Op een militairen uvarsch tusschen Markt- breid en Scmtnerhausen zijn 18 dezer, vol gens de >Frankforter Ztg.«, verscheiden manschappen bezweken ten gevolge van de groote hitte en de zware vermoeienis. Een later bericht hieromtrent meldt nog het volgende: Het regiment marcheerde om half zeven uit Würzburg en kwam na anderhalf uur te Eibelstndt aan. De afstand was 10 KM., de soldaten waren zwaar bepakt en het was zeer warm (26° Reaumur) en stoffig. De gevolgen van dezen snellen mursch onder deze omstandigheden, deden zich spoedig gevoelen. Reeds te Sommerhuusen, de eerste plaats na Eibelstadt, vielen de eerste sol daten neer. Later, tusschen Ochsenfurt (18 kilometer en Marksbreit, vermeerderde l.et aantal der soldaten, die niet verder konden, zoozeer, dat de inwoners weldra met wageys moesten komen, om de bewustelooze man schappen weg te brengen. 170 soldaten vielen in onmacht en 200 moesten nog uit het gelid treden en achterblijven. De inwoners der gebeele streek waren zeer verontwaardigd. De Würzhurger Ge- neral-Anzeiger« zegt: »de wegen van Som- merhausen tot Marksbreit geleken wel een slagveld.* In het »Würzburger Journal* schrijft een ooggetuige, dat de soldaten er uitzagen, alsof zij uit den slag kwamen, en »omvielen als vliegen.* Een soldaat, die bijna niet meer voort kon, terwijl het schuim hem op den mond stond en zijn lichaam beefde alsof hij de koorts had, moest voort gaan totdat hij dood neerviel. Een streng onderzoek is ingesteld naar de juistheid dezer feiten. Het regiment stond onder commando van kolonel Schöller, die onlangs tot dezen rang was bevorderd. Het dorp Tzany, nabij Oldenburg, is totaal door een brand verwoest. Zes straten ■tonden tegeljjk in lichterlaaie en de vlam men waren zóó hevig, de rook zóó verstik kend, dat men de plaats des onheils niet naderen kon. Negen personen kwamen om en een jongman, die zijn moeder uit de ▼lammen redde, verloor het gezicht daarbij. Tweehonderd huizen, waaronder het bis- schoppeljjk paleis, werden in de asch gelegd van den ingehaalden oogst bleef niets over. De ellende der bevolking is groot. De leden der commissie van de proges- sistische party in Servië zijn, na te Topola aan een diner te hebben aangezeten, ziek geworden, onder verschijnselen van ver giftiging door middel van arsenicum. Er bestaat vermoeden, dat men hier met een politiek misdrijf te doen heeft en de regeering heeft een streng onderzoek bevolen. Uit Melbourne wordt gemeld, dat, tenge volge van de werkstaking der koopvaardij- stuurlieden, de handel in Victoria geheel stilstaat. De werkstaking neemt ook onder het scheepsvolk steeds grootere afmeting aan en vele fabrieken hebben, wegens gebrek aan steenkool moeten sluiten. Cholera. De ziekte breidt zich langs de kust der Middellandsche Zee uit. Te Valencia komen 10 a 12 gevallen voor. In de provincie Toledo zijn vele dorpen besmet en ook te Madrid zijn verschillende ver dachte ziektegevallen geconstateerd. In Alicante, Badajos en Valencia kwamen Vrijdag 28 nieuwe gevallen van cholera- en 12 sterfgevallen voor. Twee gevallen van cholera nostras zijn te Liebenwalde (provincie Brandenburg) voorgekomenna tuurlijk heeft dat jaarljjks voorkomende verschijnsel tot de meest onrustbarende ge ruchten, ook over Berlijn, aanleiding ge geven. Van 13 tot 17 Aug. 1874 sterf gevallen door cholera te Mekka; te Djeddah stierven er den 16n alleen 124, meerendeels pelgrims, van Mekka teruggekomen. Zaterdag 139 ziekte- en 56 sterfgevallen in Spanje. Volgens de officieele statistiek, zijn te Londen in één jaar (1889) 27 personen door honger of gebrek aan het allernood zakelijkste voedsel omgekomen. Met recht komen deswege in de dagbladen ernstige verwjjtingen voor aan 't adres der armbe sturen. In een wereldstad moest iets der gelijks onmogelijk zijn. De Kaapsche Regeering heeft Port Natal besmet verklaard. Uit Panama komen berichten, die nogal met elkaar in strijd zjjn. Terwijl toch de een meldt, dat het verzoek ten gunste van de verlenging der aan der Panamakanaal maatschappij verleende concessie, met zes jaar, benevens een concessie van 10.000 hectare land van 12 millioen francs, aan den Colurubischen Senaat is overhandigd, Al,—BW 1 '•iflM111 LLI" bericht een ander, dat de Nicamgua-kan&al- maatschappij een gedeelte van het bij het Pauamakanaal gebezigd wordende ma eriaal heeft aangekocht en reeds vervoert. Vrijdag heeft op den Gravity spoorweg, bij Reading, in Pennsylvanië een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De locomotief van een wagon, met reizigers naar den top van de Pennberg, was te vroeg afgehaakt, waar door de wagon achteruit reed en pijlsnel vijf mijlen ver liep, om ten sktte iu de diepte neer te ploffen, waarbij tal van reizigers gedood of deerlijk gekwetst werden. Omtrent het in ons vorig no. vermeldde spoorwegongeluk zijn de volgende bijzonder heden bekend geworden. Dinsdag om 12.30 verliet een passagiers- trein, die uit acht wagens bestond, Boston. Een paar minuten daarna passeerde de trein Quincey, acht mijlen van Wood's Hall, met eene snelheid van 45 mijlen per uur. De machinist spoorde zoo snel, ten einde eenig tijdverlies, te Boston geleden, in te halen. Tweehonderd meter voorbij Quincey maakt de weg een bocht en loopt daar tusschen hooge wallen. Eenige werklieden hadden daar juist bjj de kromming de rails hersteld en verzuimden vermoedelijk de buitenste rail weer behoorlijk te bevestigen. Hoe dit ook zjj, toen de trein in de bocht kwam, liep de locomotief met drie waggons uit bet spoor en bonsde met geweld tegen den hoogen wal. De locomotief werd over den weg ge worpen. De vierde waggon, met 75 reizigers, stiet met geweld tegen den stoomketel van de locomotief en vernielde deze, zoodat on middellijk eene groote hoeveelheid stoom en heet water over de reizigers werd uitgestort. De meeste hunner konden zich niet redden, omdat zij vastgeklemd zaten tusschen de overblijfselen van den waggon. De vier overige wagens met 300 reizigers werden ook van de rails geworpen. Velen hunner werden gekwetst, maar wie maar ongedeerd was, spoedde zich terstond om de anderen te helpen. Met geweld werd de bodem van den vierden waggon ingetrapt en zoo konden de reizigers uit hunne jam merlijke positie verlost worden. Veertien waren echter reeds overleden en 40 hadden ernstige brandwonden ontvangen. Het lijk van den stoker werd onder den stoomketel gevonden. Berichten uit Guatemala zeggen, dat pre sident Barillas het vredes-protocol met San Salvador heeft geteekend. Generaal Elzeta heeft zijn voorbehoud ten gunste van de autonomie van San Salvador gehandhaafd. Onlangs heeft een briefkaart de reis rond de wereld gemaakt in 68 dagen. Thans is er een, welke er slechts 53 dagen over heeft gedaan. Den 18 Juni van Londen naar Singapore afgezonden, via Brindisi, kwam zij over Honkong en San Francisco den 5 Augustus weder in het bezit van den oorspronkelijken afzender, of 53 dagen na haar vertrek uit Londen. De geheele proef heeft slechts 171/9 cent gekost. Nieuws. HEUSDEN, 25 Augustus. Heden werd ons een kippenei vertoond van buitenhewone grootte, dat de zwaarte van 1 ons had, en gelegd was geworden door een der kippen toebehoorende aan den brigadier Mens alhier. Wij vernamen ook, dat hetzelfde hennetje jaarlijks tweemaal eene soortgeljjke variatie heeft, en wel bij het begin en bij het einde van den legtijd. BESOIJEN. In de Langstraat worden tegenwoordig druk pogingen aangewend en reeds met tamelijk goeden uitslag om een gymnastiek-vereeniging op te richten. Op een paar vergaderingen, bjj W. Brokken alhier gehouden, hebben reeds een zestien- a zeventien-tal personen, op één na uitsluitend onderwijzers, ondersteuning en medewerking aan het voorloopig bestuur beloofd. Deze op te richten vereeniging stelt zich ten doel: le hare leden door herhaalde oefeningen zoover te brengen, dat zij aan de vereischten van het verlicht examen in de gymnastiek kunnen voldoen; 2e de belangen der gym nastiek zooveel mogelijk te bevorderen. Als deze nuttige zaak haar beslag heeft ver kregen, hoop ik er nader op terug te komen. UITWIJK. Tarwe, gerst en haver le veren een middelmatig beschot, terwijl dat der erwten en boonen vrij goed mag ge noemd worden. De aardappelen zyn goed van qualiteit, de opbrengst is redelijk wel. De blauwe worden verkocht a f 2.00 de HL. De suikerbieten zijn over het algemeen veel minder dan het vorige jaar, enkele akkers hiervan uitgezonderd. De opbrengst der peren kan redelyk zyn, die van appelen gering. Gras. in den laatsten tijd niet over vloedig, is echter veel toegenomen. Het vee verkeert in een gezonden toestand, de prijzen zyn minder. KAATSHEUVEL. Alhier heeft men voor een verandering »rer eehs zekeren J. M. een paar ferme messneden over het aange zicht toegebrachtdit gebeurde zoo maar onder borreltjes drinken. De dader is be kend. GENDEREN. 25 Aug. Gisterennamid dag predikte de heer C. Broekhuizen zijne intrede naar aanleiding van Rom. 1 vers 16. Ds. Smits uit Nijmegen had Z.Eerw. des voermiddags in zijn dienst bevestigd. Begun stigd door het mooie weder, was de opkomst zeer talrijk. EETHEN, 25 Aug. Alhier heeft zich een geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan tot nu toe niet met doodelyken afloop. AALBURG, 25 Aug. De gevreesde vlekziekte onder de varkens heeft zich in deze gemeente vertoond, 't Is te hopen dat de ziekte zich niet zal uitbreiden. WAALWIJK. In de Langstraat blijft de handel in kalf koeien vrij levendig; de le qnal. wordt teyen f240 a f280 meeren deels door Hollandsche kooplieden gekocht, dito vaarzen f 175 a f225, melkkoeien f 160 a f225 per stuk, vette dito le qual. 79 a 80 cent., 2e qual. 70 a 72 cent, per K.G.; nuchtere kalveren f 14 a f 18. Alhier is aangehouden een nog jeugdig persoon, die gcruiuien tijd onder Drunen had rondgezworven, blyken gaf tot werken ongenegen te zijn en door bedelen in zijn onderhoud voorzag. Hij is wegens land- looperij ter beschikking der justitie gesteld. WOUDRICHEM. De visscherij bleef tot heden geringe resultaten opleveren. Steeds werd een gering aantal zalmen gevangen. De prys variëerde van f 1.00 tot f 1.10 per half K.G. Thans is de gesloten visch- tijd ingetreden. DEWERKEN. Door Z. M. den Koning is den 31 Juli jl. benoemd tot heemraad van den Vervoornepolder, de heer A. C. Bakker alhier. DALEM, 24 Aug. In de vorige week werd te Gorinchem en omstreken het fruit gewas van een aantal boomgaarden ver pacht. De prijs was tamelijk hoog. De appelen brachten gemiddeld f 5 a f 6 en de peren ruim f 4 de H.L. op. GORINCHEM, 23 Aug. Op de heden al hier gehouden paardenmarkt waren circa 500 stuks aangevoerd. Yele vreemde koop lieden waren aanwezig. De handel was vlug en werden voor goede paarden hooge prijzen besteed. De prijzen waren als volgt: Luxe-paarden van f500 tot f800. Werk paarden van f160 tot f300. la/8-jarigen van f 150 tot f250. Hitten van f 60 tot f 120. Veulens van f 80 tot f 140. Beroepen naar de Chr. Geref. Kerk alhier, G. Elzenga te Sneek. 's-BOSCH, 25 Aug. Voor een paar dagen zag men aan het spoorwegstation alhier de gevaagenwagen aankomen, die door een zestal maréchaussees werd opgewacht. Er moest dus wel iets bizonders plaats hebben, dat men zulke voorzorgen nam. Bij aan komst stapten vier vrouweljjke gevangenen uit den wagen, die, naar gezegd werd, twee jaar straf elders moesten ondergaan, 't Waren de dames die destijds een boertje in eene beruchte straat hadden binnengelokt en met geweld zijn geld hadden ontnomen. Wie zou nu in die niet geblankette, armoedig gekleede personen met fletsche oogen en valen teint de sirenen herkennen, die door haren zang reeds menigeen op het dwaal spoor brachten De politiemacht bleek noodig te zijn want verschillende vrouwen hadden zich opgesteld om van hare dochters of zusters afscheid te nemen. Een oogenblik werd dit toegestaan, een der ongelukkigen drukte onstuimig een achtjarig kind aan haar borst en we hoorden haar den diepgevoelden wensch uitspreken, al klonk die ook vreemd uit haren mond Kaatje vooral goed oppassen; dat ik nooit iets anders dan goed van je boor.'t Is te hopen dat Kaatje, in zulk een omgeving opgroeiende, toch niet als hare moeder ver loren zal gaan. Welke hooge prijzen tegenwoordig voor puike weilanden betaald worden, bleek uit de dezer dagen te Ophemert, IJzendoorn en Echteld gehouden verkoopiugen; 7 perceelen uiterwaardsche weilanden, groot ruim 26 H.A., werden ingezet op de hooge som van f90.900, behalve de onkosten: d. i. tegen ongeveer f 4000 per H.A. öirinenlarid. Bij de Tweede Kamer zijn thans inge komen de wetsontwerpen tot wijziging van de bepalingen der gemeentewet, betrekkelijk de plaatselijke belastingen, en tot regeling van de grondbelasting. De Staatscommissie tot onderzoek naar den toestand van den landbouw, heeft in een der lokalen van het gebouw der Eerste Kamer te 's-Hage hare werkzaamheden her vat. Y olgens den Haagschen corr. der Middelb. Crt. zal, in afwachting dat het wetsontwerp tot verplichte verzekering van werklieden tegen ongelukken zal worden ingediend, van Regeeringswege alvast in de bestekken voor Rijkswerken de verplichting tot zoodanige verzekering worden opgenomen. Het tongblaur en klauwzeer onier rundvee is in den laatsten tijd in Oost-Fries land zeer toegenomen. Gedurende deze maan- zijn aldaar al de veemarkten verboden. Zeer waarschijnlijk zal, omdat de ziekte zich steeds uitbreidt, ook de volgende maanden dat verbod gehandhaafd blijven. Dubbele waak zaamheid aan onze grens om dit onheil te weren, is zeker hoogst gewensebt. Het verhaal, dat dezer dagen in verschil lende bladen de ronde deed en door ons kortelijk gemeld werd, betreffende een dienst bode, die 35 gulden uit Parijs had ontvan gen enz., blijkt grootendeels verzonnen door die dienstbode zelve. Zij had wel 35 gulden uit Parijs ont vangen, maar v»n iemand daar gevestigd, dien zij gaarne wilde volgen. Om haar ouders te misleiden, verdichtte zij het be doelde verhaaltoen haar vader, de zaak niet vertrouwde, onderzoek deed, bleek het natuurlijk onjuist te zijn en het scheen alsof »men« het meisje door een advertentie naar Parijs had willen lokken. De justitie, onderzoek doende naar den steller der ad vertentie, heeft thans de waarheid aan het licht gebracht. (Haarl. Ct.) De Rotterdamsche juffrouw, die de vorige week een revolverschot loste op twee jon gens, die haar een quitantie presenteerden, heeft thans eenige schoten gelost op haar eigen kinderen. Gelukkig echter miste zij, terwijl de inmiddels toegesnelde buren de kinderen in bescherming namen. De politie heeft zich met de zaak bemoeid, 't Werd tijd! Het in omloop brengen van valsch geld schijnt te Rotterdam nog altyd aan te houden. Dagelijks worden er op de verschil lende bureaux van politie dergelijke geld stukken gedeponeerd, zonder dat de daders bekeud worden. Aan de slechte en slordige afwerking kan men evenwel spoedig de valschheid bemerken, zoodat men bij eenige oplettendheid zich tegen schade kan vrij waren. Een steenhouwer, wonende aan den Vuchterdyk te 's-Bosch, ging gisteren mor gen zwemmen in de stadsgracht nabij de Vuchterpoort. Nauwelijks te water zijnde, zonk hij in de diepte weg en verdronk. De kinderen uit Bergen-op Zoom, die voor eenigen tijd door een dollen hond werden gebeten en naar het instituut Pasteur ter behandeling werden opgezonden, zyn eer gisteren in goeden welstand teruggekeerd. De nieuwste uitvinding op het gebied der zuivelbereiding. Wij vernemen, dat door de firma Boeke en Hnidekoper, op de land bouwtentoonstelling, die 612 Sept. a.s. te Dordrecht zal worden gehouden, iets geheel nieuws in werking zal vertoond worden. Het is de Laval's Boterseparator, een werk tuig, waar van boven versche melk in loopt en van onderen de boter in een voortduren- den stroom uitkomt. De boter behoeft dan slechts gekneed en gezouten te worden om voor het gebruik geschikt te zijn. Prof. W. Fleischmann, de bekende autori teit in zuivelbereidingszakeu, heeft gedurende een paar maanden proeven met dit nieuwe werktuig genomen, en zich in de Milchzei- tung, no. 31 van dit jaar, zeer gunstig uit gelaten over de verkregen resultaten. (P. G. C.) Omtrent den uitslag van het onderzoek der Haagsche politie in zake het gefingeerde telegram, meldende de arrestatie van mevr. Bulkley, verneemt men nog nader, dat niet alleen bekend was, dat een jongetje van omstreeks 10 jaren dit bericht had aan geboden, maar ook hoe dit ventje heette. De telegraafbeambte te Arnhem, die 't be doelde telegram in ontvangst nam, scheen reeds te hebben vermoed, dat er daarmee iets niet in den haak was en vroeg daarom naam en woonplaats van den jongen, toen deze zeide het van een op den Singel loo pend heer te hebben ontvangen. Aan het opgegeven en gevonden adresJan Dijk man, Heyenoord, was evenwel geen jongetje te vinden. Blijkbaar had de afzender zoo zeer met sluw overleg gehandeld, dat hij zelfs dit kind een valschen, maar bestaan- den naam in den mond had gegeven, voor 't geval men hem mocht vragen, wie hij was. De Rotterdamsche politie arresteerde eer gisteren een 16-jarige dienstbode, die uit wraak het kindje harer meesteres, 3 maanden oud, met petroleum vergiftigde, zoodat het kind vermoedelijk aan de gevolgen zal over ly den. Op gronden van den heer Boots, notaris te Ambij (L.), gelegen te Hoogcruts-Slenaken, is men bezig met het doen van boringen naar kalkphusphaat. Elf putten werden reels geboord, en overal vond men phosphaat, zoodat de verkregen resultaten gunstig zijd te noemen. Thans gaat men onderzoeken, of de phosphaatlagen van uitgestrekten aard zynwanneer zulks het geval mocht wezen, zal men spoedig die gronden in ontginning brengen, waardoor voor Zuid-Limburg eene rijke bron van welvaart zal geopend worden. Eenige dagen geleden vond, naar de »Midd. Ct.« verhaalt, een jongmensch, die in het Kapelschegat wilde visschen, een jongen otter in zijne boot. Hij gaf het dier een slag en op het geschrei van het jong kwamen de ouders en een ander jong op de boot af, die ze nazwommen. Eindelijk klom een der oude otters in de boot, viel den jongeling aan en beet hem in de dij. Moedig wist hij de dieren te verjagen. Te Hoevelaken bij Amersfoort, dus schrijft men aan de >Standaard,« is eene vreeselijke misdaad gepleegd. Iemand, die met het hoofd van een gezin ongenoegen had gehad, kocht de meid om, om het geheele gezin te ver giftigen. Als belooning zou zjj daarvoor twee gulden ontvangen. De meid nam dit aan en deed muizen tarwe in de spijzen. Reeds onder het eten werden alle huisge- nooten ongesteld, en de meid, die ongerust werd, begon de giftkorreltjes uit het eten te zoeken, waardoor zij terstond in ver denking kwam. Spoedig aangebrachte ge neeskundige hulp deed allen herstellen, be halve het jongste kind, dat ernstig ongesteld moet zyn. De meid heeft ook reeds den naam van den hoofdschuldige genoemd. Van de twee conducteurs die bij de ont sporing op de lijn HaarlemZandvoort gekwetst zyn, neemt één in beterschap toe,* terwijl de ander nog ernstig ongesteld is. Men zal zich herinneren dat zekere Hon- Hon, kantoorbediende te Amsterdam, ver*3" leden jaar door het uitgeven van een val schen wissel aan de Amsterdamsche Bank zich eene som van f 25,000 wist te doen uitbetalen, en sedert spoorloos verdween. Eenige weken geleden overleed te Nice zekere ULfordt aan de gevolgen van influenza. Bij het onderzoek zjjner nalatenschap bleek, dat dit een valsche naam was, en met hem de sluwe Hon-Hon ten grave was gedaald. Hij was nog in het bezit van f 500. In ruim een jaar tyds had hy dus f24,500 zoek gemaakt. Door tusschenkomst van den Nederland- schen consul zal de nalatenschap aan de bestolen Bank worden uitgekeerd. Te Maastricht heeft men in de krochten der St. Servatiuskerk de sarcophagen ont dekt van de bisschoppen Monulphus, over leden in 599, en van zijn opvolger Gon- dulphus. Voor de oudheidkunde is deze ont dekking van groote waarde. Omtrent het ongeluk, dat Vrijdag te Nieuwediep plaats had en waarbij twee schen het leven verloren, wordt het volgende gemeld Een sloep, bemand met mariniers, kwam Vrijdagmiddag onder leiding van den 2den luit.-kwartiermeester Taco Bakker terug van een oefening, toen men aan den mond der haven een marinesloep zag zeilen. Er woei een stevige bries. Plotseling zagen zij de sloep omslaan en de bemanning, bestaande uit één marine officier, één kwartiermeester en vijf matrozen, te water liggen. Onmid dellijk wendde luitenant B. het roer van zijn sloep en de mariniers, het gevaar hunner makkers ziende, waren met forsche slagen in een oogwenk op de plaats des onheils. Op de omgekantelde sloep zaten drie matro zen, terwijl de kwartiermeester en één ma troos zich zwemmende boven water hielden. Op gevaar af zyn eigen sloep op de andere stuk te stooten, had luitenant B. de vol doening den kwartiermeester en vier matro zen te redden. Vruchteloos bleven de pogingen om den luitenant-ter-zee Zwanebeek Pauw en den matroos Nieuwenhuis te vinden. Inmiddels waren eenige vletten en een torpedo-boot er bij gekomen, ten einde zoo veel mogelijk bijstand te verkenen. Ook door stoombarkassen werd naar de ver misten gezocht, doch helaas, zonder goeden uitslag. De omgekomenen waren ongehuwd. De lijken zijn nog niet gevonden. Uit 't Bildt schrijft men d.d. 22 Aug. aan de »Fr. Ct.Ofschoon de toestand met betrekking tot de werkstaking op dit oogen blik nog dezelfde is, laat het zich aanzien, dat het vuur er uit gaat. Er zijn reeds tal van leden onder Broedertrouw*, de groote jon gens niet medegerekend, die in hun hart niet meer trouw zyn aan den bond. Zeer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2