bicycle en de bediende en de koetsier schater den over de moeite, die hij had om zijn even wicht te bewareö. Maar eensklaps wh? d;- cliënt met de bicycle nit het gezicht en ondanks alle nasporingen w.-ss hij nergens meer te vinden. Het mooiste van de zaak is, dat de bediende nn ook nog den koet sier moest betalen. Sinds een maand wordt te Parijs een vrij bekend financier vermist. Men denkt aan moord. Mermeix verkeert in bedenkeljjken toe stand, maar de hoop op levensbehoud heeft men nog niet laten varen. Eene wond, die hij in een tweegevecht met den Bonlangisti- schen afgevaardigde Dumonteil had bekomen (deze had Mermeix uitgedaagd wegens zijne artikelen«Het Boulangisme achter de schermen*), liet zich aanvankelijk niet ge vaarlijk aanzien, maar later heeft zich hevige wondkoorts geopenbaard, en de koorts, hoe wel verminderd, schijnt nog niet geweken. De uit het Pransche leger wegens dron kenschap weggejaagde luitenant Jean Bon net, aangeklaagd wegens spionnage, is door de rechtbank te Nancy veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en tot eene boete van 5000 fr. Na het verstrijken vau zijn straf tijd is hem verder gedureude tien jaren het verblijf in bepaalde plaatsen en de uitoefe ning van de burger- en burgersehapsrtch ten ontzegd. vergezelde, was de Voui n.lamste getuige teyvn bem. Day werd ter lood veroordeeld. Den ISen Novenib r vrordf, hij opgehangen. Amerika is van zijn eersten treinroover door deu doo 1 verlost. Dinsdag was 't ein delijk gelukt Burrows, voor wiens arrestatie 7500 ds. was uitgeloofd, door verraad van negers met wien bij bevriend was, gevan gen te nemen. Den volgenden ochtend vroeg bij aan den gevangenbewaarder om hem even zijn handkoffertje aan te geven, waar in bij biscuits had geborgen. Burrows kreeg er eenige biscuits uit, maar naui daarna in beide handen een revolver en dreigde den cipier dood te schieten, als hj niet ouaiid- dt-Ljk zijn hand-en voetkettiugen losiuaukte. De cipier deed dit, waarop Burrows bem opsloot in zijn cel. De roover spoedde zich toen tot een ander beambte en eischte onder bedreiging met den dood de 178 ds. terng, die hem by zijn komst in de gevaugenis waren ontnomen. Deze antwoorde met een revolverschot, waarop Burrows al vluchtende terug schoot, den beaiute een kogel dooi de longen joeg en een neger-bediende een schot in de schouder bezorgde. De roover zelf werd echter, toen hij reeds op straat was, nog met een kogel doodelijk getroffen. Burrows was gedurende 10 jaar de leider van de treiu-roovers, en doodde ambtshalve* drie politie-agenleii, die hem wild n arres- tceren, en eeu passagier. Een zeer geheimzinnig geval heeft zich te Saint-Denis voorgedaan, waar verleden Dinsdag een haveloos man, half Franscb, half Engelsch sprekende, een zeer schoone jonge vrouw in een kruiwagen naar het hospitaal bracht. Hij zeide, dat zij wegens inwendige kneuzingen niet spreken kon en maakte zich uit de voeten. In den nacht stierf de jonge vrouw. Men heeft den on bekende opgespoordhij verklaart Devigne te heeten en aan de Kaap geboren te zijn. Bij Amiens, in een eenzame hut te midden der bosschen den nacht doorbrengende, had zich in het holle van den nacht de vrouw by hem aangemeld, verklarende in geen twee dagen gegeten te hebben. Te Amiens kon men haar niet opnemen. Toen verhaalde zij op den weg liggende overreden te zijn en tot een achtbare familie te Saint-Denis te behooren, waar zjj ook verlangde te sterven. Toen hij eenigen onderstand ont vangen had, bracht Devigne haar daarheen. Hij is als landlooper voorloopig gevangen gehouden en het lijk der onbekende in de Morgue tentoongesteld. De justitie doet on derzoek. Te Hamburg heeft de politie eene werk plaats van valsche munters ontdekt, drie per sonen gevangen en alle voorhanden zijnde materiaal in beslag genomen. Groot opzien maakt in Engeland de hei melijke vlucht van de lersehe Afgevaardig den Dillon en O'Brien naar Amerika. Gelijk men weet, is te Tipperary tegen hen eeu proces hangende, wegens hun prediken van verzet tegen bet betalen van landhuur, en ze hadden ieder duizend pond sterling cautie moeten stellen, welke gelden ze bijgevolg nu verspeeld hebben. Maar dat beteckent natuurlijk even weinig voor hen en de partij, als de mandaten tot inhechtenisneming, die thans tegen hen zijn uitgevaardigd. Dit brutaliseeren der Regeering verwekt eenerzijds evenveel verontwaardiging als bet anderzijds tot oneerbiedige blijdschaps-uitin- gen aanleiding geeft over het dwaas figuur, dat de Regeering maakt. Er zijn wel is waar in het proces nog 10 andere bekluag- den over, maar Dillon en O'Brien waren de voornaamste. De douane-beamten van Newhaven hebben een rijtuig van Engeland's premier, Lord Salisbury, die uit Frankrijk terugkwam, in beslag genomen, nadat zij daarin hadden ge vonden 12 flesscben cognac, eenige kilo's suiker en een partij sigaren. De koetsier, die weigerde 14 pd. st. boete te betalen, is gevangen genomen. Woensdag kwamen in Spanje 47 gevallen van cholera voor, waaronder 21 met doode- lijken afloop. Voor de Rechtbank te St.. Petersburg zal eerstdaags een proces behandeld worden om een erfenis, welke nog eens de moeite waard is, namelijk die van Falz-Fein, een millio- nair, die een vermogen van ruim 30 mil- lioen roebels in geld, groote landgoederen in verschillende gouvernementen en een kudde van 1,200,000 schapen nalied. De weduwe en de kinderen uit het eerste hu welijk twisten nu over hun aandeel in die schatten. -r, Itaamsdonk. halz-hein was een zeer eigenaardig mil-j waspik lionnair. Hij begon als schaapherder en bleef Kaatsh.-Capelle zijn levenlang een eenvoudig landman, wien niemand het zoa aanzeggen, dat hij een der rijkste grondeigenaars van Rusland was. De berichten uit Tessino luiden zeer slecht. De Bondsregeeriug heeft het conservatieve bestuur hersteld. De ambtelijke verificatie der stt inlijsten heeft aangetoond dat de meer derheid vóór de herziening der grondwet 27 stemmen beloopt. Troepen staan gereed om naar Tessino te vertrekker!. De honds- commissaris heeft eene bijeenkomst van li beralen verboden De Bondsregeering heeft een groot aantal telegrammen ontvangen uit gemeenten waar de radicalen de meer derheid hebben, in welke verzet wordt aan- geteekend tegen het herstel der conserva tieven, en verschillende bedreigingen geuit worden. De Bondsregeering heeft eenen buitengewoonen commissaris afgezonden met zeer gestrenge instructiën, volksbijeenkom sten verbiedende en bevelende dat iedere onwettige maatregel dadelijk ten krachtig ste moet worden onderdrukt. Werkstakingen. Uit Sydney wordt geseind, dat Union-mannen de werklieden, die in een Staatskolenmyn te Bulli werkzaam waren, met geweld het werken beletten. De politie was niet in staat den aanval af te slaan. Er zijn troepen naar Bulli gezonden. De Australische vereenigingen van werk gevers, die in den laatsten tijd zijn opge- gericht, hebben besloten niet toe te geven aan de eischen van het werkstakers-comité om een conferentie te houden zonder voor waarden. De voornaamste voorwaarde dooi de werkgevers vastgesteld is, dat alle arbeid vrij zul zijn, en dat verkiezen de vereeni gingen niet. De Arbeiders-conferentie te Sydney heeft nu een manifest uitgevaardigd, waarin zij beweert alles te hebben gedaan, om tot een overeenstemming te komen met de werk gevers, maar dat dezen de quaesties met uitvluchten ontwijken. Het manifest spoort de werklieden tot volharding en eensgezind heid aan. Op Nieuw-Zeeland ziet het er niet goed voor de werkstakers uit. Daar is de staking van den arbeid in de kolenmijnen geheel mislukt, en in de mijnen van Westport en Bay-Island waren allen weer druk aan het werk. De voornaamste Nieuw-Zeelandsche stoomvaartmaatschappij heeft van haar 41 stoomschepen thans weer 34 in de vaart en 2000 mannen in dienst, allen niet- Unionisten. En uit Melbourne wordt nog bericht, dat fabrikanten en andere werkgevers, die voort durend steenkolen moeten gebruiken, om den boogen prijs en den weinigen voorraad, thans den tijd gekomen achten, om het hooge tarief voor uren van overwerk, inder tijd door de werklieden afgedwongen, te verminderen. werkzaamheden nu spoedig een aanvang nemen. Het groot aantal polderwerkers, voor dat doel reeds op goed geluk overgekomen, zal alsdan ook hun slenteren langs den weg met hun gewonen arbeid kunnen verwisselen. Met 15 October e.k. begint eene oinnibusdienst vau hier op Drunen en terug Zie achterstaande advertentie. BESOIJEX. De heer Knoop van Xeder- heuiert, die benoemd is tot leeraar in de gymnastiek aan de normaalschool te Waal wijk, heeft zich bereid verklaard als onder wijzer op te treden der nieuw opgerichte gymnastiek-vereeniging «Olympia Op eene verleden week gehouden vergadering vau onderwijzers is besloten, de oefeningen voor loopig te houden bij den heer v. Kregten te Waalwijk. HAARSTEEG. De heer J. ran den Hout alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Helenaveen. LANGSTRAAT. Terwijl de handel in hooi in de Langstraat iets meer geanimeerd was, had de aflevering voor de persen tegen f 6,7,50 9,en f 10.50 per 500 Kg. naar gelang het 3e. 2e en le qualiteit of jarig hooi betrof, plaats. Stroo op levering met veel kooplust f 9,a 9,50 per 500 Kg. In kalfkoeien is de handel zeer vlug, in vette koeien daarentegen lusteloos. Kalfkoeien le qual. f 250 a 300, 2e qual. f 195 a 230, dito vaar/en f 180 a 225 per stuk; vette koeien 66 a 70 ct., dito varkens 57 a 59 et. per Kg. (schoon). NIEUWKUIK, 10 Oct. Het hop plukken is afgeloopen, de opbrengst is gering doch de prijzen hoog; men besteedt f 60 a 62 ier 50 kilo. Het grootste gedeelte is reeds in handen der koopers. GELDERMALSEN. Er komen hier thans onder de schoolkinderen onderscheidene ge vallen voor van waterpokken en zoogenaam- den bof. WAALWIJK, 10 Oct. Aan de nor maallessen alhier is benoemd tot leeraar in het teekenen de heer H. Klerkx te Jrunen. WOUDRICHEM. Door Z.E. den heer Commissaris des Konings dezer provin cie zijn herbenoemd tot zetters der Rijks directe belastingen dezer gemeente, de heeren Jan Struiek Janszoon en Abraham Jacob de Jong de Bosson. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Voor deze gemeente zijn benoemd tot zetters der directe belastingen de heeren M. M. v. Baasbank en G. Verbeek. DALEM, 12 Oct. Sedert eenige dagen leerscht binnen de gemeente Gorinchem de griep of keelziekte. In de vorige week zijn vijf jongetjes van 4 en 5 jaar, in verschillende gezinnen, na een kort doch smartelijk lijden aan die ziekte jezweken. Door de behoefte aan houtmaterialen wordt het vierjarig rijsgewas ruim 25 °/0 looger verpacht dan in 1889. Verleden week is te Gorinchem publiek voor vier ep zes jaren verpacht het bouw- and van den heer Van Dam van Noordeloos. Ofschoon het land nu ook bemest moet worden, is het toch nog duurder verpacht dan in 1886. tricht 8 manschappen gen qnireerd (ot afzet- ting der pachthoeve te Ynals, waar het lUuiXtweUjii Nieuws. HEUSDEN, 15 October. Bij de jongste reorganisatie der normaal lessen te Heusden is benoemd tot leeraar in het hand teekenen, de heer R. Braams te Gendt ren. De dienst op delijnZwaluwe's-Bosch is met aanvang van 15 October geregeld als volgt: Lage Zwaluwe. Zeveubergscke H. Hooge-Zwaluwe. M. en Drimmelen. Geeetruidenberg Waalwijk-Beaoijen. Drunen. Vlijmen. 's-Boscb. 6.40 11.33 2.10 4.28 8.17 6.44 11.37 2.14 8.21 6.52 11.45 2 22 8.28 6.58 11.51 2.28 8.34 7.04 11.57 2.33 4.46 8.40 7.10 12.03 2.39 8.46 7.15 12.08 2.44 8.50 7.23 12.16 2.52 8.57 7.29 12.22 2.58 5.04 9.02 7.38 12.31 3.07 9.09 7.49 12.42 3.18 5.18 9.16 7.57 12.50 3.27 5.26 9.24 «Snoeperig* en «beelderig* is weer de almanak van «Voor 't Jonge Volkje* die reeds bij den heer Joh. Ykema in Den Haag verschenen is. Behalve de bijzonder heden, die in een almanak onmisbaar zijn, levat dit begeerlijke jaarboekje voor onze eugd zoo aantrekkelijke op kinderlijke toon gesebreven verhaaltjes en zoo lieve plaatjes, dat het onweerstaanbaar ook oudere aan- ,rekt. Waarlijk, de heer Ykema heeft er slag van om hetgeen beminde kinderschrijvers, zooals de heer Louwerse, op papier stellen, in een keurig gewaad te steken. Gelukkig iet verdienstelijk werk van schrijvers en uitgevers wordt gewardeerd in den lande. Zoo blijve het! »R. Nbl.« liiiiïieriltiirici. s Bosch. Vlijmen. De vroedvrouw Schwarz, die te Warschau zal terechtstaan wegens kindermoordenDrunen. heeft, naar tot dusver gebleken is, den dood ^'^"A-Besoijen. van niet minder dan 150 kinderen op het j waspik. geweten. Men heeft tot nog toe vijf barerllaamsdonk medeplichtigen gevat. I Geertruidenberg. TT 1 er i i i i M. en Drimmelen Vrouw Schwarz werd zes jaren geledenHooge-Zwaluwe als lid eener dievenbende veroordeeld tot Zevenbergsche H. vijf jaren dwangarbeid in Siberië; maar zij jI'&g^Zwaluwe ontvluchtte vandaar en vestigde zich onder een valscheu naam te Warschau. 6.14 6.23 6.30 6.39 6.45 6.53 6.58 9.30 2.00 6.03 7,20 9.39 2.13 6.15 7.35 2.20 6.23 7.42 9.53 2.29 6.30 7.51 2.35 6.35 7.58 2.43 6.43 8.06 2.48 6.48 8.11 7.05 10.11 2.53 6.54 8.17 7.11 2.58 7.00 8.23 7.17 3.04 7.06 8.29 7.25 3.12 8.37 7.28 10.28 3.15 7.15 8.40 Volgens deze dienstregeling vertrekken van Bosch de treinen naar Utrecht: 7.40, 10.04, 10.35, 1.05, 1.56, 5.42, 6.05, Het Gerechtshof te Rochester (New-York) 7,38, 10.37, 1.08,4.24, 6.10 9.25. heeft zekeren Arthur Day schuldig bevon- i Bokstel: 7.35, 9.06, 9.22, 11.53, 12.17, 3.43, 5.29, den aan moord op zijn vrouw, die hij, bij 7.01, 7.30, 10.53. een bezoek aan de Niagara, in de snel- j Naar wij vernemen is de approbatie stroomingen der rivier had geworpen. Zijn op de aanneming Nieuwe Maasmond, bouw zuster, die het echtpaar op het uitstapje vak AalburgHagoirt ingekomen en zullen Men bericht van Apeldoorn, dat in het legin der week andermaal een consult op iet Loo verwacht wordt van professor Rosen- stein met de doctoren Vinkhuyzen en Vlaan deren, om onderzoek te doen naar den toe stand van den Koning. Ook spreekt men van een aanstaand bezoek ten paleize van eenige ministers. Het laatste bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning luidt: Sedert veertien dagen hebben zich bij Z. M. den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tijd is er eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Z. M. buiten staat is, zich mot ernstige aangelegenheden bezig te houden. Het Loo13 October 1890. Dr. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen. Naar men aan de »N. R. Ct.« meldt, heeft de commandant van Zr. Ms. zeemacht in O.-Indië zich tot den minister van ma rine gewend met een rapport, waarin hij mededeelt, zich niet langer verantwoordelijk te kunnen stellen voor den loop der zaken in Indië, wegens den ellendigen toestand waarin zich onze marine aldaar bevindt. Door den Commissaris des Konings in Limburg zijn van het garnizoen te Maas- j mond- en klauwzeer onder het rundvee is uitgebroken. Het plotseling verbod van invoer uit ons land in Engeland van levend- en geslacht vee, zal op de prijzen merkbaar worden en menig landbouwer, die op denajaarsmarkten, welke beginnen, nat beesten afzetten moet, om de huurpenningen bij elkaar te krijgen, zal daardoor in verlegenheid komen. Anders is dit jaar voor den veehouder gunstig geweest, veel gras, goed bon en beste kaasprijzen. Het gevaar dat de openbare gezondheid dreigt, tengevolge van de voorstellen der tegenwoordige regeering tot verzwakking van de verplichting tot inenting, heeft de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen be wogen, voor dit volksbelang in de bres te treden met de wapenen die haar ten dienste staan. Na het leerzame betoog van dr. B. Carsten in den Volks-Almanak over Het nut der Koepok-inentingen na het belang rijke opstel van prof. dr. C. A. Pekelharing: De Strijd tegen de Smetstoffenin de «kleine geschriften* der Maatschappij opgenomen, heeft thans de oud-hoogleeraar dr. W. Koster diezelfde geschriften verrijkt met eene korte verhandeling, getiteld De Staat en de Koe pok-inenting.. Prof. Koster zelf verklaart, dat hij degenen, die de twee hierboven genoemde stukken gelezen hebben, geen nieuwe gegevens en ook in het algemeen over den voorbehoe- dendeu invloed der koepok-inenting geen geheel nieuwe beschouwingen kan aanvoeren. )e bjjzondere beteekenis van zijn betoog icht daarin, dat by helder uiteenzet waarom de staat, als waker voor de algemeene be- angen, verplicht is door wetteljjke maat regelen de ingezetenen te dwingen om het voorbehoedmiddel der inenting op hunne nnderen toe te passen. Het karakter van dien wettelijken dwang, zooals hij bestaat trachtens de wet van 4 December 1872, wordt door den schrijver in het licht gesteld, en vervolgens schetst hij welke de toestand worden zal, indien die drang wordt opge- leven. Zijne slotsom vat hij samen in deze wee stellingen «Wij wenscben vrij te zijn, zooals de oude Romeinen het reeds wenschten, die in wetten, waaraan zij zich op grond van iet algemeen belang vrijwillig bonden, geen dwang zagen. Wij wenschen niet alleen voor ons zeiven en onze kindoren beveiliging tegeu de pokken* maar, zooveel wij vermogen, mede te werken om het ontstaan van pokken-epidemitën te voorkomen.* De hoogleeraar spreekt den wensch uit, «dat de overgroote meerderheid van het «Nederlandsche volk van deze overtuiging «moge doen blijken.* Wordt deze wensch vervuld, dan zal de Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen door de uitgave van dit ge- geschrift daartoe niet weinig bijgedragen lebben. Bij het Vrijdag te Venloo gehouden appèl waren er niét minder dan 13 huzaren en 1 korporaal absent. Dezen waren reeds 24 uren afwezig. Uit ÏJmuiden wordt gemeld van 13 Oct.: Door plotseling opgekomen zeedamp liep de Duitsche houtboot »Elsa« gisteren tegen de loopbrug van Velzen over het Noordzee- ranaal, waardoor deze zoodanig werd ont zet, dat de brug voorloopig geheel onbruik- iaar is. De fundamenten der brug worden heden door een duiker nauwkeurig onderzocht. De schade begroot men voorloopig op 50 a 60 mille. De schade aan de boot zelve is minder lelangrijk. Vrijdagnacht is te Utrecht overleden de oudste inwoner dier stad, de heer J. Lorette, in den ouderdom van bijna 104 jaren. De zonderling S. te Bruinisse, die tijdens de jongste volkstelling zijn telkaart ver brandde en alle opgaven pertinent weigerde te beantwoorden, waarvan een vonnis van f 20 boete of 6 dagen hechtenis het gevolg is geweest, heeft het zóó ver laten komen dat hij door de politie opgepakt en te Zie- rikzee in het huis van bewaring gebracht is moeten worden, waar hij, de vorige week Vrijdagavond omstreeks 8 uren aangekomen, den volgenden morgen reeds betaalde en weer ontslagen werd. Sedert Vrijdag namiddag was te Nunspeet eene oude, bijna blinde weduwe van ruim 74 jaar, spoorloos verdwenen. Zij was met een zak naar het veld gegaan om eenige heide te halen en keerde niet terug. Die' zelfde avond, de geheele daaropvolgende dag en nacht en Zondag zijn met zoeken door gebracht, doch ofschoon wel 50 a 60 mannen op de been waren, en alle bosschen zijn afgezocht, heeft men haar eerst Muan- dag voormiddag omstreeks 10 uur terug gevonden. Zij was, niettegenstaande zij drie dagen en drie nachten in de open lucht doorbracht en sedert Vrijdag namiddag geen voedsel had gebruikt, nog flink gezand, en in een bosch (een half uur van Nunspeet) aan het dwalen, trachtende den weg terug te vinden, 's Nachts had zij zich onder de dennen ter ruste gelegd. er Naar de «Dord. Ct.« verneemt, dreigt tusschen de aandeelhouders der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij een proces te ontstuan, daar er onzekerneid is gerezen over de verdeeling der premie, die de Staat, by de overneming van de rechten en ver plichtingen der Maatschappij, op zich heeft genomen uit te betalen boven het nominaal bedrag van het gestorte kapitaal. Het maat schappelijk kapitaal kon n.l. volgens de stututen tot 86 millioen gulden in 150,000 aaudeelen, elk van f 240, worden opge voerd. Er is evenwel op slechts 122,000 aaudeelen het volle bedrag gestortbij 3000 aandeelen is slechts f 96 opgevraagdbij 25,000 slechts f 38. Nu beweert een deel der houders vau niet-volgestorte aandeelen, dat uit de koopsom, die het Rijk betaalt, eerst hetgeen op elk aandeel werkelijk is ge stort, behoort te worden uitgekeerd, maar dat dan het meerdere gelijkelijk over alle aandeelhouders moet worden verdeeld, on verschillig of zij al dan niet hebben volge stort, welke meening door de houders van volgestorte aandeelen bestreden wordt. Het is geen voordeelige winter, dien wij egeinoet gaan, vooral wat betreft de aard appelen zoo wordt uit Breda geschre ven. Werd in het vorig jaar de voorraad opgedaan tegen ongeveer f 1.50 de zand- aardappelen en tegen f 2.50 de kleiaard- appelen per hectoliter, nu zijn de prijzen 2.50 en f 4, een merkbaar verschil dus, vooral gevoelig voor hen, die gewoon zijn zomers een spaarpotje aan te leggen, om in den herfst den wintervoorraad op te doen. Evenwel, de boeren klagen ook, daar bijv. in de kleistreek velden zijn, waar slechts .iet vierde deel aardappelen gerooid zijn in vergelijk van andere jaren. Dinsdag middag bracht een jongentje te Numansdorp eten aan zijn vader, die op iet land aan het werk was. 's Avonds om elf uur was het kind een lijk. Vertnoede- heeft hij onder liet naar het land gaan egelijk met wat bramen eenige vergiftige lessen gegeten. Men meldt uit Amsterdam In de Damstraat alhier had Zaterdag avond omstreeks half tien uur eene groote Oranje-demonstratie plaats. De Oranjeklan ten dreven eerst een aantal socialen naai de Kal verstraat, keerden toen plotseling om, en vielen voor «Café Neuf« opnieuw de socialen aan. Na een hevig o-evecht werden o o de beide reclame-chassinetten door het volk veroverd. De colporteur Bos werd, door politie beschermd, naar het bureau gebracht. Duizenden waren op de been. De menigte zong voortdurend nationale en anti-socialistische liederen, en maakte, zoo dikwijls een der socialistische colporteurs iets riep, dit onverstaanbaar door luid ge tier. De veroverde chassinetten droegen op schriften tot aanbeveling van eene brochure van mr. Spin over de houding van minister Lobman in zake de bestorming der Nieuwe Kerk, en van eene brochure, getiteld: «Het belootde laud Kanaan.* Te 10.30 komt een nieuwe bende jeugdige oranjeklanten met oranjevlaggen en frag menten der veroverde eereteekenen de Dam straat binnen. Op den hoek der Nes ontstaat eene algemeene kloppartij. Burgers, volgens sommigen rechercheurs, slaan met stokken en andere verweermiddelen in het rond, bij gestaan door één agent. Alles vlucht in de zijstraten. Sedert zijn nog vier agenten ver schenen. Eene groote menigte wacht in de Damstraat, op den Dam enz. de dingen die komen zullen. Het gezang der oranjeliederen, en het geschreeuw der colporteurs is ver stomd. Alles wandelt kalm, behoudens enkele oploopjes. Later bei icht: Omstreeks kwart voor elf uur begon eene kleine afdeeling politie in de Damstraat, de oude Hoogstraat en op omliggende grachten met den stok te chargeeren op de wel ge dunde, maar nog telkens samenscholende menigte. Intusschen hoorde men in de verte verspreide groepen socialisten het vrijheids lied zingen. Ten 11 uur 20 min. seinden de verschil lende sectiën om sterkere afdeelingen ter assistentie. Zoodra deze versterking was aan gekomen, werd zonder den stok te gebruiken, voor de circulatie gezorgd. De menigte is sedert wel iets toegenomen, maar vrij kalm.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2