m w H Wat en hoe. .M 940. 1890. Ü9 lÈtt ZATERDAG 8 NOVEMBER. Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. nummer wordt no. 2 van het feuilleton als bijvoegsel ver zonden. r V00B Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. »Wat wij eten zullen« is een levensvraag, waaraan zich een andere evenzoo gewich tige paart, n..l.: shoe moeten we dat eten.* Om deze beide vragen zoo te beantwoorden dat we voor iederen verstaanbaar zgn, zjj het ons vergund eerst een blik op 't men schelijk lichaam, op de voeding en 't ver teringsproces te slaan. Met den bouw van ons lichaam staat het eenigermate geschapen als met dien van ons huis. Men behoeft, gelijk bekend is, tot den bouw van het laatste zeer verschil lende materialen, b.v. hout, steen, ijzer, glas enz. Al deze stoffen moeten echter, ieder naar het doel, waartoe ze worden aange wend, op bepaalde wjjze bewerkt worden, het hout tot balken en planken, het ijzer tot platen en nagels enz.; eerst daarna zijn ze tot den bouw van wanden en kamers met deuren, vensters, sloten en derg. aan te wenden. Zoo is het ook gesteld met den bouw van het menschelijk lichaam. Ook daartoe zijn vele verschillende stoften van noode, o.a. water, eiwit, vet, zout, kalk, jjzer enz. Deze stoften moeten nu echter eerst in ons lichaam tot den bouw klaar gemaakt wor den en pas daarna kunnen ze dienen tot samenstelling van beenderen, spieren of vleesch, zenuwen, huid, haren enz. De eenvoudige stoften tot den bouw van een huis kent ieder door eigen aanschou wing; die van ons lichaam kan slechts de scheikundige bepalen. En deze heeft ze alle nauwkeurig bepaald. liet hoofdbestanddeel meer dan drie vierde niet slechts van het menschelijk, maar ook van het dierlijk lichaam en dat der planten, is water. Dit wordt in alle, ook in de metst vaste lichaams deelen aangetroffen. Daarop volgen de eiwitstoffendie in groote massa en als voornaamste deel van het weefsel aanwezig zijn. De voornaamste dezer stoffen voeren de namen eiwit, kaas- stof, lijm. Evenzoo in groote hoeveelheid en verschillenden vorm bevat ons lichaam vet, zooals oleïne, stearine enz., zonder vet is de bouw van het lichaam onmogelijk. Van zouten bevat het ook enkele soortenook kalkijzerzwavel en phosphorus spelen een rol in de samenstelling en voeding van het menschelijk lichaam. Aan elk gebouw valt voortdurend een en ander te herstellen, hetwelk door den tijd en het gebruik slijt of onklaar wordt. Na tuurlijk geschiedt de reparatie der geschon den deelen slechts met die materialen, waaruit ze oorspronkelijk waren vervaardigd, de vensters door glas, de muren door steen, de sloten door ijzer. Alweer evenzoo gaat het met het menschelijke gebouw. Zoo lang wij leven, slijt dit voortdurend op alle deelen af en kan slechts dan ordentelijk gerepareerd en daardoor gezond gehouden worden, wanneer het afgesletene uit dezelfde stoffen, waaruit het bestond, weer aange vuld wordt, alzoo het vleesch door eiwit stoffen, de beenderen door lij ui en kalk, de zenuwen door eiwit en vet. Dat onafgebroken vergaan onzer lichaams- deelen en dat voortdurend aanvullen noemt men de stofwisseling. Zoolang deze in 't werk is, leven wijhoudt ze op, dan sterven weis ze geheel opgehouden, dan zijn we dood. Zijn er storingen in, dan bevinden we ons ziek. De stofwisseling behoorlijk in gang te houden, dat is de groote kunst om in 't leven en gezond te blijven. De stoffen, waaruit ons lichaam bestaat, als water, eiwit, vet, zout, kalk, gzer, zwa- vel enz., moeten van buiten aangevoerd worden en dat wel, zoo het gezond big ven zal in een bepaalde verhouding. Dit nu geschiedt door een goede keuze van voe dingsmiddelen, van spijzen en dranken. Deze worden door het lichaam zelf, met behulp van verschillende vochten, (speeksel, maagsap, gal) zóó bearbeid, dat hun beste bestanddeelen tot bloed overgaan en aldus tot den opbouw van het weefsel-des lichaams klaar gemaakt worden. In een woning zullen we ons dan eerst wel thuis gevoelen, wanneer daar binnen een aangename temperatuur heerscht. Ook in ons lichaam is steeds een zekere warmte noodig, wanneer de stofwisseling behoorlijk zal plaats vinden. Om deze warmte te ver krijgen, gebruiken we stoffen, die schei kundig oveieenkomen met hout, kolen enz., welke tot verwarming onzer kamers dienen. We komen dus tot twee soorten van voedingsmiddelen, die echter niet scherp van elkaar onderscheiden zijn, daar de stof fen, die de warmte in ons lichaam onder houden, tevens ook dienen tot den opbouw. Tot de eerste soort behooren alle vetten, alle suikerhoudende en zetmeelbevattende stoffen, benevens de spiritualiën. Eiwit, water, zout enz. behooren tot de laatste. Bij een goede voeding komt het derhalve daarop aan, de benoodigde stoffen in de richtige verhouding tot zich te nemen. Een voeding,- b.v. uitsluitend bestaande uit aardappelen of rijst, is hoogst onvol doende. Beide stoffen bevatten, behalve een overgroot deel water, niets dan zetmeel, 't Gevolg is een te kort aan eiwit. Zelfs de grootst mogelijke hoeveelheid kan dat te kort niet aanvullen. De verbazende eetlust van lieden, die geen vleesch, eieren en melk kunnen bekostigen, is niets anders dan een wanhopige poging om dit te kort aan te vullen. Ze zijn, hoewel gevuld, toch onvol daan en hongerig. Hun lichaam lijdt; komt eenige stoornis, ze worden terstond op het ziekbed geworpen, en hebben tijden noodig morgen is er gelegenheid de fout te herstel len, doch wanneer de arme zich eens trak- teeren kan en een stukje vleesch op tafel brengt, dat op 't vuur verknoeid is en on verteerbaar geworden, lijdt hij door zgn onkunde een onoverkomelijk verlies. De toebereiding onzer spijzen is van hoog belang voor ons lichamelijk welzgn. Een goed gekookt of gebraden week stuk vleesch is veel beter verteerbaar dan hard of uitgekookt vleesch. En week kan het alleen blijven wanneer het eiwit spoedig stolt aan de buitenvlakte, waardoor de uit vloeiing der sappen wordt verhinderd. Dit kan slechts geschieden, indien het plotseliug in kokend vet of water gedompeld wordt. Zoo men vleesch in koud water aan 't koken brengt, verliest het zijn voedende stoffen meerendeels; deze drijven daarna gedeelteljjk als schuim aan de oppervlakte. Schuimen is een geliefkoosd werk van vele huisvrouwen, die niet weten dat ze daarmee juist het krachtigste bestanddeel van het vleesch, het eiwit n.l. wegsmijten. Dit is één voorbeeld uit vele. Tot een ander kiezen we melk. Er is niet genoeg tegen te waar schuwen, dat deze in ongekookten toestand steeds groot gevaar meebrengt. Niemand is zeker dat het drinkwater der koeien vrij is van ziektekiemen, en zeker is het, dat ver schillende ziekten, b. v. roodvonk en typhus kunnen verspreid worden door melkboeren. Behalve nu, dat door het koken de kaas vorming in de maag wordt tegengegaan, waardoor de melk voor velen beter te ge bruiken is, doodt men daardoor alle ziekte kiemen, die er in aanwezig mochten zijn en weg zeker, niet is men althans langs dien besmet te geraken. Een en ander moge volstaan om in her innering te brengen, dat na de vraag »wat« het »hoe« van groote beteekenis is voor onze gezondheid en onze beurs. Een Pargsche slagersvrouw had ontdekt, dat haar man in een daartoe gehuurde kleine villa in een der voorsteden met een andere vrouw leefdezjj begaf zich bij nacht der waarts en maakte aan de deur zulk een getier, dat de man beneden kwam. On middellijk ging zij hem te lijf en sneed hem met een mes den buik open, zoodat hij eenige oogenblikken later den geest gaf. De jury heeft de moordenares intusschen on schuldig verklaard, onder daverende toe juichingen van het publiek. In de bezig met het openbreken van zgn secretaire, waarin zich een belangrijke som geld, een pas ontvangen erfenis van zjjn vrouw, be vond. Achtereenvolgens schoot hg de drie inbrekers neder. Het bleek, dat het de drie broeders van zgn vrouw waren. Men vreest meer en meer dat Johann Orth (de vroegere Oostenrgksche Aartshertog Salvator) met zijn schip op zee tusschen Montevideo en Valparaiso is omgekomen. De reeds zoo zwaar beproefde Keizer Frans Jozef moet veel lijden onder deze Fransche Akademie van Weten- treurige berichten. De Keizer ging eergisteren ochtend vroeg naar het graf van zgn zoon en bleef daar langen tijd alleen. Te Hamburg moet bericht van het ver ongelukken van het schip zgn ontvangen. schappen is een nieuw photographeertoestel vertoond, dat 50 beelden in de seconde opneemt. Men kon daarmede 9 clichés maken van een duel, in den tijd dat een floret, die een der strijdenden had laten glippen, noodig had om te vallen! Te Madrid heerschen de pokken nog in hevige mate. Big kens de officiëele statistiek der maand October, werden er toen 1913 De Berlijnsche correspondent der »Köln. Zeitg. verzekert, dat de Duitsche regeering personen door aangetast, terwijl er 659 aan in geen geval deel zal nemen aan de uit-1 stierven. keering van jaarlijksche subsidiën aan den Congo-staat. De Duitsche regeering heeft Wat de cholera betreft, deze is uit de provincie Valencia verdwenen, maar doet alle moeite om het strikt noodige voor haar zich thans voor in de provincie Murcia en eigen koloniën van den Rijksdag te ver- te Xeres. Het aantal gevallen was in de krijgen en kan er das niet aan denken jongste week 50, waarvan 30 sterfgevallen, ook nog iets voor andere staten te doen. Ook te Madrid werden 4 personen aange- Als eenige oplossing van de moeiljjkheid wordt aanbevolen, dat de conferentie, die te Brussel thans wordt geopend, lage in voerrechten vaststelle, waarmede ook de Nederlandsche kooplieden zich even goed kunnen vereenigen als de Duitsche, Engel- sche en Fransche. Dat graaf Moltke bij zijn eenvoudige evenswijs toch lang niet schriel is, bewijst tast en stierven er 2. Overigens wordt de gezondheidstoestand elders in Spanje uitstekend genoemd. De regeering van Spanje heeft zich bereid verklaard, der koningin-regentes een besluit voor te leggen, waarbij zoowel aan bur gerlijke als militaire staatsmisdadigers am nestie wordt verleend. Deze amnestie zou allen omvatten, die in de gevangenissen op IJniten iaiut. Men schat het aantal manifesteerende werk lieden in België op 9 Nov. ten gunste van het algemeen stemrecht op 200.000. De Re geering neemt natuurlijk de noodige voor zorgsmaatregelen. Frankrijk en Rusland. De Fransche Regeering heeft aan den heer Moissin, di recteur der kruitfabriek te Moulin Blanc, vergunning verleend de uitnoodiging aan te nemen der om de verloren krachten te herstellen. Een |Petersburg voeding, uitsluitend door aardappelen of andere meelhoudende spijzen, is hoogst on voldoende, vooral in de jaren van groei en ontwikkeling. Een uitzondering maken erwten en boonen, die een zeer hoog ge halte aan eiwitstoffen bevatten en derhalve voor vleesch in de plaats kunnen treden. Ook het brood kan dat eenigermate. Wanneer we weten wat we eten moeten, is het een voornaam ding te weten, hoe we dat doen zullen. Een groot deel der menschen en daaronder vooral de armen, werpen jaar lijks een massa geld weg door voedsel tot zich te nemen in een vorm, waarin het bij geen mogelijkheid tot instandhouding des lichaams dienen kan. Slechts zij die, gelijk men 't noemt, veel werk maken van den pot, hebben 't meeste nut van de voedings middelen. Inderdaad hebben de mindere lieden 't meest behoefte aan een kookschool, meer dan de dames uit den hoogen stand. Zoo de laatsten eens mistasten in de toebe reiding van een gerecht, wat maakt het uit, Russische regeering, om nabij een kruitfabriek naar Fransch systeem te komen oprichten. Te Cher bourg had dezer dagen in den schouwburg onverwachts een Russische manifestatie plaats, op het oogenblik dat de gezagvoerder van het Russisch fregat »Minime« met zgn officieren in de zaal kwamen. Het orkest speelde het Russische volkslied, dat het ge- heele publiek staande aanhoorde. De Russen riepen hoera en verlangden de Marseillaise*; deze werd gespeeld en »Leve Rusland!* da verde 't door de zaal. Men meldt uit St. Etienne, dat de socia listische afgevaardigden Souhet en Baudin eene vergadering hebben bijgewoond van werkstakers te Roche. Toen een mjjnwerker de meening uitsprak, dat de afgevaardigden het niet zouden wagen te betoogen, dat men een beroep moest doen op geweld, ver klaarde Baudin, dat, zoo er met kalmte niets te verkrijgen was, men geweld moest beproeven en men zijne inzichten met de wapens in de hand moest doen gelden, even als in 1871 gebeurd was. de manier, waarop hij voor de inwoners de kust van Marocco vertoeven en die zich van Kreisau waar hij zgn buiten heeft in het buitenland ophouden. De regeering zorgt. Hij heeft daar een spaarbank voor j wil echter niet toegeven aan den eisch, dat kinderen gesticht, welke door zijn mildheid ieder kind op zijn veertiende jaar het dubbele van de ingebrachte gelden met de rente van die som uitkeert. Hij heeft ook te Kreisau een kinderbewaarplaats gesticht, waar ar beidersvrouwen, als zij op het veld gaan werken, hare kleinen in veilige bewaring kunnen brengen. Voorts geeft hij jaarlijks een groot deel van zijn vruchtenoogst aan de inwoners van het plaatsje. Voor de armen is hij zeer mild, en het is hem ook wel gebeurd, dat hij beetgenomen werd. Zoo heeft hij eens een vrouw, die hij 's morgens vroeg bezig vond met grassnijden en die hem haar nood klaagde, om haren ijver geprezen en haar wat geld gegeven, en later bleek het, dat die vrouw bezig was geweest, zgn gras te stelen! Nog vóór het verschijnen van zijn groote reisbeschrijving zal dr. Carl Peters een paar beschouwingen in het licht geven en wel in het Magazin für Literatur. In de eerste plaats zal hij, speciaal voor het Engelsche publiek en daarom gelijktijdig in 't Engelsch, in de Contemporary Review, de verhouding schetsen die tusschen Stanley en Eoiin Pacha bestond, zooals de laatste hem die te Mwpapwa schilderde. Het andere stuk zal over zgn nasporingen in Afrika handelen. Een boer uit Papendorf bij Wandsbeck was met zijn vrouw naar een doopfeest gegaan. De boer zelf keerde echter des avond vroeger terug dan men dacht en zag licht in zgn woonkamer. Hg klom door een venster van zgn slaapkamer, haalde daar een geladen revolver en trad daarmee bin nen. Hij vond er diie vermomde kerels de burgerlijke veroordeelden reeds weder in 1891 kiesrecht zullen erlangen, terwjjl zij er tegen is de veroordeelde militairen weder in rang en anciënniteit in het kader van het leger op te nemen, gelijk de machtige militaire partjj wenscht. Ook de clericale partij zag gaarne in het leger terugkeeren die officieren, welke in den burgeroorlog naar Don Carlos overliepen. Bij het spionage-proces van Kroonstadt werd bjj herhaling de naam van den Rus- sischen officier Schmidt genoemd, van wien verhaald werd, dat hg den Engelschen marineattaché Herbert gewichtige staats stukken had verkocht, doch dat de regeering reden had het onderzoek hiernaar te staken. Thans wordt de »Köln. Ztg.« van ver trouwbare zijde* medegedeeld, dat Schmidt reeds eenige weken geleden voor den krjjgs- raad heeft terecht gestaan en in het geheim opgehangen is. In Rusland is, naar men bericht, eene nieuwe ziekte: »Aktinomikos« uitgebroken, welke eerst het vee aantast en vervolgens de menschen die van het besmette vleesch gegeten hebben. Er zjjn al verscheidene sterfgevallen door deze ziekte voorgekomen. Bij den wederopbouw van het concert gebouw in het stedelijk park te Kowno (Russisch Polen), stortte de stelling der derde verdieping in. Het gevolg was, dat 10 arbeiders gedood en 5 levensgevaarlijk gewond werden. Yolgens gerucht zouden vjjf Chinesche oorlogsvaartuigen zijn verongelukt, 60 mijlen van Jenson. Langstraat en de Koinuielerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1