Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Het lastige Nederland. "V --I - -ï?- Uv', 3 mmiwM vU ^46. ZATEKÜAU 29KOVEMUEU 13DÜ. VOOR Dit blad verschut WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Wat een eer geniet ons land tegen woordig 1 In allerlei buitenlandsche bladen is, reeds gedurende de ziekte van onzen Koning, de toestand van het Koninkrijk der Neder landen ter sprake genomen, en in niet weinige is die toestand allerbedroeven 1st ge noemd. Als we 't buitenland hadden moeten gelooven, dan waren we verloren, op 't oogenblik, dat onze ongelukkige Koning het moede hoofd ter ruste lag. We zouden dan, luidde 't, naar de wapens grijpen en de Republiek uitroepen. En niet alleen, dat men ons zulk een onzinnig voornemen toedicht, men is zeer ontevreden op ons. 't Is laDg geleden, dat de Nederlanders een eerste viool speelden in Europa, dat de groote mogendheden 't zich tot een eer rekenden met de kleine Republiek een ver bond te sluiten of er voordeel in zagen, gezamenljjk ons kleine land te bespringen. In 't Europeesch concert spelen we al lang geen viool meer, laat staan een eerste; we zijn gedaald tot een minder beduidend in strument. 't Doet er eigenlijk niet veel toe of we meespelen, het concert heeft toch t men en huiverde er nemen. Aan Stanley komt werelddeel reeds door Europeërs geëxploi teerd is en de kusten ware slachtplaatsen der blanken zijn wij hebben daar ook een uitgestrekt kerkhof bezeten was tot voor een tiental jaren het binnenland om en bij den evenaar totaal onbekend. Waar de kust reeds zoo gevaarljjk is, wat zal daar binnenland zijn, dacht de proef van te de eer toe die proef genomen en aan H. H. Johnston, ook een Engelschman, een nader, grondig onderzoek ingesteld te hebben. 't Is de rivier de Congo, die tot dit on derzoek uitlokte en tegelijk afschrikte, daar de monding en de geheele benedenloop een afschrikwekkend moeras vormt, een echt koortsgebied. Daardoor echter lieten de koene reizigers zich niet afschrikken. Ze hebben den Congo nagegaan, stoomend waar dat mogelijk was, in kauoe's, waar de boot niet passeeren kon, te voet waar 't varen onmogelijk was, door waterrallen b.v.; in 't kort, zij hebben dezen stroom bevonden te zijn een d<r grootste en meest trotsche stroomen der aarde, die den jongen staat dit wel anders geleerd. Die millioenen negers (men schat ze op 30 mill.) lachen met onze begrippen van men- schenwaarde en zetten den handel in men- schenvleesch met de meeste onbeschaamd heid voort. Zij weten niet beter of. 't behoort zoo dat er vrijen en slaven zijn, en men kan 't hun niet kwaljjk nemen. Hoelang heeft Amerika wel noodig gehad om de slavernij den kop in te drukken? En wat beteekenen dan nog 6 jaren van moreelen invloed? Goed, men beaamde dan maatregelen tegen den slavenhandel. De voornaamste daarvan is afkooping, baar geld, de ziel van alle negotie, ook van die in menschen- kinderen. Hoe aan dat geld te komen? Dat is eenvoudig meenden de vertegen woordigers der handeldrijvende natiën en ze besloten 10 percent belasting te heffen van alle goederen van elders in Congo aangebracht. Tegen dezen maatregel, die een streep haalt door 't nanwelijks 6 jaar oude trac- De Kamer zal heden (Donderdag) bijeen komen voor de vaststelling der adressen van rouwbeklag en daarna opnieuw haar zittin gen verdagen. Volgens de Etoile Beige zal de Koning wordt alleen voor Karlsbad op meer dan een millioen florijn berekend. Het standbeeld van Goethe is door de golven weggeslagen de straten staan drie meter hoog onder water, desgelijks ook al de winkels. De deuren wer- vr j j -li wezige koopwaren weggespoeld of vermeld. iNederlanden bijwonen, maar zich door een or oo r deputatie doen vertegenwoordigen. Te Berlijn worden toebereidselen gemaakt tot eene luisterrijke demonstratie ter eere van prof. Koch. De vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen hebben zich in eene gemeenschappelijke vergadering bereid verklaard, de voorziening in de kosten te In de Mühlbadgasse werden de kurgasten en inwoners slechts met de grootste inspanning gered. Het water is thans vallende. Naar men uit Luik meldt, zijn de Vas- dre en de Ourth buiten haar oevers ge treden. Te Chaudfontaine is de kurzaal ondergeloopen. In Engeland hebben stormen en regens waarborgen. Er is reeds een ontwerp opge- groote schade aangericht. De ss. »Calypso« maakt voor een grooten triomfwagen, die en Uppingham* strandden o. a. waarbjj 9 zal figureeren in een optocht, met welks mannen het leven verloren, verscheidene regeling vermoedelijk de studenten der uni- visschersschepen verongelukten en een aan- versiteit zich zullen belasten. Er is nog niet tal visschers verdronk. De werken van het bepaald op welken dag de optocht zal wor- Manchester-kanaal liepen ondermen vreest den gehouden, maar voorloopig is in over- dat het werk voor 4 maanden zal moeten weging genomen, daartoe den datum van WOrden gestaakt, waardoor 4 a 5000 mea- 21 December vast te stellen. met ten enormen wijden boog geheel midden-j taat van Berlijn, protesteerde nu ons land Afrika doorsnijdt en een uitmuntende water- en 't is hierover, dat Europa ons lang niet weg is voor den handel. De Congo mondt uit op 6° zuiderbreedte en verheft zich tot nabij den 2den graad noorder voortgang. In deze ondergeschikte rol hebben we j breedte, om dan weer naar 't zuiden echter laatst een streek uitgehaald, die heel te wenden, wat pennen in beweging gebracht heeft en waarover, naar we vermoeden, op 't ministerie van buitenlandsche zaken een berg papier beschreven en verzonden is. Verbeeld u, dat op een concert departjjen overeenkomen een gedeelte der partituur zóó en zóó te spelen. De eerste en tweede violen bedisselen dat zaakje, en nu hebben vriendelijk aankijkt. Protesteeren we nu uit eigenbelang? Voor een deel ja. Ook onze handel zou daardoor zich'een knak krijgen. Toch is dieniet van zoo groote beteekenis, dat die knak groote ge- Hij doorstroomt dus het heetste gedeeltevolgen zou hebben. Neen, Nederland heeft geprotesteerd om de groote mogendheden te herinneren, dat een gesloten tractaat meer is dan een pa pieren vod, 't welk men verscheuren kan, wanneer men wilNederland heeft geprotes teerd, omdat het van ouds het land der handelsvrijheid bij uitnemendheid is. We schen werkloos zouden worden. Ook uit Turkije worden overstroomingen bericht. Vooral in de nabijheid van Saloniki is de schade groot. Te van Afrika en wanneer dat deel zich niet hooger boven den waterspiegel verhief dan de monding, zou de Congo, voor Europe anen althans, onbewoonbaar zijn. Het klimaat echter hangt niet alleen af van de aardrijks kundige breedte, maar ook van de meer of mindere verheffing van den bodem en nu de anderen slechts toetestemmen en mee te doorstroomt de Congo juist over een lengte zouden ons zei ven en onze historie een slag Uit Berlijn wordt gemeld: Koch hoopt over 14 dagen zooveel lymphe gereed te hebben, dat hjj kan voldoen aan de aanvragen van alle geneeskundigen, die Te Fünfkirchen, in Hongarije, heerscht tot op heden zich tot hem hebben gewend, eene hevige influenza-epidemie. Officiëel zijn Het Berliner Tageblatt« meldt dat Koch meer dan duizend gevallen opgegeven. De aan Pasteur en Cornil te Parijs ieder twee ziekte is kwaadaardig en loopt dikwjjls fleschjes lymphe heeft toegezonden, die alle doodelijk af. gaan. Maar daar komt de picalo of de triangel met een eigen opvatting aandragen en fluit of tjingelt tegen de maat in, er lustig op los. Algemeene verbazing der violenverontwaardiging der cello's en contrabassen, ontsteltenis der koperen blaas instrumenten Ongehoord, zoo'n nieteling zou zich verzetten tegen 't geen zij vast gesteld hebbenEr uit met den spelbreker! Bedaart wat* roept de triangel, >hier is mijn contract en op grond daarvan heeft mijn geijingel evenveel in te brengen als anderer gestrjjk en geblaas van ettelijke dagreizen een hoogland, waar de grootste hitte op den middag in de schaduw 86° F. bedraagt en in den morgen 59°, ongeveer gelijk in Zuid-Europa. Intusschen was reeds door de Interna tionale vereeniging tot beschaving van mid den-Afrik a,« aan welks hoofd koning Leopold II van België staat, in verbinding met »het genootschap tot onderzoek van den boven- Congo* het stroomgebied dezer rivier tot een nieuwen staat verheven, den Congo- staat, waaromtrent Europa enkele regelen wilde vaststellen. Dit geschiedde in 1884 Daar is niets tegen in te brengen en te Berlijn door middel van een tractaat, ge- men besluit nogmaals een onderlinge be-'teekend door alle groote mogendheden, be spreking te houden, om den triangel om te nevens de Vereen. Staten van Noord-Amerika praten en de opvatting der sterksten door en de handeldrijvende kleine staten, als te zetten. We vreezen dat 't alzoo ook geschieden zal. Zóó ongeveer heeft 't zich toegedragen, maar om dat te vertellen, moeten we de zaak een weinig hooger ophalen. Koloniën hebben is voor de meeste staten het toppunt van geluk. Men heeft Engeland schatten zien verdienen in Indië, Nederland tijden lang lustig zien drjjven op Insulinde. Waarom zouden anderen, b.v. het machtige Duitsche Rijk en zelfs het kleine België, ook niet eens pogingen wagen tot onder werping van dergelijke aardsche paradijzen. En ze hebben 't gedaan, en de zaak marcheert thans tamelijk goed. Hun oog viel daartoe natuurlijk op Afrika, het'zwarte werelddeel van Stanley. Azië en Amerika zijn afgejaagd, thans lag Afrika aan de beurt. Ofschoon 't noorden en zuiden van dit België, Nederland, Denemarken, Portugal, Zweden en Noorwegen. Dit tractaat behelst dat de Congo-staat zou worden een handelsgebied voor ieder, zonder onderscheid. Er zou daar volkomen handelsvrijheid heerschen, zonder eenige be perking, dus ook zonder in- en uitvoer rechten. En niet te vergeten deze regeling werd aangegaan voor den tijd van 20 jaren, dus tot het jaar 1904. En ziet, daar komt het bestuur van de Congo-staat, op z'n fransch geheeten»Etat indépendant du Congo* in het jaar 6 na de vestiging samen om te delibereeren over de slavernij, een euvel waaraan de jonge staat danig ziek is. Wanneer men zich voorgesteld heeft en dat deed België, on kundig als het is van kolonisatie, dat een ingewortelde gewoonte zoo gemakkelijk is uit te roeien, dan heeft de geschiedenis van in 't aangezicht geven, indien we ons zoet sappig hadden laten overhalen tot deze schandelijke verkrachting eener beschreven wet. Ons ministerie mag het zich tot een eer rekenen op dit punt de ongenade der groote staten op den hals te hebben gehaald. Wij hebben gedaan wat we konden, zonder den uitslag te berekenen, alleen met het goede doel, eerljjkheid ook in staatszaken, voor oogen. Jiuitonlan d„ Uit Luxemburg wordt d.d. 25 Nov. gemeld Het regeeringsblad maakt het antwoord openbaar van den Groothertog aan de re geering, waarin hij verklaart de Luxem- burgsche kroon aan te nemen, God smekende om zijne regeering en zijn nieuw vaderland te zegenen. Hoewel ik, zoo zegt hij verder, heb willen nederknielen bij de lijkkist van den vorst, dien gij zoo even hebt verloren en aan de Koningin mijne diepgevoelde rouwbetuigingen had willen uiten, heb ik gemeend, dat het vóór alles mijn plicht was om mij te gedragen naar den eisch der Constitutie en mij naar mijne hoofdstad te begeven, ten einde in den boezem der Kamer den eed af te leggen. De officieële formule van dien eed is aldus vastgesteld: »Wjj Adolphe, bij de Gratie Gods, Groothertog van Luxemburg, Hertog van Nassau, enz.« Later wordt bericht: De Groothertog Adolf zal zich naar Het Loo begeven ter bijwoning der begrafenis van Koning Willem III, voordat hij zich naar Luxemburg begeeft. vier alhier teruggekomen zijn, omdat de Fransche douane-beambten ze niet wilden doorlaten wegens het in Frankrijk bestaande verbod van invoer van geneesmiddelen. Prof. Naek te Brunswijk ontving een brief van Emin Pacha uit Tabora, gedag- teekend half Augustus. Emin was zeer wel en hoopte over eenige dagen naar Uramba te gaan en van daar de reis naar het Tanganjika-meer voort te zetten. Het gebouw voor de in het a.s. jaar te Frankfort a/M. te houden electrische ten toonstelling" is door den storm vernield. Volgens berichten uit Kiel, Sleeswijk, Lübeck enz., werd de geheele kust der Oost zee, door opstuwing van het water tengevolge van den noordooster storm, overstroomd. Overstroomingen In Duitschland is groote schade door het plotseling wassen der rivieren aangericht. In de omstreken van Dortmund, Kassei, Dresden en in Thfi ringen heeft het hooge water groote ont steltenis onder de bewoners van het platte land verspreid. Bruggen en huizen zijn be schadigd en vele dijken zijn reeds bezweken. Te Elberfeld verdronken 5 mensehen. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat de spoor wegverbinding met Noord-Duitschland is verbroken. Ook uit Bohemen luiden de berichten zeer ongunstig. De Anne-mijn bij Brux is door het plotseling instroomende water over stroomd. De mijnwerkers werden door het water verrast, zoodat velen zich niet meer konden redden. Voor zoover bekend, zijn twintig mijnwerkers omgekomen. Karlsbad is geducht geteisterd, daar de Tepl buiten de oevers trad en een gedeelte der stad onder water zette. De kurgasten moesten uit drie hotels door de brandweer worden gered. De gas- en waterleidingen zijn vernield en eenige bruggen zijn geheel onbruikbaar geworden. De burgemeester Knoll ontstelde zoo van het plotseling ge vaar, dat hij terstond overleed. De schade Fransche detectives zijn te Londen aan gekomen om met hunne Engelsche collega's den moordenaar van den Russischen generaal Seliverstoff op te sporen. De moordenaar moet zich hier schuil houden. voor Generaal Booth heeft nu f 600,000 bjjeen de landbouwkoloniën. De Engelsche regeering weigert een on derzoek in zake de Stanley-schandalen in te stellen. In Lincoln, Nieuw-Mexico, heeft een hevige hagelslag gewoed. In de bergen zijn 4 schaapherders doodgeslagen. Nog 16 anderen, benevens 1600 schapen, worden vermist. De ongerustheid over de houding der Indianen in de Vereenigde Staten neemt steeds toe. Het aantal van hen, die van Rosebud naar Pine-bridge trekken, groeit steeds aan. In eene zitting van den minis terraad is besloten, dat behalve de troepen die onder bevel van generaal Milos staan, de soldaten in andere plaatsen, zelfs in Texas en Arizona gereed zullen worden gehouden om zoo noodig tegen de In dianen op te trekken. Volgens de New- Yorksche >Sun« kan dit elk oogenblik het geval zijn en laat het zich aan zien, dat een langdurige veldtocht tegen de wilden zal worden gevoerd. Volgens oude krijgers, die reeds meermalen tegen de In dianen optrokken, is de toestand zeer ern stig en is het volstrekt niet zeker dat de regeering bij machte zal blijken, de Indianen te bestrijden. Zeker is het, zeggen zjj, dat als de Sioux de troepen op dit oogenblik aanvallen, geen soldaat of burger, vrouw of kind in het leven zal worden gelaten. Er zijn 1500 zwaar gewapende krjjgers bjj- een, terwijl de regeringstroepen slechts 500 man tellen. Te Monaco heeft dezer dagen ook een Japanner, die aan de speelbank 1,300,000 francs had verloren, zich van het leven en Alteiia en Franco per post zonder prijs - tpji c j t— den door het water opengeperst en al de aan- niet zelf de begrafenis van den Koning der r r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1