklaard en de smok kelaars gevat werden. De vorige week is weder een kar tabak opgebracht. De douanen houden op de wegen de wacht met geladen geweer. De smokkelaars zjjn zoo brutaal, dat zij zelfs op klaarlichten dag het douanenkan- toor in draf voorbjj rijden. Naar men zegt, verdienen de smokkelaars f 50 op elke vracht gesmokkelde sigaren en f 20 op tabak. Men schrjjft uit Terschelling d.d. 7 Aug. aan het »Handelsblad«. In 1859 strandde in de Buitengronden van Terschelling de Duitsche schoener »E1 Dorado*, met eene lading zilver- en kopererts van Callero ia Cbili naar Hamburg. De lading was ver zekerd voor ongeveer vier tonnen gouds. Nadat het gezonken was en men met de toenmalig onvolkomen duikertoestellen en den grooten toevoer van zand niets van be lang kon bergen, lieten de koopers van het wrak niets meer van zich hooren. Voor eenige maanden werden deze omstandigheden opnieuw besproken, hetwelk tengevolge had, dat er concessie voor berging werd aange vraagd en men begon met het gezonken wrak op te zoeken, dat betrekkelijk spoedig gevonden werd. Volgens de mededeelingen van vroeger was het schip beladen met 400 last kopererts en 20 last of meer zilvererts, dit laatste in zakken. Door de stoomschel- penzuigers de »Friesland« en de »Tjjd« werd nu op 6 vaam eene geul in het zand om het wrak gezogen, opdat daarin het zand kon afstroomen, dat het erts bedekte. De toevoer van zand is echter daartoe te sterk. Het duikersonderzoek, dat gisteren plaats had, moest nu aan het licht brengen, of de zakken nog te behandelen, dan of ze weg gerot waren. Dit laatste bleek het geval te zjjn. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat het wrak op vijf vaam ligt, nog in zijn geheel zit, met dekbalken er in en tal van stutten, boven het zand uitstekende. Daarop werd eene proef genomen met het opzuigen, waarbij iu korten tjjd 3 last en 600 K.G. erts werd opgehaald en aan wal gebracht. De toeloop van zand belet voor alsnog dat de duiker beneden werkt, doch is voor de zuigers geen beletsel om het op te balenbjj gunstig weder meent men het wrak binnen eenige dagen geheel gelost te hebben. Het erts is zeer rjjk aan metaal; het koper- en zilvererts is door elkaar ge mengd. Sommige stukken zien er vrjj don ker en aangezet uit, doch andere en wel verreweg de meeste schitteren, vooral als ze pas worden opgehaald. Of alles echter wel zoo glad van stapel zal loopen, is nog te bezien, omdat het wrak op eene zeer on gunstige plaats is gezonken; als men den rjjken inhoud eerst heeft, kan men zeggen, dat er door de schelpenzuigers een buitenge woon gevaarljjk werk is verricht. Het »N. v. d. D.« schrjjft onder het op schrift: »Een blik in het volksleven,* het volgende In de Slootstraat No. 20 (Amsterdam) woonde de metselaar H. v. K. met vrouw en twee kinderen, een van twee en een van vier jaar. De man was reeds eenigen tjjd werkeloos en in de laatste dagen sukkelende. De vorige week werd hjj, op raad van den dokter de ziekte bleek typhus te zijn naar het Buiten-Gasthuis vervoerd. De vrouw schonk eenige dagen later het leven aan haar derde kindje, 't Zag er toen in de armelijke woning treurig uit. De moeder was zóó ziek, dat de dokter het noodig achtte, ook haar onverwjjld naar het Gasthuis te doen overbrengen. Toen de arme daar was aangekomen, was haar jongste, dat met de twee andere stumpers, zonder vader en moe der, in de verlaten woning was achterge bleven, inmiddels gestorven. Goedig, als de menschen uit de klasse, waartoe dit onge lukkige gezin behoort, zich doorgaans in dergeljjke omstandigheden betoonen, deden de buren voor de wichten alles wat zjj kon den eenigen waren zelfs voornemens, de twee kleinen, zoolang zjj de ouderlijke zorgen ontbeerden, tot zich te nemen. De politie oordeelde het evenwel beter hen in het Be- stedelingenhuis te plaatsen. Het doode kindje zou dan den volgenden dag door een Be- grafenisvereeniging, waarbij v. K. met zijn gezin zich had doen inschrijven, worden ter aarde besteld. Toen is de bode van die maatschappjj op de kamer gekomen, waar het ljjkje was achtergelaten, en heeft het gekist. Hjj nam het bjj zjjn vertrek mede, zeggende tegen de buren, dat hij het den volgenden morgen zou begraven, doch dat I het hem een loop uitwon, als hjj het lijkje J zoolang in zjjn eigen woning nederzette.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2