door het gerechtshof te Chester wegens straatroof veroordeeld waren tot zeven jaren dwangarbeid, maar die, naar thans ge bleken is, volstrekt niet bij die misdaad betrokken waren. De steenkolenhandelaars te Dublin heb ben op een drietal na hnn zaken gesloten. De werklieden vroegen 9 shillings loonsver- hooging en de kooplieden zijn daarop met een werkstaking begonnen, waardoor 700 mannen thans broodeloos zijn. Volgens te Londen ontvangen bericht zon het Afrikaansche hoofd Lobengnlo met 20.000 man zijn opgerukt om de Engelsche expeditie in Mashonaland den doortocht te beletten. Maandag kwamen in Spanje 52 gevallen en 20 sterfgevallen van cholera voor. Uit Lissabon wordt gemeld dat cholera-gevallen in Portugal zijn geconstateerd. Te Formodiroldo, in Italië, stortten door een storm 4 huizen in; 18 menschen wer den gedood en 3 liggen nog onder de puin hopen. Van de Turksche rooverbende die voor eenigen tijd de ingenieurs Gerson en Mejor gevangen nam, zijn er 4 gearresteerd. In hun bezit werd nog 420 pd. st. van het losgeld gevonden. Volgens een correspondent der »Natio- nal Zeitung*, heeft het besluit van den sul tan tot afschaffing van de slavernjj, zooveel ontevredenheid bij de Arabische bevolking gewekt, die zich reeds in geweldadigheden begon te uiten, dat de Sultan het heeft moeten intrekken. Volgens te Weenen ontvangen bericht uit Konstantinopel heeft het geheim Ar- menisch comité aan de gezanten een ver klaring gezonden over de opstootjes in de kathedraal. In dit schrijve* wordt gezegd dat als aan de Armeniërs geen recht wordt gedaan, ernstiger ongeregeldheden moeten volgen. Aan de Daily News wordt inmiddels be richt, dat uit Konstantinopel aan de auto riteiten gelast is, zoodra twee Armeniërs te zamen pratende worden gezien, hen op te pakken en als samenzweerders naar Kon stantinopel te zenden. Dit is minstens een vreemde maatregel, die ook niet bevorde- ljjk voor de gezelligheid is. Door een toeval heeft de Russische politie een der hoofden der nihilisten gevangen genomen, die zich geruimen tjjd in het station Nicolai heeft verscholen gehouden. Gedurende drie jaren werd hij ijverig ge zocht. Hij is naar St. Petersburg gebracht. Te Wirzballen trok een buitengewoon gezette dame de aandacht der douanen, die bij onderzoek op het lichaam eenige duizen den nihilistische brochuren bleek te dragen. Mejuffrouw Bromberg, uit Parijs vertrokken na de nihilisten-arrestatie met bestemming naar Moscou, moet de grenzen, ondanks alle voorzorgen, gepasseerd zijn. Uit Petersburg wordt geseind, dat, op bevel van den gouverneur, verscheidene Joodsche kooplieden te Askabad hunne zaken moeten liquideren en binnen eene maand Transcaspië verlaten. Bij de algemeene toepassing de electrici- teit in de Vereenigde Staten nemen de on gelukken tengevolge dezer natuurkracht toe. Bijna dagelijks vindt men daarvan melding gemaakt. Opmerkelijk is een geval, dat Zaterdag te Wheeling, in West-Virginië, voorkwam. Twee mannen trapten op eenen draad, die met een zwaar geladen dynamo in verbinding stond, en vielen dood neder. Eenige anderen schoten toe om hen te hel pen, doch de eersten die het lichaam aan raakten werden met een zwaren schok ter aarde geworpen. Te Cincinnati raakte dienzelfden dag een werkman van de eletrische lichtfabriek een geladen draad aan en werd gedood, waar bij zijne hand bijna geheel verbrandde. Door 8000 timmerlieden te Chicago, be- hoorende tot de werklieden-vereeniging, is het werk gestaakt en wordt hooger loon geëischt. Te Mayrieur (Missouri) is een neger, die een winkelier verradelijk vermoord en be stolen had, door de ingezetenen gelyncht. Men gaf hem vijf minuten om te bidden en hing hem toen op aan een boom. De ministers van Guatemala hebben ont slag genomen, wegens het, naar hunne meening, te gunstig vredesverdrag van San Salvador. Volgens berichten uit Guatemala, heeft de dochter van wijlen generaal Barrundia een revolverschot gelost op den gezant der Vereenigde Staten, onder voorwendsel dat deze rechtstreeks aanleiding zou hebben ge geven tot den moord op haren vader. De gezant werd niet getroffen en mejuffrouw Barrundia werd in hechtenis genomen. In de straten van Melbourne is eene pro clamatie aangeplakt, waarbij alle zamen- scholingen, die ten doel hebben niet-werk stakers den arbeid te beletten, verboden worden. De groote arbeiders-betooging, die op touw was gezet, liep in de beste orde af. Meer dan 40,000 man van alle takken van bedrijf trokken in ordelijken optocht door de straten. Een sterke politiemacht was op de been, maar behoefde niet han delend op te treden, daar de orde gehand haafd bleef. Door het voortduren van de werkstaking der gasarbeiders is er nog steeds gebrek aan gas vele straten worden echter electrisch verlicht. Te Boryslaw, Gallicië, is in een mijn door het springen van een stoomketel brand ont staan. De mijn werd dientengevolge met zulk een dichten rook gevuld, dat 80 mannen, die beneden aan het werk waren, stikten. Genua is door een wervelstorm geteisterd, die het dak van het station heeft wegge rukt, een huis heeft doen instorten, tien duizend glasruiten heeft verbrijzeld en et telijke personen gewond. Behalve uit Zwitserland komen ook uit Tirol berichten van ernstige overstroomingen. Bij Hohenems werd ten gevolge van de zware regens een dijk over bjjna 100 meter lengte wegge slagen. Het geheele district van Hohenems tot Lustenau en Madis is nu in een meer veranderd, de spoorwegdijk .staat onder en het verkeer is gestremd. Te Altach en Lus tenau staan alle straten onder water. In een paar uur stond het water 5 voet hoog Finland is door een geweldigen orkaan be zocht. Huizen, kerken, boomen werden ver nield en groote schade werd aangericht. Men vreest dat ook vele schepen vergaan zijn, Ingevolge onthullingen van het Bou- langisme, opgenomen in de »Figaro,« werd door Henri Rochefort, Thiébaud beschuldigd van in geheime verstandhouding tot de po litie te staan. Thiébaud wordt algemeen voor den schrij ver van deze onthullingen gehouden, en heeft den heer Rochefort tot een duel uit gedaagd. Volgens de »N. R. Ct.« zal dit duel in ons land, dicht bjj de Belgische grens, plaats hebben. De heer Erckmann, die in samenwerking met Chatrian tal van romans heeft doen verschijnen en een paar dramas, onder welke »l'Ami Fritz,is op zijn buiten te Ville- monble in den ouderdom van 68 jaar over leden. In 1847 kwam hij in aanraking met Chatrian, en in het volgende jaar kwam het eerste hunner gemeenschappelijke werken uit. Voor eenige jaren zijn beiden met elkander in onmin geraakt; wat er aan leiding toe heeft gegeven, is men eigenlijk nooit te weten gekomen. De een richtte be schuldigingen tot den ander, en het kwam tot een proces. HEUSDEN, 5 September. Op den 27 Aug. j.l. is door de Rijks politie aangehouden en iu verzekerde be waring gebracht een hoeveelheid steenkolen, waarmede A. B. in een roeibootje de haven was binnen gekomen, voorgevende deze te hebben gekregen van een schipper die ter lossing zijner lading steenkolen eenige dagen in de haven had vertoefd. Door een ingesteld onderzoek is niet ge bleken dat genoemde steenkolen door mis drijf verkregen waren, en zijn deze aan den eigenaar A. B. voornoemd terug ge geven. De hoeveelheid regen, afgetapt in de maand Augustus, was bijna gelijk aan die van de maand Juli. In Juli viel namelijk 108.2 mM., terwijl in Augustus de geval len regen 109 mM. bedroeg. In Augustus 1889 werd afgetapt 164.1 mM. Het aantal regendagen in de verloopen maand was 21. De grootste hoeveelheid viel den 13en, n.l. 39.4 mM. Bij de Dinsdag j.l. gehouden raads vergadering is herbenoemd als wethouder de heer S. van Beest. DRONGELEN. Met op 1 na algemeene stemmen tot wethouder herkozen de heer J. Oerlemans. EETHEN c. a. Tot wethouder dezer gemeente werd met algemeene stemmen ge kozen de heer J. C. Branderhorst te Gen- deren. NEDERHEMERT, 2 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering is herbenoemd tot wethouder de heer R. Smits alhier. VEEN. Bij de algemeene verpachting van den toemaat onder deze gemeente waren de prijzen zoo laag, als maar zelden voor kwam. Gemiddeld was het 50°/o minder dan het vorig jaar BAARDWIJK, 2 Sept. De heer J. Loeff werd heden herkozen tot wethouder. WAALWIJK, 2 Sept. In de heden ge houden Vergadering der onderwijzers uit 't Arrondissement Waalwijk is in de plaats van den heer Driessen, die voor de betrek king van penningmeester bedankt had, ge kozen de heer Van der Meeren. Tevens is besloten het reglement te herzien en zijn gekozen tot leden der commissie voor de herziening de h.h. Van der Sluijs, Breuer en Spijkerman. LANGSTRAAT. De prijzen van het hoorn vee ondergingen de laatste dagen alhier eene merkelijke daling. Op de le soort kalt- koeien is het verschil f 25 a f 40, op de 2e qual. f 15 a 30 en op de vette koeien 8 a 10 ct. per K.G. Noteeringen kalfkoeien le qual. f225 a 260, 2e qual. f180 a 210. Vette koeien 68 a 70 ct. per K.G., 2e qual. 60 a 64 ct. Vette varkens 58 a 60 ct. per K.G. schoon. Naar hop was de afgeloopen week veel vraag en de prijzen ho»ger; wordt geboden voor het nieuw gewas f50, voor dat van 1889 f25, voor vorige jaren f7, alles per 50 K.G. Partijtjes van het nieuwe gewas zijn reeds verkocht DUSSEN. Herbenoemd tot wethouder de heer P. Verschoor J.Rz. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 1310,52, terugbetaald f4036.59. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 638. In de jongste vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het waterschap »Honswjjk,« is benoemd tot voorzitter de heer A. B-. Snoek, te Almkerk, 3 Sept. De heer J. H. van Moock is in de gisteravond gehouden gemeenteraads vergadering herbenoemd tot wethouder. DE WERKEN kn SLEE U WIJK, 2 Sept. In de raadsvergadering van heden is be noemd tot wethouder de heer W. F. van Langen. GORINCHEM. Te beginnen met Maan dag den 15 Sept. en voortaan 's wekelijks op dien dag, ten minste gedurende de maan den September, October en November, zal alhier worden gehouden eene markt ter ver handeling van Vet Rundvee. Als standplaats van het vee wordt aan gewezen dat gedeelte der Haarstraat, dat loopt van af de Roomsch-Katholieke kerk zuidwaarts, tot aan de Gasthuis- en West wagenstraten. Aan den eigenaar, die het grootste aantal vette koeien ter markt aanvoert en aan hem, die op de markt de meeste vette koeien koopt, wordt, te rekenen van den 15 Sep tember 1890, gedurende de eerste zeven marktdagen, alzoo tot den 27 October 1890 ingesloten, na afloop van iederen markttijd eene premie toegekend van tien gulden (f 10,De premie wordt slechts verleend, bij aanvoer door denzelfden eigenaar, van ten minste drie stuks en bij koop aan den kooper van een even groot aantal. Bij aan voer van gelijke getallen door verschillende eigenaars, evenals bij koop door verschillende koopers, beslist het lot aan wien de premie toevalt. 's-BOSCH. Zooeven verscheen het Feest programma van den grooten Najaars-Weg- wedstrijd, alhier te houden op Zondag 14 September 1890. Ten 12.30 uur: Réunie der mededingers op de Paradeplaats, vanwaar in optocht met begeleiding van muziek zal gereden worden naar Sluis 1 aan de Zuidwillemsvaart. Ten 1.uur: Aanvang der Wedstrijden. Van 1 4 uur: Matinée, op 't terrein door het Muziekkorps der D.D. Schutterij van 's-Hertogenbosch, Luitenant-Kapelmees ter de hoer J. Martin S. Heuckeroth. Ten 4.uur: Na afloop der wedstrijden, officieele optocht met begeleiding van muziek van alle Wielrijders door de stad naar de Sociëteit »Unie,« waarde uitspraak der jury gevolgd door de prijsuitdeeling zal plaats hebben. Ten 6.30 uur: Bijeenkomst in »Café Suisse.* Ten 7.uur: Gezamenlijk bezoek aan de verschillende vermakelijkheden der Kermis. Tevens worden H.H. Wielrijders attent gemaakt op het bal, dat gegeven zal worden in de groote zaal der Liedertafel Oefening en Uitspanning* met introductie voor vreem delingen. De staatscommissie van den landbouw is tegen 15 dezer weder ter vergadering op geroepen. Zij zal, nu de landbouw-enquête is afgeloopen, hare aandacht gaan wijden aan de landbouw-vertegenwoordiging en de belastingen. Op de Zaterdag te openen landbouwten toonstelling te Dordrecht is de inrichting voor zuivelbereiding reeds in werking. Deze inzending, die in haar geheel ge leverd is door de firma Landré en Glinder- man te Amsterdam, heeft men te danken aan den heer D. Visser van Hazerswoude, den voorzitter van het hoofdbestuur. De bewerking, die zeer belangrijk is, geschiedt door leerlingen van de leerhoeve voor zui velbereiding te Oudshoorn. Uit Dordrecht schrijft men Met het oog op de algemeene tentoon stelling vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw en het drukke bezoek dat zij ongetwijfeld zal hebben, vooral ook van het platteland, heeft de firma A. C. Zoethout Zn. eene kleine brochure opgesteld, welke gratis verkrijgbaar zal zijn, en waarin bet nut van bliksemafleiders wordt betoogd, vooral ook op het platteland waar steeds de meeste blikseminslag plaats heeft. Recht voor Allen* deelt thans mede, dat het eene dagvaarding ontvangen heeft, ter zake van den *Open Brief aan Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken, den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Als schrijver van dien brief maakt zich in de »Zw. Ct.btkend mr. J. W. Spin. De heer Oscar Carré ontving van Z. M. den Koning-groothertog het ridderkruis van de Eikenkroon. De verscherping van het toezicht op de miliciens, die, in dienst komende op tuber culose worden onderzocht, heeft ten gevolge, dat in de laatste jaren het aantal overledenen aan tuberculose in het leger voortdurend afneemt, maar daarentegen het aantal mili tairen, ongeschikt bevonden voor den krijgs dienst wegens ziekte der ademhalingsorganen, toeneemt. Belangrijke cijfers dienaangaande bevatten de jaarverslagen van den militairen geneeskundigen dienst. Het lijk van den matroos Nieuwenhuis, die door het omslaan van een boot te Nieuwediep verdronk, is aan den zeedijk aldaar opgevischt en met militaire honneurs begraven. Het meisje dat bij de gasontploffing bij de firma van Laer op de Hoogstraat te Rotterdam, nu twee jaar geleden, de beide handen verloor, is thans in zooverre her steld dat zij binnen eenige dagen in den kring barer familie zal terugkeeren. Zij is voorzien van 2 kunsthanden, en schrijft daarmede een zeer duidelijk lees baren brief. Te 's-Gravenhage is Maandag, dank zij het waakzame oog van de politie, een plan tot verstoring van den feestdag tijdig ver ijdeld. Een troep socialisten, ongeveer 50 man sterk, scheen het voornemen te koes teren, zich achter den optocht van de wel gezinde werklieden te scharen en met een bord, waarop een doodshoofd en opschriften alsarbeid- en broodeloosheid, eene soort van contra-manifestatie aan den dag te willen leggen. Het gelukte hun evenwel niet, achter den stoet plaats te krijgeD, zoodat zij zich spoedig uit de voeten maakten en zich verder niet meer vertoonden. Dinsdagavond had op het veerbootje op de reis van Zwijndrecht naar Dordrecht een voorval plaats, dat als grap begonnen zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Eenige lui, min of meer geprofiteerd heb bende van vergunning,plaagden meisjes, die eindelijkf van hunne praatjes niet meer gediend bleken te zijn. Het meisje, hem, die haar lastig maakte, willende ontwijken, viel in de machine-kamerdoch kwam spoedig ongedeerd, aan de andere zijde er weder uit. De ander maakte ook wel denzelfden val, doch bekwam ook tegelijker tijd zijne straf, daar hij bedwelmd bleef liggen en men voor erger vreesde. Toen hij geholpen werd, bleek het dat hij een bloedende wond aan het voorhoofd bekomen had. Het ware zeker te wenscheu, Jat op sommige tijden beter toezicht kon gehouden worden op het vervoer van be schonken lieden en op de taal die soms in het bootje de ooren van anderen moet kwetsen. Men schrijft uit Sliedrecht: Zondag ochtend werd hier een zeldzaam natuurverschijnsel waargenomen. Op eene wandeling naar Schoonhoven begaven wij ons om half negen op weg. Tusschen hier en Wijngaarden viel er bij een frisch koeltje uit het noordwesten een flinke motregen, die tot aan Bleskensgraaf aanhield en nu en dan in een kleinen plasregen overging. De zon brak door, en de regen hield nu op, doch het scheen als kwam er uit het noordwesten eene schrikbarende onweerslucht opzetten. Het bleef korten tijd doodstil, doch plotseling, toen de dreigende wolken juist boven ons heen waren getrokken, vernamen wij een geluid als waren verscheidene watermolens in volle werking. Er was echter niets bijzonders te bespeuren, totdat wij opeens, ongeveer tien meter achter ons, een paar hooimjjten in bliksemsnelle vaart een paar honderd meter naar omhoog zagen draaien, terwijl het water uit den Graafstroom tot eene groote zuil op gezogen werd. Na eenige oogenblikken in eene nabijzjjnde schuur geschuild te hebben, zagen wij de hoos reeds op grooten afstand steeds hooger trekken, om zich ten slotte in het donkere zwerk op te lossen, als werden eenige lichtgrijze wolken uit een hoorn ge blazen, terwijl een geduchte riet-, hooi- en stof regen langzaam naar beneden daalde. Blijkens de in de »Staatscourant« mede gedeelde opgaven omtrent de zevende alge meene tiei.jaarlijksche volksstelling bedroeg de werkelijke bevolking der provincie Zuid- Holland op 31 December 1889: 456,455 mannen, 493,186 vrouwen, totaal 949,641. Te Zalt-Bommel is, door het springen van een kanon op de passagiersboot »Mercurius«, bij de salutscboten ter eere van het Prin- sessefeest, zekere Van der Pijl, uit Znilichem, gedood en zijn twee andere personen ge kwetst. Ook te Meliskerke is een droevig ongeluk gebeurd. De boerenknecht M. had de schro- melijke onvoorzichtigheid een pistoolschot te lossen boven het hoofd eener boeren dochter, doch het ongeluk wilde dat hij haar aan den slaap trof, waardoor zij onmiddel lijk dood was. De dader is razend van droef heid, overgebracht naar de gevangenis te Middelburg. Bij aankomst van de passagiersboot Voor uitgang* te Hellevoetsluis werd Maandag morgen een gewonde naar de Maritieme Ziekeninrichting overgebracht. Het was de machinist der stoomboot, die bij het ver trek uit de haven van Middelharnis, ter eere van Prinses Wilhelmina, een vreug deschot wilde lossen, doch door 't plotseling overgaan van een der beide hanen van zijn oud dubbelloop-pistool zjjn hand zoodanig kwetste, dat hjj dit lichaamsdeel waarschijn lijk zal moeten missen. Eenige vrouwen te Katwjjk aan Zee waarschuwde Maandag de politie, dat jon gens in de nabjjheid hunner woningen kruit in den grond geborgen hadden, dat in bus sen uit zee aangespoeld moet zijn. Zij ver keerden daarover in diepen angst. Spoedig werd dat zoogenaamde kruit in beslag gq_ nomen en bleek dat het geen kruit was want de politie, die de donkerbruine stukg jes onschadelijk wilde maken door het I" gedeelte in water te werpen, bemerkte t,v«^ haar verbazing dat elk stukje onder water begon te vlammen en te flikkeren en dat zich uit het water een stank verspreidde, die de gansche oiqgeving verpestte. De rest van de vondst werd daarop be waard om nader te worden onderzocht om te weten te komen met welke stof men te doen heeft. Sedert Zaterdag 30 Aug. tot Dinsdag 2 Sept. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 11 zalmen, van 6 tot 15 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,tot f 1,08. Op de kermis te Tilburg is een jongen van zes jaar onder een kar gekomen en op de plaats dood gebleven. - Te Oldenbroek is een boerenwoning met hooiberg door brand vernield. Een varken en 5 kalveren kwamen in de vlammen om. - Als verdacht van kindermoord werd een ongehuwde moe der, zekere E. De S., te Helmond, door de marechaussee gevangengenomen en naar Roermond gevoerd. Er loopen geruchten, dal zij met behulp van den vermoedelijke vader*' het kind zou hebben verbrand - Te Broek in Waterland is het lijk aan gespoeld van vrouw v. B., uit Monnikendam. - Te Helmond viel een verver van een hoogen ladder. I uwen- dig gekneusd werd hij naar het gasthuis overgebracht. - Een artillerist uit Willem stad, die te veel drank had gebruikt en door zijn makkers naar het bed was gebracht om uit te slapen, werd den volgenden mor gen dood gevonden. De man gebruikte zelden sterkendrank. - Door het inslaan van den bliksem is te Nederweert een graan molen gedeelteljjk uitgebrand. - De vergade ring van het Leger des Heils te Pernis werd Zondagmorgen verstoord door een aantal polderjongens uit Charlois. De politie had moeite de orde te bewaren. - Te Spaarndam is een jeugdig werkman gestikt, doordien hij, verblijf houdende in de roef van een zandbak, de petroleumlamp in dat bekrom pen vertrek had laten branden. Te Harlingen geraakte de waterklerk W. v. d. M. bij het aan boord gaan van een schip in de haven. Met moeite werd hij gered. - Onder Dokkum is een jongen van 16 jaar, die als geleider dienst deed op twee aaneengekoppelde vrachtwagens, van den achtersten wagen gevallen en overreden, zonder dat het door den voerman werd be merkt. Zwaar verwond, werd hjj op den weg gevonden en overleed kort daarop. - Bij Zutphen is een wisselwachter door een sneltrein aangereden en gedood. De man was slechts eenige maanden in dienstzijn voor ganger werd door een trein overreden. - Eergisteren zjjn te Rotterdam een paar poli tie-agenten mishandeld geworden door een vijftal mannen, die een beschonken man trachtten te bevrjjden. Een der agenten kreeg een messteek in den rug. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2