Oostenrijk af te keeren en eene Russisch- gezinde politiek te gaan volgen. Voor namelijk Nathalie zon het geweest zijn, die hem hiervan afgehouden heeft. In Zwitserland hebben hevige overstroo mingen plaats gehad. De gemeenschap met Arlberg is afgebroken, de Gotthard-lijn is bij Copolago versperd, een aantal bruggen zijn weggeslagen en vele wegen staan geheel onder water. Op de Gotthard-lijn is een trein gede railleerd. De conducteur is gedood. Te Petersburg heeft de Newa de lager gelegen deelen der stad overstroomd. Bij het onderzoek is gebleken, dat de brand, waardoor de stad Tokay in Hongarije is vernield, veroorzaakt werd door onvoor zichtigheid van een werkman in een katoen spinnerij. Wegens den hevigen wind en volkomen gebrek aan bluschuiidJelen werd de geheele stad in 48 uren tgds in de asch gelegd. Vijf personen worden vermist en zijn vermoedelijk omgekomen. Behalve de kerken en openbare huizen, liggen 520 woningen in puin. De schade wordt op fl. 1,000,000 geschat. De geest van muiterij, bij zijn eerste uit breken niet streng genoeg onderdrukt, schijnt in het Britsche leger epidemisch te worden. Dezer dagen sloegen weder een twintigtal manschappen van het 7de regiment huzaren te Canterbury de verzenen tegen de prik kelen, door te weigeren aan de exercitiën deel te nemen. Zij werden onder arrest ge plaatst, en openbaarden ook toen nog hun misnoegen over de wereldorde in het alge meen en hunne dienstplichten in het bjj- zonder door het verbrijzelen van eenige glasruiten. Naar thans aan Daily News* uit Dublin geschreven wordt is de aardappeloogst in Ierland dit jaar zoo goed als geheel mis lukt te beschouwen. Hulp zal dan dringend noodig zijn. Een geduchte brand heeft de groote berg plaatsen van steenkolen in een voorstad van Londen, Ratcliffe, vernield. Ofschoon een groot aantal stoombrandspuiten aan het werk werd gezet, was de brand, die in den vroegen ochtend ontstond, eerst 's avonds laat bedwongen. Volgens berichten uit Madrid verzet de plattelandsbevolking, in de districten waar de cholera heerscht, zich met geweld tegen de maatregelen die door de regeering zijn voorgeschreven. De geneesheeren moeten zelfs door een militair escorte begeleid en beschermd worden. Toch zijn reeds 3 ge neesheeren vermoord. Te Valencia werd een geneesheer gedood door een dolksteek, hem heimelijk door een onbekend gebleven moor denaar toegebracht; te Mogente vermoordde eene vrouw, wier kinderen aan de cholera overleden zijn, een geneesheer, door hem met een bijl het hoofd te kloven en te Lerdo werd een arts bij een opstootje door het volk vermoord. Volgens een bericht uit Madrid hebben, sedert het verschijnen der cholera in Spanje, het volgende aantal ziekte- en sterfgevallen in de onderscheidene provinciën plaats ge hadValencia 22411119; Toledo 288 142; Alicante 15397; Badajoz 8048; Tarragona 4915; Madrid 1810. Zaterdag kwamen in de provinciën Ali cante, Badajoz, Tarragona, Toledo en Va lencia 78 gevallen van cholera voor en zijn 51 personen aan die ziekte gestorven. In het noorden van Italië is weder aller- wege door hevige hagelstormen groote ver woesting aangericht. Te Valperga Castella- monte en Salassa werden de velden als kaalgeschoren door een orkaan. Honderde vogels vielen dood ter aarde door de kracht van den hagel. Elders, tusschen Menaggio en Porlezza, werd een trein tweemaal ge dwongen stil te houden, en toen hij einde lijk te Porlezza aankwam, waren al de ven sters verbrijzeld, terwijl de waggons een allerzonderlingst schouwspel aanboden, vol deuken en gaten door de hagelsteenen. Moussa Bey, door den krijgsraad ter dood veroordeeld, wegens de Armenische standjes te Konstantinopel, welk vonnis door den Sultan in verbanning werd veranderd, is gevlucht. Men vermoedt, dat zijn oom, de gouver neur van Scutari, onder wiens hoede hij voorloopig gevangen was, en andere hoog geplaatste vrienden niet vreemd zijn aan die verdwijning. In -het redactie-bureau van het half-offi- ciëele blad »Adria« te Triest is een dyna- mietpatroon ontploft, welke daar door mis dadige hand was neergelegd. Een knaap werd ernstig gewond en verloor Let rechteroog. Van den dader is geen spoor gevonden. De werkstaking in Australië wordt dage lijks van meer dreigenden aard. De mijnen in Newcastle (Nieuw Zuid-Wales) zijn alle gesloten. Te Sydney is het noodig geweest particulieren als politie-agenten te beëedigen. De ijzerfabrieken te Ballarat nabij Mel bourne, zijn gesloten. Schepen kunnen niet gelost worden of vertrekken en alle handel staat stil. Volgens berichten uit Amerika, kunnen dezer dagen aan de Enfjelsche en Fransche kusten stormen verwacht worden. De troepen te Buenos-Ayres blijven alle nachten nog onder de wapenen. De agitatie in de provincie bedaart, terwijl de zaken haar gewonen loop hernemen. De commissie uit den Senaat heeft het voorstel van den minister van financiën, tot uitgifte van 60 millioen aan schatkistbil jetten, goedgekeurd. Te Osaka in China was een schip ge bouwd, dat met groote plechtigheid te water zou worden gelaten. Een groot aantal men- schen bevond zich aan boord, maar allen vielen in het water, toen het schip, zoodra het in het water gleed, omsloeg. Meer dan 50 personen verloren door dit ongeval het leven. Aan het reisverslag van den Franschen reiziger Lecocq, die zeven maanden in Vuur land doorbracht, is het volgende ontleend De expeditie heeft daar een vreeselgken tijd doorleefd. Door de inboorlingen werden hare leden telkens verjaagddagen en nachten achtereen hebben zij in het onher bergzame Vuurland rondgezworven, waar de eene rivier nauweljjks is doorwaad of de andere komt reeds in het gezicht, en waar zij geregeld een temperatuur van 18° C. beneden het vriespunt moesten doorstaan. De Vuurlander is wel het primitiefste wezen der wereldhg voedt zich met visschen en vogels, en wanneer de winter streng is, vult hij zijn maag met aarde. Het vuur wordt door hem aangebedenzoo dikwijls hij van kamp verandert, wordt dit zorg vuldig door hem overgebracht. De eene helft van het land is bergachtig en onvruchtbaar, de andere is met bosschen en weiden bedekt. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 2 September. De vergadering van het Onderwijzers gezelschap in het arr. Heusden, zal alhier gehouden worden op Donderdag 11 Sept. a.s., des voormiddags ten half elf in het lokaal »Het wapen van Amsterdam.* Op het programma komen, behalve de huishoudelijke zaken en mededeelingen om trent het Ned. Onderw. Gen., de volgende onderwerpen ter inleiding voor: a. Het onderwijs in de aardrijkskunde, dooj: den heer D. Kelfkens. b. Onze rekenboeken, door den heer J. Dammers. c. Het spreken op de lagere school, door den heer H. Prinsen. d. Het eerste Onderwijs in de Fransche taal, door den heer L. W. Varossieau. Daarna voordrachten van de heeren D. Scholten, G. Zoon en anderen. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 1758.27, terugbetaald f 1076.68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het num mer 884. LAND VAN HEUSDEN. De muizen plaag is op verschillende plaatsen vrij groot en zeer nadeelig voor den oogst. Toch deelen niet alle gemeenten in hetzelfde lot en zjjn er ook plaatsen waar ze zeer weinig ge vonden worden. Daar waar ze overvloedig zijn, wordt het kwaad met den dag erger als men nagaat dat o. a. een landbouwer te Herpt, bij het omspitten van zijn land een nest muizen voor den dag bracht, met niet minder dan tien aanvallige wezentjes, ter grootte van een eerste lid van een vinger. Dat men dus zeer belust is om den oogst binnen te halen, laat zich verklaren jammer dat de telkens terugkeerende regens dit verhinderen. BESOIJEN, 1 Sept. De Princessedag werd gisteren te Waalwijk gevierd, door het ursteken van enkele vlaggeneen buitengewoon en fraai matinee van de liedertafel Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen, die een drietal toe passelijke stukken, waaronder een plechtig Te Deum, ten gehoore gaf, en door een Volks-Concert op het marktplein van de harmonie l'Espérance. Heden is het alhier kermis. Behalve de gewone kermisvermakelijkheden worden in bijna alle herbergen concerten of zang uitvoeringen gegeven bij de Wed. J. Dekker door Oefening en Vermaak*, bij A. v. d. Zaken door »Ons Genoegen*, bij W. Brok ken door »Cecilia«. Vooral het concert door de liedertafel van Waalwijk en Besoijen wier directeur Frans de Cortie steeds een keurig program weet samen te stellen belooft luisterrijk te worden. ELSHOÜT. Op den 28 Aug. was er alhier een begin van brand bij J. Ver hoeven, doch door de spoedige hulp der buren was het weldra gebluscht. De oorzaak schijnt te zijn geweest, dat kinderen een koolv uurtje tegen het huis stookten. 1 Sept. Heden middag ten circa 12 ure ontstond er brand ten huize van L. van Sluijsveldt alhier, met gevolg dat weldra het huis in de asch gelegd werd. Door spoedige hulp der plaatselijke brandweer, later geholpen door die der gemeente Drunen, bleef de brand tot dit perceel bepaald. Hoewel het in de kern der gemeente lag, en aan de eene zijde een hooiberg opgesteld was, breidde de brand zich niet verder uit; ge holpen door de weinige wind en de brand zeilen, die groote diensten bewezen. Het huis was verzekerd, doch den inboedel niet. Al het vee werd gered, uitgenomen een varken, dat in den brand omkwam. De brandweer van Heusden, ook ter plaatse aangekomen, behoefde geen diensten meer te verleenen. ANDEL. De onderwijzer en de onder wijzeres aan onze Christelijke school zijn beiden door het bestuur ontslagen, met ingang van 1 Februari 1891. Een liefdes geschiedenis moet aanleiding tot het ontslag wezen. De minnende harten zijn thans deelgenoo- ten in lief en leed. (Prot. N.-Br.) BRAKEL, 30 Aug. Door den WelEd. Geb. heer Van Dam Van Brakel was den schoolkinderen heden een feestje bereid ter eere van den verjaardag onzer Kroonprinses. Het feest werd gehouden in de plantage, waar de kinderen in de open lucht, door schoon weder begunstigd, ruimschoots ont haald werden op chocolade, krentebroodjes en koek. Na de traotatie werden een paar spelletjes georganiseerd, waarmede de jeugd zich zeer vermaakte. Kortom, de kinderen hebben een zeer genoeglijken middag gehad en een woord van dank mag dan ook niet onthouden worden aan allen, die tot het welslagen van dit kinderfeest medegewerkt hebben. Aan zes der trouwst schoolgaande kinderen werd tegen het volgende jaar een spaarbankboekje beloofd. Moge dit een mid del zijn, om het schoolverzuim, dat in deze gemeente zeer groot is, eenigszins te be strijden. - NEDERHEMERT. Geslaagd voor de acte van hoofdonderwijzer de heerG. Booden, vroeger alhier als onderwijzer werkzaam, thans als zoodanig te Hilversum. DALEM. De aardappelen beginnen zeer in prijs te stijgen. Zaterdag j.l. golden ze aan den afslag te Vuren f 2.50 per H.L. Dientengevolge heeft hier een drukke af levering plaats, en zullen ze spoedig ver handeld zijn. Verleden week is in de Doelen, te Gorinchem, publiek verpacht de 2e snede grasgewas onder Gorinchem in de Gorin- chemsche Avelingen. De goede stukken zijn tegen f 26 a f 28, en de mindere tegen f 23 a f 25 per II.Averpacht. GORINCHEM, 30 Aug. Tijdens een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen, gis terenmiddag omstreeks 1 uur hoorde men het geroep van brand. In het eerst was de algemeene meening, dat de bliksem was geslagen in de ijzerfabriek van den heer de Vries Robbé, doch gelukkig was dit een valsch alarm en had het hemelvuur een hooiberg getroffen, staande tegenover het kerkhof, toebehoorende aan den heer J. Kraaij alhier en verhuurd aan den heer M. de Gier, terwijl de bergplaats onder dien hooiberg was verhuurd aan de wed. van der Zalm. Onmiddeljjk waren er brandspuiten op de plaats van het onheil. De berg is geheel afgebrand en ook eenige goederen toebe hoorende aan genoemde wed. v. d. Z. Het hooi, eigendom van den heer M. de Gier, was verzekerd bij de Tielsche brandverze keringmaatschappij. Gelukkig is een groote boerderg in de onmiddelijke nabij hied van het verbrande gespaard gebleven. De raad dezer gemeente heeft, over eenkomstig het advies aan Burg. en Weth., met op één na algemeene stemmen, besloten afwijzend te beschikken op het verzoek der ingezetenen om vergoeding der schade, bg gelegenheid der jongste volksbeweging, door het inslaan van ruiten, aan eigendom of in woning toegebracht. Mr. Visser alléén stemde tegen het voor stel van Burg. en Wethouders, bewerende, dat, al bestaat er voor de gevraagde ver goeding geen rechtsgrond, de billijkheid er alleszins voor pleit. Als onderdeel van den staat heeft de ge meente z. i. voor de veiligheid van personen en goederen te zorgen. Is voor ieder bij zonder geval die bescherming niet mogelijk, kunnen diefstal en brandstichting b. v. buiten schuld der politie plaats grjjpen, en heeft ten deze de burger zelf de waakzaam heid te betrachten, tegenover een volksop loop staat de burger ondanks de meest nauwlettende zorg, volkomen machteloos. Maar, kan de burger er niets aan doen, voor de politie is het niet onmogelijk te verhoe den, dat er volksoploopen plaats hebben en het is een feit, dat in wat er gebeurd is, om een zachten term te gebruiken, eene tekortkoming harerzjjds is gelegen. Dat benden ruiten insloegen, had niet moeten plaats vinden. Op grond van een en ander was de heer Visser van oordeel, dat de be rokkende schade behoorde te worden ver- Binnenland. Uit officiëele bron kannen wij thans mededeelen, dat H. M. bericht heeft, tot haar leedwezen geen gevolg te kunnen geven aan de uitnoodiging, de hier te houden land bouwtentoonstelling met een bezoek te ver eeren. (D. C.) Er zijn schande genoeg nog ver scheidene oudstrijders die hun laatste levens jaren in armoede en gebrek moeten door brengen. Om daaraan een einde te maken heeft zich een centraal comité gevormd om die arme lieden te ondersteunen. Het doet thans met Prinsessedag een warm beroep op de beurzen van alle weldenken de landgenooteu om door groote en kleine giften de laatste levensdagen van de wak kere oudstrijders te helpen veraangenomen. Men steune het comité, voorzitter de heer Schubart, secretaris de heer Brinkgreve te Utrecht, en ver vuile daardoor tevens een plicht der dankbaarheid. De oudstrijders hebben aan ons een beter lot verdiend. Gebrek mogen zij in geen geval langer Igden. De besturen der Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Holl. IJzeren Spoor wegmij. hebben bepaald dat het vee, dat met personentreinen voor de Landbouwtentoon stellingen te Dordrecht wordt aangevoerd, kosteloos ook met dergelijke treinen de terugreis zal kunnen maken. Van vele plaatsen komen berichten tot ons, dat de feestviering ter eere van onze Prinses hoe langer hoe algemeener schgnt te worden. Naar het »Dagblad« verneemt, zal het onderwerp der Utrechtscbe maskerade in 1891 zijn: de intocht van Hendrik II, Koning van Frankrijk, binnen Parjjs, 16n Juni 1549. De Vaderlandsche geschiedenis schgnt dus door al de maskerades reeds uitgeput te zijn en geen geschikte onderwerpen meer op te leveren. De spoorweglijn Vlijmen's-Hertogen- bosch zal, naar alle waarschijnlijkheid, op 15 October a.s, in exploitatie worden ge bracht. Tevens verneemt men dat de goedkeuring der bestekken voor den bouw van een nieuw spoorwegstation te 's-Hertogenbosch bin nenkort kan worden tegemoet gezien. Volgens Veritas zijn in Juli verongelukt 40 zeil- en 15 stoomschepen, waaronder 2 Ned. zeilschepen. Uit Loosduinen wordt gemeld De proefnemingen met de nieuwe redding boot der Noord- en Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen mag uitnemend geslaagd heeten. Het vaar tuig voldeed volkomen aan de eischen. Of schoon de proef onder zeer ongunstige om standigheden plaats vond (met sterken wind van ter zijde), gelukte het toch, na twee maal teruggeslagen te zijn, door de branding te komen. De bemanning der boot bestaat uit 14 koppen. Het was een belangwekkend ge zicht, die wakkere mannen tegen wind en golven te zien worstelen. In een te Aalsmeer gehouden vergade ring van de Land- en Tuinbouwvereeniging werd gevraagd, hoe men in het vervolg van de plaag der musschen en spreeuwen bevrijd kon blijven. De schade, die deze vogels dit jaar aan de tuiniers en vruchtenkweekers hebben toege bracht, is verbazend groot. Met elk jaar schijnt hun aantal te vermeerderen en hun driestheid en roofzucht grooter te worden. Aardbeziën, frambozen, bessen, morellen, zelfs perziken, appelen en peren pikten ze weg of vernielden ze. Aan de gewone vogelverschrikkers stoor den zij zich niet meer. De akkers van den morgen tut den avond te laten bewaken was het eenige middel om eenigermate verschoond te blijven. Het is gebeurd, dat in een uur schafttijd geheele frambozen- en bessenakkers werden geplunderd en voor goed beschadigd. Nu het jaar voor de kweekers over het al gemeen niet gunstig is, wordt deze last dubbel gevoeld. Wanneer de wet het toelaat, zal de Land en Tuinbouwvereeniging middelen beramen om deze schadelijke vogels daar ter plaatse in het groot te verdelgen. Donderdag namiddag is aan het fort bjj Rijnauwen een ongeluk gebeurd bij het vuren met geschut. Bg het inbrengen der kardoes in een der vuurmonden vatte de lading vlam en deed hare geheele uitwerking naar achteren, ten gevolge waarvan de man der bediening gedood werd, terwijl 1 officier en 5 minderen gewond zouden zijn. Later vernemen wij nog, dat, terwijl men tot het laden van een vuurmond overging, eenige vonken, daarin van een voorgaand schot achtergebleven, in aanraking kwamen met een kardoes, door een der bedienings manschappen, den milicien v. Vvastge houden, met het ongelukkig gevolg, dat de kardoes ontplofte en v. V. dusdanig ver wondde, dat hij reeds des avonds in het militair hospitaal overleed. De ongelukkige was een oppassend jon geling, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen was. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal de zaak van Mej. Aafke Kuipers, die gevankelijk bepaald was in November te zullen dienen, reeds in October voor de rechtbank te Am sterdam worden gebracht met het oog op het vertrek van jhr. Smissaert naar Amerika. De vorige week werd mevrouw de wed. J. W. Stieltjes te Amsterdam door den rechter van instructie gehoord over de ver houding tusschen de overleden freule en juffrouw Kugpers. Deze getuigenis moet niet ten gunste van de verdachte zijn. De twee freules Smissaert, die bij bovengonoemde dame inwonen en dezen zomer tijdelijk te Brum men vertoefden, werden te Zntfen door den rechter gehoord omtrent mej. Kuijpers. Het getuigenverhoor moet van dien aard zijn, dat de behandeling der zaak voor de rechtbank met gesloten deuren zal plaats hebben. Men meldt uit Harderwijk De nieuwe wet op 't dragen van wapenen heeft ook hier een standje veroorzaakt. Een boer uit den omtrek kocht een nieuw ge weer. De winkelier omwond het gedeeltelijk met een zakdoek en zeide, dat het geoor loofd was volgens de wet, dit wapen alzoo te dragen. Pas had de kooper den winkel verlaten of een agent vroeg het wapen te M zien, en ons boertje voldeed aan dit ver zoek maar toen hem gevraagd werd zijn geweer af te geven, weigerde hg. De agent wilde hem nu met de sabel op de handen* slaan om zoo meester te worden, doch de boer greep met de andere hand de sabel en was dus dubbel gewapend. Eindelijk ge lukte het, na veel tobben en onder een grooten toeloop van volk, aan zes man, het bewuste geweer meester te worden, en ons boertje trok met een gewond hoofd "en blauw geslagen handen af. Het lijk van den luit. ter zee 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, die den 22n Aug. bij het omslaan eener marinesloep ter reede van Texel verongelukte, is Vrijdag aldaar door een torpedoboot gevonden, te Nieuwe- diep aangebracht en in den namiddag met militaire eerbewijzen op de begraafplaats te Huisduinen ter aarde besteld. Aan de groeve werd de overledene her dacht door de luit. ter zee 1ste klasse. H. van denPauwert. Duizenden menschen gaven door hunne tegenwoordigheid opdendooden- akker blijk van hunne deelneming. Tusschen Wintale en Postol, nabij de Belgische grens, is eene vreeseljjke misdaad gepleegd. Zekere Loikx was voornemens eerstdaags in het huwelijk te treden. Hij dwong daar om zijne moeder om geld. Toen hij echter zoodoende niet tot zijn doel kon geraken, besloot hij op eene andere manier zich uit de verlegenheid te redden. Hij maakte zijn aangezicht onkenbaar, door het te bestrijken met een zwarte stof. Een gezicht als een moor, blootshoofds en zonder schoeisel, naderde hij zijn moeder en bracht haar zeven messteken toe. De arme vrouw alsook de dienstmeid namen de vlucht, anders hadden zij het wellicht met den dood moeten bekoopen. De toestand der vrouw is zeer bedenke lijk. De dader is in arrest genomen. Op de Scheveningsehe bomschuit >Pieter Jacobus de Mos*, van den reeder P. de Mos Pz., had Donderdag in den vroegen morgen onder de Engelsche kust een treurig ongeluk plaats. Terwijl de geheele beman ning op het dek was, sloeg plotseling de steng, een g deelte vaü den mast, met het daaraan bevestigde want naar beneden en kwam neer op schipper Alb. Westerduin en twee matrozen. Westerduin werd zoo hevig getroffen aan het hoofd, dat hij on middellijk den geest gaf, de matrozen kregen ernstige kwetsuren. Zondagnacht kwam de bomschuit te Sche- veningen aan. Westerduin laat een weduwe met zeven kinderen achter. Het ongeluk moet, naar men beweert, geweten worden aan het te plotseling wenden van het roer. Eergister avond geraakte aan het station Veenendaal der lijn AmersfoortKesteren een beambte onder den trein, die ten 7.48 naar Amsterdam vertrekt. De ongelukkige <5 O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2