f geschat, verbrand. De gezamenlijke schade wordt op nagenoeg een millioen mark be rekend. De putten werden dudelyk voldoende met dagen geheel stil. lieden werd weder i 40 uiet een onderzoek naar de meest geschikte Het mislukken van den aardappeloogst in Ierland schijnt ook alweer den tegen standers van het Kabinet-Salisbury te moeten dienen tot het slaan van munt voor bonnen partijstrijd. Volgens de verzekering van den heer Jackson, secretaris bij de schatkist, die over het gansche eiland eene inspectie-reis maakte, is het gewas wel is waar in sommige districten mislukt, doch voor verreweg het grootste gedeelte bevredigend uitgevallen. De nood wordt, naar bet heet, door de nationalistische en de Gladstoniaansche per3 opzettelijk zeer overdreven voorgesteld, ten einde tegelijkertijd de sympathie voor den Ierschen pachter en de oppositie tegen de Iersche politiek der Regeering aan te wak keren. militairen btzet, zoodat elke poging tot rustverstoring en tot dwang voor het goed gezinde gedeelte onderdrukt kon worden. De landverhuizing uit Rusland naar Zuid- Amerika neemt schrikbarend toe. In de eerste helft der vorige week kwamen alleen te Bremen niet minder dan 1900 Russische landverhuizers aan, ineerendeels lieden wien het was aan te zien dat zij langen tijd ge brek hadden geleden. De Engelsche regecring heeft bevel ge geven, dat een oorlogschip van Zanzibar naar Vitn moet worden gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen naar den moord op Duitschers aldaar gepleegd. Het bericht van het Journal des Débats,« dat Duitseh lands regeering aan de Britsche zou ge vraagd hebben vergoeding en voldoening voor dien moord, mist allen grond. Het rdt bevestigd, d. deze Duitschers de inboorlingen weer gebrutaliseerd had den, en na in den omtrfhout te hebben gehakt, met geweld, ondanks het verbod van het stamhoofd, de stad waren binnen gedrongen. Toen men hen later niet wilde laten gaan begonnen ze te schieten, waar op de bevolking hen doodsloeg. Een Australiër en een Amerikaan, die te Londen in een club samen zouden boksen om twee prijzen van 1000 pd. st. waar van -Vn door den uitgever van een sport blad was uitgeloofd z"n nog tjjdig door de politie daarin gedwa -ffioomd. Voor het gerecht van Lambeth gebracht, werden ze vrijgesproken, doch verplicht om ieder 1000 pd st. borg te stellen, als zekerheid, dat zij in de eerste zes maanden elkander niet te ]jjf zullen gaan. Een later bericht raelclt: De door de politie verboden bokspnrtij is toch doorgegaan. De Australiër Slavin sloeg den Amerikaan Mc. Auliffe. Volgens berichten uit Engelsche bron verklaart de regeeimg der Portngeesebe kolonie Goa de zending harer troepen, door- dam zij geplaatst was tegenover eene revo lutie, welke ten doel had het gezag omver te werp n, en eene tusschenkomst van Engeland nit te lokken. Werkelijk hebben dan ook de Portugeesche onderdanen, die te Bombay wonen, gevolg gegeven aan hunne bedreiging en de annexatie van Goa bp Britsch-Indië verzocht. Het aantal per sonen, die in de laatste vijf dagen in Goa gedood zijn, wordt op 300 geraamd. De toestand wordt met den dag ernstiger. Ver scheidene hoofden der opstandelingen moeten gevangen genomen en ter dood gebracht zijn. De bevolking verschanst zich in hare huizen, terwijl velen eene wijkplaats hebben gezocht in de kerken. Vrouwen en kinderen, die in het regeeringsgebouw wilden vluchten, zijn met bajonetsteken afgemaakt. Een proces, voor de rechtbank te St. Etienne behandeld, bewijst, dat de mijn werkers aldaar, ondanks de herbaalde ont ploffingen in de steenkolenmijnen, niet al- tyd met de noodige voorzichtigheid te werk gaan. Er zijn nl. zeven mijnwerkers ver oordeeld, een tot 200 en de anderen tot 100 frs. boete, omdat zij, ondanks het regle ment, by hunne afdaling lucifers in den zak hadden gestoken. In een telegram nit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Keizer van Rusland het scheidsrechterschap tusschen Frankrijk en Nederland, met betrekking tot de grens scheiding in Guyana, voorgoed heeft aan genomen. Het beroemde paard, waarmede de Ko zakken-officier Pjesehkow van Wladiwostok naar Petersburg reed, is het eigendom ge worden van den Russischen troonopvolger. Pjesehkow beeft de grootste sommen voor zijn paard afgeslagen, (de uitgever van de »New-York Herald«, de beer Bennett, bood hem 10,000 dollars), muar het den Groot vorst-troonopvolger ten geschenke aangebo den, die het, met toestemming van den Czaar, heeft aangenomen. De Siberische pest is in vele noordeljjke en eenige zuidelijke provinciën van Rusland uitgebroken. Door het ministerie van Bin- nenlandsche zaken zijn de noodige voor zorgsmaatregelen ter bestrijding der epidemie genomen. Daar in vele gouvernementen het genees kundig personeel ontoereikend is zal dit bin nenkort uitgebreid worden. Naar de »Nowoje Wremja« verneemt, zal eerlang aan het Russische ministerie van binnenlandsche zaken eene conferentie wor den gehouden tot oplossing der joden-quaestie. Vertegenwoordigers der hoogere besturen alsmede de gouverneurs der provinciën, waar de joden recht van woning hebben, zullen daaraan deelnemen. Uit New York wordt gemeld, dat men een grooten opstand van Indianen ducht; in het fort Sili hebben 5000 Indianen het Christendom afgezworen. De bevelhebber van fort Sili raadt aan het ganizoen van de hoofdplaatsen in het Westen te ver sterken. De groote vulkaan Mombacho, welke sedert eeuwen rustig is geweest, zoo meldt men nit Granada, in Nicaragua, is in wer king. De bewoners vluchten bij duizenden. De buizen en kerken vertoonen scheuren. Maandag deed een hevige schok te Managua, Masaya, Rivas en andere plaatsen huizen instorten. In de zeven besmette provinciën van Spanje kwamen Zaterdag 57 ziekte- en 40 sterf gevallen aan cholera voor. De minister-president Crispi is te Napels »geïnterviewd« door den correspondent van »Figaro.« De minister verklaarde, dat de financiëele toestand van Italië niet zoo slecht is als men zegt. Het evenwicht zal door be- zuinigiugen hersteld worden. Hij zeide verder dat het drievoudig verbond nog niet ver nieuwd is. Italië en Duitschland zijn met vredelievende gevoelens bezield. Hij geloofde niet aan een oorlog, tenzij Frankrijk eene dolzinnige streek beging. Indien Frankrijk zich niet verroert, zal niemand zich ver roeren. 3J1 latselijlï Nieuws. BAARDWIJK. Als aanvulling op ons Het vergaan van bet Turksche oorlogsfre- bericht betreffende den bier plaats gehac gat »Ertogroul« blijkt te zijn veroorzaakt hebbenden brand, deelt de »E. v. h. Z.« nog door bet springen van den stoomketel. Hethfed?' dat biDn?n "dur na bet 0Dgeval de daders, zynde drie knapen, waarvan de vaartuig liep vervolgens op de klippen en ver- 0ü(]ste y»f jaren doQr burgemeestei. ging- bijgestaan door den gemeente-veldwachter, Uit bet officiëel bericht over het veron-J wa^a opgespoord. Zy hadden daartoe eenige lucifers uit een gelukken van het lurksch 001iogsseh)phucjfergp0{. gekaapt, welke ondereen opge- »Ertogroul« verscheen te gelijk het besluit schoven raam eener naburige herberg stond, van den Sultan, waarbij aan de nagelaten WAALWIJK De aflevering van hooi in betrekkingen van alle verongelukten een de Langstraat blijft langzaam aanhouden dubbel pensioen wordt toegekend. de pry zen blijven op dezelfde hoogte. Schraal hooi, dat voor het oogenblik het meest ge- Uit Belgrado wordt d.d. 29 September ge- vraagd wordt, geldt f 6, jarig hooi f 10. meld: a 10.50 en van het gewas 1890 f8.50 In de omstreken dezer stad heeft een aan- 9-25,jdte> 500 Kg. Stroo op levering f 8.50 slag plaats gehad op Koning Milan en dienst ]j., ],an(je] yee js weder levendig: Kalf- zoon. Een bom sprong op een plaats, waar koeien WOrden door Belgische kooplieden even te voren hun rijtuig was gepasseerd, voor f 225 a 300 gekocht, dito vaarzen Niemand werd geraakt. f 180 a 225 per stuk; vette koeien le qual 70 a 72 ets. per Kg. Yoor de winterstal In het uitgebreide kolendistrict van Ostrau Ung worden reeds groote inkoopen gedaan in Moravië en in Sileziê (Hongarije) is ,PrÜf wisselende tusschen f130 en vi,.-, IbO. In 4 en 5-iarige paarden is de han wederom eene groote werkstaking uitgebro- del zeer levendig. Fransche kooplieden be. ken; reeds weigerden 5000 arbeiders in de steden van f500 tot f800. per 50 kilo geboden, doch de telers zyn! nog niet genegen voor dien prijs te ver- koopen. UITWIJK. Men begint al weder te hooren van ontvreemding van koiiynen. In de afgeloopen week werden ze by een der ingezetenen uit eene schuur gestolen; in den vooravond had men er zich al van meester gemaakt. BESOIJEN, 28 Sept. Heden werd door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier tot predikant beroepende WelEerw. heer G. H. Wagenaar, candidaat te Heerqn- veen (Friesland). KERKWIJK Bedankt voor het beroep naar Bruchem en Kerkwyk, door ds. G. J. Van Limburg te Uithoorn. BUREN, 26 Sept. Op de paardenmarkt alhier waren heden ruim 1000 paarden aan gevoerd. Door de aanwezigheid, vooral van talrijke buitenlandsche kooplieden zelfs uit Weenen, was de handel byzonder levendig en werd er veel verkocht. De prijzen vari eerden tot f 900. BRAKEL, 25 Sept. Heden werd alhier de gewone jaarlyksche paardenmarkt ge houden. De aanvoer bedroeg ongeveer 500 paarden. Door de aanwezigheid van Fransche en Duitsche kooplieden was er veel levendig' heid in den handel en werden er over 't algemeen flinke prijzen besteed. DRONGELEN. Het zyn niet alleen professoren die proeven van groote ver strooidheid kunnen leveren, want dezer dagen gaf een voerman alhier daarvan een bewijs, dat voor geen boogleeraar zou behoeven onder te doen. Met een passagier naar 's Bosch gereden komt hij 's avonds in zijne woonplaats terug en ziet de woning van den onderwijzer (enkele buizen van zijn terrein verwijderd) voor het Hotel Maurik te Heusden aan. Hij bindt zijn paard aan het hek en ziet vóór zich het Oude Maasje (dat nu wel niet in Heusden te zien is) belt de veerman om met de pont over te komen en zegt dat hij naar Drongelen moet overgezet worden, (alwaar hij zich bevond). Of men hem nu al diets wilde maken, dat hij te Drongelen was, het hielp niet. Enkele personen, die naar de Brakelsche markt moeten en tot Andel moeten marcheeren, weten er weg op. Zy plaatsen zich bij hem in het rijtuig en zullen hem naar Drongelen brengen, maar zetten koers naar Andel. Toen hij te Eethen kwam, ontwaakte Lij uit zijne verdooving, herkent direct de plaats, geeft zyne gidsen congé en is nu weldra voor zijne woning, alwaar hij zich ook een uur geleden bevond. TILBURG, 25 Sept. De stoomtram van Waalwijk naar Tilburg derailleerde eer gisteren op het Goirke, doordien een knecht pak up een ilei balkons wilde werpen ;erwijl de tram in beweging was. Het zware lak viel er af eii geraakte onder de wagens, die daardoor uit de rails liepen en aanzien- ijke schade bekwamen. Persoonlijke onge- ukken kwamen niet voor. Voor de harddraveryen, by gelegen heid der landbouwtentoonstelling alhier op October te houden, zijn voor die van paarden uit de provincie elf, en voor die van paarden van zessen klaar, tien paarden aangemeld. In de tweede afdeeling komen o.a. voor de bekende paarden Hercules, »Apollo,« »Prins,« »Marianne,« »Wilhel- mina« en »Immer-zu.« Van Tilburgsche eigenaren nemen in de eerste afdeeling vijf paarden deel. ANDEL. Donderdag is een aanvang ge maakt met de voorbereidende werkzaamheden ter verbinding van het alhier opterichten tc lephoonkantoor met het post- en telegraaf kantoor te Woudrichem. Eenige palen zijn reeds geplaatst, en door den spoed waar mede wordt gewerkt, laat het zich aanzien dat ook deze gemeente weldra rechtstreeks in het genot der telegraphische correspon dentie zal worden gesteld. WERKENDAM. De aanvoer van beet wortelen aan de fabriek alhier is in vollen gang. Vooral uit den Biesbosch, waar de meeste door kleine vaartuigen vervoerd moeten worden wegens het slechte vaar water. De suikerfabriek leeft Maandag baar campagne begonnen. Ook het aardappekooien is in vollen g; van verkoop hoort meu weinig. De toemaat hooibouw is geheel afgeloo pen en is goed gewennen, veel wordt er hans vervoerd naar eiders. Het houthakken is op enkele plaatsen begonnen, er worden lij den verkoop hooge irijzen besteed. GORINCHEM. Vooide levering van ijzer werken, benoodigd voor een steenkolenloods voor Tjilatjap, was de minste inschrijver De Vries Robée en Go., alhier, voor f 8740 wyze om aan werklieden, aan wie by de uitvoering van een Rijkswerk een ongeluk overkomt, vergoeding te verleenen. By het ontwerpen eener volledige rege ling van dit onderwerp stuitte hy echter op verschillende bezwaren, die alsnog niet voor eene spoedige oplossing vatbaar zyn. Ten einde nu deze zaak, die zijns inziens dringend mag worden genoemd, niet verder te vertrageu, wenscht hij voorloopig, evenals reeds in eenige groote gemeenten is geschied, in de bestekken de noodige bepalingen op te nemen, waardoor de aannemers verplicht zullen zyn het bewys te leveren, dat hun arbeiders, voor zoover die aan een Ryks werk werkzaam zyn, tegen ongelukken zijn verzekerd. In de bedragen der artikelen van zijne nu ingediende begrooting, welke de uitvoering van werken betreffen, zyn dus de sommen begrepen waarmede de aanne mingssommen, tengevolge van dat voor schrift, eventueel zouden kunnen worden verhpogd. Namens den Koning heeft de minister van binnenlandsche zaken gunstig geschikt op het tweede adres van den gemeenteraad van Zijpe (N.-H.), houdende verzoek om vrjjstelling van de verplichting tot het hef fen van schoolgeld. Voor zoover wy weten, is dit de eerste gemeente die deze ontheffing heeft gekregen. Uit Akkrum (Fr.) is weder een bezen ding van 48 stuks rundvee naar Bilbao (Spanje) verzonden, opgekocht door Spaan- sche kooplieden. Alle dieren waren van le kwaliteit en gekocht tegen f 280 a f 300 per stuk. Twee ingezetenen van Akkrum begeleiden de bezending tot Bilbao. Uit een onderzoek, door de »N. R. Ct.« te Hamburg ingesteld, bleek dat blad, dat bet bericht van het Hbl. over de Duitsche Oost-Afrika stoomvaartlijn onjuist is. Alleen zou het aanloopen van Amsterdam in overweging genomen worden, »indien het Rotterdamsche gemeentebestuur bleef voort gaan zich zoo weinig tegemoetkomend jegens de onderneming te betonnen als tot dusver. te betalen. B. en W. zouden dit echter beslist hebben geweigerd, op grond, dat, wanneer men aan de eene maatschappij vermindering ging toestaan, men dit op den langen duur aan velen zou moeten doen. Nühi' men aan de sflaarl. (Lurunt* uiedl deelt, heeft zich te Utrecht een plotseling sterfgeval voorgedaan, veroorzaakt door' bloedvergiftiging met inkt, welke vloeistof ongelukkigerwijze, door eene onbeduidende ^ond, by dien persoon met het bloed was bi aanraking gekomen. Het bericht dat een van de weesjon bit de weesinrichting te Neerbosch is weg ge oopen en de rejs muir Fatterdatn te voet ou hebben gedaan, is niet geheel juist. irecteur meldt thans dat de jmgeu <*n de inrichting naar Tiel is gcloo, /3 bur ver, en van een familielid het geld ontvangen "m met de boot de rt Daar R°tterdam te -naken. Hij is byt. 18 jaar oud. en heet Arie van Uur Heide, irecteur heeft zeer weiuig hoop er >fS ^an dezen jougen te recht komt, daar ee van de faun;deden hem helpen. en- Door de doleerende diakenen is het eerst ^enouien besluit ora in hooger beroep te komen van vonnis der Rotterdamsche rechtbank opgegeven, en aan de wettige titularissen de som ran ruim acht-en-twin- tig-honderd gulden en de rente betaald. Omtrent het bezoek van den minister van oorlog aan Dordrecht, kunnen wij mede deelen dat dit hoofdzakelijk betrof het op nemen van den toestand der zweminrich ting van de pontonniers. Deze, verleden jaar met betrekkelijk veel ïosten gemaakte inrichting, voldoet in geen enkel opzicht, zoodat de pontonniers dit jaar in het geheel niet te water zijn ge weest. gang mijnen neder te gaan. De handel in hop stond gedurende eenige Binnenland. Door het Leger des Heils zijn in groote getale circulaires verspreid, waarin wordt kennis gegeven, dat van 28 September tot October een week van gebed, zelfver loochening en onthouding zal gehouden worden, en waarbji ieder wordt verzocht zich aan te sluiten, en de daardoor bespaar de gelden aan bet Leger te offeren. In de Zondag te Rotterdam gehouden vergat!: ring van de broodbakkers-gezelU n a is men 't niet geheel eens kunnen worden. De patroons bleken liever te onderhandelen met hunne gezellen dan met het Bestuur, en ten slotte werd goed gevonden tot de volgende week te wachten en te zien wat de patroons doen zullen om, zoo dit niet I leidt tot voldoende resultaten, waarschijn- ljjk tot een algemeene werkstaking te be sluiten. Een zeldzaam voorkomend astronomisch verschijnsel zal zich Donderdagavond voor doen; de planeet Neptunus zal nl. door de maan worden bedekt. Dit heeft tusschen 10 en 12 uur plaats; bet zal echter slechts met een kijker zijn waar te nemen, omdat de planeet zwak van licht is. De Amsterdamsche socialisten hebben ooi te 's-Hage beproefd hun Prinsesselied te venten. De verkoopers een drietal col porteurs maakten echter slechte zaken, want in de straten werden zij achtervolgd door een hoop menschen, die hun alles be halve vriendelijk gezind waren, terwijl een troep kinderen hun uitroepen door het be kende »weg met de socialen* enz. over schreeuwde. Te langen laatste werd het opdringen van het volk zóó sterk, dat de politie tnsschenbeide moest komen. De drie socialisten werden naar het bureau gebracht, alwaar de liederen in beslag genomen zijn Dy gelegenheid van de kermis te Hengelo werd in een gezin een vierjarig zoontje ver mist, dat nergens te vinden was. Den vol genden morgen vond men het kind terug te Enschedé, alwaar het voor een logement met zijn trommeltje in de hand rustig la te slapen. Zaterdagmorgen werden twee bewoonsters van het perceel 22 in de Daniël Stalpert- straat, te Amsterdam, zeer onaangenaam verrast. In het voorvertrek komende, alwaar een 60-jarig gepensionneerd Rijks-ontvanger (laatstelijk in dienst te LoenenVreeland) woonde, kwamen zij tot de ontdekking, dat de oude heer zich door ophanging van het leven had beroofd. Het touw was aan den bovenkant van de deur van het slaapvertrek aangebracht, en de strop ten deele omwoeld met een slaapmuts. Het onverklaarbare dezer wanhopige daad wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat de geldelijke middeleD, waarover de on gelukkige beschikte, hem een aangenamer^, en onbezorgden dag verzekerden. De daad zal zeer waarschijnlijk in een aanval van verstandsverbysteiing hebben plaats gehad, daar onderscheiden kennissen van den ouden heer al reeds eenige dagen een soort van gejaagdheid en onbestemd heid hadden opgemerkt. De toestand des Konings moet sedert de laatste dgen iets minder gunstig wezen. De voedsel-opneming was zeer gering. Z. M. bracht c,a. de twee laatste dagen dan ok gruotendeel9 te bed door. Zondag werd Z. M. door dr. Vinkhuyzen bezocht en Maandag zou er consult zyn van prol. Rosensteyn, dr. Vinkhuizen en di Vlaanderen. De instructie in zake de besehuldiging van vergiftiging tegen Aafke Kuipers is thans gesloten. Binnenkort zal deze zaak naar de terechtzitting verwezen worden. Ofschoon de openbare school te Hommerts nog door circa 30 leerlingen geregeld be zocht wordt, heeft de gemeenteraad van Wijmbritseradeel besloten haar op te heffen. De ouders der schoolgaande kinderen, hier over ten zeerste ontstemd, hebben zich thans tot Ged. Staten van Friesland gewend, mee*' verzoek de openbare school te handhavei. Zooals bekend is, is de Raad dier gemeente een groote voorstander van opheffing van openbare scholen de bewijzen zyn daarv.* ir in verschillende dorpen te zien, waa K®^ne openbare school meer tjj vinden is. De Haagsche agenten van politie hebben in een adres aan den Gemeenteraad ver hooging van bezoldiging verzocht. Reeds sedert geruimen tyd heeft de Minis ter van Waterstaat zich bezig gehouden De te IJmuiden gestationeerden le lui tenant der artillerie G. H., heeft zich vrijdag middag omstreeks vijf uur door een revol verschot van het leven beroofd. Het lijk is des avonds ten negen uur naar Haarlem vervoerd. Maandag zyn, door het kantelen hunner boot, vier jongens op het Meppelerdiep tq water geraakt. Drie er van verdronken. In het begin van den zomer kwamen er bij de politie te Haarlem klachten in om trent het aanrand n van jonge meisjes door een man in den Haarlemmerhout. Nadat eenigen tyd te vergeefs was getracht den dader in handen te krijgen, gelukte dit aan de onbezoldigde Rijksveldwachters Smit Gerritsen, die op 11 Juni jl. zekeren Frederiks, wonende te Heemstede, op heetJ daad betrapten. Volgens bet Hbl. zou de directie van bovengenoemde Mij. er bij het Rotterdam sche gemeente-bestuur op aangedrongen heb ben, haar een vermindering op het haven geld toe te staan, zoodat zij slechts een derde gedeelte vuil de vuslgeatcldo sum Z.UU Lebben De De, kerkeljjke strijd in Zuidland die bijna vur jaien duurde kan nu als geëindigd worden beschouwd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2