aeien zullen zijn, a's er bïïmon e^n maand geen hulp van buiten komt. Velen zijn ziek geworden door bet gebruik van bedorven aardappelen. In het graafschap Donegal vreest men, door het mislukken van den aardappeloogst, voor grooter gebrek dan sedert 1846 voorgekomen is. Op vele plaat sen zijn drie-vierden der aardappelen verrot. Generaal Booth, het hoofd van het Leger des Heils, heeft een plan ontworpen om hulp te verleenen aan de behoeftige in Lon den, die zonder werk zijn. Zooals men weet, heeft de »generaal« eerst veel nut gesticht met zijn toevluchtsoorden voor veriatenen en zijn goedkoope maaltijden. Hij is nu voorneméns een bureau voor werkzoekenden te openen en in verband daarmede werk huizen, waar voedsel en dak zal verleend worden aan degenen, die het noodig heb ben. Een volgende stap zal zijn om eenige hoeven op het land te verkrijgen, die met menschen uit de werkhuizen zullen worden voorzien. Land zal ontgonnen worden en modeldorpen volgens het coöperatieve stel sel gesticht. Van uit deze dorpen zou land verhuizing naar Canada, Niew-Zeeland, Zuid-Afrika enz. worden geleid. Alle soort van arbeibers zou gelegenheid worden ge geven tot werken en de hoop op betere dagen zou allen voorgehouden worden, die bereid zijn te werken. Op bevel van den minister van marine in Frankrijk zullen er proeven genomen wor den met pas uitgevonden toestel om aanva ringen op zee zooveel mogelijk te voorko men. Aan den toestel, die van voren aan het schip wordt aangebracht, zgn twee thelephonen verbonden. Door eene bijzon dere inrichting kan de dienstdoende officier, door deze telephonen aan de ooren te houden, tot op grooten afstand de aanwezigheid van een schip waarnemen niet alleen, maar ook constateeren, van welke zijde het gevaar dreigt. Bij de jongste manoeuvres in Rusland, ten gerieve van keizer Wilhelm gehouden, moetpn tal van ongelukken hebben plaats gehad; o. a. werden 10 soldaten gedood bg het springen eener schipbrug, en ver dronken een huzaar en zijn paard bij het overzwemmen eener rivier. Te Lissabon zijn van de Azoren veront rustende berichten ontvangen. De inwoners lijden honger en gebrekzij eischen een vormigheid in de waarde van het geld en intrekking der vermeerderde belasting ter betaling van den telegraafkabel. Er zijn militaire voorzorgen genomen ter voorko ming van oproer. Volgens bericht uit Caïro stijgt de Nijl dit jaar buitengewoon hoog, zoodat men dientengevolge te Caïro in grooten angst verkeert. Moussa bey, de beruchte Kurdenhoofd- man, die, gelijk men weet, wegens zijne in Armenië gepleegde rooverijen en gruwelen te Konstantinopel terecht stond, maar vrij gesproken werd, is nu door den Sultan ver bannen naar Mekka. Volgens bericht van Bonen Bay, New foundland, heerscht over deze geheele land streek de keelziekte op schrikbarende wijze en heeft reeds zeer vele slachtoffers gemaakt. Doctors en medicijnen worden gevraagd, om in den grooten nood te hulp te komen. In Centraal-Amerika is nog niet alles rustig. Wel is reeds gemeld, dat de vrede tusschen Guatemala en San Salvador was hersteld, maar daarentegen is nu weer de kloppartij tusschen San Salvador en haar noordelijken buurman Honduras begonnen. Het leger van Honduras, dat ter sterkte van 4000 man bg de grenzen was samen getrokken, rukte Donderdag j.l. het grond gebied van San Salvador binnen. Generaal Molina, de bevelhebber der daar gelegerde San Salvadorianen, trok den vgand tegemoet en dreef hen, na een gevecht van vijf uren, met groot verlies over de grenzen terug. Volgens een telegram uit' San Salvador, hebben ook de troepen van Guatemala deel genomen aan dezen strijd. Te Palermo vermoedt men, dat Jack the Ripper, omtrent wien men in lang niets vernam, zich tegenwoordig op Sicilië op houdt. Op verschillende plaatsen op het eiland zijn namelijk in den laatsten tijd moorden gepleegd, waarbij de slachtoffers, altijd vrouwen of kinderen, op dezelfde wijze verminkt werden, als te Londen het geval was. Uit Ternate wordt gemeldDe krater op het eiland Makian, die na de geweldige uit barsting van December 1861, in de diepste rust scheen, zoo zelfs dat sedert jaren de bevolking naar hare woonplaatsen was wedergekeerd, werd p Donderdag den 19 Juni weder de schrik van de Molukken. Eene kolom rook, duizenden voeten hoog, wordt rusteloos uitgestooten, terwijl in den vroegen morgen en in den vooravond eene menigte gloeiende steenen door het lucht- O ruim worden geslingerd tot eene verbazende hoogte. Door de hevige kracht trilt de bodem voortdurend, de hitte in den omtrek is on dragelijk en de uitgeworpen asch verduistert de lucht. De bewoners hebben in alle haast het eiland verlaten, en, zoover bekend is, hebben slechts enkele menschen bij de jamp het leven verloren. Daar de werking nog voortduurt, zijn de gevolgen niet te voorzeggenop een afstand gezien, zijn de oude kratermonden ingestort en heeft zich aan de zuidzijde eene nieuwe krater gevormd. Makian zal voor het ver volg wel onbewoonbaar zij a en de voor raadschuur van Ternate bestaat niet meer. Het Engelsche schip »Vyner« kreeg 22 Juni op de reede van Menado, veertig mijlen uit den wal, asch en steenen aan boord van de uitbarsting vau den Makianmen kon de vlammen en de asch duidelijk zien 5900 voet boven Tidore. Een bloedig drama is dezer dagen, 15 mijlen westwaarts van Cincinnatie, afge speeld. Eenige beschonken werklieden, die in-den trein hadden plaats genomen, kregen twist, wat weldra zoo hoog liep, dat revolvers voor den dag werden gehaald en schoten werden gewisseld. Toen eindelijk de rust was wedergekeerd en de rook was opgetrokken, zag men zes personen dood op den grond liggen, waar onder twee passagiers, die met den twist niets te maken hadden gehad. Een der slachtoffers was o.a. een vrouw, die door een kogel in het hoofd doodelijk was ge troffen en een kind in haar arm hield, dat niet het minste letsel had bekomen. Men heeft getracht den krater der Vesu vius in de laatste dagen te naderen, maar door den lavastroom moest men er op 70 voet afstand van blijven wegens de gloeiende hitte. Men kon echter waarnemen dat de krater 500 vierkante meters oppervlakte heeft. Het gezicht van de uitstroomende gloeiende massa moet prachtig zijn, vooral van het observatorium van Vuile di Pompeii genoten. Het voor de Spaansche Regeering te Cadiz gebouwde onderzeesche schip »E1 Peral,« waarover zooveel te doen was, blijkt reeds nu onzeewaardig te zijn, zoodat aan de Re geering is aangeraden met het aanbouwen van deze soort van schepen niet voort te gaan. Uit Montano (Amerika) wordt een zes dubbele moord gemeld. Een man uit den omtrek van Livingston heeft in een vlaag van moordzucht zijn vrouw en vijf kinderen gedoodmen wilde hem aanhouden, maar hij verzette zich gewapend en zoo woest, dat de politie moest eindigen met hem dood te schieten. De kruiser Charleston te Stattle, Washing ton, aangekomen bracht het bericht mede, dat op de Sandwich-eilanden een revolutie op 't punt was uit te breken. De opstan delingen waren sterker dan de regeering, zoodat Koning Kalakoua waarschijnlijk ge vangen is genomen. I^luatselijk: Nieuws. HEUSDEN, 29 Augustus. Met het oog op de eerlang in exploitatie te brengen lijn Zwaluwe's Bosch zal be- hooren te worden beslist of de lijn evenals tot heden naar het thans in exploitatie zijnde gedeelte als locaalspoorweg zal worden ge ëxploiteerd, of wel, dat op die lijn een ge mengde dienst zal worden ingevoerd, in dien zin, dat enkele treinen uit gewoon spoor- wegmaterieel samengesteld zullen loopen, welke niet op de zoogenaamde stopplaatsen zullen stilhouden, en de overige treinen, evenals tot heden, uit licht materieel be staande op alle stations, halten en stop plaatsen zullen stoppen. In verband hiermede zijn Ged. Staten gehoord omtrent de vraag aan welk stelsel de voorkeur moet worden gegeven. HAARSTEEG, 28 Augustus. De land bouwers alhier hebben dit jaar geen reden tot klagen. De meeste veldproducten hebben goed geld opgebracht. De kralen (aardappe len) worden hier geleverd tegen f 2.50 per H.L. Een paar jaar geleden zijn alhier door tusschenkomst der landbouw-afdeeling een soort aardappelen ingevoerd, welke men toen tegen f 75.(zegge vijf-en-zeventig gulden) betaalde; deze aardappel, zeer mooi van stuk en fijn van kwaliteit, tiert hier welig. O.a. is alhier iemand, die met deze soort reeds een klein stukje land had be- poot; bij het rooien hiervan is gebleken, dat 44 stronken van die aardappels een H.L. opleverden. De hop wordt hier en daar verkocht voor f50 per 50 kilo's. Jammer dat er zoo weinig meer wordt verbouwd. De geringe prijs, die jaren achter elkander voor dit artikel werd besteed, noodzaakte de landbouwers zich grootendee',, en sommige geheel, van de hop *e ontdoen, cm plaats te maken voor de suikerbieten. Deze staan wel niet geheei j slecht, doch zullen in verre na niet zooveel opbrengen als verleden jaar. Ouder de gemeente Nieuwkuik (gehucht Hoeven) heeft zich een geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan met doode- lijken afloop. Dit jaar is men hier begonnen met in enting van jong vee tegen het krampvuur, 70 stuks zijn ingeënt en tot nu toe is geen enkel der ingeënte door die ziekte aange tast geworden. WAGEXIXGEN. Ter viering van den verjaardag der Prinses zal op Maandag a.s. in den tuin van Junishoff door het Fan fare-Corps concert gegeven worden en daarna Bal. Te één uur zullen de leerlingen van al de lagere scholen op de markt samen komen, en van daar onder geleide van het muziek-corps »L'Echo des Montagnesc naar het feestterrein trekken, alwaar te half twee de vermakelijkheden zullen beginnen, be staande in ver- en hoogspringen, turf rapen in een ton, draadknippen, bloerapotslaan, zakloopen, mastklimmen en boegsprietloopen, door versnaperingen afgewisseldvoor pl. m. f 100 aan prijzen is beschikbaar gesteld. Na afloop zal nog een optocht door de stad gehouden worden. De liefhebbers van kool zullen dit jaar hun hart. kunnen ophalenals een staalte van buitengewone zwaarte zij gemeld, dat bg de landbouwers A. Looijen en J. van Rooijen succ. een witte kool van 30 en 27Ya pond is opgesneden. Onder de trouwlustigen, die hier velleden Vrijdag in het Stadhuis gingen, bevond zich een paartje, 't welk zich ter inwgding van den gewichtigen stap, uit het Bachus-vaatje zoo stevig had toebereid, dat ze zwijmeldronken den band toehaalden, die ziel aan ziel moet verbinden. Nog onder den indruk van het huwelijks-formulier, duizelde het in hunne hoofden zoo, dat de politie meende met een geval van kenne- ljjken staat te doen te hebben, en on geneigd tot betere en zachtere gevoelens de beide echtgenooten verbaliseerde. Het jonge vrouwtje is door dusdanige onheusche behandeling zoo ontsteld, dat zij de voor genomen huwelijksreis niet mede zal maken. Manlief zal nu verplicht zijn alleen te reizen en wel naar men verzekert voor eene maand naar Arnhem, om in den grooten bijenkorf (juist formaat van de gevangenis aldaar) eene maand te vertoeven. Naar men zegt zal er dan tegelijk nog een affairetje van vroeger ter beslechting worden aange boden. NIEUWKUIK. Was de hopkultuur in vroegere jaren alhier en in de omstreken van vrij groote beteekenis; de lage prijzen der hop in verschillende opeenvolgende jaren waren oorzaak dat de verbouw al minder geworden is. Het voorgaande jaar werd de hop alhier verkocht a, f 10 en f 12 en toen de marktprijs daalde tot f 2.50 a f3 de 50 kilo's, besloot menige boer de hop uit te doen en door een ander gewas te ver vangen. Nu is er weinig hop in aanbouw, en daarbij wordt er slechts een half gewin verwacht, doordien er het zoogenaamde zwart ingevallen is. Jammer, jammer, voor onze boeren, want nu reeds wordt voor de hop f 50 per 50 kilo's geboden. De hopspeculanten zullen nu gelegenheid hebben, goede zaken te maken. DUSSEN. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat bij den keer O. D., in deze gemeente, een perenboom, die rijk van vruchten is voorzien, boven in de kruin met nieuwen bloesem prijkt. DALEM. Ook hier doen zich gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Men vreest voor uitbreiding dier ziekte. GORINCHEM, 27 Aug. Hedennacht is alhier het lijk opgevischt van zekeren L. G., opperman, 62 jaren oud. Te Vuren werk zaam, waarheen hij zich Maandag had be geven, is hem waarschijnlijk daar een on geluk overkomen, eenige visschers vonden hem hier in hun netten. Vrijdag had op de gzerfabriek alhier, de werkman B. het ongeluk, bij het klinken van nagels, dat hem een splinter in het oog vloog. Hoewel het hem aanvankelijk geen letsel veroorzaakte en hij zijne werkzaam heden kon blijven volvoeren, is het oog thans ontstoken en vreest men dat hij daar uit het licht zal verliezen. JE3 i nn e n 1 an <3 Het voornemen bestaat om de miliceins van 1886, 1887 en 1888, behoorende tot de eerste divisie infantrie, van 13 October e. k. af bij opvolging elk 12 dagen onder de wapenen te roepen, ten einde in de be handeling van de gewijzigde uitrusting en het nieuwe geweer te worden geoefend. Ten aanzien van een in omloop gebracht gerucht, als zouden H. M. de Konigin en H. K. H. prinses Wilhclmine de te Dordrecht te houden Landbouw-tentoonstelling met een bezoek komen vereeren, kan de >Dordrecht- sche ct.c ten stelligste verzekeren, dat daar omtrent bij het Gemeentebestuur aldaar niets bekend is. Wel is er eene uitnoodiging tot zoodanig bezoek aan H. M. gericht, maar daarop is nog geen antwoord ontvangen. Naar men verneemt zal de internationale conferentie tot regeling van de zalmvisscherij in de rivier de Maus, welke bestemd was om in de maand Maart jl. bijeen te komen, thans in de eerste dagen van de maand September te 's-Gravenhage worden geopend. Aan die conferentiëu zullen afgevaardigden van de Fransche, Belgische en Xederlaud- sche regeeringen deelnemen. In het gebouw der 2e openbare school te Bergambacht is bij de nieuwe schoolmeu- belen een bank, welke vervaardigd is ten behoeve van een kind zonder armen, dat aldaar school gaat. Deze bank bestaat uit een zitbank, welke gemakkelijk achteruit geschoven kan worden, waardoor het kind in de gelegenheid is met de voeten te schrijven. Het tafelblad is beweegbaar, zoodat de bank voor lezen en schrijven tevens kan dienen. Ook de voetenbank is verplaatsbaar, zoodat de leerling gedurende den geheelen leertjjd van dat meubel zal kunnen gebruik maken. Men schrijft uit Rotterdam Het plan, om alhier verscheidene straat jongens tot zeelieden te vormen, zal waar schijnlijk verwezenlijkt worden. Het gemeen tebestuur heeft zijn medewerking daartoe verleend, door voor het eventueel aan te koopen opleidingsschip een goede ligplaats aan de rivier aan te wijzen. Omtrent de keuze van het schip is evenwel nog niets beslist. Een ingezetene is voorgegaan door een belangrijke gift, en er bestaat veel kans, dat velen zullen volgen, daar het plan met sympathie is begroet. De commissie bestaat uit de heeren Wierdsma, directeur der N. A. S. M., Burger, Vermeer, Hus, Suer- mondt, Vassear, en Ph. Van Ommeren. Deze heeren doen thans een beroep op de weidenkenden, om deze goede zaak te ondersteunen. Omtrent de te Hoevelaken plaats gehad hebbende vergiftiging verneemt >De Stand. nog, dat ul de huisgenooten herstellende en buiten gevaar zijn. De daderes, nl. de dienstbode, hield zich eerst bij de ontdekking alsof zij van niets wist en ried haren meester aan naar den waarzegster te Amersfoort te gaan, opdat deze den dader zou aanwijzen. Hij vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zijne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar spoedig tot bekentenis bracht. Haar vermoedelijke medeschuldige ontkent tot nog toe alle medeplichtigheid. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een bewijs, dat het handels- en scheeps vaart-verkeer tusschen Amsterdam enNeder- lansch Oost-Indië toeneemt, is, dat binnen 41 dagen van hier zeven stoomschepen der maatschappij »Nederland« naar Indië ver trekken. Zoowel bij de Staatsspoorwegen als bij andere groote Maatschappijen zijn tegen woordig zeer veel buitenlanders in dienst. Met het in werking treden der nieuwe spoorwegregeling is evenwel bepaald, dat noch bij de Exploitatiemaatschappij, noch bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij buitenlanders als ambtenaar of beamte zul len toegelaten worden. Dit besluit zal niet van terugwerkende kracht zijn. De aanvraag om plaats naar New-York op de schepen der N. A. S. M. is zoo groot, dat de directie besloten heeft de volgende maand ook het stoomschip Zaandam een extrareis te laten maken. Dus zullen in September 7 schepen naar New-York varen. Omtrent het door petroleum vergiftigde Rotterdamsche kindje meldt De Maasbode nog het volgende: Een vijftienjarig kindermeisje brak bij ongeluk een ruit, ter waarde van drie gulden, welk sommetje haar meesteres van haar loon afhield. Zaterdagavond begaf de familie zich naar den schouwburg, de zorg over het jongste kind aan het dienstmeisje overlaten de. Toen de ouders thuiskwamen, vonden zij hun kleinen in erbarmelijken toestand. De dokter werd ontboden, die het kind in stuiptrekkingen vond en den toestand ern stig verklaarde. Blijkbaar was het met petro leum vergiftigd in de zuigflesch werden nog sporen van dat vocht gevonden. De politie is van het feit in kennis gesteld en heeft een onderzoek geopend. Dinsdagavond viel te Scheveningen het water met stroomen neer, zoodat de riolen niet in staat waren alles te verzwelgen. De meeste huizen in de Keizer-, Prins Willem-, Westerstraten en Havenkade enz. liepen dan ook geheel ondergeen kelder die vrij bleef. In de Prins Will m- en Keizerstraten liepen de paarden der trams tot de knieën in het ^ater, zooflat de dienst niet geregeld kon plaats hebbenaan het Kurhaus verzakten de voetstukken, waarop de bekende honden staan. In den strandweg ontstonden op ver schillende plaatsen, vooral vóór het Kur haus, diepen gaten. Een kastelein o.a. in de Keizerstraat zag zich verplicht met vrouw en kinderen den nacht op het biljart door te brengenbij een familie in dezelfde straat werden slapende kinderen op een toonbank geplaatst, bij een bakker liep het wateiy I onder het bed, bij een ander dreven fle3schen, vaten en wat dies meer zij door den kelder, dien men heden op den middag nog bezigt was met een scheepspomp ledig te pompenj bij een drogist dreven al zijn waren door den kelder en werden natuurlijk meest alle bedorven. Dat de baldadigheden der Haagsche jongens nog eens ernstige gevolgen zullen hebben is niet onwaarschijnlijk. Althans in het »Vaderlaud« leest men: In de laatste dagen zijn waarschijnlijk door baldadige jongens herhaaldelijk de signalen verzet op de spoorlijn langs den Parallelweg, waardoor de grootste onge lukken hadden kunnen ontstaan, welke alleen door de waakzaamheid van het per soneel der Holl. Spoorweg-Maatschappij zijn voorkomen. Eenmaal werd zelfs een signaal, dat op »onveilig« stond, op veilig* gezet. Te Utrecht is de steenen brug over de Biltsche Grift bij het Hoogeland, die wordt afgebroken, ingestort, tengevolge waarvan een der werklieden is gedood en twee vrij ernstig zijn gewond. Door de ingevallen stukken metselwerk is de vaart door de Biltsche Grift voor- loopig gestremd. Het was gebleken, dat de onderbouw der landhoofden in zeer slechten toestand ver keerde, waarom het afbreken van deze brug noodig werd geacht. Mej. Maria Speet te Arnhem, is benoemc. tot leerares in de zang en in de stemvor- ming aan de Tooneelschool te Amsterdam, ter voorloopige vervanging van mej. Aafke Kuijpers. De vlugste reis van Rotterdam naar New- York is thans gedaan door het stoomschip »Veendam« welk schip de reis in 9 dagen en 12 uren heeft volbracht. Een in het Kurhaus te Scheveningen onder een (waarschijnlijk verdichten) adel lijken naam vertoevend persoon, die den portier een bedrag van f 31 afhandig had gemaakt, heeft getracht een magazijnhouder van de Galeries te Scheveningen voor een belangrijke waarde aan diamanten enz. en voorts nog een bankier op te lichten. Geen van beiden echter liepen in den val. Er be stonden rechtmatige redenen van wantrou wen. De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft de ledige koffers van den bewusten persoon voorloopig in bewaring genomen, Een feestavondje, Zaterdag te Zandvot r door eenige badgasten gegeven ten voor- deele der weduwe van den bij het spoor wegongeluk aldaar gedooden stoker Born, heeft f 227,35 opgebracht. Het pakket diamanten, te Amsterdam als vermist opgegeven, is in de woning van den aangever teruggevonden. Uit Het Bildt schrijft men aan de Ass. Crt. Bij een landbouwer onder St. Jacobi Parochie zijn 9 personen uit Stavoren aan gekomen om te werken. De 100 infanteristen, die volgens 't oordeel der autoriteiten te familiaar met de arbeiders waren, zijn ver trokken en vervangen door 125 militairen uit Helder, grootendeels oudere soldaten, die onlangs voor eenigen tijd zijn opgeroepen. De toestand blijft nog gelijk. De werksta kers en werkgevers staan lijnrecht tegenover elkander, 't Gerucht verspeidt zich echter, dat er een vergadering zal plaats hebben, waarin beide partijen zullen vertegenwoor digd zijn. In het Westland richten thans de rupsen geheel onverwacht hevige verwoestingen aan in de aal- en kruisbessenstruiken. In den tijd van 4 a 5 dagen vreten zij groote uit gestrektheden geheel kaal, zoodat de bessen tegen wil en dank onmiddelljjk moeten ge plukt worden. Men vreest nu van deze verwoesting schadelijke gevolgen voor de teeld van het volgend jaar. Zaterdag ochtend werd uit Brielle te Rotterdam per stoomboot >Maasnymph« het lijkje van een vierjarig meisje aang - bracht en van daar naar het Ziekenhuis vervoerd, om gerechtelijk te worden ge schouwd, daar er vermoeden bestond, dat dit kind vergiftigd was. Volgens de ver klaring van den militairen geneeskundige,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2