De strijd tegen de Unions. Tot een zeer ernstige maatregel is, naar de Times meldt, door de Engelsobe eereeniging van reeders, de Shipping Federation, iu beginsel besloten. De Bond wil n.l. al zijn schepen, die zich in elke haven van het Yereenigd Koninkrijk bevinden, buiten dienst stellen, totdat er niet langer voortdurend gevaar behoeft te zijn, dat de stokers of sjouwers op een goeden dag weigeren hun werk te doen. Wordt deze maatregel ten uitvoir ge bracht, dan worden daardoor niet alleen alle takken van bedrijf getroffen, dte on middellijk met de scheepvaart in verband staan, doch vooral ook de mijn-industrie ten gevolge van een groote vermindering in de vervoermiddelen en bijna elke andere nijverheid in meerdere of mindere mate. De reeders kunnen, zegt het blad, zekere be paalde, onmiddellijke eischen, al mochten die overdreven zijn, overwegen en aannemen. Doch ze kunnen niet den onzekeren en on- berekenbaren dwang dulden, die telkens on verwachts geoefend wordt en waardoor op het laatst alle scheepvaart onmogelijk wordt. De oorzaak dezer catastroof is te wyten DALEM. De heer Monsuia, Candiuaat aan de onachtzaamheid van een vrachtrijder, te Ferwerd, beeft het beroep naar Herwyuen die een paar gegoteu ijzeren pijpen van groote afmeting zoo onbesuisd heeft afge laden, dat zij gebroken zijn. In de meeste andere landen zou zulk een ongeval geen invloed kunnen uitoefenen op de gezondheid der beesten in een dierentuin, die op een uur afstand lagnmar hier is oorzaak en gevolg op groote distantiën mogelijk. Toen de onhandige voerman bij de ijzer gieterij der beereu R. Co. kwam zeggen, dat de beide buizen gebroken waren, deelde de directie hem mede, dat de maat zijner zonden thans vol was en dat men voortaan ean ander met bet vervoer der goederen zou belasten, hetgeen dan ook geschiedde. Voerman No. 1 zwoer daarop wraak op zijn gelukkigen concurrent en een paar dagen later vond deze arme man zijn tien of elf paarden dood in den stal, terwijl een enorme hoeveelheid arsenicum, die nog in de troggen gevonden werd, de oorzaak van dit feit aan wees. Het is nog niet duidelijk, op welke wijze Voerman No. 2 zijn paardelijken te gelde maukte, maar zeker is het, dat het vleesch van een der aldus vergiftigde dieren door den leverancier van den zi.ölogischen tuin voor voedsel werd afgeleverd. Met welk En er valt, volgens de Times, ui. t aan resultaat is reeds gemeld! Het is werkelijk te twijfelen, of de Bond heeft de middelen, om den strjjd met goed gevolg te beginnen. De Engelsche Regeering heeft de Repu bliek Brazilië erkend. Castioni is te Londen opnieuw voor de rechtbank van politie verschenen. Zijn ad vocaat zeide, dat hjj voornemens was ge tuigenissen uit Zwitserland aan te voeren, ten bewjjze dat het misdrijf tot de staats kundige misdrijven behoorde; maar indien de rechter mocht beslissen dat dit niet het roerend, te hooren hoe de groote leeuw en zijn echtgenoote zich door hun oppasser lieten behandelen en uit zijne handen de geneesmiddelen namen, die hij hun te ver geefs toediende, en hoe zy eindeljjk den geest gaven, met de brekende oogen op dezen man gericht, die hen eenige jaren met veel tract en zorg had opgepast. Zij waren onder de eersteD, die stierven. Alle vleeschetende dieren zijn hen, de een na den ander, gevolgd, met ééne uitzonde ring; de gieren hebben geen last hoege naamd van hetzelfde voedsel gehad. Wat men nu met papegaaien, apen en de verdere bevolking zal doen, is een punt, geval was, zou de aangeklaagde bewijzen, "7«1 .dat door de direotie van den tuin en hare dat hij met de man is die de daad bedre- oïetwogen wordt, De j08titie zoekt ven heeft. De advocaat oodfall, optredende naar bewjjzen voor de vergiftiging van de voor de Zwitsersche Regeering, zeide dat [paarden, maar zoeken en vinden zyn twee. een getuige, Motta genaamd, die de inden- Het meeste opzien echter baart de kolossale titeit van den beklaagde kan vestigen, op-kwajntiteit arst;üicxum' die nog 0ver was, zoodat men zich afvraagt waar die vandaan geroepen is. De verdere behandeling der gekomen is; wie er zufk eeü voorraad op zaak werd acht dagen uitgesteld. nagehouden heeft. De president van het veiligheidscomité uit White-chapel heeft den volgenden brief ontvangen, met het postmerk Liverpool »Het spjjt mij, dat ik u nog eens moet lastig vallen, maar sinds mijn laatsten brief ben ik van plan veranderd en heb ik mij j voor korten tijd naar Liverpool begeven. Ik 1 ben reeds in die stad aangekomen, zooals j trouwens plan de Pbiaijselijk Nieuws. HEUSDEN, 22 October. Bij de op heden gehouden groote ver koop van drie- en vierjarig griendhout, waren de prijzen belangrijk hooger dan vorige jaren. De minister van waterstaat, bandel en njj verheid heeft benoemd bij de werken tot vorming van een gedeelte rivier be- uit het postmerk blijkt. Ik ben j westen Heusden tot Hagoorttot buiten- politie te Liverpool eens te gewoon hoofdopzichter H. C. van der Hoorn VVeesp en tot buitengewone opzichters aangenomen. Het bandhoat wordt hier buitenge woon duur verkocht: 't is ruim 100 pCt. duurder dan verleden jaar. In 1889 toch golden de 100 bossen f 9.50 en thans brachten ze f 20 op. van toonen, dat zij alles behalve waakzaam is. Uw dienaar, Jack the Ripper. De heer Backert heeft verklaard, dat die brief van dezelfde hand is als die, welke hem onlangs uit Londen werd toegezonden. Stanley schrijft in de Times*, dat de inschrijving voor de stoomboot op het Vic- toria-meer niet meer dan 2000 van de 5000 p. st. heeft opgebracht. Men vreest nu in Londen dat de Duitscbe hunne boot het eerst in de vaart zullen hebben. Uit Vlijmen wordt geschreven: Wij hebben niet weemoed den laatsten wagen van Van Gend en Loos nagestaard Het was de grootste, voor 18 personen. Er zat nu niemand in dan een paar knechts, en de lading bestond uit een-ge ladders en wat rommel, afkomstig uit de hier aan wezige stalling. Ja! met weemoed hebben wij dien laatsten wagen nagestaard, want sedert de opening van den spoorweglijn ZwaluweVlijmen was het maar gemak kelijk om naar 's-Bosch te komen en terug. Als de wagen niet vol zit, kon men overal opstappen, en we zijn er nu niet op ver beterd. Eerst eene gezonde wandeling naar bet station, waar men wel niet op het uiterste oogen blik durft aankomen, dus nog wat tjjdverlies heeft, dan het traject sporens, zoodat bij slot van rekening de reis per spoor naar \s Bosch bijna even lang duurt als van Gend en Loos er over deed. Zoo gaat het in den regelde meeste menschen zyn niet tevreden met bet bestaande en haken naar wat nieuws. Hoe dikwijls is er gemopperd over die 5»rammelkastenvan Van Gend en Loos, en inderdaad: ze waren op Ze schokten, stootten, rammelden, tocht ten, stonkenze waren verveloos, ver schrikkelijk hard Tan banken, gevaarlijk misschien wel; we haakten naar de lekkere coupés van de staatsspoorwegen en nu zouden we werkeljjk wel willen dat het »sukkelend locaaltje* en de »rammelkasten« nog maar reden, want hoe voldoende door den nieuwen spoorwegdienst in het verkeer wordt voorzien, kan wel hieruit blyken, dat nog dagelijks eene diligence rydt tus- schen Waalwyk en 's-Bosch heen en weer, waarvan veel gebruik wordt gemaakt, en van Heusden naar 's-Bosch en terug, da- geljjks nog wel twee diligences van ver schillende ondernemers, niettegenstaande uit Heusden op alle treinen wagens rijden naar het station Drnnen, Eén ding hebben we gewonnenrust en kalmteDe wagens ratelen niet meergeen zweepgeklap weer klinkt; de trompet zwijgt. Als er straks water in het Bossche veld komt, geen veer lieden eu schippers, geen bootjes en schuiten meer; ginds snorren de treinen heen, die slechts nu en dan een schel gefluit doen hooren; de beweging van het moderne leven wordt samei getrokken in de groote steden; de dorpen worden dof en stil, en de dorpe lingen overgelaten aan hun lot. Geen wonder dat dit er niet beter op wordt. JL3i 11 u e n 1 ïfixi ci Het rijksgericht in Dnitschland heeft bij arrest van den 20 Mei 1889 beslist, dat eene verergering der ziekte bij een lijder, ontstaan door onnaauwkeurige behandeling van den geneesheer, moet worden aangemerkt als Uichaams-beschadiging door onachtzaam heid* en bijgevolg strafbaar is. De Etna is weder begonnen te werken. Een dikke kolom rook ontsnapt uit den krater en te Giarre aan de oostzijde van den berg is een lichte aardschok gevoeld en een aschregen gevallen. Op het Huronmeer verbrandde het schip Annie Young. Negen mannen verdronken en 13 overblij venden werden na hevige brandwonden te hebben bekomen, toen zjj reeds alle hoop op redding hadden opge geven en zich op den dood voorbereidden, door een schip gered. - Een verschriklijken brand heeft gewoed te Santander (Spanje), waarby 15 menschen omgekomen en 16 gekwetst zijn. - Het Hamburger stoomschip >Virgilia« is met den kapitein en 33 man schappen verongelukt. Er werd niets gered. De »Virgilia« was een nieuw schip met zes waterdichte schotten. Het schijnt in een woedende orkaan te zijn verongelukt. De »Artis« van Warschau. De zoölo gische tuin, de »Artis« van Warschau, be hoort naar men van daar meldt tot het verleden. Slechts weinige jaren heeft hi bestaan, maar van weinig was bij, dank de belangstelling, die het publiek betoonde, tot iets degelijks geworden. Bij de opening telde men er een paar zeldzaam schoone wolven een beer en een vijftal van die onvermij Ie lijke papegaaien, die nu eenmaal de entree van iedere instelling deze soort schijnen te moeten versieren. Nog verleden week kon de tuin zich op het bezit beroemen van leeuwen, tijgers, panters en andere verseheu rende dieren, waarvan vooral de eersten door prachtige exemplaren waren vertegenwoor digd. Thans zijn ze alle dood! te vveesp en e J. Slnis, A. Sliedrecht en M. J. C. van Eijck, allen te Heerewaarden. BAARDWIJK. Toen de trein Zaterdag middag hier de oude halte passeerde, werd een haas verrast en hem de kop van den romp gereden. Een schoenmaker, die van 't geval getuige was, nam het overschot mee naar huis, om 's Zondags een lekker hapje te hebben. WAALWIJK. Verleden Zaterdag heeft een schoenmaker alhier, die niet wel bij 't hoofd is, getracht zich van kant te maken, door in den Singel te springen. Niet dan met veel moeite slaagde men er in hem op het droge te brengen. Onnoodig te zeggen dat er direct heel wat volk op de been was. Verleden Zaterdag werd een alhier wonend kostganger 's ochtends dood te bed gevonden, met het aangezicht in het kussen gedrukt. De geroepen geneesheer schreef de dood oe aan verstikking. Op last der politie, die met (Je zaak in kennis was gesteld, ïeeft eené lijkopening plaats gehad, die geene andere aanwijzing heeft opgeleverd, an dat de overledene een natuurlijken dood door verstikking gestorven is. Bij vonnis der arrond.-rechtbank te s-Hertogenbosch zijn 1. W. J. v. S.; 2. C. Z.3. H. B. en 4. J. B., wegens mis handeling, veroordeeld tot eene gevangenis straf no. 1 en 2 ieder van 45 dagen, no. en 4 ieder van 1 maand. Uit dit ongewoon strenge vonnis kan dijken, hoe de justitie denkt over het mis- landelen van wielrijders, 't Is dus te hopen, dat anderen zich zullen spiegelen aan de larde les, door de Bossche rechtbank gegeven. RIJSWIJK (bij Woudrichem.) In plaats van wijlen den heer P. Westerlaken is ge kozen tot lid van den gemeenteraad alhier de heer J. H. v. Ouwerkerk. WELL. De landerjjen, welke de vorige week alhier en te Ammerzoden van de kerk, de pastorie, de diaconie en van sommige particulieren zijn verpacht, hebben aan merkelijk meer opgebracht, dan voor zes jaar. - De pastorie, welke 't vorige jaar ge deeltelijk werd verbouwd en toen van een nieuw dak is voorzien, is nu geheel gereed, en uit- en inwendig een prachtig gebouw geworden. Deze week zal zij door onzen nieuwen predikant betrokken worden, die hier a. s. Zondag zijne intrede hoopt te doen, bij welke gelegenheid hij des morgens zal be vestigd worden door zijn broeder, predikant te Dedemsvaart. DUSSEN. Tot leden van het college van zetters dezer gemeente zijn benoemd de heeren Ant. A. H. van Honsewijk en A B. van de Koppel. Naar ons van betrouwbare zijde wordt bericht, blijft de toestand van Z. M. den Koning nagenoeg onveranderd en is er van dadelijk levensgevaar geen sprake. De be weringen echter, van sommige zijden ver spreid, dat de Koning dezen zomer, bepaal delijk in Augustus, zieker is geweest dan thans, zijn onjuist. Den ganschen zomer was de Koning over 't algemeen vrij wtl, en in staat de Regeeringszaken waar te nemenin 't laatst van September is er een ongustige keer gekomen en heeft zich vrij overwacht in enkele dagen de ziekte toestand geopenbaard, die Z. M. buiten staat stelt zijn taak te verrichten. visscber met een schepuct uil zee op^evischt. De vogel gedijkt zwemmende op een zwart eendje, met een vuurrooden papegaai bek. De papegaai-alk staat rechtop, evenals de duikers, zeeduikers, en pingrims of vet ganzen, met wie hij echter geheel niet ver want isde naaste verwanten zijn de meeuwen. Zijn voedsel bestaat in kleine visschen en kretfulierenhij zelf wordt somtijds door groote vissehen, zooals kabeljauwen, opge geten. Hét dier laat een geluid hooren, dat aun het geeuwen van den mensch doet denken. De Staatscourant* bevat de mededeeling, dat de Raad van Ministers, van oordeel dat Z. M. den Koning buiten staat is de regee ring waar te nemen, besloten heeft de Staten- Generaal in vereenigde vergadering bijeen te roepen op Dinsdag den 28n October 1890, des namiddags ten twee ure, met uitnoodi- ging aan de leden der beide Kamers zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver eenigen. Algemeen heeft men zich in de afdeelin- gen der Tweede Kamer ingenomen ver klaard met de voorgestelde wijziging der personeele belasting ten opzichte van de landbouw-paarden, omdat men er in ziet eene tegemoetkoming aan de landbouwers zonder nadeel voor de schatkist. Ditmaal z .1 te Ileereuveen oui het kam- piueuscaap van Nederiaud en waarschpulgk te Amsterdam om het championaat der wereld gereden worden. Tegen den gewezen ln klerk G. W. F. uit de -bank van leening te Nijmegen, die 530 panden uit deze bank verdnisterde en ten eigen bate verkocht of deed verkoopen waardoor bij het meermalen opgegeven groot nadeel aan die bank toebracht, is door het O. M. bij de Rechtbank te Arnhem 4 jaar gev. gteischt. In het geheel hadden in 1889 op de ver schillende spoorwegondernemingen 19 ont sporingen, 7 botsingen en 16 ongevallen van anderen aard plaats. Door den dienst werden 6 reizigers gewond, terwijl door eigen toedoen 1 reiziger gedood en 3 reizi gers gewond werden. Van de beambten werden gedood door den dienst 1 en door eigen toedoen 11gewond werden door den dienst 8 en door eigeo toedoen 11 beambten. Op den spoorweg werden 18 personen ge dood en 7 gewond. Een milicien van het 8e reg. infanterie, lie, toen hij onlangs met verlof in België was, zich in de uniform van luitenant van het Ned. leger vertoonde, is deswege door den krijgsraad te Leeuwarden tot 1 muand gevangenisstraf veroordeeld. Te Zevenaar werd Zondag proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die zich in ken- nelijken staat naar de kerk begaf, om zijn kind te laten doopen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de ljjn Amsterdam—Utrecht, onder de gemeente Zuilen, een polderwerker door een van Amsterdam komenden goederentrein of wel door den voorafgaanden personentrein aangereden, met het treurig gevolg, dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Uit een ingesteld onderzoek moet gebleken zyn, dat de man E. H. genaamd en te Zuilen woonachtig was, waar hy sedert eenigen tyd aan het Nieuwe Merwedekanaal werkte. Daar hij den vorigen avond een kameraad naar den trein had gebracht, vermoedt men, dat hij daarna, wellicht ter bekorting van den weg, ltfngs de spoordaan huiswaarts heeft willen keeren en toen is gevallen, althans de houding waarin het lijk, met verbrijzeld achterhoofd tegen de rails leu nende werd gevonden, geeft allen grond voor dit vermoeden. Naar men verzekert was de man gehuwd en wonen zijne vrouw en kinderen te Kui lenburg. Door de politie te Groningen is aange houden eene 25-jarige vrouw met name A. M., die eenen buitenman naar eene een zame plaats gelokt had, terwijl laatstge noemde daarna eene portemonnaie vermiste, inhoudende ruim 115 gulden. Door een nauwgezet onderzoek is het der politie mogen gelukken de portemonnaie gemo(d waren gegaan en het geld terug te vinden in het Sterre- )osch, verborgen onder het loof. A. M. heeft vervolgens eene volledige bekentenis afgelegd. Het geheele mncbinegebouw van de be neden waterniachine van den Nooddorp- schen polder onder Nooddorp is dezer dagen vernield. Door het onklaar worden van de kamwielen geraakje het vliegwiel geheel vrij en vloog toen met ontzettende snelheid in de rondte. De 72-jarige machinist Arie Djjksman, die zich in de machinekamer be vond, wilde den stoom afsluiten en ging daartoe naar den cylinder, maar kreeg op dat oogenblik een stuk van het ijzeren vliegwiel, dat met een vreeselijken slag aan stukken sprong, teg>m het lijf, zoodat hij bewusteloos neerviel, terwijl stukken van ougeveer 500 kilo door het dak van het gebouw werden geslingerd en op 10 meters van het gebouw in den tuin vielen. Het gebouw is geheel en de machine ge deeltelik vernield, waardoor de schade zeer aanzienlijk is. De machinist werd door den stoker, die zich in het ondergedeelte van het gebouw bevond en dadelyk kwam toeschieten, naar zijn woning gebracht. Hij bleek wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk verwond te zjjn. Omtrent de schipbreuk der »Donrobin« op de kust van Behouwen bij Brouwers haven wordt het volgende nader gemeld; Tegen 10 ure in den morgen van den 18n October strandde op den Banjaard het En gelsche fregatschip »Donrobin,« geladen met 10000 vaten petroleum, komende van New- York met bestemming naar Rotterdam. De equipage bestond uit kapitein Travis met jonge vrouw, 18 matrozen van verschillende natiën, een Vlissingschen dekjongen en een Hollandschen loods, die te Üungeness aan boord was gekomen. Het was vreeselyk stormweer en ontzettend hooge zee; het schip had de zeilen verloren en was daar door onhandelbaar en onbestuurbaar gowor- Voor eenigen tjjd werd uit Amsterdam bericht, dat de justitie eene strafvervolging wenschte in te stellen tegen een der sprekers op de door de kiesvereeniging Amsterdam georganiseerde Tindal-meeting. De bedoelde man, aan 111 r. Treub, den voorzitter, op gevende Krekel te heeten, bezigde 0. a. de uitdrukking »dat de Koning Nederland aan den galg gebracht heeft*. Het blijkt nu dat deze Krekel onder een gefingeerden naam optrad, althans de justitie kan hem nergens vinden. Het nieuwe gebouw der vereeniging Kunstmin* te Dordrecht werd Dinsdag 1.1. feestelijk ingewijd. In een Maandag te Groningen gehouden vergadering van den Nederlandschen Sehaat- senrijdersbond is 0. m. besloten, de eerst- Een 17-jarig jongeling, zekere V., werk zaam op een kantoor te Rotterdam, heeft zich aan de Bank f 4200 weten te doen afgeven op een wissel, welken hij valsche- yk onderteekend had met de handteekening van zijn patroon. Men schrijft aan de »Haarl. Crt.:« In verband met de afschuwelijke zaak van het te Roden overleden meisje, zal, naar men zegt, ook nader onderzocht worden de oorzaak .van den dood eener dochter, die voor eenige jaren te Warmond, waar de weduwe H. toen woonde, op 17-jarigen leeftijd plotseling overleed. Nog eenige feiten worden vermeld, die zeer bezwarend zjjn voor vrouw H. Het linnengoed der dochter wiesch zij, tjjdens de ongesteldheid, zelf. Ofschoon de dokter herhaaldelijk bij zyn bezoek naar het braaksel vroeg en opdroeg het te bewaren, kon hjj het nooit te zien krjjgen. En toen verleden Maandagavond de ziekte veel heviger werd en de buren er op aandrongen den dokter te halen, wilde vrouw H. het volstrekt niet hebben, zoodat het meisje des nachts stierf, zonder dat de geneesheer nog weer by haar geweest was. Eindelijk nogaan den tim merman droeg de moeder op de kist zoo te sluiten, dat zij niet meer geopend kon worden. Want niemand, zeide zy, behoefde het lijk meer te zien. De wed. H. was te Rhoden nog geen jaar gevestigd; vroeger woonde zij o.a. te Grijpskerk, Warmond, Norg. De dierentuin te 's-Hage is in het bezit gekomen van een Papegaaiduiker of Pape- volgende algemeene vergadering te Dordrechtgaai-alk (Alca artica). Het exemplaar werd te houden. na den storm door een Scheveningschen strand 't anker met lange kettingen vallen, den. Op het kustwaehtbericht van West- Schouwen omtrent het ongeluk zijn door het reddingwezen van Brouwershaven alle pogingen in het werk gesteld om liulp te verleenen, door het seinen om sleepbooten en het uitzenden der reddingboot die door den loodskotter een eind weegs gesleept, het schip trachtte te naderen, hetgeen eveneens door de reddingboot van Burgsluis werd be proefd. Door den storm kon niemand het schip nabij komen, zoodat de 21 zich daarop bevindende personen een zekeren dood te wanneer niet met jovenmenschelyke inspanning en met ware doodsverachting het de bemanning der Irouwershavensche reddingboot gelukt was, na 5 uur worstelens tegen de woeste baren, iet schip te bereiken, dat reeds wrak was en vol water liep. Na ontzaglijk veel moeite werd de geheele equipage behalve een man, die beneden in het schip was, in de kleine loot geladen en alzoo de terugtocht met 24 man en 1 bijna bewustelooze vrouw aan vaard. Na 3 uren roeien in storm, harden regen en in volkomen duisternis, bereikte men, na veel angst en koude te hebben doorgestaan, de veilige haven van Brouwers- ïaven en weder kon Nederland trotsch zijn op een 5 tal eenvoudige mannen, die zich niet ontzagen om hun leven te wagen om dat van anderen te redden. Hulde dus aan den schipper J. de Korte, loodsen Meerman, De Voogd, Vermeulen en den varensgezel Bouwman voor hun moedig gedrag en on verschrokkenheid dat hun diensten door Engeland en Nederland op prijs worde: gesteld en zy daarvoor naar bebooren zulle: worden beloondDe geredde schipbreuke lingen, die bijna ongekleed, druipnat eL verkleumd van koude waren, werden doo: de goede zorgen van den heer Kater, En gelsch consul te Brouwershaven, gekleed^ gevoed en onder dak gebracht. Het schiji is, zooals wij reeds gemeld hebben, thans gehiel uit elkander geslagen en honderden vaten olie dry ven voor Walcheren en stran den daar. Den 4en October jl., 's morgens half drie uur bij hevigen N.W. storm en hemelhoogen zeegang, geraakte de te Delfzijl thuis be- boorende schoener Zeemeeuw*, kapt. E. T. Bos, met hout van Riga naar Delfzijl be stemd, op lagen wal bezet op de Jutland- sche kust. Om stranding te voorkomen, liet de gezagvoerder op eenigen afstand van het P

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2