De Engelsche bladen melden, dat zoodra het Lagerhuis weder bjjeen is, een motie voor de aanschaffing van de doodstraf zu worden ingediend. De opsporing van Eyraud en het daarop gevolgde proces tegen hem en Gabrieile Bompard hebben, alles bijeen gerekend, den Franschen staat niet minder dan 35,100 fr. gekost. De ex-koning Milan van Servië weigert het voorstel der regeering goed te keuren, om aan zijne gescheiden gemalin Nathali*- toe te staan, op gezette tjjden haren zoon te bezoeken. De Toornaamste Joden in San Francisco hebben een som van f 600,000 bijeengebracht om hun vervolgde geloofsgenooten iu Rus land te ondersteunen. Het plan bestaat om daarvoor een millioen acres land in Mexico te koopenop dat land zullen dan kleine boerderijen worden gebouwd, die door de verbannen Joden zullen kunnen worden betrokken. Aan het hoofd der beweging staat Daniel Myer, een reeder te San Fran cisco. De laatste berichten omtrent de Indianen in Amerika luiden geruststellend voor de kolonisten in Dacota en hun familie en vrienden. Big Foot, een der voornaamste hoofden, is gevangen genomen en al de meest gevreesde volgelingen van Sitting Bull, die zich sinds het sneuvelen van hun opper hoofd om Big Foot schaarden, zijn met hem ontwapend en in arrest gesteld. Natuurlijk heeft deze tijding groote verslagenheid onder de tot den strijd geneigde Roodhuiden aan gericht, zoodat reeds de Indiaansche benden, die zich in het district Badland hadden ver- eenigd, zich of overgaven, öf terugtrokken. In den slag van Porcupine-Creek op Zon dagnacht j.l. zijn kapitein Wallace en eenige officieren gesneuveld en een zeer groot aan tal manschappen gewond. De verliezen der Indianen moeten zeer groot zijn, maar nadere bjjzonderheden over den veldslag ontbreken nog. Men heeft echter goede hoop, dat dit de laatste slag is geweest en dat de Indianen- oorlog, althans voorloopig, is geëindigd. Een later bericht meldt, dat 75 cavale risten gedood of zwaar gewond werden. De Indianen verloren 110 mannen en 250 Trouwen en kinderen. Zij streden tot het uiterste met een wanhopigen moed. "Van het geheele kamp moeten slechts 6 kinderen ongedeerd zijn gebleven. De 120 Indiaansche krijgers vielen de Amerikaansche troepen, 500 man sterk, aan. In Oklahoma, het in 1880 voor den landbouw geopend gebied, dat in het Wes ten omringd is door de vlakten van de groote Amerikaansche woesternij, heerscht hongersnood. De oogst van het eerste jaar kon niet veel opleveren, doch alles liet zich uitnemend aanzien in het voorjaar van 1890. In Juni echter kwamen verzengende winden de hoop van den landbouwer vernietigen en thans lijden *40.000 menschen binnen dat gebied het grootste gebrek. Men hoopt op hulp van de Regeering, maar moet deze wachten tot het Congres die toestaat, dan kunnen honderden, zoo niet duizenden in dien tjjd bezweken zjjn. Te Merlemont, bij Arras, is de 89-jarige moeder van een priester, terwjjl deze de mis bediende, vermoord. De moordenaar, die alles plunderde en o.a. 3000 frs. meenam, wierp het Ijjk in den haard, waarin het half verbrand is gevonden. Uit Londen wordt door een particulier aan de »N. R. Ct.« geseind: Groote opschudding heerscht er in Canada naar aanleiding van het aan Blaine toege schreven decreet der Amerikaansche regee ring om alle Amerikaansche havens, behalve St. Albans en Vermont, voor het Canadasche ▼ee te sluiten, om pressie op Canade uit te oefenen ter zake van de quaestie der vis- ■cherij in de Behringzee. Bovendien zou Blaine besloten hebben tot eene gestrenge toepassing der visscherij wetten in de Behring zee in de aanstaande lente, gesteund door een» indrukwekkende vlootdemonstratie, be staande uit zeven speciaal ingerichte snel varende kuststoombooten, met snelvuurge- schut gewapend en met driedubbele beman- Biag. Aan de Oostkust van Amerika woedden hevige sneeuwstormen, waardoor de scheep vaart groote verliezen leed. Volgens een bericht uit Halifax zijn bij den laa'sten storm honderd visschersvaartuigen veron gelukt, waarbjj veertig personen hun leven verloren. Binnen drie jaren zal Amerika de grootste hangende brug der wereld bezitten. Er zal nl. eene spoorwegbrug worden gebouwd over de North-rivier, tusschen de 17e straat en Broadway, ter verbinding van New-York met New-Jersey. Deze afstand van ongeveer 15 kilometers zal dan door exprestreinen in 13Ys minuut worden afgelegd. De brug zal 50 meter boven het gewone peil der Nor h-rivier worden gebouwd. De kosten worden geraamd op 5 millioen dollars. Te Slupka hebben smokkelaars een douane ambtenaar, die hen op 't siuiken van zijde en tabak betrapte, gebonden aan handen en voeten, om 't middel met een touw aan de balustrade van een spoorwegbrug opge hangen, onder bedreiging hem in de 20 M. dieper gelegen rivier te doen neerstorten als hij alarm maakte. Na een geheelen nacht tusschen hemel en water te hebben gebengeld, werd de comies 's morgens ver lost, toen de smokkelaars natuurlijk reeds ver weg waren. De boekhouder van het ziekenhuis te Altona is, met een tekort van 30.000 M. in zijn kas, voortvluchtig. Te Raleigh, Noord-Carolina, ontstond op Oudejaarsavond, terwjjl de ouders en de oudste dochter naar de kerk waren, brand in de woning van zekeren kleurling Thom son, waarbij zeven kinderen verbrandden. Uit Zanzibar wordt gemeld Het hijschen der Duitscbe vlag in het kustgebied en de feestelijke inwijding van dat gebied in naam van het Duitsche Rijk heeft 1 Januari 1891 plaats gehad. Een honderdtal werklieden uit de Ro- magra zullen in Januari a.s. naar Massowah vertrekken, ten einde een aanvang temaken met de voorgenomen kolonisatie. Het plan bestaat om op de hoogvlakte van Asmara een dorp te stichten. Een hevige cycloon heeft te Triest ge woed. Ontzaglijke schade werd aangericht; vele personen werden op straat door den wind weggeslingerd, of tegen muren ge worpen, zoodat zij zware verwondingen be kwamen. In de haven werden tal van schepen van de ankers geslagen. Kardinaal Lavigerie bewoont sedert eenige dagen Briska, waar hij de »broeders van de Sahara« zal installeeren, zjjnde de vrij willigers, die zich moeten wijden aan de vredelievende verovering der Sahara. Deze moedige pionniers, ten getale van vijftig, gekozen uit meer dan 1700 die zich hadden aangemeld bij de oproeping van den kar dinaal, gaan eerst vijftien maanden verblijf houden te Briska, ten einde zich voor hun zoo buitengewoon werk voor te bereiden. Zij moeten zich vertrouwd maken met de dialecten der Sahara en van Soudan, dadel- boomen en groenten leeren planten, welke in de woestijn groeien en zich vertrouwd maken met de behandeling der wapenen voor hunne verdediging. De broeders zullen vervolgens de woestijn ingaan, op eene plaats van water voorzien stil houden en er eene rustplaats stichten met een gods huis, geopend voor elk men schel jjk wezen. De kardinaal heeft groote verwachting van deze instelling, welke zal worden uit gebreid zoo zjj gelukt, ten einde tot een rustig en veilig leven door den landbouw de stammen der woestjjn te lokken, die thans van plundering leven, en hen zoo doende ook van een slavenhandel af te brengen, dien zij steeds met Marokko en Tripoli onderhouden. De stad Genève heeft weer eene nieuwe schenking gekregen. De rjjke Engelsche consul de heer Barton, zal er op zjjne kos ten eene prachtige concertzaal laten bouwen, welke ruim een millioen frs. zal kosten. Den 12en Januari zal de sociaal-demo cratische ambuchtsschool te Berlijn in het leven geroepen worden. Alle sociaal-democra tische, politieke en werkliedenvereenigingen zijn uitgenoodigd dien dag geen vergadering te houden, daar dan een monstermeeting zal worden belegd, waarop Liebknecht het nut der ambachtsscholen zal aantoonen. Uit Engelsch Columbië wordt gemeld, dat een visschersvloot onder Engelsche vlag naar de Behringzee vertrekt ten spijt van de bedreigingen van het Amerikaansche Gouvernement. Twee inwoners van Lodz zijn door de Rechtbank te Petrokow (Polen) tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens aanspo ring tót landverhuizing naar Brazilië. In onderscheidene streken van Finland beginnen de bewoners, als manifestie tegen de Russificeering des lands, rouwkleederen te dragen, gelijk de Polen vóór den opstand van 1863 ook deden. Door de Minister van Handel en van Binnenlandsche Zaken in Oostenrijk zijn 40ÖÖ gülden beschikbaar gesteld voor de te Weenen zonder werk zijnde paarlemoer bewerkers en 2000 gulden voor die in het Erzgebergte. Een barbnarsche handeling heeft aan boord van het stoomschip »Gottorpc, te Sleeswijk aangekomen, plaats gehad. De stuurman liet een scheepjongen, Rasmussen genaamd, vier uren onafgebroken ouder hevige stort zeeën in de ijzige koude aan het stuurrad staan. Toen 't schip aankwam waren den knaup de beide beenen bevroren en had bij een hevige longontsteking opgedaan. De reederij heeft den jongen in een ziekenhuis doen opnemen, doch men heeft weinig hoop op zjjn behoud. De stuurman wordt ver volgd. 4—B—r.MAmni H I I ■—MWWL 1*1 vrntso 1 ij rs'ieuwx. HEUSDEN, 31 December. In den nacht tusschen pisteren en heden, vroor in een open gehakte bijt tot eene diepte van 7 centimeter. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteeren de hulpkantoren, werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 1661,80 terugbetaald f 1202.75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 912. WIJK. 26 Dec. Heden gaf de Christe lijke zangvereeniging Vrede- Beste hare gewone jaarlijksche Kerst-uitvoering onder leiding van den directeur W. F. H. Diedrich. Alle Hommers van het programma liepen goed van stapel, enkele werden zelfs zeer goed uitgevoerd, o.a. Zangerstaptoe* van Worp, dat op verzoek van het publiek her haald moest worden. De uitvoering werd nog opgeluisterd door piano, violoncel en viool. De directeur toonde alleszins een meester te zijn op de piano; alle stukken werden onberispelijk door hem gespeeld. Ook de heeren Meijer en Lugten hebben er toe bijgedragen om den toehoorders een ge noeglijken middag te verschaffen. Een woord van lof mogen we dan ook niet onthouden aan de vereeniging en aan allen, die mede hebben gewerkt om de uitvoering naar wensch te doen slagen. Moge >Vrede-Best« nog lang bestaan en voortgaan op den ingeslagen weg en wij haar spoedig nogmaals zien optreden. GORINCHEM. Het getal gezinnen, be deeld door het Burg. Armbestuur alhier, heeft het cijfer bereikt van ruim 200. Twee malen per week genieten zij ondersteuning en wel 's Woensdags ruimschoots brood met eene toelage in geld en des Zaterdags brood, steenkolen en turf. Heden werden zij boven dien verrast met eene gift in spek en boonen, zoodat, zij op Nieuwjaarsdag hunne magen eens lekker te goed hebben kunnen doen. Aangenomen het beroep bij de Chr. Ger. Kerk. alhier, door K. van Goor te Schiedam. eeagsgsaaMBgaaMBgaB»^ na» Binrsonlaud. Te rekenen van 1 Januari 1891 wordt de tariefprijs voor gewone telegrammen in het verkeer van Nederland met Luxemburg over België van 0,08Yg gh per wcord tot op 0,06Yg per woord verlaagd, met bepaling nochtans, dat de prijs voor een telegram of een vooruitbetaald antwoord nimmer minder dan f 0.40 zal bedragen. Door H. M. de Koningin-Regentes is ter beschikking van den burgemeester van Delft gesteld een bedrag van f 1100, ten behoeve der algemeene armen alduar. Heden, Zaterdag, worden in Duitschland weder goederen voor de groote stations hier te lande aangeuomên, zoodat den 4en dezer aanvoer van steenkolen kan worden ver wacht. Te Rotterdam is door de Maatschappij der staatsspoorwegen het Handelsterrein te Fegenoord aangewezen om de aangevoerde goederen in ontvangst te nemen, terwijl het station Maas, voormalig (Rijnspoorsta tion) is bestemd voor inzending van goe deren. Aangezien er aan verschillende stations der spoorwegen groote opeenhoopingen van goederen zijn ontstaan, en er niet zoozeer gebrek is aan werklieden als aan opzicht- voerend personeel, heeft de minister van waterstaat enz., aan zijn ambtgenoot van oorlog verzocht, om op aanvrage tijdelijk een aantal geschikte onderofficieren beschik baar te stellen. Op dit verzoek is gunstig beschikt. De Zweedsche ontdekkingsreiziger Theodor Westmark, die reeds in Frankrijk en België lezingen heeft gehouden over zijn tochten aan den Boven-Congo, is te 's-Hage aan gekomen en afgestapt aan het Hotel Paulez. Hij stelt zich voor zijn eerste lezing in Ne derland te 's-Hage te houden, Zaterdag 10 Januari des avonds 8 uur in Diligentia, over zijn verbljjf bij de Kannibalen. Fransche en Belgische bladen spreken met lof over zijn conférences, aangename causeriè'n over de toestanden en de vooruitzichten in Cen traal Afrika. De heer Westmark houdt zijn voordrachten bij voorkeur in het Fransch, dat hij spreekt als ztjn tadertaal, wat geen wonder is, want zijn moeder is een Francaise. De Parijsebe Matin roemde zelfs zijn taal als een bijzonder fijn en beeldrijk Fransch, waaraan geboren Franschen een lesje kunnen nemen. De heer Westmark is nog een jong man, wien men het niet zou aazien, dat hij vijf jaren in de binnenlanden van Afrika Leeft doorgebracht. Hij kent land en volk daar volkomen en heeft het er met de inboor lingen steeds goed kunnen vinden. Naar zijn inzichten kan het beschavingswerk alleen door den handel en de zendelingen worden bevorderd, en hij acht het een groote fout der Brusselsche conferentie, dat zjj tot in voering van invoerrechten heeft besloten, die den al minder voordeelen afwerpenden handel geheel zullen dooden. Wij twijfelen er niet aan of de koene en energieke reiziger zal ten onzent een talrijk en belangstellend gehoor vinden. Men meldt uit Het Bildt Zondag 1.1. is Domela Nieuwenhnis weder in het kerkgebouw der hervormden te St. Anna-Parochie opgetreden, om zijne so ciaal democratische denkbeelden te verkon digen. Bljjkens hetgeen een lid van het provin ciaal kerkbestuur in de in September 1.1. te Leeuwarden gehouden predikauten-ver- eeniging heeft medegedeeld, hadden de kerk voogden zoo goed als beloofd aan genoemd bestuur, dat het kerkgebouw niet weer ge opend zou worden voor dusdanig doel. Aan deze belofte blijkt men zich niet gehouden te hebben. De rijksveldwachter-jachtopziener J. J. Adriaansen te St. Jansteen is meer dood dan levend aan den kant van een weg ge vonden. Hij had levensgevaarlijke wonden aan het hoofd, waaraan hjj dan ook over leden is. Men vermoedt, dat een vreeselijke misdaad in het spel is, ofschoon het treu rige geval nog geheel in het duister ligt. De arme man laat een vrouw met zes jonge kinderen in behoeftige omstandigheden achter. Langs het strand te Scheveningen heeft zich een jjsdijk gevormd, waardoor schuiten, die voor Engeland zijn bestemd, niet kun- uen naar beneden gaan. De ijsdijk levert er een prachtig wintergezicht op. Hij heeft eene breedte van circa 15 meter en strekt zich langs de geheele kust uit, zoo ver het oog reikt. In zee dicht bij den wal dry ven ijsschotsen, die uit naburige havens met den vloed worden uitgeworpen. Tusschen Enschedé en Hengelo is dood gevroren gevonden zekere Aart Udo, bijge naamd »Arie met de kiekkast*, oud 55 jaren. Deze persoon ging met zjjn kjjkkast het geheele land doorreizen en verdiende vrij wat geld. Uit Neerbosch meldt men: In het afgtloopen jaar is de weesinrich ting opnieuw belangrjjk uitgebreid, o. a. door den bouw van een nieuw weeshuis, waarin 200 kinderen plaats zullen vinden. De strenge winter belet echter dit gebouw, zoo spoedig als men gewenscht had te openen. Dit nieuwe huis is eene der groot ste gebouwen, die hier zijn gebouwd. Alleen aan timmerhout, is voor meer den f 12.000 benoodigd geweest. In het onderste gedeelte is eene zaal, waarin 200 kinderen aan tafels plaats kunnen vinden otu hun maal te nuttigen, terwijl er dan nog overvloedige ruimte overbljjft. Verder vindt men er ach tereenvolgens vier schoollokalen, die elk voor 50 leerlingen genoegzame ruimte aan bieden. De tweede verdieping is verdeeld in twee slaapzalen, waar 200 ledikanten ruim kunnen staanverder bevinden zich daar localiteiten en kamertjes voor hen, die met het op- en toezicht zullen belast worden. Dit huis is gedurende het afge- loopen jaar voor het grootste gedeelte af gebouwd, en zulks alleen door de weezen onder toe- en opzicht van hunne bazen. Te Bergen-op-Zoom zjjn bij eene militaire oefening van een sergeant de ooren bevroren. Hjj is ter verpleging in het hospitaal op genomen. Aan kader en manschappen worden, ter voorkoming van dergeljjke ongelukken, de verschjjnselen medegedeeld, welke zich bij het bevriezen van neus en ooren voordoen, alsmede de middelen welke toegepast moeten worden om dat te voorkomen. Eene verpleegde in het armenhuis te Ar- kel bereikte dezer dagen haar 108e levens jaar. Het moedertje geniet nog eene goede gezondheid. Te Delft is de commissie uit de burgerjj, welke belast is geweest tot opstelling en aanbieding van het adres in zake het be dorven grachtwater, weer vergaderd geweest. Ka een lang debat over bet voorstel tot ontbinding werd besloten daartoe niet over te gaan, maar eerst het besluit van den Haagschen Gemeenteraad betreffende de waterververschi^ voor 1891 af te wachten. In een tuin te Scheveningen had de eigenaar een open kist ter berging gehan gen boven een kippenren. Op Oudejaarsdag bij een temperatuur van 14 gr. F. bemerkte hij tot zjjn verrassing, dat in die open kist een dnivenpaar verbljjf had gekozen en twee jongen wuren uitgebroed. Het Leger des Heils te Amsterdam is voorn-mens, zoolang deze strenge winter-^ aanhoudt, zijn lokaal op het Rapenburg des nachts van 10 tot 7, goed verwarmd, open te stellen voor hen, die anders zonder dak zouden zijn. Men berekent, dat onge veer tweehonderd personen aldaar een on derkomen zullen kunnen vinden. Uit Roordahuizum wordt gemeld: Wat anders in dezen tijd des jaars zelden gebeurt, is thans het geval. Er begint hier gebr< k aan goed drinkwater te komen. De inhoud der meeste regenbakken is verbruikt. Elk doet. zijn best om bier of daar een emmer vol machtig te worden. Rondom den regenbak der kerk, die voor algemeen ge bruik dient, verdringen zich op dat uur van uitdeeling een groot aantal, zoodat die voorraad ook spoedig zal zijn uitgeput. Wunneer men de gemiddelde temperatuur van de maand December neemt, die iets booger dan 4° was boven 0, dan blijkt, dat er sedert 1749 zulk een koude winter niet is beleefd als die vau 189091. De zalmaanvoer te Kralingen is in het afgeloopen jaar zeer sehaarsch geweester werden iu 1890 slechts 34.380 zalmen aan gevoerd. In de laatste 20 jaren was de ge zamenlijke aanvoer 1.165.130 stuks, zjjnde gemiddeld per jaar 58.256 stuks. De grootste aanvoer was die in het jaar 1885, nl. 104.422 stuks, da geringste in 1871, nl. 23.209 stuks. Iemand, die een voetreis gemaakt hoeft door een gedeelte van Walcheren, deelde ons mede dat hij op verschillende plaatsen vogels dood op den weg heeft zien liggen. Zonder eenige inspanning had hjj wilde ganzen met de hand kunnen vangen. In de »Ned. Bakkerscourant* lezen we o. a. de volgende berichtenZooals bijna iedereen, zoo zjjn ook de bakkers, die te Amsterdam nog turf stoken, verrast door- den plotseling ingevallen winter. Het gevolg' daarvan is: »zonder turf.* De bak- of bakkersturf, die in gewone tijdr-n f 4.50 per 1000 stuks franco zolder kosten, wordt nu betaald met f 7 a f 7.50. Voor het vervoer van eene partij meel in Amsterdam van het Oosterdok naar de Oude Schans vraagt men zelfs f 0,60 per 100 KG. De turf, die in hoofdzaak uit Vinkevecn afkomstig is, wordt dageljjks met sleden van 1000 stuks naar de stad gebracht, waar ze in karren wordt overgeladen. Ook heeft men verleden week een 11-tal waggons met turf geladen, maar dit schijnt zoo slecht te bevallen, dat dit weder gestaakt is. De meelvoorraden in Amsterdam zijn niet groot. Overal heerscht schaarschte. De zendingen, die per spoor aankomen, worden geljjktjjdig over een groot aantal afnemers verdeeld, zoodat niemand krijgt wat bij eigenlijk ontvangen moest. Als deze toestand lang aanhoudt, zal eene verhooging der prijzen niet achterwege kunnen blijven. Voor het tegenwoordige blijven de prjjzen nog matig tegenover andere koopwaren en levensmiddelen. Een voerman, die met wagen en paarden te Rotterdam in het water geraakte en ge red werd, is in het ziekenhuis aan de gevol gen overleden. - Door het omvallen van een petroleumlamp ontstond in een p.rceel in de Spuistraat te Amsterdam, bewoond door twee huisgezinnen, een brand, die zoo snel toenam dat het geheele pand vernield werd. Beneden was een meubelfabriek. Alle per sonen werden gered. - Iu de Spoorbaven te Rotterdam is een werkman op een stoom schip van het dek in het ruim gevallen en ernstig verwond naar het gasthuis gebracht. Te Sneek is een weduwe dood in haar bed gevonden, zij was in den jenever ge stikt. - Iu een droge sloot te Wezep werd Dinsdagmorgen in bewnsteloozen toestand gevonden K., een bakker aldaar. Hjj was door de koude bevangen en overleed kort daarna. - Bjj het afzetten van een pot ko kend water kreeg te VVageningen een kind den inhoud over zich heen. Het werd vreese- lijk verbrand. - Bij een vechtpartij in de Zandstraat te Rotterdam moesten de agenten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2