Brieven uit Amsterdam. Ao 942. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1890. iil/l f Mi PH lli \ih Uitgever: L. J. VEERMAK, Heusden. VOOB \M Dit blad yerschjnt WOENSDAG en ZATEBDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Het Feuilleton zal in plaats van heden bij het nummer van Woens dag a. s. verzonden worden. 't Is Zondagmorgen en de stad ontwaakt uit haar rust. De vale sluier van den nacht zou nn volgens alle dichters moeten op trekken, maar in dit bekoorlijk jaargetij blijft er den ganschen dag een groote slip van zweven en onderschept ons het dag licht. Er is geen treuriger iets dan een regenachtige Zondag. Woont ge buiten, dan herinnert u althans het klokgelui, dat uw feestdag is aangebroken, hier ontbreekt zelfs dit. Op hoog bevel zijn sinds lang alle klokketonen gesmoord, behalve van één kerk, de Liefde, die eiken dag op vaste uren ietwat schuchter de geloovigen oproept. Hoe die kerk zoo buiten haar boekje mag gaan, weet ik niet, maar zij is de eenige, die 't klokgelui in eere houdt. Het is voor buitenlui een uitgemaakte zaak, dat wij stadsmenschen langslapers zijn en vooral op Zondag een onbehoorlijk gat in den dag slapen. Lieve lezer, dat is een sprookje, onschuldig laster. Ik heb me ver scheiden keeren in den afgeloopen zomer de weelde gepermitteerd de zon bij haar opgaan te bespieden, en telkenmale heb ik me verwonderd dat zóóveel menschen met mij dezelfde liefde voor een opgaande zon koesteren. Natuurlijk blijven er van onze 400,000 genoeg over, die daarvoor geen hart hebhen, maar ik beweer dat het per centage van vroegopstaanders in Amster dam zoo niet hooger, dan toch zeker niet lager staat dan buiten. Kom op Zondagmorgen 7, 8 uur in de stad en ge zult verbaasd staan over 't aan tal wandelaars, die reeds gekleed zijn en ontbeten hebben. Daaronder zijn tal van luidjes die in de week hard moeten werken en weinig rust genieten, en die den Zondag te heerlijk een dag vinden om hem te ver slapen. Te 9 en 10 uur is het zeer druk in de stad. Dan spoedt Amsterdam zich ter kerk. Men klaagt tegenwoordig druk over ver minderd kerkbezoek. Allerlei oorzaken wor den daarvoor opgegeven en verschillende, ook onbekookte middelen ter genezing voor geschreven. Wanneer ik echter de massa's gadesla die zich in de morgenuren ter kerk begeven dan heeft deze vooreerst niet over menschennood te klagen. Ik moet allereerst gewagen van de R. Ka tholieken. In het laatste zestal jaren hebben deze 3 nieuwe kapitale kerkgebouwen ge sticht, terwijl op 't oogenblik een vierde in aanbouw is. Geen gemeente houdt zoo goed rekening met de uitbrtiding der stad als de Katholiekegeen maakt het kerkgaan haren letlen zoo gemakkelijk. Eiken Zondag openen een 20-tal doelmatige, vriendelijke gebouwen hunne deuren voor de schare. Aan elke kerk is een zangkoor verbonden, onder welke laatste er verscheidene zijn, die met eere kunnen genoemd worden. In den regel be staan de koren der Katholieke Kerken uit mannensinds eenigen tijd is men in enkele begonnen compositiën voor gemengd koor uit te voeren, dewijl die op den duur aange namer voö?gehoor zijn dan de engbe- grensde mannenzang. Men neemt dan echter in plaats van vrouwen jonge knapen, wat geen bezwaar heeft, dewijl de kinderstem in toonhoogte met die der vrouw overeenkomt. Van de 4 partijen worden dan Sopraan en Alt door kinderen, Tenoren Bas door mannen gezongen. Ofschoon deze regeling voor onze dagen nieuw te noemen is en daarom niet bjj alle Katholieken op instemming bogen kan, is ze dat echter niet, dewijl reeds in vroeger eeuwen onze groote componisten hun kerkliederen voor gemengd koor schre^ ven. De overheerlijke psalmen van Sweelinck b.v. (nog veel te weinig in ons land bekend) zjjn r v.-oh(of kinderen) en mannen geioonzetp Zoo heeft de Kath, Kerk de kunst in haar dienst genomen om op haar volgelin gen een weldadigen invloed uit te oefenen en kunnen deze zich ook in dit opzicht allerminst beklagen over de zorgen harer moeder. Ge weet echter dat waar de omstan digheden de laatste verhinderen zooveel te doen. de geloovigen toch niet thuis blijven. Het »te kerk gaan« is een deel van hun godsdienst. En daar dit bij de protestanten het geval niet is, zoo wordt de klacht over verminderd kerkbezoek alleen door de laatsten aangeheven. Het predikbeurtenbriefje doorsnuffelend vind ik de volgende aantallen kerken Ned. Flerv. Gem. II; Hulpkerken 5; Engelsche Kerk 1Waalsche Kerk 3 Rem. Gem. 1Chr. Geref. Gem. 4Schotsche Zendingskerk 1Evang. Luth. Gem. 3 Hersteld Ev. Luth. Gem. 2Vereen. Doops- gez. Gem. 1Eng. Episc. Kerk 1 Evang. Gem. 1; Oud Ger. Gem. 2: Evang. Vrije Gem. 1Vrije Evang. Gem. 1Vereen. »de Vrije Gem.« 1Scandinavische Kerk 1Ned. Protestantenbond 1 Doleerende Gem. 5 totaal 46. Van deze gemeenten hebben de Ev. Luth., de Remonstrantsche, de Vrije Gemeente en Waalsche door 't oprichten van een kerke lijk koor een poging gedaan om de gods dienstoefeningen meer aantrekkelijk te ma ken. Ze hebben ook gebroken met de oude wijze van zingen op lang aangehouden noten, die 't kerkgezang sleepend en onverkwikke lijk maken. De Ned. flerv. Gem., die blijkens boven staande getallen het leeuwenaandeel ver wacht, staat toch percentsgewijze beneden hare zusters. Het is onder haar en met name onder de vrijzinnigen onder haar dat de onkerkschheid haren zetel opgeslagen heeft. Indien dit niet zoo was, zou ze met haar 11-tal kerken een zeer pover figuur maken en mocht ze wel terstond aan een tweede elf-tal beginnen. Misschien zou dan de kerk bouw een weinig scheutiger gaan ook, wat hoe lang en langs welke verschillende wegen al niet moet gesmeekt en gevraagd worden om tot den bouw eener kerk te komen, is niet te zeggen. Daar hebben de Katholieken veel minder moeite mee. Terwijl de eersten nu al tijden lang collecteeren voor den bouw eener 12de kerk, hebben de laatsten in dien zelfden tijd twee prachtige kerken gesticht, waarvan een, de St. Nicolaaskerk, schuin tegenover het Centraalstation en de ander langs den H. Spoorweg ligt, even buiten de stad. Uit een en ander is duidelijk, dat ieder, die ter kerke wil, licht een predikant naar zijn hart kan vinden. Men vindt onder de Hervormden maar zeer weinigen, die steeds naar 't zelfde kerkgebouw gaan. De meesten loopen één of meer predikanten na, zonder zich aan eenig gebouw te hechten. Velen gaan ook te kerk bij de zustergemeenten dit zijn de viijzinnigen, die nog niet met de kerk gebroken hebben. Nu ik toch over deze zaken schrijf, moet ik nog onze Joodsche broeders en zusters gedenken, voor wien onze Zondag een ver velende en lastige dag is. Het zaken doen beteekent dan zoo goed als niets, tenzij onder elkaar en zoo blijven hun slechts vijf dagen in de week over om 't dageljjksch brood te verdienen. Meer dan de Christenen zijn zij vasthou dend, anders was er wel iets op te vinden, n.l. den sabbat één dag te verzetten. Maar ofschoon dat reeds ook van Joodsche zjj voorgeslagen is, daarvoor hebben ze geen oor. Hun synagogen zjjn uitsluitend te vin den in het oosten der stad, de z.g. Joden buurt, waarin de Jodenbreestraat de hart ader is. Onnoodig te zeggen, dat op den sabbat geen enkele brave Jood de gods dienstoefening verzuimen zal. Inderdaad zijn ze zeer stipt op hun plichten. Met name de opleiding der jeugd wordt ónder hen met groote toewijding ter hand genomen. Daaraan kunnen de Christe nen een voorbeeld nemen. 't Is merkwaardig dat de Joden de open bare school voor hun kinderen kiezen en zelfs geen enkele poging doen om bijzondere scholen te stichten. Dat is te meer opmer kelijk omdat hun kroost op de openbare school onder Christelijke onderwijzers staat en dit kroost meer dan dat der Christenen heeft te leeren. Ze hebben daartoe expresse- lijk inrichtingen geopend, waar de jeugd tusschen en na de gewone schooltijden on- derwijs in den godsdienst ontvangt. Niet! éénmaal per week, maar eiken dag, ook op Zondag. Uuiteiilanêl. In deze kerkgebouwen werden op 9 Nov. 85 godsdienstoefeningen gehouden. Die van het Leger des Heils zijn daaronder niet begrepen. De legerarts Pfuhl, Koch's schoonzoon en assistent, heeft in het Ministerie van Oorlog te Berlijn een lezing gehouden over Koch's ontdekking, wier hoogst verrassende, schier onmiddellijk zichtbare uitwerking bij lupus aanschouwelijk gemaakt werd. Tegelijkertijd heeft een tweeden assistent, dr. Libbertz, tijdens een kort verblijf in zijn vaderstad Frankfort, ten overstaan van een aantal artsen een geval van lupus be handeld. Een zestienjarig meisje, dat aan ver ouderden aangezichts-tuberculose lijdt, werd met een decigram van Koch's entstof op de kranke plek ingespoten. Binnen 24 uren reeds viel er een zichtbare beterschap waar te nemen, en volgens later gedane waar nemingen der bij het geval betrokken artsen zou er binnen enkele dagen op genezing mogen gerekend worden. Voor zoover bekend, zal Koch op 26 dezer in de Berlijnsche Medizinische Gesellschaft mondeling zijn geneeswjjze en ontdekkingen mededeelen. Terstond na deze openbaarma king zal de door Koch en zijn helpers be reide entstof voor alle geneeskundigen on verwijld beschikbaar worden gesteld. De prijs per fleschje, voor 20 tot 30 inspuitin gen, zou voorloopig 25 M. bedragen. Ge nezing bij nog jonge gevalllen van tuber culose wordt als absoluut zeker aangegeven. Gevallen van long-tuberculose zijn, naar de Timescorrespondent verneemt, het moei lijkst te genezen. In zulke gevallen moet de lymphe 6 of 8 achtereenvolgende weken worden ingeënt. De entstof doodt alleen den tuberkel-ba- eillus en reageert niet op niet-tuberculeuse ziekteaandoeniDgen. Prof. Koch zal de leiding op zich nemen van 12 militaire ziekenverblijven, die in den tuin van het Charité-hospitaal zullen wor den neergezet. Dr. Nass», de assistent van prof. Berg- mann, ruadt buitenlandsche lijders aan zich zoo spoedig mogelijk naar Berlijn te bege ven, ten einde dadelijk geholpen te kunnen worden als de openbare inentingen beginnen. Binnen 2 tot 6 weken zal de daartoe ver- eischte entstof gereed zijn en dan zullen alle geneesbare teringgevallen in de volgorde, waarin zjj geboekt zijn, behandeld worden. Daar een groot aantal patiënten worden j verwacht, is spoedige aanmelding even noo- dig, als geduldig afwachten tot men ge holpen wordt. i Dr. Levy, de geneesheer der arbeiders- vereenigingen, heeft aan een correspondent der Times medegedeeld, dat hij voorloopig alleen in behandeling neemt die zieken, die hij voor proefnemingen belangwekkend acht. Dit zal veranderen, zoodra de hoeveelheid entstof groot genoeg is om inentingen in het groot toe te staan. Koch bracht dezer dagen een bezoek aan den Minister Ton Gossler, ten einde te be- toogen, dat de bereidingswijze der lymphe deze voor minvermogenden te kostbaar maakte; dezen zouden ze dus niet kunnen bekomen, indien de Staat de kosten niet op zich nam. Sinds 16 jaar was de geleerde werkzaam met zijn onderzoekingen en studies over de bacillen. Verder wordt omtrent deze uitvinding nog bericht De spanning, door deze ontdekking in de geheele wereld ontstaan, is zoo groot, dat buitenlandsche regeeringen zelfs langs diplomatieken weg zich met deze aange legenheid bezig houden. De inspuiting geschiedt met kleine spuitjes, zooals by morphine. Maar de spuitjes van Koch bevatten eene mindere hoeveelheid entstof. Slechts een tiende deel van een gram wordt er gelijktijdig ingespoten. De entstof is vrij van kiemen. Een geneesheer, die, getuige van de toepassing, te Frankfort lupus behandelt, verklaart dat de inspui ting plaats heeft in het onderhuidsche cellen- weefsel van den rug. Na zes uren onstaat er eene hevige koortstemperatuur van 40 graden, terwijl de polsslag 120 is. Het ge zicht begint dan te zwellen, waarbij af scheiding van vloeistof volgt. Vervolgens neemt de koorts al meer en meer af en ver dwijnt geheel. Een ander patiënt te Frankfort, die aan tuberculose in de longen en in het knie gewricht leed, ontving insgelijks inspuitin gen in den rug. Na korten tijd begon de knie sterk te zwellen, gelijk door dr. Lib bertz, Koch's assistent, voorspeld was. Bij dezen patiënt nu is de genezing reeds in getreden. Ter controle entte dr. Libbertz zijn ge zonden schoonvader in en bij dezen open baarden zich geen reactie en geen koorts. Men zegt dat een consortium van kapi talisten aan Koch het voorstel heeft gedaan, om zijn geheim te bewaren en met een groot jaarlijksch inkomen zich aan het hootd te plaatsen van een privaat sanatorium en alzoo zijne geneeswijze te monopoliseeren. Maar de geleerde man sloeg dit voorstel van de hand, daar hij zijne ontdekking ten bate der geheele wereld wil doen strekken. Koch is nu ook begonnen proeven te nemen ter genezing van diphtheritic. Bij den Duitschen Bondsraad is een wetsontwerp ingediend tot ondersteuning der behoeftige huisgezinnen van manschap pen bij de reserve, landweer of zeeweer, die in vredestijd aan de oefeningen deelnemen. Volgens het wetsontwerp zullen de onder steuningen minstens bedragenvoor de vrouw in Mei, Juni, Juli, Augustus, September en October 20, in de overige maanden 30 pfenningen daags; voor ieder der andere op ondersteuning recht hebbende personen minstens 10 pfenningen daags. De betaling geschiedt wekelijks. In de toelichting wordt gezegd, dat geen ondersteuning wordt ver leend zonder bewijs van werkelijke behoefte, daar anders de ondersteuning het karakter zou verkrijgen van een vergoeding voor de schade, die een gezin door de oproeping van den kostwinner lijdt. Dit toch zou in strijdt zijn met de grondgedachte van den geest der legerwet, dat de militaire dienst als een staatsburgerlijke plicht van eer kosteloos moet worden volbracht; waaruit derhalve volgt, dat het ontwerp niet ten doel heeft, de huisgezinnen in het boven genoemde geval een volledige vergoeding te verleenen, maar een tegemoetkoming ter aanschaffing van de noodzakelijkste levens behoeften, en wel tot zoodanige hoogte, dat de hulp der openbare armenzorg kan worden gemist. Het benoodigd bedrag wordt begroot op 320,000 M. 's jaars. Ten behoeve van een gedenkteeken te Berlijn ter eere van prins Bismarck is tot nog toe 838,525 mark bijeengebracht. De Boulangisten, die beweerden dat zy het vaderland wilden redden en onder meer Elzas-Lotharingen heroveren, zijn nu bezig op een zeer onpractische manier naar elkan der te steken of op elkander te schieten. Laguerre en Déroulède, nog al hoofdlieden in de bende, willen vechten. In de couloirs der Kamer beweerde Déroulède dat Laguerre de eigenljjke schrijver is van de Coulisses du Boulangisme,« welke hij Mermeix heeft gedicteerd. Laguerre daarentegen beweert, dat hij niets met dit geschrift te maken heeft en zond Déroulède zijn getuigen. Het wapen zal zijn de pistool, en volgens Chin- cholle, den bekenden Boulangistischen ver slaggever in de Figaro, zal dit duel heel ernstig zijn. Laguerre heeft inmiddels reeds een tweede uitdaging gezonden aan den heer Le Senne, redacteur van l'Eclair, die bij dezen twist party koos voor Déroulède. Na afloop der duels zal Laguerre, naar hij be looft, in zijn blad, de Presse, de juiste waar heid betreffende de openbaarmaking der Coulisses du Boulangisme« bekend maken. Men bemerkt: er is een luchtje aan die heeren, en 't wordt er niet beter op. De generaal is intusschen van Jersey naar Lon den vertrokken, in het zalig bewustzijn, dat hjj ze allen bij den neus heeft gehad. De »St. James Gazette* meldt, dat drukke onderhandelingen worden gevoerd tusschen Frankrijk en Engeland, ten aanzien van Newfoundland. Frankrijk zon afstand doen van zijne rechten op de Fransche kust van dat eiland, terwjjl de Britsche kolonie Gambia aan Frankrijk zou worden afgestaan. yfi Altena Boniiiielerwaard. Franco per post zonder prjjs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1