M 952. Home Rule. ZATERDAG 20 DECEMBER IftOO. Uitgever: L. J. VETETRMAN, Heusden. Bij dit nummer wordt no. 6 van het feuilleton als bijvoegsel ver zonden. YOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- cent. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 Ad verten tiën 16 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Wanneer in Europa één natie snakt naar recht en gerechtigheid, dan is het wel het Iersche volk en wanneer ergens ter wereld één natie door staatkundige omstandigheden gedwarsboomd wordt in het betrachten van 't geen recht is, dan is 't de Engelsche natie, aan welke de Iersche door onverbreekbare banden samengekoppeld is. Een blik op de kaart doet ons in Engeland en Ierland landen zien door de natuur tot bondgenooten beschikt, en tot gezamenlijke heerschappijvoerders op den oceaan. Toch heeft de natuur 't hier mis gehad. Ofschoon reeds van tijden her met elkaar in aan raking is het nimmer tot echte vriendschap tusschen Engelschen en Ieren kunnen komen. Tot op den huidigen dag staan ze tot de tanden gewapend, tegenover elkander. De wapens alleen verschillen; 't is niet het zwaard dat hun scheidt, 't zjjn de wapenen van den nieuwen tijd, het levende woord en de pen, waarmee ze elkander te lijf gaan en die ook wonden kunnen. De toestand van E. en I. kan men het best vergelijken met dien van een echtpaar, dat van der jeugd af elkaar gekend heeft en eerst, na door het huwelijk met onver breekbare banden verbonden te zijn, tot inzicht komt, dat zij wel allerminst bjj elkaar passen. De verbinding van E. en I. is een groote fout der wereldgeschiedenis, die hoe dan ook, herstel eischt. Dat dit herstel nog niet geschied is en wellicht nog in lang niet zjjn beslag zal krijgen, ligt 'm aan de verbazend ingewikkelde ver houdingen tusschen de twee deelen van 't vereenigd Koningkrjjkop de lersche kwes tie hebben reeds vele ministers van konin gin Victoria de tanden stomp gebeten, 't is een der splinterigste kwesties, die in Europa hangende zijn. Nu Parnell's naam op aller lippen is en de oude Gladstone meer dan ooit, en meer dan hem lief kan zijn, besproken en be spied wordt, zal het misschien menigeen van pas komen iets omtrent het ongelukkige Ierland te vernemen. Op algemeene bekend heid toch mag dit eiland geen roem dragen. Ierland is een eiland, 2l/2 maal zoo groot als ons land. Het- is een van de liefelijkste oorden van Noord-Europa, grootendeels vlak, slechts in het westen met bergen doorsneden het heeft een zeer zacht klimaat, ttngevolge van een warme zeestrooming, die van Amerika komt en langs de Iersche kust strijkt. De kust biedt op tal van plaatsen goede ligplaats aan schepen, de natuur heeft Ierland toegerust met alles, wat een landbouwend en handeldrijvend volk begeeren kan, het volk echter heeft daarvan geen profijt getrokken. Het is in het begin onzer jaartelling be volkt door een volksstam, de Kelten ge naamd, die door de Romeinen uit Frankrjjk verdreven waren. Zij noemden het Erin of Westland. De oudste geschiedenis is onbekend en bestaat uit overleveringen. In de 5e eeuw weid aan de Ieren het Christendom ge predikt door een Schot, die later als Sint kon. Indien 't aan hem gestaan had, dan hadden de Ieren uit zijn handen de langver wachte godsdienstvrijheid ontvangen. Doch Willem was in Engeland zeer afhankelijk van het parlement en zelfs onder zijne regeering werden de verbeurd-verklaringen niet gestaakt. De hoop op zijn hulp gaf zelfs den stoot tot het oprichten van ver- eenigingen, Oranje-loges, die nog in wezen zijn. Als een staaltje hoe Engeland in de vorige eeuw het katholieke Ierland beje gende, deelen we mede, dat kath. van alle ambten werden uitgesloten, dat 't hun ver boden was grond in eigendom te bezitten en dan nog dit: 't was eiken katholiek verboden te rijden op een paard van meer dan 60 gulden waarde. (Slot volgt.) J:§ui tenia»I Patrick tot beschermheilige van het eiland verklaard werd. In de eeuwen toen de Noormannen Europa plunderden, moest ook Ierland er aan ge- looven. Het wer^ geheel onderworpen en bleef dit een paar eeuwen. Van het Christen- 1 dom bleef weinig over, en na de verlossing van de Noormannen was het ten prooi aan groote inwendige verdeeldheid. Het was in 1170 dat Engeland zich met Ierland begon in te laten. Koning Hendrik II veroverde het en Ierland werd een leen van Engeland. Van toen af bleek het dat de oude Kelten- aard nog leefde. De Ieren beminden hunne 'onafhankelijkheid te zeer, om gewillig den jnek te buigen onder vreemde heerschappij en bij de minste aanleiding stonden ze op .tegen den overweldiger. Zoo b.v. in 1315 toen ze den broeder van Schotland's koning tot vorst uitriepen, die echter na een bloe- digen oorlog tegen de Engelschen sneuvelde. Tengevolge van deze en andere vergeefsche pogingen was Ierland eeuwen lang een ver wilderd wingewest en is de geschiedenis een aaneenschakeling van bloedige tafereelen. De kloof tusschen beide volken was te groot en ontaardde in haat. Nog erger werd dit in de eeuw der her vorming. Na vele wederwaardigheden tri omfeerde in Engeland het protestantisme, en koningin Elizabeth meende aan haar geloof verplicht te zjjn ook de Ieren tot het protestantendom te bekeeren. Hoewel dit niet gelukt is, heeft Ierland daardoor I toch ontzettend geleden, niet alleen door i verlies aan menschenlevens, maar vooral door onttrekking van geheele landstreken aan de rechtmatige eigenaars. De taktiek der Engelsche regeering open baarde zich vooral in het voortdurend ver beurdverklaren van Iersche gewesten. In dien daartoe maar eenige aanleiding gegeven kon worden, werden Engelsche grondbe zitters met Iersche landstreken begiftigd. Een der Engelsche koningen, om daartoe slechts een schjjn van recht te hebben, vorderde o. a. van lersche edelen het bewijs van hun recht op den grond, dien ze den hunnen noemden. En daar de meesten dit bewijs niet in den vereischten vorm leveren konden, werden hunne bezittingen eenvoudig Padlewsky, de moordenaar van Silwer- verbeur.l verklaard ten behoeve der kroon st0ff, is nog altjjd zoek. Verschillende be en aan Engelschen verkocht. Door deze en richten zjjn hieromtrent in omloop, dergelijke maatregelen kwam langzamerhand j Labruyère, een Fransch staatsman, ver- Ierland in handen van Engelsche kapitalisten,Raait openlijk, Padlewsky na den moord en bleven de Ieren uitsluitend huurders vangehuisvest en in zijn vlucht geholpen te In een conferentie in bet hospitaal Saint- Louis heeft Péan verklaard, dat men nog niets zeggen kan omtrent de methode van Koch. Dat sommigen sterven bewijst even min er tegen, als de waargenomen ver betering bij anderen er voor pleit. Waarom een reactie niet altijd intreedt, kan alleen uit een lang en nauwkeurig onderzoek van elk geval blijken. Cornel liet zich iets stelliger uit in het hospitaal Laënnec, althans voor lupus, en hij verwacht ook een goede werking voor longtuberculose in het eerste stadium. Van verschillende zjjden wordt officieus uit Petersburg verzekerd, dat de Russische Regeering er voorloopig niet aan denkt, de onlangs in het buitenland zoo heftig gelaakte besluiten tegen de Joden ten uitvoer te brengen. Deze besluiten waren trouwens reeds van ouderen datum. Bij de aanvaarding zijner regeering heeft Groothertog Adolf van Luxemburg amnes tie verleend voor alle misdrijven en over tredingen, die gestraft zijn met een ge vangenisstraf van niet meer dan 8 dagen, of een geldboete 25 francs niet te boven gaande. den grond, dien ze in vroeger tijd in eigen dom bezeten hadden. Natuurlijk dat hierdoor het ontzag voor het protestantsche Engeland niet steeg en dat de Ieren, wien men geen godsdienst- vrjjheid gunde, tot allerlei maatregelen van tegenweer de toevlucht namen. Hieruit laat zich de verschrikkeljjke moord van ongeveer 50000 protestanten, gepleegd in 1641, niet verontschuldigen, doch wel verklaren. Voor dit feit nam Cromwell, de vurige Calvinist, wraak op een niet minder ijseljjke manier. Geheele streken en plaatsen werden ontvolkt, duizenden om hals gebracht, dui zenden naar West-Indië gebannen. Ierland werd doorweekt van menschen- bloed. Wjj mogen er eenigszins trotsch op zjjn dat Ierland onder Willem III van Oranje, die van 1689 tot 1702 Koning van Enge land was, een kleine verademing genoten heeft hebben. Ook zou een danie de hand hiertoe geleend hebben. Beiden zijn daarop gearresteerd. Men klaagt te Aarlen (België) zeer over de talrijke wilde zwijnen in het dal der Semois, van Bouillon af tot aan de grenzen. Verleden week werden er tusschen Vresse en Alle vijf dezer dieren gedood. De vereeniging van katoenwerkers te Bolton heeft, met eene meerderheid van 3000 stemmen, besloten het werk te staken, wanneer de loonen niet met 5 percent ver hoogd worden. Eene werkstaking van 25,000 man staat alzoo voor de deur. Men meldt uit Rome aan het »Journal des Débatsc, dat, volgens loopende ge ruchten, aldaar slechte tijdingen zijn ont vangen uit Massowah. De Italiaansche troepen, die in de richting van Kassala Veel was het niet, wat Willem doen I waren opgerukt, moeten een vrij heftigen tegenstand hebben ontmoet, waardoor niet alleen het succes van den aanvaller gevaar loopt, maar ook de toestand van het ex peditie-korps alles behalve gunstig zou zijn, zoodat generaal Gandolie verzocht heeft om onmiddellijke versterking. In Spanje heerscht een hevige ziekte onder de varkens. De beesten sterven binnen 2 dagen, nadat ze zijn aangetast. De Russische autoriteiten in den Kau- kasus ontvingen, volgens een Reuter-tele- gram, uit Petersburg bevel alle Israëlieten, die zich daar zonder verlof ophouden of die geen vaste betrekking hebben, uit dit gouvernement .te verjagen. De Indianen in Amerika. Een Reuter- telegram meldde Zaterdagavond, dat 't te Pine Ridge tot een slag tusschen de Staats- troepen en de Indianen was gekomen. De Indianen zouden daarbij verslagen en een opperhoofd Kicking Bear gevangen genomen zijn. Generaal Miles berichtte echter niets van den veldslag, terwijl een telegram uit Omaha de mededeeling tegenspreekt. Volgens andere berichten is tusschen twee Indiaansche stammen, wier hoofden bekend zijn onder de namen Short Bull en Two Strikes, een bloedig gevecht geleverd, waar- bjj een veertigtal strijders gevallen zijn. De twist zou aangekomen zijn door naijver tusschen de twee opperhoofden, die beiden op het bevelhebberschap over den vereenigden troep aanspraak maakten. Waarschijnlijk hebben deze onderlinge twisten dus aanleiding gegeven tot de be richten van een slag tusschen de Staats- troepen en de Roodhuiden. Een later bericht bevestigt de mededeeling over de onderlinge twisten; Two Strikes behaalde de overwinning. Naar Badlands, de plaats waar de vechtpartij tusschen Short Bull en Two Strikes geleverd is, zul len Staatstroepen gezonden worden. Vele der Indianen, die in de hevigste koude naakt »geest-dansten«, liggen ziek. Uit St. Pierre, Zuid-Dakota wordt gemeld dat de Indianen 18 kolonisten te Hermosa overvielen. Zij werden echter met een ver lies van 3 dooden terug geslagengeen der blanken werd gewond Ook de Azteken in Mexico komen in beroering en gaan aan het »geestdansen«. Men vreest dat de botsing te Hermosa tusschen Indianen en kolonisten, waarbjj 3 Roodhuiden werden gedood, den wraaklust onder de Indianen sterk zal aanwakkeren en hen tot wanhopige aanvallen zal leiden. Latere berichten melden dat het opper hoofd Sitting Bull en zijn zoon in een ge vecht met politie-soldaten, die het 56-jarig opperhoofd hadden gevangen genomen, den dood hebben gevonden. Op aansporing van zjjn zoon vielen de Roodhuiden de politie aan om den gevangene te bevrjjden. Een vreeselijk en bloedig gevecht van man tegen man ontstond, waarin vele Indianen en politie-soldaten sneuvelden. Toen de strijd op het hevigst was, kwam cavalerie de in grooten nood verkeerende politie ts hulp. Na een korten wanhopigen tegenstand moesten de Indianen vluchten. Veertig politie-soldaten werden gedood, drie zwaar gewond, ter wjj 1 acht doode Indianen werden gevonden en een groot aantal hunner is gewond. President Harrison sprak de hoop uit, dat na den dood van Sitting Bull, dien hij als de leider der beroering beschouwde, een schikking zonder verder bloedvergieten zal mogelijk zijn. Sitting Bull, de Napoleon der Roodhuiden genaamd, was een geducht opperhoofd en strjjder, die, ondanks alle pogingen tot ver zoening en alle aanbiedingen der Regeering, steeds in de blanken de natuurlijke vjjanden van zjjn volk bleef zien. De bladen in Kansas en Nebraska zijn eenstemmig in h^t betoog dat er in de Westelijke streken dezer uitgestrekte Staten geene welvaart voor den landbouw mogelijk is, wanneer er niet met kracht en stelsel matig bevloeiingen op groote schaal onder nomen worden. Een jaar of wat geleden stroomde het landverhuizers naar deze landen, in de vaste meening dat er in den regel genoeg regen viel om een voordeel igen oogst te verzekeren. Sedert drie jaren heeft het er nu echter bijna niet geregend en het gevolg daarvan is geweest dat de settlers, niet in staat eenige jaren van tegenspoed door te komen, weder even haastig hunne woningen verlaten hebben en Oostwaarts opgevlucht zjjn. Hierdoor ontstaat eene zwervende bevolking, die meer en meer verwildert en tot eene vruchtdragende ont ginning van het land hoe langer hoe minder in staat is. In de beide staten is het be volkingscijfer in zijn geheel sedert 1888 voortdurend afgenomen. Het voornaamste blad van Topeka spreekt dan nu ook, in zjjne onmiddelljjke omgeving, van »dorre en ontvolkte landen, waar alleen bevloeiing vruchtbaarheid en bevolking scheppen kan.« Blijkens berichten uit Panama wordt Gu atemala door pokken geteisterd. Er waren in het geheel 12.000 gevallen voorgekomen en in de stad Guatemala alleen waren in 7 weken 1200 personen aan de ziekte be zweken. Den 15en December is, bljjkens eene af kondiging van den president der republiek, de nieuwe wet op de scheeps-aanvaringen in werking getreden, volgens welke Arneri- kaansche schepen, die in volle zee tegen el kaar aan komen, gehouden zjjn bij elkan der te blijven en over en weder hulp te verleenen. Zij zullen elkander hunne namen en die hunner gezagvoerders, de haven waar zij van daan komen en die waarheen zjj bestemd zjjn, moeten mededeelen. Overtre ding van deze wet wordt met eene boete van duizend dollars gestraft. Een New-Yorker millionair, William Waldorf Astor, laat zich op den hoek van de 59e straat en de 5e avenue een huis bouwen, dat de grootste burgerwoning van de oude en de nieuwe wereld worden moet. De fundamenten liggen op eene rotslaag, 40 voet onder den beganen grond, en de gevel zal tot 225 voet daarboven rjjzen. Het huis krijgt 17 verdiepingenhet bouw terrein is 150 voet breed en 125 voet diep. Berg- en baksteenen zullen het bouwina- triaal wezen. Binnen twee jaar moet het gereed zjjn; de bouwsom wordt op twee millioen dollars geraamd. Met het marmer paleis, dat de Astor's reeds in New-York bezitten, zullen zjj na de voltooiing van dit nieuwe gebouw de twee grootste huizen der stad hun eigendom mogen noemen. Parnell en het hoofd zijner tegenpartjj hielden Dinsdag te Kilkenny geljjktjjdig aanspraken tot het volk, doch al spoedig ontstond er een formeele vechtpartij, waarbij ft Land van ffl Alteiia, en ouiiuelerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1