til illttilil, Kinder Am 937. WOENSDAG 29 OCTOBER. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. 1890. s f I li. V li VOOR Dit blad verscbsnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Het doel en het geheim van de geheele opvoeding der kinderen isze steeds op de aangenaamste wjjze bezig houden d. i. te laten spelen. Reeds vader van Alphen, wiens kindergedichten nog altjjd goh'...* worden niettegenstaande sommige betweters zjjn roem trachten te verduisteren, reeds vader van Alphen, zeg ik, getuigde dit in zjjnMjjn spelen is leeren, mijn leeren is spelen. Bij het spelen behoort echter af wisseling te zjjn. Niet altijd met een en hetzelfde voorwerp en ook niet te lang achtereen voortgezet. Eene te groote hoe veelheid verschillend speelgoed op eens, doet meer nadeel dan nut. Speelgoed, 't welk men alleen geeft om te laten zien en te doen bewonderen, met de ernstige vermaning »het niet aan te raken« of »er voorzichtig mee te zijn« is geen speelgoed voor kinderen van 5 a 6 jaren. De kinderen spelen ook veel liever met speelgoed, waarbij wat te maken en te breken valt, zooals met bouw- doozen, legkaarten enz. Men heeft stoom machines vervaardigd, die met spiritus ge makkelijk in beweging kunnen gebracht worden. Voor grootere kinderen is zulk een machine een ware schat van genoegen en wetenschap. Ze gieten het water er in, steken de spriritus aan natuurlijk onder het toe ziend oog van een of ander familie-lid en de kinderen zijn opgetogen van blijd schap, wanneer het water begint te koken en de machine, een kleine spoortrein, zich in beweging zet. Zulk speelgoed is niet alleen aangenaam, maar ook leerzaam, vooral wan neer men het reeds een weinig ontwikkeld kind, de werking der beweegkracht ver klaart. Hiertoe behooren ook de vlieger, de magnetische viscbjes, de door zand gedreven water- of windmolens, tollen, de Kaleidoscoop en zoovele andere recht aangename en leer zame voorwerpen, die zoowel voor het lichaam als voor den geest, eene gewenschte uitspanning zijn. Meisjes spelen gaarne met keukentjes, en dit is een zeer goed middel om haar reeds van de prilste jeugd af, aan het koken en toebereiden der spijzen te gewennen, willen zij eenmaal op lateren leeftjjd goede moeders en flinke huishoudsters worden, want van de toebereiding der spijzen hangt inderdaad zeer veel af. Al spelende leeren de meisjes op deze wijze reeds een klein begrip van de theorie der kookkunst te krijgen, inzonder- heid wanneer de moeder of eene oudere zuster hierbjj de behulpzame hand biedt. Het be hoeven daarom juist niet altijd kostbare voorwerpen te zijn, o neenslechts enkele kleine gereedschappen van hout of blik geen koper een weinig brood, boter, meel en water of melk, zijn voldoemde om onze meisjes in kleine keukenprinsesjes te veran deren. En wanneer zjj dan de goed ge slaagde proeven harer kookkunst aan hare kleine gasten of familieleden ronddeelen, kan men het aan hare van vreugde stralende gezichtjes zien, hoe tevreden zij zijn, wanneer hetgeen zij gekookt of gebakken hebben, als lekker en smakelijk geroemd wordt. Doch hoe goed en nuttig deze wijze van spelen ook is, mag men toch nooit de pop vergeten. De pop, groot of klein, goedkoop of duur, moet natuurlijk als een kind van het kind gekleed zijn. Kinderen moeten met de poppen alles kunnen doen en uitrichten, wat zij zelf te genieten en te lijden hebben. Het uit- en aankleeden, wasschen en kam men, ziek zijn en medicjjnen innemen, lief kozingen, kussen, kastijdingen wanneer het zoo wezen moet, het verlies van een arm of been, van de haren, van een oog of ander lichaamsdeel, dat alles moeten de poppen kunnen ljjden en uithouden. En icch bljj1" erminkte pop steeds de lievelinge en het aangebeden voorwerp van het kind, waarvan het niet scheiden kan. Even als menige moeder al hare zorgen wijdt aan haar door het een of ander nood lottig toeval ongelukkig geworden kind, zoo ook wijdt het meisje al hare liefde, al hare gehechtheid aan de deerlijk gehavende en onoogeljjke pop, ja, zij zal dikwjjls eene nieuwe, sierljjk gekleede pop onaangeroerd laten liggen, om zich slechts bezig te houden niet het voorwerp harer liefde, 't welk als 't ware met haar vereenzelvigd is. Het spelen met de pop, spoort de meisjes er reeds van zelf toe aan, om onder toezicht van de moeder of eene oudere zuster, kleêren te vervaardigen en te herstellen, waar dit noodig is. Zoodoende leert het meisje reeds op jeug digen leeftijd zich een begrip vormen van de vrouwelijke bezigheden, die haar in haar volgend leven zoo dikwijls te pas komen. De jongens honden zich gaarne bezig met bouwen en timmeren. Een timmerdoos is voor hen meestal een voorwerp van het grootste genot. Men drage echter zorg, dat hun timmeren steeds onder het vaderlijk toezicht geschiede, wanneer men ten minste niet wil dat zij hunne kunst op het een of ander meubelstuk van waarde uitoefenen, door b. v. een spijker in een mahoniehouten tafel te slaan, of met een zaag de poot eener stoel af te zagen. De keus van het speel goed richte men overigens in, naar den smaak en de bevattelijkheid van 't kind, want het speelgoed moet dienen om het kind naar het lichaam en naar den geest te oefenen en te ontwikkelen. Men leere ze, zich sleehts met weinig speelgoed bezig te houden, en niet onophoudelijk van het een op het ander over te gaan, want dit legt den grond tot een onbestendig karakter; het kind moet er aan gewend worden om zijne onverdeelde aandacht aan één voor werp te wijden, voor dat hjj weder naar iets anders grijpt of omziet. Al te veel speelgoed is noch noodzakelijk willen gaarne weten hoe het speelgoed in j Wegens de schaarsohte van slachtvee in 'elkander zit. Hierin ligt voor hen de kiem de Rgnprovincie hebben belanghebbenden tot onderzoek en wetenschap, daarom mag j uit alle groote steden aldaar adressen aan het kinderspeelgoed ook niet te mooi zjjn. In den Pruisischen Minister gezonden, met het een doos van enkele stuivers heeft de knaap verzoek om het verbod tot invoer van slacht- dikwgls meer genoegen dan in een of ander vee in te trekken, voorwerp 't welk zoovele guldens kost. Aan den fakkeltocht, die aan Moltke ge bracht werd, namen ongeveer 20,000 per- Ten slotte vestig ik nog de aandacht van ouders en opvoeders, op de vele gevaren, i. .1 sonen deel, behoorende tot alle kringen der die het onvoorzichtig omgaan met sommige 6 bevolking, zonder onderscheid van partij. speelgoederen kunnen aanbieden. De looden soldaatjes en ander van dat metaal vervaar digd Neurenberger speelgoed, geven zoo licht aan de dikwjjls vetachtige vingertjes der kleinen af, en wanneer ze deze, of ook de voorwerpen zelve in den mond steken wat de kinderen zoo gaarne doen gebeurt het niet zelden dat ze zoodoende ongemerkt giftstoffen in zich opnemen, die hunne ge zondheid en hun leven bedreigen kunnen. Ook de houten geverfde poppen, die dikwijls door de kinderen afgelikt worden, kunnen j voor hen een bron van voortdurende zieke lijkheid worden. Menig aanvallig kind is door de onvoorzichtigheid of beklagens waardige onkunde van moeders enz. als offer van vergiftig speelgoed gevallen. Niet minder gevaarlijk zijn de welbekende verf- d o o z e n, die meestal zeer vergiftige verf stoffen bevatten, weshalve men toch altijd een wakend oog houde of waarschuwe tegen het aflikken der penseelen enz. Overigens geve men aan kinderen, die nog gaarne alles in den mond steken, geen geverfd speelgoed, onder welken vorm ook. IJ ui ten lun cl Koning Leopold heeft grootsche plannen ^oor Ostende. Vóór zijn vertrek uit Ostende heeft de Koning het gemeentebestuur in een bij zonder gehoor ontvangen. De Koning zeide o. a. dat van Ostende een winter-zeebad- plaats gemaakt behoorde te worden, waar toe o. a. noodig is een winter-kurzaal, met schouwburg-, concert- en speelzalen, aan vankelijk op niet al te groote schaal, maar vatbaar voor uitbreiding. Voorts sprak de Koning over den aanleg van nieuwe pleinen en tuinen, in het bijzonder over een groot park tusschen het Chalet en de duinen naar den eenen kant, en den Nieuwpoortschen De optocht, door kunstschilders en beeld houwers geordend, was artistiek gegroepeerd. Wagens en muziekkorpsen waren in den stoet. Eene toespraak van den voorziter van het comité beantwoordende, dankte Moltke voor de schitterende betooging der Berljjn- sche burgerjj. De herstelling van het Rijk, waardoor Berljjn groot is geworden, is zeide hij het werk van den grooten Keizer Wilhelm. Wanneer men hem een aan deel daaraan toeschrijven wil, moet men ook de trouwe makkers en braven herden ken, die hunne trouw aan het vaderland met den dood bezegelden. straatweg met het buurtspoorwegstation naar noch nuttig. Het is een der schoonste maar den anderen. Tegeljjk behoorde de verbetering ook een der moeieljjkste kunsten om de kinderen met speelgoed aangenaam en nuttig bezig te houden. Van hunne prilste jeugd af ontdekt men reeds bij hen de eerste sporen van hun humeur en karakter. Daar naar moet men ook de wijze van spelen en de keus van 't speelgoed inrichten. Stille droomerige, leer- en weetgierige kinderen geve men geen dingen, die tot zitten en leeren uit boeken noodzaken, maar paarden, wagens, trommels en fluiten, sabels en werp- ballen, in 't kort alles wat tot ontwikke ling en oefening hunner phjsische krachten strekken kan. Daarentegen geve men aan die zoogenaamde woelwaters* die geen minuut kunnen stil zitten, boeken of zulke dingen, die tot zitten, leeren of nadenken dienen moeten. Geef alzoo uit den speel goedwinkel en uit de kinderliteratuur dat gene, wat als tegengift voor de verschillende karakter-uittingen strekken kan. Het spreekt van zelf dat de kinderen de volle vrijheid moeten hebben om hun speelgoed te ge bruiken en des noods te breken. Kinderen der haven terhand genomen te worden, waartoe de aanleg van nieuwe dokken een eerste vereischte is. Dit alles, zeide de Koning ten slotte, zal geld kosten, maar ik twjjfel niet of, wanneer mjjn Regeering en de ge meente Ostende elkander de hand reiken, zullen de middelen er toe gevonden kunnen worden. De stationschef te Landen (Belgische provincie Luik) heeft in een waggon ge scheurde kleederen, een hoed en bloedige sporen gevonden, alsof in dien waggon iemand vermoord en daarna op den weg was geworpen. Het gerecht doet onderzoek. Dezer dagen heeft men in het bosch van Fraize, bij Epinal, het lijk gevonden van eene 72-jarige vrouw, die sedert twee jaar vermist werd, en wel in een soort van hang mat, ter hoogte van 15 meter tusschen twee pjjnboomen opgehangen. Twee mannen, vader en zoon, zijn in hechtenis genomen, verdacht van haar ver moord te hebben. De thans 60-jarige daglooner Fischer, uit Wasselnheim (Elzas), was in 1882, onder beschuldiging 80 hopranken te hebben afgesneden, veroordeeld tot eene gevangenis straf van 6 maanden en 8 dagen, tot be taling eener schadevergoeding van 350 Mark en in de proceskosten, die 358 Mark be droegen. Ofschoon de voetstappen op den akker van hem schenen te zijn en drie ge tuige beweerden hem in de nabijheid van het hopveld te hebben gezien, beweerde Fischer steeds onschuldig te zijn. Hij ging niettemin zijn straftijd uitdienen en verkocht huis en akker, om boete en kosten te be talen. Uit verdriet geraakte hij aan den drank en werd tengevolge daarvan een on gelukkig menscb. Nu heeft de moordenaar Ems, die voor eenigen tijd ter dood is gebracht, vóór zijn sterven verklaard, dat hjj de bewuste hop ranken in 1882 gestolen heeft en Fischer onschuldig is. Fischer heeft het verloren kapitaal met renten van den Staat teruggekregen. De Times* verneemt, dat de Sultan van Witu iedere voldoening weigert in zake den moord op de Duitschers, maar daarentegen zich op een oorlog voorbereidt. Honderden gewapenden van de naburige stammen stroo men toe om den Sultan te helpen tegen de vreemdelingen. De gewezen koning Milan zal, overeen komstig eene met de Servische regeering getroffen schikking, in de volgende week voor een jaar naar het buitenland vertrek ken. In de overeenkomst zijn verder bepa lingen gemaakt betreffende de geldeljjke aanspraken van den gewezen Koning en den invloed zijner gescheiden gemalin Na thalie, die, gelijk vroeger, beperkt blijft. Een deel der sjouwers begon reeds de werkstaking. De graansjouwers in de Londensche dok ken hebben Vrijdag opnieuw het werk ge staakt. Deze week wordt onder de zeelieden en dokwerkers in het gansche koningrgk eene ernstige beweging verwacht. De Italiaansche Regeering heeft thans ook de Braziliaansche Republiek erkend. Thans worden de berichten over de uit barsting van de Etna verontrustender; de lava stroomt met kracht uit den hoofd krater; verscheidene dorpen om den berg zijn reeds door de bewoners verlatenmen vreest voor groote rampen. Men verzekert dat in de laatste zes maan den niet minder dan 80.000 Joden uit Polen, Odessa en Ukraine, als gevolg van de anti semitische beweging naar Amerika zijn ge trokken. In Rusland is de winter plotseling zeer streng ingevallen. Uit Warschau wordt gemeld, dat 300 in woners van het Russische district Nieszawa, aan de grenzen van West-Pruisen, die, naar Brazilië willende emigreeren, 's nachts de grens trachtten te overschrijden, door de Russische grenswachters aangehouden en met geweld belet werden verder te gaan. De wachters maakten van hun vuurwapenen gebruik, waardoor verscheidene personen gedood zjjn en een vrouw zwaar gewond werd. De Ieren O'Brien en Dillon, die door de Engelsche regeering vervolgd, voorloopig tegen borgstelling op vrije voeten waren ge steld, maar middelerwijl de vlucht naar Frankrijk hebben genomen, zijn Zaterdag van Parijs naar Havre vertrokken om aldaar scheep te gaan naar Amerika. Men vreest voor een nieuwe werkstaking in de Londensche dokken, tengevolge van de beslissing van de arbiters in de geschillen tusschen de reeders en graandragers. Een geheel uit steenkool gebouwd om vangrijk paleis met torens en poorten zal weldra de industrierjjke, 17,000 inwoners tellende stad Ottumwa, de hoofdstad van Iowa in N. Amerika, versieren. De steen- kolenbeddingen in den omtrek van Ottumwa leveren het materiaal voor dit gebouw, dat op kolossale, eveneens uit steenkool ge vormde pijlers zal worden opgetrokken. Het paleis zal 230 voet lengte en 130 voet diepte hebben, en ongeacht zijne grootte slechts 30,000 dollars kosten. Het inwendige zal eene menigte vertrekken tellen, en o.a. ook eene theaterzaal, die 6000 menschen bevat ten kan. Behalve het theater zullen eene partij nagebootste in volle werking zijnde kolenmijnen en een schoon aangelegde tuin met waterval de voornaamste aantrekkelijk heden van dit wonderpaleis uitmaken. De regeering der Yereenigde Staten moet besloten hebben tot een nieuwen maatregel tot beperking van het aantal landverhuizers. Voortaan zal nameljjk aan allen, die in hun vaderland wegens een of ander misdrjjf ver oordeeld zijn, het vast verblijf in de Ver- eenigde Staten worden ontzegd. Uit Venezuela worden hevige overstroo mingen bericht. De Orinoco trad den 16 en 17 buiten de oevers en richtte vooral in de provincie Apure groote verwoestingen aan. 50 menschen en 15,000 stuks vee verdronken en meer dan 200 huizen werden vernield. Te Ciudad Bolivar zjjn 2000 menschen zonder dak. Van regeeringswege wordt hulp verleend. De schade wordt op 2 milioen dollar geschat. Bljjkens bericht uit Cairo deden een troep Derwishen uit Souachim een aanval op een transport schapen. De Egyptische cavallerie, langstraat en de üoiuiuelei'waard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1