Binnen 14 dagen, zoo verzektit een Fransch blad, zal er eene internationale samenkomst plaats hebben van mijnwerkers uit verschillende landen, ter behandeling van de vraag der algemeene werkstaking. Het blad verzekert dat het denkbeeld ook in het buitenland steun vindt. Aan een banket, dat door generaal Billot aan de buitenlandsche officieren werd aan geboden, heeft de Fransche mini-der van oorlog, De Freycinet, het woord gevoerd. Hij zeide dat de officieren, die getuigen ziju geweest van de legeroefeningen, overtuigd kunnen zijn, dat deze toebereidselen voor niemand eene bedreiging zijn en alleen ten doel hebben, Frankrijk het ontzag te doen genieten, waar het recht op heeft. Op het stadhuis te Parijs zijn tot 15 Nov. ter inzage gelegd de plannen, rapporten en voorstellen, betrekking hebbende op de ont werpen diepwaterkanaal van Parijs nuar Rouaan. Er ligt een bc-k bij, waarin ieder die lust heeft, zijne opmerkingen, vragen en denkbeelden kan schrijven. Het kanaal zal 180 Kilometer lang en 6.20 M. diep zijn en de tocht van het eene eindpunt naar het andere wordt berekend op 17 uren. De begrooting bedraagt 135 millioen frs. Het kanaalrecht zal 6.50 frs. bedragen per scheepston, voor elke heen en weerreis. Depêches in cijferschrift vermelden on lusten te Lissabondoor een paar charges zou de orde hersteld zijn. Volgens een particulier telegram zouden eenige soldaten der artillerie zich bij de op roerlingen aangesloten hebben, maar dit be richt wordt niet bevestigd. Uit Lissabon wordt d.d. 18 Sept. gemeld Er is een ernstig conflict ontstaan tus- schen de bevolking en de politie. Het ge rucht wil, dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Dat de spanning tusschen de bevolking van Portugal en Engeland nog niet ver flauwd, blijkt, dat de bemanning van het Engelsche schip »The Tage* te Lissabon niet aan wal durfde gaan door de dreigende houding der bevolking. Gedurende vele maanden is dan ook geen Engelsch oorlogs schip in de haven aldaar geweest. In de beroemde »Alhambra«, te Granada (het oude versterkte paleis der Moorsche Koningen) is een hevige brand uitge broken, waardoor dit schoonst en merkwaar digst gedenkteeken der Moorsche bouwkunst grootendeels vernield moet zijn. Later wordt bericht: De brand in het Alhambra te Grenada is geheel gebluscht; men schrijft de oorzaak toe aan kwaadwilligheid, hetgeen de justitie nu onderzoekt. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. Volgens den Armenischen berichtgever van Daily News« is een bende Turksche Kurden handgemeen geraakt met Russische grenswachten. De Kurden doodden een paard van de Russen. Kleine gewapende benden van Kurden moeten het land doorkruisen en buiten de steden en dorpen is geen Armeniër te zien. Volgens officiëele opgaven heeft de Moldau, bij Praag, 4000 kub. meters water per seconde afgevoerd tijdens den hoogsten water stand bij de laatste overstroomingende normale afvoer is 60 K.M. per seconde. De regenmassa, in die dagen in Bohemen ge vallen, wordt gelijk geschat aan hetgeen anders in een half jaar valt. Te Praag zijn nu nog 1200 gezinnen tengevolge van den watersnood zonder huisvesting. Uit Bellinzona wordt d.d. 17 Sept. gemeld: De terugkomst van Respini is toegejuicht. De hoofden der conservatieve partij hebben besloten het herstel van de vroegere Re geering en de gevangenzetting der leden van het voorloopig gouvernement te vragen. Er heerscht groote opwinding in Tessino, maar de orde is niet gestoord. Bijna al de steenkolen-mijnwerkers in Nieuw Zuid-Wales hebben den arbeid ge staakt en evenzoo de schapenscheerders en andere bij de wolindustrie werkzame ar beiders. De arbeid «-conferentie, dezer dagen te Sydney in Nieuw Zuid-Wales gehouden heeft besloten alle leden der »arbeidsvereeniging« in de Australische koloniën aan te zeggen, zich voor een algemeene werkstaking ge reed te houden. Men berekent dat omstreeks 80.000 man aan deze strike kunnen deel nemen. Een afgevaardigde is naar Engeland ge zonden, om voor de zaak der werkstakers te pleiten. De werkstaking in de Australische havens blijft aanhouden. De leiders der beweging hebben gedreigd, dat zij tot gewelddadig heden zullen overgaan, indien de werkgevers binnen 48 uren de eischen der werklieden niet inwilligen. De Regeering heeft echter maatregelen genomen en liet uit voorzorg te Sydney in alle geweerwinkels de voor handen wapenen en ammunitie opkoopen. De sjouwers te Melbourne besloten alle stoomschepen door niet-Unionmannen be mand, te boycotten. Men vreest dat de spoorwegdienst iu Zuid-Australië spoedig zal moeten worden beperkt. In den Staat New-York houden de on- weders en overstroomingen aan. Op ver scheidene spoorweglijnen is het verkeer geheel gestremd. Eenige personen zijn ver dronken, andere door den bliksem getroffen. De aangerichte schade is groot. T'e New-York was Maandagavond laat zekere Kopp, in dienst der Maatschappij voor electrische verlichting aldaar, aan het herstellen van een der lampen en omtrent duizend menschen, die uit de coinedie kwa men, stonden naar hem te kijken. Plotseling zag men een flikkering van licht en een stroom van vonken schoot uit den mond, het haar, de voeten en de handen van den ongelukkige. Het lichaam viel op andere draden, waarna men wolken rook zag op stijgen uit het geschroeide vleesch. Niemand durfde de ladder opgaan om het lichaam neer te halen. Eindeljjk kwam een ander beambte, die hierin slaagde. Kopp haalde nog adem, maar stierf toen men het hos pitaal bereikte. Dezer dagen steeg een luchtschipper, de heer Carter, te Woodfield (Y. S.) met zijn ballon op, in tegenwoordigheid van eene groote menigte toeschouwers. Eenigen hun ner hielpen bp de opstjjging en hielden de touwen vast, terwijl Carter in het schuitje stapte. Toen alles klaar was gaf laatstge noemde bevel los te laten. De ballon ver liet den grond en tot ontzetting van de toeschouwers hing aan een dun koord, onder aan het schuitje, een der mannen die den ballon had vastgehouden, Milton Redin. Honderden riepen hem toe zich te laten vallen, maar Redin was of in het touw ver ward geraakt, öf had zijne bezinning ver loren. Krampachtig hield hij het touw vast en trachtte daarlangs naar het schuitje te klimmen. Terwijl de ballon al hooger en hooger steeg, zag men ook Carter al het mogelijke doen om den ongelukkige, die onderaan bengelde, in de mand te hijschen. Tien minuten lang verkeerde ieder in de angstigste spanning. Plotseling op eene hoogte van ruim 1000 voet kreeg de ballon een schok door den windRedin verloor zijn houvast en schoot omlaag. Een eind verder vond men zijn lijk terug met ge scheurde kleederen en geheel verpletterd. Blruatselijli JNieuws. HEUSDEN, 19 September. Naar wij vernemen bestaat alhier het voornemen tot oprichting eener zangver- eeniging, met gemengd koor, waartoe zich reeds ruim een twintigtal deelnemers hebben aangemeld. Onze stadgenoot, de heer P. A. L. van de Kleinemulder, die de vorige maand acte verkreeg voor gymnastiek, lager onder wijs (zie ons no. van 13 Augustus j.l.) heeft verleden Dinsdag te 's-IIage met goed gevolg examen afgelegd voor hetzelfde vak middel baar onderwijs. VEEN. De commissie der Protestantsche school te 's-Bosch, benoemde in hare ver gadering van 16 dezer tot onderwijzer, den heer C. Herrewijn, kweekeling aan de openbare school alhier. Beroepen naar de Ned. Herv. ge meente alhier, Ds. Gobius du Sart, predikant te Nij kerk. WAALWIJK. Tot lid van den ge meenteraad alhier is gekozen de heer Jacq Gragtmans met 160 van de 274 uitge brachte stemmen. Op den heer De Cortie waren 96 stemmen uitgebracht. Bp de verleden Zondag te 's-Bosch gehouden wielerwedstrijden heeft de heer K. Smits alhier een tweeden en twee derde prijzen behaald. BAARDWIJK, 17 Sept. De liedertafel >Tot bloei der toonkunst* gaf Maandag morgen bij gelegenheid der kermis een con cert, dat buitengewoon goed afgewerkt werd. Ieder hoorder was bizonder voldaan. Vooral schoon was de uitvoering van Zondag op 't Meer van Heinze, Zwiegesang van Kiicken, Ouderloos van Raes en Ongeduld van Schu bert. De voornaamste nummers werden ge accompagneerd door den met roem bekenden pianist C. van Helvoirt. DALEM, 17 Sept. 106 H.A. wei-, hooi-, bouw- en griendlanden, gelegen in den polder Dalem, werden heden ten overstaan van notaris Boonzajer te Gorinchem ingezet de 48 perceelen sa i.en op f 100660.— WOUDRICHEM. Onder deze gemeente kan men weder klachten vernemen over het ontvreemden van aardappelende prijs en de niet florissante tpd voor den boer in aanmerking genomen, wordt het een dubbele ramp. Binnenland. Door Z. M. is de heer Beelaerts van Blokland benoemd tot voorzitter det Tweede Kamer. Nederlands standpunt in zake de Congo- conferentie vindt ook in 't buitenland meer en meer steun. Tracht het Memorial Diplo matique onze Regeeriug tot toegeven te bewegen, het Jourral des Débats betoogt, als vroeger de Matin, in een uitvoerig artikel, dat wij het recht aan onze zijde hebben. Zooals men weet, heeft ook reeds meer dan één Engelsch blad ons standpunt verdedigd. Er zullen kurken helmhoeden ter be proeving naar Iudië worden gezonden. De nieuwe beschrijving van kleeding en uit rusting van het Indisch leger zal moeten wachten op de uitkomsten dier beproeving. De hoofdprijzen van de verloting der op de Landbouwtentoonstelling te Dordrecht aangekochte voorwerpen zijn gevallen op: 1088 (een koe) 1835 (tilbury met paard) 2940 (Utrechtsch wagentje met paard) 4078 (brandkast) 6621 (diepploeg) 3159 (boerenwagen) 11149 (driesehavige ploeg) 11552 (paard) 11695 (ploeg.) Volgens de »Delftsche Opmerker* is de volkstelling te Delft zoo goed als mislukt. De geheele bezending is uit Den Haag naar Delft teruggezonden. De onervarenheid der volkstellers, die met alles tevreden waren wat men hun in de handen stopte, of de kaarten ingevuld waren of niet, de geestigheid, vaak ook onwetendheid der ge- telden, alles heeft er toe bijgedragen, om de contróle der telling onmogelijk te maken. Woensdag avond is te Dordrecht eene vereeniging gesticht onder den naam van »De Middernachtszending.* Er is bereids een bestuur gekozen. De openbare verga dering, welke vooraf ging, was druk bezocht. De bij het 3e reg. infanterie te Bergen- op-Zoom genomen proeven, om honden af te richten voor militair gebruik, hebben tot dusverre niet die bevredigende uitkomsten opgeleverd, welke men verwacht had. De proeven zullen niet langer worden voort gezet en de honden worden verkocht. Naar men verneemt, heeft zich dezer dagen een Maatschappij gevormd, wier doel het is een dagelijkschen stoombootdienst tusschen Scheveningen en Rotterdam te organiseeren en dit vooral met het oog op de behoeften van den Scheveningschen handel. Te Achlum, bij Franeker, heeft zich een geval van nona (slaapziekte) voorgedaan. Een jonge vrouw, welke ten tweeden male door de influenza was aangetast, verviel in eene slaapperiode, waaruit zij niet te wekken was. Na vijf dagen geslapen te hebben, is zij gestorven. In een druk bezochte vergadering der afd. Amsterdam van den »Alg. Ned. Typ.- Bond« is met algemeene stemmen besloten de 23 werkstakende lettergieters der firma N. Tetterode te Amsterdam te steunen met een wekelijksche uitkeering van f 3 voor gehuwden en f 2 voor ongehuwden. De ver gadering sprak voorts den wensch uit, dat andere typ. vereenigingen dit voorbeeld mochten volgen. Ook werd medegedeeld, dat door het comité van typografen een vergadering zal gehouden worden met de bestuurderen van alle typ. vereenigingen daar ter stede, ten einde middelen te beramen tot ondersteuning der werkstakers. De onderwijzers aan de openbare scholen te Nijmegen doen in de laatste maanden, helaas, op zeer treurigen wijze over zich spreken Eerst werd een onderwijzer insolvent ver klaard en geëxecuteerd. Daarna werd het hoofd eener school, wegens zware mishandeling van een zijner leerlingen, welke den dood van dit kind tengevolge had, door de rechtbank te Arn hem tot gevangenisstraf veroordeeld. Vervolgens wijdde de Gemeenteraad dezer dagen een geheele zitting met gesloten deuren aan de schorsing van een onder wijzer, en Eindelijk verneemt men thans, dat een onderwijzer zich zou hebben schuldig ge maakt aan het misdrijf, strafbaar gesteld bjj art. 249, 1°, van het strafwetboek. In de omstreken van Breda, onder Prin- senhage, worden van wege de firma van Baarde Co., te Zutphen opsporingen ge daan, tot onderzoek naar het zich in de polders en weiland bevindende ijzererts. De uitkomsten moeten bevredigend zijn. Naar men verneemt is door de politie te Rotterdam proces-verbaal opgemaakt tegen een agent van de bank vereeniging »Griin«, te Amsterdam, wegens het verkoopen van valsche loten. Men meldt uit Rotterdam Er loopen sedert eenige dagen geruchten, dat een oud-notaris, die een zeer gunstigen naam genoot en jaren lang hier onder de mannen van invloed een eerste plaats in nam, onder de verdenking ligt van gelden, hem door andere toevertrouwd, te hebben zoek gemaakt. O. a. wordt verhaald, dat een zijner slachtoffers, van wien hij een som van f 60,000 onder zijn berusting had, dezer dagen zelfmoord heeft gepleegd, nadat de zekerheid verkregen was, dat dit geld ver loren was. De oud-notaris, een man van tusschen de 70 en 80 jaar, is, naar verzekerd wordt, onder politie-toezicht gesteld. Waarschuwing De politie te Rotterdam heeft tegen een spekslager proces-verbaal opgemaakt, omdat bij verzuimd heeft bij den burgemeester aan gifte te doen van een geval van vlekziekte bij een varken. Bij genoegzame deelneming zal in het begin van October a.s. een propaganda-blad voor algemeen stemrecht worden uitgegeven, dat wekelijks zal verschijnen en tegen ge ringen prijs verkrijgbaar zal,worden gesteld. Te Eibergen is op den overweg bij de los plaats aan het station van den Geld. Over. lokaalspoorweg, eene oude vrouw overreden, die, tengevolge van doofheid, het fluiten van de machine niet had gehoord. Zij werd verpletterd vóór dat de trein tot stilstand was gebracht. Uit Amsterdam wordt omtrent den weder opbouw van den Stadsschouwburg gemeld, dat de gemaakte plannen en teekeningen vooralsnog geheim gehouden wordenzjj zijn onder berusting van den heer A. C. Wertheim. Wel is bekend, dat de schouw burg buiten twjjfel op dezelfde plaats wordt opgebouwd, maar alleen een paar meter verder dan thans vooruit zal springen. De beschikbare ruimte op het Leidsche Plein wordt dus nog kleiner. Het tooneel komt niet aan de zijde van het American Hotel, maar aan den kant van de Baangracht. De koffiekamers worden aan de zjjde der Leid- schestraat gebouwd en zoodanig ingericht, dat de bezoekers des zomers ook in de open lucht kunnen zitten. Naar de door de commissie aangegeven grondslagen zal voor den bouw een prijs vraag worden uitgeschreven, waaruit dus blijkt, dat het eindontwerp nog aan geen bepaalden architect is opgedragen. Uit Bergen-op-Zoon wordt gemeld: Eene gebeurtenis, die eenige dagen ge leden hier ter stede voorviel, houdt op het oogenblik de gemoederen bezig. Een 12-jarig meisje, dat als geleidster van eenige kin deren was uitgegaan, werd bij hare thuis komst verdacht, aan een dier kinderen een paar ooi bellen ontvreemd te hebben. Op last van den commissaris van politie werd zij gearresteerd en, ten einde haar tot be kentenis te brengen, opgesloten in eene arrestantenkamer in gezelschap van een hond, onder bedreiging dat, wanneer zij voortging met ontkennen, er nog meer honden zouden worden binnengelaten. Dit verblijf, dat ruim 2 uur duurde, heeft het arme kind een zoodanigen angst doen uitstaan, dat baar zenuwgestel een gevoe- ligen schok onderging. Dit laatste is trouwens niet te verwonderen bii de toepassing van dit even barbaarsch als middeneeuwsch dwangmiddel. Het schijnt, dat de bewuste oorbellen teruggevonden zijn. Te Den Hoorn, op Texel, heerscht de muizenplaag op groote schaal. De vraat zuchtige knaagdieren maken zich niet alleen meester van alle vruchten, die zjj kunnen bemachtigen, maar zelfs verslinden zij groote hoeveelheden van de aardappelen, welke in den grond zitten. Iemand, die in de nabij heid van het dorp werkte, sloeg op één dag op den akker, waar hij bezig was, tachtig muizen dood. Sedert Zaterdag 13 tot Dinsdag 16 Sept. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 12 zalmen, van 5 tot 18 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,06 tot f 1,23. S., vlashandelaar te Ridderkerk, wilde van zijn tweeloops jachtgeweer, waarvan een loop was geladen, ook de andere in orde te brengen, toen door een ongelukkig toeval het schot afging en hij in de kin en hals getroffen, dood nederviel. - Een molenaars knecht is te Barneveld in een stoommplen onder een molensteen geraakt. Beide beenen werden hem zwaar verwond. - De van op zettelijke brandstichting verdachte zadelma ker H. B., uit Maasbree, is naar Pruisen gevlucht. - Een 28-jarige schippersknecht is te Dordrecht bij het naar boord gaan in de rivier gevallen en verdronken. Het lijk werd gevonden. - Te Koevorden is een 3- jarig kind in een sloot gevallen en ver dronken. - Zondagavond is te Warmond, waar het juist kermis was, een boerenwonin met den daarbij staanden hooiberg een prooi der vlammen gewordm. Alles was, maar laag. geassureerd. - Te Vlissingen is bij de keersluis door den stoomtram uit Middel burg een passagier, die er uitsprong en viel, het been afgereden. - Te Aalten is een huis, bewoond door een borstelmaker, uitge brand. - Sedert Zaterdag is de postbode R. te Wichem verdwenen met een bedrag van f 100, afkomstig van den pastoor Niftrik, welke som hij aan het poskantoor te Wichen per postwissel moest verzenden. Vóór zijn verdwijnen betaalde hij hier en daar kleine schulden, en schafte hij zich een revolver aan. Een jongen belastte hij met de bezor ging van een briefje aan zijn kostbaas, waarin hij meldde nooit weer terug te komen. - Op de Hoogstraat te Rotterdam is de bovenverdieping van het magazijn van speelgoed van de heeren Verbrugge Co. uitgebrand. Het brandje ontstond, doordat een jongen op de zolder een petroleumlamp liet vallen. - Een Amsterdamsche kleer maker, die zijn vrouw, van wie bij geschei den leeft, met een mes aan den hals heeft verwond, is opgepakt en naar de gevangenis overgebracht. Een schaapherder is onder Barneveld uit een hooiberg gevallen. Hij werd voor dood opgenomen. - Op de werf van de heeren Bon en Mees te Rotterdam is een 14-jarige jongen in het ruim van een schip gevallen. Hij werd ernstig verwond. - Te Grave wordt vermist de korporaal Coops; hij was be stemd voor Indië en heeft de wijk genomen naar België. De korporaal Nas aldaar, af gekeurd voor de Oost, heeft zijn leed daar over verzet door naar Duitschland te gaan. - Op Feijenoord is een werkman aan boord van een in aanbouw zijnd schip van een ladder in het ruim gevallen. Zwaar aan de borst gekwetst, werd hij naar zijn woning vervoerd. - Te Zutphen viel een wagen met paard van de kade op een schip. De voer man brak een paar ribben. - Een 13-jarig meisje, dat met haar kleeren in aanraking kwam met een petroleumtoestel, geraakte te Haarlem in brand rn bekwam ernstige brandwonden. - Te Wijlre is een 9-jarig kind overleden tengevolge van het over dadig eten van hazelnoten. - Een 13-jarige dochter van S., spoorwachter te Hoorn, is van een walstoep bij haar woning te water geraakt en verdronken. BEKENDMAKING. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsbl. no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten, dat op heden ter Ge meente-Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, Een verzoek met bijlagen van Cornelis van Speijk, kuiper alhier, om vergunning tot het oprichten van eene kuiperij, in het pand gemerkt wijk W no. 84, kadaster sectie A, no. 521, staande in de Breestraat alhier. Dat op Donderdag den 2 October 1890, des voormiddags ten 11 ure, in het Raad huis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Buer-lijLte {Stand. Heusden, van 11 tot 18 Sept. Ondertrouwd: Jan Mathijs Hubert Poel, 23 j., en Elisabeth Juliana Buhler, 2/ j. Geboren: Arnolda Maria d. v. H. van Eeuwijk en Catharina Hofmeester. Overleden: Martinus Hendrikus Ver meulen, 75 j.; Elisabeth van de Wiel, 65 j., Adriaan van Herpt, 77 j. Over de maand Aug. Woudrichem. Geboren: Arie, z. v. C. van Vugt, sedert 9 Mei j.l. wed. v. A. Struick; Jo hannes, z. v. R. Spoor en J. A. E. Kentie; Willemina, d. v. J, Viveen en W. v. Her- o Heusden, den 18 Sept. 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. IIoncoop.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2