Onze levensduur. M 938. kATEUDAÜ 1 NOVEMBER. Uitgever: U. J. YEERMAH, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. TOOK Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 8 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prgs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Onze eeuw der beschaving moge op som mige tjjdstippen redenen hebben te blozen, in vele opzichten mag ze met reden trotsch zijn op baren veelvermogenden invloed. 't Is nog geen eeuw geteden dat in gehee Europa de naam van zeker persoon op ieders lippen zweefde, als de gelukkige vinder n.l. van den steen der wijzen (goud) en van een middel om 't menscheljjk leven van de kwalen des ouderdoms te bevrjjden en iedereen een eeuwige jeugd deelachtig te maken. Als we er terstond bijvoegen dat deze wonderdoener, Cagliostro, wiens naam thans dient tot opluistering van vieze kermistentjes reeds lang de eeuwige rust is ingegaan, dan meenen we genoeg gezegd te hebben om aan te toonen, dat althans zijn laatste middel de vuurproef niet doorstaan heeft. En wat het eerstgenoemde betreft, och, goud fabri ceeren is hem ook al niet gelukt, al heeft hjj dan door zijn manier van optrêden en de geheimzinnigheid, die hem omgeeft, ter dege goud binnengeoogst. Dit is toch zeker een vrucht der bescha ving <en ontwikkeling, dat onder alle kwak zalvers van den tegenwoordigen tijd geen zal optreden met een elixer tot verkrijging eener eeuwige jeugd of hij zal door allen, zonder uitzondering, uitgelachen worden. Zulke elixers werden vroeger druk verhan deld. Ge weet hoe Staring er den gek mee gestoken heeft door Annet, een jonge dame van geposeerden leeftijd, die zich gaarne wilde verjeugdigen, een weinig boven de maat te doen innemen, met het gevolg dat ze den volgenden morgen als zuigeling in de luiers ontwaakte. Neen, die tijd is voorbij en voor goed. Indien onze jeugd voorbij is, dan weten we dat herroepen een onmogelijkheid is. Het eenige en het beste, wat we doen kunnen, is een matig leven leiden, de voorschriften der gezondheidsleer in acht nemen en verder de toekomst rustig tegemoet gaan. In de plaats van de geheimzinnige mid deltjes der geldmakers is in onze eeuw de gezondheidsleer opgetreden als bezitster van beproefde middelen tot verjonging van 't lichaam en opfrissching der krachten. Een dezer, waaraan echter de gezondheids leer part noch deel heeft, zg slechts volledig heidshalve genoemd, we bedoelen arsenicum, e«n der hevigste en meest bekende vergiften. Het is ontegenzeggelijk dat dit vergif, in zeer kleine hoeveelheden geregeld gebruikt, een voordeelige werking op het menschelijk lichaam uitoefent. En dit heeft velen verleid tot gebruik niet alleen, maar er zijn streken waar 't geregeld innemen van arsenicum een volksgewoonte geworden is, o.a. in Stier marken. Arsenicum heeft grooten invloed op de vetvorming, maakt het lichaam ge vuld en rond en geeft den gebruiker een gevoel van jeugdige kracht. Misschien be vatten de vroegere levenselixers wel een op lossing van aisenicum. Dit is zeker, de Stiermarkers zijn gezonde, flinke kerels en tot allen arbeid in staat maar, indien ze eenmaal begonnen zijn met 't gebruik kunnen ze 't niet meer nalatenzoo spoedig ze er mee ophouden, gevoelen ze zich ver zwakt en tot arbeid onbekwaam. Er mee voortgaan is dus zaak, indien men eenmaal begonnen is. Doch dit voort durend omgaan met een loerenden vijand is aan bedenking onderhevig. Plotselinge sterfgevallen zijn onder arsenicumgebruikers niet zeldzaam, en zij, die 't vergif een tijd lang, goed schijnen te kunnen verdragen, ljjden na verloop van eenigen tijd aan ver vetting van gewichtige organen, waaraan ze sterven moeten. Arsenicum is dus een vriend, tot wien men, indien men oud hoopt te worden, zgn toevlucht niet nemen moet. Diana van Poitiers een der vermaardste schoonheden van Frankrgk, heeft op lateren leeftijd, toen haar gevraagd werd naar het geheimmiddel, waarmee ze zoo lang haar schoonheid vermocht te bewaren, betuigd dat dit middel niets anders was dan water, koud wat»r. En ziedaar, een Uixer, dat men met goed recht kan aanbevelen aan iedereen, die er prijs op lt, jeugd en kracht te bewaren. Ofschoc voor sommigen zijn nut kan hev nbeide in herinnering te b'e, l -.vater ook in onze dagen nog altijd een kostelijke drank is. bedoelen we thans echter uitwendig gebruik. Er zgn wateren* in Europa, als te Gastein o.a., die een wonderdadige wer king op een verzwakt menschengestel uit oefenen, doch het is een troost voor degenen, die zulk een reis niet bekostigen kunnen, dat ook in gewoon regen- en duinwater een zegen voor den mensch verscholen ligt. Indien hij 't maar aanwendt, 't zjj warm of koud daarover hebbe de arts te be slissen en op den duur, niet alleen in den warmen zomer, maar ook in den kouden winter. In den zomer verfrischt het, in den winter staalt het de spieren en maakt ze beter bestand tegen de koude en de af wisseling der temperatuur. Een der jongste middelen tot versterking van door overwerking en zenuwlijden ver zwakte personen, is de z.g. mestkuur. De ongelukkigen, die daaraan behoefte hebben, heeft men niet te zoeken onder de standen, die dikwijls aan het hoog noodige gebrek lijden, maar juist onder die, welke het aan aardsche middelen in het minst niet faalt, doch die door ingespannen geestesarbeid hun lichaam gesloopt hebben en oud worden vóór den tijd. Deze moeten uit hun omgeving verwijderd en van alle zorgen ontheven worden, in de eerste plaats. En in de tweede, gedwongen tot volstrekte rust en het tot zich nemen van een steeds grootere hoe veelheid licht verteerbaar voedsel, als melk, leschuit, gebraad, meelkost enz in tusschen- ruimte van 2 a 3 uren. De gevolgen moeten uitstekend zijn. Deze kuur kan nog beter tot het doel eiden, wanneer ze vergezeld gaat van een andere, de massage, d. i. strijking, kne ding, klopping, wrijving van verschillende lichaamsdeelen, een uitstekend middel tot bevordering van den bloedsomloop. Daarmede hand aan hand gaat de gym nastiek en het turnen, die, evenals de massage de bloedcirculatie en de ademhaling, de spijsvertering en de stofwisseling bevor deren en een gunstigen invloed op lichaam en ziel uitoefenen. Ziet daar, de verjongingskuren van onzen tijd, gegrond op de wetenschap. Hooger echter dan het verlorene te her winnen, staat de kunst het verkregene te behouden. En dat kan alleen geschieden door een stipte levensregel, waarvan in geen enkel geval wordt afgeweken. Matigheid niet alleen in eten en drinken, maar ook in geestelgk genot, vermjjding van alles wat opwindt, beheersching der hartstochten, dat zgn de voorwaarden voor het behoud der lichamelijke en geestelijke krachten. Men kan, onverschillig tot welken oude van dagen zich wenden en men zal ervarendat alleen een nauwkeurig inachtnemen dezer voorwaarden hem tot op zijn hoogen leeftijd een sterk gestel en een helder hoofd bewaard hebben. En dan ten slotte: het is niet goed dat de mensch alleen zij. Zich een eigen haard grondvesten, een gezellig thuis, waarin een lieve gade de verpersoonlijking is van huis lijken vrede, zich in den schoot zijner familie, in den kring zijner kinderen weder jong te gevoelen, dat is ook een verjongingskuur van onschatbare waarde! In het park te Luxemburg heeft een tweegevecht met het pistool plaats gehad tusschen twee 17-jarige leerlingen van het Gymnasium. Zij hadden beiden het hof ge maakt aan een dienstmeisje uit een herberg, en toen deze laatste meer genegenheid toon de in een der knapen, had de andere zijnen makker beleedigd en die beleediging moest met bloed worden uitgewischt. De schoten ®en moesten op 10 meters afstand gelost worden. De beleedigde, die het eerste schot had, trof zijn tegenstander in den arm en toen hij hem zag vallen, meende hij hem gedood te hebben. Hjj richtte daarop zijn pistool tegen zichzelven en schoot zich hoofd. met een kapitaal van 6 millioen roebels eene ^Oriëntale Stoomvaart-Compagnie* op richten, voor het verkeer tusschen China, Japan,Indiëen Europeesch-Russiscbe havens. Het doel is, zich in den handel in koloniale waren los te maken van Londen en Hamburg. Tegenover de verklaring van Bismarck, dat hij om redenen van gezondheid niet naar Berlijn is gekomen om v. Moltke geluk te wenschen, is het van belang te melden, dat iemand, die Bismarck te Varzin bezocht heeft, thans van daar schrijft: Bismarck bevindt zich in een voortreffelijken toestand. Zijn goede humor en frisch uitzicht zjjn een bewijs, dat het buitenleven hem goed doet, en dat heeft in jaren van staatkundige werkzaamheid. De Deensehe ontdekkingsreiziger dr. Nan- heeft nu medegedeeld wat eigenlijk het doel is van zgn nieuwen Noordpooltocht, waarvoor zulke ijverige toebereidselen wor den gemaakt. Eenigen tjjd geleden werden nabij Julianshaab op de westkust van Groen land overblijfselen gevonden van de »Jean- voor het ne^e<:t die jaren te voren aan de Oostzijde in het ijs was vergaan. Dit zonderlinge ver schijnsel bracht deskundigen op de gedachte dat er door de Poolzee een kortere zeeweg moest zijn naar de Noordpool en dr. Nansen zal trachten dien weg op te sporen. Hij zal levensvoorraad voor 5 jaren medenemen en, door zijn schip te brengen waar de »Jean- nette* verongelukte, hoopte hij een stroom te vinden, die hem medeneemt door de ge heimzinnige zee welke de Noordpool om ringt. Bij het bouwen van het schip worden hij, naar het schijnt, zich geschikt buitengewoone voorzorgen genomen om den zijn ambteloos leven, na zooveeljjsdruk te weerstaan. De cholera vermindert sterk in Spanje, zelfs in de provincie Valencia kwamen Zon dag slechts 4 gevallen voor, waarvan 1 met doodelijken afloop. Te Murcia en Bar celona schijnt de ziekte zoo goed als ge weken. De gevallen van pokken zijn talrgk en bedragen gemiddeld 60 tot 90 per dag te Madrid. De sterfte is echter niet vermin derdin de laatste 8 dagen kwamen 140 sterfgevallen voor. Sedert inenting van over heidswege kosteloos geschiedt, worden dage lijks een paar honderd kinderen zoowel als volwassenen gevaccineerd. De Minister van Onderwijs heeft op ver zoek van een deputatie van 200 studenten aan de hoogeschool te Madrid de cursussen aan de Universiteit, zoolang de pokken in de stad blijven heerschen, geschorst. ongerust over aarts- Te Weenen is men zeer het lot van den heer Johann Orth, hertog Johann Salvador, die van rechten als prins afstand deed en handel drijft. De heer Orth vertrok op 11 Juli uit La Plata naar Montevideo, waar hij zich naar Valparaiso zou inschepen, om een lading salpeter te halen en vervolgens naar Europa te brengen. Sinds vijftien weken is niets van den heer Orth vernomen. Komt 't in ons land meermalen voor, dat zich als sollicitant zelfs naar eene on dergeschikte betrekking een groot aantal titel enpersonen aangeven, in Rusland is dit niet minder het gevalimmers zoo wordt gemeld De dagbladen te St. Petersburg behelsden dezer dagen een annonce, waarbij een onder wijzer werd gevraagd om twee uren per dag les te gevenals salaris was opgegeven zes roebels per maand, zoodat de vergoeding voor een lesuur op ongeveer twintig cents kwam te staan. Dertig ongelukkigen dongen naar dien post, waaronder 17 waren met diploma's voor hooger onderwijs. te Lugano De ongeregeldheden, die zich hebben voorgedaan, zijn ernstiger geweest dan men aanvankelijk had gedacht. Toen de troepen last ontvingen om met gevelde Te Helsingfors werden in den laatsten bajonet schoon schip te maken, werden zij tijd verschillende moorden op de wijze van door de menigte met een hagel van keijen Jack the Ripper gepleegd, waarbij meestal ontvangen, zoodat men van weerskanten j de slachtoffers in bed worden geworgd. Ten talrijke gewonden telde. Met moeite werd laatste heeft men den schuldige, een berucht De Koning van België is Dinsdagmiddag te Potsdam aangekomen en aan het station door den Keizer en zijn gevolg ontvangen. Na inspectie der eere-eompagnie begaven de Keizer en de Koning zich in een open rijtuig, onder geleide van een escadron der lijfwacht, naar het paleis. verhinderd dat de opgewonden troepen op de menigte, waaronder zich vele vrouwen en kinderen bevonden, vuurden. De bonds- rechter van instructie is onmiddellijk, toen het bericht te Bern kwam, naar Lugano vertrokken en ook zijn in allerhaast twee bataillons versterking derwaarts gezonden. Ook het stadje Preiburg is sedert de ver kiezingen van Zondag in rep en roer. Op stootjes hadden plaats tusschen de menigte en groepen gewapende boeren, welke de conservatieve regeering van het kanton ter harer verdediging had ontboden. De gen darmes hebben hun sabel moeten trekken, geweerschoten zijn gelost en tal van per sonen werden gekwetst. Daar de radikalen reeds zeer opgewonden zijn door de neder- misdadiger, gevonden. Op enkele uitzonderingen na blijven de korendragers in de Londensche dokken aan het werk, in afwachting van het resultaat der onderhandelingen. In tusschen komen uit alle Engelsche koop havens berichten van groote gisting. Koop lieden en reeders lijden voortdurend verliezen door het onwillige gedrag der werklieden, terwijl de besturen hunner vereenigingen blijkbaar door hen slechts gehoorzaamd wor den als dat in hun kraam te pas komt. Onder deze omstandigheden heeft een At lantische Stoomvaart-Maatschappij reeds be sloten haar schepen voor den aanstaanden winter op leggen. Twee andere Atlantische laag van hunnen candidaat en bovendien lijnen zullen de helft harer stoomschepen door de komst der gewapende boeren, vreest J voorloopig uit de vaart nemen. Aldus be richt het Liverpool Journal of Commerce. En dit zijn nog maar voorzorgsmaatregelen men voor verdere onlusten. De Bondsregee ring heeft nu de gewapende boeren, die ontboden waren om de regeering te verdedi gen, ontbonden. Terwijl de graaf van Parijs te Montreal het voorwerp van groote onderscheiding is en o. a. door 500 aanzienlijke Canadezen een feestmaal te zijner eere is aangericht, hebben meer dan 1000 andere ingezetenen der hoofdstad van Canada een telegram aan President Carnot gezonden, waarin zij hun symphatie voor Frankrijk's tegenwoordige staatsinstellingen betuigen. Volgens de Petersburgsche bladen zou President Carnot in Mei 1891 een bezoek komen brengen aan de Fransche tentoon stelling te Moscou en daarna een reis maken door de Krim en den Kaukasus. Uit Russisch Polen wordt gemeld, dat er op groote schaal landverhuizers van daar vertrekken. Alleen te Bremen zijn in de laatste vier dagen bijna 10,000 personen aangekomen, die naar Brazilië scheep gaan. Weldra wordt er nog een grooter aantal landverhuizers verwacht. Eenige Zuid-Russische kapitalisten willen om niet al te veel verlies te lijden, nu men meent dat de groote crisis toch aanstaande is, zegt het blad. Het politieonderzoek betreffende den moord van Hampstead, Londen, heeft aan het licht gebracht, dat de vermoorde een gehuwde vrouw was, met name Phoebe Hogg. Zij had Vrijdagavond met haar kind van 1y2 jaar haar woning verlaten en werd dien zelfden nacht vermoord teruggevonden, ter wijl de kinderwagen met bloed bespat een eind verder ontdekt werd en het lijk van het kindje op een weide buiten de stad is gevonden. De politie arresteerde zekere Ellen Pearcey, een gehuwde vrouw, die van haar echtgenoot gescheiden leefde, en bij wie juffr. Hogg Vrijdag moet zijn geweest. In het huis van juffr. Pearcey zgn bloedvlekken gevonden. Men meent, dat de moord ten huize van juffr. P. is geschied en dat zij het lijk des avonds in de kinderwagen heeft vervoerd. De beschuldigde, een 24-jarige vrouw, zou door jaloezie tot de vreeselrjke misdaad zgn gedreven. Jack the Ripper is dus in deze onderneming niet betrokken. Naar de ^Standard* uit Zanzibar ver neemt, hebben de Engelsche oorlogsschepen, tengevolge der weigering van den Sultan van Witoe om de moordenaars der Duitsehe reizigers uit te leveren, de vijandelijkheden tegen dien vorst geopend. Reeds zijn twee expeditiën opgerukt naar eenige bjj de zaak betrokken kustdorpen, die na een zwakken tegenstand der Arabie ren werden verwoest. Zondag is Freemantle naar de hoofdstad opgerukt met duizend man, waaronder 200 huurlingen der Britsche Oostafrikaansche maatschappij. Bij een aan val der inlanders werden er eenige Engelsche strijders gewond. Te Mobile (in Alabama) heeft een zware brand gewoed, tengevolge waarvan 4 stoom schepen, een katoenmagazgn, een aantal olie- fabrieken en eenige huizen werden vernield. De schade van den brand wordt op een mil lioen dollars geschat. Edison moet thans ook bezig zijn met het voltooien van eene electrische machine, waar door spoortreinen met verbazende snelheid voortbewogen zouden kunnen worden. Men verkeert te New-Orleans nog steeds algemeen in ongerustheid wegens de Maffia, het Italiaansche geheime genootschap, dat den hoofdcommissaris van politie liet ver moorden en waaraan tal van vroegere moor den geweten worden. Het wantrouwen tegen de Italianen, die daar ter stede zeer talrijk zijn, is groot. Vele achtbare Italianen heb ben de bescherming van den consul inge roepen tegen de negers, die voortdurend hunne woningen binnendringen onder voor wendsel handlangers der politie te zijn en huiszoeking te komen doen, maar in wer kelijkheid om mede te nemen wat van hunne gading is. Met het stoomschip »Emilia« kwamen Zondag 8063 Italiaansche landverhuizers te New-Orleans aan, maar men verbood hun aan land te komen. De Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal heeft, na be strijding van den heer Pijnappel en verde diging door den heer Schaepman, den Minister van Koloniën en den heer Farncombe Sanders, met 105 tegen 5 stemmen verklaard, dat, Z. M. de Koning buiten staat zijnde de Re geering waar te nemen, het geval, voorzien bij art. 38 der Grondwet, aanwezig is. Dienovereenkomstig wordt thans aan den Raad van State tijdelijk de waarneming van het Koninklijk gezag opgedragen. Naar aanleiding van enkele berichten, die het tegendeel verkondigen, kan het »Vad.« mededeelen, dat het van welingelichte zijde de verzekering heeft ontvangen, dat H. M. de Koningin volkomen bereid is als regentes op te treden, zoodat spoedig een wetsont werp met die strekking kan worden ver wacht. Reeds in de vorige periode van 's Konings onbekwaamheid was men het eens geworden over allerlei voorbereidende maatregelen, formaliteiten, ceremoniëel enz., zoodat uit dien hoofde geene vertraging te vreezen is. van Hfiisdfi en lltena, f Lansstraat en lie -Buitenland. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1