hebben den Keizer niet noodig, iuaar brood.* Keizer Fratz Jozef heeft inmiddels fl. 10.000 geschonken, om in den eersten nood fe voorzien. De Gemeenteraad stelde fl. 2400 beschik baar en besloot met een bestaand fond» van fl. 25.000 de noodlijdenden te hulp te komen. Een deputatie vertrok naar Weenen om bij de Regeering hulp te vragen. Uit Dresden wordt bericht, dat de scholen wegens de dreigende overstroomingen zijn gesloten. Het geheele Elbe-dal moet een zee gelyken. Latere berichten melden Het gevaar voor Praag is voorby. Het post en spoorwegver keer wordt heropend. Een keizerlijk besluit van Zaterdag machtigt den Ministej van Financiën twee millioen beschikb.-.ar te stel len, om de noodlijdenden te hulp te komen. Ook uit Dresden komen geruststellende be richten. De schade door de overstroomingen in de Alpen-streken en Boheme wordt op 100 millioen francs geschat. In Boheme is de aardappeloogst vernield. De beetwortel heeft zwaar geleden, zoodat het verlies van de suikeroogst op 60 pCt. wordt berekend. Te Namen zijn de gebroeders Frehis uit Verviers gevat, van wie de oudste bekend heeft tot eenc dievenbende te behooren, welke bij voorkeur kostbaarheden rooft uit huizen van aanzienlijken in geheel België en het noorden van Frankrijk. Elke stad heeft een agent der bende, die het opper hoofd geschikte woningen ter plundering aanwijst. Gezegd opperhoofd heet Alfred en is een Parijzenaar van omtrent 25 jaar. Hij had Frehis onder meer geleerd een twee-frankstuk onberispelijk na te maken. Onder de soldaten in het artillerie-kamp te Brasgaet, in België, is een oproer uit gebroken, waarbij een man werd doodge schoten. De troepen zijn geconsigneerd. Nadere bijzonderheden ontbreken, daar de militaire autoriteiten de zaak geheim trachten te houden. Het duel tusschen Rochefort en Thiebaud heeft Zaterdagmorgen ten halftien plaats gehad en wel bij Clinge, Zeeland. Thiebaud is aan de dij gekwetst. Uit Southampton wordt van 8 Sept. ge meld. De dokwerkers en matrozen hebben den arbeid gestaakt. De werkstakers ver hinderden de treinen in de dokken binntn te rijden. Zestig constabels zijn uit Londen aangekomen. Zij werden door de werkstakers mishandeld. Voor heden avond ducht men moeilijkheden. Doctor Engel, de bekende statisticus, heeft in de »Admiralty and Horse Guards Ga zette* uitgerekend, wat, sedert den Krim- oorlog, de oorlogen in 't algemeen aan men- schenslevens en aan geld hebben gekost. Hij schat die verliezen te zamen op 2,250,000 man en 65,500,000,000 fr. te weten: Krim-oorlog 750,000 man, 9 milliards 950 millioen francs. Oorlog van Italië in 1859, 45,000 man; 1 milliard 500 millioen. Deensche oorlog in 1864, 3000 man; 175 millioen. Afscheidings-oorlog in de Ver. Staten (18611864) 280,000 man; 22 milliard, 500 milloen, voor de Noorderstaten 52,000 millioen man; 11 milliard, 500 millioen, voor de Zuiderstaten. Expeditiën van Mexico, China en Cochin- china, 65,000 man; 1 milliard. Fransch-Duitsche oorlog (18701871.) Voor Frankrijk 155,000 man; 15 milliard; voor Duitschland 60,000 man. Servisch-Bulgaarscheoorlog, 25,000 man; 880 millioen. Russisch-Turksche oorlog, 250,000 man 5 milliard, 625 millioen. Zuid-Afrikaansche oorlog, 30,000 man 43 millioen 750,000 fr. Afghaansche oorlog, 25,000 man; 66 millioen 250,000 fr. Een van de doctoren van den Koning van Portugal verzekerde den correspondent der Daily News te Lissabon, dat de koorts afneemt, dat de Koning buiten gevaar is en het herstel spoedig te wachten is. In verband met het plan eener overbrug ging van het Kanaal worden aan de En- gelsche en de Fransche kust onderzoekin gen betreffende de grondsgesteldheid gedaan. Die onderzoekingen zijn aan de Fransche kust geëindigd en de uitslag is daar zeer gunstig. Ook aan de Engelsche kust, waar et gruoteche plan. De overstroomingen in Xoord-Italië heb ben zooveel schade aangericht, dat maanden noodig zullen wezen om de vernielde wegen te herstellen. Daarbij zijn ruim twintig menscben door het water omgekomen. Vrijdagmorgen heeft in de bergplaats van dynamiet te la Roebelle cene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 8 per sonen gedood, 3 zwaar gewond zijn en 3 kneuzingen hebben bekomen. Omtrent deze ramp wordt nader bericht De ontploffing had plaats in de haven van La Pullice; 100 kilogr. dynamiet was opgehoopt, teneinde daardoor de overblijf selen van den dijk, die den toegang tot de haven versperde, te doen verdwijnen. Door een ongelukkig toeval ontplofte al het dyna miet tegelijk, op een oogenblik, dat men daarop niet verdacht was. 7 werklieden werden letterlijk stuk gescheurd; men vond hun ledematen op 40 meters afstand. Boven dien werden 4 mannen gewond, 1 zeer ernstig. Een werkman werd 20 meter ver weggeslingerd, maar bleef ongedeerd. De brand te Saloniki, die thans duidelijk blij kt het werk van kwaadwilligen geweest te zijn, duurt nog steeds voort. Wegens gebrek aan water heeft men, echt Turksch, de verdere pogingen om het vuur te stuiten maar opgegeven. Het aantal vernielde huizen bedraagt 1600 en 10,000 mensehen zijn zonder dak. Uit Rome komt het bericht, dat in de omstreken van Bari een verwoede strijd heeft plaats gehad tusschen de inwoners van twee dorpen. Er zjjn vele dooden en gewonden gevallen. Naar men bericht, is Zuster Rose Ger trude, de Engelsche jonge dame, die naar de Sandwich-eilanden ging, om Pater Damien bjj de melaatschen te vervangen, voorne mens naar Engeland terug te keeren, wegens de tegenwerking, welke zij van den gezond heidsraad te Honolulu ondervindt. De Vesuvius vertoont weder teekenen van een naderende uitbarsting. Er is een nieuwe krater ontstaan en er vloeit een groote lava stroom langs de eene zijde van den berg. Een telegram uit Guatemala van den Amerikaanschen gezant zegt, dat Guatemala en San Salvador hun troepen hebben af gedankt en formeel hebben verklaard, dat de vrede is hersteld. Moussa-Bey, het bekende Kurdenhooft, is bij Broussa gevangen genomen. Het bericht, als zouden 80 werklieden in een der Galicische mjjnen bij Boryslav ge stikt zijn tengevolge van brand in die mijn, blijkt gelukkig in den eersten scbrik te zijn vermeld. Alle mijnwerkers zijn gered. Volgens bericht uit Zanzibar heeft Tippo- Tip op zijn reis naar Zanzibar Emin-pacha ontmoet. Op de waarschuwing van dezen, dat de Britsche regeering hem vijandig ge zind is en hem wil gevangen nemen, zoo dra hij aan het kustgebied is aangekomen, is bij besloten naar den Congo terug te keeren. Een treurig petroleum-ongeluk wordt uit Penzance (Eng. grs. Cornwall) bericht. Een moeder die 's avonds hare kinderen een zevenjarig meisje en een kleinen jongen goeden nacht kwam kussen en toedekken, stiet door een onvoorzichtige beweging een brandende lamp omver, over het bed, waarin de kleinen lagen. In de eersten angst greep de vrouw het vooraanliggend knaapje en droeg het weg. Toen zij een oogenblik later het meisje kwam halen, was het arme kind geheel door vlammen omringd. De moeder deed wanhopige pogingen om de kleine te redden, maar het gelukte haar niet; en zij viel, met ernstige brandwonden aan banden en aangezicht, bewusteloos op den grond. Een aantal buren, die op hare angstkreten kwamen toesnellen, brachten haar in veilig heid en bluschten den brand. Maar het arme meisje was toen reeds geheel verbrand. 1 *1 iijitHolijU Nieuws. HEUSDEN, 9 September. Uit de Winterdienstregeling der staats spoorwegen, zooals die ter goedkeuring aan de regeering is ingezonden, blijkt, dat de lyn Zwaluwe's-Bosch met 15 October in exploitatie komt. De dienst is als volgt geregeld: Lage-Zwaluwe v. 7.18 10.18 2.42 4.46 7.53 Waalwijk 8.21 11.23 3.43 5.50 8.58 Elshout 8.33 11.36 3.56 6.8 9.11 's-Bosch a. 8.57 12.06 4.18 6.29 9.36 (1) (2) V-Bosch v. 5.36 6.36 9.30 1.32 4.31 7.06 Elshout 6-1 7.1 10.1 2.1 4.59 7.36 Waalwijk 6.14 7.14 10.14 2.14 5.12 7.49 L.-Zwai. a. 7.18 8.18 11.18 3.14 6.14 8.53 (1) Alleen des Maandags en Dinsdags. (2) Dagelijks behalve Maandags en Dins dags. De aansluiting met de treinen naar Am sterdam via Utrecht en van daar terug, laat bierbij nog wel wat te wenscben over. In verschillende gevallen zal men circa een uur te 's-Bosch moeten wachten, 't Is te hopen, dat ook deze leemten zullen vervallen en het spoor van hier via Elshout eindelijk het zoolang gewenschte sneller vervoer voor Hensden en omstreken zal aanbrengen. WIJK. De rekening over het afgeloo- pen jaar is door den Raad dezer gemeente vastgesteld: in ontvangst f 1L331,19a/2 en in uitgaaf f 1 1474,60; sluitende met een nadeelig slot van fl43.40y2. In de jongst gehouden raadsverga dering is herbenoemd tot wethouder de beer A. van Wijk. GENDEREN, 6 Sept. Door stemge rechtigde leden der Chr. Ger. Gem. alhier is tot predikant beroepen de heer van Ha ringen candidaat te Dedemsvaart. MEEUWEN, 5 Sept. Ons dorpje had vandaag heelemaal een feestelijk aanzien. Uit bijna iedere woning was de vaderlandsche driekleur uitgestoken, terwijl voor eene dier woningen eene groote eereboog was opge richt. Geen wonder waarljjkDaar iu die woning toch werd een zeldzaam feest ge vierd een gouden bruiloft; daar mochten onze tuinman Jan van Sintruyen met zijne eohtgenoote den dag herdenken, waarop ze vóór een halve eeuw door den huwelijks band werden verbonden. Talrijk waren de bewjjzen van deelneming, welke het paar op dien dag mocht ondervinden en vele de kleinere en grootere geschenken hun vereerd. Van al de gelukwenschen, bjj die gelegen heid uitgesproken, maken wij dezen tot den onzen dat het gelukkige echtpaar nog lang zoo flink en kras moge blijven als ze nu zijn dat Sintr. nog lang even wakker snoeimes en spade en hark blijve hanteeren en hij aan de zijde van zijne »Kee« nog lang dien levenslust en die dartelheid moge bebouden, welke hem tot nu toe bezielen In zijne vergadering van 2 Sept. j.l. werd door den raad dezer gemeente met algemeene stemmen herbenoemd als wet houder de heer Abr. Straver, TUIL. Aan de aardappelbeurs alhier wer den Vrijdag j.l. 400 hectoliter blauwtjes verkocht a f2,50 den hectoliter. RAAMSDONKVEER, 6 Sept De paar denhandel was in de afgeloopen week bui tengewoon levendig. Zoo werden gisteren morgen o.a. bij den heer C. van Dongen, courtier de chevaux, niet minder dan elf vijf-jarige paarden, de meesten met bestem ming voor rekening van een Zwitsersch koopman geleverd. De prijzen die besteed werden beliepen van 350 tot 675 gulden. Een onzer bekende paardenkweekers, de heer W. Zijlmansj verkocht in gepasseerde week vijf vijf-jarige paarden. WOUDRICHEM, 6 Sept. Hedenmorgen omstreeks 4 uur ontstond door eene onbe kende oorzaak brand in de woning van Frans Vink aan den Oudendijk, onder deze gemeente. Door persoonlijke hulp der buren en de inmiddels verschenen brandspuit mocht het gelukken het perceel, niettegenstaande het met riet gedekt was, te behouden. Het Leger des Heils heeft deze week zijne oefeningen alhier hervat. Wjj verne men, dat voortaan eiken Woensdagavond eene bijeenkomst zal gehouden worden. DALEM. Tot wethouder der gemeente Vuren is herbenoemd de heer mr. M. Viruly van Vuren en Dalem. De rekening der gemeente Gorinchem, dienst 1889, voorloopig vastgesteld, heeft voor ontvangst f 288.212,10, voor uitgaaf f 290.715,84, en sluit alzoo met een na deelig saldo van f 2503,74. De aangeboden begrooting, dienst» 1891, heeft voor ont vangst en uitgaaf f 226.387,94*. Vergadering der onderwijzers in het arrondissement Geldermalsen, op Zaterdag 13 Sept. as., des morgens ten 10 uur in het koffiehuis van den heer Van Aken te Geldermalsen. Aan de orde zal worden ge steld: Verslag van de Commissie, belast met het onderzoeken en beoordeelen van ver schillende teeken-methoden en bezichtiging van verschillende teeken-voorbeelden. GORINCHEM. In de rookery van den spekslager Apfel alhier ontstond in den nacht van Zondag op Maandag een hevige brand, die door den aanwezigen grooten voorraad spek een dreigend aanzien kreeg. Het is echter aan het spoedig en krachtig optreden der brandweer te danken, dat zich de brand niet uitgebreid heeft. Binnenland» De Indische begrooting voor 1891, welke eerstdaags wordt ingediend, zal naar wjj vernemen een belangrijk tekort toonen men spreekt zelfs van 20 millioen. Ver moedelijk is de slechte koffieoogst de voor naamste oorzaak. (Hbl.) De beer Crol spreekt het bericht tegen als zoude hij weder zjjn aangesteld als amb tenaar bjj het departement van binneiiland- scbe zaken. Wel heeft hij etteljjke weken kaarten geteld van de volkstelling, maar dit is een arbeid die door een ambtenaar van het departement, buiten den minister om, kan worden gegund aan particulieren. Deze ar beid werd hem door tusschenkomst van zijn broeder, ambtenaar bjj genoemd ministerie, aangeboden. In het Notarishuis te Rotterdam is het eind vonnis geveld over het huis »Iu duizend vree- zenc, op de Groote Markt hoek Hang, waarin sedert eeuwen een garen en bandwin kel was gevestigd. Het huis dat in den laat- steu tjjil vrij bouwvallig is geworden, werd met de historische tegels bjj den afslag toe gewezen aan den bekenden slooper Jan van Ginkel, voor de luttele som van f 755. Een modern winkelhuis met spiegelruiten zal er binnenkort verrjjzen en natuurlijk voor den stadgenoot, of vreemdeling, van weinig his torische waarde meer zijn, al draagt het den zelfden naam. Zaterdag had te Utrecht de vergadering plaats der aandeelhouders in de voorloopige leening tot dekking der kosten van het voor-ontwerp locaalspoorweg Schoonhoven- Utrecht. De voorzitter deelde mede, dat f 3000 in plaats van de gevraagde f 2500 was bijeengebracht voor de voorloopige werk zaamheden. Het voorloopige comité werd diligent verklaard totdat door den ingenieur Krieger plan en begrooting zullen zijn ia- gediend, waarna aandeelhouders weder bjj elkander zullen worden geroepen. De ver gadering nam genoegen met de voorloopig aangegeven richting van het project. Ongeveer 6000 personen, waaronder 4000 betalende, bezochten Zondag de tentoon stelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Dordrecht. De veiligheids-tentoonstelling in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam, werd in het geheel bezocht door 109,779 personen. Op hooger last wordt een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld, in zake het treurig on geval op het fort »Rjjnauwen«, bij Utrecht, op Donderdag 28 Augustus jl., waarbjj mili cien Van V. het leven verloor. Naar men ver neemt, moet het voorgevallenne alleen te wijten zjjn aan verregaande zorgeloosheid, daar het stuk geschut, na te zijn afgeschoten, niet werd gewischt, alvorens opnieuw te wor den geladen. Men schrjjft uit Amsterdam: Het is nu ongeveer twee jaren geleden, dat een rijke dame alhier voor een zeer aan zienlijk getal effecten, ter waarde van een millioen, naar men destjjds zeide, werd be stolen. Men verdacht een vriend des huizes, waarmede men in kennis was gekomen, die, zooals later bleek, onder valschen naam en vermomd deze familie bezocht, en later met den buit spoorloos verdween. Tegelykertyd verwjjderde zich ook een neef van de bestolen dame, zekere Strube, van wien men tot nog toe geen teeken van leven vernam. Voor korten tijd werd echter in Brussel een vreemdeling, wegens diefstal, gevat, bjj wien een aantal effecten van bovenvermelden diefstal werden gevonden; en na een corres pondentie met de Nederlandsche justitie kwam aan het licht, dat niemand anders dan de neef zijn tante had bestolen en zich daartoe geheel vermomd en met bakkebaarden on kenbaar had gemaakt. De dief is bereids aan de Nederlandsche justitie overgeleverd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, na een langdurig verhoor door den rechter commissaris in strafzaken te Roermond een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen de gebroeders Th. en H. Maessen te Roermond, frubriekanten in meel en groot handelaars in koffie, onlangs failliet verklaard. Het gaat met de werkstaking in Het Bildt zooals het met de werkstaking in de venen van Beets ging. De animo is er af en het meerendeel der arbeiders zou niets liever willen, dan den arbeid hervatten, doch met kunst en vliegwerk gelakt het de leiders nog, de werkstaking te doen voortduren. En ook hier zjjn het weder de hoofden der beweging, die er niets bjj verliezen. Dat de werkstaking haar einde nadert, is zeker. Doch de ellende, die zij na zich sleept, zal zich zeker nog lang doen ge voelen, en menig gezin zal het zich bitter beklagen, dat men het oor leent aan de op ruiende taal van mannen, die speculeeren op de ellende des volks. Zondagnamiddag had op het tentoon stellingsterrein te Dordrecht een der jeugdige bezoekers de onvoorzichtigheid op een der tred-dorscbmolens te klimmen en de rem los te maken, waarna de molen begon te werken. Door de beweging viel de knaap en geraakte zoodanig met het rechterbeen beklemd, dat dit zwaar gekneusd werd en hij per rijtuig naar huis moest vervoerd worden. Te Arnhem viel in het circus Carré het 4-jarig kind van een toeschouwer op een der bovenste rangen door den open vloer naar beneden. Aanvankelijk meenden de ouders dat het kind bijna geen letsel had gekregen, doch later is gebleken, dat er hersen schudding was ontstaan, en het kind is aan de gevolgen daarvan overleden. Sedert Woensdag 3 tot Vrjjdag 5 Sept. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 13 zalmen, van 6 tot 16 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,88 tot f 1,03. In de Van der Duijnstraat te Rotterdam is een werkman van een stelling gevallen. Met gebroken armen werd hij naar het zieken huis overgebracht. - Te Valtermond is de wykgraver Martinus de Vries, met zijn kameraden in beschonken toestand van het werk komende, in de vaart geraakt en ver dronken. - Een timmerman viel te Woer den van een in aanbonw zijnd pand en overleed kort daarop. - De landbouwer H., te Overhoven bij Sittard, heeft met zjjn kar een op den weg liggend 5-jarig kind van den baanwachter G. overreden; het kind was terstond een ljjk. - Een zesjarige jongen is te Leiden, ten huize zijner ouders, in den regenbak geraakt. Hoewel nog levend daar uit gehaald, is hjj spoedig daarna overle den. - Een jongen van 13 of 14 jaar, die voor zjjn genoegen met een visscherspink uit Engeland te IJmuiden was aangekomen, is daar bij de sluis over boord gevallen en Terdronken. - Bjj het station Utrecht is de machine en 4 waggons met jjzererst gede railleerd. De personen treinen ondervonden eenige vertraging. - Aan de Zjjpe is een boerenplaats door brand vernield. Oorzaak was het broeien van 't hooi. - De justitie uit Den Bosch heeft te Vucht een onderzoek in- r gesteld op het ljjk van zekeren De Werdt, die 11. Zondagavond bij een vechtpartij zoo geslagen, anderen zeggen gevallen is, dat bij zonder weder by bewustzyn te zjjn geweest, is overleden» De vermoedelyke dader is in arrest. - Op de drukkerij der Leidsche katoenfabriek is een werkman met de han den in een machine gekomen en zwaar ver wond. - Naby het station NaardenBussem is een jongen van elf jaar door een trein overreden. Een boer, die in een bierhuis te Rotterdam iets gebruikt had, gaf een der kellnerinnen een biljet van f 40 om te wisselen. De schoo- ne verdween met het papiertje. Men zoekt haar nog. - Het paard van een landbouwer onder Winschoten schrikte van den stoom tram en wierp den knecht, die hem bereed, op den grond. De man bleef op de plaats dood. - Naar de loods voor drenkelingen op de algemeene begraafplaats van Crooswyk, by Rotterdam, is overgebracht het ljjk van den hofmeester van een der Harwichbooten, die sedert eenige dagen vermist werd. Het i lijk was uit de Zalmhaven opgevischt. Te Peursum is het lyk gevonden van den veehandelaar K. Hagenaar, dryvende in een sloot langs den weg. Men vermoedt, dat hy door een duizeling bevangen te water ge raakt is. Aan de verslagen van het Hdlsblad omtrent de Veiligheids-tentoonstelling te Amsterdam, ontleenen wjj het volgende om trent een eigenaardige inzending: »Voor wy nu de galery verlaten, werpen wy nog een blik op de statistieken van de Assurantiemaatschappij tegen Brandschade De Nederlanden van 1845 te Zutphen; kan toor Amsterdam, Sophiaplein, hoek Kalver- straat. Onder meer is er een belangryke stalis- tiek van brandoorzaken in verband met de bedryven uitgeoefend in de door brand ge troffen panden. Deze statistiek schynt ons te meer inte ressant, omdat zy, zoover wy weten, de eerste van dezen aard is, welke door eene brandverzekeringmaatschappy hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele combinatiën van bedryven schynt het on- doenlyk voor elk bedryf het aantal verze kerde risico's en de daarop verzekerde som te stellen tegenover de brandgevallen en de schaden. Ten gevolge hiervan leidt deze statistiek niet tot eenig absoluut resultaat, maar bij vergelyking van de verschillende onderdee- len toch tot belangwekkende relatieve uit komsten. Zoo is het aantal schadegevallen bjj par ticulieren opvallend groot en ook het schade bedrag by landbouwers, maar vooral bjj winkeliers ten plattelande (in aanmerking genomen dat er van deze laatsten zoo weinig zyn). Men schat het aantal personen, die door de OTerstroomingen schade ljjden, op 45,000. Alle bladen doen een beroep op de open bare liefdadigheid, om de ongelukkigen te helpen. imn j «»g l.trzij is, ontdekte men tot dusver nog geen bezwaren tegen de uitvoering van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2